ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Zeeuwsch-Vlaamsche Verzorg uw Handen met Purol FEUILLETON De stille getuige. Buitenland. L'. i^rweus en dwerspssïü'ien Onrustig en Slapele©s MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 franco p. poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 et. p. regel. Drukker-Uitgever J. Q. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK TNa!T BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur ''7c Jaargpng Zaterdag 18 Januari 1930 Nummer 3497 GRATIS verzekering gulden bij levens- jii gld. bij dood ap gld. bij verlies gld. bij ver- sa gid. bij ver- air gid. bij ver- is gld. bij verlies voor deabonné's tegen vDO lange onSeschikt- iülj d°or 7n v*n een hQ lies van een 4[] üe» van een Ah lies van een If] van eiken ongelukken voor: heid tot werken. eenongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de her/erzekerdOngevallen-Verzekerlng-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. Toen - nu alweer 2 jaar geleden - van vele zijden bezwaren werden ge maakt tegen den opzet van het Water- leidingp,an voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het Bestuur een uitgebreide Com missie van Onderzoek, waarin zoowel voor- als tegenstanders - benoemd om alle bezwaren grondig te onderzoeken. Een der leden dezer Commissie, leg de een uitvoerige doör hem ondertee- kende nota over, die door het Rijks bureau voor Drinkwatervoorziening uit voerig weerlegd is; beide stukken zijn bij het in 1923 verschenen Rapport der Commissie afgedrukt. Later heeft dit lid verklaard, dat de nota hem verstrekt was door Dr. Jen ny Weyerman te Goes. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid noodigde daarop Dr. Jenny Weyerman uit, zijn kritiek ter plaatse waar zulks behoort t.w. aan den Mi nister bekend te maken, waarop Da.- Weyerman den Minister een tweetal nota's heeft toegezonden; de eerste was ongeveer gelijkluidend aan het dooi bovenbedoeld lid aan de Commissie van Onderzoek overgelegde stuk. Vervolgens heeft de Minister het oordeel van het Rijksbureau voor Drink watervoorziening over de bezwaren van Dr. Weyerman ingewonnen en daarna al de op deze zaak betrekking hebbende stukken om advies aan de Centrale Con>miss:e voor Drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage gezonden. Deze stelde een sub-commissie in, Destaande uit de heeren Prof. Mr. P. Aalbcrse, Oud-Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (Voorzititer), Ir. C. P. P. Ribbens, oud-Directeur der Gemeentewaterlei ding te Delft en Dr. P. Fesch, Directeur, van den Rijks-Geologischen Dienst te Haarlem (rapporteur). Conform het advies van deze sub commissie heeft de Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening den Minis ter het gevraagde advies uitgebracht en de Minister heeft thans het Bestuur der Waterleiding en de Commissie van Onderzoek met de verschillende rap porten in kennis gebracht. De Centrale Commissie komt tot de conclusie, dat de bezwaren van Dr. Jenny Weyerman tot 5 punten kunnen 12. „Ook goed. Maar ik moet toch naar de apotheek om eenige medicijnen te halen. We moeten het ziek-zijn van je dochter zoo geloofwaardig mogelijk ma ken. Tegelijk kan ik dan den apotheker over den toestand van je dochter raad plegen. Men moet aan alles denken".. „(Welnu dan," zeide Studly, %,maai blijf vooral niet te lang weg". „Neen, neen. Ondertusschen beveel ik je de brandewijnfiesch- aan, als het met je moed niet al te best gesteld is'*. HOOFDSTUK IV. De heldere klank van de huisbel, schrikte kapitein Studly uit zijn droo- men op. Hij wierp een snellen bi k op zijn dochter en spoedde zich toen naar de voordeur. „Wie is daar?'* vroeg hij met ang stige stem. „Ja. doe maar open/' klonk het antwoord met Warner's welbekende stem. „Wat bert je lang weg geweest^" worden teruggebracht, t.w. 1. de abonnementstarieven en het wa terverbruik, 2. het waterverbruik en het vermogen der waterwinplaats, 3. waterverbruik voor vee, 4 afschrijvingspolitiek en 5 tempo van aansluiting der aansluit- bare perceelen. Op alle deze punten acht de Com missie de geleverde kritiek ten eenen- male onjuist en de Minister heeft op grond daarvan aan het Bestuur der Waterleiding als zijn meening doen kennen, dat de door Dr. Weyertnan ontwikkelde bezwaren onjuist moeten worden geacht. De Raad van Commissarissen heeft met groote voldoening van deze me- dedeeling kennis genomen; nu van dc meest gezaghebbende en deskundige zijde de onjuistheid is bewezen van aanvankelijk door „een onbekende" ge opperde bezwaren, die helaas, tot de vertroebeling van het watcrlc dingvraag- stuk hebben bijgedragen, vertrouwt het Bestuur dat ook door dit feit de oogen der Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking ein delijk zullen opengaan en dat zij minder dan tot dusver het oor zal leenen aan uitlatingen van de onverantwoordelijke oppositie. Dc waterleidingzaak dreigt' een der svmptonen van onmacht en verdeeldheid te worden, die voor de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen zoo funest zijn. In zijn vergadering van 14 dezer heeft tie Raad van Commissarissen besloten, in de eerstvolgende aandeel houdersvergadering overeenkomstig het Verzoek van St. Jansteen en Axel de ontbinding der N.V. aan de orde te stellen. De Raad vertrouwt dat dit ont- bindingsvoorstel zal worden verworpen en dat daarna met kracht met den op bouw van het gestaakte werk zal wor den voortgegaan. FRANKRIJK. Een afschuwelijke roofmoord. Een vreese'.ijk misdrijf, met onmen- schelijke koelbloedigheid uitgevoerd heeft Maandagavond buiten Parijs op den Straatsburgerwcg plaats gevonden. Een Parijsch taxi-chauffeur werd Maan dagavond op een der Parijsche boule vards door een jongeman, die begeleid werd door een jonge vrouw, aangeroe pen met het verzoek, hen naar Straats mompelde Studly, toen hij de deur achter hem s'oot. „De apotheker was al naar bed. ik moest hem er uit kloppen; 't is een oude sukkel, die zich alles op de mouw liet spelden. Is het dienstmeisje er al?" „ja, maar toen ik haar van de ziekte van mijn dochter vertelde, is ze dadelijk weer weggegaan. Ze zou haar moeder vragen om mijn dochter te komen verplegen". „Goed, we zullen zien, wat we met haar doen". „Niet daarin, niet daarin!" riep Stud ly, toen Warner de eetkamer wijde binnengaan. „IZooals je wilt!" Warner haalde minachtend de schouders op. „Is je dochter ai bijgekomen?" „Een beetje wel. Zij kijkt rondom zich en schijnt niet te weten, waar ze is. Een paar maal sprong ze overeind in haar bed en als ik haar dan trachtte te Ualmeeren, vroeg ze mij, of al,es niet slechts een vrecselijke droom was geweest. Natuurlijk zeide ik ja. Maai zij is in een ellendigen toestand, ze doet niets anders dan schreien en klagen „iDit drankje zal haar wel rustig maken," zeide Warner en haaide een fleschje uit een zijner zakken. „Ik raad je aan, er nog een paar droppels opiaat bij te doen, want ze mag in de eerste burg te willen brengen. Eenige kilb- meters voorbij de vlieghaven Le Bour- get liet de man den wagen halt houden stapte uit, en verzocht den chauffeur, met hem eenige stappen den weg op te gaan, terwijl de jonge vrouw in den auto bleef wachten. Toen de chauffeur zich eenige meters van zijn wagen ver wijderd had, draaide tie onbekende pas sagier zich plotseling om, trok een revolver en loste een schot, dat den chauffeur juist in den mond trof. On danks de zware verwonding trachtte de chauffeur te vluchten, docli reeds na eenige meter.s afgelegd te hebben, stjru'i- ke"de hij en viel in een greppel. Zijn aanvaller had hem dus weer spoedig be reikt, en, hoewel de ongelukkige op de knieën om genade smeekte, joeg de onverlaat zijn slachtoffer een kogel'door het hoofd, waardoor de chauffeur onmid deljijk dood was. Deze geheele gang van zaken is be kend geworden, doordat toevallig een wielrijder zich op het moment van de misdaad in de onmiddellijke nabijheid van de plaats bevond .en op eenigen afstand het gebeuren waarnam. De on gewapende fietser, die met afgrijzen het onmenschelijk optreden van den misdadiger had gezien, waagde het dan ook niet, in te grijpen, 'doch verwittigde zoo snel mogelijk telefonisch de politie, die onmiddellijk twee recherche-ambte naren per motor ter achtervolging van den misdadiger uitzond. Zij vonden hem nog op de plaats van de misdaad, ver geefs pogend om de taxi op gang te brengen. Ondanks zijn heftig verzet, slaagde men erin, den man en zijn begeleidster te arresteeren en naar Pa rijs over te brengen. De jongeman bleek een 20-jarige bewoner van Straatsburg te zijn en het meisje zijn 22-jarige vriendin. Hij verklaarde zonder werk te zijn en zijn daad voornamelijk te hebben gedaan, om in het bezit te komen van de geldsom, die de chauffeur bij zich had en van den auto. Kostbare munten. Een boer uit de omstreken van Lorient vond bij het ploegen een pot met munten, waaraan hij weinig waarde hechtte. Een toerist verklaarde ook, dat deze vuile munten, waarop zoo goed als onjeesbare woorden stonden, van weinig waarde waren. Als verzamelaar van souvenirs wilde hij voor een twintig tal wel 100 frs. geven. Na lang beraad met de buren besloot de boer op het aanbod in te gaan en de toerist deed zijn keuze. Toen een kenner van munten de overgebleven stukken in handen kreeg, verklaarde hij, dat ze uit de eerste eeuw der Christelijke jaartelling waren en zeer kostbaar, hetgeen den boer hevigen spijt deed bezorgen, dat hij er zooveel voor 100 frs. had afge staan. o BULGARIJE. Moordaanslag te Sofia. In een wijk te Sofia, waar in den laatsten tijd reeds tal va" aanslagen door Macedoniërs werden gepleegd, is Dinsdagavond in een café dat uitslui tend door Macedoniërs wordt bezocht, een aanhanger van Protogerof, die met enkele vrienden aan een tafel zat, door een onbekende, die een paar minuten van te voren in het lokaal was versche nen, doodgeschoten. De dader ver dween, voordat de vrienden van het slachtoffer hem konden grijpen. o AMERIKA. 300 auto's ingesneeuwd. In het Zuidwesten der Ver. Staten heerscht strenge koude. In Zuid-Cali- fornië ligt voor het eerst sedert 25 jaar een dikke laag sneeuw. Een co lonne van 300 auto's, waarin 1500 per sonen zich naar een carnaval begaven, is gedurende een hevigen sneeuwstorm ingesneeuwd. Eerst na moeizamen ar beid van verscheidene uren konden de Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende vier en twintig uur niet geheel bij bewustzijn koinen en met niemand' praten". Stud y bekeek wantrouwend de medi- cijnflesch. ,jls er niets anders in dan wat je zegt vroeg hij. (Onzin," antwoordde Warner. Hij nam de flesch opnieuw, trok de kurk er met de tanden af en goot zich wat van den inhoud in den mond. „Ben je nu gerust? En neem het nu mee en doe er wat opiaat bij. Als je het haar ingegeven hebt en het begint te werken, kom dan weer hier". „Maar niet hier beneden," zeide Studly. „Gaat het niet boven op 't portaal voor haar deur? We kunnen haar toch niet heelemaal alleen la ten „Nog beter, dan dat ze hooren kan wat wij te bespreken hebben. Maar daar kunnen we wel voor oppassen. Ze heeft dus over niets anders, dan wat je zeide, gesproken; ze heeft er nietg van gezegd, wat ze gezien heeft?" „Geen woord". Studly ging naar boven en Warner trad de eetkamer binnen. De lamp brandde en in den haard flikkerde het vuur lustig op. Het etui met juweelen was weggeborgen en het kleed weer over de tafel gelegd. Warner zette zich aan 't werk, om alle bloedsporen uit te wisschen. Toen hij hiermede klaar was, ging hij naar boven. Studly wacht te hem voor Anna's deur. De deur stond open, maar er kwam geen enkel geluid uit de kamer. IXZe is vast ingeslapen," fluisterde de kapitein. „Ze nam het drankje kalm in. Ik geloof, dat ze alles met zich zou laten doen". Maar laten we tot onze zaken terug- keeren," zeide Warner. „Dat ongeluk kigc intermezzo heeft ons geheele pro gramma in de war gebracht en het geld en \d'e juweelen zijn hier nu niet heel veilig meer. In plaats van, zooals we afspraken door jou, moeten ze nu maar door mij weggebracht worden, maar in den eersten tijd kan er natuur lijk geen sprake van zijn, de juweejen te gelde te maken". „iWaar denk je alles heen te bren gen vroeg Studly. „Ik denk naar Parijs. Maar dat kan er ook van afhangen". „Waarpm kan ik daar niet voor zor gen Hier kan ik toch niet blijven, ik zou hier gek worden". „Eh je dochter dan Wat zal er dan van je dochter worden Ze mag hier met weg, want. ze heeft ons beiden in haar macht en jij ihoet voor haar instaan, Iedereen meet denhehj dat ae feestgangers met behulp van ter as sistentie toegesnelde boeren, bevrijd worden. Ook de bekende tooneelspeelster, He len Willjs, die zich met haar man op de huwelijksreis in Californië bevindt, is met haar auto in de sneeuw blijven steken. BELGIE. Jaspar brengt verslag uit. Dc Belgische minister-president Jas par, Dinsdagmiddag omstreeks half cdn uit Den Haag te Brussel-Noord ge arriveerd, had reeds om 2 uur een ont moeting met verschillende vooraan staande parlementsleden. Om 3 uur be gaf hij zich naar het slot te Laeken, waar hij door koning Albert langdurig in audiëntie werd ontvangen. In de om streeks 5 uur aangevangen bijeenkomst van het kabinet bracht de premier, volgens het officieele communique, zijn collega's op de hoogte van den stand der werkzaamheden ter Haagsche confe rentie. Hoewei het communiquë verder over de conferentie zwijgt, kon toch op grond van betrouwbare gegevens worden meegedeeld, dat evenals de vo rige week de toon der uiteenzettting van den minister-president zeer optimistisch was. Jaspar betoogde o.m. dat de on- derhande.ingen in de Nederlandsche re sidentie gevoerd, nu zoo goed als de finitief geslaagd konden worden be schouwd, althans voor wat betreft de volledige regel ng van het pian-Young, den datum der Duitsche betalingen en de eventueele sanctie-maatregelen. De beteekenis van het incident-Schacht mag niet worden overdreven. Minder gunstig liet Jaspar zich uit over de nict-Durt- sche vraagstukken, die nog niet veel voortgang bleken te hebben gemaakt. Houtart, minister van financiën, die een der Belgische gedelegeerden ter Haag sche conferentie is, woonde eveneens dezen ministerraad bij, waarin men zich verder vooral bezig hield met de nog niet geregelde kwestie der verhooging van salarissen van het staatspersoneei. Communisten en socialisten. Van het feit, dat de textielarbeiders te Rouse en omstreken, in het Zuiden van Oost-Vlaanderen, ten getale van 7000 ongeveer, nog steeds staken, was door het communistische Kamerlid voor Brussel, Jacquemotte de eenige com munist die nog in het Belgische parle ment zeteltgebruik gamaakt om, sa men met een paar andere communisti sche militanten, op de Koemarkt te ziek is; jij moet haar bewaken en haar met niemand, tenminste niet onder vier oogen, laten spreken". „En wanneer denk je, dat hij vermist zal worden fluisterde Studly. ,jDaar moet ik in de eerste plaats zekerheid van hebben," antwoordde de ander. „Morgenvroeg ga ik eerst naar Londen en zal trachten te weten te komen of hij er met iemand over ge sproken heeft, dat hij naar ihier ging". „Dat denk ik niet. Hij kwam hier heen om zijn speelschulden te betajen en daarom is het niet waarschijnlijk, dat hij het zal verteld hebben". „|Dat denk ik ook en dan had hij nog andere redenen, om zijn mond te houden". Warner wees bij deze woor den naar de slaapkamerdeur. Studly keek hem verbaasd aan, maar zeide toen plotseling; „Ach ja, dat was ik alweer vergeten. Arm kind! Als zi) reeds van hem hield „pan is dat een reden te mee% om haar niet uit 'toog te verliezen," viel Warner hem in de rede. „(Vlaar ga nu mee naar beneden en help me de juweelen in een reistasch pakken". Studly gaf hem een reistasch vat zichzelf, waarin zijn naam op hcq zwarte leder geschreven stond. fKorit wvaifdj^

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1