Na de Wasch Week-Menu. Rechtszaken. DAGEN j vm nam Gemengd Nieuws. Gewestelijk Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 19 Jan. nam. 2,30 Drie arme meisjes, Zangspel in 4 bedrijven. Muziek van Walther Kollo. en nam. 7,30 Sappel Zangspel in 3 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 19 Januari. In middag- (2 uur) voorstelling Paillasse. Korte Vrouvvestraat werden groote stuk ken lood van het dak gerukt, van een huis aan de Noordstraat circa 50 dak pannen, ook het antieke klompenwin- keltje in liet Uroenewoud verloor een aantal dakpannen. Van het hoekhuis Bad'nuisstraat-Gla- cisstraat woei een schutting om, terwijl van enkele winkelpanden de reclamebor den werden afgerukt. Hier en daar ontstond door den storm korstsluiting, waardoor verschei dene electrische liciitpuntcn niet konden branden en het .icut van den vuurtoren op het hoofd werd gedoofd. BRESKENS. Tot tijdelijk hoofd aan de O. L. S. II alhier is benoemd de heer J. j. de Keuninck van Nieuwvliet! Maandagavond had de G. welke met de tram alhier aankwam de on voorzichtigheid, terwijl de tram nog reed, in de verkeerde richting uit te stappen, met het gevolg, dat hij achter over sloeg en zich danig bezeerde. Toegeschoten hulp bracht de G. naar zijn woning. Maandag Is op de reede van Vlissingen het uic zee terugkeerend Engelsch stoomschip „Maid of Corfu" ten anker gekomen Het schip was op weg van Antwerpen naar Alcxandriè. Door het zware stormweer waarmee het schip te kampen had is de deklast verschoven, en zijn een 100 con kolen welke op hec dek lagen weggespoeld. Het schip ligt op nader orders te wachten. ft o CADZAND. Naar de betrekking van onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier meldden zich acht sollicitanten aan. o SLUIS. Een zekere de P. alhier werd in zijn hand gebeten door een hond, dermate dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Alhier zijn deze week opmetingen gedaan, in verband met de aan te leg gen rioleeringen, wat voor onze ge meente een groote verbetering zal beteekenen. o IJZENDIJKE. Burgerlijke stand. Geboorten. 6 Dec. AEgidius An- tonius, z. van G. A. Hendrikse en A. M. van Hout. 31, Alphons Theophiel, z. van E. P. Wille en S. M. Ver- strijnge. Overlijden. 14 Dec. S. M. Sijnesael, 53 j., echtg. van A. Hamelijnck. 31, C. M. Casteleijn, 80 j., wed van I. J. Boes. Loop der bevolking. Ingekomen personen in deze ge meente, gedurende de maand Decem ber. R. Lievens van Waterland-Oudeman, P. J. van Hee van Retranchement, A. van Vooren van Biervliet, A. B. de Buck van Schoondijke, E. de Pauw van Waterlandkerkje, A. J. Aerts van Temeuzen, gezin de Jaeger van De- nain, J. Marteijn van Eecloo. Vertrokken zijn: A. A. Walklers en I. I. v. d. Meersch naar Biervliet, G. van Basselaere naar Waterland-Oude- man. F. M. de Witte naar Antwerpen, F. Bogaert naar Eecloo, M B. Yse- baart naar Biervliet, L, J. M. Waes- berghe naar Winkel (N.H.), E. B. Goe- bert, P. A. C Temmermans en J. E, G. Rombouts naar Waterlandkerkje, J. A. Versaevel naar Oostburg, F. den Hollander en A. P. de Busscher naar Eindhoven, L. L. v. d. Broecke naar Groede. o schoondijke. Vrijdagavond, 10 Januari trad alhier voor de Vo'.ks-Universiteit op de heer A. Hoolhorst, te Waterlandkerkje, met liet onderwerp: „Vuurspuwende ber gen". Na een inleidend woord, waarbij een uiteenzetting werd gegeven over het ontstaan onzer aarde. Zooals dit door de wetenschap wordt gedacht, behan delde de spreker aan de hand van licht beelden de oorzaak van de uitbarstingen der vulkanen. Daarna besprak hij de verschillende soorten van uitbarstingen en kwam zoodoende de behandeling van de meest bekende vulkanen, als de Etna, Vesuvius, Krakatau, Bromo, enz. aan de beurt. De heer Hoolhorst is er zeer zeker in geslaagd dit uiterst ingewikkeld on derwerp op populair-wetenschappelijke wijze te behandelen. o SLUIS. Zondagavond j.l. ong. 8 uui> sloegen twee wagons, die op het tram- cinplaccinent alhier stonden, op drift door den geweldigen wind, waardoor ze de rails afreden in Ide richtïrig Retranchement. Juist kwain de laatste personen-tram aangereden, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De loco motief en de twee wagons derailleerden, zonder echter persoonlijke ongepikken te verwekken. De materieele schade bestond bij de machine van de per sonen-tram uit kapotte ruiten en lan taarns. De rails waren op de plaats der botsing geheel verbogen, zoodat men dit euvel nog moest verhelpen. Na dit ongeval kwamen er nog trams aan om 10 uur, kwart over 11 en 12 uur, wat een ongewoon verschijnsel was. De remise te Draaibrug werd opge beid een andere machine te zenden, welke reeds na enkele minuten arriveer de, waarna de reizigers hun reis konden vervolgen. o AARDENBURG. Op het traject Gent—Eecloo der ver binding Gent—Eecloo—Brugge aldus le zen we in 't Getrouwe Maldeghem, is een nieuw soort tractie ingevoerd, om op de drukke uren het spoorverkeer aan te vullen, nj|. de motorwagen. Het is een groote autobus, als het ware, op rails, plaats biedende aan 80 per sonen, in rijen van 5 personen met een gang in het midden. De wagens loopen rustiger dan de oude 3e klasse rijtuigen op die (ijn, hoewel het geronk van motor en tand raderen erg hinderlijk is, hoofdzakelijk, tengevolge van den versnellingsbak. Dit euvel zal echter bij vozende wagens ondervangen worden, daar dan de versnellingsbak vervajt en vervangen wordt door dat de 150 R. K. 6 cylinder Dieselmotor direct op de as een dyna nio zal aandrijven, die een motor moet aandrijven, die zich op elk der wielassen bevindt. Het aanzetten van den motor ge schiedt door luchtdruk, door het, met den voet, door den bestuurder, neerf drukken van een knop. In kcouden toestand zelfs slaat de motor dan di rect aan. Het systeem heeft veel voor boven electrische tractie, daar e|ke wa gen op zich zelf rijdt, terwijj bijl electrische tractie bij de geringste sto ring in de centrale, het geheele be drijf stil ligt. Het ruwofie (brandstof) verbruik is 0,4 K.G. per K.M. d.i. ongeveer 4.5 cent per K.M. smeerolie inbegrepen. Een voordeelig vervoermid del dus voor passagiers op drukke momenten, die zich vooral in fabrieks- en handelssteden dagelijks voordoen. o WATERLANDKERKJE. Eindelijk heeft onze gemeente ook een telefoon, die is ondergebracht bij den heer J. Enters. Maandagavond is ze door den heer Hoolhorst, daartoe uitgenoodigd, geopend. o POSTERIJEN, Giro. Bepaald is, dat voortaan op het mid denstuk van het stortingsformulier een aanteekening zal worden geplaatst, in dien het de bedoeling van den storter is, dat de vermelding van zijn naam en woonplaats achterwege blijft. Voortaan kunnen reclame-kalenders, welke niet voor verzending op den voet en tegen het tarief der gedrukte stukken in aanmerking komen, benevens insignes van vereenigingen, enz., ook al zijn deze van ander materiaal dan metaal vervaardigd, als monster worden verzonden. Sommige bewaargevers van quitan- tien stellen er prijs op, dat ook bij een tweede aanbieding van een quitantie de schuldenaar gelegenheid krijgt on; deze bij een bank betaalbaar te stellen Alhoewel de quitantie dan niet meei bij de betrokken bank wordt aangebo den, is de bataalbaarstell ng voor den bewaargever toch van belang, omdat hij daardoor in staat is zelf voor de aanbieding bij de bank zorg te dragen, en betaling te erlangen. Daarom wordt onder de aandacht gebracht, dat bij de tweede aanbieding van quitantSën of giroquitantiën aan den schuldenaar, die dit wenscht, gelegenhe d moet worden gegeven deze bij een derde betaalbaar te stellen. In het algemeen zullen voorwerpen van geringe waarde, waarvan de ver zending niet geschiedt met handels oogmerken en die, naar het oordeel van den directeur-generaal, dienen ter bevordering van liefdadigheid, voor re clame of als teeken van lidmaatschap van een vereeniging, met monsters wor den gelijkgesteld. DAi>I>lE> Opl. No 19: 29/23, 47/42, 27/22, 39 33, 17/12, 28/22, 22 4, 4/2 wint. Goed opgelost door I. d. B. en I. V. te N., S. B. te Z. en D. L. te O. P. R. en J. P. te Sch. en A. K te Z. Op uw le zet 27/22 slaat zw 16/36 en dan 8 12 en 2/49 In No. 2 kan ongeveer dezelfde oplossing op 3 verschillende manieren verkregen worden. Alle opgeven. Probleem No. 20. De heer S. B. heeft mij aangetoond dat het naspel van de hoofdopl. in één variant niet kan gewonnen wor den. De hoofdopl. veivalt dus. De 4 bijopl. zijn alle gewonnen voor wit, want ofschoon er nog veel sch. over blijven kan zw. toch niets meer uit voeren. De opl. kunnen nog inge zonden worden, zonder de naspel- letjes, omdat de winst direct zichtbaar is. Ofschoon het naspel zeer leerzaam was, is het toch, met al de bij opl. een waardeloos probleem. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 10 Januari K. v. G., 43 j„ werkman, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, werd verdacht dat hij op 18 September jl. te Breskens een rijwiel, toebehoorende aan J. R heeft weggenomen. Eisch 6 maanden gev. straf. Mr van Dcinse pleitte verzachtende omstandigheden. A. d. P., 46 j., landbouwer te Bier vliet, was door den Kantonrechter te Oostburg wegens hec als bestuurder van een auto buiten noodzaak over een rijwielpad rijden, te Philippine op 15 Dec. jl., veroordeeld tot eene geld boete van f 8 of 8 d. Eisch: Bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. E. M„ 18 j., schilder te Sas van Gent, werd ten laste gelegd, dat hij op 10 Dec. J.l. te Sas van Gent inde Vredestraat tot een gewelddadig op treden tegen de politie heeft opge ruid, door toen aldaar de orde was verstoord, bij gelegenheid van het door de politie naar hun huis geleiden van werkwilligen, in verband met de werk staking, toen de maréchaussee en rijksveldwachters gebruik hadden ge maakt van de sabel ter handhaving van de openbare orde, tegen het pu bliek te roepen, doelende op de politie, „rotzakken, sla ze kapot". Eisch f25 of 25 d. h. E. M., 28 j, fabrieksarbeider te Sas van Gent werd een laste gelegd, dat hij op 5 Oct. j.l. te Sas van Gent het verbod van samenscholingen, door den Burgemeester uitgevaardigd, heeftover- treden, waarvoor hij door den Kan tonrechter te Ter Neuzen is veroor deeld tot f 10 of 5 d. h. De ver dachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. Mr P. C. Adriaanse vroeg vrijspraak. P. A. d. F. 25 j. en H, E, S„ 51 j„ beiden fabrieksarbeiders te Sas van Gent en G. N„ 38 J„ metselaar te Sas van Gent, waren eveneens door dien Kantonrechter wegens overtreding van het verbod van samenscholingen, ge pleegd op 4 Oct. j.l. te Sas van Gent, veroordeeld ieder tot f 10 of 5 d. hr Alle veroordeelden waren in hooger beroep gekomen. Eisch als voren, M. Adriaanse als voren. M J. v. d. B., arbeider te West- dorpe, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen wegers een zelfde over treding veroordeeld tot f10 s 5 d. h. Hij was in hooger beroep gekomen. Eisch als voren. P. S., 26 j., werkman te Sas van Gent, was door denzelfden Kanton- rechtei ter zake van een zelfde over treding veroordeeld tot f5 of 5 d. h. Veroordeelde was in hooger beroep gekomen Eisch als voren, Mr Adriaanse als voren. Hoogwatergetij Breskens. Is Woensdag 15 Jan. 12 52 1.16 Donderdag 16 1.47 2 14 Vrijdag 17 237 3,01 Laatste Kwartier Dinsdag 21 Januari 4,27. Licht op woon Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 15 Jan. nam. 4 35 Donderdag 16 4.37 Vrijdag 17 4.39 De storm- Achter den vuurtoren van Cocksdorp is Zondagnacht tijdens den hevigen storm een stoomschip gestrand. Ook op den Vliehorst is een schip gestrand. De reddingsboot is Maandag morgen uitgevaren. Nader wordt gemeld dat het op den Eierlandschen grond gestrande schip, het Lettlandsche stoomschip „Skants" is. De reddingsboot „Eierland" was Maan dagmorgen half elf bij het vaartuig. Omtrent de stranding van het Leth- landsche stoomschip „Skants" kan nog worden gemeld dat zoowel de reddings boot uit De Cocksdorp als de „Dorus Rijkers" uit den Helder zijn uitgevaren om hulp te verleenen. De reddingboot uit De Cocksdorp kreeg echter een de fect aan den motor en kon het schip niet bereiken. De „Dorus Rijkers'^ slaagde er in langszij van het schip te komen, doch de bemanning wenschtc dit niet te verlaten. Zij deelden achter mede dat zij tegen den avond, indien het schip nog niet vlot zou zijn, ingeval van ruw weer, reddingboothulp zouden vragen. 1 Wat het Italiaansche stoomschip „Va lentino Nocado" betreft, dit ligt droog op de zandbank. Indien de storm op nieuw komt opsteken bestaat er gevaar dat het schip nog verder in de richting van de kust zal afdrijven. Ten Noord-Westen van het eiland Texel werd Maandagmorgen een schoe ner ontdekt, die stuurloos bleek te zijn. Door de eb is het schip, welks naam tot op heden onbekend is, ver van de kust afgedreven. Het schip dat op den Vliehorst om hoog zit is het Italiaansche stoomschip „Valentino Nocado". Gestrand- Zondagnacht is tijdens den Noord wester storm het tjalkschip „De Twee Gebroeders," geladen met kunstmest en bestemd voor Dirksland, in het HeUjt gat nabij Ooltgensplaat gestrand. Door 2 sleepbooten is het schip in veiligheid gebracht. Kolenschip gezonken- Zondagnacht omstreeks 2 uur is het Duitsche stoomschip „Elisabeth," scnip per G. Scholweerth, geladen met kolen, bestemd voor Rottterdam, tengevolge van den storm volgeslagen en gezonken, De opvarenden werden gered. Het schip ligt in het vaarwater, 150 M. uit den oever bij kilometerpost no. 4, Korenmolen omgewaaid- Door den hevigen storm is de koren molen van den heer Swabedisse te Sid- deburen omvergewaaid en op het daar naast gelegen huis van den eigenaar terechtgekomen. Zoowel de mo(en als het huis zijn grootendeels vernield. Het geheel vormt een groote verwoesting. De bewoners hebben als door een won der geen letsel bekomen. Twee jongens sliepen in een bed dat op slechts eenige voeten afstand stond van de plaats waar de molen op het huis is terecht gekomen. Hoe lie NiGUwjaarswenschcii iiitkoiiieii! In 't begin van Januari, Na de wenschen van „veel goed", Komen stroomen rekeningen Zeggen, wat men dokken moet. o leder ]aar heeft men tevoren Nagerekend wat er stond; Ieder jaar vond men een eindsom Die men nogal reedlijk vond. Maar, als rekening na reekning, (Eiken dag een nieuwe haast), Binnenkomt, dan blijkt de schatting Minstens er tweederde naast. 't Eene was men al vergeten, 't Andere viel niet bijster mee, Maar als einde van het liedje Dokt men weer maar, en gedwee. o Toch zijn ook die briefjes nuttig, Kunnen ze zelfs leerzaam zijn, Kunnen ze u „talen" leeren, Zooals Fransch ofwel Latijn. Zoo schreef d' eene u een REEKNING Voor aan u gezonden waar, En een ander maakte netjes Zijne NOTA voor u klaar. Nummer drie zei per FACTURE, Dat een MONSIEUR die en die DOIT A meester reekningschrijver Idem idem zooveel spie. o En zoo gaat het al maar verder, In de een of d' andere taal; Maar in 't Hollandsch wil 'tal zeggen: „Lieve Sijmenoch, betaal!" Breskens, 13 Jan. '30. Revolver-ongeluk- Zondagmorgen wilde de heer B. fe Uithoorn zijn revolver schoonmaken. In de veronderstelling dat deze ongela den was, verzocht hij zijn 14-j'arjg dochtertje het wapen hem te widen overreiken. Plotsetling ging een schot af, waardoor B. in de hand werd ge troffen, terwijl het meisje door dei( kogel in de buik werd getroffen. Ernstig gewond werd het meisje naar de Ma- ria-stichting te Amsterdam overge bracht. Verzakking van een spoordijk- Door de verzakking van den spoor dijk op de lijn bij Nieuwerkerk a J. IJssel, het trajectt Rotfjrdam-Gouda, is het verkeer tusschen Rotterdam en Gouda gestremd. Reizigers, komende van Utrecht, moesten te Gouda over stappen om via Den Haag de reis naar Rotterdam voort te zetten en omge keerd. De verzakking werd Zaterdag avond geconstateerd. Het is een klein gedeelte tusschen Nieuwerkerk a d. IJsei en Moordrecht. Zondagmorgen werden 2 zandtreinen aangevoerd en den geheelen Zondag werd doorgewerkt door ploegen uit Rotterdam en Niewer- kerk. Verschillende treinen zijn in verband met deze stremming omgelegd. Nader wordt nog gemeld dat op Zondag sterke ondergrondsche bewegin gen vielen waar te nemen, waarna het geheele verkeer werd stopgezet. De bodemwerking ontwikkelde zich zoo sterk dat het baan-niveau een daling aangaf van 1.20 M. Later nam deze verzakking nog sterk toe. Nog steeds worden zandtreinen af- en aangevoerd om het baanvak zoo spoedig mogelijk te herstellen. Mooi blijk van moederliefdé- Een moeder in Kampen heeft een mooi blijk gegeven van liefde voor haar kind, dat zij, zonder daarbij op gevaar voor eigen lichaam te letten, bescherm de tegen een hollend paard. Het wilde dier, dat van een boerenwagen was losgebroken, rende het trottoir op, waar de vrouw met haar kind, dat in een kinderwagen lag, liep te wandelen. De jonge moeder boog zich, toen zij het dreigende gevaar zag aankomen, met haar geheele lichaam Over hef kind en greep inet beide handen den bak van den kinderwagen. De pooten van het paard raakten het bovenstuk van den wagen, dat boven op den rug der vrouw terugkwam, waardoor zij bewusteloos geraakte. Haar kindje echter had niet het minste letsel beko men. De storm in Engeland. Nadere berichten maken gewag vart reeds twaalf dooden en eenige twintig- A 1^ Siroop iw fiws tjlit rlI |W£| BonbonspiréMiaort 'Bij Apetb. en Dfogutr» ».,i t w 1

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2