PUROL M "ftumd-vnSnijuwnden, ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De stille getuige. Het Gooiende Radio. FEUILLETON Provinciaal Nieuws. SOHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 francs p. pe»t f 1,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel meer IS cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-ültgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNofaf BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r 1 |j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur "7e jaargang Woensdag 15 Januari 1930 Nummer 3496 OR ATI S verzekering gulden bij levens- jas gld. bij dood ma gld. bij verlies >t gld. bij ver- gld. bij ver- as gld. bij ver voor de abonné's tegen vMIJ lange ongeschikt- 1011 door 7h vaneen hQ Hes van een 4Q lies van een Xh lies van een ongelukken voor: UU* held tot werken. ■9" een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verrekering Is bij de iier/er :e'<erd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Oravenhage. J q gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Dat mooie Gooi met zijn wijde hei den en plechtige bosschen is zoo in korten tijd een echt radioland geworden. Het heeft er dus een attfractie bijge- kregen en 's zomers weer een aanlei ding méér voor de fietsers en auto mobilisten, om de vele wegen, die in het Gooi uitmonden in te slaan en dan maar hun oogen uit te kijken aan het onbekrompen groen en paars, en vol enthousiasme te wijzen naar het puntje van een antenne-toren, dat achter een groepje huisjes of boom en opduikt-. De Gooische burger ziet nu ook langs zijn huisje allerlei vreemde we zens gaan, menschen die eigenlijk in zijn afgesloten milieu nooit zul'en pas sen, maar toch weer te veel Gooier worden om bij de forensen Ie kunnen worden ingedeeld; het zijn de menschen van de „radio," door industrie of om roep naar het Gooi gezogen. Het begon in 1918. Het buitenland le verde geen radio-installaties voor de schepen meer en de reeders wilden vooral in dien tijd van mijnen en tor pedo's hun schepen zoo maar niet de zee opsturen; er moest dus een nationa le industrie komen en die kwam er met de oprichting van de Nederlandsche t Seintoestellen Fabriek te Hilversum, maar deze onderneming heeft zich niet tot haar eerste taak beperkt: behalve dat de vliegtuigen met haar installaties werden toegerust, heeft zij ook de grondslagen gelegd van ons huidig om- roepwezen. Er werd n.l. in 1923 een telefoniezender gebouwd, die later nog eens vernieuwd werd, en rondom dien zender vormde zich een clubje, eerst in, later buiten den boezem der onder neming, welks eerste naam uit de let ters H.D.O. bestond: de Hilversumsche Draadlooze Omroep. Maar wat zijn een zender en een omroep zonder ontvangers? Er werden dus ook omroep-ontvangtoestellen gefa briceerd. Steeds eenvoudiger en naar mate het aantal zendstations in Europa waste, steeds selectiever ook. Er is in Hilversum echter niet alleen een industrie met een zendstation, er zijn ook nog plaatsen, waar men dat gene maakt, dat die zender in elec- trische trillingen omzet en door het ont vangtoestel weer iii zijn oorspronkelijke vorm wordt teruggebracht, dus geluid, maar dan gemoduleerd geluid: mooie muziek en verstandige woorden. Er zijn n.l. ook drie studio's: een van de A'A/R.O., een van de V A.R.A. en een van de N.C.R.V., waarvan de 11. Een luide angstkreet klonk buiten voor het venster. Warner sprong doods bleek van schrik van zijn slachtoffer op. Studlv, die gedurende de vecht partij der beide mannen met het gezicht in de handen verborgen aan tafel had gezeten, liep naar het venster, schoof het open en keek naar buiten. Een vrouwelijke gestalte lag op den grond. Het was Anna. Studly wankelde terug. Zij had dus alles gezien. De vreeselijke misdaad Was doelloos geweest, daar er nu toch nog een getuige was. Studty vroeg zich af, of Warner met Anna ook korte metten zou maken, zooals hij met Damby had gedaan Maar neen, dat moeit niet. Hij was Anna's vader, hij zou haar verdedigen. Wankelende liep hij naar de deur. Toen Warner hem wilde volgen, weerde Studly hem af. „Blijf daar," zeide hij, aan jou handen kleven de sporen van je bloedige daad. Laat mij vall(een". laatste met het zendstation van den Ned. Draadloozen Omroep een naam looze vennootschap ge o nid door den Katholieken Radio Omroep, de Nederl. Christ. Radio Vereeniging en de xNeder- landsche Seintoestellen Fabriek - te Huizen is verbonden. Maar er is in Hilversum eigenlijk nog meer, de we reldwijde kortegolf-zender PJC in welks studio de „five ianguages announcer" Eduard Startz zijn practisch internationa '.isme ootviert, door elk land op zijn eigen wijze te amuseeren en aldus pret tig te stemmen voor de Nederlandsche Industrie, d e dezen zender bestaan doet. We hebben ons laten vertellen, dat een zendtoestel eigenlijk niet zoo hce^ veel van een ontvangtoestel verschilt,, alleen gaat aljes in omgekeerde volgor de en is, omdat een zender reusachtige afstanden te overschreeuwen heeft, alles veel grooter en monstrueuzer, zoodat iemand, die van een ontvanger naar een zender loopt, zich zoo'n beetje voelt a's Gulliver op reis van de dwergen naar de reuzen, bij wie hij dan spoelen krijgt te zien als vogelkooien, conden sators als steijages en lampen als bloe- menvazen - ja met water erin!, want er zijn „watergekoelde" lampen om te voorkomen, dat door een buitengewone verhitting ongewensente uitzettingen zouden plaats vinden. Het benoodigde water krijgt de Hilversumsche zender uit de waterleiding, maar in Huizen is geen waterleiding en zoo hoorden we daar in den z.g. Phohizender, dat hier 27 watergekoelde lampen worden ge bruikt, waarvoor 100 M3 water in één uur tijids een „vijver," een pomp en de lampen doorloopt en dan weer met 10 gr. verhooging opnieuw in den „vij ver" terecht komt. In eik van de drie Hilversumsche omroepstudio's die, zooals oorspron kelijk de gewoonte was, dus afgezien van ae door den minister voorgeschre ven omruiling, op den zender van de Nederlandsche Seintoesteilm Fabriek te Hilversum zijn aangesloten, heeft deze haar „enclave" in den vorm van een controle-kamer, waar het ter studio ge produceerde geluid, gecontroleerd en ver sterkt wordt voordat het per lijn naar den zender gaat. Door middel van lichtsignalen staat de controleerende technicus met dengene, die in de studio optreedt in contact, in dier voege, dat de eerste tijdig zorgt, dat hij de lijnver „Is het je dochter?" vroeg Warner. „Pén je er zeker van? Het is de keu kenmeid toch niet?" „Neen, het is Anna. Ze heeft alles gezien en is in onmacht gevallen. Laat me alleen, ik moet haar helpen". „pek die je bent," zeide Warner en pakte Studly bij den arm. „Ben je "je verstand kwijt? Zij is bewusteloos, laat haar maar liggen, we hebben wel wat noodzakelijkers te doen". „Laat me los/' riep Studly, „raak me niet aan. Je weet, wat je gedaan hebt". „Ik heb mezelf en jou het leven gered," zeide Warner. „Dat is te zeg gen, wanneer het ons gelukt, alles in orde te brengen, voor je meid terug komt". Bij deze woorden ging hij naar het lijk. van zijn slachtoffer. Met een stuk van het tafelkleed, dat bij de worsteling op den grond was gevaren, had hij het gezic it bedekt. Hij nam het nu met de grootste kalmte weg, be keek zijn ongelukkig slachtoffer en wenkte Studly naderbij te komen. Deze bleef echter onbewegelijk staan. „Kom hier/' schreeuwde Warner hem toe. „Wil je nu komen, of zullen we wachten tot het dienstmeisje hier is en het heele dorp bij elkaar schreeuwt?" „Is hij dood heelemaal dood?" binding instelt en de laatste niet te vroeg begint te spelen of te speechen en niet met een collega een genoege[;ijk >praatje maakt in de meening, dat de microfoon is afgezet! In liet gebouw van de A.V.R.O. aan den Oudc-Engweg ontdekten wij twee studio's, een tamelijk groote voor mu ziek en een kleine voor sprekers, twee keurig ingerichte vertrekken, uiter aard eenvoudig en wegens de plechtige draperieën langs de wanden veel ge lijkend op doodekamers. In de kleine studio, waarin, toen men er ons bin nenleidde, nog de parfum van een der trouwe spreeksters tegen de vele plooien opkroop, is een royale katheder opgesteld die den „aangezochte" onge twijfeld in staat moet stelten rustig en wel „in de ruimte" te praten. Voor groote uitvoeringen heeft men beslag gelegd op de concertzaal van het hotel „Hof van Holland," dat via een speciale lijn met het A.V.R.O.-gebouw is ver bonden. Om den echo, die het geluid zijn volheid geeft en door studio's dikwijls opgeheven wordt, te herwin^n, is een leeg kamertje als echo^amer Ingericht: wat de microfoon in de studio opslorpt/ geeft een luidspreker hier weer, om het nu van wat echo voorzien, door een tweede microfoon weer te laten opne men. Ook de V.A.R.A. heeft in haar residentie aan de Heuvellaan een kamer om echo te maken. De genoemde arbeiders-omroep be schikt over een royale vilte, waarin de verdwenen kapitalist zich ongetwij feld zeer behagelijk zal hebben gevoelfd, een flinke tuin ilgt er om heen en uit de inrichting van het geheel waar van het orgel wel de clou is b[ijkt dat de organisaties der geestverwanten baar eigen omroep niet in den steek hebben gelaten. Men weet, dat een der vele radio- vraagstukken luidt: wel of geen publ ek in de studio Als een poging ter op lossing, zoo deelde men ons ter V.A.RA. mede, zou men in de sprekers- studio een verlichte afbeelding hangen, die den spreker den indruk zou moeten geven een zichtbaar, reageerend publiek vóór zich te hebben. ,rfEn hier hebt u onze leeuw"; zei men mij een tonnetje toonend; dat men vervaar.ijk kon laten brullen. Er waren nog andere trucs, allerlei hoogst on vroeg Studly. „Ja, maar nu is het de zaak, 1 dat we hem weg krijgen!" Maar waar heen Hoe diep is de vijver in je tuin „Zes voet". „Gat is genoeg/' meende Warner. „Nu moeten we alleen nog wat heb ben om hem in te toen, ëen zak oi zooiets". Hij stond op, om dien in de schuur te gaan zoeken. Dadelijk ging Studjy mee. „Jk ga mee," zeiide hij1. ,,Ik kar» hier niet alleen blijven". Zij zochten in de donkere schuur rond en vonden eindelijk een ouden aardappelzak. Warner vond dezen ge schikt voor hun doel. Studly keek be vend en sidderend naar het lijk, to^ Warner hem ruw aanmaande, niet zoo te staan suffen, maar hein te helpen. Studly kwam werktuigelijk naderbij en zeide plotseling naar den grond wijzend „Kijk daar! Het bloed zit zelfs op het kleed". „[Laat dat maar tot straks"/ sprak Warner. „Ik geloof, dat we moeten zorgen, dat een paar dagen, totdat alles weer in orde is, hier niemand in huis komt. Maar voor alles moeten we het schuldig kinderspeelgoed, dat vóór de microfoon als een razende fabriek of een verscheurend dier had te fungeeren. Als groote studio van de Ned. Chr. Radiovereeniging doet, aan de Boom berglaan een Luthersche kerk dienst, tenzij er een godsdienstoefening ge houden moet worden. De voortdurende omwisseling kerk-studio heeft de heeren van de N.C.R.V. op vernuftige middel tjes doen zinnen om dien zoo vlot mo gelijk te doen geschiedenhet doet eenigsziris denken aan het voormalige schuilkerkje op de O.Z. Voorburgwal te Amsterdam, dat nu als „Museum Amstelkring" de geniale maskeeringen voor belangstellenden demonstreert-. We zijn ook eens naar Huizen ge weest, het rustige dorp met zijn zwarte rokken en breede kappen, dat nu te.kens in zijn rust verstoord wordt door vreem delingen, d:e een van de beide zenders komen bezichtigen. In een klein vriendelijk en modern gestyleerd gebouwtje is het station van den N.D.O. ondergebracht. Er is ook een allerknust studiootjje met een ceio- tex (suikerrietvezel)-bekleeding in plaats van draperieën. Dit vertrekje is er echter alleen volledigheidshalve, doen wordt practisch nooit gebruikt. Men vestigde onze aandacht ook op een inrichting, om in tijd van rijpvormiing de antenne des nachts, wanneer de zender niet „draait", te verwarmen en de wintersche parasiet te doen smelten. Een belangrijk grooter gebouw her bergt de zender van den Philips' Om roep Hoiland-Indië, wejke op een golf lengte van ongeveer 16 M. proefuitzen- dingen doet naar onze koloniën in het Oosten en Westen en daartoe een spe ciaal antenne-stelsel in toepassing brengt, dat de in de studio te Am sterdam geproduceerde muziek slechts in twee richtingen den aether injaagtt Uit deze vluchtige „trip blijkt wel, dat wie het Gooi een echt radioland noemt, niet overdrijft. Waar de N.S.F, 12 jaren geleden begon in een klein huisje met een schuin dak, zooals er nog zooveel in de kern van Hilversum staan, als een oorlogskindje met on zekere toekomst maar doelbewust op gevoed, is thans opgegroeid een groote industrie die nog andere uitingen van radiodeven naar het Gooi toe tjtok; waarbij komt, dat het Gooi niet alleen voor industrieële doeleinden gunstig lijk doen verdwijnen". Het hoofd en bovenlijf werden in den zak gebonden en zoo droegen de beide mannen het lijk naar den vijver. Ze wierpen het midden van de brug in het water, waar het onmiddellijk zonk. ,-^En laten we nu naar je dochter gaan kijken," zeide Warner, terwijl de beide mannen zich weer naar het huis begaven. „Ze is nog altijd bewuste loos," zeilde hij, terwijl hij haar op beurde, ,,ik zal haar naar haar kamer dragen". Hij liep met haar de trap op en legde het jonge meisje op haar bed. ,*Zoo, kleed jij haar nu uit," zeide hij tot Studly, tidan zal ik ondertusschen naar beneden gaan en daar alles op ruimen. Beef nu niet als ieen kind, maar houd 't hoofd op. De eerste vier en twintig uur zijn de gevaarlijkste vooi (Ons; zijn We die eenmaal door, dan zijn we gered. Kleed haar dus uit en leg haar weer op bed; de kleeren gooi je op den grond. Ik zal den brandewijn van beneden halen en als je een kleine huisapotheek hebt, zet die dan nier op tafel. Het moet schijnen, alsof ze plotseling ziek is geworden. En haast je, want zij blijft niet eeuwig bewuste loos en voor ze weer bijkomt, moet dat alles gedaan zijp", gelegen is, doch ook ajs centrum, dat het heele land met de electlrische uit stralingen van twee zenders, zooals een tuinsproeier een bloemperk, gelijkelijk besproeien moet, wel gelegen is. M. v. W. Stormschade te Middelburg- De hevige storm van Zondagavond heeft ook daar vrij hevig huis gehouden en dit vooral ook op het terrein van den brand van 7 December. Een groot deel van de schutting voor de panden van den Franschen Bazar en de lunch room Oosterhuis werd neergeslagen en kwam op straat te liggen in de Lange- delft. Het werd later weer opgenomen en tegen een ruit van den winkel van Simon de Wit geworpen, die daardoor brak. Deeien van de binnenmuren van het Grand Hotel kwamen naar beneden en vernielden 'n deel van den tijdepjken houten gang, die voor ingang van het achterdeel is opgericht. Een groote schrik hadden de families Helder en Bosdijk. Laatstgenoemden wonen boven het bloemenmagazijn ,,'Jris" en van dit pand is een deel van het dak ernstig beschadigd en zoowel bij de familie Bosdijk ajs bij de familie Hekier in huis terecht ge komen. De bewoners vluchtten, ten dee- le slechts hap gekleed uU huis en werden ejders ondergebracht. De scha de is echter niet van dien aard, dat men niet Maandagmorgen de woningen weer kon betrekken. Ook in andere deelen van. de stad is schade aan daken enz. toegebracht. Zoo riep de directeur van Van Gend Loos de tusschenkonist der politjie in om hulp voor voorloopig lierstej van liet zeer gehavend dak aldaar. Op den Kinderdijk werd een groote booni omver geworpen. Ook hier ge lukkig geen persoonlijke ongelukken. De storm te Vlissingen. Zondagavond circa 8 uur is met don derend geraas een stelling omgewaaid op het terrein van de Kon. Maatsch. ,xde Schelde" aan de zijde van de Aagje Dekenstraat te V.issiiigen, Uelukküg dat het Zondag was en geen werklieden aanwezig waren, anders waren ongelukken niet uitgebleven. Op den Boulevard Evertsen zijn eeni- ge rustbanken door den storm omge waaid, waardoor schade aan die banken is ontstaan. Van de oude Geref. kerk aan de Warner ging naar beneden; toen hij weer terugkwam vond hij Anna te bed en verder alles, zooals hij gezegd had. „£oo is 't goed/' zeide hij. ,,Ik heb er nog eens over nagedacht. Het is nu half tien. Over een half uur komt het dienstmeisje thuis. Als ze belt, doe je haar open en zegt, dat je dochter plotseling ziek is geworden. Praat van een of andere besmettelijke ziekte; mis schien gaat ze dan wel uit haar eigen weg". ,„Maar als ze blijft?" vroeg Studly. „Dan breng je haar dadelijk bij het bed van je dochter en zegt, dat ze bij haar moet waken, maar je verliest haar geen oogenblik uit het oog. In ieder geval laat je het meisje in geen andere kamer. Wat ons verder te doen staat, kunnen We overleggen, als ik weer terugkom". „Waar wil je heen?" vroeg Studly. „Naar den apotheker/' zeide Warner. „We moeten namelijk zorgen^, dat je dochter in de eerste vier en twintig uur niet volkomen bij haar positieven komt. Wanneer ze bijkomt, moet je haar daarom dadelijk een slaapmiddeitje ingeven". ,*Ik heb nog chloraal in huis". IW.oidt vervolgd*

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1