ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Lam- a Mui. Bij Gevatte Koude QfswpiJoirin- Bij Scheren Buitenland. FEUILLETON De stille getuige. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. port f 1,40 Advertentieprijs vaa 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct p. regel. Drukker-lHtgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK «-ff BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 7e jaargang Zaterdag 11 Januari 1930 Nummer 3495 GRATIS verzekering gulden bij levens- J aai gld. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- ji gld. bij ver- ap gld. bij ver- ja gld. bij verlies voor deabonné's tegen vQ[] lange ongeschikt- lyji door 7h van een h[] lies van een 4[] Hes van een /n Hes van een If] van eiken ongelukken voor: S»tfW held tot werken. aan een ongeluk. »w hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van boveniiaande verzekering is bij de iarverzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Qravenhage. DUITSCHLAND. Botsing tusschen communisten en politie te Berlijn. Op de Lausitzerplatz in het Oosten van Berlijn, heeft Dinsdagmiddag een ernstige botsing plaats gehad tusschen communisten en politie. De communis ten hadden een betooging georgani seerd ter eerc van twee óveiCeden geestverwanten waarvan één onCangs bij een botsing met nationaal socialis ten doodelijk werd gewond en de ande re die wegens een politieke misdiad in de gevangenis zatx was overleden. De lijken waren naar de Lausitzerplatz gebracht, waar vandaan men na een korte plechtigheid in optocht naar het kerkhof wilde trekken. De menigte nam een steeds dreigender houding aan te gen de agenten die den stoet verge zelden. De opgewondenheid werd nog grooter, toen de politie een krans met linten, waarop ophitsende woorden ge drukt stonden, in beslag nam. Men werd spoedig handgemeen en de agen ten moesten de menigte met gummi stokken uit elkaar drijven. Verscheidene betoogers werden hier bij gewond, een inspecteur van politie liep een messteek op; zijn wonde is echter niet gevaarlijk. Een dertigtal personen werd ingerekend. Na eenigen tijd was de rust hersteld en kon men verder naar het kerkhof van Friedrich- felde trekken. Een vreemde reiziger gepakt- Op het station Friedrichsstrasse te Berlijn werd Dinsdagochtend een man gepakt, die tusschen de wielen van een boemeltrein de reis van Keulen naar de hoofdstad had gemaakt en 19 uur lang in een weinig benijdenswaardige positie had gezeten. De man, die zwart als :een neger was, poogde onopge merkt het station te ver.aten, wat hem echter niet lukte. Het bleek, dat hij eenigen tijd geleden de reis van War schau naar Parijs op dezelfde wijze had gemaakt. Brand in een petroleumraffinaderij- In de ruwe-olie-afdeeling van een petroleum-raffinaderij te Oderffurt is Dinsdagavond een grootc brand uitge broken, waardoor 5 gebouwen in de asch werden gelegd. De brand is om 8 uur begonnen en duurde om 11 uur 10. ,jlk heb je kat gevangen Studiy," riep Warner, die Damby vasthield. „Kom hier met de lamp, dan kunnen we zien, wie het is. Of wacht, kom hier en help me hem naar de andere ka. nier brengen". „Duivels! Damby! 't is Damby!" riep Warner, toen ze in de verlichte kamer kwamen. „Hoe komt die kerel hier „Hij ,moet er achter in gekomen zijn," zeide de kapitein wiens gezicht doodsbleek was; „hij kent dien wegl hij kwam er met mij al een paar maal langs". Warner deed den jongen man den zakdoek, dien hij hem zoo vast om den hals had gebonden, dat hij bijna stikte, af en beval hem op te staan en zich op een eikenhouten stoel met hooge leuning te plaatsen. Damby gehoor zaamde. „En zit daar nu stik als je leven je lief is," zeide hij, >,en geef antwoord op mijn vragen. Hoelang bevond je je hiernaast in de kamer?" nog onverminderd voort. De ruwe olie in de ondergrondsche reservoirs begon te branden en "verwekte een geweldige vlammenzee. Er kwamen verscheidene ontploffingen voor. Twee arbeiders zijn ernstig gewond uit de gebouwen gehaald. Naar ver luidt wordt één arbeider vermist; Al het brandweermateriaai uit den omtrek is aanwezig. Uitsluiting bij de Duitsclie ta baks-ondernemingen. De centrale organisat e van groot handelaars in tabak heeft besloten de arbeiders bij de verschillende onder nemingen den dienst op te zeggen. In heel Duitschland zijn hierbij 1600 firma's met 100.000 arbeiders betrok ken. De vakvereenigingen hebben ver klaard, dat het slecht,s een voorzorgs maatregel geldt. De nieuwe wettelijke bepalingen voor de tabakshandel bren gen een dusdanige verhooging der prij zen, dat de voortzetting van de be drijven in gevaar koint. De centrale organisatie der tabaks handelaars heeft de vakvereenigingei. om bemiddeling door hun parlementaire vertegenwoordigers verzocht. o BELülE. Het anarchistisch complot. In aansluiting op de berichten uit België betreffende een anarchistisch complot, waarbij ook de naain van der. Nederlandschen anarchist, Maurits Ste vens werd genoemd, dee.t het persbu reau Vaz Dias mede: De po itie te Brussel had zich tot de po.itie te Amsterdam gewend met ver zoek een onderzoek t,e widen instel len naar genoemden Maurits Stevens, secretaris van de anarchistische jeugd- internationale, te Amsterdam woonach tig. Bij te Brussel gearresteerde anar chisten was in notities diens naam en adres gevonden, terwijl de politie te Brussel mededeelingen had ontvangen, dat Stevens bij het complot betrokken zou zijn. - De centrale recherche te Amsterdam heelt daarop een uitgebreid onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat Stevens nog steeds te Amsterdam vertoeft en Neder land het laatste halp" jaar niet beeft ver laten. Door de recherche gehoord, vei- klaarde Stevens, dat liet zeer wei mo gelijk is, dat buitenlandsche anarchisten zijn naam en adres kennen, omdat deze in het orgaan der Anarchistische Jeugd Warner ging naar de woonkamer, sloot de deur en schoof het gordijn er voor weg, om te zien wolk deel van de kamer men dan zien kon. Spoe dig kwam hij met een paar dikke touwen terug. „Jdij moet alles net zoo duidelijk gehoord en gezien hebben, alsof hij vlak .naast ons gezeten had," zeide hij zachtjes tot Stud.y. „Hoor eensj" vervolgde hij, zien tot Damby wendend, „je weetj hoe het huis bier ligt, midden op Tiet vrije veld. Schreeuwen helpt je niet. Ais je leven je 'lef is, houd je dan stil. En nu zal ik je, om je elke kans van ontvluchten te benemen, aan dezen stoei vastbinden". Hierop nain hij een der touwen, deed liet Damby om zijn borst en bond hem aan de leuning van den zwaren stoel vast. Damby verweerde zich niet, hij was bleek en angstig, maar toch niet zoo opgewonden ais kapitein Studiy, die bevend in een hoek stond en als wezenloos dit a!(es zag gebeuren. „Welnu," zeide Warner, ,,je bekent( Walter Damby, dat je ongeveer tien minuten hiernaast in de kamer waart. In dien tijd heb je dus alles gezien en gehoord, wat hier voorgevallen is, Is dat zoo?" „Ja," antwoordde Damby. „"Wat hoorde je vroeg Studly( Influenza, Griep en r*]abietten Koorts, Rheumatiek Wettig beschermd tegen Vervalschingen Hoofdpijn en Kiespijn Prijs NO en 75 ct, Bl| Apoth! cn Drogisten Internationale vernield staan. Aan de hand van het ingestelde onderzoek meent de centrale recherché dan ook, dat Maurits Stevens bij het complot niet is betrokken. o AFRIKA. Schipbreuk van een Engelsen schip- Het kleine Engelschc stoomschip Limpopo met 14 man aan boord heeft op 90 iniji ten Noorden van de baai van Luderitz schipbreuk geleden. Drie schipbreukelingen zijn uitgeput te Lu deritz aangekomen, de anderen be vinden zich aan het strand bij liet schip zonder drinkwater in groote moeilijk heden. Er is hulp heen gezonden. De Limpope was op weg van Schot land naar de Delagoa-baui. Twee ieden van de bemanning zwommen, toen het schip op de rotsen zat, naar land en brachten met behulp van raketten een reddingslijn naar het wrak, waarmede alle opvarenden met uitzondering van den gezagvoerder, die weigerde het schip te verlaten, gered konden worden Drie leden van de bemanning boden aan de woestijn tot aan de bocht van Luderitz door te marcheeren. Na een marsch van 5 dagen zonder eten ot drinken arriveerden zij daar in vol komen uitgeputten toestand. Naar gemeld wordt, was het de eerste reis van de Limpope. o ZUID-AFRIKA. Postdiefstahen in Zuid-Afrika. In verband met de verklaring van den Engelsclicn postmeester-generaal over postdiefstallen wordt medegedeeld dat in Zuid-Afrika in de laatste maand 4 belangrijke postdiefstaiien zijn voor gekomen. Het totaal gestolen bedrag bedraagt ruim 5000 pond sterling. Er zijn speciale beschermingsmaatregelen genomen. Plannen voor een nieuw oogstjaar- De winter is weer aangebroken cn ,jWe hebben slechts over zaken ge sproken". „Mooie zaken," spotte Damby. ,;Denk je, dat ik die juweelen niet herkend heb Ze zijn gestolen bij den moord op mijnheer Middleman." Warner sprong op en pakte hem bij de keel. Maar de kapitein kwam tusschenbcide. „Warner, in 's hemels naam, bedenk wat je doet". „jk weet best, wat ik doe, we moe ten dien jongen den mond stoppen". ,jHoud op, houd op," riep de ka pitein. „Kom hier, laten we er even over praten en vergrijp je niet aan hem dan in den uitersten nood. Ik loop immers evenveel gevaar als jij". „Zoo?" zeide Warner, zich langzaam naar den anderen hoek der kamer be gevend, „dat wist ik n et en bovendien is ook jou toestand er op 't pogen- blik niet naar, om er mee te spotten",. ,jMaak dien niet nog ellendiger," zeide Studiy. „De laatste vier weken is de wereld me een hel geworden. Dag en nacht draag ik slechts ,één ge dachte bij me en staat me slechts één beeld voor uogen. Jaag me nog niet meer spoken op den hals". „Alles goed en wet! Ajs je uitgejam" merd bent, zeg dan, wat we met hem doen moeten. Je hebt gehoord, wat hij weet". „Ongeveer tien minutenj" antwoord daarmee ook de beste tijd plannen te maken voor het nieuwe oogstjaar. Zien wij terug op liet afgeloopen jaar dar. kunnen wij over de resultaten niet bij zonder tevreden zijn. Weliswaar was het weer goed, voor enkele streken te droog de opbrengsten hoog, maar de prijzen van de meeste artikelen zijn te laag oin het landbouwbedrijf Ioonend te ma ken. Het is dus wel zaak dat de landbou wer bij het maken van zijn nieuwi teeltplan er zich terdege rekenschap vaa geeft, dat dit zoo voordeelig en goed mogelijk zij! Hiervan hangt een goed of minder goed slagen voor een groot deel af. Wij willen hier slechts een paar voorname factoren noemen, waar terde ge rekening mee dient gehouden te worden: de vruchtwisseling, de keuze van zaad- en plantgoed en de bemesting En dan zien wij dat vooral bij de laat ste, bij de bemesting nog al eens fout|en worden gemaakt, zoo groot, dat zij het bedrijf ongunstig beïnvloeden. Zien wij b.v. nog geen kleigronden welke dooi gebrek aan kali slechts halve oogsten geven? Had men op vele plaatsen door een oordeelkundig gebruik van enkele baaltjes Kalksalpeter IG of Zwavel- zure-ammoniak of Leunasalpeter BASF (Ammonsulfaatsalpeter) of UreumBASF in den zomer niet veel veevoeder in schuur of kuil kunnen hebben Dit zijn slechts een paar voorbeelden welke aantoonen, dat liet met de bemesting nog dikwijls niet in orde is. Een land bouwer moet door proefnemingen vast stellen welke plantenvoedingstoffen op zijn grond en op zijn gewassen noodig zijn. Dit is een eerste vereischte. Op deze basis voortbouwende en in het bezit zijnde van de noodige kennis over de samenstelling cn het gebruik der meststoffen zullen fouten in het bedrijf tot een minimum beperkt blij ven. Omstandigheden welke wij niet kunnen voorzien kunnen zich natuurlijk altijd voordoen. Wij zagen dezen zomer in verschil lende deelen van ons !|and zulke schit terende bcincstingsproefveldcn, dat wij wel wenschten, dat iedere landbouwer deze bezichtigd had. Wat kan men van zulke proefvelden toch veel leeren. In de Damby. „Doe met hem, wat je wilt slechts één ding niet," verzocht Studiy ,op smeekenden toon. „Laat hem zweren, dat hij nooit zal verraden, wat hij ge zien heeft en laat hem dan gaani Zeg hem, dat hij het geld, dat ik van hem won en dat hij zeker bij zich heeft, kan behouden". Warner keek hem een oogenblik zwij gend .aan. „Je schijnt jei verstand verloren te hebben. Denk je hem met die ellendige honderdvijftig pond den mond te kunnen stoppen?" „Bedenk dan iets anders," klaagde Studiy, „maar dat ééne niet!" „Welnu," zeide Warner, „wanneer hij zweert te zullen zwijgen, dan ben ik zeker, dat hij zijn eed niet -zal breken. Maar als hij niet zweren wil, dan t ,Jtiij zal hij zal wel zwe ren," riep Studiy. „iWe zullen zient" zeide Warner en trad op Damby toe, „maar wannéér hij niet wil zweren, weet ik, wat ik mijn vei.jgheid schuldig ben. Damby, je stemt dus toe, dat je ons beluisterd hebt „Heeiemaal nieti" antwoordde Dam by. „Ik kwam volgens afspraak hier en kwam bij toeval in de kamer, waar ik i" „Laten we geen woorden verspillen"» ieder geval verzuime niemand de uitsla gen van deze proefvelden, zoomede de leerzame brochures op bemestingsge- bied aan te vragen, Men Iheeft in de zen tijd zoo een mooie gelegenheid deze te bestudeeren, men zal er zeker veel uit leeren wat in het bedrijf te pas komt. Een en ander is gratis te bekomen aan onderstaande adressen: Land- en Tuinbouwbureau der I.G. Farbenandustrie Aktiengeseilschaft, Ro- kin 109/111 en N.V. vereenigde (Kali- maatschappij, Heerengracht 342 beide te Amsterdam. Aan deze bureaux zijn ook alle mogelijke inl chtingen te ver krijgen omtrent het gebruik van stik stof - en ka'.imeststoffen, ook voor het aanleggen van proefvelden geeft men daar alle inlichtingen en hulp. Wij twijfelen er niet aan dat bij een oordeelkundige gebruikmaking der kunstmeststoffen de uitkomsten in het bedrijf aanmerkelijk verbeterd zulten worden. Verzuiine de landbouwer daar om niet zich van de geboden voorlich ting en hulp gebruik te maken, opdat hij zijn teeltplan voor het (vozend jaar zoo voordeelig en goed mogelijk in elkander zet. Hopen wij dan dat de finantiee'.e uitkomsten het volgende jaar beter zullen zijn dan nu het geva^ is; zorg echter dat het begin goed is en koop dc meststoffen in idc goede en goedkoope vormen aanbij de stikstof meststoffen zal men dan een keuze moeten doen uit de reeds ge noemde stikstofmestistoffen, dus uit Kalksalpeter IG, met 15i/2 pCt, stik stof, Zwavelzure Ammoniak met 20.6 pCt. stikstof, Leunasalpeter BASF met 26 pCt. stikstof 'en Ureum IBASF met 46 pCt. stikstof. Bovendien komt jn den laatsten tijd ook Kalkammonsal;- peter IG, met 201/2 pCt stikstof in aanmerking en eveneens Nitrophoska IG, de volledige meststof met stikstof, fosforzuur en kali. Ook bij lage prijzen stikstof ge bruiken Men weet wel dat stikstof, naast voldoende fosforzuur en kali bijna altijd hooger opbrengst geeft, doch bij lage productieprijzen is de belang rijkste vraag of stikstof ook goedkoo- geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijncn der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30 60,Tu he 80ct PUROL zeide Warner, „je hebt de diamanten herkend. Je hebt ons dus in je macht", Een bitter lachje gleed over Dam- by's gezicht en Warner ging voort: „Dat wil zeggen, moreel heb je ons in je macht, maar physjek hebben wij jou in de onze, vergeet dat niet! Je bent hier alleen met pus ;n huis, hulp kan niemand je brengén". „Ik begrijp mijn toestand volkomen," zeide Damby. „Je hebt echter nog één kans, zweer ons een heilagen eed „Wat, zou ik met djeven en moorde naars onderhandelen? Help, help!" riep hij. Met een krachtigen ruk verbrak hij het touw, dat hem aan den stoel vast bond en snelde naar de deur. Warner sprong hem na en wierp hem op den grond. De slanke, fijngebouwde jonge man had tegen zijn breedgeschouder- den tegenstander slechts een heel ge ring kansje, maar hij wist dat het zijn leven gold en hij klemde zich zoo stevig aan Warner's polsen vast, dat het wel een minuut duurde, voor deze een zijner handen vrij had en naar zijn dolk kon grijpen, die in zijn borstzak zat. Toen hij dezen echter eenmaal had, stak hij hem den jongen man in de borst. IWotdt vervolgd,}

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1