een lezing Emigratie. De Leidsche Wonderdokter Woensdag 8 Januari 1830 Toegelicht met lichtbeelden, Week-Mei u. vOtST-' Binnenland. Gewestelijk Nieuws. Dinsdag 14 Januari a s Rechtszaken. Permiinente Damwcdstrijd BB m m Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 12 Jan. nam. 2,30 Op/a arma meisjon en nam. 7,30 Susaussustut. O FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 12 Januari. In middag- (2 uur) voorstelling Manon. o— NIEUWE CIRCUS-SCHOUWBURG GENT. Donderdag 9 Januari in dag- en avondvertooning. twee laatste opvoe ringen van de buitengewone films Le Sabre Rouge. (De Roode Sabel) met Noah Beery en Nids de Corsalres, (Zeeschuimersnesten) met Anna Q. Nils- son. Groote muzikale begeleiding van Rob Guillemyn. Van af Vrijdag en volgende dagen tweede buitèngewone week van vari- tés met de medewerking van de be roemde De Rocroy, het wonder onzer dagen, 12 opzienbarende nieuwe num mers Buitengewoon programma, groot familiespektakel. Zondag en Donder dag dagvertooningen om 3 uur. Loca tie-bureel open eiken dag van 11 tot 13 uur. HONGARIJE. •emand, die drie dagen lang liep, om acht dagen gevangenisstraf te krijgen. Voor de rechtbank te Kecskemétj heeft, naar men uit Boedapest meldt, dezer dagen een -17-jarige landbouwer terecht gestaan, omdat hij van het kerkhof in de naburige stad een paar stukken hout gestolen had. De beklaag de was te laat, zoodat men intusschen eerst een paar andere zaakjes had afge daan. Deswege door den president te recht gewezen, verdedigde de beklaagde zich met de verklaring, dat de weg langer gebleken was dan hij gedacht had. Ge.d voor den trein had hij ni'et en daar zijn dorp 105 K.M. van Kees- kemét verwijderd lag, was hij reeds drie dagen onderweg. Voor het overige gaf hij toe, het hout gestolen te heb ben. Hij had geen ge.d en geen werk en wilde een beetje warmte hebben in zijn woning voor zijn vier kinderen. Hij vertoonde ook eert geschrift van den dorpssecretarie, volgens hetwelk hij nog nooit tevoren gestraft was. De rechtbank veroordeelde hem daarop tot acht dagen gevangenisstraf, waar in de boer verklaarde te berusten. Na het afzitten van zijn straftijd gaat hij. dan weer te voet terug;- Een Jazzpiano. Frans Szkeres, een orge,fabrikant te Boedapest heelt, naar Vaz Dias meldt, een instrument vervaardigd, dat er uit ziet als eeH klavier en dat door een enkelen pianist bespeeld kan worden en de gezamenlijke jazz-band-instru- mentcn weergeeit. Eenige dagen geleden gaf de uitvinder een demonstratie voor de Muziekacademie. Kort daarna meldde hij aan de po.itie, dat hij eenige dreig brieven ontvangen heeft, waarin hij bedreigd wordt met een bomaanslag voor het geval hij zijn instrument nog eens in het openbaar zou bespelen. Naar het schijnt zijn deze brieven af komstig van jazz-bandspelers, die zich in hun broodwinning bedreigd achten. Ongeschoold personeel en ge varen bij de binnenvaart. In het weekblad „De Binnenvaart," het officieel orgaan van het Onderwijs fonds vóór de Binnenvaart te Amster dam, heeft de technische redacteur, de heer L, K. A van Duuren, voorzitter van de examencommissie voor inachi- "nisten en motordrijvers aan boord van binnenvaartuigen, eenige oorzaken be sproken van ketelontploffingeh in ver band niet' de vreeselijke ramp, die te Groningen heeft plaats gehad. In genoemd blad bespreekt de schrij ver deze week de groote gevaren, die het publiek bedreigen en geeft hij den weg aan om deze zoo goed als uit te sluiten. „Het personeel, dat met de bediening en het onderhoud van stoomketels be last is, moet volkomen voor zijn taak berekend zijn. Dat dit niet altijd het geval is, staat wel vast. Bij een landmachine en aan boord van een stoom- of motorvaartuig in de binnenvaart kan men ieder neer zetten. Wel bestaat er sinds geruimen tijd gelegenheid onder toezicht van den Staat een diploma als binnenvaart- machinist of ais land-machinist te beha len, doch een verplichting is het nog niet. Aan welke gevaren het publiek tengevolge van onvakkundig 'toezicht bloot staat, blijkt wq( uit het feit, dater in ons land volgens officieefe gegevens 2028 stoomketels bij de bin nenvaart in gebruik zijn, waarvan ze ker het grootste deel bediend wordt door niet-gediplomeerd personeel". De schrijver besluit met het uit spreken van de hoop, dat de werkgevers en werknemersorganisaties, allen, die voor de veiligheid van personeel en publiek te waken hebben en ook de volksvertegenwoordigers het greote ge vaar zullen inzien en bij de regeering op verbetering van den toestand zuilen aandringen. Dat kan door voor !de binnenvaart en de land-machinisten evenals voor de marine-, de koopvaar dij- en de locomotiefmachinisten het diploma verplicht te ste.Jen. Het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart te Amsterdam heeft reeds den weg gewezen, heeft examens ingesteld voor machinist en schipper en de re geering heeft daaraan haar goedkeuring gehecht door deze examens te doen afnemen onder toezicht. L.aat de re geering aldus schr. thans een stap verder gaan en de diploma's verplicht stellen. Althans voor aje schepen, die passagiers vervoeren. BRESKENS. Benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School alhier is benoemd de heer A. J, W. Klaaijsen van Aardenburg Maandagmiddag vloog boven deze gemeente een vliegmachine gemerkt O O. A.J.C, Deze cirkelde 3 maal rond en verdween toen in Z.-O. richting. Op No. 7 onder de gemeente Hoofd plaat is de machine gedaald, daar de inzittende, een avjatrice uit Ostende, niet wist waar zij was. Zoodra ze dit vernomen had, wilde zij verder vliegen, doch nauwelijks was de ma chine op gang of ze zakte weg in het mulle zand met het gevolg dat de schroef in het zand draaide en brak. Direct na liet ongeval belde zij Ostende op, pui, een mecanicien en een nieuwe 'schtSef. Met een span paarden is de machine op het harde zand getrokken. Dinsdagmiddag 12 uur vertrok ze naar Ostende terug. Met ingang van 1 Jan. '30 is benoemd tot Stationschef der Z. V. T. M. alhier den heer J. Rammeloo, thans ais zoodanig op dit station werk zaam. OOSTBURG. Door Burgemeester en Wethouders van Weersch (O.) is de bouw van het Laagspanningsnet langs de Rijksweg Oldenzaal-Hengelo, omvattende 9 K.M. net met huisaansluitingen, opgedragen aan de firma Schippers en Nauta en Schippers alhier. Benoemd tot tijdelijk onder wijzeres te Stolwijk (Z.H.) mej. E. W. Risseeuw alhier. AARDENBURG. Voor tijdelijk benoemd tot hoofd der Openbare Lagere School te Sas- put de heer J.. Versprille, alhier. Benoemd tot wijkzuster bij de „Vereeniglng wijkvereeniging en tuber culosebestrijding" zuster L. C. Joppe te 's Gravenhage. o GROEDE. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 12 Dec. Michiel H. Brevet, 25 j„ Jm. en Suzanna W. Ocké, 28 jd. Geboorten. 6 Dec. Jannis Leendert, z. van J. Deij en P. A van der Hooft. 16, Sara Adrlana Jacomina, d. van J. J. Ras en S. van de Wege. 17, Jan Cornells, t. van C. P. Faas en L. van de Luljster. 17, Franciscus Petrus, z, van T, J. de Krijger en A. M. Ver- helje, 19, Marcella Gelina, d, van A. Matthijs en A. M. Meulebroek. 23, Catharina Su2anna, d. van A, M. Bou- wens en J. Sonnevljlie. Overlijden. 17 Dec. Abraham Ris seeuw, 76 j„ weduwn. van E. de Vlie gen SLUIS. Zondag 5 Januari 1930 had in de feestzaal van Hotel Grahame aljiier een buitengewone kunstvaorstelling plaats, door het K. V. Studentengiid „De Kam pers" te Heijst—Knocke—Westkappe'.le, welke vereeniging aangesloten is bij het Algemeen Kath.-Vlaainsch Tooneelj- verbond met het stuk getiteld ,„De Anarchist", een hedcndaagsch sociaal flrama in 4 bedrijven, gevolgd door het Kluchtspel „De Joden". De ruime zaal was goed bezet, toen de Pastoor Diericks met een korte toespraak opende. De opbrengst van dezen avond komt ten goede aan de missiën van Borneo en van Scheut. Een ieder ging voldaan over het ver toonde huiswaarts en de spelers werd een hartelijk tot weerziens toegeroepen. AARDENBURG. De Zondag 5 Januari 1930 alhier gespeelde voetbalwedstrijd tusschen F. C. A. 1 en A. V. V. I beiden alhier had een nog al ruw verloop. De A. V. V,-speler B. brak tijdens dezen wedstrijd een zijner armen op twee plaatsen. Hij is per auto naar het St. Antoniusgesticht te Oostburg vervoerd, waar Dr. Staal te Sluis de eerste medische hulp verleende. KL1NGERS zal gratis advies geven aan lijdenden en zwakken op in Hotel DE VU1JST te BRESKENS van 104 uur. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Januari Door F. L., 19 j„ landbouwer te Wolfaartsdijk, is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis van de Rechtbank te Middelburg van 23 Dec. waarbij hij wegens doodslag gepleegd op zijn broeder, Is veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf: De Officier van Justitie teekende eveneens hooger beroep aan. 6 16 26 36 46 as &J 5 15 25 35 45 2e serie no. 1. Probleem van Mantel en van Dam. Zwart: 8, 9, 10, 17, 19, 22, 26, 27, 28, 36, dam 13. Wit: 29, 30, 31, 37, 38, 40, 42, 43, 46, 47, 48. Probleem no. 2 van v. Dam. Zwart: 8, 11, 17 tot 21. 23. 28, 29. Wit: 26, 30, 31, 32, 37, 38, 39, 41, 43. 49. Oplossing no. 17. 37/31,47/41,46/41,32/28, 31/27,28,30, 29/38, 33/4 wint. Opl. no. 18. 15 10, 34,/29, 40/20, 25 20, 37/31, 45/40, 27/21, 40 34, 35/4 wint. Goed opgelost door I. d. B., I. V. en A. L. te N., A. K. en S. B. te Z., J. P. en P. R. te Sch., D. L. te O. Hoogwatergetij Breskens. T 7" DAGEN vm I Woensdag 8 Jan. 6 25 6.49 Donderdag 9 7.20 7 44 Vrijdag 10 8 22 8,46 Eerste Kwartier Woensdag 8 Jan. vm 3,30. Licht op VOOP Rijwielen enz< (waaronder zijn begrepen Wagens, karren, enz.) Woensdag 8 Jan. nam. 432 Donderdag 9 4.33 Vrijdag 10 4.35 De schipbreuk van het stoom schip Hofplein. Op het kantoor van de directie van de scheepvaartmaatschappij Millfrigen was een telegram ontvangen van den Nederlandschcn consul te Aatesund met het bericht, dat van de Hofplein nog werd vermist een sloep niet 5 op varenden. Kort daarna werd een tele gram ontvangen van kapitein R. Schaap meldende, dat van deze vijf opvarenden er twee waren aangespoeld en dat de reddingboot en de loodsboot van Aale- sund nog uit waren om de sloep van de Hofplein en de drie andere ver misten te zoeken. Later op den avond berichtje de directie, dat een telegram van den kapitein meldde, dat er omtrent het lot van de drie vermisten geen hoop meer bestond. De namen van de slachtoffers lui den: Derde stuurman H. Zeeveld, Bosch jeslaan 7, Vlissingen, en de matrozen: A. Leenhouts, Vaartweg 8, Vlaardingen; J G. Bartels, Wilhelminastraat 31, Rot terdam; J. Bruurmijn, Heiman Coster- straat 46, Rotterdam, en Kundling, Nieuwe Kerkstraat 83, Rotterdam. De lijken zull/en naar Aalesund ver- yoerd worden om aldaar te worden begraven. De geredde bemanning vertrekt Dins dag uit Aalesund en Woensdag uit Bergen. Omtrent de ramp vernemen wij nog: Het schip is op een rots geloopen bij Buhulmen, waardoor het stuurloos werd en water maakte in ruim II. Na van de rots af te zijn gedreven in N.O. richting is het schip beginnen te zinken en zijn ruim III, de bunker en de machinekamer ondergeloopen. Daarna is het schip opnieuw op een rots bij Skorpas geloopen. Toen is het in tweeën gebroken en gezonken. De bergingsvaartuigen, die in de buurt waren, konden het schip niet bereiken doordat er een orkaan heerschte. De bemanning heeft het schip ver laten in twee booten. In de eene zaten 32 maji en de beide loodsen, die aan boord waren, in de andere de vijf mannen, die vermist zijn. De eerste sloep is bij Jothunheim geland. De dood van een dronken arrestant. Uit Amsterdam meldt men: In den Oudejaarsnacht troffen een paar politieagenten op den Zeedijk te Amsterdam een jongeman aan, .iggend op den grond. Daar hij blijkbaar dron ken was, werd hij door de agenten naar het politiebureau in de Warmoesstraat overgebracht. Hij kon toen zijn naam nog opgeven en werd vervolgens naar het arrestantenlokaal gelieid. Toen men hem den volgenden morgen 7 uur wou wekken, was hij niet wakker te krijgen. Men waarschuwde den geneeskundigen dienst, en de dokter van dien dienst ried aan, hem nog een paar uur te laten -liggen. Toen er geen verandering in zijn toestand kwam, werd tégen 11 uui de geneeskundigen dienst hiervan op de hoogte geste.d. Dokter Gockel acht te toen den toestand van den arrestant zoodanig, dat hij diens opneming in het WLhelminagasthuis noodzakelijk achtte. Daar er plaatsgebrek was, kon de auto van den geneeskundigen dienst eerst om tien minuten over half twee den jongen komen halen. Deze was toen echter reeds overleden. Het vermoeden, de beschuldiging* is daarop uitgesproken, dat de arrestant Overleden zou zijn tengevolge van hem bij zijn overbrenging door de agenten toegebrachte slagen. Deze ontkennen dit echter en voeren ten bewijze aan, (dat de jongen zoo versuft was door den drank, dat eenigerlei krachtig op treden niet noodig was. Een getuige zeide echter, dat hij gezien had, dat de jongen een klap kreeg van een dei agenten. Daar dit vooralsnog niet waar schijnlijk moest worden geacht, werden de betrokken agenten niet geschorst. Wel werd het proces-verbaal van het gebeurde aan den officier van justitie gezonden, en een geneeskundig onder zoek naar de doodsoorzaak werd inge steld. Naar we vernemen, is daarbij ge bleken, dat dc jongen aan encephalitis leed. Door het gebruik van bier met cognac is deze kwaal zoo snel verer gerd, dat spoedig de dood intrad. Een meisje aangerand- Zondagavond ongeveer kwart vóór 6 is op de Meerburgkade te Katwijk aan Zee een meisje aangerand. Een man van 25 a 28 jaar kwam op een fiets zonder licht op het meisje af en vroeg haar om geld. Op haar ant woord, geen geld bij zich te hebben, zeide de man: „dan moet ik een van je vlechten hebben". Hij haalde een groot knipmes uit zijn z^k en sneed daarmee te 7,30 uur nam zal in de zaal van Ph. A. DE V U IJ S T te OOSTBURG worden gehouden over Toegang vrij voor alle belang hebbenden. Den volgenden dag gelegenheid voor mondelinge inlichtingen. ecu der lange haarvlechten van het meisje af. Toen het meisje begon te gillen, egde de man haar het zwijgen op met de bedreiging, haar „door het hart te zullen schieten of haar te zuijen neerslaan". Toen er in de verte eenige inenschen aankwamen, gaf de man hef meisje een harden vuistslag op het hoofd, tengevolge waarvan het een ernstige bloeding kreeg. De man nam daarop de vlucht. Brand te Steenwijk. Pasman's Vetsmelterij te Steenwijk, een groot gebouw met een grooten voorraad vet enz., is Zondagochtend afgebrand. Hierdoor zijn ruim vijftig menschen werkloos geworden. De scha de, die door verzekering wordt gedekt, is aanzienlijk. De oorzaak is onbekend. De moord in Blijdorp. Eenigen tijd geleden is er in Luik, zoo werd met de noodige ophef door de Brusselsche „Soir" gemeld - bij welken ophef zich enkele Hoijandsche bladen hebben aangesloten een chauf feur door de politie gehoord, die meen de belangrijke verklaringen in de moord zaakBlijdorp te kunnen afleggen, in verband met een verzoek van de Rot- terdamsche politie waarbij inlichtingen werden verzocht van een chauffeur die ,den verdachte V. op den dag van den moord zou hebben gereden. Deze chauf feur heeft beweerddat hij een man drie dagen na den moord in de rich ting van de Belgische grens had laten meerijden, doch dat hij geweigerd had den man over de grens te helpen. De man is toen in Roermond afgestapt Hij is nu in Rotterdam met den ver dachte V. geconfronteerd, doch hij heefl hem niet herkend als de man wiien hij had laten meerijden. Dit belangrijke spoor is dus ook al weer op niets uitgeloopen. De Dusseldorpsche vrouwenmoor denaar ontdekt. Uit Berlijn wordt gemeld: Zaterdag zag Mevrouw Meurer, een der slachto- fers van den Dusseldorpschen vrouwen moordenaar, die op 25 October door den moordenaar met een mes zwaar werd verwond, doch in leven is geble ven, den moordenaar in een der straten van Berlijn. Zij wees hem aan de omstanders aan en maakte afarm. De moordenaar vluchtte in een voor bijrijdende tram en ontkwam aan ver dere nasporingen. Het signalement klopte volkomen met dat wat door Mevr. Meurer was op gegeven. De politie zet hare nasporingen met kracht voort. Hongerstaking in een Berlijnsch Zieke rtiiuis. Naar de Berlijnsche bladen melden, zijn patiënten in het Vuchow-zieken- huis een hongerstaking begonnen. Het aanvankelijk genoemde aantal van circa 100 patiënten, welke aan deze staking zouden deelnemen, wordt echter over dreven geacht. Gebleken is thans, dat 20 niet-bedlegerigen de staking zijn begonnen, in een gedeelte,, waar zich totaal 75 patiënten bevinden. De sta king is ontstaan wegens het avond rantsoen brood, dat door die patiënten te gering wordt geacht, De directiq heeft verklaard, dat zij in deze wil doen wat mogelijk is. Dientengevolge besloten de voedsel-weigeraars hun hou ding opnieuw te bepalen bij den eerst- volgenden maaltijd. Van de zijde van het stadsbestuur wordt medegedeeld, dat de verzorging in het ziekenhuis rijkelijk is en dat deze wat betreft het voedsel geen wijziging heeft ondergaan door de onlangs ingevoerde maatre* gelen van bezuiniging. j

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2