ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De stille getuige. tno.*ST breskens gratis verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor Buitenland. PUROL BRtSKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1,25 franco p. poii f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 eent Elke regel meer 15 cent ingez. Meded. 50 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorhtffi E. BOOMBLIEK Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot niterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Woensdag 8 Januari 1130 Nummer 3494 ia gulden bij levens- iia gld. bij dood mp gld. bij verlies pm gld. bij ver- 11 gld. bfl ver- mp gld. bij ver- dDO 'an2e ongeschikt- Ihm door 7h van een hl] lies van een 40 "es van een 25 "es van een «WW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de herverrekird Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. i gld. by verlies 1 y van eiken anderen vinger. FRANKRIJK. Léon Daudet terug. Daudet is dus na een ballingschap, die bijna twee-en-een-half-jaar heeft ge. duurd, te Parijs teruggekeerd. De geest, die hem bezielt, blijkt uit de verkla ring," welke hij aan het hoofd zijner Action I rancaisc doet affdrukken en waarin hij het volgende zegt: „Ik behoef de regeering van de Re publiek niet te danken voor het doen ophouden van een schandelijke onrecht vaardigheid en het doen eindigen van een ballingschap van negen-en-twintig maanden. „Mijn besluit om de tuchtiging voort te zetten van de politfe-manuen, die mijn zoon hebben vermoorid en de siaafsche en meineedige magistraten te brandmerken wegens het infame von nis, blijft ongewijzigd. „Mijn wil om den regecringsvorm te vernietigen, die Frankrijk onteert. in het verderf stort, doodt, b.ijft on verzwakt. „Ik dank Fernand Vandérem, Ge orges Lecomte, Roland Dorgelès, Da niel Harlévy, Pierre Benoit, aljon die bij de overheid zijn tusschenbeide ge komen opdat er een eind werd ge maakt aan zulk een langdurig schan daal. „tk dank de heeren Mandel. Marin. Herriot en Daladier voor den stap, dien zij ten gunste van hun oud-colle ge bij André Tardieu hebben gedaan. „;tk dank Parijs, waar ik ben ge boren, voor zijn onvergetelijke ont vangst. „Wat Barthou en Poincaré betrel\ wij hebben het laatste woord nog niet met elkaar gesproken". Naast deze verklaring van den terug gekeerden balling drukt de Action Francaise de woorden af, die Daudet op het bureau van zijn courant heeft gesproken in antivoord op een toe spraak van een der medewerkers aan het blad. Daudet zeide daarin o.m. het volgende „Ik keer onder u terug met een ontroering, die gij kunt beseffen, maar ook met een diepen weemoed omdat ik daarginds te Brussel heb achtergelaten dien bewonderenswaardigen man, onzen koning, den hertog van Guise; Ma dame, die gij allen kent en van wie ik u noch het verheven uiterlijk, noch den heldhaftigen wïl behoef te schil deren en eindelijk dien jongen Dau- FEUILLETON 9. „.Een jongen of een man. dat is mij 'tzelfde. Als ik maar win," brom de de Kapitein. ,jEen honderdvijftig pond is voor mij geen kleinigheid. In ieder geval wordt het ffij'd, dat de jongen komt. Hij zal wel gek op- kijken, als hij Anna niet thuis treft. Ik heb haar naar mevrouw Wells, gestuurd". „En is het dienstmeisje ook Weg?" vroeg Warner. ^,,Ja, en met het beve!. niet voor tien uur vanavond thuis te komen. Wat keek dat kind verbaasd, toen ik het haar zeide". „Houd je dan met Damby ook niet lang op, maar zeg hem dadelijk, dat je hem niets presenteeren kunt, daar je alleen thuis bent en tot over de ooren in het Werk zit. En werk is er genoeg, dat zul je zien. Als je met Sturtevarti zaken wilt doen, moet je alles duidepjk opschrijven: nummer ert gewicht dei eteenén, prijs, enz. In Parijs kun je Monnier bezoeken, den ouden hoor, Want de jonge laat wel eens te veel pltin, prins Hendrik, op vvien de hoop van ons land en onze kinderen is ge vestigd. „IWanneer men ziet. dat ons land onder de leiding van de stommelingen, en de smeerpoetsen, die aan zijn hoofd staan, een nieuwen inval, veldslfagen, een bloedbad tegemoet gaan en wan neer men bedenkt, dat daar in balling schap te Brussel degenen zijn, die ons daarvoor konden behoeden, dan krimpt ons hart, dan welt toorn in ons op en ik zou te Parijs hebben wii'len terugkeeren, in uw midden, het wapen in de vuist, om er onzen vorst met mij te doen terugkeeren. „In het leven komt het er op aan een groote zaak te dienen. Wij hebben de belangrijkste van allje gekozen, n.]. die van het vaderland. Zij is voor ons belichaamd in den koning omdat zon der den koning Frankrijk gedoemd is te sterven. „Mijneheeren wanneer de Republiek voortduurt, is het Vaderland verloren: weg met de Republiek! Leve de Ko ning!" o ENGELAND. De Prins van Wales op jacht- expeditie. De prins van Wales is een groot jager en, na tallooze mallen in Enge land achter den vos te paard zijn hals gewaagd te hebben, herhaaldelijk ge vallen te zijn, maar steeds dien kos- baren Hals gesauveerd te hebben, gaat hij nu nog gevaarlijker jachtavonturen in het Afrikaansche woud en de vlak ten tegemoet Hij is er al een jaar geleden met hetzelfde doel' geweest, maar toen noopten hem de ernstige berichten over de ziekte van zijn vader jen Koning tot plotselingen terugkeei uit Oost-Afrika. Nu gaat hij hetgeen hij toen aan avontuurlijke jachtpartijen achter leeuwen neushoorndieren enz. aan gemist heeft, inhalen. Zijn eerste bestemming is Kaapstad vandaar gaat hij, na een verblijf van veertien dagen, met het spoor over Rhodesië naar het laatste stlition in de wildernis en dan met een auto verder Midden-Afrika ;n. De prins reist incognito, om zoo min mogelijk last van officieeig ont vangsten te hebben, maar officieus zal hij zich toch nog genoeg huldebetoon moeten laten welgevallen, want, over al waar hij in het Britsche Rijk ver schijnt, is de populaire prins het middel punt van belangstelling, niet het minst van de vrouwen die maar niet kunnen los en is bang. In Brussel kun je even bij Cassenape aanloopen. Maar ik ge loof niet, dat het wat geven zal voor je in Amsterdam bent en daar is Sturtie- vant je man. A propos, als Damby komt, laat je hem toch niet in deze kamer „Neen, geen sprake van. Ik ben immers alleen thuis en al£ hij belt, ga ik hem zelf opendoen". „iEn ga dan met hem in je eigen kamer en laat hem, als je het gejd hebt, zoo gauw mogelijk weer vertrek ken," raadde Warner aan. „En nu aan 't werk. Heb je lucifers?" „Op den sclioorsteenman.el staan er wel," antwoordde de kapitein. Dambv zag, hoe Warner zich naar de hangiamp boven de tafel wendde. De jonge man trad haastig achteruit in de schaduw. Na een oogenblik ge wacht te hebben, ging hij echter weer naar de deur en keek in de anjdere kamer. Deze was helder verlicht en wat Damby zag, deed hem bijna een kreet van verwondering slaken. Vlak onder de lamp stond, tusschen de beide mannen, een groot etui, zooals de juweliers gebruiken, van leder, met wit satijn omzoomd. Het was een zeer ouderwetsch etui, groot en schijnbaar voor een compleet garnituur, diadeem, halskettingen, oorringen en armbanden, begrijpen waarom „Prince Ch.-irmirjg" (de bekorende jirins) met wien het zoo heerlijk dansennis, maar steeds onge trouwd blijft. Is liet omdat een zorg zame gade zorgU.egi ruien, hem het ge liefde jachtvermaak te verbieden? Of wil hij werkelijk uit liefde trouwen en heeft hij de Eenige nog niet op zijn pad ontmoet? Wie zal het hart van dezen koningszoon peilen In de Afrikaansche wildernis waar uit hij pas begin Maart aan den Oost- afrikaanschen kant te voorschijn zal ko men, leeft de prins in een kamp in de grootste afzondering met zijn blanke en gekleurde todrtgenooten. Zijn aan staande onderdanen hopen vurig dat hij de gevaren van wilde dieren en genie pige koortsen gi ed en wel te boven zal komen, maar de prins zelf is in dit opzicht een onaandoenlijk opti mist, die, als hij niet voor den troon van een wereldrijk bestemd was, zijn leven liefst aan 'sport en avontuur op aarde en in de lijcht want hij is nu ook vlieger geworden, zou wijden. De vele diefstallen bij de posterijen- Men meldt uit Londen: Na het uitlekken van de door de posterijen geheim gehouden diefstal van een postzak te Cardiff, die C 1000 aan bankbiljetten inhield, maakt de Evening News thans gewag van een nieuwen diefstal van een aantal aange- teekende paketttcn, ditmaal te Bristol tijdens de groote Kerstdrukte. Ook. deze diefstal hadden de Posterijen niet openbaar gemaakt. Dit is nu reeds de 70ste diefstal van postzakken sinds begin 1929. De postmeestergeneraal, Lees Smith, heeft verontwaardiging gewekt, doordat hij weigerde een deputatie te ontvangen van het stadsbestuur te Twickenham en van andere corporaties, die gekomen waren om aan te dringen op een be teren postdienst. o ITALIË. Bezoek voor het huwelijk van den kroonprins. Prins Paul en prinses Olga van Ser vië zijn met hun gevolg uit Belgrado naar Rome vertrokken ter bijwoning van het huwelijk van deu kroonprins Ex-kroonprins Rupprecht van Beierei, en ex-koning Ferdinand van Bulgarije bevinden zicli eveneens naar Rome onderweg. Griezelige vangst. Uit Napels wordt aan de Romein- bestemd. Een armband met groote, in zwaar goud gevatte diamanten lag er in, evenals de diadeem, maar de plaats voor de halskettingen en oorringen was leeg. Dicht bij Warner lagen een kleine gepolijste hamer, tangetjes en andere werktuigen, die juweliers veel gebruiken. Vóór hem lag een verbo gen gouden voorwerp en in zijn hand had hij een papier vol glinsterende en schitterende/: steencn, die hij bij de lamp bekeek. „Kostbare steenen," mompelde hij. „Sturtevant zal daaraan voorloopig wel genoeg hebben. We zullen Jicin niet alles tegelijk verkoopen, want dat be derft den prijs maar. Zoo gemakkelijk kwamen ze niet in ons bezit, om ze nu voor een appel en een ei van de hand te doen," Hjj boog zich bij, deze woorden een .weinig ter zijde, zoodat Damby juist "in het etui kon kijken, waarin de dia deem en de armbanden nog lagen. Ze kwamen hem niet onbekend Voor. Hij had ze ai eens vróegwr gezien, maar waar? Intusschen had dé kapitein het etui van de tafel" genomen, i „Kun je de steenen er niet uit krij gen?" vroeg hij. „Neen," antwoordde Warner, ,,Ze zit ten muurvast in het goud, maar je hebt nu ook vooreerst genoeg. Bijt sche bladen gemeld, dat eenige vis- schers uit het dorp Baia in hun netten, bedolven onder duizenden visschenn, twee in verregaander! staat van ont binding verkeerendc lijken hebben op gehaald, die gekleed waren als vjiegers, met leeren helmen op het hoofd. Men gelooft, dat het buitenlandsche vliegers waren, wier identiteit intusschen ndg niet is vastgesteld. Het huwelijksgeschenk van de fascistische partij. Het geschenk, dat de fascistische par tij den kroonprins oij zijn huwelijk zal aanbieden zal bestaan uit een houlF snijwerk, dat een mythologisch onder werp voorstelt, uit de 16e eeuw en een bronzen vaas, door twee figtirën opgehouden, een zuiver kunstwerk uit de 15e eeuw. o VER. STATEN. Zeven kinderen gedood. Nabij Woosten in Ohio is een auto bus door een sneltrein naar Pensyl- vania gegrepen omdat de chauffeui door de gladheid van den weg niet voldoende remmen kon. Bovendien was zijn uitzicht belemmerd door een zware hagelbui. Zeven kinderen zijn gedood en acht gewond. o DUITSCHLAND. De koopman Tetzner wordt uitgeleverd- De rechtbank te Colmar in den El- zas heeft besloten den Duitscher Erich Tetzner uit te leveren aan de Duitsche autoriteitien. Tetzner had eenigen tijd geleden in de buurt van Augsburg een landlooper in zijn auto vermoord en het rijtuig daarna in brand gestoken om den indruk te verwekken dat hij zelf bij de ramp om het leven was gekomen. Hij hoopte, dat het hooge bedrag, waarvoor hij zijn leven had verzekerd, aan zijn vrouw zou worden uitgekeerd, ook deze werd in hechtenis genomen. o RUSLAND. Dijkdoorbraak bij Tasjkent. Uit Moskou wondt gemeld, dat in de nabijheid van de electrische centrale te Tasjkent een dijk over een breedte van 10 meter is doorgebroken. Het water verwoestte in weinige minuten tijds ongeveer zestig huizen. Verschei dene bewoners, die geen tijd meer die ouwe in Amsterdam toe, zoo kunnen we hem altijd nog eens bezoeken. Maar wat is dat?" riiep hij plotseling en wendde zich verschrikt naar de deur achter zich. .Niets, niets," stelde Studly hem ge rust, „misschien de kat. Je weet we zijn alleen; 't zullen muizen zijn in de woonkamer". Wel degelijk was het getuid echter door Walter Damby veroorzaakt. Hjj had de juweelen en het etui plotseling herkend. Ze waren door een Spaansche gravin ongeveer drie maand|en geleden bij de Middlemansche Bank gedepo neerd; hij had toen nog op bev<e» van Warner het ontvangbewijs geschueven en ze daarna in de kluis geborgen. Bij deze gedachte deed hij van schrik een stap achterwaarts, waardoor een glas, dat naast hem op een tafeltje stond, omviel. De juweelen, cLfe in de Middleman sche Bank gestolen waren, waarover alles in rep en roer en waardoor de ge- heele gehfcóne politie op de been was gebraent en waarvoor o, ontzet tende gedachte de moord begaail was, ze waren daar! En een man nen, in wier handen ze wanen, was haar vader, de vader van Anna,, die niet, zooals deze meende, naar mevrouw Wells was gegaan. Het njeisje had hadden in veiligheid te komen, kwamen om. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. o JAPAN. Het grootste droogdok ter wereld. Het sinds korten lijd in Japan ge opende nieuwe droogdok der Japan- sche marine is, naar de maritieme me dewerker van de Daily Telegraph meldt, het grootste dok van deze soort ter wereld en tegelijkertijd de belang rijkste basis van de Japansche vloot. Het dok kan het grootpte slagschip of vier kruisers van tienduizend ton tegelijkertijd opnemen en is grootCr dan het Engelschc dok te Singapore. Met den bouw van het dok was reeds in 1921 een aanvang gemaakt. In verband hiermede is interessant de verklaring van den Japanschen ge delegeerde op de vlootconferentie Wa- katsoeki, dat Japan niett voornemens is op de conferentie de kwestie van de vlootbasis te Singapore ter sprake te brengen. o BELG IE. De réis van de koninklijke fa- mi ie naar Italië. Te Brussel is Zaterdagavond bericht ontvangen, dat de Koninklijke trein de Italiaansche grens heeft bereikt te Chiasso en dat zich nergens op liet traject eenig incident heeft voorgedaan. Uit Genève wordt aan de Brus- selsche Soir gemeld, dat het onlangs te Parijs ontdekte anti-fascistische com plot niet tegen de Italiaansche delegatie naar den Volkenbond, maar tegen de Belgische Koninklijke familie gericht was. Het communistische centrum be vindt zich te Annemasse en piet te Genève zooals eerst werd gezegd. Vol gens hetzelfde bericht moest de aan slag gepleegd worden op den Koninklij ken trein tusschen Milaan en Rome. De daders hadden Bazel als plaats van bijeenkomst gekozen en zouden zfch vervolgens over den Gotthard en Chiasso naar Milaan begeven. Onder de in beslag genomen documenten, altijd volgens denzelfden correspondent, was ook een kaart met aanduiding van de plaats waar de aanslag moest ge beuren. PiinHika Kloven verzacht cn geneest men met den brief van Damby ontvangen en stond een eindje van d,e tuindeur af uit te kijken, met kloppend hart wach tende op Damby, om een eerste woord van liefde uit zijn mond te hooren. Walter Damby staarde ondertusschen ais verlamd naar het schouwspel vóór hem. Wat hij zag, overtuigde hem van de laagheid der mannen, met wie hij verkeerd had. Ze wanen dieven eni moordenaars. Maar neen! Uit liefde voor Anna wilde hij veronderstellen, dat ze slechts helers waren. Zij konden dien moord niet begaan heblten. Warner was dien tijd juist op reis en Studly wat had die politieagent toen ook wper gezegd? De moord moest door iemand die met het huis en de gewoonten van den doode bekend was, begaan zijn. i De jonge man kreeg het benauwdj hij moest in de vrije lucht. Hij wijde den tuin weer door de achterdeur ver laten en moest er voor heden maar van afzien. Anna te spreken. Hij wend de zich zachtjes naar de deur, in 't donker met de handen voor zich uit tastend. Plotseling struikelde hij over een der koffers en viel. De deur achter hem vloog open en Damby voekle, hoe een paar ijzersterke vuisten hem vastgrepen. i .(Wtfdt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1