Gevonden en Verloren. Week-Menu' Een Jubileum. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. DN. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 5 )an. nam. 2,30 Bo Millioenenbruid Operette in 3 bedrijven, en nam. 7.30 vrouwtje van Stavoren o 1ANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 5 Januari, middag- (2 uur) voorstelling Resurrection. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Januari 1930. iet v 9 30 ds Vrijlandt nburg v 10 u ds Barnouw ens v 9.30 ds Keers ievestiging van kerlz»r!i-',"'--|tn. sen sen uj rveers levestiging van kerkeraadsleden. ldk. v 9 33 ds Huizinga Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 ds Ouwerkerk verwerkt in suikerhoudende goc- o( i an suiker in natura, voorhan- lij fabrikanten van-suiker houdende :ren, die crediet genieten, lado, melasse en stroop blijven de toepassing van art. 5 tweede rde lid der Wet builen aanmerking uitzondering op dezen regel vormt ladesiroop. r afschrijving of teruggaaf blijft iwege, indien het af te schrijven rug te geven bedrag voor de door aangever in één pand bijeengc- itè goederen minder dan f45 be- jt, of indien het suikergehalte goederen 5 pCt. of minder bedraagt zal belanghebbenden uiteraard vrij 1, partijen góederen van verschillen •ezitters tei verkrijging van terug bij een tevoegen en door een ef de teruggaaf of afschrijving te aanvragen. p it December is het 25ste ver. 'jaar ten einde van het Centraal aotschap voor Kmderhcrstellings- Vacantiekolonies. et Centraal Genootschap werd na imen tijd van voorbereiding defini- opgéricht in 1901 in een tjjdj, de belangstelling voor kinderu>|- iug ver benden peil was. ïkcle steden bezaten verdienstelijke té's van uil/g^Jing naar de z.g. ntickolonies, maar Nederland was een der meest achterlijke landen Jir gebied. 1905 verpleegde het Centraal Ge- schap in een uiterst primitjef huisje Egmond aan Zee in 3 groepen ll 33 kinderen. ,no" het in ticn groove ïwoordlge eischen 19 kinderen met egdagen. Die 10 en -ejjii capaciteit 5 jaar opgenomen n met ruiln z.a. n. lutussclieii wer- gevolg van de t verslapte propa- raal Genootschap cereenigingen op- Cent.aal Genoot- iiiUipelijke betrek •rwijl liet Centraal lom tot 415 af- soms overiom- ie. Het werk der osten verzamelen, brengen en halen ;rd in de afdeeiin- is gecentraliseerd oofdbestuur. pvatting. Als de wordt gebeden en eren onder geleide ichting, doen hun eden en wenschen een tehuis buiten icliap, op confes- lan bevordert het i toch de uitzen- g van het zwakke kind staat boven liet belang van eigen organisatie. En ten slotte doordat overheid en publiek de achterstand zagen en omdat de Nederlander, hoe voorzichtig ook, op den duur geen achterstand duldt. Er is veel bereikt in die 25 jaar. Nederland neemt in aantal een eere plaats in in Europa, al staat het dan nog niet aan de spits. De primitieve tehuizen van vroeger zijn geperfectioneerd, zoowel die v het Centraal Genootschap als van zus terverenigingen. Meermalen is door bevoegde buitenlanders het gehalte der verpleging geroemd. De verzorging is in handen gekomen van vak-menschen. Het Centraal Genootschap heeft 140 directrices, adjuncts, verpleegsters en geleidsters, van wie 86 in vasten dienst en de rest in opleiding. Goede dienst- voorwaarden, pensioen, ziekenverzor ging, vacanties enz. brengen het ar- beidsresultaat en de vakkennis omhoog. Het zwakke kind wordt niet meer enkel 's-zomers, maar ook des winters geholpen, juist den tijd, dat hulp het meeste noodig is. Het voorbeeld van hygiënisch leven bij tienduizenden kinderen, gesteund door de Kruis-vereenigingen, school artsen, wijkzusters, enz. begint te wer ken. De arbeid draagt reeds vruchten en steeds wordt de oogst der hygiëne grooter. De overheid steunt het werk in toe nemende mate. Het Rijk, de provin cies, de gemeenten steunen de uiteen ding door subsidies en een zestal pro vincies geeft een extra subsidie voor de doeltreffende winterverpleging, maar het overgroote deel der kosten wordt uit vrijwillige bijdragen bestreden. Het Rijk oefent voortdurend toezicht uit en ook Amsterdam, dat ruim steunt, vrerricht inspecteerende arbeid. Nederland heeft een eigen stelsel, n.I. particulier initiatief gesifeund en onder toezicht van de overheid. Dit stelsel en liet Centjraal Genoot schap zelf zijn in het buitenland bekend en worden gewaardeerd, niet zelden bewonderd. En ten slotte heeft Nederland een groote organisatie, een middelpunt van propaganda, van ieiding en voorlichting voor iedereen. Een terugblik geeft vo'doening aan de groote schare, die onverpoosd wedkt voor het zwakke kind. Reden tot gezamenlijk feestvieren is er niet, waar het 25-jari'g bestaan van het Centraal Genootschap nog vooi een paar jaar is herdacht! Dubbele reden echter is er om voor uit te zien. Meer dan 500 gemeenten blijven llog in gebreke om zwakke kinderen te zenden naar de heerlijke tehuizen van het Centraal Genootschap of van de zusterorganisaties. De winterverpleging is nog niet vol doende ingeburgerd. Steeds meer geld is noodig om de tehuizen, om de verzorging op zoo hoog mogelijk peil te brengen. Het aantal afdee'.ingen, of waar dit niet kan, liet aantal plaatselijke comi- té's van uitzending moet het aantal ge meenten evenaren. Welnu, laat dan elke afdeeling zijn energie verdubbelen. Laat in alle ge meenten, waar nog niets wordt gedaan, nieuwe comité's worden gevormd. Laat het geld vloeien. Laat aldus Nederland in enkele ja ren aan de spits staan. i Laat ons land dan de onbetwiste eerste plaats innemen in de verzorging van het zwakke kind en daardoor mee werken tot volksgezondheid en -geluk. A. C. BOS. Egmond aan Zee, 31 December 1929. Tengevolge van minder goede be zetting in de strenge wintermaanden kon^ door liet Centraal Genootschap in het afgeloopen verpleegjaar het kwart millioen verpleegdagen niet ten vo(- ie worden bereikt. Toch is de totale vooruitgang tegel 1928 nog ruim 5600 dagen. Het propaganda-seizoen is in vollen gang. De nieuwe film, die de geschiedenis van een zwak ventje te zien geeft, da| opleeft in liet koloniehuis, en als een krachtige, flinke jongen bij zijn moeder terugkeert, heeft veel succes. De 415 afdeelingen van het Centraal Genootschap worden opgewekt, om door -groote krachtsinspanning terwille van het zwakke kind, de tweede kwart eeuw verpleging, welke 1 Januari ingaat even vruchtbaar te doen zijn als de eerste 25 jaren, welks 31 December 1.1. zijn afgesloten. GROEDE. Op 1 januari jl. herdacht de heer Joh. de Meester-Luteijn alhier den dag, waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad als organist bij de Ev. Luth. kerk. Het heeft den jubilaris dien dag aan belangstelling niet ontbroken. De Burgemeester heeft zich dien dag ten huize van den jubilaris begeven en deed hem de mededeeling dat het H. M. de Koningin had behaagd, hem de zilveren eere-medaille verbonden aan de Oranje-Nassau-orde te verleenen. SLUIS. Maandag 30 December j.l. hield het muziekgezelschap „Apollo" alhier hare jaarlijksche uitvoering onder leiding van den heer C. Hoenraet te Brugge. Stipt om 7 uur opende de Voor zitter, de heer Metz, met een toepas selijk woord, waarop de uitvoering een aanvang nam. Zooals steeds het ge val was, was het programma goed verzorgd en onnoodig is het, de diverse muzieknummers een voor een te be schrijven, doch een uitzondering mag zeker wel maken „Guillaume Teil Grande fantaisie van G. Rossini", welk stuk uiterst nauwkeurig werd uitge voerd. Ook de voordrachten, o. a. de Ne gers vielen zeer in den smaak, waar mee de voordrager de heer E. van den Bussche te Retranchement zeer veel succes oogstte. Een gezellig bal besloot dezen avond. De opkomst was maar matig te BRESKENS. Loop der bevolking. Ingekomen personen gedurende de maand November in deze gemeente, J. van Houte en A. J. de Keuninck, I. van der Lijke en E. Dobbelaar, allen van Cadzand, J. J. de Baare van Eind hoven, D. A. Klaassen en M. B. Scherpenzeel van Rotterdam, S. J. Versprille van Vlissingen, gezin Robe sin van Cadzand, J. J. Ocké van Cad zand, j. M. Verduijn van Cadzand, gezin van der Lijke van Cadzand, A. E. de Feijter van Sluis. Vertrokken zijn: M. B. van dePlas- sche naar St. Kruis, J Hoebeke naar Groede, W. C. van Houte en C. S. van Houte naar Eindhoven, C P. Dierx naar Hoofdplaat, j. F. Kesteloo naar Biervliet, M. L. Hoogstad naar Vlissingen, J. Visser naar Soest, K. I. Heijboer en C C. Tanghe naar Mid delburg, F. Th. Kramer naar Odoorn, J. de Hullu naar Zuidzande. o SLUIS. Ingekomen personen gedurende de maand Nov. in deze gemeente. J. F. de Marée van 's Gravenhage, E. M. S. Breijaert van St Jansteen, A Schalken naar Eede, M. C. Visser Oostburg, C. Verbeke naar Eede. Vertrokken zijn: Klaas Wisse en ge zin naar Maasbree, L. M. Devlieghere naar Oostburg, H, van Hulle naar Aardenburg, A. J, van Lerberge naar Middelburg, A E. de Feijter naar Breskens, In deze rubriek worden opgenomen alle gevonden of verloren voorwerpen, voor zoover die als zoodanig zijn op gegeven aan de bureaux van de mare chausseekazernes te Breskens en Oost burg. In uw eigen belang is directe aan gifte aldaar derhalve aan te bevelen. POLITIEBUREAU SLUIS. Op het Politiebureau alhier zijn nog steeds inlichtingen te bekomen om trent een paar kinderschoentjes, waar van de eigenaar(es nog steeds niet opgedaagd is. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam Zaterdag 4 Jan. 3.37 4 01 Zfndag 5 4.17 4 31 Maandag 6 4 55 5.19 Dinsdag 7 5 37 6 01 Eerste Kwartier Woensdag 8 Jan vm 3,30. Licht op voor Rijwielen ent. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 4 Jan. nam. 4.27 Zondag 5 4.28 Maandag 6 4.30 D'nsdag 7 4.31 De ontvluchting uit de strafge vangenis te Scheveningen. In verband inet de ontvluchting van Dijkmans uit de Scheveningsche straf gevangenis is op verzoek van den coin missaris van politie Kramer in Den Haag door de politie te Roterdam aan gehouden de 36-jarige W. B., zonder beroep, als verdacht van hulpverleening bij de uitbraak van Dijkmans. Bij het onderzoek naar sporen van de verdwijning van Dijkmans in het gevangenisgebouw kwam de politie ter oore, dat een van Je ,,buren" van Dijkmans in den nacht van Zaterdag op Zondag iets gehoord had, dat zijn aandacht had getrokken, waarbij hij had hooren zeggen: „Willem, help g.v.d. Op grond van deze uitlating was de politie gaan zoeken in Üe richting, van iemand, die Willem heet en die tot den kring van bekenden van Dijkmans kan behooren. Zij bevond toen, dat Willem B., die evenals Dijkmans Rot terdammer is en voor soortgelijke fei ten als Dijkmans door de Rotterdam- sche rechtbank indertijd tot ongeveer vier jaren gevangenisstraf is veroor deeld, op 12 dezer uit dezelfde ge vangenis, waar hij een cel had dicht bij die van Dijkmans, is ontslagen, nadat hij zijn straf had uitgezeten. Er was dus wel aanleiding verband te zoeken tusschen dezen Willem B. en het vermoeden, dat aan Dijkmans hulp van buiten af moet zijn verschaft. Van daar het verzoek van den Haagschen commissaris van politie aan de Rot- terdamsche politie om B. aan te hou den, welke aanhouding geschiedde in B.'s kosthuis te Rotterdam, vanwaar B. direct naar Den Haag is olvep- gebracht. Bij zijn voorloopig verhoor, heeft B een alibi opgegeven, dat de Rotfler- damsche politie in samenwerking met de Haagsche heeft onderzocht. B. had een paar café's genoemd, waar hij Zaterdagavond zou zijn geweest; ver volgens zou hij naar zijn kosthuis zijn gegaan. Het onderzoek door de politie heei\ niet kunnen uitwijz0n, dat het alibi niet zou kloppen met de feiten, en Bi ontkent hardnekkig, iets te maken te hebben gehad met de ontvluchting van Dijkmans of met de voorbereiding daar van. Ook toen Willem B. opnieuw aan een verhoor werd onderworpen, is het niet gelukt, iets anders van hem te hooren dan zijn alibi en de verklaring, dat hij niets uitstaande heeft met Dijk mans ontsnapping uit de gevangenis. Daar in gevallen als het onderhavige de politie iemand niet langer dan zes uren (de uren voor nachtrust bestemd niet meegeteld) in voorloopige hechte nis kan houden is B. weer in vrijheid gesteld. Duitsch schip uit den koers geslagen- Tijdens den storm in het Kanaal werd aan de kust van het graafschap Kent een schip gesignaleerd, dat ernstig van het noodweer te lijden had gehaü en slechts met moeite vooruitkwam. Vanuit Deal voer direct een redding boot uit voor hulp te verleenen. Het schip, een driemaster,, bleek een uit Hamburg afkomstig motor-zeilschip te zijn. Het was uit zijn koers geslagen in de richting van de Engelsche kust. Geheel het dek was bezaaid met de overblijfselen van stukgeslagen scheeps- onderdeelen, die ook zoodanig den bui tenwand bedekten, dat de bemaning van de reddingboot den naam niet kon vaststellen. Blijkbaar werd het schip door zijn lading hout drijvende gehou den; één der reddingbooten was door de golven meegesleurd. De comman dobrug en de tuigage waren ernstig beschadigd, terwijl de zeilen aan flar den waren. Desondanks weigerde de kapitein de aangeboden hulp te aan vaarden, daar hij hoopte zonder vreem de hulp Ramsgate te kunnen bereiken. Bloeddorstige honden. In den Inlaagpolder bij Haarlem zijn door twee honden 22 schapen doodge beten en zeven dieren zoodanig ge wond, dat deze vermoedelijk ook af gemaakt zullen worden. De gemeente politie van Haariemmerliede en Spaarn- woude stelde een onderzoek in mocht er in slagen de twee honden, die vermoedelijk deze slachting hebben aangericht, te ontdekken. Zij bleken toe te behooren aan een bewoner van het noodwoningenkamp achter de Har- menjansstraat. Een der honden is reeds doodgeschoten, Edit dolle koe. Donderdagmiddag is te Hiilegersberg een dolle koe de Juliana van Stolberg laan ingcrend en heeft daar den 21- jarigen straatmaker J. B. aangevallen. De man werd eenige meters in de hoogte geworpen en kwam in een na- burigen lui» terecht. De koe, die toen over het hek is gesprongen, bewerkte daarna de man met tie horens. B., die roerloos was blijven liggen, kon zich tegen de aanvallen van liet beest niet verzetten. De inspecteur van politie de Vries, die juist passeerde, rende den tuin in om B. behulpzaam te zijn. Het dier keerde zich daarop tegen den ins|iecteui die van dit oogenblik gebruik maakL B. over het hek te zetten, waarna hij zich zelf ijlings uit de voeten moest maken. Met den eigenaar van de koe is de inspecteur weer den tuin ingegaan en heeft de koe neergeschoten. B. is be wusteloos en met ernstige verwondin gen, vooral in het gezicht,, naar het ziekenhuis vervoerd. Strooper schiet op jac.iltopziener- Dinsdagavond is gevankelijk in de kazerne te Gorredijk binnengebracht de 21-jarige J. B., ervan verdacht, op een jachtopziener te hebben geschoten, uen volgenden morgen zijn nog vier personen aangehouden. Deze mannen waren op het veld onder Duurswoude aan liet stroopen, toen ze door twee opzieners verrast werden. Genoemde B. loste daarop een schot in de rich ting van de opzieners, met het gevolg, dat een hunner vrij ernstilg door de hagel werd gewond. De mannen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De bioscoopbrand te Paisley-j Donderdag zijn de beide eerste kin deren, die bij de ramp van Oudejaars middag omgekomen zijn, begraven; van daag volgen er nog drie of vier, maar de groote meerderheid wordt Zaterdag tegelijkertijd begraven. De gemeente raad heeft den armen ouders een ge meenschappelijk groot graf aangeboden en de winkeliersvereemging heeft dui zend pond gevoteerd voor de armste ouders, die een of meer kinderen ver loren hebben. Donderdag zijn weer 15 kinderen uit het Royal Alexandria-zie- kenhuis ontslagen; er liggen er nu nog 22, waarvan nog drie in levens gevaar verkeeren. De eigenaar van de verbrande bioscoop zal zich voor den rechter moeten verantwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij is Donderdagmiddag op het politie bureau ontboden en langen tijd vast gehouden. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Woensdagavond laat na een dans partij in een café te Hilversum ging het 20-jarig meisje C. R. in gezelschap van de gebroeders H. en luitenant der huzaren C. in een auto op weg naar Utrecht. Tusschen de Holland- sche Rading en Maartensdijk is de auto door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. Door den schok is het meisje in aanraking gekomen met een stang van de kap van den auto, waardoor een ernstige schedel breuk met inwendige verbloeding is ontstaan. Er werd teruggereden naar Hilversum, waar geneeskundige hulp is ingeroepen. Het meisje is niet tot bewustzijn gekomen en is aan de gevolgen overleden. Nader meldt men; De bestuurder van den auto, L. J. v. H. uit Naarden, was vermoedelijk onder den invloed van alcohol. De personen, met wie het meisje den autorit deed, kenden haar niet eens bij naam, zoodat zij niet wisten, naar welk huis te Hilversum zij haar moesten vervoeren. Zij hebben haar toen naar een huis te Hilversum in de Langestraat gebracht, waar zij den gemeentelijken geneeskundigen dienst hebben opgebeld Dr Dagevos, heeft haar toen herkend. Een moordaanslag te Utrecht. Donderdagmiddag kreeg een juffrouw in de Teelingstraat te Utrecht bezoek van een haar bekenden Duitscher. Ter wijl zij kalm zaten te praten, heeft de bezoeker de vrouw met een bierflesch een hevigen klap op het hoofd toege bracht, welke 2oo ernstig aankwamj dat de juffrouw in elkaar zakte en in zeer erge mate bloedde, zelfs de gor dijnen van de kamer waren er mee bespat. Volgens hare verklaring heeft de man haar toen willen worgen. Door haar hulpgeschrei is hij daarin ver hinderd geworden, doordat voorbijgan gers, afkomende op dit roejien om hulp, de deur geopend hebben. De dader 19 toen blootshoofds en met zijn jas over den arm het huis ontvlucht in de rich ting van de Ganzenmarkt. Een der voorbijgangers heeft onmid-

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 2