ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De stille getuige. Buitenland. FEUILLETON Vermindering van den suikeraccijns. BRESKEKSSCHECOURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poit f 1,40 Ad verten tleprtjs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 13 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen B. BOOM -BLIEK tno'02? breskens Abonnement»-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uar 37e Jaargang Zaterdag 4 Januari i)30 Nummer 3493 OR A TIS verzekering gulden bij levens- jii gld. by dood gld. by verlies mm gld. bij ver- it gld. bij ver- mm gld. bij ver voor deabonné's tegen DMI] lange ongeschikt- -1 MM door /h van een hl] lies van een dn lies van een /h lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de her verzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Qravenhage. sa gld. by verlies van eiken anderen vinger. DU1TSCHLAND. De raadselachtige ziekte. Onlangs werd gemeld dat een gezin in het Westen van Berlijn was aange tast door een ziekte, die vermoedelijk door uit Zuid-Ainerika ingevoerde pape gaaien was overgebracht. Er zijn drie menschen van de 20 aangetasten aan deze ziekte overleden. De andere lijders zijn er vrij ernstig aan toe. Allen lijden aan een longontsteking, die met hooge koorts gepaard gaat. Volgens de Berlijnsche bladen is uit breiding van de ziekte niet onmogelijk I omdat ten tijde, toen het schip, dat de papegaaien naar Duitschland heeft over gebracht, vertrok, ook in Zuid-Amerika gevallen van psittakosis (zoo heet de ziekte) bij menschen zijn geconstateerd I Derhalve dringen de bladen aan op I een controle bij vogelhandelaars. Een aanslag te Danzig op een vice-consul- Op den Oostenrijkschen vice-con- I sul-honorair te Dantzig, den bankier Arno-Mayor, is door een 28-jlari(gen chauffeur een aanslag gepleegd. De .dader, Schulz geheeten, die reeds eeni- gen tijd symptomen van waanzin ver toonde, loste op den vice-consul in idiens woning zonder eenige aanleiding leen revolverschot, dat echtfer miste, fop het hulpgeroep van den vice-consul I vluchtte de dader, daarbij een tweede jschot afvurende, dat eveneens zondei uitwerking bleef. Schulz is later zijn woning binnen gevlucht, waar hij zich door een schot [in het hoofd van kant maakte. S Communistische relletjes. In de gemeenteraad van Keulen nam na verwerping van enkele communis tische voorstellen, de communist Etz- born ongevraagd het woord en bleef, hoewel de eerste burgemeester hem herhaaldelijk aanmaande zijn mond te houden, doorspreken. De burgerlijke ;roepen verlieten daarop de raadzaal, naar Etzborn bleef voor zijn partijge- hooten onverdroten doorpraten. Ten Slotte werd hij door politie in burger uit de zaal verwijderd. Voor het stadhuis en later op ver schillende punten der oude stad ont;- Itonden daarop samenscholingen; de politie moest de betoogers uiteenjagen, Waarbij zij verscheidene raddraaiers in tekende. In de Bolzengasse moest zelfs Ik vraag niet per omgaande antwoord p mijn verzoek; denk er rijpelijk over a en laat het ontbreken van hoog- ravende phrasen in dezen brief li geen erkeerd denkbeeld geven van de groot- inijner liefde. Ik hoop het antwoord an u persoonlijk te komen halen. Ik om Zondag naar Loddonford, maar blijf niet lang. Zoudt u, voor ik naar iv vader ga, vijf minuten slechts aan ij willen wijden, vijf minuten, die ver mijn verder leven beslissen zul n?" Hij onderteekende „Walter Damby" l schreef op het couvert „Juffrouw ana Studly, Loddonford". „Erg romantisch klinkt mijn brief et," zeide hij bij zichzelf, „maar hij duidelijk en zegt, wat hij zeggen oet". En de geheele week greep hij met lortsachtige spanning naar de brieven, e hij kreeg. Doch van Anna kwam geen, Ondertusschen maakte hij de van de vuurwapenen gebruik gemaakt worden en een paar betoogers werden door schoten licht gewond. Ongeveer 30 lieden zijn op het hoofdbureau eenigen tijd in hechtenis gehouden. Stinkbommen en vuurwerk in het stadhuis van Kiel. Naar Berlijnsche bladen uit Kiel meï- den, zijn daar in den gemeenteraad verschillende voorstellen der commu nisten strekkende tot bijzondere steuti- verleening aan steunstrekkenden, afge wezen. Daarop ontstond een groot la waai op de pubiieke tribune, waar tal van communisten zich hadden verza meld. Stinkbommen werden de zaal ingeworpen, terwijl vuurwerk ontstoken werd. De voorzitter onderbrak de zit ting en liet de tribune door de politie ontruimen. Het tumelt werd echter nog in het trappenhuis van het raadhuis voortgezet. Ook daar werd nog met vuurwerk geworpen, totdat ten slotte het geheele raadhuis ontruimd was. o BELGIE. Het huwelijk van Prinses Marie José- De laatste toebereidselen voor de huwelijksplechtigheid van prinses Marie José worden thans gemaakt. De geheele Belgische hofhouding zal het koninklijk gezin naar Italië vergezellen. Ook de Italiaansche ambassadeur, markies Dur- razzo, én diens echtgenoote maken'de reis mede. Het nationaal gesclienk bestaande uit een sluier uit Brusselsch kant en een ring met diamanten bezet, werd Zater dagmiddag door de afgevaardigden van het nationaal comité dat de gelden daar toe verzameld had, aan prinses Marie José ten paleize te Brussel overhandigd. Aan het hoofd der deputatie van aanbieding stonden Lippens en Baels met hun echtgenooten. Hymans, als mede de gouverneurs der provincies, de burgemeesters der voornaamste ste den van België, mr. Tibbaut, voorzitter van de Kamer, Franck, gouverneur der Nationale Bank enz. lil het Fransch en in het Neder- landsch werd de prinses door ministete Lippens en Baels toegesproken en prin ses Marie José bedankte ontroerd een ieder die Sot het verkrijgen van de kostbare geschenken heeft bijgedragen. Een the werd nadien aan ruim 200 genoodigden aangeboden. Onder de vele geschenken, die prinses Marie José ontving, ter gelegenheid van haar huwelijk met kroonprins Lira- erfenis te gelde, die de speelschuld aan kapitein Studly moest voldoen. Van zijn plan, om de Bank te verlaten, zeide hij niemand een woord, ook Warner niet, die de laatste -dagen stug ger tegen hem was dan ooit. Het, praatje ging onder de beambten, dat Warner binnenkort met een zeer hoog salaris tot directeur der Bank zou be noemd worden. Damby had altijd de gewoonte om Zondags lang te slapen. De Zondag was dan ook de eenige dag, waarop hij zich dat veroorloven kon. Dezen keer echter was hij nog vroeger op dan in de week. De gedachten, die hem door het hoofd gingen, lieten hem geen rust in de veeren. „Het mooiste en treffendste in mijn brief was," dacht hij bij zichzelf,' „dat ik haar schreef, dat ik ondanks mijn groote liefde haar toch nooit uit een gelukkig en zorgeloos leven had willen wegrukken. Maar zooals het nu met haar staat, bezit ze niets ter wereld en gaat ze binnenkort misschien onder vreemde menschen, waar ze zich met vreemde kinderen moet kwellen en afmatten. En de kapitein is ook niet zoo'n heel zachte vader voor haar. O, die vader* als ze eens wist, wat voor een schurk hij is! Zou dat valsche berto, dat 8 Jamfari te Rome gesloten wordt, is een bruidssluier van oude Brusselschc en Vlaamsche kant, welke zij bij de huwelijksplechtigheid zal dra gen. Het is een der geschenken van het Belgische volk. Een ander bestaat uit een bedsprei van kostbare kant. De stad Brussel heeft aan de prinses als huwelijksgeschenk een jardinieie in massief zilver aangeboden, voorstellen de de uren van den dag. De jardiniere staat op een marmeren voet van 1.20 meter hoog. Het zilveren gedeelte al leen weegt dertig kilo's. j De prinses, die naar aanleiding van haar aanstaand huwelijk 30.000 francs schonk aan de armen te Brussel, heeft thans ook een gift gedaan van 23.000 francs, bestemd voor de meest behoefti ge gezinnen van Ostendc, haar geboorte stad en van 125,000 francs voor den Kerstboom der arme kinderen van Tu rijn. De hertog van York zal het Engel- sche koningshuis vertegenwoordigen bij het huwelijk te Rome. Stormweer. In geheel België woedde Zondag een geweldige storm. Uit alle dcelen (van het land komen berichten over schade. Het dak van de St. Oudulekerk heeft door den storm zwaar geleden, lu het Sonienwood bij Brussel treeft de storm talrijke oude boomen oi.twoi teld. Op vele plaatsen zij" telegraaf palen over de rails gevallen, zoodat het verkeer veel vertraging ondervindt, en dikwijls onmogelijk wordt. Een dei torentjes van de kerk te Gosselies werd door den storm afgerukt. 1 Van alle'kanten werden gevallen ge meld van personen, die door vallende schoorsteenen en dakpa.uugetroffen en gewond zijn. De brandweer is voort durend aan het werk om de straten vrjj te houden, in de havens van Antwerpen en Oostende zijn vele schepen bescha digd. Eerst tegen den avond is de storm ccnigszins gaan liggen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft, naar het „Hbi. van Ant werpen" meldt, de storm op de ter reinen der tentoonstelling groote schade aangericht. De triomfboog heeft erg geleden. Verscheiden groote platen werden ervan afgerukt en vielen aan stukken. De Fransche sectie heeft zeer ge leden en een der groote loodsen dier sectie stortte in. De Nederlandsche sec tie heeft eveneens veel schade te boe ken. Het gansche dak werd opgelicht en vermeid. Ook het dak der e.ectro- hoeve werd afgerukt en weggeslagen. spelen van hem afgesproken zijn met Warner? Maar neen, dat kan niet* want dan had Warner ine niet gewaar schuwd weer met Studly te spelen, wat ik bovendien toch niet weer gedaan zou hebben". Het was een heldere, warme herfst middag, toen Walter aan het station Loddonford uitsteeg, om den weg naar de woning van den kapitein te voet af te leggen. Hij had vroeger buiten gewoond en een flinke wande.ing schrik te hem dus niet af. Terwijl hij zoo voortwandelde, stegen aan a.ie Kanten langzamerhand dichte nevc.wolken als 't ware uit de aarde op, waarachter de zon verdween en deze verandering der natuur deed haar invloed ook op Damby's gemoedsgesteldheid geiden. Een zekere neerslachtigheid kwam over hem. Het scheen hem toe, alsof hij eigenlijk, na zoo'n korte kennismaking het recht niet had gehad, een briet aan Anna te schrijven. Wie weet,- mis schien vond zij het wel opdringerig en brutaal van hem en hij verwachtte dan ook niet veei goeds van zijn be zoek aan haar. De kapitein zou hem zeker weer tot spelen uitnoodigen en als hij dan zwak genoeg was en zich liet verleiden en weer verloor;? Hij nam zich voor, om de.i Kapitein maar Dringende maatregelen moesten ge troffen worden om muren te schragen die dreigden in te storten. FRANKRIJK. Het noodweer. Volgens de laatste berichten ui* Reims heeft het noodweer, dat 38 uur boven deze stad heeft gewoed, groote schade aangericht. Op de jaarmarkt, welke juist gehouden werd, stortten de Kramen in. In Chuchery werden de daken van verschillende huizen afgesa- gen en ver met den storm meegevoerd, lu de omgeving van Verdun zijn de wegen onbegaanbaar door het buiten de oevers treden van de rivieren. Groo te uitgestrektheden staan onder water. Ook den geneelen Maandag heeft de storm langs de Fransche kust voort- gewoed. Op verschillende paatsen heb ben ongevallen plaats gehad. De Marne, de Aisne en de Mousel zijn zeer ge wassen. HONGARIJE. Na vijftien jaar uit Russische gevangenschap in Hongarije te ruggekeerd- üyula Csaszar, die in 1914 direct na het uitbreken van den oorlog in Russische gAjangenschap geraakte, is thans met Kerstmis eindelijk naar huis teruggekeerd. In Rusland streed hij mëe aan contra-revolutionaire zijde, raakte in ecu gevecht gewond en viel in de handen der bolsjewieken. In het hospi taal bleek het, dat hij een Hongaar was, waarop hij tot zeven jaren dwang arbeid werd veroordeeld. Twee jaren werkte hij in de Siberische loodinijnen totdat ten slottte door de bemiddeling van den Tsjechischen consul te Moskou die van Hongaarsche afkomst was, zijn proces herzien werd en hij in vrijheid werd gesteld. Zijne moeder herkende haar zoon, die met 27 jaar.van huis was weggegaan en thans op 42-jarigen leef tijd naar huis terugkeerde, nauwelijks weer. ENGELAND. Een voorwereldlijk skelet. Naar uil Tanger wordt gemeld is op 12 K.M. afstand van Tetouan tengevol ge van den hevigen regen een grot blootgekomen, waarin het skelet werd gevonden van 'nil M. langen en 2 M. hoogen dinosaurus. De ouderdom wordt op 3UU.000 jaar geraamd. Een commis sie van Spaansche geleerden heeft zien naar de plek begeven waar het skelet heelemaal niet onder de oogen te ko men. Hij kon het geld, dat hij in een enveloppe had geuaan, aan Anna of de moid geveii en laten zeggen, dat hij geen tijd had gehad. In ieder geval wilde hij eerst Anna spreken. Hij wilde niet aan de voordeur De..en, maar door een zijdeurtje dat hij kende, naar den tuin gaan; van daar wilde hij dan naar de woonkamer gaan, waar hij dacht Anna wel te zullen vinden. Was zij daar, dan zou het verdere afhangen van het antwoord, dat hij kreeg. Toen hij aan den hoogen met klim op begroeiden tuinmuur kwam, ging hij een smal weggetje in en bereikte zoo het zijdeurtje. Hij deed het open, liep tusschcu liet bosschage van den tuin heen en kwam bij het huis. De groote glazendeur van de woonkamei stond open en meenende daar Anna te "vinden, trad hij binnen. Zij was er échter niet en scheen er de laatste, uren ook niet geweest te zijn. Haar. tafeltje met naaiwerk, dat anders bij een der vensters stond, was nu in een hoek .geplaatst en op den vloer stonden eenige koffers met kleeding- stukken gevuld.' Walter wilde zich, nu hij Anna niet zag, weer verwijderen, toen hij plotseling zijn naam hoorde noemen. gevonden werd om een nader onderzoek in te stellen. Aangezien bij de Eerste Kamer thans aanhangig is het ontwerp van Wet tot afschaffing van de Verdedigingsbelas ting II en van de opcenten op dett Suikeraccijns, vestigt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen er de aandacht van belanghebbenden op, dat haar is medegedeeld, dat de Minister van Fi nanciën een regeling heeft ontworjien voor de afschrijving oF teruggave van accijns voor suiker, vervat in suiker houdende goederen, die ten uitvoer zijn aangegeven en van de opcenten, in dien de goeJeren vóór 1 Februari 1930 zijn uitgeslagen, voor het geval, dat naar verondersteld wordt, liet bedoelde wetsontwerp binnenkort tot wet zal woideti verheven. Ter uitvoering van het bepaalde in het laatste lid van artikel 5 van ge noemd wetsontwerp, zal ieder, die te ruggave of afschrijving verlangt van opcenten, betaald boven den accijns van in zijn bezit zijnde voorraden sui ker of van suiker verwerkt in suiker houdende goeJeren, uiterlijk op Maan dag 27 Januari 1930 op een formulier van die voorraden aangifte in dubbel moeten doen bij den ontvanger der ac cijnzen over de gemeente, waar de goederen zijn opgeslagen. De aan wijzingen van het formulier moeten daarbij worden gevolgd. Van die for mulieren zullen een beperkt aautaf van 15 Januari af verkrijgbaar zijn bij ge noemde ontvangers. Wie zeker wil zijn er een stel van te bekomen, zal derhalve goed doen zich tijdig bij den ontvanger aan te melden; is de voorraad uitver kocht, dan kunnen zij ook met de pelt worden getrokken of met de schrijf machine worden vervaardigd. Invulling moet plaato hebben met de pen of met de schrijfmachine, zonder doorhalingen, overschrijvingen en radeeringen. Nadere inlichtingen te dezer zake zullen vermoedelijk van OTgeveer 15 Januari a.s. af kunnen worden ver kregen bij den ontvanger der accijnzen in de gemeente, waar de suikerhou dende goederen zijn opgeslagen. Opgemerkt wordt, voor zooveel noov» dig, dat de afschrijving of teruggaaf ook kan worden uitgestrekt Ap ón- centen, betaald van den Hij luisterde. De ^stem k eetkamer. De glazendeur kamers was geslóten, ma het gordijiYeen weinig ter i kon luj duidelijk de gestalti mjuinen, die tegenover elk tafel zaten, onderscheiden weer begonnen te spreken, het de kapitein en Warner weer hoorde hij zijn naam n vertelden ze elkaar vjb hl jjüeen nood*" zeide- W brengt je liet geld. Hij net zijn erfenis". „Die was immers ongev derd pond vroeg de ka| net een aardig sommetje, de revanche van te ontsla ,iPraat daar niet met he speelt niet meer met je," a ;,l lij sprak daar al met i ik heb het hem ook sterk „Dat was heel vriendelij voor hem tenminste," zeidt boosaardig. „Neen, voor jelui allebei, ner verder, met zijn hand slaande, „wc hebben, dun wat beters te doen, dan te verbeuzelen met een paar pond sterling af te w; (Wort

Breskensche Courant | 1930 | | pagina 1