10 200 Het Winkelwerktijdenbesluit Gesprongen tuiden ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Nieuwjaarswenschen De stille getuige. 'e jaargang FEUILLETON MUNHARDÏ'S Ti Zenuw La EN ■oofdpijn Kiespijn 3d SKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT V/OENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 125 franco p. peat f 1,40 Ad vertentieprjjg van 1 5 regel* 75 cent Elke regel meer 13 cent Inge-:. Meded. 30 ct p. regel. Drukster-Uitgever j. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK BRESKENS Tcicfooe Np. Pok iglro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertentie* worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Woensdag 24 December 1929 Nummer 3491 v T I S verzekering leabonné's tegen I ongelukken voor: gulden bij levens- i«a gld. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- jm gld. bij ver- gld. bij ver- lange ongeschikt- .j door '7h van een h|- lies van een 4[J lies van een 25 "es van een hejd tot werken, een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van b venstaande ve-zekering is bij de a er/er sekard Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Oravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. JfF Uit hoofde van het Kerstfeest zal Vrijdag a.s. geen no. van dit blad verschijnen. worden ingewacht tot uiterlijk Maan dagavond a.s. Op 1 januari a.s. treedt het Konink lijk Besluit van 13 Juni 1929, Staatsblad 313, het zgn. Werktijdenbesluit voor winkels, in werking. Onder „winkels" verstaat de Arbeidswet al'e open of be sloten ruimten, waar voorwerpen oi stoffen aan het publiek in hét klein plegen verkocht te worden. Ook zgn ^vliegende winkels" zijn aan de be palingen van het Winke'.werktijden- besluit onderworpen, voor zoover zij langer dan een week worden gedreven of worden gehouden in een pand, dat reeds vroeger als winkel in gebruik was. Met den winkel worden geacht een geheel uit te maken de in heiszelfde gebouw of op het bijbehoorende terrein zich bevindende ruimten, waar voor werpen of stoffen worden bewaard voor verkoop in den winkel. De hoofdin- er bepalingen, waarmede de wirr- met ingang van 1 Januari a.s. g hebben te houden, is als jd per week. werktijdbepalingen zijn niet van toepassing op winkels in de eigen wo ning van het hoofd of den bestuurder der onderneming, die zijn bedrijf uit oefent zonder hulp van anderen dan zijn echtgenootc en bloed- of aanverwanten tot den derden graad inbegrepen, die bij hem inwonen. Hierop -bestaat één uitzondering, n.l. dat jeugdige perso nen in een kapperswinkel ook in een familiezaak niet tusschen 20 en 8 uur mogen werken. De werktijd der winkelbedienden, door de wet „arbeiders" geheeten, mag per week normaal niet langer dan 53 uur bedragen. Alleen bij overwerk of in bijzondere perioden (zie hieronder onder feestdagen) kan daarvan worden afgeweken. Werktijd per dag. De dagelijksche werktijd is gesteld De beide heeren gi'ngen naar een der vertrek en Anna bleef met Damby leen in het salon, dat zij reeds tijdens lar kort verblijf eenigszins op orde ad gebracht. ,jU zult maar een heel kort oogenblik hier kunnen blijven," zeide zij tot mijn heer Damby. „De laatste trein naar Londen vertrekt al om ,jO, neen, juffrouw Studly," viel hij haar in de rede, „we gaan niet met den taatsten trein.- Mijnheer Warner en ik blijven altijd, wanneer we hiei komen, 's nachts over en we hebben ook heden reeds kamers in het hotel besteld". Zij zag hem verwonderd aan. „Ja," ging hij voort, „mijnheer Stud ly en mijnheer Warner hebben altijd Züoveel te doen, soms tot diep in den nacht. Zij redeneeren en redeneetert „En wat hebt u dan daarbij te doen?" vroeg Anna. Hij knipte listig met de oogen, op Set) manier, die Anna niet beviel. op hoogstens 9';L> uur per dag en moet liggen: a. voor personen beneden IS jaar tusschen voormiddags 8 en namid dags 8 uur, b. voor personen van 18 jaar en ou der tusschen voormiddags 6 en na middags 10i,o uur (nachtarbeid is ver boden). Indien echter bij gemeentelijke ver ordening een bepaald sluitingsuur geldt, wordt voor personen van 18 jaar en ou der liet einde van den werktijd gesteld op een half uur na <dat siuilrpgsuur doch niet later dan tot 11 uur des a\ onds. Werktijd op Zaterdag. De werktijd des Zaterdags mag voor mannelijke kappersbedienden boven 18 jaar 12 uur, voor alle andere bedrijven 11 uur per bediende (alleen personen boven 18 jaar) bedragen, met inacht neming van het weekmaximum. Uit het vorenstaande vloeit voort, dat de 53-urige werkweek bijv. als volgt kan worden verdeeld: 4 dagen a 9 uur per dag. 1 dag a 6 uur per dag. 1 dag a 11 uur per dag. Zondagsarbeid. Zondagsarbeid is verboden voor jeug dige personen, t.w. winkelbedienden be neden den leeftijd van 18 jaar. Uit zonderlingen op dit verbod zijn (be- nalve voor Israëlieten, Sabbathisten en dergelijken) niet toegelaten. Voor winkelpersoneel, ouder dan 18 jaar, gelde het verbod niet. (Zie daar omtrent hieronder: Wekelijksche rust dag.) Regeling voor algemeene feestdagen. Wanneer in een winkel op Hemel- vaarisaag op 15 Augustus en 1 No vember geen arbeid wordt verricht, is toegestaan, dat door personen van 18 jaar en ouder op den dag, voorafgaande aan Hemelvaartsdag, op 14 Augustus en 31 October gedurende ten hoogstje 11 uur wordt gewerkt. Voor personen van 18 jaar en ouder mag bovendien de werktijd in die week 62 uur bedragen Voor bloemenwinkels, brood-, koek- en banketbakkerijen bestaan eenige afwij kende bepalingen met het oog op St;. Nicolaas en Kerstmis, welke echter nog voor eind 1930 eenigszins zullen worden herzien; o.a. ligt het ook in het voor nemen, voor vischwinkcis op Vrijdag een langeren werktijd toe te staan, mits het weekmaximum niet wordt over schreden en voor slagerswinkels en „Wat ik daarbij doe? Wel, ik zit er bij". „En daarom alleen komt u van Londen naar Loddonford Hij lachte en knikte met zijn hoofd. Anna Studly kon natuurlijk niet we ten, wat dit voor zaken waren, want haar vader beval haar steeds als hij 's avonds heereiibezoek had, vroeg naar bed te gaan. Zoo verzocht hij haar ook nu afscheid te nemen van de heeren die nog een poosje, misschien nog wel tot laat in den nacht, zouden blij ven. Toen zij zich verwijderd had, namen de zaken eeii aanvang. De kapitein nam uit een gesloten kast een spel kaarten en schudde ze dooreen. „Vrouwen in de huishouding zijn maar lastposten en ik verzeker je, dat ze niet al te lang bij me zal bljijven. Ik moet en zal een betrekking voor haar vinden. A propos," zeide hij, de kaarten verdeelende, „hoe staat het met het geld, heeren „Ik sta, geloof ik, voor veertig pond bij u in 't krijt, kapitein," begon mijn heer Damby, een kleur krijgende. „Ik had laatst 's avonds ook zoo'n gruwe lijke pech". „Juist/' zeide de kapitein, in zijn notitieboekje kijkend. „Het is precies veertig pond. Onlangs 's avonds had ik I tabletten -ftabletten 1 1 Buis]eJ£-tCf 1 Doos 60 ct. 1 Deze artikelen zijn v I tabletten I I tabletten I I Buisje 30 en 60 ct I Buisje 30 en 60 ct. •an den naam Mijnhardt en verkr gbaarbi) Apoth-etrUrajistvn B winkels van vleeschwaren een 11-urigen werkdag op 31 December. Rusttijden. A. Wekelijksche rustdag. Aan ate in winkels werkzame arbei ders moet een wekelijksche, onafge broken rusttijd worden gegeven van ten minste 32 uur. Deze behoeft niet altjjd op Zondag te vallen, daar - zooals reeds is opgemerkt - bij het Winkel werktijdenbesluit Zondagsarbeid in het algemeen niet is verboden. Eenmaal per 3 weken moet voor de arbeiders van 18 jaar en'ouder, die op Zondag werken, -de genoemde rusttijd van 32 uur echter wel een Zondag zijn. Sluit deze rusttijd aan op den vrijen middag per week, die iederen bediende gegeven moet worden (zie hieronder sub. B), dan moet de rusttijd tenminste 41 uur per weck bedragen. B. Wekelijksche halve vrije dag. Behalve de zooeven genoemde weke lijksche rusttijd van 32 uur mag een arbeider in een winkel op één dag pei week geen arbeid verrichten vóór of na 1 uur des namiddags. C. Nachtrust. Tusschen het einde van/den arbeid op een dag en den aanvang van den arbeid op den volgenden dag moet voor personen van 18 jaar en ouder een onafgebroken rusttijd liggen van ten minste 11 uur. Rustpauzen. Wanneer 6 uur of langer daags wordt gewerkt, moet iederen bediende na elke 51/2 uur arbeid een rusttijd van een half uur worden gegeven. Eindigt de arbeid echter 11a 6 uur 's avonds, dan moet althans 1uur rust worden ge geven tusschen ID/2 uur des voormid dags en 31/2 uur des namiddags. (Ei is een herziening van het besluit in voorbereiding, krachtens welke deze re geling niet zal gelden voor de dagfin, waarop in een plaats een jaarmarkt wordt gehouden en bovendien niet op de dagen, dat de winkelbediende zijn halven vrijen dag bekomt en dien dag zijn arbeid niet vóór 12 uur des middags aanvangt en tevens niet na 7 uur des namiddags eindigt. In die gevallen kan met den normalen rusttijd van i/2 uur na elke 51/2 uur arbeid worden volstaan. Voorts kan liet Districtshoofd toeken ning van andere of langere rusttijden dan hierboven genoemd, eischen. Verder worde in acht genomen, dat rusttijden van minder dan een kwartien als werktijd gerekend worden. Kinderarbeid. Een kind beneden 14 jaar of nog leerplichtig mag in een winkel geen arbeid verrichten. Dit verbod geldt ook voor loopwerk. Schoonmaken van winkels. Personen van 18 jaar en ouder, die in een onderneming geen anderen ar beid verrichten dan het schoonmaken van lokalen enz. mogen die taak op alle werkdagen tot 11 uur n.iru'in winkels verrichten. Afhelpen van klanten. Het bedienen van degenen, die bij het sluiten van den winkel reeds daarin aanwezig zijn, is nog toegestaan, doch niet langer dan een half uur na het op de arbeidslijst aangegeven tijdstip van einde van den arbeid, noch langer dan een half uur na het normale sluitings tijdstip van den winkel, een en andei op voorwaarde, dat in geen geval na 11 uur n.m. arbeid mag worden ver richt. Ruwe Huid/Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Dooiin 30 69"i90ct."fubt8Óct. Bij Apotb.en Drogisten geluk, misschien krijg jij het vanavond. Kunnen wc beginnen Damby aarzelde een oogenblik, want de gedachte aan nieuwe verliezen joeg hem vrees aan. Maar hij geneerde zich het te bekennen en zij begonnen te spelen. Het dampend glas grog stond naast hen. Zij speelden en dronken, tot de klok op den schoorsteenmantel twee uur sloeg. ,/Wat, al zoo laat!" riep mijnheer Warner. „Dan moeten we gaan". ,j|Duivels," schreeuwde Damby. ,.ik heb al weer verloren". „Ja, je hebt weer pech gehad",, zeide Studly, „je verlies bedraagt onge veer honderd vijftig pond". „Honderd vijftig pond!", riep de jon ge man verschrikt. „Kijk zelf maar „Jk heb het niet genoteerd". „Ziehier dan mijn berekening". Damby had flink gedronken en was vermoeid. Met geweld sperde hij zijn oogen open, om de berekening të zien. „Duivels!" riep hij uit, „daarvoor ver lang ik revanche". „/Natuurlijk, maar nu niet, Als je wilt Zondag". ,JOoed, iiya/va ihoe zal ik nu betalen „Heb je het geld niet hier?" vroeg Studly. „Welnu, dan heb je het zeker toch thuis 1 „,Ook niet, kapitein, tenminste niet in contanten. Alles wat ik bezit, is een hypotheek, die ik pas geërfd heb. Bin nenkort De kapitein viel hem in de rede. „Alles goed en wel, beste vriend," zeide hij, „maar ik heb ook juist con tant geld noodig. Baar geld heeft op 't oogenblik voor mij driedubbele waar de. Is die hypotheek niet te gelde te maken „ik zal zien," meende Damby, „in ieder geval zult gij betaald worden! „Maar wanneer?" vroeg Studly. „Kun je het Zondag, wanneer je hier komt 0111 revanche te nemen, meebrengen Ik heb het werkelijk noodig". „Dan zult u het hebben". En daarna wankelde hij de kamer en het huis uit. Mijnheer Warner bleef nog een oogenblik met den kapitein in de gang praten. „Tot. Zondag dus/' zeide hij, en dan zullen we tegelijk de zaken voor den Amsterdamschen juwelier regelen. Wat We kwijt kunnen raken, doen we maar van de hand. Houd daarom alles ge reed. A propos, wat Damby betreft, dien heb je vandaag ook erg geplukt en dan zijn mooie erfenis nog wel, waarmee hij zich wilde inrichten, als hij ging trouwen". Overwerk. Indien in een winkel een opecn- hooping van werk voorkomt, of zich aldaar bijzondere omstandigheden voor doen, kan 'het Districtshoofd (of in beroep de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid) afwijkingen van het Win kelwerktijdenbesluit en ook verlenging van arbeid (doch alleen voor personen boven 16 jaar) toestaan, mits wordt in acht genomen, dat een jeugdig persoon niet langer arbeid verricht dan 10 uur per dag en 55 uur per weck en een man en een vrouw niet langer dan 11 uren per dag en 62 uren per week. Filiaalhouders. De bepalingen van het Winkelwerk tijdenbesluit zijn van toepassing op zgn filiaalhouders, die dus een winkel bc- heeren, behoorende tot een onderne ming, waarvan zij niet liet hoofd oi de bestuurder zijn, met dien verstande echter, dat de werktijdbepalingen voor dengene, die aan het hoofd staat van den winkel of het filiaal, ajeen dan niet gelden, wanneer hij uitsluitend of in hoofdzaak met de leiding van den winkel of van een afdeeling daarvan is belast, ol wanneer, behalve het hoofd, ten minste 3 personen in den winkel arbeid plegen te verrichten. Die bepalin gen blijven echter steeds van toepas sing op al degenen (fimilie of vreem den) die hem bij den verkoop assistee- ren. Afdeelingsci.efs. Eveneens zijn vrijgesteld de chef de bureau, het hoofd van administratie de hoofdboekhouder en de afdeelings- chef, voor zoover zij aan het fioofd staan en de leiding hebben over arbei ders, werkzaam aan de administratie, de correspondentie ot de boekhouding der onderneming; verder de magazijn meester en de expeditiechet, indien hun arbeid uitsluitend of in hoofdzaak be staat in het houden van toezicht op de magazijnen, bij de expeditie ot bij de ontvangst van goederen en zij verant woordelijk zijn voor de goede orde in de magazijnen en voor de daar aanwezi ge goederen en stoffen, in al deze gevalien evenwel onder voorwaarde, dat in het arbeidsregister bij hun-naam ver nield is, welken werkkring als boven genoemd zij vervullen. net Districtshoofd der Arbeidsinspec tie kan bovendien bij bijzondere vergun ning bepaalde personen met een af- deelingschet gelijkstellen en dus van de werking van het Winkeiwerktijdenbesluit vrijstellen. Bij weigering kan de werk- „Jammer voor hem," zeide 'de kapi tein lachend. „Waarom spee.t hij dan zoo slecht De andere grijnslachte,. „Als hij maar niet vermoedt, dat zijn slecht spelen niet alleen de schuld van zijn verlies is. Een paar maal meende ik suvlig, dat hij het merkte. Hij zag je zoo sclnerp naar de vingers en iiij wiidie vandaag ook niet eens mifie naar Loddonford komen. Loddonford komen. Uisteren kwam hij pas weer bij mij en vertelde, dat hij bondag toch meeging". ,JAh zoo," lachte Studiy. „Gisteren zag hij mijn dochter op het station". „Dus dat is het? Welnu, ik feliciteer je met je schoonzoon, kapitein". D^ kapitein lachte. ,JBah, dat zou wat moois zijn. ik kan wel wat beters voor mijn dochter krijgen. Dus tot Zondag en zorg dan, dat Damby het geld meebrengt". Mijnheer Warner gaf zijn vriend de hand tot afscheid. „Jk geloof, dat je zeken- kunt zijn, dat hij komt. Wanneer hij niet om de revanche komt, dan toch zelaejr om je dochter. Je weeft toch ook wel, hoe men is, als men jong is. Nu, góeden- nacht". Burgerlijke standi

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1