Raadsvergadering üostburg Week-Menu. j P B K0f Ingezonden. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zoudag 22 Dec. nam. 2,30 Orio arm a miinj-s Keurzangspel in 3 bedrijven. en nam. 7,30 De Mil! iocnonbru ill Zangspel in 3 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 22 December. In middag- (2 uur) voorstelling AT me Butterfly PREDIKBEURTEN. Ned. llerv. Kerk. Zondag 22 Dec. 1929 i er vliet n 2 u ds Vrijlandt Aardenburg v 10 u ds Barnouw Breskens v 9.30 ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Keers Cadzand v 9 30 dhr Gordeau, van het Ned. jongel. Verbond. Maandagavond 23 Dec. te 6 ure, dezelfde, samenkomst voor jonge lieden. Groede n 5 30 ds van Griethuijsen Nieuwvlict v 9 30 ds van Griethuijsen Schoondijke n 2 u ds van Griethuijsen Waterldk. v 9.30 ds nuizinga IJzendijke v 9 30 ds Vrijlandt Ev. Luth. Gein. Groede. vm. 9.30 ds Ouwerkerk van bestemming dien dag niet meer per telegraaf of telefoon kan worden bereikt, te doen omroepen. Inlichtingen omtrent deze telegram men kunnen op al.e telegraaf- en tele foonkantoren en hulpkantoren worden verstrekt, en de ambtenaren zijn gaarne bereid om, waar zulks noodig en ge- wenscht is, den aanbieder bij de opstel ling en adresseering behulpzaam te zijn. Wanneer het telegraaf- of hulptele graafkantoor ter plaatse gesloten is, kan worden aangeraden om telefoniscn aan de radio-omroepstations te Hilversum (nr. 2312 Hilversum) en Huizen (nr. 66 Huizen) te verzoeken, de op te geven berichten te doen omroepen. Door de abonné's, die dag en nacht telefonisch doorverbonden zijn (te Bres kens Hotel Adriaansen en Hotel De Vuijst Stoombootsveerhuis) zal hiervoor in sluitingstijd van het telefoonkantoor ter plaatse ongetwijfeld gaarne gele genheid worden gegeven. BRESKENS. Benoemd tot organist bij de Ned. Herv. Gem. alhier, de heer Fr. van Melle. Maandag j.l. herdacht de con troleur, de heer F. Roedts uit Eede, het feit, dat hij 25 jaar bij de bleten- campagne werkzaam was. Daar hij dien dag tevens zijn 60en geboortedag vierde, is het niet te verwonderen, dat de herdenking onder bijzonder groote belangstelling plaats vond en dat op bijna alle schepen de vlag was uit gestoken. Van den jubilaris met den geheelen ploeg bietenlossers en het personeel der bietenontvangst werd een foto ge nomen; zijn superieuren en vele be langstellenden uit deze gemeente kwa men hem bij de feestelijke samenkomst in de zaal van den heer A. de Munck hun gelukwenschen aanbieden Bij deze gelegenheid ontving de jubilaris, die bij allen goed aangeschreven staat, menig geschenk, dat hem nog lang aan dien dag zal herinneren. o BIERVLIET. Woensdagavond werd in de Oude School een vrij goed bezochte ouder avond gehouden. In de plaats van den heer J. Bakker, die de gemeente heeft verlaten, werd als lid van de oudercommissie gekozen de heer F. Keukelaar. Door de leerlingen der 6e en 7e klas werden eenige liedjes gezongen en eenvoudige gedichten voorgedragen. Verder werd een tooneelstukje „De Raadsvergadering'' opgevoerd, dat grooten bijval oogstte. Ten slotte hield het hoofd der school naar aanleiding van lantaarnplaatjes een causerie over Groenland en de Eskimo's. Dhr De Kok dankte onderwijzers en kinderen voor het gebodene en spoorde de ouders aan. de2e samen komsten trouw te bezoeken. Benoemd tot directeur van het muziekgezelschap „Harmonie" alhier, de heer A. J. Luteijn te Schoondijke, 8-> SCHOONDIJKE. Vrijdag 27 Dec. a.s. (3e Kerstdag) hoopt voor de Volks-Universiteit alhier, Vlaanderen's populairste toonkunste naar ei zanger, de heer Emiel Hulle- broeck, een liederen-avond te geven. Ook hier te lande genieten de heer Hullebroeck en zijn werk een groote bekendheid. Het groot aantal malen, dat hij zoowel in onze kleinere als grootere plaatsen optrad, was één succes. En zou er wel één onzer muziekliefhebbers zijn, die niet één of meer zijner teere en fijne frisch-lustige wijsjes op zijn repertoire heeft? We kunnen nu den gevierden zan ger, die tevens een geestig verteller is, zelf gaan hooren. De V. U. heeft met zijn optreden ongetwijfeld een goede keuze gedaan. De bezoekers kunnen er mede door de aanwezigheid van een prima concert-vleugel van verze kerd zijn, dat hun een genotvollen avond te wachten staat. (Men zie ver der de advertentie in dit nummer.) o CADZAND. Tot onderwijzer aan de Openbare School alhier is benoemd de heer H. M. van Cruijningen te Retranchermnr. o ZUIDZANDE. Alhier wordt uit goede bron ver nomen dat het voornemen bestaat tusschen de gemeente Oostburg en deze gemeente een rijwielpad aan te leggen naast den provincialen rijweg. o SLUIS. Herbenoemd tot Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier de heeren 1. P. Anthonisse en J. Ke.'ele. - Dinsdag 17 dezer had de land bouwer M. alhier het ongeluk met zijn middelvinger tusschen de zoogenaamde Jacobsladder van een dorschmachine terecht te komen, waarbij de geheele machine uit elkaar genomen moest worden om het lichaamsdeel te kunnen bevrijden. Dr. Staal alhier verleende medische hulp. o op Maandag 16 Dec. 1929. Alle leden zijn aanwezig. De bus wijst als no. 1 voor de rondvraag aan dhr. Van de Waeter. Nadat de voorz. de vergadering heeft geopend, worden de notulen voorge lezen. De heer Van de Waeter mérkt op, dat bij de aanvraag van de Smet meer genotuleerd dan besproken is. De secretaris verklaart dit uit het feit, dat hem meerdere gegevens ten dienste stonden. Met een kleine correctie wor den ze vervolgens goedgekeurd. De voorz. deelt vervolgens mee: 1. dat de levering van macadam is gegund aan Ed. Hinneman voor f 4.81) per 1000 K.G. 2. dat het vervoer van de beerrui- mingsmachine is gegund aan A. Hinne man voor f 11,- per dag. 3. dat het vervoer van het vuil is gegund aan J. P. Wage voor f 250,- per jaar plus f5 per dag werk. Bedrijfsbegrooting. Bij de behandeling hiervan stellen B. en W. voor het salaris voor den boek houder der bedrijven, den heer Ster renburg, per 15 Juni 1930 te bepalen op f 1200,- met 1 jaarl. en 2 tweejaarl. verhoogingen van f 100,- tot een maxi mum van f 1500,-. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Vervolgens doen B. en W. het voorstel het week loon van de gasfitters en de stokers te verhoogen tot f 23 en f 25. Dhr. De Bruijne: Laten de bedrijven die verhooging toe? Voorz.: Al was dat niet zoo, dan is die verhooging toch wenschelijk. De bedrijven nemen zoo toe, dat de meer dere werkzaamheden de verhooging vra gen. Dhr. Van de Waeter: Waarom de eene groep dan f 3,- en de andere f 2,- verhooging? Ik stel voor ze beide f 2,- te geven. Het voorstel van B. en W. Wordt verworpen met de stemmen der H.H. Van Houte, de Milliano en v. d. Plas- sche vóór. Het voorstel van dhr. Van denWaeter wordt aangenomen met de stemmen der H,H. Brevet, de Milliano en v, d. Plassche tegen. De begrooting van het gasbedrijf wordt goedgekeurd tot een bedrag vart f30986 met een post van onvoorzien van f321.21 Val die voor het electr. bedrijf wordt goedgekeurd to* een be drag van f 16105 met een post van onvoorzien van f 173.54. Op een vraag van dhr. Van de Wae ter deelt de voorz. mede, dat voor hef vaststellen van een garantie een overeen komst zal worden gesloten, welke over eenkomst door den Raad moet worden goedgekeurd. Gemeentebegrooting. Deze wordt art. voor art. nagegaan. De volgende opmerkingen worden bij de verschillende art. gemaakt. Dhr. Van Noppen bepleit de aanstei ling van een vaste werkman. De uit gaven zijn z.i. even hoog. De voorz. meent echter, dat die uitgaven niet al tijd even hoog zijn en als je er één aanstelt, terwijl er geen voldoende werk is, dan zit je er mee. Dhr. Van Noppen dringt hierna niet verder aan. De post voor schoolfeestjes doet dhr. Van de Waeter opmerken, dat die maai voor één jaar was toegestaan. De voorz. beaamt zulks, maar het college meende die post te kunnen handhaven, daar nog geen aanmerkingen waren gemaakt. Op de vraag van dhr. Van de Waeter, of de Bijz. scholen ook voor school feestjes subsidie krijgen, antwoordt de voorz., dat die wordt verrekend in de 3-jaarl. vergoeding. De voorz. en de secretaris lichten naar aanleiding van een desbetreffende vraag van dhr. Van de Waeter de post verlichting en verwarming der Kweek school nader toe. Wat het St. Nicolaasfeest betreft meent dhr. Van de Waeter, dat er het volgend jaar wei twee zullen zijn. Hij acht het beter, het muziek dan niet mee te laten gaan. De voorz. weet nog van niets en wil liever afwachten. Over het invorderen der achterstallige schoolgelden ontspint zich tusschen dhr. Brevet en den Secretaris een heele discussie. Dhr. Brevet meent dat de achterstand is ontstaan, doordat meei dan één functie in dezelfde hand is vereenigd. Hiertegen verzet zich de secretaris. Zijn verschillende bijbetrek kingen vragen wel werk, maar dit wordt niet onder de secretarie-tijd afgedaan. De opmerking had hij trouwens al lang verwacht. De eigenlijke reden zit in het feit, dat hij geen tijd heelt, de vervol gingen klaar te maken. Als hulp wordt gevraagd, omdat op de secretarie te veel werk is, wordt deze geweigerd, Altijd moet met de hulp van een volontair worden volstaan. Toch isspr. al bezig en ofschoon van sommigen het achterstallige moeilijk l|ps te krijgen is, hoopt hij spoedig alles binnen te hebben. Dhr. Van Houte merkt bij de post „jpnderhoud School" opi dat er meer werk is, dan is gedacht. Daardoor heeft de vrouw van den concierge het Bijzonder druk, terwijl zij haar werk bijzonder goed doet. Spr. zou dus wil len voorstellen eenige vergoeding te geven. De voorz. zegt een onderzoek toe. De begrooting wordt vervolgens vast gesteld tot een bedrag van f 113903,20 met een post voor onvoorzien van f 4907.50 voor den gewonen dienst, terwijl de kap.-dienst in ontv. en uitg. f 7400 beloopt. Verzoek aansluiting. Van de heeren Kools en Daansen uit Zuidzande is het verzoek ingekomen, hen te willen aansluiten op het eliectr. net. B. en W. zullen nagaan en in de vol gende vergadering advies uitbrengen. Benoeming. In de plaats van dhr. De Dunnen wordt tot lid van de Commfesie tbt wering van schoolverzuim met alg. stemmen benoemd dhr. Prins. Ziektewet. De voorz. deelt mede, dat de ziekte wet per 1 Mrt. 1930 in werking treedt. De Raad van Arbeid vraagt, wat gedaan zal worden. Aansluiten bij een bedrijts- vereetiiging of den Raad van Arbeid of voor eigen rekening verzekeren. Het College stelt het laatste voor. Om dit uit te kunnen voeren zullen alle mogelijke inlichtingen worden in gewonnen en zal in de volgende verga dering een verordening worden vast gesteld. Dhr. Van de Waeter wil liever eerst de inlichtingen afwachten, wat dooi den Voorz. wordt ontraden. De Raad van Arbeid wil antwoord. Zonder hoofdelijke st. wordt dan het voorstel van B. en W. aangeno men, waarna de voorz., daar niemand meer het woord verlangt, de vergade ring sluit. o IJZENDIJKE. Donderdag 19 December 1929 ver gaderde de Raad alhier. Aanwezig alle leden. De notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving worden aange nomen de volgende ingekomen stuk ken! a. Goedkeuring door G. S. van het besluit tot het geven van grond in erf pacht aan de Sutter en Martens. b. Verzoek van het kanton'Hoorn e.n. van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen, aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal tot herziening van het bezoldigingsbesluit in dier voe ge, dat de standplaafsaftrek van 4- en 8 pCt. komt te vervallen, omdat daar door de goede krachten hoofdzakelijk aan het platteland worden onttrokken. c. Dankbetuiging voor de verleer.de subsidie, gegeven aan de plaatselijke muziekvereeniging. De voorzitter sielt vervo'gens voor, eerst de Rondvraag af te werken, oiii dan de punten 2. Voorstel van B. en W. tot het in hooger beroep gaan tegen de beslissing van G.S. omtrent toekenning vergoeding ingevolge art. 13 der L.O.W. aan P Kremer, K. B. Potvlieger, J. B. Corne lls,; A. de Boever, P. de Boever en J. Scheele. 3. Schrijven van de Z.V.T.M. betref fende baanverlegging langs den Boule vard. Dit wordt goedgekeurd. Vervol gens vraagt de heer E. Haverbeke, of de lichten des morgens niet wat langer kunnen branden. Nu is het ge beurd, dat ze vóór half zeven uit waren, wat vooral voor de kerkgangers heel wat bezwaren geeft. Ook de heer Ch Haverbeke is het vroeg uitgaan van het licht opgevallen. De voorz. zoekt de reden hoofdza kelijk in het niet-gelijk-zijn der verschil lende klokken in de gemeente. Deze kunnen soms 10 minuten verschillen. Natuurlijk is met kerktijd altijd rekening gehouden. Om evenwel herhaling te voorkomen, zal de voorz. order geven de lampen te laten branden 'tot kwart voor zeven, wat zeker lang genoeg zal zijn. Daar niemand verder het woord ver langt, sluit de voorz. vervolgens de openbare vergadering. -- o AARDENBURG. Donderdag 19 Dec. kwam de Rand in openbare zitting bijeen. Mevrouw Ancion-Van Maldegem was wegens ziekte afwezig. Notulen der vorige vergadering wer den zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Een schrijven van Ged. Staten hou dende goedkeuring van vroegere be sluiten en een procesverbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvan ger werden voor kennisgeving aan genomen Een verzoekschrift van de Geiten- fokvereeniging (thans op zegel) was pas hedenmorgen ingekomen en kon dus niet behandeld worden/bovendien was er ook nu weer geene begrooting bijgevoegd. Het adres werd verwezen naar B. en W Thans komt aan de orde de reeds meermalen behandelde aanvraag om grond in erfpacht te mogen krijgen van de heeren C. Ysebaert en Iz. de Maree, waaromtrent B en W. geen voorstel hebben. Dhr Hollebrand: Mijnheer de Voor zitter: ik ben thans het terrein, waar het om gaat wezen opnemen en ben van oordeel, dat het stuk, dat De Maree vraagt niet juist het best is van het weiland. Nu liggen er bieten van Ysebaert, terwijl de graanmijten op het hoogere deel staan. De Maree wil liefst een stuk juist achter zijn tuin gelegen, maar zou ook tevreden zijn met een stuk gelegen achter het per ceel van W van Vooren. Mocht De Maree geen grond in erfpacht krijgen, dan bouwt hij in zijn tuin, zoodat er dan een stal met mestvaalt dicht langs den Rijkssteenweg komt, wat de schoonheid niet bevorderen zal. De Voorzitter: Naar mijne meening heeft een huurder, die reeds zoovele Jaren een stuk weiland tegen een hoo- ge huur in pacht heeft, een moreel recht, om dien grond in erfpacht te ontvangen. In dit opzicht kan ik de leden verwijzen naar het rapport der pachtcommissie, dat onlangs versche nen is. Dhr Hollebrand: lk stel voor aan De Maree een stukje grond ter diepte van 7 M. langs zijn tuin in erfpacht te geven, Dit voorstel gesteund door Mevr. van den Broecke-De Man en dhr J. J. van der Hooft. De laatste zou het voorstel echter willen wijzigen, dat aan De Maree een stuk gegeven wordt gelegen achter het perceel van W. v. Vooren, dat lager ligt, zoodat C. Yse baert dan het betere deel behoudt. Aldus wordt besloten, mits over de uitvoering ervan overleg gepleegd wordt met De Maree en Ysebaert. Een wijziging in de gemeente-be- grooting dienst 1929, een idem Idem 1929 van het Burger-Gasthuis en de begroeting van het Alg, Armbestuur dienst 1930 worden z. h. s. aangeno men. Aan de orde komt nu de bcgrooting van het Burger-Weeshuis dienst 1929. Hierover wordt lang gcsjiróktu. Een besloten zitting werd er ze fs over gehouden. Het ging over een geschil tusschen het Burger-\v\, - en de Herv. Diaconie, Sic reeds eenige jaren hangende is en waarvan dientengevolge de rekeningen van het rgt.-Wees huis over de jaren 1925, 1'2 en 1927 nog niet goedgekeurd wa en. In d dagen die Aardenhurg tlr. n beleeft waarin gepoogd wordt ai- in vreedzame stemming op te los ea, wi de ncu hier een weg vinden om Het Wecshui.- en de Diaconie tot elkaar te bren en zoodat beide bevredigd zullen zijn. Ir de besloten zitting is naar de plossing van dit vraagstuk gezocht en zij is ge vonden in dien zin dat inen hoopt dat de Regenten van hel Weeshuis aan d Diaconie geheel of nagenoeg gehee zullen doen toekomen, wat naar de meening van de Diaconie haar over 1 of 2 jaren te kort gedaan is. Onder voorwaarde, dat Regenten v. h. Wees huis een kleine wijziging in de vcr- deeling van het batig sa do brengenj is daarop de begrooting 1929 goedgt keurd en ook de rekeningen over de dienstjaren 1925, 1926, 1927 en 1928 Tot lid van de Commissie van Toe zicht op het L.O. werd met algcmcenc stemmen herkozen de heer A. J. Die lick. Bij de rondvraag informeert de heer Blondeel hoe het staat met het rooien van het boschje onder Sint Kruis door eventueele werkeloozen. De Voorzitter belooft er zijn volle aandacht aan te schenken. Niemand het woord meer verlangende brengt de Voorzitter in deze .laatste zitting van 1929 dank trui alle raads leden voor de medewerking die hij mocht ontvangen, waardoor het moge lijk geweest is een vlotte afwerking van de gemeente-belangen te verkrjjgcn^ Hij wijst op het belangrijke besluii; van de opheffing van het Burger-Gast en Weeshuis, waardoor naar zijne mee- ping een betere stemming in Aarden burg kan komen en ook zal komen. In de hoop allen in 193,1 weer te zullen zien sluit, hij de vergadering. Iiuice Hundpi Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U nogmaals een plaatsje in Uw blad. Drie leden van het bestuur van de plaatselijke vereeniging Volksonde!wijs, bestaande uit een bestuur van zeven leden en nog pi.in. 30 gewone leden, hebben in Uw blad een eigenaardige verklaring afgelegd. Zij noemen zich „Het bestuur van Volksonderwijs," ter wijl ze geen van drieén een leidende functie in Volksonderwijs bekleeden en ook niet gemachtigd zijn namens het heele bestuur een dergelijke verklaring af te leggen. Ze verklaren dat ik in een vergade ring van Volksonderwijs een voorstel heb gedaan om voortaan ook op de Openbare School St. Nic.-feest te vieren en de vereeniging heb uitgenoodigü hiertoe de noodige stappen te doen, hetwelk door de vergadering werd goeu gevonden. St. Nic. is op de U.L.S. niet ge vierd, dus indien ik een voorstel had gedaan in dien geest, is het bestuur in gebreke gebleven een aangenomen voorstel uit te r oeren. Waarom Omdat ik na de vraag, mij door den burge meester gesteld via de bewaarschool onderwijzeres, met den heer O. ge sproken te hebben er niets meer voor gevoelde Neen, er was geen voorstel, door mij gedaan, aangenomen en dus ook niet uit te voeren. Volksonderwijs h,eeft niet eens meer vergaderd om een St. Nic.-feest op touw te zetten. Nu er echter door den Burgemeester na het eerste schrijven van den heer O. een klacht tegen den heer O. is inge diend wegens beleediging en de heer Burgemeester moet bewijzen dat de in houd van een oi mevr zinnen onwaar dus laster zijn, heeft men geen bouw vast genoeg aan de door mij gestelde vraag in de vergadering van Volkson derwijs. Dat zou een voorstel moeten zijn. Neen heeren, zoo is het niet lk kies geen partij tusschen O. en den Burgemeester. Misschien maakt de justi tie wel uit wie er ge.ijk heeft. Maar ik laat me door geen der partijen voor de wagen spannen. De drie onder teekenaars, zich noemende ,,het be stuur van Volksonderwijs," zijn blijk baar gewilliger.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2