ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 2EEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. FEUILLETON De stille getuige. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. BRESKENSSCHE GOU VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poit f 1,40 Advertentleprjji van 1 5 regels 75 cent -lire regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. DruUker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK ™e!T BRESKENS p%|f9'u Abonncments-Advertentifg zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen t o i u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrjjdagmlddp? 1 oor 7e Jtiai-g'»ng Zaterdag 21 December 1929 Nummer 3490 QRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood m» gld. bg verlies pa gld. bij ver- ii gld. bij ver- gld. bij ver- gld. bij verlies voor deabmné's tegen ONf] lange ongeschikt- IMM door 7ft va" een Qf] lies van een 40 lies van een nt) ,ies van een ID van elken ongelukken voor: WWW held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de her/er tekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Oravenhage. DULTSCHLAND. Sneeuw te Berlijn. Te Berlijn is dezer dagen voor de eerste maal in dezen winter sneeuw ge vallen. Het was nog wel ,niet veei en veel meer dan modder is er niet van overgebleven, maar het was in elk geval om liefhebbers van winter sport optimistisch te stemmen. Ze re kenen er al op dat ze in de Kerst dagen zuilen kunnen skiloopen. De tem peratuur was Dinsdag nog heel zacht maarte Munchen daalde het kwik reeds tot op 3 graden onder het vriespunt, fn de Duitsche bergstreken heeft hei ook gesneeuwd. Van den Feldberg in het Sehwarzwald weid Dinsdag 8 gra den vorst gemeld. Ook in het Reuzengebergte is hei winter geworden. Nadat het de laatste "■^-dagen reeds verscheidene malen heeft gesneeuwd ligt er thans ook in de dalen een laag sneeuw. In het hooggebergte ligt de sneeuw centimeters dik. Boven op de bergen vriest het negen graden, terwijl er een krachtige Noorden wind waait. De relletjes te Frankfort a.d.M. Het politierapport deelt nopens de Dinsdag te Frankfort a.d.M. gehouden werkloozendèmonstraties mede, dat ze ven betoogers zijn gewond; daarenbo ven hebben drie politie-agenten door steenworpen lichte kwetsuren opge- loopen. In het geheel zijn 27 personen gearresteerd, waarvan 12 weer op vrije voetén zijn gesteld; de overigen zuilen zich voor den rechter te verantwoorden hebben. De hoofdcommissaris van politie heeft met ingang van heden alle demonstra ties verboden. Een brutale poging tot diefstal. Twee goedgekleede mannen kwamen Dinsdagmiddag in een juwelierszaak in de Lindeiistrasse te Berlijn en vroegen aan de vrouw van den juwelier en het nichtje dat hen bediende hun eenige kostbaarheden uit de étalage te toonen. Toen de vrouw zich omkeerde om de etalagekast te openen sloeg een dei mannen haar met een hamer, die hij onder zijn jas verborgen had, op het hoofd. Zij viel bewusteloos neer. Op hetzelfde oogenblik ging de ander het nichtje te lijf. Deze begon'midkeels om hulp te roepen en de beide bandieten, vreezend dat men haar op straat zou hooren, gingen er van door. Voorbij gangers die begrepen wat gebeurd was, zetten hen achterna. Een van de mannen sprong op een zich in volle vaart be vindende autobus maar viel er af. Hij sprong onmiddellijk op en poogde in een taxi te ontkomen, 'tgeen hem echter mislukte, waarop hij kon worden gevat. Zijn kameraad werd enkele mi nuten later door agenten in hechtenis genomen. De vrouw van de juwelier is door den slag op het hoofd zoo zwaar gewomi dat ze naar een ziekenhuis moest wor den gebracht. o ÖELGIE. „Een ramp voor de Nederlaadsche belangen". De Indépendance Beige meent te weten, dat het vraagstuk betreffende een kanaal AntwerpenLuik in den ministerraad, een bijzonder punt van bespreking heeft uitgemaakt. De Neder landsche regeering, aldus het blad zou betreffende dit kanaal onderhande ingen met de Belgische hebben geopend waar bij de Nederlandsche regeering haai vrees heeft geuit, wat het water van dc Maas betreft, dat men noodig heeft om liet Julianakanaal te voeden en op peil te houden. Indien het kanaal Antwer pen—Luik eerst van Maaswater werd voorzien, dan zou het Juliana-kanaa. gevaar loopen verscheidene maanden zonder water te zijn. Dit zou een ramp zijn voor de Nederlandsche belangen Het aanleggen van groote reservoirs om den waterstand van de Maas te regelen hangt van de Belgische regeering af. Het blad meldt nog, dat eveneens het vraagstuk van het kanaal Antwerpen— Zeebrugge in den ministerraad te berde is gebracht en dat de minister van open bare werken Van Caeneghem, zich te gen de plannen heeft verklaard om redenen van technischen aard. Revolverschoten gelost door een fascist. Na afloop van een voor het fascis tische en anti-Vlaamsche Légion na tionale in de zaal Fortunia te Ant werpen belegde vergadering, waar mr. de Saegher, een der leiders van het Gentsche franskiljonisme, een voor het Vlaamsche volk grievende redevoering had gehouden, deden zich volgens de N. R. Crt. in de straten der Schelde- stad vrij ernstige relletjes voor. Een zeer sterke groep jonge Vlaamsche 5. HOOFDSTUK III. Kapitein Studly was een knappe, elegante man van vijf en vijftig jaar, wiens vrienden zeiden, dat hij het voor komen van een hertog had, waarop hij steeds zeifbewust lachte en ant woordde dat hij nog wel beter voor den dag kon komen, dan zoo'n hertog, die zijn titel al in de wieg gevonden had. Toen Anna aan het station van de Londensche voorstad uitstapte, waar de kapitein haar zou afhalen, zag zij plot seling tussehen de menigte reizigers een bekend gezicht. Het was mijnheer Damby, de jonge klerk van de Middle- mansche Bank, die haar en haar vrien din voor eenige dagen de brieven op de kostschool gebracht had. Hij groette haar, terwijl hij haastig voorbijliep om een coupé te zoeken. Zij knikte vriende lijk terug. Maar zij had nauwelijks tijd er over na te denken, waarom de jonge man op dit station kwam, want ze tnoest uitkijken naar haar vader. Spoe dig daaiop hadden vader en dochter elkaar gevonden. „je bent zeer in je voordeel veran derd," zeide de kapitein, nadat hij zijn dochter begroet had. „Je kunt nu voor den dag komen. A propos," ging hij verder, „heb. je je er niet o.ver ver wonderd, dat ik zoo beslist eischte, met je vriendin Middleman voor goed te breken „Ja, heel erg," antwoordde Anna. „Maar u schreef, dat u daarvoor rede nen hadt „Zie je, zoo beval je me. Zeket, ik heb daarvoor mijn redenen; het doet er niets toe, welke, maar jij moet ge hoorzamen, zonder te vragen. Dat her innert me aan een lezing, die ik onlangs hield te Loddenford. Ik reciteerde den Huzaren-aanval van Tennyson, waarin ook staat: „gehoorzamen zonder vra gen". Anna keek voor zich heen. „Is dit dat Loddenford, waar mijnheer Middle man een bezitting had En woont u daar ook? Ik dacht, dat u geen vaste woning had en altijd op reis was", „Een woning kan men het huis, waar ik me voor een tijdje gevestigd heb, nau welijks noemen. Het is een klein, el lendig gebouw en juist bijzonder ge schikt voor iemand, die zich niet aan de wereld stoort. Ik zou je daar ook nooit nationalisten, d:c tevergeefs getracht had in de door de politic bewaakte zaal te dringen, vergezelde jouwend de met een zwart hemd en dito stormhelm gekleede Brusselsche en Antwerpsche leden van het Légion nationale naar het centraal station. Herhaaldelijk werden franskilons en Vlamingen handgemeen. Bij het station gekomen zetten de fascistische franskiljons het op een loo pen, maar de Vlamingen liepen mede- het station binnen, wistjen trots den tegenstand der politie het perrun te overrompelen en verbrijzelden de rui ten van een derde klasse wagen van den trein naar Brussel, in welke de Brusselsche zwarthemden waren ge vlucht. Een der fascisten blijkt tijden, het relletje revolverschoten te hebben gelost, gelukkig zonder iemand te tref fen. Na het vertrek van den trein bleef het geruimen tijd nog onrustig in de omge ving van het station. Verscheidene per sonen, die verwondingen opliepen, moes ten worden verbonden. Er hadden ook vier arrestaties plaats. <J ENGELAND. De wacht op een eenzaam eiland. De geredden van het stoomschip Nor wich City zijn te Sydneij aangebracht en hebben een treffend relaas gedaan van hun wederwaardigheden. Het sciiip liep vast en geraakte in brand op het rif, dat ongeveer 2U0 M. aflag van het voornaamste eiland van de Gardner- groep in de Stille Zee. Na door de vreeselijke branding) waar tal van haaien hun leven bedreig den, heen geworsteld te zijn, bereikten zij het eiland. Maar daar stonden zij voor een nieuwe verschrikking wegens de aanwezigheid van miliioenen krabben met scharen ter lengte van 20 c.M. en niet minder talrijke vinnige ratten. De schipbreukelingen vervaardigden een tent van zeildoek en hout en een baiTikade tegen de ratten. Dit was niet afdoende. Eiken nacht moest een, met groote stokken gewapende patrouille wacht houden om den afschuwelijken aanval van krabben en ratten te keeren, maar ondanks de voorzorgsmaatregelen dragen dê geredden de litteekens van felle beten. Na vier dagen werden zij door in boorlingen in een voor de branding gebouwde boot van het eiland afgehaald Van de bemanning zijn de derde en vierde machinist, de timmerman, de hof meester en een matroos, allen Engel- heengebracht hebben, als je vriendin op het Loddenfordsche kasteel was ko men wonen. Maar nu gaat ze eerst naar het buitenland en voordat zc terugkomt, zullen we voor jou wel iets anders gevonden hebben. Ik denk, dat je maar eens naar een betrekking als gouver nante of juffrouw van gezelschap moet omzien". „;lk gouvernante vader!" „Wat dacht je dan? Meen je, dat ik je die dure schooi voor niets heb laten bezoeken? in geen geval, Anna. Ik ben geen vermogend man; je zult, als zoovele anderen, zelf je brood moeten verdienen. En nu zul je ook we! mijn wensch begrijpen, om al.e verkeer met juffrouw Middleman af te breken. Zij is itiillionair en rijkdom en armoede pas sen niet bij elkaar. A propos", viel hij zichzelf in de rede, „ik zag je op 't station een jongen man groeten. Ken je dien Anna kreeg een kleur. Ze keek haar vader verlegen aan. Dus dat had hij ook gezien. „ja," antwoordde zij, „het is mijnheer Damby. Mijnheer Warner zond hem eens naar Grace Middleman met brie ven". ,„Ah zoo," zeide de kapitein, „Dus daardoor ken je hem. Het is een net jongmensch, alleen een beetje lichtzin- sclien, en zes Arabieren omgekomen. Twee van hun lijken spoelden op liet eiland aan en zijn daar begraven. 125 vrouwen door het vuur ingesloten. Uit New-York wordt gemeld dat bij een grooten brand, die in een pa pier-fabriek te Baltimore heeft gewoed, Dinsdag 1(1 arbeiders zijn omgekomen Van de 125 vrouwelijke arbeiJers, uit in deze fabriek werkzaam waren, werti een gedeelte op de 3e verdieping van het gebouw door het vuur ingesloten Een aantal sprong uit de vensters oj de vangnetten, waarbij velen gewond werden. Volgens berichten van andere zijde zouden slechts 4 arbeidsters in de vlam men zijn omgekomen. UM- Bü ïiiyiiui. Het „blauwbii aardappelen. Dit jaar treedt het „blauw" bij aard appelen op verschi.lende plaatsen weer in vrij belangrijke mate op. Waar ge bleken is, dat dit „.blauw"' worden ge heel of nagenoeg geheel voorkomen kan worden door het toedienen van een kalibemesting vestigt de Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen bij de zen met nadruk de aandacht van ver bouwers van aardappelen op dit miiddel. De verschijnselen zoomede de resul taten van proefnemingen ter voorko ming van „blauw" zijn beschreven ï,n Mededeeiing No. 43 van den P,.anten ziektenkundigen Dienst „Het Blauw woi den van aardappelen". Alle kaluhouden- de meststoffen ocie. - /.en den zelfden invloed uit maar met het oog op de schadelijke werking van chloor verbindingen is het raadzaam de chloor - höudende kaliineststoffen vooral niet te laat aan te wenden. Daar bemestingsadviezen door de rijksland- en tuinbouvveonsuienten ge geven worden geiieve men zich vooi advies omtrent de aan te wenden mest stoffen en de hoeveelheden tot deze consulenten te wenden. Opgemerkt wordt nog, dat het „blauw" na iedere voorvrucht kan op treden, maar vaak in sterke mate voor- Koiiu op gescheurd grasland, ook a, is di scheuren reeds eenige jaren ge leden geschied. Ook bij klaver, lucerne, erwten en bieten als voorvrucht is de kans op „blauw" worden grooter. Nadere inlichtingen over het blauw worden gaarne verstrekt door den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Wage ningen en door de bij dezen Djenst werkzame ambtenaren. De P.Z.E.M. .Zooals bekend, wordt de lichtprijs per K. W. U. electriciteit door de P.Z.E.M. bepaald aan de hand van het aantal aangesloten perceelen, uit gedrukt in percenten van het aantal aan- sluitbare perceelen in de kom der be treffende Gemeenten. Bij de berekening nu van dit pereen tagc zal niet alleen rekening worden gehouden met het aantal ingediende aanvragen voor aansluiting, dat bin nengekomen is op het oogenblik, dat met de stroomlevering in een Gemeente een aanvang wordt gemaakt, doch ook met de perceelen, waarover door de een of andere oorzaak nog geen beslis sing kan genomen worden. Dit met dien verstande, dat in de- berekening van het percentage aange sloten perceelen als zoodanig ook geldt een perceel, dat nog niet is aange sloten, doch waarvoor een aanvraag- biljet of voorloopig een gezegelde ver klaring is ingediend, waarop verklaard wordt, dat het perceel aangesloten zal worden binnen 3 maanden na den aan vang der stroomlevering. Daar de tarieven per kalenderjaar worden vastgesteld, is het bovenstaande voor de stroomverbruikers in vele Ge meenten van belang. S.O.S.-berichten |>er radio-omroep. Daar het van groot belang kan zijn te weten, op welke manier men bepaalde personen zeer dringend berichten kan doen toekomen, col: al is het telegraaf- of telefoonkantoor op de plaats van bestemming gesloten, of indien de ver blijfplaats van die personen niet met; zekerheid bekend is, bijv. bij zich aan boord van schepen bevindenden, vesti gen wij de aandacht op de z.g. S.O.S.- berichten per radio-omroep. De omroepstations te Hilversum en Huizen bieden aan iedereen de gelegen heid, 0111 telegrammen, welke zeer drin gende familietijdingen betreffen (bijv. waarin iemand aan een sterfbed wordt geroepen, of waarin melding wordt ge maakt van zeer ernstige ziekte, onge vallen e.d.) en die worden aangeboden op een zoodanig tijdstip, dat dc plaats nig". „Mijnheer Damby?" vroeg het meisje „Zooals ik je zeg. Ik ken hem name lijk toevallig ook; hij bezoekt me dik wijls in Loddonford en misschien zie je hem ook nog wel eens een keer bij me. Maar, ik zeg liet je nogmaals, hij is een doordraaier". Ze reden ongeveer drie kwartier, tol ze voor het huis van den kapitein kwa men. Zeer aanlokkend zag het kleine ge bouw er niet uit. Alles, wat er bij be hoorde, was in de hoogste mate verwaar loosd, zoowel het huis, als de tuin en dc kleine, vui.e vijver, d.e misschien eens het grootste sieraad van den tuin was geweest. „(Hier moest iemand eens alles in orde brengen", zeide Anna, toen zij het huis binnentrad. „Als ik. in p.aats van bij vreemde menschen een betrekking te zoeken, hier eens het Huishouden deed „'Denk daar maar niet aan", ver klaarde de kapitein. „Ik ben dikwijls weken lang niet hier, a.s mijn zaken me naar elders roejjen. En dan zou jij in dezen uithoek alleen blijven? Neen hoor! Ik heb lang en ernstig over je toekomst nagedacht en het blijft er bij. Je wordt gouvernante. Jc zult me hier nog enkele weken gezelschap houden en dan zullen we zien, wat wc voor je kunnen vinden. Wie in deze wereld geen miliiouair is, kan niet altijd doen, wat hij 't liefst zou willen". Reeds den tweeden avond van haar verblijf in Loddenford kreeg haar vader heerenbezoek. Toen zij voorreden, her kende zij dadelijk mijnheep Damby en mijnheer Warner. ,„U zult ook wel niet gedacht heb ben, dat we elkaar zoo spoedig zouden weerzien", zeide mijnheer Damby tot het jonge meisje, nadat hij haar be groet had. „ik moet bekennen, dat ik het zoo spoedig niet verwacht had"1. „Ik zie, dat de jongelui elkaar reeds kennen," bracht haar vader in 't mid den. „Ik ben er van overtuigd, Damby, dat je niet gedacht had, mijn dochter hier te ontmoeten. Maar ge zult haar hier niet lang meer vinden, want zij blijft slechts voor korten tijd. Deze oude kast is geen geschikte woonplaats voor een jonge dame. Ik denk wel, dat ik een betrekking voor haar bij de een ot andere familie zal vinden. Intusschen nemen de iongelui het mijnheer Warner en mij zeker niet kwalijk, dat we even alleen gaan; we moeten nog over za ken spreken". iVfofdt vervolgd^.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1