200 40 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. De stille getuige. Provinciaal Nieuws. BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Hik» regel meer 15 eent. Ingez. Meded. SO et p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK tnÓ."sbreskens Postclro 70179 Abonnemente-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur '7e Jaargang Woensdag 18 December 1929 Nummer 3489 GRATIS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens- saa gld. bij dood «b gld. bij verlies »a gld. bij ver- lange ongeschikt- yJj door 7n van een hQ lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. De risico van bovenstaande verzekering is bij de her/erzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij gld. bij ver- aar gld. bij ver lies van een /n lies van een duim. wijsvinger. .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. DUITSCHLAND. De moorden te Dusseldorp. Over deii chauffeur Joseph Mayer, die door de crimineele recherche te Eger, zooals gemeld, gearresteerd was, onder verdenking betrokken te zijn bij de moorden te Dusseldorp, wordt door de politie medegedeeld, dat het onder zoek heeft uitgemaakt, dat Mayer jaren geleden te Dusseldorp heeft gewoond. Door brieven echter, die hij aan zijn moeder geschreven heeft, kon worden vastgesteld, dat Maver ten tijde van den moord haast niet te Dusseldorp kan geweest zijn. De moord te Delmeniiorst. Onder beschuldfging betrokken te zijn bij de zestien jaar geleden te Delmen- horst gepleegde misdaad, waarvoor twee onschuldigen tot zware gevangenisstraf werden veroordeeld, is thans te Offen bach een blikslager gearresteerd, die sinds jaren communistisch wethouder in deze stad is. Tot zijn arrestatie werd overgegaan in verband met de door de reeds vroeger geaures.teierde werkelijke schuldigen afgelegde bekente nissen. Een vierde medeplichtige is even eens gevonden. De bomaanslagen i° Midden- Duitschland. De koopman Robert Weyand, uit Mühlheim-Speldorf, die verdacht was van medeplichtigheid aan de bomaan slagen, is weer in vrijheid gesteiid. Daarentegen zijn de vermoedens tegen den horlogemaker Rehling, die dyna miet gestolen zou hebben bij den broe der van Weyand, versterkt. Hij is naar Berlijn overgebracht. De affaire-Sklarek. Tijdens een verhoor in de zaak-Sklaf- rek is het lid van de volkspartij Schall- dach aan een beroerte overleden. De disciplinaire vervolging tegen hem stond op het punt afgebroken te worden, daar gebleken was, dat de 1UOO mark, die hij als steekpenningen zou hebben aan genomen. hem volgens besluit van den raad van toezicht en met medeweken van opperburgemeester Bos waren uit betaald. o ENGELAND. Valsch bankpapier. Rechercheurs en kassiers van banken hebben Zaterdag valsche biljetten van EEUiLJLfciTON 4. Hij stelde zich als Walter Damby, klerk aan de Middlemansche Bank en vriend van den heer Warner, voor. Het was een gezellige, aardige jonge man, die, nadat hij eenmaal Anna in haar mooie oogen gekeken had, daarvan niet meer scheen te kunnen scheiden en het eene kwartier na het andere bleef om de dames alles, wat hij over den moord wist, te vertellen. Toen hij eindelijk vertrok, sprak hij met een veelzeg- genden blik op Anna Studly de hoop uit, dat mijnheer Warner hem ook voor 't vervolg tot 't overbrengen van berich ten aan juffrouw Middleman zou kiezen. Grace lachte, toen hij vertrokken was, door haar tranen heen. „Daar heb je nu alweer een groote verovering gemaakt," zeide zij. „Jam mer, dat het maar een eenvoudige klerk is". „Een klerk kan ook een gentleman Zijn", antwoordde Anna, ten ik ben over één pond ontdekt, die bijzonder goed nagemaakt zijn en waarvan er bij ver schillende banken reeds een paar geac cepteerd bleken te zijn. Het papier der valsche biljetten voelt zachter aan dan bij de echte en de kop van de Britannia is misteekend als men er op let, maai overigens is d e gelijkheid met de echte verbluffend. Scotland Yard heeft een algemeeue waarschuwing aan het pu bliek gezonden. o BELGiE. Een derde Britsch monument te Zeebrugge. Te Zeebrugge bevinden zich reeds twee monumenten ter herinnering aan wapenfeiten, van de Britsche marine: de ontscheping der bemanning van de ,jVindïctive" en het slaan van een bres in het havenhoofd door de duikboot C. 3. Een derde wapenfeit, de versper ring van de havengeul door de kruisers „intrepid". Thetis" en „Iphigenia", zal nu eveneens, door middel van een zinnebeeldig monument, worden ver eeuwigd. Dit gedenkteeken wordt ver vaardigd door den Vlaamschen beeld houwer F. Gijsen. Een orientatiefafel, opgemaakt door admiraal sir Roger Keyes, zal het plan van het gevecht aangeven. De onthulling van het monument za. 4 Augustus 1930 plaats hebben in het bijzijn van den admiraal. Verscheidene Britsche oorlogsschepen zullen bij deze gelegenheid de haven van Zeebrugge binnenvaren, waar allerlei feestelijkhe den worden voorbereid. De Boven-Sclielde. Door de regeering is besloten de Boven-Schelde van Gent tot de Fran- sche grens bevaarbaar te maken voor rivierschepen van 600 ton. De werken zullen in 1930 reeds te Gent beginnen en vervolgens voortgezet worden in de streek van Oudenaarde en liet Doornik sche. Te Doornik, waar men de histo rische brug, ,j,Pont des Trous" gehectcn wil bewaren, zal een nieuw bed vooi den stroom moeten worden gegraven. Aan de langs de Boven-Schelde gelegen fabrieken zal voortaan het bouwen van kademuren worden opgelegd. Een bende jonge dieven. Door tusschenkomst van de gen darmerie is de politie der hoofstad er in geslaagd zeven leden van een bende jonge dieven te arresteeren. Het hoofd der bende was een 15-jarige knaap lederen dag kwamen zij 's ochtends tuigd, dat zelfs geen graaf netter en beminnelijker dan mijnheer Damby is". „O, dan is het jammer, dat het jonge mensch niet hoort wat een indruk hij op jou gemaakt heeft". „Laat mijnheer Damby nu maar rus ten", zeide Anna. „Wie weet, of we hem wei ooit weer ontmoeten. Men kan een man toch wel sympathiek vinden En ik vind mijnheer Damby heel sympathiek, ik begrijp niet, waar om je daarover nu nog praat, laten we liever de brieven lezen, die hij ons ge bracht heeft". Grace aarzelde een oogenblik om haar brief te openen. „Hij is van de notarijs van mijn oom", zeide zij. „Wie weet wat er in staat; mijn heele toekomst kan van den inhoud afhangen. Wat dan, als mijn oom mij niet tot zijn erfgename be noemd heeft?" De brief kwam van de notarissen Hillman en Hicks. Hij luidde: „Geachte juffrouw. Wij hebben de op dracht U, na den zoo droevigen dood van uw oom, mede te deelen, dat U door zijn testament van 6 Juli a.p. tot zijn universeel-erfgename zijt be noemd. Het is de wil van den doode om, indien U de erfenis ten deel zou vallen, terwijl U minderjarig waart)( om half acht in een kroeg bijeen, ver deelden het werk onder elkaar en ope reerden bij voorkeur door middel van valsche sleiite's 's middags tusschen 12 en 2 uur in fabrieken en kantoren', die tijdelijk verlaten waren. De jonge schelmen blijken op deze wijze hon derden voorwerpen van diversen aard, schrijfmachines, lederen tasschen, stuk ken zijden stoffen, horloges, pijpen, gestolen te hebben te Brussel en in de voorsteden. Ai deze voorwerpen wisten zij vervolgens aan helers te verkoopen. Het spoorwegongeluk te Namen. De machinist \an den trein, die de zer dagen bij het binnenkomen van het staiton Namen verongelukt is, is Zon dag gearresteerd. o AMERIKA. Betooging van communisten te Washington. Ongeveer 100 communisten hebben voor het Witt|e Huis te Washington gedemonstreerd. Herhaaldelijk weer klonk de uitroep: Weg met Hoover. Ook werd de Internationale gezongen. De demonstratie's waren klaarblijkelijk tegen de oeconomische politiek der re geering te Washington en haar interven tie op Haïti gericht;. Bereden politie trad met kracht tegen de betoogers op en arresteerde een 50-tal. Gelijksoortige bctoogingen hebben ook voor het stad- huis te New-York plaats gehad, waar 9 arrestaties geschiedden. o ZWITSERLAND. Smokkelhandel in verdoovende middelen. Te Bazel is een chemisch laborato rium ontdekt, waar in groote hoeveelhe den verdoovende middelen voor den smokkelhandel vervaardigd werden. De Egyptische douane had erop opmerk zaam gemaakt. De chemicus en zijn boekhouder zijn gearresteerd. De waar de van de contrabande loopt over het miljoen Zwitsersche francs. De organi satie was vertakt over Italië en Duitsch land. o RUSLAND. Een smokkeischip gestrand. In den nacht van Donderdag op Vrij dag is aan de Noordkust van tstland ter hoogte van Loksa het motjorzeilscliij, Irene gestrand. Het schip stond onder bevel van een Estlandschen kapitein in het huis van zijn zuster, uw tant;e, de vrouw van professor Sturm, te ver blijven tot U meerderjarig zijt. U zuit daarom zeker wel bereid zijn, aanstaan den Maandag de reis te wilien onder nemen naar Bonn, waar uw tante woont met wie wij hierover reeds correspon deerden. Mijnheer Hillman zal dan de eer hebben, U op dien dag in uw tegen woordig verblijf te komen afhalen". „Dus nu wordt je miilionair", zeide Anna. „Je bent zijn universeel-erfgena me". „Ja, en nu moet ik Engeland verla ten". „Ken je je tante?" „Ik heb haar nooit gezien, nauwehjks een en ander van haar gehoord. Ik. weet alleen, dat ze met een zonderlingen Duitschen geleerde getrouwd is. Met haar broer schijnt ze sinds haar huwelijk zich niet meer bemoeid te hebben. Ge lukkig dat ik slechts totdat ik meerder jarig word, bij haar behoef te blijven. Een jaar en een paar weken is nog geen eeuwigheid". De brief voor Anna Studly was van haar vader. „Lieve Anna", luidde deze. ,,je vrien din zal Maandag Engeland verlaten, dan zal ik jou hier hij gaf plaats en tijd op verwachten. Allereerst en voerde de Tsjechosfowaksche vlag, het bleek een alcoho'.smokkelschip ie zijn. De Estlandsche autoriteiten consta teerden, dat de lading uit 40.001) L. alcohol bestond en voorts eenige lion- dcrilen kisten wijn. Daar het schip zich in nood bevond, kon de Idaing niet in beslag worden genomen. De alcoho'la- ding is alleen verzegeld. Uit de na burige visschersdorpen kwamen kort na dc stranding eenige motorbooten aan, waarmede getracht werd het gestrande smokkeischip weer vlot te krijgen. o AMERIKA. Een Champagnefuif. Sinds eenigen tijd woonde mevr. Bar- telt te Nieuw-York niet meer met haar man, den miilionair samen, tegen wien ze een echtscheidingsproces aanhangig had gemaakt. Ze heeft onlangs in het voorname hotel, waarin ze woo.it, een feest gegeven, welks intiem karakter werd bewezen door liet feit, dat er niettegenstaande het alcoholverbod, champagne werd geschonken. Tot de gasten behoorde de schrijver Thomas Boyd, in Amerika zeer bekend, die niet bestand bleek tegen dc hoeveelhe den champagne, welke hij verwerkte en al heel gauw zich zeer zonderling ge droeg. Uit gekheid pakte hij mevr. Bartlctt beet en beet haar in den bloo ten arm. Ze gaf hem om deze vreemde wijze van hofmaken een scherpe repri mande; hij werd rood van woede, pakte de links van hem zittende daine vast en tilde haar de lucht in. Deze dame, een actrice van een der groote operei- teschouwburgen, zette het gp een gillen en riep om hulp. Boyd, die geweldig sterk is, zette haar neer en roste haai volgens alle regelen der kunst af. De mannen in het gezelschap grepen nu in en eischten van hem het gezelschap te verlaten. Mei name de jonge bankier Crookes nam het voor de mishandelde dames op. Boyd, die alle benul had verloren, richtte zich tegen hem, pakte hem bij den neus en goot hem tegelijk een heele flesch ciiampagne in den inoud. Crookes stikte er haast in en wach\fe zicli wel verder op te treden. De schrij ver pakte nu mevr. Barteit vast en beet haar ook in den rechter arm. Toen rukte hij alle schilderijen van den wand der feestzaal, viel toen als een zak zand op den grond en sliep dadelijk in. De geweldig geschrikte gasten waag den het nu eerst het hotelpersoneel te roepen. De politie had intusschen van de herrie gehoord en heel het gezel- doe ik je weten, dat je vriendschap voor juffrouw Middleman Maandag vooi goed een einde moet nemen, ik heb er mijn reden voor, om van je te eischen, dat je niets met Jiaar voor de toekomst afspreekt of belooft 'te correspondceren. Je kunt begrijpen, dat ik, als ik dit van je eiscli, weet, waar om ik liet doe". De beide meisjes zagen elkaar ver wonderd aan. „Je vader is een tyran", riep Grace uit. „JHeb ik 't je niet gezegi?" zeide Anna. „Ën zul je hem gehoorzamen „Ik moet wel, lieve Grace". „Welnu, gehoorzaam jij dan, maar ik behoef het niet te doen. ik zal je toch altijd schrijven en ik zal eiken dag weer aan je vragen, pf je bij mij komt logeeren". ,|Maar wat dan, als ik je brieven niet eens ontvang en ze dus ook nietj lezen kan?" „je meent, dat je vader de brieven onderscheppen kan Anna knikte. ,JMaar is hem er dan zooveel aan gelegen om alle verbinding tusschen ons te verbreken vroeg Grace. hport het, hij zegt, dat hij er zijn schap werd ingerekend wegens overtre ding van het alcoholverbod. Deze 'maat regel heeft tot zeer onaangename gevol gen geleid. Boyd werd 48 uur in arrest gehouden. Er kwam uit, dat mevr. Barteit zich niet beijverd had den levenswandel te leiden, welke men van een vrouw, die zich van haar man we gens diens schuld wil laten scheiden, mag verwachten. Dit kwam ook Barteit ter oore, van wien zijn vrouw een jaargeld van $80.000 verlangde. Hij liet onmiddellijk zijn advocaat ingrijpen, die gewapend met de processen-verbaal over het gebeurde op de fuif, bij de rechtbank een eisch instelde tot echt scheiding wegens de schuld der vrouw. En de miilionair Barteit is nu de eeni ge geworden, die profijt uit de cham pagnefuif heeft, want bij rechterl. vonnis bespaart ze hem het aardige sommetje van 80.000. Zelden i s een chanjpagnefuif een gast vrouw zóó duur gekomen. P.Z.E.Al. in Zeeuwsen-Vlaanderen. Men meldt ons: Dezer dagen werd volgens de bladen in de najaarszitting van de Provinciale Staten van Noord-Byabant door den Heer van der Ven er op gewezen, dat 78 gemeentelijke bedrijven door de P.Z.E.M. zijn overgenomen. Volgens genoemden Heer moesten de gemeenten hiertoe overgaan, omdat de kosten bij toeneming van "de stroom- afname niet op te brengen waren en wees hij er op dat dientengevolge er leeningen ioopen tot 2 millioen gutden, waar niets tegenover staat. Volgens hem zitten de gemeenten met een enorm bedrag aan restant] schuld van overgegeven bedrijven, wel ke schuld moet worden afgelost uit de belasting. Verder zal men ook dezer dagen met genoegen gelezen hebben dat het gemeentebestuur van St. Jansteen beslo ten heeft 0111 de onderhandelingen tot overname door de P.Z.E.M. met de Directie daarvan te hervatten. 't is jammer maar het is zoo en daar valt niets aan te doen, destijds is, hoe goed bedoeld ook, een verkeerd besluit genomen door den eisch te stellen dat de gemeentebesturen in Zeeuwsch-Vlaan deren de distribute van de electriciteit op zich zouden nemen, en jammer ge noeg zijn verschillende gemeentebestu ren daar op ingegaan. Want liet is on tegenzeggelijk noodzakelijk dat de fa- reden voor heeft". „Maar als het nu slechts een gril van hem is? Zou ik terwille van een gril van de eenige vriendin, die ik heb, nóóit meer iets mogen hooren „Wat kan ik anders doeii, dan mijn vader gehoorzamen „Welnu", zeide Grace, nadat ze een oogenblik gezwegen hadden, „ik zie wei, dat het niet anders gaat, maar misschien mogen we op den een of anderen tijd weer bij elkaar komen. Je zult toch niet a!t;ijd onder de tyrannic van je vader leven. En dan, wie kan weten, hoe 't ons nog in 't leven gaat. in ieder geval moeten wij zorgen, dat we ons elk oogenblik met elkaar in verbinding kunnen stellen". „Maar hoe?" vroeg Anna. Zij dachten eenige oogenblikken na. „Ik heb het", riep Grace uit. „Allebei lezen we, zoolang we leven, de „Ti mes". We zullen een herkenningswoord afspreken en wanneer nu de een de ander noodig heeft en wie weet hoe we in nood en zorgen kunnen gera kenl dan plaatst die onder dat af gesproken woord een advertentie in dat blad". Zoo scheidden de beide vriendinnen elkander trouw en liefde belovende. {Wordl vervolgd},

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1