200 100 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDERE De stille getuige, Bij het boodschappen doen geen PUROL vergetén De Leidsche Wonderdokter Gewestel Buitenland. FEUILLETON te Breskens te Oostburg BRESKENSSCHE COURA VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. poot f 1,40 Ad vertentleprjjs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Ateded. SO et p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voordoen E. BOOM—BLIEK TNo2? breskens Postgiro 70179 7e jaargang Abonnementt-Advertentles zeer billjj Advertenties worlen aangenomen t o t Dinsdag- «n Vrijdagmiddag 1 i Woensdag 4 December 1929 N OR A TI S verzekering voor deabonné's tegen onge lukken voor gulden by levens lange ongeschikt heid tot werken. ïld. bij ver- gid. bij dood gld. bij verlies ka gld. by ver- ra gld. by ver- oaar ?li door /h van een h[] lies van een 4Q lies van een /h van een een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is by de herverzekerdOngevailen-Verzekering-Maatschappy .Fatum" te 's-Graventnge. AMERIKA. Welke records Amerika zooal bezit. Een Amerikaansch blad is de verschil lende records gaan opzoeken, die de nieuwe wereld thans bezit. Het blad vond de volgende: Amerika levert meer olie alleen, dan geheel de r est der wereld te zamen. Amerika fabriceert 88 pCt. van al de auto's in de wereld. Amerika heeft een auto voor iedere twee huisgezinnen. De Amerikaan van kapitalist tot werkman heeft zijn auto. Amerika levert zooveel hout als ai de andere landen van de wereld te zamen. Amerika levert zooveel ko'en afs de rest der wereld te zamen. Amerika levert meer katoen dan de rest der wereld. Amerika heeft geno.eg spoorwegen voor 10 keer rond de wereld te leggen. Amerika heeft een derde van de spoorwegen in de wereld. Amerika fabriceert twee derde van het staal gemaakt in de wereld. - Amerika heeft meer telefoons, dan de rest van de wereld te zamen. Amerika heeft meer radio's dan eenig ander land. Daarenboven Amerika is nog in zijn kinderschoe nen vergeleken met de oude wereld, de bevolking was 150 jaar geleden slechts 3.000.000 vergeleken met 120.000.000 tegenwoordig. Deze vooruitgang is grootendeels te danken, zegt het blad aan Amerika's groote uitvinders. De Zuidpool-tocht. Volgens een bericht van de „New- York Times" heeft Byrd zonder noe menswaardige moeilijkheden over de Zuidpool gevlogen en hij is naar Little America teruggekeerd. Over de geslaag de vlucht is men in de geheele Ame- rikaansche pers zeer verheugd. Ook de president der Vereen. Staten heeft Byrd zijn gyelukwenschen gezonden. Alge meen is men van oordeel dat deze vlucht naar de Zuidpool veel moeilijker is geweest dan de Noordpool-vlucht van Byrd. Op sommige gedeelten heeft hij op een hoogte van slechts 450 M. over het ijsgebied van de Zuidpool gevlogen. OOSTENRIJK. Noodlottige scherts. Volgens een bericht uit Weenen aan de „Lokal Anzeiger" kreeg dezer dagen HOOFDSTUK I. Het gebouw van de Middlemansche Bank behoorde niet tot de mooiste huizen van Londen. Oud en grijs stond het in een nauwe zijstraat der City, naast een pakhuis voor koloniale wa ren, dat met zijn manden met eieren en kisten met kaas dikwijls de passage versperde, zoodat de voorname bezoe kers van de Bank niet met hun equi? pages tot voor den ingang konden rijden. Onophoudelijk beklaagden z;.j zich over deze hindernis en menigeen dreigde zelfs, dat hij, wanneer hie rin geen verandering kwam, bij een anchere Bank zijn geld zou deponeeren. Maar geen enkele voerde zijn bedreiging uit. De klanten van de Middlemanscht: Bank Waren geen klanten van heden o'f giste ren; het waren allen erfgenamten van oude, voorname families, wier vertrou wen de Bank al meer dan an derhalve eeuw genoten had. Hugo Middleman, die de f'lirma om streeks 1870 vertegenwoordigde, bezat Volgens het oordeel zijner 'kennissen te St. Paul, een 14-jarige jongen van zijn baas opdracht een paar spijkers in een muur te slaan. Daar er geen hamer was, gaf de baas den jongen schertsend den raad, een der oude handgranaten te gebrui ken die op den grond lagen. De jongen deed hef en sloeg met zffo'n handgranaat 'n spijker in den muur. De handgranaat ontplofte echter met het gevolg, dat den jongen dp beide armen van het lichaam werden gerukt. o BELG1E. Relletjes te Leuven en Gent. Naar uit Brussel gemeld wordt, ko men thans bijna eiken dag in verband met de plannen voor de vervlaamsching der Gentsche hoogeschool, weer rel letjes voor te Leuven tusschen Waalsche of franskiljonsche en Vlaamsche stu denten. In den nacht van Woensdag op Donderdag werden twee groepen studenten handgemeen op de Koning Albertlaan. Tijdens het gevecht liep een der studenten een messteek op. Het slachtoffer moesst in het ziekenhuis worden opgenomen, waar zijn toestand zeer zorgwekkend werd bevonden. De haven van Zeebrugge. Over de diepte van het vaarwater bij den ingang van het zeekanaal Zee- brugge—Brugge wordt van verschillen de zijden hevig geklaagd. Ten gevolge vaii het stopzetten der baggerwerken sedert eenige maanden is de verzan ding aldaar zeer aanzienlijk toegeno men. Op sommige plaatsen bedraagt de diepte der vaargeul nauwelijks nog iets meer dan vier meter, terwijl zes a zeven meter noodig worden geacht. Nieuwe baggerwerken zullen nu voor eind December nog worden aanbesteed. PORTUGAL. Noodweer in Portugal. Gedurende eenige dagen woedt reeds aan de noordkust van Portugal een hef tige storm, welke groote schade heeft aangericht. Te Lissabon werden ver scheidene straten onder water gezet door een hevigen regenval, die hef karakter van een wolkbreuk aannam. De Lima is buiten haar oevers ge treden, waardoor een groot aantal dor pen door het water is overstroomd. geen groote hoedanigheden als financier Maar misschien had hij dat in deze solide Bank ook niet noodig. Zijn zaken gingen vanzelf. Hij was een beleefde, oude heer, die in zijn jeugd een aardig, en niet ongefortuneerd meisje getrouwd had, dat hem echter reeds lang tot weduwnaar gemaakt had. Dit weerhield hem echter niet, om af en toe op zijn prachtige villa, die hij in Loddonford aan de Theems bezat, groote,, schitte rende partijen te geven, waarop de élite van de hoofdstad verscheen. In later jaren werd hij een kalme, bedaarde man, die met het leven op het land dweepte en die zich het gelukkigst ge voelde, wanneer hij onder zijn boomen aan den oever der Theems dwalen of zijn hengel uitwerpen kon. Als zijn zaken waren afgedaan, bleef hij niet lang meer in de stad, maar ging dade lijk naar zijn villa. Hoogstens eens of tweemaal in de maand sliep hij, wan neer hij met zaken overstelpt was, een nacht in de kleine woning boven zijn kantoren, waar hij als jonggezel ge woond' had. Op zekeren morgen zag de eigenaar van het pakhuis voor koloniale waren, toen hij zich daarheen begaf, in de straat, Waar anders meestal slechts eenige eiermanden en leege kaaskistjes te zien waren, een oploop van druk De tot nu toe aangerichte schade wordt op 135 duizend francs geschat. o DUITSCHLAND. Het Berlijnsciie „spook". Sinds eenige maanden maakt een ge heimzinnige inbreker verschillende wij ken van Berlijn onveilig. In den volks mond heet hij reeds „het spook". Ge woonlijk vereert hij in een tuin gelegen huizen van den kleinen middenstand met zijn bezoeken. Hij baant zich een weg door heg oi heining, weet de sluitingen der vensters weg te schuiven en eenmaal binnen sluipt hij onhoorbaar, op sokken of gummizoien door het huis, na eerst het electrisch licht te hebben ujtgesdha- keld, om te verhinderen, dat eventueel ontwaakte bewoners licht zullen maken. Hij doorsnuffelt alle kamers en ledigt handtaschjes en beurzen. Na afloop van zijn strooptocht heeft hij gewoonlijk pleizier erin een slaapkamer binnen te wandelen, slapers of slaapsters plotse iing met een electrische lantaarn het gelaat te belichten, om dan den wakker- geschrikten lieden de dekens over het hoofd te trekken en in de verwarring geluidloos te verdwijnen. De politie heeft thans een belooning van 300 M. uitgeloofd voor de arrestatie van den spookachtigen inbreker, van wien slechts bekend is, dat hij ongeveei 1.70 M. lang is en opvallend zadite handen heeft. KLINGERS houdt zitting voor lijdenden en zwakken en ge ft gratis advies Dinsdag io December Hotel DE VUIJST van 10 tot 4 uur en in het Hotel ZONNEVIJLLE Dinsdagavond 10 December van 7 tot 9 uur oensdag u December vaa 9 uur tot 1 uur. t V. Wc pratende en gesticuleerende menschen Zijn eerste gedachte was, dat zijn huis in brand stond. Maar toen hij goed keek, zag hij nergens rook uit de ra men komen en ook vond hij, al snuiven de, dat het wel een andere reuk in de straat zou zijn, als zijn zijden spek brandden. Nader komende bemerkte hij, dat de oploop niet voor zijn huis, maai voor het gebouw van de Bank was. Gerustgesteld wendde hij zich tot een oer omstanders en vroeg: „Wat is hier te doen De man tot wien hij deze vraag richtte, wees op het huis van de Middle mansche Batik. ,JEr is daar iemand vermoord", zeide hij. „iWat?" riep onze koopman ver schrikt uit. „Vermoordt waar. wie „Ze zeggen de eigenaar van de Bank'\. „Mijnheer Middleman De koopman drong zich ontsteld door de menigte heen tot bij een polifte agent, wien hij bijzonderheden aan gaande deze zaak vroeg. Het was dus toch waar! Ongelooflijk! Mijnheer Middleman was den vorigen dag, zooals altijd, op zijn kantoor ge weest. In den namiddag had hij aan zijn huishoudster laten zeggen, dat hij in de stad bleef en zij zijn kamer in FRANKRIJK. Jeugdig geboefte. Men heeft het gelezen: de twee kna pen, die op een avond in AprI! 1.1. een 85-jaar oude rentenierster vermoord den en een buit van siechLs. twaalf francs bemachtigden, zijn tot zware straffen veroordeeld. De behandeling der zaak voor het Assisenhof te Versailles was in psycho logisch opzicht zeer belangrijk, daar zij Iwee jeugdige misdadigers op den voor grond bracht, die, ofschoon volkomen toerekeningsvatbaar verklaard, een ab normale wreedheid hadden getoond, meldt het Hbld. Toen de beide beklaagden werden binnengeleid, kon men nauwelijks ge- looven dat deze knaapjes tot de dooi hen gepleegde daad in staat waren ge weest. De eene, Le Guen geheeten, is 15 jaar oud, de andere Louis Hélie 16 jaar. Geen schaamte, geen teeken van berouw, bij geen van beiden. „In dien ik ter dood word gebracht, kan 't me niets scheien. Alleen zalj het niejl plezierig zijn", had Hélie tot den ge vangenisdokter verklaard. Beide jongens zijn kinderen van fat soenlijke, hard werkende ouders. Hélie wordt als een lui en geniepig kind voor gesteld, Le Guen echter is een vrien delijke, aardige jongen, die iedereen voor zich inneemt, en met eenige ver legenheid antwoordde op de vragen, welke de president hem stelde, zooals een ijverig leerling den onderwijzer ant woordt. Overigens geheel zorgeloos,' bijna opgewekt rondkijkend. Nochtans pleegden de beide kinderen den ontzettiendsten moord, dien men zich denken kan. Zij hadden elkaar op een avond ontmoet in het dorp Halles, bij Saint-Eustache. Le Guen was dien ochtend van zijn baas, een kruidenier te Garches, weggeloopen; Hélie, die piccolo in een theater te Dieppe was geweest, was zonder werk. Een paar dagen zwierven ze tezamen rond. Le Guen kwam toen op het denkbeeld Mme. Barry, de weduwe van een politie beambte, die in een klein huisje te Vaucresson woonde en die Le Guen kende, te gaan bestelen om aan wat geld te komen. „Wanneer we haar kun nen plunderen zonder haar te dooden, des te beter", had Hélie tot zijn ontvankelijk kameraadje gezegd. „Maai anders, oude wijven zijn er toch maar alleen om vermoord te worden!" Het verloop der misdaad. In den avond van 3 April namen ze de tram naar Saint-Cloud, kochten een orde moest maken. Even voor het slui ten der zaak was hij uitgegaan en 's avonds tegen negen uur weer thuis gekomen. Waar hij dien tijd geweest was, wist niemand, maar men dacht dat hij in zijn club in Westend geweest was en daar gegeten had. Dat was ten minste, wanneer hij 's nachts in de stad bieef, altijd zijn gewoonte. Om half tien had zijn huishoudster de eenige persoon, die in het gebouw der Bank woonde en die reeds meer dan derti|g jaren deze betrekking vervulde haai heer een keteltje kokend water ge-- bracht, benevens een flesch rum en een suikervaasje. Met eenige vertrouwelijkheid, die zij zich pa zooveel trouwe dienstjaren wel mocht veroorloven, beklaagde zij hem, dat hij nog zoo laat werken moest en mijnheer Middleman antwoordde haat vriendelijk, dat dit door de afwezigheid van mijnheer Warner kwam, die voor een gewichtige aangelegenheid naar het vasteiand was gereisd. Mijnheer Warner de kassier en procurist van de Bank werd echter den volgenden dag weer terugverwacht en lachend zeide mijnheer Middleman tot zijn huis houdster, dat hij haar dan in den eer ten tijd niet meer lastig zou komen val len. De vrouw wenschte hem daarna goeden nacht en liet hem alleen, om kaats, daar Mme teit ii. haar huisj een revolver mi geer. ni«t geluktt stok le krijgen. L jaar leidde zijn e den nacht naar 1 die in Ci^pen „We zullen haa doodslaan", zei ze je nog maar" Zachtjes drong de keukendeur f ren bout, waanr. mee en slopen der vrouw, Hé Le Guen met d doorzochten de eens in het bed waakte de siape ijzeren bout en of vijf maal op was verbrijzeld, Kalm doorzocl heeie huis. De v raden, zeshonder duizend francs ir den ze niet, alk francs, die ze m kaarten. Toen z< te Parijs werden bezig een kaartje Drie advocate) bois, die zich s[ wijdt, verdedigd zachtende omsta welijks te vind waren immers c vatbaar verklaart de maatschappij Hélie werd, oordee ld tot tw en twintig jaar c te verblijven; Lt verblijf in een je hoorden hun vor BRESKENS. Zaterdagavonc Gemengde Zang stem" in het V majo alliiei een mail's werk „O Voor een ge en aandachtig gt werk, dat spee visschersplaats, wonder, dat vel nooden welke die wekenlang h hem niet meer 1 Mijnheer Midc gei^s nooit gewi altijd zeer vroeg slicD, meestal hij dan zijn kol woonlijk reeds de Theems ach echter den volgt uur nog geen gehoord was, mi dat haar heer gi: werkt en zich ni om ging zij n; klopte. Maar di kreeg, verwijdert te een poos late tevergeefs. Onde Froy, de tweed afwezigheid van eerste na zijn ch gekomen en bez houdster zich nu zoek om mee tt van mijnheer Mie wilde echter niet. zwaartillende ma plicht deed, maa }neer. En hij ve het zijn werk n Middleman te w

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1