Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Week-Menu. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 1 Dec. nam. 2,30 Oris a r mo meisjas, Keurzangspel in 3 bedrijven, nam. 7,30 Na scheiden., verblijden Blijspel in 3 bedrijven. o FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 1 December. In middag- (2 uur) voorstelling Chanson O'Amour. NIEUWE CIRCUS-SCHOUWBURG GENT. Donderdag 28 November in dag- en avondvertooning, twee laatste opvoe ringen van de variété-week, optreden van de meest beruchte kunstenaars van de Wereld Music-halls, o a, Maria Valenta, Kapitein Wall met zijne 150 monster krokodillen. The great YO- SAN troupe. Corn, en Dixie. Miss Kitty. The Eston's, Hassan trio. Ar nold trio, etc. etc. Van af Vrijdag 29 November, voor zeven dagen slechts LOUIS DOU GLAS met zijn gezelschap van 60 negers, in de hedendaagsche Ameri- kaansche operette LOUISIANA. Dit echt Amerikaansch gezelschap, be staande uit ware rasnegers en die van af Vrijdag in Nieuwe Circus zal op treden, is ontegensprekelijk samen gesteld uit de meesters der moderne opvatting, van den dans en van het jazz muziek. Het is een onvergelijk baar schouwspel, bespreekt bijtijds uwe plaatsen. Het Locatieburecl is open eiken dag van 10 tot 13 uur. Zon- en Donderdagen dagvertoo- ningen om 3 uur. Eerstdaags: La dame en décolleté, met het gansche gezel schap van Charles Mahieu. Een scha terlachen van het begin tot het einde. krachtig hart. In den loop van Zater dag arriveerden voortdurend oud-mi nisters, ministers, afgevaardigden en buitenlandsche diplomaten om naar zijn toestand te inforineeren en hun naam in te schrijven in de bezoekesrltijst. Reeds in den middag herkende de zieke niemand meer. Geheel aangekleed met zijn legendarisch geworden soidaten- muts op het hoofd lag hij op de sofa uitgestrekt, lntusschen had zich voor het huis een groote.menigte verzameld die zwijgend het naderend einde af pachtte. Een half uur na het overlijden trad een kleinzoon van Clemenceau naar buiten en deelde mede dat zijn groot vader het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. Het stoffelijk overschot van Clemen ceau, dat naar zijn geboorteplaats Mau- ehanijis werd overgebracht, is in alle stilte ui het familiegraf bijgezet. Bij de bijzetting, die volgens den laatstjcn wensch plaats had naast het overschot van zijn vader, werd bijgewoond door familieleden en eenige der beste vrien- den. Het graf was geheel door gendar- nerie afgezet en ae toegang was ge tilde de plechtigneid verBoden. breskens. .Wegfling's Nieuwsblad van Vrijdag 8 Non» schrijft over de opvoering van „Op jloup van Zegen": Ffcijerman's tooneelspel „Op Hoop Zegen" Zaterdag opgevoerd door de afd. Tooneel van de Gemengde Zangvereeniging „De Volksstem". Een groote prestatie! Een aandurven van deze groep talentvolle dilettanten, die den inhoud op keurige wijze voor het voetlicht heeft gebracht. Een spel dat van begin tot einde heeft geboeid. Heijcrmans toont in dit werk het jammerlijke lot der visschers, niet be- beerscht door een hooger noodfot, maar door een maatschappelijke on deugd en wei: winstbejag, unkelenzien we hier tegen strijden, maar vele fi guren schikken zich in het harde lot. De schrijnende figuur van Kniertje, de beroofde moeder, die vele levens, die haat' 01 ierbaar waren, voor goed heeft zien vertrekken, schikt zich in het on vermijdelijke, wc zien haar er niet tegen strijden, integendeel onderwerpt zij zich. Dit onderdanige heeft de schrij ver aan het slot van het werk zoo op de spits gedreven, dat als het ware de toeschouwer zelve er tegen in verzet komt. Juist dit laatste tafereel, waar Kniertje op het kantoor van den ree der koint inforineeren, of het waar is, ibt Is een van de treffenste momenten. De humaniteit van reeder Bos en diens vrouw is hier geschil^ derd op een wijze, die het menschelijk gevoel er tegen in opstand brengt. Wc roemen de speelster voor de uitnemende vertolking van de zware rol. Vol zit het werk met pakkende mo menten. Grepen uit het leven heeft de schrijver hierin vastgelegd, die op schitterende wijze geuit werden. Wc noemen de thuiskomst van Geert, de ruwe, onverschrokkene, die zich niet alles Iaat welgeva.fcnde komische scène met de twee oudjes, de verjaar dag van Kniertje, waar we ineens ken nis maken met meerdere personen. Ook Simon, de scheepstimmerman is hier aanwezig. Als vanzelf zooals in vele gevallen - weer dronken. Maar toch wist hij reeds door zijn nevelgedachten heen, dat „de Hoop" niet zeewaardig is. Verder de stormavond, waar de vis- schersvrouwen Knieitje opzoeken en el kaar vertellen hunner wel en wee. Hier is een huiselijke sfeer gelegd. .En terwijl wind en regen tegen dak en ruit giert (imitatie wind en regen is vernuftig gemaakt) een scène bij den haard) waar de twee vrouwen met angst den ken aan de hunnen, die ergens op zee worstelen tegen het woeste element: den storm. Vt v zouden zoo door kunnen gaan, maar waarom. 'tWas immers van be gin tot einde in orde. Laten we allen dank brengen elke speelster en spe ler vooral in het bijzonder den on- zichtbaren regisseur. Mede met hem is er eer. keurige vertolking gegeven van dit groote drama. En we gelooven dan ook, dat de tranen, die gevloeid zijn, zoo nu eu dan wel eens echte geweest zijn: het spel was er somwijlen te natuurlijk voor. cadzand. De Raad dezer gemeente kwam Maandag jongstleden in openbare vergadering bijeen. Wegens onge steldheid afwezig wethouder I. de Bruijne. Met betrekking tot de circulaire van den Commissaris der Koningin aan gaande jaarregeling van de gemeente- ve dwachters wordt besloten den Com missaris te berichten, dat de in deze gemeente bestaande regeling slechts in zooverre beneden de thans voorgestelde blijft, dat zij een bedrag van f25 voor kieeding en schoeisel minder geeft en dat naar het oordeel van den Raad f 100 voor dit emolument voldoende is te achten. Tot ambtenaar, belast met het toe zicht op de naleving der bouwveror dening, wordt met 4 stemmen benoemd de heer M. Rossier, 2 stemmen werden uitgebracht op den heer Becu. Aan den heer L. de Klerck, onder wijzer aan de Openbare Lagere school alhier, wordt op zijn verzoek eervol ontslag uit zijne betrekking verleend met dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten aan het onderwijs bewezen. Besloten wordt tot een wijziging van den ligger van wegen en voetpaden. In overeenstemming met een door Rijksmonumentenzorg gemaakte op merking wordt het besluit tot aanschaf fing van een torenuurwerk met twee wijzerborden in zooverre gewijzigd, dat er vier wijzerborden zullen worden aangeschaft. Met ingang van Januari 1930 zal de straatverlichting worden uitgebreid met zes lantaarns, op verschillende punten te plaatsen langs den dijk. Een bespreking wordt gehouden over de vaststelling eener verordening tot heffing'van rechten voor ontsmet ting, afzondering, vervoer enz. bij het voorkomen van besmettelijke ziekten. In een volgende vergadering zal zoodanige verordening worden vast gesteld. Op Woensdag 27 Nov. hoopt ds F, A. Visser, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier zijn 25-jarig ambts jubileum te herdenken. Tot notabele bij de Ned. Herv. Gem. alhier werden herbenoemd de heeren A. dé Nijs, J. Risseeuw en D W. la Roy. o aardenburq. In de vacature wegens periodieke aftreding van den heer 1. A. de Brau- wer als onderling en J. Baart als diaken, die beiden respectievelijk als lid van den Kerkeraad 27 en 17 dienst jaren hadden en voor een kerkbenoe- ming niet meer in aanmerking wensch- ten tc komen werden benoemd als on derling tic lieer J. C. C. Henry en als diaken de lieer J. A. Z. de Roos. sint kruis. Op 23 Nov. ltwam de Raad in vol tallige zitting bijeen. Na de opening werden allereerst de geloofsbrieven on derzocht van het tusschentijds benoem de lid de heer P. j. de Backere. De commissie van onderzoek adviseert toi toelating, waarop de beèediging volgt. De notulen uer vergadering van 31 Oct. 1.1. worden gelezen en goedgekeurd, waarna een paar stukken voor kennis geving worden aangenomen. Wegens benoeming van den Wethou der A. Dhondt tot burgemeester moet| een benoeming van wethouder plaats hebben, waartoe inet 4 stemmen ge kozen wordt de heer Th. M. Bonte. De heeren 1 de Bruijne en F. Beun verkregen ieder één stem, terwijl eetn blanco briefje ingeleverd was. j. B. Paridaen werd tegen F Januari e.k. met algemeene stemmen herbe noemd tot lid der Commissie van het Plaatselijk Schooltoezicht. Na de rond vraag waarbij niemand' iets in het mid den te brengen had, werd de vergade ring gesloten. o schoond1jke. Bij de verkiezing van notabelen vooi de Nederlandsch Hervormde Gemeente zijn uitgebracht; le in de vacature C. A. Schijve (aftredend 1936), op den heei j. F. van Rosevelt 43 en op den heer P. Koster 4 stemmen. 2e in de vacature W. F. Versprille (aftredend in 1934), op den heer P. Koster 41 en op den heer J. F. van Rosevelt 4 stemmen, zoodat gekozen zijn; In de le vacature de heer J. F. van Rosevelt, in die 2e vacature de heer P. Koster. groede. Zondagavond j.l. 8 uur, eindigde het biljart-concours, dat gedurende tien da gen werd gehouden in het Café van Uen heer Lagendijk te üroede. Er zijn 580 kaarten verspeeld. De uitslag is als volgt: le prijs A. Versprille te Oostburg, 2e prijs P. Huijghe te Schoondijke, 3e prijs P. Aalbrechts te Breskens, 4e prijs Th. Verschoore, 5e prijs j. Luteijn, 0e prijs B. Gijs, 7e prijs Ch. Timmerman, 8e prijs J. Casteleijn, allen te Groedea 9e prijs Mechcls te Vlissingen, 10e prijs W. Vermeulen te Groede, resp. met: 130, 122,. 110, 87, 76, 75, 74, 68, 63 en 60 punten. De Commissie van toezicht bestond uit de heeren: J. Meijer, D. v. d. Walle, A. van Uxem en W. van Haneghem. sluis. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier werden herkozen de Heeren j. j. Almekinders Sr., D. de Smijtde Groote en P. BeunHoste, allen aftre dend. Nadat het bietenlossen hier een volle week stilge.egen heeft, daar de Belg. Boerenbond geen schepen door liet gaan, zijn er eindelijk een 3-tal alhier gearriveerd, zoodat Maandagmor gen de drukte weer begon. aardenburü. De alhier op Zondag 24 November 1929 gespeelde liefdaaigheidsvoetbal- wedstrijd tusschen het pas opgerichte elftal van S.uis—V.v.V. eindigde in een 53 overwinning voor laatstgenoemde vereeniging. Het batig saldo ad pl.m. f6,50 komt ten goede aan den Heer B., die in een 1.1. gespeeiden wedstrijd het ongeluk had zijn been te breken. Kantongerecht Oostburg. Zitting van 19 Nov. Veroordeeld zijn wegens Tijdens den volgens de wet bepaal den leerplichtigen leeftijd arbeid doen verrichten door een kind gedurende den tijd, waarin onderwijs wordt ge geven aan de school; J R Biervliet, f 12 sub 12 d. Als moeder niet zorgen dat haar kind geregeld school bezoekt, gepleegd bij 2e herhaling: M L S, wed. CAS te Hoofdplaat 110 s 10 d. Als vader niet zorgen dat zijn kind geregeld school bezoekt; J v K IJzen- dijke f 3 s 3 d.i P D M Biervliet, f 2 s 2 d, A J M ljzendijke en M J V te Groede, ieder f3 s 3 d. Tijdens den volgens de wet bepaal den leerplichtigen leeftijd arbeid doen verrichten door een kind gedurende den tijd,-waarin onderwijs wordt ge geven aan de school; J B v W Hoofd plaat, Vrijspraak. Met motorrijtuig rijden niet behoor lijk naar rechts uitwijken bij het tegen komen van een voertuig: J J D te Knocke, f20 s 20 d. Idem, 2e met motorrijtuig de linker zijde van den weg houden: R E J M A v d H Sluis, 2xf8s2x8d. Overtreding art 1 lid 1 onder a, c, f, 5 lid 1, Motor- en Rijwielreglement: J M Aardenburg, f 18 s 18 d. Met motorrijtuig rijden niet behoor lijk uitwijken naar rechts bij tegen komen van een rijwiel C d G ljzen dijke f25 s 25 d. Met motorrijtuig rijden niet de rech terzijde van den weg heeft gehouden in een bocht van dien weg waar het uitzicht niet vrij was: P L M B Bier vliet f 20 s 20 d. Met motorrijtuig rijden geen signaal met den hoorn geven op een moment waar de veiligheid van het verkeer zulks vorderde: J J E Kapelle, f8 sub 8 d. Huisvuil in Breskens op de Hooge Kade storten terwijl dit geen particulier erf doch een gedeelte poldergrond eigendom van het Waterschap Oud en Jong Breskens is: J M J A Bres kens, f5 s 5 d. Straatschenderij: E C Biervliet, f10 s 10 d. (Slot volgt). Per ui iiiente Damwedstrijd Probleem No. 11 van „de Graag". Zw.: 6. 7, 8, 9, 12, 13, 14, 15, 18, 20, 21, 31, dam 46. Wit 17, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 32, 37, 38, 40, 42, 44, 50. Mag zwart 18 op 22 spelen? No. 12 van Visser. Zw.: 2, 6, 8. 9, 10, 13, 18, dam 45 Wit: 11, 17, 20, 24, 27, 28, 33,38,39 Opl. no. 7. 26/21, 50,44,37/32,27/21,29 33,38/32 45/5a, 5 31, 39/33 wint. a. Wit: 45/3, 3/18, 18/36, 36 13, 47/36 wint. Zw. 26/31 gedwongen. Opl. no. 8 28,23, 37 31, 43 39, 48/43, 42/37, 50/44, 45/1 wint. Goed opgelost door: I d. B. en I- V. te N., D. L. te O., J. P. te Sch- en S. B. te Z. en P. L, te Z. A. L. te N. en P. R. te Sch. en A. K. te Z. enkel No. 8. In No. 7 is de opl. 45 3 niet opge geven. Ook door H. L. te R. niet, wiens opl. van no 8 ook fout is want op 42/37 zet zw. zich op 44 en wint dan. A. K. Uwe opl. van no. 7 is fout, want op uw 4e zet zal zw. 22 31 slaan, met gelijk spel. Zend uwe opl. s v. p. één post vroeger. POSTERIJEN. LUCHTPOST NÊD. 1NDIE. Donderdagmorgen 28 November om 6 uur vertrekt weer een postvliegtuig van Amsterdam (Schiphol; naar Ned.- Indié. Correspondentie, uiterlijk Woens dagavond 5 uur ten kantore te Bres kens ter post bezorgd, gaat nog meel Aankomst te Batavia vermoedelijk 10 December. Het luchtrecht, boven het gewone port, bedraagt. Voor briefkaarten en postw. 40 ct. Voor brieven en overige stukken tot en met 10 gram 40 ct. Boven 10 tot en met 20 gram 75 ct. Verder per 20 gram 75 ct. Het luchtrecht kan worden voldaan door middel van gewone postzegels of door middel van luchtpostzegels, welke ten postkantore verkrijgbaar zijn. Hoe meer correspondentie thans pei luchtpost wordt verzonden, hoe grooter de kans, dat deze proefvluchten zullen leiden tot geregelde vliegdiensten Neder land—lndië. Eelt meisje ontvoerd. Omtrent de ontvoering van het meisje te Laren deelt „de Tel." mede, dat het geval zich als volgt heeft toege dragen: Dinsdagmorgen om 11 uur, juist in het speelkwartiertjje, hield voor de Humanitaire school tc Laren een groene auto met zwarte kap stil, waarin mevr. S. en mej. Z. gezeten waren Mevr. S., de moeder van het kind. wenkte haar dochtertje, dat kwam toe- loopcn. De dames duwden het vervol gens in den auto en reden snel in de richting van de Gooische Boer weg. Eenige oogenblikken later was de poli tie gewaarschuwd, terwijl ook de po litie te Bussum en politie-omroep te Hilversum om bijstand werd verzocht. Tevens werd de politie te Roosendaal gewaarschuwd, daar men vreesde dat mevr. S. den Parijschen trein zou ne men. Doch deze had in Bussum een taxi genomen en was daarmee naar Schiphol vertrokken, waar een gecha- terd vliegtuig gereed stond, waarmede zij en haar dochtertje wegvlogen. Naar het blad verneemt, moet zij niet naar Parijs, maar naar Crlefejd zijn gevlogen, om vandaar den trein naar Parijs te nemen, Zij was ill. in Amerika met den heer S. gehuwd en vervolgens aldaar van hem gescheiden, om later in Parijs te hertrouwen. Bepaald was dat hun kind om het half jaar bij den vader en bij de moeder zou zijn. De ontvoering schfjnt in scène gezet te zijn in Laren, waar mej. Z.) de bestuurster van den auto, in een villa woont. Deze is ook ril Parijs woonachtig, terwijl mej. R. ook de hand in de zaak moet hebben. Het geheele geval speelde zich in zeer korten tijd af. De auto is door de justitie bij de Gooische Boer, waar hij was achtergelaten, in beslag geno men. De politie heeft den chauffeur van de taxi gehoord, wien echter niets ten laste gelegd kon worden. De heer S., die zeer onder den indruk was, heeft zich van rechtskundigen bijstand verzekerd, ten einde de noodige stappen te doen. Of hij daarbij veel succes zal hebben is echter te betwijfelen, wan) de Fransehe politie zal het kind niet uitleveren. Reeds eerder vjeesde men een ontvoering, weshalve het hoofd der school gewaarschuwd was. Door eigen onvoorzientigheid. Woensdagvoormiddag wilde de heer E. Cuelenaere, oud-burgemeester van Philippine, nabij zijn woning aan de Isa- bellasluis de tramtrails oversteken, toen daar omstreeks kwart vóór 1U uur de tram uit de richting ljzendijke kwam aangereden. Hij had zich daarbij mis- gerekend en kreeg een stoot van de locomotief, waariloor lijj tegen den grond, werd geworpen. De machinist van de daar langzaam rijdende tram stopte terstond en toen het personeel kwam toegeloopen bleek, dat de heei Cuelenaere niet in staat was zich op te richten of te staan. Het personeel van de tram heeft hem in zijn woning bin nengedragen, terwijl maatregelen wer den genomen voor het inroepen van geneeskundige hulp. Op dat tijdstip was niet te constateeren of er iets ge broken, dan wel ontwricht was. De heer Cuelenaere verklaarde, dat hij hei gebeurde geheel aan zichzelf te wijten heeft en het personeel van de Z.V.T.M. geen schuld treft. Ontploifing te Antwerpen. Te Antwerpen is Maandag-ochtend een tanklichter ontploft en gezonken. De vier opvarenden zijn om net leven gekomen. De ontploffing geschiedde aan boord van de „Royal Standart Gil li",, schip per De Smedt uit Sas van Geilt. Het reservoir van het schip was ledig en acht arbeiders waren met de reparaties bezig toen de ontploffing geschiedde. Het reservoir werd vernield en de stuk ken vlogen in alle richtingen en kwa men op de kade en andere schepen terecht. Een zware kaapstander van het schip werd weggeslingerd en viel op het dak van een naburig huis, dal zwaar beschadigd werd. De lichter zelt was middendoor gebroken en zonk on middellijk. De vrouw van den schipper en drie kinderen bleven als door een wonder ongedeerd en konden onmiddellijk wor den gered. Van de arbeiders is er een letterlijk in stukken gereten, vier ande ren, waaronder een Engelschman, zijn verdwenen en waarschijnlijk verdronken. Van de drie overigen zijn twee zwaar gewond en naar een ziekenhuis over gebracht. Een was stervend. Men ver moedt dat de ontploffing te wijden is aan de vorming van gassen. De moord te Kerkrade. De Duitscher, die Zondagmorgen den moord pleegde op den vrachtrijder Jansen te Kerkrade, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Voor het Schwur- gericht te Aken zal hij te recht moeien staan. .i

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2