w 200 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANdEREN oim van Lj Buitenland. FEUILLETON BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poot f 1,40 Advertentieprijs Tan 1 5 regels 75 cent Etke regel meer IS cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK BRESKENS Telefoon No. 21 Postgiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 7e Jaargang Woensdag 27 November 1929 Nummer 3483 GR A TI S verzekering voor deabonné't tegen ongelukken voor: gulden bij levens- til gld. bij dood .mm gld. bij verlies mm gld. bq ver- ra gld. bij ver- mm gld. bij ver- lange ongeschikt- lijl] door /h van een hfj lies van een 4[1 ,ies van een UU 'ies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de herverzekardOngevalten-Verzekertng-Maatschapplj „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. RUSLAND. Talrijke communisten te Warschau gearresteerd. Naar de bladen melden, hebben de autoriteiten te Warschau het geheel e bestuur van de Poolsche communisti sche partij gearresteerd en de partijkas in beslag genomen Men hoopt idat hier- doqr aan de communistische agitatie definitief een einde is gekomen. Om de leden van het bestuur niet te waarschuwen werden 62 patrouilles van de geheime politie gemobiliseerd, die op hetzelfde tijdstip in 42 huizen een onderzoek instelden. In totaal werden 50 personen aangehouden en 19 naar de gevangenis overgebracht. Bij den eersten penningmeester Matys werden 50.000 zloty in buitenlandsche valuta gevonden. Bij een lid van -het dage- tijksch bestuur nam de politie een groote hoeveelheid communistische agi tatie-materiaal, dat gedeeltelijk in Polen en gedeeltelijk in Danzig en .Gleiwitz is gedrukt, in beslag. Doodvonnis bij verstek tegen Bessedowski. Volgens berichten uit Moskou heeft het college der Ogpoe den voormaligen gezantschapsraad der Sovjet-unie te Pa rijs, Bessedowski, bij verstek ter dood veroordeeld. De bezittingen van Besse dowski in de Sovjet-unie werden in beslag genomen. Bovendien heeft de Ogpoe bevolen dat de voorzitter der Russische Staats bank Scheinmann, die zich te Berlijn bevindt, direct naar Moskou moet te rugkeer^ om voor den krijgsraad te verschijnen. Scheinman heeft gewei gerd naar Moskou te komen, daar hij tot de rechtsche oppositie behoort ien de politiek van Stalin niet meer deelt. Verscheidene ambtenaren der legaties in Constantinopel en Athene zijn we gens groote verduisteringen door het Opperste Gerechtshof der Sovjet-unie eveneens ter dood veroordeeld. De von nissen konden evenwel niet worden vol trokken, daar de ambtenaren niet de reis naar Moskou hebben aangedurfd. Duizenden gevangenen en veel buit. Het Sovjet-telegraaf-agentschap meldt uit Chabarofsk, dat afdeelingen van het speciale leger voor het Verre Oosten op 17 November een aanval der Chi- neesche troepen hebben afgeslagen. De Russen achtervolgden de aanvallers tot op Chineeseh gebied en drongen hen 41. Mijn tante maakte mij half dol, met hare telkens veranderde grillen. Ik wist} dat zij in haar laatste testament mij tot haren erfgenaam had benoemd, maar ik zag ook, dat zij langzamerhand van meening veranderde. Om een of andere reden had zij besloten, dat Paul met mejuffrouw Simpson zou trouwen. Zon dagmiddag zeide zij mij, den voe genden morgen naar Londen te zullen gaan, om een nieuw testament te ma ken, en dat zij haar geld in gelijke deelen aan ons beiden zou nalatén. Zij wilde mevrouw Simpson daarvan in kennis stellen, voegde zij erbij, alvorens die dames naar Parijs vertrokken en dan moest mevrouw Simpson dienover eenkomstig handelen. Ik zag, dat zij het dezen keer ernstig meende. Wanneer zij haar plan inder daad ten uitvoer bracht, zou Edith voor altijd voor mij verloren zijn. Ert toch voelde ik, dat ik zonder haar niet kon leven, Ik haatte mijn broeder, terwijl terug tot op een zekeren afstand der grens. Meer dan 8000 Chineesche sol daten en 300 officieren zijn ontwapend Tienduizend geweren, talrijke veld kanonnen, alsmede munitie en ander oorlogsmateriaal zijn buitgemaakt. ROEMENIë. Trein-ongelukken in Roemenië. In den loop van Vrijdag zijn op verschillende Roemeensche spoorlijnen treinongelukken gebeurd. Bij Breasta in de nabijheid van Ploesti botsten twee goederentreinen tegen elkaar, waarbij twee wisselwachters gedood werden. Bij het staiton Nedea bij Constanza botste een goederentrein tegen een trein, die uit tankwagens bestond. Hier bij werden 30 tankwagens vernield. Bij Pak Sarca zijn eveneens twee goe derentreinen met elkaar in botsing ge komen. Hierbij werden twee spoor wegbeambten gedood en twee zwaai gewond. De electrische trein tusschen Vatra en Durna-Helvcy is ontspoord. Persoonlijke ongelukken kwamen hier bij echter niet voor. OOSTENRIJK. Een moordaanslag. Naar de bladen uit Sofia melden, werd Vrijdagavond in het centrum der stad weer een moordaanslag gepleegd die 2 menschenlevens kostte. De bakker Wassile Kassoff, een Macedoniër uit Uskub, en eigenaar van de grootste luxe bakkerij te Sofia, overhandigde den chauffeur van den burgemeester der stad, die in zijn auto zat^ twee brooden. Op dat oogenblik kwamen 3 onbekende mannen in den winkel en losten verscheidene schoten op Kossoff, die zwaar gewond neerviel. De chauf feur wierp zich op de aanranders, doch werd onmiddellijk door een kogel in den slaap doodgeschoten. Ook Kossofi stierf onderweg naar het ziekenhuis. De daders wisten te ontkomen. Men heeft hier ongetwijfeld te doen met Macedonische revolutionairen. CHINA. Chineeseh hoofdkwartier 250 K.M. verlegd. Volgens een ber-icht uit Charbin heeft de generale staf van het Chineesche grensleger zijn kwartieren verplaatst van Hailar naar Boechatoe, op 250 K.M. meer naar het Zuidwesten. Het ligt in de bedoeling van de-bergketen het hem gelukt was, hare genegenheid te winnen. Ik wist, d;at zij mijn aanzoek slechts had aapgenomen, deels om haar moeder te believen, deels uit veront waardiging over eenige lichtzinnige stre ken, die Paul had uitgehaald,t en die ik haar in kleuren en geuren mede deelde. Het kan mij nu niemendal meer schelen je te bekennen, dat mijn schil dering dikwijls zeer overdreven was en weinig met de waarheid strookte „Zondag,, even voor de godsdienst oefening, kwam Paul bij me, om geld van mij te leenen. Terstond zag ik, dat hij te veel gedronken had. Toevallig haalde hij zijn zakdoek uit, en daarbij viel de huissleutel uit zijn zak. Onge merkt raapte ik dien op en stak hem bij mij. Die sleutel was de aanlëidende oorzaak van alle ongeluk! Hadde ik dien niet gehad, dan zou het. nop\t in mij opgekomen zijn, nogmaals naai mijn tante te gaan". „Jk had haar dien dag reeds twee malen een bezoek gebracht, maar ze was onverbiddelijk geweest, erf bij ons tweede onderhoud hadden wij ruzie gehad. Ik bewaarde nu 'den sleutel, om dat ik bang was, dat Pauf '^dien zou verliezen om geen anière reden. Ik herhaal het: hadde hij hein niet laten vallen, dan zou al het overige niet Khingan de voornaamste verdedigings linie te maken. De aanval der roode troepen op Dalainor had plaats met 20 vliegtuigen en 30 tanks. Vele bewoners d-er stad daalden in een kolenmijn af om aan het bombardement te ontkomen maar daar de Sovjettroepen de pompen had den vernield, is naar men vreest het meerendeel der vluchtelingen verdron ken. DUITSCHLAND. Straatroovers te Berlijn. Nabij Eberswalde in de buurt van Berlijn hebben op den straatweg twet brutale roofovervallen plaats gehad. Des ochtends is bij de halte Eisenspalterei een rijtuig, waarmede 20.000 mark naai een buiten de stad gelegen fabriek ge bracht werden door twee gewapende roovers overvallen en beschoten. De koetsier zette zijn paarden aan ên kon zich in veiligheid brengen. De beide daders zijn op het Stettiner-sta'tion te Berlijn gearresteerd. Tegen den avond sprong een roover op den bok van een bierbrouwers wagen, doch de koetsier, di'e verschei dene honderden mark bij zich had, kon een hamer grijpen, waarmede hij den roover eenige slagen op het hoofd, toe bracht. De aanvaller viel van den wagen af en de koetsier reed door en waar schuwde na aankomst te Eberswalde de politie, die den dader echter nog niet heeft kunnen vinden. Een der daders gegrepen In het bureau van de spaarbank tc Brunswijk kwam een man binnen, die geld wilde wisselen. Toen de kassiei zijn kas te voorschijn had gehaald, hield' de man hem een revolver vooi het hoofd en gelijktijdig verschenen nog twee mannen met revolvers. Terwijl twee dieven den kassier beetpakten, maakte de derde zich van ca. 4000 mark meester. Het gelukte den kassier zich los te rukken, waarna de dieven de vlucht namen, doch een van hen, een zekere Banil, werd gearresteerd en bleek in het bezit van den geheelen buit te zijn. De twee gevluchte dieven, wier na men bekend zijn, hebben drie weken geleden een gelijken overval gepleegd op een elders gelegen filiaal der spaar bank. Waarschijnlijk zijn zij ook de daders van een overval te Beuthen. De Dussel iorfsche moordenaar. De „Mettermanner Zeitung" bericht te in een bulletin, in verband met de gebeurd zijn. Ik sloop door de achterdeur naar het schuurtje, nadat ik om half tien de kerk verlaten had, en fluks naar huis geloopen was want de sleutel brand de mij in den zak, en ik had geen rust, alvorens mijn tante nogmaals ge sproken te hebben. Morgen zou het te laat zijn. Uit het schuurtje nam ik de fiets. Zonder dat mijn hospita het wist, had ik die 's-avonds menigmaal ge bruikt; waartoe dat raakt je niet. Tanjte placht even na tienen zich ter ruste te begevenik moest mij derhalve haasten. Ik zweer je, je luistert immers wel?" Weder stiet hij mij even zachtjes met de voet aan, en weder knikte ik, met een stugge uitdrukking op mijn gelaat. „Ik zweer je, dat ik hoegenaamd niet van zins was, haar eenig kwaad te doen. Ik wilde slechts een laatste wanhopige poging beproeven haar te mijner gunste van gedachte te doen veranderen. Toen ik aan het huis kwam\ was alles reeds donker. Ik maakte met Pauls sleutel de deur open. Ik wist wel, dat er niemand thuis was, als de oude, doöve juffrouw Jessop, die ver moedelijk reeds sliep. De vertrekken mijner tante bevonden zich, zooals ge weet, gelijkvloers, vlak bij de huisdeur. In de woonkamer brandde geen licht arrestatie van den 29-jarigen. Waldemar Stelzer, dat deze klaarblijkelijk een ab normaal persnon is. Hij is 14 Aprtf 1900 geboren en kwam in 1926 van Brcslau naar Wulfrath en vandaar in 1927 naar Mettman. Sinds een jaar was hij werkloos. Desniettegenstaande be taalde hij zijn huur steeds vooruit. Wat hij eigenlijk uitvoerde, weet tot nu toe nitynand. Hij sprak* steeds over zwaarwichtige vraagstukken en schreef ook brieven aan rijkspresiJent von Hin denburg, den Pauselijken Nuntius en andere personen, welke epistels echter, daar zij steeds ongefrankeerd verzenden werden, steeds terugkwamen. Gods dienstige vraagstukken behandelde hij in den vorm van gedichten, die hij aan iedereen te lezen gaf. Bij de huis zoeking werden voorwerpen van den meest verschillenden aard gevonden, die er op wijzen, dat hij abnormale neigingen heeft. In zijn kamer is bo vendien nog een met bloed bevlekte vrouwenrok gevonden. De politie vond ook verschillende foto's, die Stelzer in de meest verschillende kleeding. voor stellen, o.a. ook in vrouwerikleeding. Ook werd een foto gevonden, die zijn verloofde zou moeten voorstellen, welke foto van verschillende opschriften was voorzien. Uit een der bijschriften was tc lezen, dat zijn verloofde het hoofd afgehouwen was. Opmerkelijk is nog, dat in 1926, dus ten tijde dat Steizer nog te Breslau woonde, daar 2 kinderen zijn vermoord. De dader van deze moor den is tot nu toe onbekend gebleven. Een en anJer blijft natuurlijk geheel voor rekening van genoemd blad, te meer, daar de poljitie op de pers conferentie in het geheel geen bizonder- heden over het verhoor van Stelzer of ander feitenmateriaal meedeelde. Van de zijde der politie wordt in- tusschen meegedeeld, dat sedert eenige dagen bizondere razzia's zijn georgani seerd, om den Dusseldorfschen moor denaar op het spoor te komen. Hoewel verscheidene personen daar bij in hechtenis zijn genomen, heeft men toch nog geen aanknoopingspunten ge vonden, dat de gezochte mojrdenaar zich onder hen bevindt. De razzia's zullen de eerstvolgende dagen worden voortgezet. De arrestatie van Stelzer wordt door de politie be vestigd. Deze is terstond naar Dussel- dorf overgebracht en een rechercheur uit Dusseldorf werkt met de recherche van Mettmann samen, om het onderzoek voort te zetten. Misschien is Stelzer d,e wielrijder, die door de politie sedert geruimen tijd wordt gezocht en die te Ober- meer. De deur der kafleF'van mijn broer was gesloten, die mijner tijrite srtfond half aan. Ik stiet dit met inijii open, en zag bij het schijnsel van «Jukaars, die op het toilettafelt}je stfTnd, mijn tante geheel gekleed op den vloer lig gen, vlak voor de deur, die naar Paul's kamer toegang gaf. Zij was voorover gevallen en had vermoedelijk haar hoofd gestooten tegen de leuning van de sofa. Later begreep ik, dat Paul haar uit zijn kamer gestooten en tegelijkertijd de deur met kracht toegeslagen had, zoodat hij het geraas niet kon hoÖr(fh,* dat haar val veroorzaakte. Waarschijn lijk was zij met haar voet aan haar japon, of aan het parket blijven haken. Ik trad op haar toe. Zij ademde nog en bewoog zich onrustig. Ik zag, dat zij spoedig tot bewustzijn zou komen, ik beschouwde haar een oogenblik, en dat oogenblik was mijn verderf. Het misdadige plan schoot gelijk een blik semstraal door mijn brein. Ik legde mijn oor tegen de deur van Pauls kamer en hoorde zijn zware ademhaling. Ik wist, dat er chloroform op zijn wasch- tafel stond en sloop naar binnen. Hij lag aangekleed te bed, en sliep. Hij moest zich herinneren, dat hij 's-mor- gens aangekleed wakker was geworden, eji dat vermeerderde no£ zijn onzeker kassel en in het gebied van R-enrath vrouwen heeft lastig gevallen. Dc veel genoemde Nestroi is nog niet opgespoord en wordt nog steeds gezocht. Tegen den vermelden Oosten rijker is een bevel tot aanhouding uit gevaardigd. De z.g. moordenaarsbrieven, die aan de couranten en politie worden toege zonden blijken voor een groot gedeelte mystificaties te zijn. Na schifting kon een derde van deze brieven ter zijde worden gelegd. Een groot aantal jongelieden zjjn van elders naar Dusseldorf gekomen om naar den moordenaar te zoeken in de hoop, dat zij de uitgeloofde bclooning van 15.000 Mk. kunnen verdienen. De berichten in de bladen over een brief, tot een courant te Dusseldbrf gericht, volgens welken ook te Neuss een lijk begraven zou zijn, zijn onjuist. Niemand wordt vermist op wie deze me dedeeling zou kunnen slaan. o FRANKRIJK. Georges Clemenceauf De groote Fransche staatsman Geor ges Clemenceau is in den nacht van Zaterdag op Zondag op 88-jarigen leef tijd, overleden. Het agentschap Havas werd verzocht mee te deelen, dat geen priester in de kamer van den stervenden staatsman is binnengelaten. Wel heeft kort voor zijn overlijden Mgr. de la Valette Montbrun, voorzitter van de vereeniging „Les Amis de Pas cal" een bezoek aan Clemenceau ge bracht cn werd hij in diens kramer toegelaten. De prelaat maakte een ze genend gebaar cn boog zich diep voor den stervende. Daarna voerde hij flui sterend een gesprek met den zoon van Clemenceau. Bij zijn vertrek verklaarde de kerk vorst tegenover de journalisten, dat het anti-clericalisme in Clemenceau ver dwijnt tegenover den grooten Fransch- man. De oneindige diensten, die hij aan het Vaderland bewezen heeft, ver ontschuldigen heel wat. Zuster Theom- ncste heeft nog een dier laatste woordein van Clemenceau overgebracht: „Ik be let u niet voor mij te bidden, zuster", fluisterde hij. Er was geen enkel sar casme in die korte verklaring, besloot de prelaat, maar een diepe eerbieidj een soort bewondering voor den aard van de zending der zuster, die hem zoo bewonderenswaardig verpleegd heeft. De zware doodstrijd van Clemence; duurde bijna 36 uur, hetgeen uitsluit te danken was aan z'n buitengewi rara zoo heid". .Jk greep het fleschje chloroform, verliet het vertrek zonder geruchtje maken, drenkte den zakdoek mijner tante met deV'loeistof en spreidde die!! overvaar gflmit. Binnen eenige minuten»* was alles afgeloopen. Edith was de mijne. Maar nu moest ik mij dekken, en de verdenking op Paul doen vallen. Dit was de eenige weg, wilde ik mij voor altijd van Editli verzekeren. En Paul verdiende het! Waarom had hij gepoogd, mij haar te ontrukken De omstandigheden waren mij gun stig Ik trok Paul's koffer uit zijn kamer, maakte dien haastig leeg, deed de boeken in de eerste de beste kast, en legde vervolgens het lijk erin. Ik geloof waarachtig, ik geloof stellig, dat er geen leven meer in het lichaam was", voegde hij er bij, en huiverde even. „Ik sloot den koffer en bond er het touw om, juist zooals hij dat had gedaan. Den sleutel nam ik eral en den volgenden dag gaf ik voor, ze te hebben gevonden in de kamer van tante Elisabeth. Den huissleutel stak ik weer in Paul's zak". (Sldi volgt).

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1