Wook-Mo-^u. Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 24 Nov. nam. 2.30 On Paradekoning Operette in 3 bedrijven, nam. 7,30 Drie arme meisjes, Operette in 3 bedrijven. FRANSGHE SCHOUWBURG. Zondag 24 November. In middag- (2 uur) voorstelling La Juive, Opera in 3 bedrijven. NIEUWE CIRCUS-SCHOUWBURG GENT. Vanaf 22 Nov. aanstaande en vol gende dagen .buitengewone week van variëteiten met de medewerking van de beroemde kunstenares MARIA VA- LENTA. 12 ophefmakende nummers, te Gent nooit gezien, o.a. Capitaine Wall met zijne 150 krokodillen, The great YO-San troep, Japaansche akro baton, Hassan, Trio, Corn, en Dixio, Arnold trio, The Eston, Miss Kitty enz. Eerstdaags: Het machtigste schouwspel onzer dagen. LOUIS DOU GLAS met zijn gezelschap van 60 negers, in de Amerikaansche ultra moderne operette, LOUISIANA. Dit gezelschap is ontegenzeggelijk samen gesteld uit de meesters van den dans, van het jazz muziek en van de mo derne opvatting. Neger orkester on der leiding van de neger Tommy La- diner. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 24 Nov. 1929. Biervliet v 9 30 ds Vrijlandt Aardenburg v 10 u ds Barnouw Breskens v 9.30 ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Keers Cadzand v 9 30 ds Visser Groede v 9.30 ds van Griethuijsen Doopbediening. Nieuwvliei n 2 u ds van Griethuijsen Schoondijke n 5 30 ds van Griethuijsen Waterldk. v 9.30 ds Hu zinga IJzendijke n 2 u ds Vrijlandt Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 ds Ouwerkerk Zondagoclitendedities der groote bladen Deze post werd naar bijna alle en zeker naar de voornaamste plaatsen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen doorge zonden, waar dan gelegenheid tot afha len werd, gegeven. Nu zal naar wij vernemen, niet meer van de tweede boot gebruik worden gemaakt, en alleen des avonds te Vlis- singen aangekomen post met de eerste boot te 7.30 worden overgebracht. De ochtendbladen van Zondag komen dus eerst Maandag in den loop van den morgen, dus bijna 24 uur later thans. Uit een en ander blijkt voldoende dat de aanneming van het voorstel- Wallien een verre van goeden stap is geweest. Het eenige succes is, dat men wel licht twijfelaars inzake de motie-Adri- aanse voor het weder inleggen van de vierde boot, heeft doen denken, dat de motie-Wallien de redding kon bren gen. Als men beslist drie booten als maximum wilde behouden, dan had men de bestaande dienstregeling ook niet moeten aantasten. Men heeft nu de mogelijkheid van wederkecrige bezoeken in Zeeland op Zondag zeer verkleind. Dit te meer', omdat op de eerste boot van Vliis- singen geen vervoermiddel aansluit be halve de tram Middelburg—Vlissiijgen en op de eerste boot van Breskens, wel trammen van Draaibrug-Breskens en van Biervliet—Breskens, doch geen uit» de lichting Sluis—Groede. („Vliss. Crt.") Wij komen in een volgend nummer hierop terug. Red. Bresk. Crt. BRESKENS. D aangekondigde wijziging van de Zin lags bootdien st gaat niet door. (Zie advertentie). De aangekondigde wijziging in het postvervoer op Zondagen van en voor West-Zeeuwscii-Vlaanderen is voorloo- pig uitgesteld. In verband daarmede blijven de tijdstippen, waarop de cor respondentie op de verschillende kanto ren, hulpkantoren en poststations kan worden afgehaald ongewijzigd. Deze tijdstippen waren en blijven vastgesteld als volgt: te Aardenburg 12.30—13.ÜU Biervliet 8.30-9.00 Breskens 13.15-13.45 Cadzand 9.15—9.30 Eede 13.45—14.00 Qfcede 11.40—12.10 Hrofdplaat 13.00-13.30 St. Kuiis 13.45 -14,00 Nieuwwliet 9.15 9.30 Oostburg 13.(10 14.00 Retranchement -13.00—13.15 Schoondijke 11.30—11.45 Sluis 13.00—13.20 IJzendijke 10.3011.30 Waterlandkerkje 10.30—11.00 Zuidzande 9.10—9.25 o CADZAND. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Openbare Lagere school alhier hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. De collecte voor het Roode Kruis heeft alhier f 10,85 opgebracht. o BIERVLIET. Benoemd tot onderwijzer aan de Openb. school te Rhoon de heer J. J. Aarnoutse, thans werkzaam als tijde lijke leerkracht aan school A. alhier. Van de drie molens, die onze ge meente rijk was, verdwijnt ook thans no. 2, „de Honigbij", onder sloopers handen. Laten wij hopen, dat „De Harmonie" van den heer I. Lijbaart, nog langen tijd de kom moge sieren. o SLUIS. De alhier gehouden collecte van wege het Roode Kruis bracht eén som op van f31,05. SLUIS. Burgerlijke stand. Geboorten 11 Nov. Elizabeth Pieter- nella, d. van M Dierikx-Notebaart. 12, Pieter Johannes, z. van J. G. J, Bod- derij-van den Broeke. Overlijden. 2 Oct. Katharina Brevet, 61 j., ongehuwd. 4, Maria Wilbelmina de Koene, wed. van D. Hogerheide. 26, te Oostburg, Jacquelina Cornelia Caroline Laura Noest, 54 j. ongehuwd. Loop der bevolking. Ingekomen zijn gedurende de maand October in deze gemeente. A. van Houte en gezin van Retran chement, M. Notebaart geb. van Mee- nen van IJzendijke, A. A. C van den Oever van Goes, M. L. Blaeke van Aardenburg, C de Poorter en gezin van Clinge, P. B Quataert van Knoc- ke, J. C. van Gestel van Dongen, C. A. Robesin van Heijst, Emma Elfrink van Middelburg Vertrokken zijn R. E. van den Broecke naar Aarden burg, A. A. Lierman en gezin naar Knocke, D. L. Vos en gezin naar Vlissingen, Johanna J. van 't Gilde naar Cadzand, O. J. de Zutter naar Eede, W. Hiller naar Middelburg, M. A. J. van Lierop naar Dongen, J. M.L. Provoost naar Assebrouck. C. A. Robesin naar Beemster. o SCHOONDIJKE. Op Vrijdag 15 November werd al hier in de zaal van den heer Rosevelt de eerste lezing voor de Volksuniver siteit gedurende het winterseizoen ge houden. De voorzitter deed in zijn openings woord o a. mededeeling van het schrij ven van Ir Spruijt in verband met diens vertrek naarVelzen. In dit schrij ven noemde de heer Spruijt de Volks universiteit: een der vele goede en gezellige dingen, die hij te Velzen zal moeten missen. Daarna was het woord aan den heer Van Dijk, directeur der landbouw school alhier, voor het houden van een lezing over: „Ons dagelijksch brood". In zijn zeer onderhoudende causerie behandelde de heer Van Dijk achter eenvolgens de verschillende soorten van broodkoren als tarwe, gerst, haver, maïs, gierst; verder de verschillende groote graangebieden en exporteerende landen met de wijze van verbouwing en export, van de meest primitieve tot de modernste, om in het laatste deel zijner lezing de graanhandel, meel- en broodbereiding in ons eigen land wat uitvoeriger te behandelen. Een en ander werd verduidelijkt met behulp van een schitterende collectie lantaarnplaatjes, welke met zorg was samengesteld en die de aanwezigen een kijkje gaven in bijna alle deelen der wereld. De plaatjes, betrekking hebbende op de meel- en broodbereiding in ons eigen land, waren voor deze gelegen heid belangeloos ter beschikking ge steld door den Nederlandschen Bak- kersbond en gaven tevens een aardig beeld van hetgeen door dezen bond op dit gebied wordt gepresteerd. Jammer, dat niet nog meerderen van deze schitterende lezing hebben ge profiteerd; doch de nog drukke werk zaamheden in den landbouw zullen daaraan*wel niet geheel vreemd zijn. o OOSTBURG. De emdles van den twee-jarigen cursus 1928-1929 voor Bakkersvak- onderwijs werd in tegenwoordigheid van verschillende genoodigden gehou den te Zierikzee op 19 November te Middelburg en alhier op 20 November en te Goes op 21 November jl. Het diploma, ten bewijze dat met goeden uitslag de lessen zijn gevolgd, kon worden uitgereikt aan de volgende personen: J. W. Capelle en J. A. Geleijnse te Zierikzee, A. Hirdes te Bruinisse, W. C. Hondsmerk te Zierikzee, F. Janse Dreischor, P. R. Kommer, Brouwers haven, A P. Rotte, Oosterland, A. Houterman, Serooskerke, J. van Soe- len, Oost- en West-Souburg, D. C, van de Kop, Vlissingen, J. C. de Wolff, Middelburg, G. P. Canneijt, IJzendijke, M. J. Brevet, C J. Hondsmerk en A. A. Leenhouts, allen Oostburg, G. J. Bakker, Goes. W. Beenhakker, Kloe- tinge, J. M. Contant, Colijnsplaat, F. Felius, Goes. L, P. van Halst, Wisse- kerke, J. G. Harthoorn, 's H.-Arends- kerke, W. Heuseveldt, Wissekerke, Hirdes, Heinkenszand, J. J. de Mul te Kortgene. G. Remeijn, Hansweert, C. J. Steketee, Nieuwdorp, L. D. Ver schuur, Wolfaartsdijk en J. de Smit, Borssele. In de plaats van den heer 1. A. de Brauwer uit Aardenburg, die als zoodanig heeft bedankt, is tot voor zitter van den Bond van Muziekver- eenigingen in Z.-Vl. W.-D. benoemd de heer M. E. M. Waelput uit Groede. EEDE. Begunstigd door prachtig herfstweder vierde Eede Donderdag feest; ter ge legenheid van de herdenking van de 25- jarige ambtsvervulling van den heer E. Buzeyn als burgemeester. 'tWas nog donker toen reeds de eerste don derbussen knalden. De herdenking werd geopend met een plechtige mis in hel mooie, voor dieze gelegenheid eenigszins versierde kerkje. Na afloop van deze dienst werd de jubilaris ten gemeente huize toegesproken door pastoor Vos, namens alle gemeentenaren. Spreker somde alle goede hoedanigheden van den jubilaris op en herinnerde aan al hetgeen de burgervader gedurende al die jaren in de gemeente had verbeterd en tot stand gebracht. Als bewijs van dankbaarheid bood spreker den jubilaris namens de ge meentenaren een schrijfbureau aan. De heer Buzeyn dankte den pastoor voor de hem gebrachte hulde en het prachtig geschenk, waarbij hij er aan herinnerde hoe hij vanaf ongeveer 50 jaren terug reeds zijn kennis verzamelde in dit primitieve gemeentehuis en dat hij, al zij het dan ook gedeeltelijk in een andere functie reeds gedurende 40 jaren zijn beste krachten ten dienste dier gemeente stelde, in dit gebouw, zoodat hij er erg aan gehecht is. Hij is er evenwel van overtuigd, dat her nieuwing wenschelijk is, doch daar hij meestal op den bodem der gemeente kas zit, hoopt hij dat er misschien eens een goede geest zal komen, die voor de benoodigde fondsen zorgt, in welk ge val er ten spoedigste een naar de eischen destijds ingericht raadhuis zal komen. Hij spreekt tenslotte de hoop uit,, dat als voor hem ten eenigen dage de tijd gekomen zal wezen, dat hij zijn ambt moet neerleggen, het weder iemand uit eigen volk moge wezen, die met de gemeentetoestfinden op de hoogte is, in plaats van een vreemde, die hem aan 't hoofd van Eede's burgerij zal opvolgen en die, evenals hij, onver schillig wie hem noodig heeft steeds be reid zal wezen, in 't belang van Eede te werken en de personen te woord te staan. Na deze toespraken, die ten gehoore van de bevolking vóór het gemeentehuis gehouden werden, was er gelegenheio den jubilaris geluk te wenschen. Hierna brachten de schoolkinderen onder leiding hunner onderwijzers een zanghulde, waarna het hoofd der R.-K.- school, de heer Rooze, den burgemee ster, namens de kinderen gelukwenschte met zijn jubileum. Na deze aubade vonden we gelegen heid de versieringen eens te bezichtigdn. 't Is verbazend, zooveel hiervan gemaakt is. Zooals bekend bestaat Eede uit twee deelen n.l. het dorp en verder nog den z.g. Biezen, waar de burge meester woont. Burg. Buzeyn moet minstens 4 keeren per dag den weg afleggen, die ongeveer 20 minuten gaans is. Die lange weg, zelfs nog verder tot voorbij 't gemeentehuis, tot zelfs aan de z.g. scheiding was geheel versierd met jonge dennen, met hier en daar verbonden door guirlanden, terwijl een vijftal eerepoorten wedijverden om den eersten prijs. Vooral de poort aan de z.g. scheiding, viel ons op, was aï buitengewoon origineel, en week geheel af van wat men op eerepoorten-gebied meestal ziet. Aan vele woningen, evenals aan de poorten, waren, vaak in dichtvorm, aller lei goede wenschen voor den jubilaris aangebracht. Het zal voor de jury een zware taak wezen, de prijzen te bepalen op zoodanige wijze, dat iereen tevreden wordt gesteld. Om twee uur had op een weiland nabij de burgemeesters woning de op stelling plaats van den optocht, die door de gemeente zou gaan. Voorafgegaan door een stoet ruiters vertegenwoordigende zoowat alles wat Eede aan rijpaarden kan leveren, namen aan den stoet deel een vijftal praal wagens benevens tal van versierde rij wielen. De muziek van Sint Kruis ver leende hare assistentie en verzorgde met de zangvereeniging Sint Cecilia van Eede het muzikale gedeelte van den stoet. Aan het einde van de stoet liepen de leden der feestcommissie, der ge meenteraad en van de plaatselijke be sturen terwijl d;e stoet gesloten werd door den jubilaris in een versierde auto. Het mooie weder had veel kijkers naar Eed,e gelokt. De jury bestond uit Mevr, Ancion— van Maldegem en de H.H. Overmaat en Van der Plassche, alle drie uit Aar denburg. De feeststemming was er om vier uur n.in. al danig in en we twij felen niet of die zal des avonds wel het toppunt bereikt hebben, zoodat nog velen maanden nadien zich nog de leute van dezen feestdag zullen herinneren. Door de jury zijn de volgende prij zen toegekend Afd. Eerepoorten: De 3 poorten in de kom elk een le prijs. De poort bij Buyck 2e prijs. De poort bij den burgemeester 3e prijs. Afd. Praalwagens Jonge boeren le prijs. Verdonck 2e prijs. Duivenvereeniging 2e prijs. De Vreeze 3e prijs. Verschoote 3e prijs. Afd. Wielrijders: R.-K. schoolgroep le prijs. Reiniers le prijs. Heijndrickx 2e prijs. AARDENBURG. Voor het Departement SIuis-Aar- denburg van het Nut trad Woensdag avond te Sluis op de heer Jac. Elsacker uit Rotterdam, van wiens sublieme voordrachtskunst wij reeds eerder mochten genieten. Ook nu weer boeide en ontroerde hij de aanwezigen met fragmenten uit het zoo bekende boek van Remarque. Na de pauze bracht hij op fijn-geestige wijze enkele schet sen ten gehoore, die de humor van Ernest Claes en de Sinclair kostelijk deed uitkomen. Voor zijn Vlaamsch had men zelfs hier zoo dicht bij de grens enkel bewondering. In de in den loop dezer week gehouden vergadering der Koninklijke Muzieksociëteit „Aardenburgsche Fan faren" alhier, werd de heer J. v. d. Plassche als bestuurslid herkozen. Een liefdesdrama. Op de kermis te Stroobrugge (Bel gische grens) nabij Aardenburg, had Zondag een liefdesdrama plaats. De 22-jarige B. J. van Vooren, arbeider, wonende te Aardenburg, verkeerde met de 19-jarige A. K. aldaar, welke ver keering tegen den zin der ouders was. Na een woordenwisseling sprong het meisje in de vaart te Stroobrugge, achterna gesprongen door v. V., die onder drankinvloed verkeerde. Met veel moeite werd'het meisje opgehaald. Zij verkeert echter nog in levensgevaar. Van V. is verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. (VI. Crt.) Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 November. De volgende zaak werd o. m. be- hand: J. J. V., 21 j, landbouwersknecht te IJzendijke, werd ten laste gelegd dat hij op 20 October 1929 te IJzendijke C. H. heeft geslagen. Eisch f 10 subs 10 d., uitspraak id. kousen, handschoenen enz., wascht men In lauwwarm Persilsop. Luchtig heen en weer slaan en naspoelen In lauwwarm water. Zoo wordt deze wasch op de beste manier gereinigd. Gekleurde wol wascht men koud! Wol niet wringen, maar uitdrukken! Ter opfrissching van de kleuren doet men in het spoelwater een scheut blanke azijn. Men legt het wollen goed op een schoone witte doek te drogen. Importeur Oatermann Co's Handel Mii., Amsterdam

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2