ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW- y! PURO Niemeijer's .Wittester in m zv Buitenland. FEUILLETON Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCE VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Ürukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM BLIEK Telefoon RPF^KPMS Poitglro No. 21 701?g Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen int uiterlijk Dinsdag- en Vrijdogra'dd-'r t unr 37e Jaargang Zaterdag 16 November (929 Nummer 3480 GRATIS verzekering gulden bij levens- iss gld. bij dood pp gld. bij verlies pm gld. bij ver- tm gld. bij ver- mp gld. bij ver- ja gld. bij verlies voor deabonné's tegen 9lj[] lange ongeschikt- [MM door /h vaneen hfl lies van een ül] lies van een /h lies van een II] van eiken ongelukken voor: hsid tot werken. een ongeluk. hand of voet. *«1 oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. ENGELAND. Stilgelegd. Maandag en Dinsdagnacht heeft bo ven Engeland een hevige storm gewoed die gepaard ging met overvloedigen regenval. Te Cardington maakte men zich erg bezorgd voor het luchtschip R 101 dat aan den ankermast bevestigd is. De noodige voorbereidingen waren reeds getroffen, indien het luchtschip los zou raken. De geheele bemanning was aan boord Door den storm is het verkeer langs de kust stilgelegd. Ook de visscherij staat stil. De schepen van de diensten over het kanaal kwamen met groote vertraging aan. Het luchtverkeer moest zoo goed als stil gelegd worden. Alleen met Amster dam was nog lucht-verbinding. Talrijke telefoonlijnen in Noord- en Midden - Engel and zijn .gestoord. Wilde busstaking in Londen. Er is te Londen een wifde staking uitgebroken onder het personeel van vier der grootste remises van de Lon don Company, waardoor het verkeer op 15 van de belangrijkste verbindings lijnen de maatschappij ontwicht is ge weest. Personeel van de garage te Dalston beklaagde zich over het verplaatsen van vakvereenigingsleden en het aannemen van niet georganiseerd personeel, en toen de chef die klacht naast zich neerlegde, staakten de 85 chauffeurs en wisten hun kameraden van drie ande re remises eveneens te bewegen hel werk neer te leggen. De secretaris van den transportarbeidersbond zal met de directie van de L. G. O. confereeren. BELGIE. Brand te Brussel. Dinsdagmiddag is er in de Oude Kleerkoopersstraat te Brussel brand uit gebroken in een hoedenmagazijn vlak naast een bioscoop. Het huis en de bioscoop werden onmiddellijk ontruimd en weinige oogenblikken later stond de winkel in lichte laaie. De brandweei van Brussel en van de buitenwijken werkte samen bij de bestrijding van den brand. De brand ontstond doordat een benzinebus ontplofte, terwijl de winke lier een hoed met benzine schoonmaakte 38 XXV. Ik was thans in staat de misdaad, of althans mijn meening daarover tamelijk nauwkeurig opnieuw te con- stateeren. Vermoedelijk had Arthur Har vey met overleg zijn tante vermoord om zich in het bezit van haar vermogen te stellen, eer zij haar testament nog maals veranderde. De geheele zaak was zeer sluw over legd; de eenige zorg van den moorde naar had hierin bestaan, een alibi te kunnen bewijzen. En hierin was hij ten volle geslaagd. Juffrouw Hopkins zou zeer zeker er een eed op doen, ciat hij onder hare oogen de avondgodsdienst oefening had bijgewoond, dat hij vóór half elf naar huis gekomen was, en den geheelen nacht zijn kamer niet had ver laten. Niemand, zoo dacht hij, zou hem be schuldigen, in nog geen drie kwartier mijlen afgelegd te hebben, een moord begaan, en een koffer met boeken uit gepakt te hebben, en daarin oordeelde mmm mimi'VimJ T""1 9 9 De brand verspreidde zich bliksemsnel over de gansche woning, die vernield werd. De vrouw en het dochter je van den winkelier zijn gestikt; de man zelt is gewond. DUITSCHLAND. Twee matrozen verbrand. Op het in de haven van Stett'n lig gende Deensche stoomschip „Frida" heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Eenige matrozen keerden laat in den nacht dronken aan boord terug. Toen een hunner de kachel in de kajuit wilde bijvullen, viel een stuk gloeiende kool op den grond, tengevolge waar van een oogenblik later de geheele ka juit in lichter laaie stond. Nadat het vuur gebluscht was, vondi men 3 ma trozen bewusteloos op den grond lig gen. De brandweer kon er slechts bij één hunner in slagen de levensgeesten weer op te wekken. Werkloozen on'der zand bedolven. In de zeven naast elkander liggende kogelvangers der sinds eenigen tijd door de bezetting vrij gegeven schiet banen te Coblenz, waarin een groote menigte geweerkogels zitten, die bij de schietoefeningen der bezetting daarin gedrongen zijn, groeven Vrijdag on danks 't strenge verbod der politie, eeni ge werklooze jongemannen naar zulke ko gels. Drie van hen, die reeds aanzienlijke hoeveelheden kogels hadden uitgegraven werden plotseling door neerstortende aarde bedolven. Terwijl één hunner zich uit de aardmassa wist los te wer ken, werden de beide andereu dooi toesnellende inwoners geborgen. Een 20-jarige man was reeds dood, "ter wijl de andere ernstige kwetsuren had den opgeloopen. Aanklacht van den ex-Keizer. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. Crt.: De gewezen Duitsche keizer hééft een klacht ingediend tegen de Berliner Morgenpost. Het blad had enkele da gen geleden een artikel gepubliceerd waarin werd, beweerd, dat Wilhelm II financiëel geïnteresseerd was geweest in de firma Krupp. Tevens werd daarin hij volkomen juist. Hij wist, dat er in de schuur een rijwiel stond; hij kon onop gemerkt daar bij komen en had, waar schijnlijk als student, eer hij naar Sout hend, kwam, het wielrijden terdege ge leerd. Hij moest op een draf, vanuit de kerk naar huis gekomen zijn, de fiets stillekens uit .d,e schuur gehaald en in den ongeloofelijk korten tijd den moord bedreven hebben. Nadat de afschuwelijke daad bedre ven was, bleef hem nog slechts oyer, de verdenking te richten op zijn broeder den van nature verdachte. Eensdeels was dat een monsterachtige gemeen heid, van den anderen kant werd het begrijpelijk, als men bedacht, hoezeer de beide broeders van elkaar vervreemd waren, doordien zij alle twee juffrouw Simpson beminden. Wel is waar had Paul steeds met de grootste aankankelijkheid, ja, bewonde ring van zijn ouderen 'broeder gespro ken, maar destijds bezat hij de genegen heid der jonge dame, alhoewel Arthur hare hand veroverd had, en een succes in zulke zaken pleegt aan het gemoed een zeer weeke stemming te geven. Zonder twijfel beschouwde Arthur zich niet als overwinnaar, zoolang hij zijn broeder niet verdrongen had uit het hart van juffrouw Simpson. Ten einde zijn doel, zijn eigen veiligheid te verstaan gegeven, dat het Duffeche leger daarom zijn kanonnen bij Krupp moest betrekken, hoewel het elders ka nonnen van betere hoedanigheid had kunnen krijgen. o FRANKRIJK. Mondain jongmensch naar het Bagno. Uit alle oorden van Frankrijk worden thans groepjes tot dwangarbeid in Fransch-Guyana veroordeelde misdadi gers naar het eiland Ré vervoerd om daar te worden ingescheept. Onder deze misdadigers bevindt zich ook Barataud. Deze, een jonge man, was industrieel te Limoges. Hij leidde een zeer mondain leven, dat hem veel geld kostte en in allerlei uitspattingen ontaardde. Om aan geld te komen, gaf hij voor een stuk terrein te willen ver- koopen, dat zijn eigendom was. Zijn d,oel was echter de koopers om hel leven te brengen om zich van het geld meester te maken. Hij bracht het niet verder dan tot het laaghartig vermoor den van den chauffeur die hem -naar de plek van de afspraak reed. Naar de berichten te oordeelen heeft ;Barataud -intusschen zijn allures van 'mondain jongeling niet prijsgegeven Bovendien wijst alles er op, dat de indruk, dien hij destijds op velen wist te maken, ook thans rog niet is ver zwakt. Want onder de sombere mannen van het convooi, die een levenslang ballingschap tegemoet gaan, liep Ba rataud, rechtop goed gekleed en goed geschoren, terwijl een medegevangene, die aan dezelfde ketting als hij was ge ketend. Barataud's valiesje droeg Zoodra echter het convooi te Saint Martin op het Eiland dc Ré was aan gekomen, moest Barataud zijn kleeren voor die van den banneling wisselen. Ontploffing in e.n kr/itmagaziju. Maandagavond heeft in een militair kruitdepot te Toul een ernstige ont ploffing plaats gehad, Eenige oogenblikken was de geheele stad verlicht, waarop een aschregen viel. Een tweede kruitdepot, dat er naast lag, bleef gelukkig gespaard. De omgeving der plaats van de ont- en den val van zijn medeminnaar te bereiken, bestond e r voor hem maar een weg. Was het dan te verwonderen, dal hij dien insloeg, alhoewel die medemin naar zijn eigen broeder was. Oorlog cn ijverzucht laten geen natuurlijke gene genheid gelden. En in dat licht be schouwd, werd Arthur's gedrag te Pa rijs mij volkomen duidelijk. Hij had daarbij een tweevoudig doel op het oog gehad. Eerstens wilde hij openlijk de schuld op zijn broeder laden, ten tweede trachtte hij juist dien broedei uit de handen van het gerecht te hou den, want, zeker was hij geen oogen blik van zins geweest, hem aan Jen galg te brengen. Hij wilde 'hem eenvond g klit den weg ruimen, naar een of ander land in den vreemde sturen, vanwaar hij niet meer kon terugkeeren, om als dan zichzelf in het ongestoord bezit der jonge dame en der erfenis te ver heugen. Vermoedelijk zou hij alles in het werk hebben gesteld, om het zijn broeder in den vreemde behagelijk te maken. Thans kon ik het begrijpen, dat on der deze omstandigheden -de diensten van een particulier detective, hem van groot nut zouden geweest zijn, en dat hij mijn eerste aanbod zoo bereidwillig had aangenomen. Hij was met groote sluwheid, ja, geslepenheid te werk ge ploffing, is afgezet. Men weet nog niet waaraan de ontploffing is toe te sclirij ven. STAKING TE SLUISKir.. Aan het Dagblad van Noord-Bra bant ontleenen wij het volgende: Omtrent de staking aan de coces- fabriek vernemen wij, dat van de 450 stakers slechts een vijttigtal arbeiders aan het werk is gegaan. De besturen der organisaties hebben den inspecteur van den arbeid te Dordrecht er op gewezen, dat door te lange werktijden der werkwilligen in de cocesfabriek de Arbeidswet over treden wordt. De arbeidsinspectie is echter van oordeel, dat zich hier een geval vat. overmacht voordoet, als bedoeld in artikel 83 van de Arbeidswet. In haar antwoord op de aangifte door de be sturen der organisaties, deelde zij mede, dat zij de overtredingen als gerecht vaardigd beschouwt. gaan. Ik had Paul's schuld aan het licht moeten brengen, hemzelf daaraan moeten doen .gelooven en zóó hem moe ten nopen om te vluchten. Om dat tc bereiken, had, hij mij het allernood zakelijkste medegedeeld, terwijl hij te genover de politie uiterst achterhoudend bleef. En de brief die hij op de trap liet vallen Lieve hemel, dat moest met opzet geschied zijn! Zijn bezoek bij mij kon geen ander doel gehad hebben, als den brief bij zijn vertrek, voor mijn oogen te laten vallen. Hoe meer ik daarover nadacht, des te vaster werd mijn overiuiging. Zijn te.ugkeeren naar mijn kamer, zijn drif tige woorden, de worsteling om het compromitteerende stuk, dat alles was slechts op touw gezet, om, wanneei er soms eenige argwaan in mij mocht oprijzen, dien in den kiem te verstik ken. Iemand, die comcdie speelt, is steeds buitengewoon angstig en licht geneigd, in overdrijving te vervallen omdat hij zich nooit kan losmaken van de vrees, dat men zijn bedrog door ziet. Ik herinner mij nu, hoe onverwacht tijdens de worsteling de krachten van Arthur Harvey hem begeven hadden. Het had destijds mijn verwondering ge maakt, maar nu was ik er zeker van, Op de vraag of te Sluiskil momen teel tusschen de directie der coces fabriek en de stakende arbeiders pogin gen worden gedaan om tot bijlegging van het geschil te komen, werd van de zijde der directie geantwoord, dat bij haar omtrent stappen in deze rich ting gedaan niets bekend is. Ook door den Rijksbemiddelaar en de stakers worden thans geen pogingen in het werk gesteld. Van arbeiderszijde deelde men mede, dat men nog altijd blijft bij het be sluit om de staking tot het uiterste door te zetten. BRESKENS. Dinsdag werd door de Directie van dc N.V. van Melle's Confectionery Works alhier een feestavond voor liet personeel georganiseerd waarbij dc folkloristische film „Neerlands Volks leven in de Oogsttijd" onder weten schappelijke leiding van den Heer D. J. v. d. Ven uit Oosteibeek werd vertoond. Het muzikale gedeelte werd door den Heer Dekker uit Arnhem verzorgd. Met veel belangstelling sloegen de talrijke aanwezigen de tafereelen gade die gedurende de oogsttijd in sommige deelen van ons land plaats vinden. Deze film is niet alleen interessant doch tevens leerrijk te noemen. Tijdens de pauze werden verschil lende ververschingen uitgereikt door da mes van het kantoorpersoneel, die zich hiervoor vrijwillig beschikbaar stelden. Tevens werd door de Directie mede gedeeld, dat zij voor de werknemers een premievrij pensioenfonds had op- 'gericht, waardoor haar f 30.0, 0 in gestort was. Zij hoopt dit fonds in de toekomst belangrijk te kunnen versterken. Een spaarkas 5 pCt. rentegevend, is in het leven geroepen, welke bij huwelijk be paalde toeslag geeft. Bovendien werd een week extra loon uitgekeerd. Deze gezellige en goedgeslaagde avond zal zeker bij iedereen lang in het geheugen blijven. Maandagavond zal in de Concert zaal van de N.V. Van Melles Con fectionery Works een bijbellezing wor den gehouden, (zie de advertentie in dit blad). dat zulks had behoord tot zijn rol, en dat hij mij gemakkelijk had kunnen overmeesteren, wanneer hij zulks had gewild. Nu begreep ik ook, waarom de feiten van het geval in den beginne zoo gemakkelijk en zoo geheel zonder moeite in mijn geest opkwamen. De moordenaar zelf had mij geholpen, en aan de detectives van den staat alle hulp geweigerd. Zijn geheele gedrag was gegrond op dc hoop, dat d,e po litie eerst eenige dagen na mij, de waarheid zou achterhalen. In dien tus- schentijd zon Paul inmiddels zijn vlucht bewerkstelligd hebben. Dit plan, was, zooals wij fgezien hebben, gelukt en tegelijkertijd mislukt. Dc beambten van Scotland Yard, waren wel is waar later gekomen dan ik, maar zij waren mij toch dicht op de hielen gevolgd en hadden zich meester gemaakt van Paul, alvorens deze in veiligheid was. Terwijl ik heimelijk om de politie had gelachen, waren zij zoo onver moeid te werk gegaan, als het in de gegeven omstandigheden slechts moge lijk was geweest. Ik daarentegen, die mij zooveel had ingebeeld op mijn succes, was slechts het werktuig ge weest in de handen van een man, die in sluwheid, mij aanmerkelijk overtrof. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1