ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSQHVLAANDEREN Buitenland. FEUILLETON Provinciaal Nieuws. BRESKENSSCHE COU VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 50 ct. p. regel. 1 Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TNO!T BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot nlteriyk Dinsdag- en Vrjjdagmiddng 1 uur 7e {aargsng Woensdag 13 November 1929 Nummer 3479 GRATIS verzekering zoor dsabonné's tegen ongelukken voor at, a gulden by levens- jss gld. bij dood mm gld. by verlies gld. by ver- is gld. by ver- aar gld. by ver- 4 unn lange ongeschikt- !!]l! door 7h van een hl] lies van een 4Q lies van een lies van een J WW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is by de herverrekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. HONGARIJE. Brutale inbraken door studenten. In Kekescsaba in Hongarije is een inbrekersbende gearresteerd, welke uit sluitend uit ipnge studenten bestond. Den laatsten tijd waren in de stad tal rijke brutale inbraken voorgekomen, opvallenderwijze meest in boekwinkels en radio-winkels. Eerst werd een jon gen van veertien jaar gepakt toen hij de kas der thesaurie der Evangelische Gemeente wilde plunderen en hij be kende het hoofd van een bende van zes personen te zijn, die uitsluitend uit stu denten bestond en alle gesignaleerde inbraken gepleegd had. Alle zes jonge lieden werden gearresteerd en het ge- stolene bestaande uit boeken, radiotoe stellen enz. ter waarde van duizenden pengoe in beslag genomen. De studer ten hadden bij hun inbraken ware filmtrucs toegepast, zich b.v. aan tou wen langs gevels der huizen laten zakken enz. o OOSTENRIJK. Berooving te Weenen. In het centrum van Weenen is een f kassierslooper door verscheidene man nen aangevallen en beroofd. De aanval lers vluchtten met een gestolen auto midden door de hoofdstraten, waar toevallig, tengevolge van de relletjes aan de universiteit een groote mach! politie op de been was. Hoewel de politie-agenten trachtten de auto aan te houden en deze later achterna zet ten, wisten de daders te ontkomen. De gestolen auto hebben zij ergens aan den kant van den weg laten staan, waar deze later weer gevonden is. CHINA. De burgeroorlog in China. Volgens een bericht van een pers bureau uit Sjanghai is tusschen Tsjang Kai Sjek en generaal Feng een wapen stilstand gesloten. Feng zou zich bereid verklaard hebben den post van opper bevelhebber van de Chineesche legers in Noord-China op zich te nemen. Ook het Chineesche gezantschap te Tokio verspreidt een dergelijk bericht; be vestiging is evenwel nog niet ontvangen 37. Wij verlieten tesamen het huis, om ons naar het station te begeven. Welk een afstand hadden wij beiden in de laatste vier-en-twintig uur afgelegd! En toch gevoelde ik hoegenaamd geen lichamelijke afgematheid, ofschoon ik natuurlijk door mijn gemis aan welsla gen zeer terneergedrukt en moreel uitge put was. Het ergerde mij onbeschrijfe lijk, dat ik genoodzaakt was, dezen man te ontvangen, met hem te spreken, en hem te laten vertrekken, zonder hem van zijn misdaad te mogen beschuldigen Merkwaardigerwijze, voelde ik mij steeds meer en meer overtuigd, dat hij de moordenaar was,hoe onmogelijk zulks ook mocht schijnen. Maar niette min, moest ik wegens zijn broeder met hem onderhandelen, alsof ik elk zijner leugens geloofde. Juist liepen wij idoor een stille straat, toen, in de donkerte, iets mij voorbij- suisde en tegelijkertijd een idee een hoop een mogelijkheid als een bliksemstraal door mijn hersens schoot. Een wieljijder was ons voorbijgesto ken. In de ingeving van het oogenblik keerde ik mij tot mijn makker en vroeg ENGELAND. Botsing in de lucht. Tijdens een militaire oefening der Britsche luchtvloot zijn twee Engelsche militaire vliegtuigen boven Wallington in het Engelsche graafschap Surreys met elkaar in botsing gekomen en in brand geraakt. De bestuurders sprongen met een valscherm uit de brandende vliegtuigen en bereikten ongedeerd den grond. Het eene vliegtuig viel op een ge lukkig juist leeg staand huis, waarvan de voorzijde geheel vernield werd. Ook het belendende huis werd zwaar be schadigd. Een begin van brand door het vallende brandende vliegtuig veroor zaakt, kon door de brandweer spoe dig worden gebluscht. Het losgeraakte benzinereservoir sloeg door het dak van een ander huis. Het huis werd geheel met benzine gedrenkt, doch gelukkig brandde er geen vuur, zoodat de bewoners met den schrik vrij kwamen. o BELGIE. Een vliegtuig over den kop geslagen. Een vliegtuig van den dienst Brusse Parijs, dat Vrijdag om 1 uur tegelijk met een andere machine uit Brussel was vertrokken, had met zwaar wee- te kampen en zag zich genoodzaakt evenals het begeleidende vliegtuig, na bij Louvres te landen. Terwijl het begeleidende vliegtuig een vlotte nood landing maakte, sloeg eerstgenoemde machine toen zij den grond .raakte, over den kop, waarbij de piloot Guy een been brak. De twaalf passagiers kwamen met den schrik vrij, meldt „de Tel". o FRANKRIJK. Handtasschen met poederdoozer, en revolvers. In de Parijsche rechterlijke kringen is men het er algemeen over eens dat het eenige afdoende middel om een einde te maken aan de vele daden van geweld die in den laatsten tijd hoe langer hoe veelvuldiger voorkomen, is: het verbod om vuurwapenen te ver- koopen. In 70 pCt. van alle gevallen die de rechtbank te behandelen heeft, komt men tot de conclusie dat de aangeklaag de aan een plotselinge opwelling toe gaf en het tragisch slot zou zeker ver meden zijn, wanneer de beklaagde geen hem: „U fietst, niet waar Het was als het ware een inspiratie. Er viel een vloek van Harvey's lip pen. „Wat donder!" riep hij woedend. „Wat weet je? Hoeveel? Hoe weinig?" Hij sloeg mij met de gebalde vuist midden in 't gezicht en rende ijlings in de donkere straat voort. XXIV. Zoodra ik eenigszins van mijn ver- dooving bekomen was, raapte ik al mijn krachten bijeen, en vervolgde langzaam mijn weg. Ik deed geen poging om den misdadiger in te halen, want nu was ik overtuigd, dat vroeg of laat, alles in orde zou komen. Maar ik ging nu toch niet naar Parijs, maar stoomde met den eerstvolgenden trein weer naai Southend. Tevergeefs keek ik op het station naar den vluchteling uit, hij was ner gens te bespeuren. Ik zou hem op dat oogenblik toch niet hebben kunnen ar resteeren en berekende, dat het mij niet zou gelukken, alvorens ik de kwes tie van dat wielrijden had achterhaald, Ik heb het denkbeeld een inspiratie genoemd, maar eigenlijk was het slechts een gelukkige combinatie. Toen de fietser ons voorbijreed, kwam het plot seling bij mij op dat een rijwiel nog vlugger vooruit kwam dan een rijtuig. revolver bij zich zou gehad hebben. De gezworenen aan de rechtbank van het Seine-departement hebben zich daarom kort geleden tot den president der rechtbank gewend met een verzoek waarin zij op grond van de ervaringen, die zij in hun zittingen hadden opge daan den eisch stelden, dat de verkoop van vuurwapenen voortaan onder stren ge controle kwam. Verder eischen zü dat ingeval van vrijspraak, inzake moordaanslag den vrijgesprokene in ieder geval een straf wordt opgelegd wegens het gebruik maken van een vuurwapen. Men moet hier in aanmerking nemen, dat hea grootste gedeelte der Parijzenaars re volvers bij zich dragen en dat zelfs in de handtaschjes der modepopjes naast het. poederdoosje nog plaats is voor een revolver! o DUITSCHLAND. Communistiscne relletjes te Hamburg. In de-plaats van de verboden revo lutie-meeting, hebben de communisten Donderdag een protestdemonstratie aan de graven van de gevallen revolutionai ren bijeengeroepen. Terwijl deze de monstratie rustig verliep, kwam het in den nacht op verscheidene plaatsen in de binnenstad tot communistische orde verstoringen. De politie moest eenige optochten uiteen drijven, waarbij van den gummistok gebruik werd gemaakt. Een ernstige botsing had plaats op de groote Neumacht. Ongeveer 506 communisten vielen de politie aan. De politie-beambten werden met steenen en stukken hout bekogeld. Uit de vensters der omliggende hui zen werden voorwerpen naar de po.ibe geslingerd. Onder gejoel en gefluit en het geroep „Slaat de bloedhonden dood" drong de menigte op. Ten slotte moest va" de vuurwapenen gebruik worden gemaakt, waarop de aanvallers op de vlucht sloegen. Drie personen werden gearresteerd. Verscheidene politie-beambten wer den door steenworpen gewond. Het is niet bekend of communisten gewond werden. o RUSLAND. Wolvenplaag in Rusland. Deelen van Noord-Rusland en Siberië hebben onder zware wolvenplagen te lijden, waar het leven der boeren dooi bedreigd wordt. De boeren moesten Haast onwillekeurig, zoo te zeggen, drukte ik die gedachten in woorden uit, en de uitwerking was geheel en al onver wacht geweest. De rampzalige had zich zeiven verraden. Hij moest feitelijk in dien korten tijd zijn tante vermoord en op de heen en terugreis van een rijwiel gebruik gemaakt hebben. Ik moest nu te weten zien te komen, waar hij de fiets vandaan had Het was reeds over elven, toen ik ten tweede male op dezen dag aan het huis van juffrouw Hopkins kwam. Alle ven sters waren donker, klaarblijkelijk had het huisgezin zich reeds ter ruste be geven. Dit kon mij echter niet weer houden van te kloppen en te bellen, totdat ik de lieden wakker had gemaakt. Juffrouw Hopkins verscheen aan een raam, en ik vroeg, of haar huurder op zijn kamer was. Zulks was niet het ge val; hij was den geheeien dag nog niet thuis geweest. „Dan moest u mij terstond binnen laten", zeide ik, ik heb in naam der wet, belangrijke dingen met u te ver handelen". Min of meer ongerust, maar in hooge mate nieuwsgierig, kwam juffrouw Ho.p kins naar beneden, om aan mijn verzoek te voldoen. Vijf minuten later, zaten wij bij het schijnsel van een flikkerende lamp, we der in de gezellige voorkamer. Bleek, beangstigd, en met het haar in pavil- hun wapens inleveren en een wapenpas voor jachtgeweren is heel lastig te ver krijgen. Daar niemand zich er vooi spant, hebben de wolven zich ongehin derd kunnen vermeerderen. Een troep van ettelijke honderden wolven viel een pope en zijn vrouw aan toen ze op een weg, slechts een honderd kilometer ten Zuiden van Moskou, van het eene dorp naar een ander reden. Terwijl de vrouw de teugels hield, trachtte de pope, op den lagen boerenwagen staande, de on dieren met den zweep af te weren. Daar beet een der wolven het paard in het been. Het sprong op en wierp door den plotselingen ruk den pope van den wagen midden onder de hon gerige wolven. In luttele minuten had den de dieren hem verslonden. De vrouw ontkwam den wolven aldus hel Vad. doordat 't paard als- razend er met den wagen vandoor ging. Dergeij- ke aanvaten van wolven op menschen worden dagelijks uit alle deelen van Rusland gemeld. Door den Centralen Bond van Trans portarbeiders is een adres gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin zij aandringen op verbetering van de regeling der diensttijden vooi het varend personeel. Ter toelichting van hun verzoek mee- nen adressanten te kunnen volstaan met verwijzing naar onderstaand staatje van h.i. onmatig lange diensttijden. Dienst Vlissingen-Breskens. Dit personeel vaart vier dagen c" is den vijfden dag vrij. Om de vijf weken heeft men een vrijen Zondag. De gemiddelde werkweek is 76 uren, terwijl de diensttijd op werkdagen J- 15 uren, op Zondag 5 uren is. Dienst Vlissingen Terneuzen. Op dezen dienst maakt men dienst- weken van 721/2 uur, werkdagen van 14 uren en des Zondags 61/2 uur. Indien de ferryboot stilligt, komt er voor beide diensten (Breskens en Ter- jotten, gluurde de dochter om het hoek je van de deur. Ik duwde haar zachtjes weg, en sloot de kamer af. „Juffrouw Hopkins", begon ik, „heeft u een fiets of iets dergelijks in uw huis?" „Lieve deugd, mijnheer de detective", riep de dame uit, „komt u deswege in 't holst van den nacht hier, om mij dal te vragen „Nu, als u het dan weten wilt. er is hier een rijwiel. Het is een oud ding," vervolgde zij, „dat mijn zoon ihecft toebehoord, en dat minstens in zes maanden niet is gebruikt". „Laat mij het eens zien Juffrouw Hopkins pruttelde even, wegens dit verzoek, maar besloot toch, aan mijn verlangen te voldoen. Met eei- licht in de hand ging zij mij voor, naar een langwerpig gebouwtje, achter het buis. Aan den eenen kant was een soort schuurtje met een ongesloten deur, en in dat schuurtje stond, tegen den muur geleund een rijwiel, wel is waar niet een van het nieuwste modei. In den tuin was een achterdeur, waar door men op straat kon komen; ik had dit bij het binnenkomen terstond opge merkt. Ik onderwierp de machine aan een streng onderzoek, nam haar mee naai den kleinen tuin, en reed ef mede aan de hand een poosje op en neer. De wielen liepen zeer gemakkelijk; bepaald neuzen) voor den stoker -J-; 13j uur per week bij. Eens per vier dagen heeft een lid van het dekpersoneel de wacht. Dienst Wa'soorden-Hansweert. Op dezen dienst maakt men dienstwe- ken van 701,2 uur. Per dag I6V2 uur, Zondags 51/2 uur. Op dezen dienst is maar één stoker, waardoor er voor deze beambte per week - 4 uur bij komt voor opstoken. Dienst TerneuzeU-Hansweert. Op dezen dienst is de dienstweek 73 uren. Per werkdag wordt 17 uur, op Zondag 61/2 uur, gewerkt. Voor opstoken komt daar nog 4 uur per week voor den stoker bij, voor het dekpersoneel van beide diensten (Walsoorden en Terneuzen) ook weer wacht-docn. Dienst Zierikzee-Wolphaertsdijk. Op dezen dienst is de dienstweek 713/, uur. Per dag 13'2 uur, De Zon dags 8'2 uur. Men inoet minstens eens per week kolen laden. Als het bij aankomst te Zierikzcc laag water is, moet het per soneel terugkomen om te zwaaien, waar door de dienst nod langer wordt. Even eens wordt door opstoken en wachtdoen de diensttijd verlengd. Dienst K artgene-Wolpliaertsdijk. Er worden 16 reizen per dag ge maakt, des Zondags 10. Het personeel begint 's morgens hall zeven en eindigt 's avonds half 10. Wij maken er op attent, dat boven staande diensttijden worden gemaakt bij normaal verloop van den dienst en geen rekening is gehouden met ver lenging door te laat komen der trei nen, mist en slecht weer. Algemeene Opmerking. Als de schepen opliggen is de arbeids week 48 uur. o VREEMDELINGEN. De politie leidde een 29-jarigen Duitschen horlogemaker over de gren zen in de richting van zijn vaderland, die naar Engeland was vertrokken om werk te zoeken, doch daar te lande werd geweigerd en nu met de mailboot naar Vlissingen was teruggezonden. Hij bezat geen middelen. Voorts werd aldaar een gezin aan gehouden, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen van 4 jaar en 4 maan den, bezittende de Belgische nationa liteit, welk gezin volkomen armlastig, komende uit Zeeuwsch-Vlaanderen, hoopte onderdak te vinden op weg waren zij pas onlangs gesmeerd. „U zeide. dat de fiets in zes maanden niet bereden is, niet waar?" vroeg ik. „;Dat is zoo. Wie zou er gebruik van maken? Mijn zoon is in Londen!" „Volgens uw weten heeft mijnheer Harvey er nooit op gereden „Mijnheer Harvey? Ik heb hem nooit op het rijwiel gezien!" Ik bracht de fiets in het schuurtje terug. Er viel niet aan te twijfelen, dat zij geheel gereed was, om oogenblikke- Iijk te worden gebruikt. „Heeft mijnheer Harvey een sleutel van den tuindeur vroeg ik, en wees daarbij naar den achter-ingang. „'Ja. Hij verlangde er een van de voordeur, toen hij de kamer huurde, maar daar had ik geen ooren naar. Ik vond het onaangenaam, want de straat is hier zoo eenzaam, en wij twee vrouwen zijn maar alleen in huis. Daar om kwamen wij overeen, dat hij door de achterdeur zou in- en uitgaan. De voordeur wordt om elf uur gesloten en gegrendeld, onverschillig, of hij tehuis is of niet". Ik nam afscheid van juffrouw Hop kins, zonder haar het zwijgen op te leggen. Het zou trouwens geen doel gehad hebben. Bovendien was ik thans van het heerschap tamelijk zeker. (Wofdt vervolgd.),

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1