200 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 7EEUWSCHVLAANDEREN KLINGERS LABORATORIUM. Buitenland. FEUILLETON TE BRESKENS Hote! DE VU IJST Dinsdag 12 November van 9 toi 5 uur. Kliusepr Laboratorium. Voorburg Z. H Binnenland. BRESKEN OHE O I%u Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. port f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK T.t.bH» BRESKENS W° Abonncments Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 9 November 1929 Nummer 3478 GR A T1 S verzekering voor deabanné'i tegen ongelukken voor: gulden bij levens- iaa gld. bij dood mp gld. bfl verlies pa gld. bij ver- t a gld. bij ver- ap gld. bij ver- lange ongeschikt- I door 7h van een hij lies van een dl] lies van een /Q Hes van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. BELGIE. De aanslag op kroonprins Humbert. In den gemeenteraad van Brussel is door de socialistische raadsleden, mr. Van Rcmoortel en Brunfaut, geïnter pelleerd over de gewelddaden, welke op De Rosa zouden zijn gepleegd, on middellijk na den aanslag op prins Humbert, bij het graf van den Belgi schen Onbekenden Soldaat en in het politiebureau van de De Lignestraat. Burgemeester Max zeide, om twee redenen niet in deze interpellatie te kunnen treden. De eerste reden is, dat de interpellatie over een feit loopt, verband houdend met een aan den gang zijnd gerechtelijk onderzoek. Als tweede reden haalde burgemeester aan, dat de gemeenteraad niets te zeggen heeft over de betrekkingen tusschen burgemeester en politie. Toch zeide hij wel vrijwillig mededeeling te wil len doen van het politierapport om trent de aanhouding van De Rosa. Uit dit rapport zou dan moeten Blij ken, dat de verwondingen door De Ro sa opgeloopen, toegebracht waren dooi verontwaardigde burgers, die den aan valler van prins Humbert molesteerden, terwijl de politie niets anders deed dan De Rosa tegen de volkswoede bescher men. Deze voorstelling van ziilcen lokte luid, protest uit op de socialistische banken. Men riep: „Het is gelogen! Ga kijken in de bioscoop, hoe de politic De Rosa beschermde!", enz. Brunfaut en Van Remoortel riepen, dat zij niet alleen de Brusselsche po'.itie, maar ook zekere vreemdelingen van de Italiaan- sche recherche hadden bedoeld, maar burgemeester Max, onophoudelijk zijn voorzittershamer hanteerend, wilde de socialisten tot zwijgen brengen, wat echter niet gelukte, waarop hij de vergadering maar sloot en de zaal deed ontruimen. Hevige branden te Brussel, Keulen en Lubeck. Het was Dinsdag enkele minuten voor zessen, toen een bewoner van de Nieuwstraat te Brussel bemerkte, dat er brand, was ontstaan in een groot gebouw in dezelfde straat, dragende de nummers 24 en 26. In dit perceel, dat zich uitstrekt tot aan den Paardegarlg achter het hotel Metropole, waren vier 36. Deze ontdekking, of juister gezegd, deze versterking van den argwaan, wel ke in de laatste vier en twintig uur bij mij was opgekomen, had juist plaats op het oogenblik, dat de werkelijke feiten hem van alle schuld schenen vrij te pleiten. Ik telde de voetstappen, benoodigd om dien afstand af te leggen en be rekende dien nauwkeurig. Het ergste, wat ik gevreesd had, bleek juist te zijn. Het kwartier van Arthur Harvey was meer dan anderhalve mijl verwij derd van de woning zijner tante, en de weg van zijn huis naar de kerk onge veer nog een halve mijl (een mijl is 20 minuten gaans). Wanneer het waar was en ik had geen reden aan de waarheid van juf frouw Hopkins verhaal te twijfelen dat hij, na van de avondgodsdienst oefening thuisgekomen te zijn, het huis niet meer had verlaten, dan bleef mij slechts het korte tijdsbestek van negen uur 45 minuten tot tien uur 30 minuten over, welk ik in aanmerking kon ne- pisn. Natuurlijk was het onmogelijk^ winkelhuizen gevestigd, een handel in optische intrumenten, in parfumerie, een winkel van zijden stoffen en 'n zaak waar hoofdzakelijk luxe hondjes werden tentoongesteld en verkocht. Nauwelijks was liet alarm gegeven of het heele gebouw stond reeds in lichte laaie. De bewoners, uit hun slaap gewekt, waren in nachtgewaad naar de tweede étage gevlucht, daar de trappen overal in brand stonden. Verscheidene van deze ongelukkigen waren voornemens uit de ramen te springen, toen de brand weer verscheen. Deze mocht er1 in slagen met een ladder twintig per sonen, waaronder een in zwijm gevallen dame, te redden. Twee kinderen moes teil in dekens gewikkeld in een dooi de brandweerlieden vastgehouden, zeil doek worden opgevangen. Een der kin deren kwam d aarbij tegen een dakgoot terecht en werd vrij ernstig gewond. Na in het nabijgelegen centrale post kantoor te zijn opgenomen, werden de meeste geredden naar het Sint Jans- hospitaai overgebracht. De gewonde kinderen en de oude dame zijn er later echter alleen ter verpleging gebleven. De vier winkels zijn geheel uitgebrand. Ook mocht men er niet in slagen pen veertigtal hondjes, die zich in den kel der bevonden, uit den brand tehalen. Verzekerd wordt, -dat alle bewoners van het vernielde perceel gered zijn. ENGELAND. De ramp met het Junker-toeslel. Van de vier passagiers van de D 903 van dc Deutsche Lufthansa, die nabij Marden Park (niet ver van Croydon is verongelukt, is, naar het Hbld. meldt alleen in het leven gebeien de millionair Capt. lieut. Glen Kidstone, een auto-coaureur en vlieger. Hij klau terde uit een der raampjes der cabine en wist zich zoo in veiligheid te bren gen. Hij is al verscheidene malen in zijn leven aan den dood ontsnapt. Hij was adelborst op de „Hogue", die in de Noordzee in 1914 door eenn duikboot werd getorpedeerd. Hij werd gered na een uur in het water te hebben gelegen. In 1927 brak de motorboot, waarin hij met een snelheid van 50 mijl per uur voér, in tweeën,, in de Solent. Hij en de andere inzittende lagen een half uur in het water vóór zij gered werden. In 1928 moest het vliegtuig, waarin hij naar Kenya vloog, in den Witten Nijl een noodlanding maken, doch hij werd daarbij niet gekwetst. In Augustus van dat hij in dien tijd circa drie mijl had kunnen afleggen en alles uitvoeren, wat er ten huize van zijn tante was voor gevallen. Dus moest hij onschuldig zijn Ik wist, dat hij zulks niet was. Nog één kans scheen mij over te blijven, mis schien was hjj vanuit de kerk in een rijtuig heen en terug gereden. Maar dat was haast niet aan te nemen, want daardoor had hij immers getuigen tegen zich opgeroepen. Ik won in de stad inlichtingen daar omtrent in. Zij brachten mij tot de gevolgtrekking, welke ik trouwens ver wacht had, dat mijnheer Harvey Zon dag op dat late uur geen rijtuig kon hebben gebruikt, zonder dat ik zulks had moeten te weten komen. Dat kon ik niet en ik was derhalve overtuigd dat dit ook niet gebeurd was. Met die nasporingen was de namid dag gemoeid. Hoe minder doorzicht er in de zaak kwam, des te vaster was ik besloten, Arthur Harvey over tuigend van de misdaad te beschul digen. Hij en geen ander had den moord gepleegd, en hij zou mij niet ontsnappen. Ik zocht de oude, doove hospita nogmaals op, maar vernam van haar in 't geheel geen nieuwe bijzon derheden. Vermoeid, hongerig en bitter teleurgesteld besloot ik, te zeven uur naar Londen terug té keeren, dit jaar sloeg een auto, .waarin hij te Belfast in een wedstrijd meereed, over den kop. Hij was ongedeerd. Prins Eugène von Schaumburg Lippe is de eenige van dc bemanning (hij deed dienst als tweede bestuurder), die in leven bleef, zij het dan ook deerlijk gewond. Hij is een neef van laatsten koning van Wutemberg. Rodschinka, dc piloot, die omkwam, had 10 jaar lang gevlogen, vooral op het traject Berlijn—München'en Weenen en had inecr dan 430.000 luchtmijlen afgelegd zonder ernstige ongelukken. Nadere berichten over het ongeluk melden, dat ooggetuigen hebben ver klaard, het vliegtuig te hebben zien cirkelen op geringe hoogte. Zij dachten dat de bestuurder wellicht een landing voorbereidde en naar een goede plek zocht om zijn machine neer te zetten. Op het oogenblik van het ongeviil hing er over dat deel van het land een fijne blauwachtige regen- en nevel sluier, waardoor alles in een 'waas ge huld was. Het ongeluk vond plaats in een dicht beukenbosch, dat zich terzij de van den straatweg 'tegen een heuvel uitstrekt. Vermoedelijk heeft de piloot die de zen weg door het dal volgde, dezen weg een moment uit het oog verloren en zijn machine „gestoken" om zich weer op dien weg te krijgen. Die maakt op die plaats echter blijkbaar 'een scherpe bocht zoodat hij toen in het geboomte terecht is gekomen. De toestand van den geredden passa gier, den Engelschman Glen Kidstone, geeft geen reden tot bezorgdheid. De andere overlevende, de Uveede bcstuui der prins von Schaumburg—Lippe heeft verschrikkelijke brandwonden opgeloo pen. Hij is buiten bewustzijn en zijn toestand wordt bedenkelijk geacht. De Britsche draadlooze dienst geeft o.a. nog de volgende bijzonderheden: De machine vloog met een snelheid van wel 100 mijlen per uur in de boo- Toen ik aan het station kwam, riepen de courantenventers juist de pasversche- nen avondeditie uit. In den beginne lette ik er weinig op, maar eensklaps trok het mijn volle aandacht. „Arrestatie van den moordenaar! Arrestatie van den moordenaar!" klonk het gillend in mijn ooren. Terstond kocht ik een exemplaar van de „Echo" en liet fluks het oog over de kolommen gaan. Mijn voorgevoel had mij niet be drogen; daar stond het in grootc lc- ters: „Arrestatie van den zwarten-koffer- moordenaar te Dyon". Paul Harvey, die door de politie verdacht wordt, juffrouw Raynel! te hebben vermoord, werd gisterenavond in den sneltrein tusschen Parijs en Mar seille gevangen genomen. De arrestatie had plaats aan het station tè Dyon. XXIII. Te Londen aangekomen, begaf ik mij regelrecht naar huis en vond Arthur Harvey in mijn woning op mij wachten. Zonder een woord van begroeting of verklaring trad ik op hem toe en hield hem de courant onder de oogen. Hij las het nieuws dat zij bracht en was daarover niet weinig verschrikt. „Wat nu te doen kreunde hij. „Te doen"> gaf ik niet zonder bit terheid ten antwoord, „het gerecht moet zijn loop hebben en de schuldige moet men, de vleugel kwam in de boomeu te hangen en het middengedeelte van liet toestel kwakte toen omlaag: een geweldige ontploffing volgde en een moment later stond alles in lichte laaie. De prins von Schaumburg Lippe kroop uit 'twrak te voorschijn, met bloed bedekt; hij rende weg van de plaats dies onheils naar een nabijstahiKi huis om daar met Croydon te telefo- neeren. Kidstone sprong door een der raamp jes en wilde daarna de anderen helpen maar de vlammenzee belette zijn po gingen. Hij werd per auto naar het Cottage hospitaal te Caterham vervoerd waar hij eerst nog echter de vlieglei- ding van Croydon telefonisch op de hoogte bracht. De Leidsche Wonderdokter zal wegens de aanvragen uit Zeemvsch- Vlaanderen maandelijks zitting/houden en wel voor her eerst op Gratis consult voor lijdenden aan RHEUMATIgK EKZEEM NIER-galstéenen Maagaandoeningen Nierziekten Zenuwzwakte, enz. Indien U tot beden geen baat vond, de Leidsche Wonderdokter geeft atis advies. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS. De vier weldadigheidspostzegels voor het kind, die verkocht zullen worden van 10 December tot en met 9 Januari, zullen de frankeerwaarden 12, 5,6 en 12'/2 cent hebben. De verkoopprijs zal zijn resp. 3, 8, 10 en 16 cent. hangen". Arthur zeide geen woord. Ik zag, dat zulks hem onmogelijk was. „Maar", vervolgde ik en keek hem strak aan, „eerst moet bewezen worden, dat hij de schuldige is, en wie de daad volvoerde". In het gezicht van Arthur begon het zenuwachtig te trekken. „Dat is toch zeker duidelijk genoeg", zeide hij eindelijk met kolossale inspanning, „maar al tc duidelijk, vrees ik". JVoor mij is het tot' dusver volstrekt niet klaar bewezen mijnheer Harvoy", hernam ik, hem steeds strak aankijkend „en hoe meer ik het geval napluis, des te minder helder wordt het mij. Ik beu er volstrekt niet van overtuigd, dat wij dc juiste verklaring gevonden hebben". Wij keken elkaar zwijgend aan. Geen van beiden durfde meer te zeggen. Ik vroeg mij aj, of ik niet reeds te ver was gegaan. Ik had Arthur ongemst ge maakt, zulks was duidelijk te bespeuren. De gevangenneming van zijn broer maakte hem zenuwachtig en iiij had een vaag gevoel, dat heel mijn doen een geheime vijandschap tegen hem te kennen gak Ik moest beslist voor zichtiger te werk gaan. zoolang ik nog geen bewijzen had. De gevangenneming van Paul, nood zaakte tot oogenblikkelijk handelen. NIEUWE RIJKSDAALDERS. Van de Rijksmunt te Utrecht is Maandag de nieuwe rijksdaalder ge komen. De bijzonderheid er aan is, dat hij van het verlaagde zilvergehalte is een verlaging, waartoe, naar men weet, in 1919 bij de geweldige hausse van het zilver, die toen tot ontmunting op groote schaal dreigde te leiden, werd besloten en die voor guldens al jaren lang is toegepast, Verder draagt de nieuwe rijksdaalder uit den aard der zaak de beeltenis van de Koningin, waar wij tot dusver nog geen koninginne- rijksdaalder kenden. Ook met het verlaagde zilvergehalte ziet de nieuwe munt er blank en glanzend uit. o CONTROLE OP DEN ZIEKEN ARBEIDER. Naar „de Volkskrant" uit goede bron verneemt koestert de regeering het plan op kosten van 's rijks schat kist in het midden dezer maand een commissie naar Duitschland te zenden, welke tot taak zal hebben: een onder zoek in te stellen naar de controle, die in Duitschland wordt uitgeoefend op den zieken arbeider. In deze commissie zullen gelijkelijk vertegenwoordigd zijn de Raden van Arbeid en de Bedrijfsverenigingen. Voor de Raden van Arbeid zullen als leden van deze commissie fungee- ren de heeren Keesing en Van Brug gen resp. voorzitter van de Raden van Arbeid te Utrecht en Dordrecht. De Minister van Arbeid heeft aan de Federatie van Bedrijfsverenigingen verzocht ook twee leden in deze commissie aan te wijzen. Maar wat kon ik doen In hoeverre was Arthur verantwoordelijk Welke rol had hij feitelijk in dit drama gespeeld Op al deze vragen kon ik tot nogtoe geen antwoord vinden. Arthur gaf herhaaldelijk te kennen, dat het absoluut onmogelijk was, zich nog langer aan de plichten van zijn staat te onttrekken. Hij moest met den laatsten trein naar Southend terug kee ren. Tevergeefs trachtte ik hem over te halen, naar Parijs te gaan. Ik zou zeer blijde zijn geweest, hem een poos je uit den weg te hebben. Ongetwijfeld moest er hier of daar eenig houtvast zijn, eenig spoor te ontdekken wezen. Maar hij gaf niet toe; ^integendeel verlangde hij, dat ik naar Parijs zou gaan, om zoo goed mogelijk een oog in 'tzeil te houden. Het viel niet te ontkennen, dat zulks van Arthur's standpunt bezien verre weg het beste was, wat er gedaan kon worden. Ik vond geen aannemelijke reden, zijn verzoek te weigeren en daar Southend mij toch niet de verlangde opheldering kon geven, was ik er vol strekt niet afkeerig van, weder naar Parijs en naar Paul Harvey te .gaan Misschien, dat ik daar meer 'succes had. .(Wordt vervolgd^

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1