ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCHVLAANoEREN Eel geheim mi fa zwarten Uier, Buitenland. Binnenland. 6RESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f1.25 franco p. poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. SU et. p. ragel. i O rukker-Uitgever J. C. LE BLEU TOorlMM e. BOOM—BLIEK T5o'T breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur ë>7e Jaargang Woensdag 6 November 1829 Nummer 3477 GRATIS verzekering a gulden by levens- ill gld. bij dood m* gld. by verlies pa gld. by ver- ja gld. by ver- *k gld. by ver- ji gld. by verlies voor dtabonné'i tegen 200 ongeschikt- MM door 7h v#n een DU '*es van een 4Ü "es van een UÜ 'ies van een lü van e"ten ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is by de herverzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappq „Fatum" te 's-Gravenhage. ders het naderen van den trein door de?n dichten mist niet bemerkt hebben. AMERIKA. De „Strana Sowjetof' in New- York geland. Het Russische vliegtuig „Land, dei Sovjets" is Vrijdagmiddag op Curtiss- field geland. Dc vliegers werden be groet door een menigte van meer dan 5000 personen, van wie velen met roode vlaggen en zakdoeken wuifden. Meer dan twaalf personen werden tegen den grond geslagen toen het vliegtuig land de en er moesten ambulances worden ontboden om aan de gekwetsten hulp te verleenen. o ENGELAND. Mac Donald's terugkeer. De Engelsche premier Mac Donald is van zijn Amerikaansche réis te Liver pool aangekomen. Na de ontvangst door den burgemeester en graaf Derby vertrok hij per extra-trein naar Londen. Mac Donald deed de volgende ver klaring aan de pers: Mijn bezoek aan de Vereenigde Sta ten en Canada heeft mij groote vol doening geschonken. Ik geloof oprechi dat mijn besprekingen met president Hoover en andere Amerikaansche staat 0 lieden onze twee volken veel dichter bij elkaar hebben gebracht, zoodat zij elkaar beter begrijpen. Ik ben ervan overtuigd, dat zij den weg gebaand hebben naar betere samen werking met andere mogendheden tei handhaving van den wereldvrede. Ik ben er sterk van overtuigd,, dat tot dusver het doel van mijn zending ver vuld, is en dat de weg vrij is voor een volgenden stap. De gedachtenwisseling met den Cana- deeschen premier over de bespreking te Washington en rijksaangelegenheden was eveneens bevredigend. Gedurende mijn bezoek ben ik d,e tolk geweest van de vredelievende gevoelens van het Britsche volk in alle deelen van het rijk en ik heb de meeste tegemoetko ming ondervonden. FRANKRIJK. Een duivelsch wraakplan mislukt. Te Villie du Pont, in het Fransche de partement Doubs, is een helsch wraak plan van een afgewezen minnaar, Louis Barbier, iemand van beperkte geest vermogens, nog juist mislukt. Barbier stal bij zijn patroon, een vuurwerkma ker,, een aantal voetzoekers en een hoeveelheid los kruit en maakte daarvan een mijn onder den weg dien het meisje van zijn keuze met haar zuster moest volgen, toen zij op weg waren naar een bal. De mijn ontplofte inderdaad en een groote hoeveelheid gesteent werd de lucht ingeslingerd, doch de meisjes ble ven ongedeerd; zij waren op het mo ment der explosie reeds ongeveer 15 meter de gevaarlijke plek voorbij. Bar bier is gearresteerd. Een drama uit de Parijsche wereld. Mevr. Weiier, die in December van het vorig jaar haar echtgenoot met een revolver doodschoot, in hun weelderige woning te Parijs, nadat het echtpaai gezamenlijk van een nacht van plezier- inaken in de vroolijke wijk van M^iit- parnasse was teruggekeerd,, verscheen vorige week voor het gerecht. De be langstelling voor dit echt-Parijsche pro ces was groot, maar de rechter heeft de toelating van publiek en pers sterk beperkt. Wegens de te verwachten sen- sationeele verklaringen drong de presi dent Warrain erop aan dat de getuigen zich in behoorlijke termen zouden uit drukken. Anders zou hij de deuren doen sluiten. Mevrouw Weiier zat elegant gekleed, in een fluweelen mantel met astrakan- kraag, in de beklaagdenbank. Met een zijden zakdoekje wreef zij zich de oogen De vader van den vermoorden Ro bert Weiier was ook aanwezig. Beide -echtenooten behoorden tot den zeer gegoeden stand en de misdaad heeft reeds eenig licht geworpen op de hoogst zonderlinge toestanden, welke in hun kring bestaan. De kennismaking van het paar had plaats in het „Palais de Glacé". De man was een groot spreker. Hij pochte erop in den oorlog gewond te zijn geweest als vliegeniei en het oorlogskruis te bezitten. Er was niets van aan. Hij had in dienst een vliegongeluk gekregen. In het burger leven had hij zich nimmer een positie overeenkomstig zijn stand kunnen ver werven. Hij verkeerde soms in opge wonden toestand en poogde eens, zich met een revolver te dooden. Mevrouw Weiier verklaarde, dat zij steeds geloofde, dat zij haar man van deze voorbijgaande crisis zou kunnen genezen. Op den dag van het drama hadden zij getwist, maar zich later verzoend en 's avonds het beruchte negerbal in de PALESTINA. De Boycot-beweging in Palestina. Naar uit Jaffa wordt gemeld, breidt de boycot der Joden door de Arabieren zich steeds meer uit. De meeste Jood- sche kooplieden hebben reeds de stad Jaffa verlaten en hebben zich gevestigd in de Joodsche kolonie Tel-Aviv. Uit het geheeLe land worden ver ontrustende berichten ontvangen over vergaderingen waarin de Arabieren tot nieuwe gewelddaden worden opgehitst In ambtelijke kringen hecht men echter aan deze geruchten weinig beteekenis, daar de militaire macht meester van de situatie is. Zooals reeds werd gemeld^ zouden de Arabieren in algemeene sta king gaan als demonstratie tegen den verjaardag van de Balfour-declaratie 1917. Overal hebben de Arabieren zwa, te vlaggen uitgehangen. o RUSLAND. Alle kerken en synagogen te Cherson in beslag genomen. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn Donderdag te Cherson aan de monden van den Dnjepr alle kerken en syna gogen door communistische vereenigin- gen gesloten, terwijl de eigendommen der religieuze gemeenten in beslag wer den genomen. Hiermede zou Cherson d.e eerste stad zijn in de Sovjet-Unie zonder kerken en zonder synagogen. De kerkgebouwen werden gedeeltelijk tot bioscopen, theaters en clubs ver bouwd. In Wladimir heeft de Gepeot bisschop Niken gearresteerd. Hij wordl ervan beschuldigd anti-bolsjewistische redevoeringen te hebben gehouden. o OOSTENRIJK. Trein rijdt op een groep spoor wegarbeiders in. Naar uit Boekarest gemeld wordt, is de sneltrein Constanza-Boekarest bij hel station Brasi op een groep spoorweg arbeiders ingereden. Zes arbeiders wer den op slag gedood, terwijl vier zwaar gewond werden. De machinist heeft het ongeluk in het geheel niet gemerkt Eerst toen de trein te Boekarest stop te, viel het op, dat duidelijke bloedspo' ren aan de locomotief bemerkbaar wa ren. Spoedig werd men toen telegra fisch op de hoogte gebracht van het ongeluk. Men vermoedt, dat de arbeï- FEÜ ILL ETON 35. „Juffrouw Hopkins",, zeidie ik zonder eenige voorbereiding, ,.ik ben een de tective. Zooals u weet,, werd juffrouw Ravnell, de tante van uwen huurd-r, vermoord. Mijnheer Harvey werd haai erfgenaam. Vermoedelijk heeft hij met de misdaad niets uit te staan, doch om dit eens vooral te controleeren, moet hij kunnen bewijzen, dat hij in den nacht waarin de moord gepleegd werd dit huis niet heeft verlaten". Het duurde eenige minuten, alvorens juffrouw Hopkins zich van hare ver bazing had hersteld. Maar toen zij- weder op adem kwam, brak zij uit in een vloed van verontwaardigjde woorden en heiligste verzekeringen. Ik liet dien woordenvloed rustig over mij heengaan. Eindelijk had zij zich in zooverre hersteld, om mij de volgende feiten mede te deelen. De heer Harvey woonde dien bei- wusten Zondagavond de Godsdienst oefening bij. Onder de preek zat hij vlak vóór juffrouw Hopkins en jonge juffrouw Emma, Moeder en dochter gingen, toen de dienst uit was, ter stond heen en kwamen nog vóór tien uur thuis. Een half uur later keerde ook mijnheer Harvey huiswaarts. Hij schelde aan de voordeur en juffrouw Hopkins zelf liet hem binnen. Hij zag er zeer bleek en afgemat uit en klaagde over kiespijn. „Ik werd door een kennis opgehouden", zeide hij, „maar het is nog geen half elf, niet waar Juf frouw Hopkins wierp een blik op de klok in de gang, en antwoordde: „'Is op slag, mijnheer Harvey", en daar sloeg reeds de klok. Zij herinnerde zich dat alles zeer nauwkeurig. Nadat hij haar „wel te rusten" had gewenscht, was mijnheer Harvey naar zijn ka mer gegaan en deed de deur op slot. Zóóver was juffrouw Hopkins met haar verhaal gekomen, toen er aan de deur geklopt en zij de kamer uitge roepen werd. Ten zeerste teleurgesteld, wachtte ik op haar terugkomst. Naar alle waar schijnlijkheid was de moord gepleegd in de eerste uren van den nacht, alvo rens de ongelukkige dame zich ontkleed had. Ondanks het dooreengewoelde bed en het ledige glas, was ik tot deze gevolgtrekking gekomen: De daad was niet in den morgen geschied, maar moest begaan zijn vóór middernacht. Wanneer Arthur daaraan deel had gehad, moest hij zijn kamer weder verlaten en zich naar de Marine-Parade begeven hebben. Heel zeker was ik ojmtrent den afstand nog niet, Inaar zooveel had ik onderweg toch wei opgemerkt, dat, als Arthurs kwartier ongeveer een halve mijl van de kerk verwijderd was, dat van zijn tante minstens nog een mijl verder, en aan den anderen kant van het stadje lag. Het was ten eenenmale onmogelijk, ciat hij in nog geen drie kwai'tieu uurs naar Marine Parade kon gegaan, en weer teruggekomen kon zijn. Eindelijk verscheen juffrouw Hop kins weder, en ik begon terstond. „Alles wat u mij tot dusver gezegd heeft, bewijst nog niets. Ik moet we ten, of mijnheer Harvey gedurende den nacht in zijn kamer was". „Ja, natuurlijk was hij", zeide juf frouw Hopkins. „Wat dien nacht be treft, kan ik het iedereen betvijzen, die het weten wil. De kamet van mijnheel Harvey ligt precies boven de mijne. Tot twaalf uur hoorde ik hem daarin op en neer loopen, want natuurlijk kon ik daardoor niet in slaap komen. Om twaalf uur belde hij. Ik ging naai boven en vroeg wat hij verlangde. Hij klaagde, dat hij razende kiespijn had en verzocht mij, zakjes met ka millen voor hem Warm te maken, waar bij hij vroeger reeds veel baat gevon den had. Een vol uur lang maakte ik rue Blomet bezocht. Zij ontmoetten daar een negerin, met wie zij verschil lende pietgelegenheden bezochten. Mevrouw Weiier meende, dat dit niets buitengewoons was. Zij verhaalde, dat bij de thuiskomst haar man zich vreeselijk had opgewonden. Hij had gedreigd haar en hun jeugdig kind te dooden. Ter zelfverdediging had mevr. Weiier toen een pistool te voor schijn gehaald, dat zij in haar pyjama droeg. Tweemaal had zij op haar man geschoten. Weiier viel op den vloer en toen hij lag te stuiptrekken, had zij hem nog een derde schot achter liet oor gegeven. Na de debatten, welke 2 volle dagen duurden, en tot heftige tooneelen aan leiding gaven, is mevr. Weiier wegens „mishandeling met doodelijken afloop" tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. o DUITSCHLAND. De financieele toestand van Duitse,iland. In de begrootingscoimnissie uit den Rijksdag heeft minister Hilferding een rede gehouden, waarin hij een over zicht gaf van de financieelen toestand. Er is een tekort van 154 milfioen uit het jaar 1928, dat nog dekking ver- eischt. Het tekort over 1929 kan pas vastgesteld worden als de voorstellen der Haagsche conferentie een positief resultaat zullen hebben opgeleverd. Ook de juiste cijfers voor 1930 wachten hierop; deze begrooting berust verder op tte financieele hervorming die een belastingverlaging mogelijk moet ma ken, zonder welke liet economisch lier stel op den duur onmogelijk zou zijn. Het streven naar dit herstel is tevens de beste sociale politiek, want slechts stijging der productie kan de werk loosheid doen afnemen. De eerste voor waarde eener gezonde financieele her vorming is verlaging van de inkomsten belasting der laagste klassen en verhoo- ging van de minimum-grens van liet belastbaar inkomen. Ofschoon de bier- belasting een kleine verhooging zal on dergaan, denkt de regeering niet aan het stichten van monopolistische bedrij ven die voor een regeering te veel gevaren en complicaties meebrengen. Het hoofddoel der financieele hervor. ming blijft het evenwicht in de gewone en de gezondmaking van de buitengevvo ne begrooting. Deze gezondmaking is door de belastingvrije leening van 18Ü millioen van dit jaar aanmerkelijk ge vorderd, en zal nog verder kunnen gaan door de opheffing van het tekort van voor hem omslagen. Daarna begaf ik mij weder te bed. Maar ik kon den hea- len nacht geen oog dichtdoen, want al maar door hoorde ik hem boven mijn hoofd op en neer Ioopeu en dikwijls luid kreunen van pijn. Eerst tegen den morgen werd hij bedaarder. Te zeven uur belde hij, zooals gewoonlijk, om heet water. Dat is alles". In groote spanning had ik naar het verslag van juffrouw Hopkins geluisterd Bij het einde daarvan, was ook de doch ter weer binnengekomen. Detee had echter met geen enkel woord zich in het gesprek gemengd, alleen slechts dikwijls, zooals ik waarnam, een blik vol angst op mij geworpen. Ik bedankte juffrouw Hopkins voor haar welwillende inlichtingen en ver ontschuldigde mij, haar te hebben ge stoord. Toen ik opstond, sprong jongejuf frouw Emma eveneens op. „Blijf maar, moeder, ik zal mijnheer wel uitlaten". Buiten in die gang greep ze mij bij den arm en vroeg mij met nokkende stem: „Is hij beschuldigd? Verkeert hij in gevaar Moeder zeide mij'. Snikkend brak zij af, maar toen zij mijn verwonderde blik bespeurde, voegde zij er ophelderend bij„Ik ben met hem verloofd. Moeder weet er nog niets van. hij wilde niet, dat ik het haar reeds mededeelde. O hemel! is hij inderdaad 154 millioen uit 1928. De delging der vlottende schulden moet ter verbetering der kaspositie weer door leeningen be werkstelligd worden; de ernstige toe stand waarin de schatkist dit voorjaai verkeerde is echter overwonnen; spre ker houdt, als hij dit zegt in het oog dat dezen winter nog hooge eischen aan 's rijks f inanciën gesteld zullen wor den door de werkloosheidsverzekering. De minister zeide dan dat voor over dreven pessimisme geen reden was. De Duitsche industrie was weer in staat te concurreeren en onze uitvoer is dus danig gestegen dat onze handelsbalans eindelijk weer actief is geworden. Ten slotte deelde Hilferding nog mee dat de Zweedsche leening uit het luci- fersmonopolie gebruikt zal worden tot delging van de credieten op korten ter mijn. g\ M 21 Siroop p«r flMCti 1 jld I O BonbonS per dooi 60ct -Bi) Apoth. en Drogtatei» GELDEN VOOR BOUW EN HERSTEL VAN TO R PEDOBOOTJ AGERS. Een wetsontwerp is ingediend tot verhooging der oorlogsbegrooting voor 1929. Blijkens de memorie van toe lichting dient op die begtooting een bedrag van f 1,294,000 beschikbaar te worden gesteld om daaruit de termijnen voor den bouw van corpedobootjagers te voldoen, waarvoor aanvankelijk be stemd waren de gelden op het dienst jaar 1928 die zijn aangewend voor betalingsteimijncn aanvankelijk voor komende op de begrooting 1927. Voorts worden nog gelden aange vraagd voor buiten het bestek vallende werkzaamheden aan de torpedoboot- jagers „Evertsen", „Piet Hein", en „Kortenaer", (resp. f 26,600, f 30,200 en f 35,200.), als slotafrekenlng van de bouwkosten van Hr. Mr. „Sumatra" plm. f 250.000, f 35,000 voor aanschaf fing van munitie voor de torpeboboot- jagers 1926 en 1927 en f425,000 voor aanschaffing van torpedo's en lanceer- in gevaar?" „Zoo'n schurk", dacht ik. maar luide antwoordde ik: „Hij verkeert in zeer groot gevaar zekerlijk, maar stel u gerust, mejuffrouw. Wanneer hij on schuldig is, zal zijn onschuld spoedig aan den dag komen, en zoo niet. ik hield op. Ik beklaagde het arme, bedrogen kind uit den grond van mijn hart. Bovendien was ik bang, dat juf frouw Hopkins ons hier zou verrassen, iets, wat mij zeer onaangenaam zou zijn geweest. Ik snelde daarom met haastigen groet de vestibule uit en liet jongejuffrouw Emma met haar verdriet alleen. XXII. Terwijl ik langzaam door de straat stapte, trad het tweevoudig resultaat van mijn bezoek mij duidelijk voor oo gen. Ik had vernomen, ten eerste, dat, menschelijkerwijs gesproken, het abso luut onmogelijk scheen, dat Arthur Harvey plichtig was aan den moord; ten tweede, dat hij in elk geval moreel tot die misdaad in staat kon geacht worden. Zijn zachtaardige, innemende manieren, zijn beminnenswaardigheid waren slechts een masker, maar ik had mij daardoor niet laten verblinden en misleiden. (Wordt vervolgd.),

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1