PllOL Week-Menu. Gewestelijk Nieuws. <^aa^s9ev cja&enncj \e ^vesVexv^, Rechtszaken. Ingezonden. Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 3 Nov. nam. 2,30 en 7,30 Do Parad okoning Operette in 3 bedrijven. Muziek van Jean Gilbert. FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 3 November. In middag- (2 uur) voorstelling Faust Opéra in 5 actes. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 3 Nov. 1929. Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt Aardenburg v 10 u ds Barnouw Breskens v 9.30 ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Ouwerkerk n. 7.15 Werkmansbond. Cadzand v 9 30 ds V sser Groede v 9.30 ds van Griethuijsen Herdenking kerkhervorming Nieuwvliet n 2 u ds van Griethuijsen Herdenking kerkhervorming Schoondijke n 2 u as Keers Waterldk. v 9 30 ds Hmzinga Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 dhr Jaanus, van Bussum, Proponent. Herdenking kerkhervorming BRESKENS. Naar wij vernemen zal alhier de jaarlijksche collecte, ten bate van de Nationale stichting: „Tehuis voor al leen-staande blinden" te Wolfheze eerstdaags plaatshebben. In dit Tehuis, waarin onvermogenden geheel koste loos opgenomen zijn, is plaats voor blinden uit het geheele land en van elke godsdienst en overtuiging Reeds vanaf de oprichting bleek uit het groot aantal aanvragen om op name, hoezeer naar deze instelling werd verlangd en nog steeds komen aan vragen om opname in. Om de stich ting in stand te houden, de talrijke verpleegden hetnoodige te verschaffen, is er veel geld noodig, zoodat de uit gaven nauwelijks door de inkomsten worden gedekt. Blind 11 Wilt gij u even verdiepen in de beteekenis van dit woord; slechts één oogenblik nadenken over de moge lijkheid dat gij zelf blind waart? Moe ten wij niet juichen, dat er een moge lijkheid bestaat om het bittere lot van die stakkers te verzachten? De stichting te Wolfheze moet zoo goed a's geheel van nationale liefda digheid bestaan Laat toch ieder helpen naar vermogen. op Maandag 28 October 1929. Vervolg en slot. i Steun wdrkloozen. Bij post 154 informeert dhr. de Kruijter waarom voor steun aan uitgetrokken werkloozen geen post is geraamd. In deze omstandigheden is maar zeer wei nig medewerking verleend. Vele arbei ders zijn uitgesloten. Dat maakt voor hen de toestand zeer moeilijk. Ze wil len graag werken, maar ze komen niet in aanmerking. Alle aangeslotenen bij den Centralen Bond vallen er buiten. Voorz.: B. en W. hebben niets ge raamd, omdat er. tot heden geen be hoefte aan is geweest. .Wcth. Wallien: Bovendien wordt al voor de kassen f 550,- uitgetrokken. Wc doen dus voor de georganiseerden al wat. Dhr. De Kruijter: Nu is hulp noodig. .We worden buiten het werk gehouden. .Voorz.: Hoe het is, doet hier weinig ter zake. Dat wordt Donderdag bij den Rijksbemiddclaar in Den Haag wel besproken. Hoe het zal afloopen is niet te voorzien. Het is dus beter, geen post op de begrooting te zetten. Dhr. Notebaart: De heer De Kruijtei bedoelt, dat, wanneer de arbeiders nu in dezen drukken werktijd al uitgetrok ken zijn, er met het voorjaar in den slappien tijd zeker erge armoede zal zijn. Voorz.: Wc moeten even afwachten. Misschien brengt de bemiddeling wel verandering. Dhr. Carels: Er wordt hier geregeld over werkloozen gesproken. Maar die zijn hier toch niet. Anders zou Maas toch geen arbeiders uit Schoondijke moeten betrekken. Dhr. De Kruijter: Maas heeft nu geen werkvolk meer noodig. De men- schen zijn er al op af geweest, maai ze wisten het te laat. Het stpnd wel in de krant, maar niet ieder leest die. Dhr. Notebaart: Het is geen werk loosheid, maar het zijn uitgestotenen. Het vorig jaar is oneerlijk uitbetaald. Om dit nu te voorkomen wilde de Bond, een regeling treffen, maar dit is mislukt en nu krijgen ze geen werk, Voorz.: Dat staat buiten den Raad. Maar is die steun strikt noodig? Dhr. De Kruijter: Heeft, strikt ge nomen, de V.V.V. die f 500,- noodig? Ik stel voor f 1000,- in de begrooting te plaatsen voor steun aan de uitge- trokkenen. Dat gekl zal niet noodig zijn, als er bijzondere werkzaamheden komen. Weth. Wallien wordt .even weggeroe pen. Dhr. Cappon: Afs er niets is ge- 'raamd en het is noodig, kan dan toch worden gegeven? Voorz.: Ja! Dhr. de Kruijter: Het zou den win kelstand ook ten goede komen. Die zal het nu wel al merken. In stemming gebracht wordt het voorstel verworpen met de stemmen der H.H. De Kruijter en Notebaart voor. Weth. Wallien verschijnt weer. Vermenigvuldigingscijfer. Voorz.: Zooals reeds in het begin van de vergadering is besproken, is het vermenigvuldigingscijfer van 0,9 op oj8 gebracht. Het is niet ruim, maar toch kan het. Dhr. Carels: Ik herhaal, dat ik ei niet tegen ben, als maar de hand aan de begrooting wordt gehouden. Voorz.: We hopen het te volbrengen. De begrooting wordt hierop vast gesteld tot een bedrag van f65133 met een post van onvoorzien van f 1548. Gemeente-huis. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het bovenhuis weer voor 1 jaar aan Mevr. Niermans te verhuren met 1 kalendermaand opzegging. Brandspuit. Met de fa. Van MeUe is een over eenkomst gesloten betreffende het ge bruik van de motorbrandspuit tegen een vergoeding van f 100v- per jaar. Dhr. Cappon: Zullen we de eigen brandspuit naar het meseum brengen? Voorz.: Zoo oud, is hij nog niet. Het is het beste, hem maar te laten staan. In alle geval hebben we geen onderhoudskosten meer. Subsidie muziek. Voorz.: We moeten nog behandelen het voorstel van dhr. Notebaart, om de subsidie van dit jaar in te houden tenzij hij zijn voorstel intrekt. Dhr. Notebaart: lk handhaaf mijn voorstel. Voorz.: Het spijt me. Ik had altijd nog hoop, dat overeenstemming zou worden bereikt. Het voorstel wordt vervolgens ver worpen met de stemmen der H.H. Notebaart en De Kruijter voor. Rondvraag. Dhr. CarelsHebben B. en W, al bestudeerd de slechte toestand van de verlengde Dorpsstraat. Voorz.: Die bestaat niet. Dhr. Carelg: lk bedoel de Dorps straat, de Kijkuit. Dat komt^ omdat Luteijn en ik altijd, over de verlengde Dorpsstraat spreken. Voorz.: In B. en W,. is dat reeds besproken. We hebben echter gehoord, d,at het Rijk daar verandering gaat aanbrengen en de fietspad binnen de boomen zal leggen. We zullen daar om nu zoo gauw inogeljijk de putten uit den weg lichten. Mededeeling. (Voorz.: Er was nog iets op de agen da vergeten. De overgang aan de De Hullustraat is wel k,aar maar nog met overgenomen. De toestand is er boven dien nog niet in orde. De menschel! moeten den slijkweg over om aan den dijk-doorgang te komen. B. en W. stellen daarom voor, hun een crediei van f300,- te geven, om die overgang te doen bestraten. Aldus wordt besloten. sefvutk Mud IMO. T.b. M ca. «I AgOk u OmWt» OOSTBURG. Door de meerderheid van het Kies college der Ned. Herv. Gem. alhier is besloten toezegging van beroep uit te brengen op Ds D. van Dijk, voor ganger bij de vereeniging van Vrijz. Hervormden te Amsterdam. Bii Kon. Besluit van 24 Oct. is benoemd tot directeur van en leeraar aan de R H B. S. te Velzen ir. J. A. Spruyt, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als directeur van en leeraar aan de R. H B. S. alhier. Na afloop van den morgendienst 1.1. Zondag had in de Geref. Kerk al hier een plechtigheid plaats. Naar aanleiding van het feit, dat de predikant Ds. M. v. Wijk, dit jaar reeds eenige malen voor een beroep bedankte, had zich een commissie ge vormd met het doel, de blijdschap der gemeente in meer concreten vorm te doen uiten. De commissie besloot gel den te verzamelen voor een nieuw avondmaalstel. De groote offervaardig heid der gemeente stelde haar in staat over te gaan tot het aanschaffen van een verzilverd servies. Dit nu, werd bij monde van den heer De Jager, den predikant als voorzitter van den kerkéraad aangeboden. Deze dankte met een kort woord voor de liefde der gemeente, welke hierin voor hem en zijn vrouw aan dag kwam, maar wil de hier ook gaarne de liefde der ge meente in onderkennen voor de zaak des Heeren. Staande werd tenslotte gezongen Ps. 116 vers 7. o ZUIDZANDE. Alhier hebben er zich voldoende leerlingen voor den vervolgonderwijs- cursus aangemeld, zoodat dezen winter te dezen aanzien zoodanige cursus zal worden gegeven. Tot directeur van de plaatselijke muziekvereeniging „Veronica" alhier is als zoodanig voor een proeftijd van een jaar benoemd de heer P. de Paauw te Oostburg. o SCHOONDIJKE. De heer D. f. de Vries, cand. te Ermelo, heeft de toezegging van be roep naar de Geref. Kerk alhier aan genomen IJZENDIJKE. Donderdagavond te 11 uur, begon in onze gemeente plotseling de brand klok te luiden. De landbouwschuur van Eug. Dellaert stond n.l. in lichte laaie. Spoedig was de brandweer ter plaatse. Deze kon echter niets meer uitvoeren. Behalve de landbouwgewas sen werden 9 paarden en 9 kalveren een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. SINT KRUIS. Donderdag 31 October des namid dags 3 uur kwam de Raad dezer ge meente bijeen tot installatie van den heer A. Dhont, als Burgemeester De ingang van het Gemeentehuis was evenals het inwendige met zorg en keurig versierd Boven de pui was het „Welkom" aangebracht, de drie kleur hier en daar aangebracht, de schooljeugd intact, zelfs de fotograaf van „Het Leven" deed zijn plicht. Nadat de benoemde is verschenen opent de Loco-Burgemeester, de heer C. de Sutter, de vergadering en heet den heer Dhont in het bijzonder wel kom. Op zijn verzoek heeft voor lezing plaats van het benoemings besluit en van het procesverbaal van beëediging. Daarna zegt de heer de Sutter dat het hem oprecht genoegen doet den heer Dhont te mogen inwijden als Burgemeester der gemeente, opvolger van den heer de Smet, wiens na gedachtenis hij in eere noemt en daar aan de hoop verbindt dat het den nieuw benoemde moge vergund zijn, diens werken op dezelfde wijze tal van jaren te mogen voortzetten. Onder het omhangen van het waardigheidsteeken verklaart hij den lieer Dhont geïnstal leerd tot Burgemeester en hoofd der Gemeente, Voorzitter van het College van Burgemeester en Wethouders en van den Raad, Hoofd van politie in de gemeente en tot de voor elk in woner der gemeente bereid zijnde vraagbaak. Hierop neemt de nieuw benoemde het woord, brengt dank aan H.M. de Koningin voor Zijne benoeming, als mede aan de andere autoriteiten die zijne benoeming hebben bevorderden aan den heer de Sutter voor diens waarneming en voor de door dezen tot hem gerichte woorden. Hij brengt in dankbare herinnering de nagedachte' nis van zijn ambtvoorganger, hoopt diens voetsporen te zullen kunnen drukken, belooft zijn beste krachten voor het welzijn der gemeente en ha re inwoners, en hoopt hierbij op den steun van alle bestuursleden en amb tenaren, niet het minst van den ge meente-secretaris. Van de bij de rondvraag gegeven gelegenheid maakt alleen de gemeen te-secretaris gebruik, brengt eerst den heer de Sutter dank voor de prettige samenwerking genurende 3 maanden, gedenkt mede den heer de Smet met wien hij 20 jaren onafgebroken de belangen der gemeente St.-Kruis mocht behartigen zonder dat er ooit een zuur gezicht is gezet, noch een on vriendelijk woord is gevallen, dankzij de onbreukbare rechtvaardigheid van wijlen den voorgaanden burgemeester en de getrouwe plichtsbetrachting die spreker om niet heeft meegekiegen. Hij drukt de hoop uit dat dit onge stoord zal kunnen worden voortgezet, noemt 31 October als een gewichtige dag voor de gemeente Sint Kruis doelende op de groote figuur, die nog steeds op 31 October door zeer velen wordt herdacht, drukt hij de hoop uit dat allen er zullen naar streven nim mer iets te doen dat tegen het ge weten is en wenscht de heer Dhont nu ook geluk met diens benoeming. „Elk naar zijn krachten" bracht er de feestvreugde in, de toespraak van haar voorzitter was voor den benoemde een aangename verrassing en de jeugd, zich meester van het terrein voelend, bracht onmiddellijk wat bij een feest hoort. En zoo heeft „de Toren" weer een nieuwe beschermer. Politierechter te Middelburg. Zitting van 29 October. De volgende zaken werden behan deld: J. F. S., 19 j., smidsknecht te Water landkerkje, werd verdacht dat hij op 25 Sept. te Waterlandkerkje J. M. S. heeft geslagen en geduwd, waardoor deze kwam te vallen en zijn pols heeft bezeerd. Deze zaak werd uitgesteld. M. v. d. H., 28 j„ arbeider te Groe de, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 September te Groede C. B. heeft geslagen. Eisch f25 sub. 25 d., uit spraak f15 sub 15 d. C. J. B., 25 j., arbeider te Groede, werd verdacht dat hij op 15 Sept. j.l. te Groede M. v. d. H. heeft geslagen. Ërsch f25 sub 25 d., uitspraak f 15 s 15 d. M. d. V., 43 j., huisvr. van D. H., zonder beroep te Terneuzen, Sluiskil, werd verdacht dat zij op 7 October j.l. den wachtmeester der mare,chaus- sée Kramer, die belast was met de handhaving der openbare orde heeft gekrabd. Eisch f25 sub 25 d„ uit spraak f 15 sub 15 d. S. P. v d. H., 49 j., metselaar te Terneuzen, werd beklaagd dat hij op 7 Oct. jl. te Terneuzen W. v. D., rechercheur van politie, die surveil leerde, heeft beleedigd. Eisch f 25 sub 25 d., uitspraak f 15 sub 15 d. M. B., 23 j„ arbeider te Zuiddorpe, werd beklaagd dat hij op 22 Sept. j.l. te Zuiddorpe den Rijksveldwachter D. en den gemeente-veldwachter de C., die surveilleerden, heeft beleedigd. Eisch f 15 sub 15 d., uitspraak idem. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. M. d. R1 Met verontwaardiging heb ik in Uw raadisversiag van Maandag j.l. kennis genomen van de wijze, waarop het raadslid Notebaart heeft gemeend, zich over de muziekvereeniging te moéten uiten en ik juich de energieke wijze, waarop d,oor meerderen werd gepro testeerd, van harte toe. De kwestie zelve is eenvoudig ge noeg: Er is een muziektent, die be schikbaar is voor alle vereenigingen, die daarop een muziekuitvoering willen geven. Dat ze dus geweigerd wordt, indien men ze voor politieke samen komsten wil gebruiken, hetzij direct of indirect, spreekt vanzelf. Dit alles is evenwel bijzaak. Waar ik ernstig tegen wil protesteeren is de wijze, waarop bij verschil van mee ning een raadslid (over zijn tegenstan der meent te mogen oordeelen. En toch? Het raadslid Notebaart kennende, wil ik hem niet de volle verantwoordelijkheid toemeten. Noch de stijl, noch de heftige toon waarin het betoog was vervat, inoch de fijne spits vondigheid waarop het vermeend recht was gebaseerd, schijnen bij het raadslid Notebaart te behooren. Kunnen we hier misschien de afbrekende invloed con- stateeren van den persoon, die op een donkeren avond der vorige week met de begrooting onder den arm zich naar de De Hullustraat begaf? Indien dit zoo is, is dan het praedicaat „,ad- viseerend" niet wat al te ruim opge vat Maar hoe het ook zij, deze aanval zal een wel-niet-gewild „economisch" ge volg voor de vereeniginj hebben. Be wijs Ik ben tot heden geen - donateur» maar nu voel ik mij gedrongen, het met 1930 te worden. En meerdere^ zullen zich eveneens opgeven, want Breskens laat zich niet ringelooren, door wie het ook zij. X. Breskens, 31 October 1929. f). Als zuiver persoonlijk weggelaten. Red. Br. Crt. MARKTBERICHT. Oostburg, 30 Oct. Tarwe f 11.25—f 11,50, Chevalier f 9.50 erwten f 16 50, Bruine boonen f20,50.—f00,00, Haver f 9 Veilingsvereeniging „Avicultura". Aangevoerd 137 'l2 K.G. boter, prijs f 1.88-f2.46 per K.G, Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm I nam Zaterdag 2 Nov. 1.27 151 Zondag 3 1.59 2 23 Maandag 4 2 29 2.53 Dinsdag 5 3 04 3 28 Eerste Kwa'tier Zaterdag 9 Nov. nam. 2 29. Licht op «oor Rijwiel'n enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag Zondag Maandag D'nsdag 2 rov. nam. 3 4 5 5.01 4.59 4.57 4.55 IN KOKEND WATER GEVALLEN. Doordat het deksel van een wasch- ketel kantelde, is het 2-jarig zoont|e van bakker P. te Moerdijk, in het ko kende water gevallen. .Met ernstige brandwonden overdekt is het direct naar het Ziekenhuis te Breda vervoerd, alwaar het is overleden. POGING TOT DOODSLAG Maandagochtend heeft de losse arbei der E. de P. in de nabijheid van St. Jansland, gemeente Oosterland, twist gekregen met den heer A. S van der Hoeve, landbouwer en raadslid der ge meente, bij wien hij vroeger in dienst was geweest. De twist liep zóó hoog, dat de P., die aan het jagen was, met een jachtgeweer drie schoten loste op den heer v. d. H„ die echter slechts licht aan den linkerarm werd gewond. De dader werd reeds voor den offi cier van justitie te Middelburg geleid. KINDERMOORD. In een aan het station te Arnhem afgegeven tasch, die niet werd afge haald, heeft men een kinderlijkje ge vonden. Nader kan worden gemeld, dat de politie in verband hiermede een 21- jarig meisje heeft aangehouden, onder verdenking, dat zij haar kindje, dat 14 dagen oud was, van het leven heeft beroofd en het lijkje toen in den kof fer in bewaring heeft gegeven aan het station. DOODGEDRUKT. Door het kantelen van' een vracht auto is te Wierden de 40-jarige J. Schuier tegen een muur doodgedrukt' Doodelijk ongeluk. Dinsdagavond omstreeks 7 uur had onder de gemeente Etten,. ter hoogde van de steenfabriek Bremberg, nabij het Liesbosch, een auto-ongeluk met doodeljjken afioop plaats. Zekere J. Hendriks, voerman bij de firma Verpalen, te Leur, reed met zijn kar huiswaarts. Terwijl hij naast zijn kar liep, werd hij onverhoeds aangere den door een luxe-auto van den kermis reiziger Janvier te Bergen op Zoom. De dood moet onmiddellijk zijn in getreden. De ongelukkige laat vrouw en zes kinderen achter. De doctoren Mol uit Etten en Gies- bers uit Leur waren spoedig ter plaatse doch konden slechts den dood consta- teeren, c

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2