ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAAI^DEREN 10 SanapjH Buitenland. .Y Bij Geyótte K oude Provinciaal Nieuws. BKtSKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. SU ct p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon RBFSKFNS Postgiro No. 21 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 7e Jaargang Zaterdag 2 November 129 Nummer 3476 3R A TI S verzekering 'oor dabonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens- jmm gld. bij dood ir gld. bij verlies tra gld. bij ver- it gld. bij ver- tt gld. bij ver- lange ongeschikt- 111JJ door van een hij lies van een dfj ijes van een /ft lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de ierverjekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage gld. bij verlies van eiken anderen vinger. DUITSCHLAND. De schrik van Dusseldorp. De blijkbaar krankzinnige man, die nu reeds maandenlang Dusseldorp ver ontrust door zijn verraderlijke moord- overvallen, is nog steeds niet door de politie gevonden. Van zijn laatste misdaden memoree- rcn wij, dat hij verleden Vrijdagavond een zekere Frau Meuver, die van haai werk huiswaarts keerde, levensgevaar lijk heeft gewond:. Tegen middernacht van dienzelfden avond werd een andere vrouw door den man, die zich achter een boom verdekt had opgesteld, be wusteloos geslagen. Sinds begin Februari duurt de moor- dcnreeks te Dusseldorp nu reeds voort en blijkbaar is steeds dezelfde man de aanvaller. De politie, geassisteerd door helpers uit Berlijn, kan het spoor van den misdadiger maar niet ontdekken. Op 3 Februari vvervl een 53-jarige vrouw in het donker aangevallen "en verscheidene malen met een mes ge stoken. Een week later werd het lijk van een 6-jarig meisje, dat dertien messteken vertoonde gevonden. Het was reeds half verkoold, toen liet onder een brandenden hoop takken ontdekt werd. Volgens deskundigen was in beide gevallen hetzelfde mes gebruikt. Vier dagen later werd het lijk van een werkman gevonden met 21 mes steken in den rug. Het slachtoffer was niet beroofd. In April gebeurde het volgende: Een 16-jarig meisje hoorde in een donkere straat iemand achter haar flui ten. Vóór zij den tijd had om zich om te keeren, werd er een lasso over haai hoofd geworpen. Zij werd op den grond geworpen door een man, die poogde haar te wurgen, doch die op de vlucht sloeg, toen hij andere men- schen hoorde aankomen. Een paar dagen later werd een vrouw op gelijke wijze door een las sowerper aangevallen, doch zij weerde zich zoo dapper, dat haar aanvaller op de vlucht sloeg. Op 30 Juni werd een vrouw in een hotel vermoord gevonden eu in Augus tus werden binnen 20 minuten tijds een meisje, een vrouw en een man in den rug gestoken. Dit geschiedde in hetzelfde stadsdeel, waar de vroegere misdaden waren geschied. FEUILLETON Alle bewijzen wezen Paul a'.s den dader aan. Geen sterveling noch Paul zelf, noch mejuffrouw Simpson en allerminst de politie, hadden ook maar in de verste verte argwaan ge koesterd tegenover Arthur. Er was trouwens geen reden geweest, hem te verdenken. En had ik dan daarvoor genoegzame redenen Het viel niet te ontkennen, dat Ar thur Harvey, wanneer hij inderdaad zijn tante had vermoord, een volleerd tooneelspeler en een der doortrapste schurken der drie Koninkrijken was. Want het' was zoo ktaar als de dag, dat hij hard .gewerkt had, om zoowel Paul als mijzelf van Paul's schuld te overtuigen. Geduldig had hij ernaar gestreefd in de door drank verzwakte hersenen van zijn broeder, het tafereel van een niet voorbedachte, ja, zoo gezegd, onbewuste misdaad te drukken. En daar de schildering van vroegere ondervinding en voorvallen hem daarbij goed te pas kwam, was die zaak be- Influenza, Koorts; Hoofdpi Wettig bescnenmttegen Vervalst Griep en heumatiek Wettig bescl iespijn prijs 40 r-nwUfegen Vervalsahingen 75 ct. Bij Apoth' cn Drogisten A Twee dagen later werden de lijken van 2 meisjes, in een veld gevonden. Van het eene kind, dat 5 jaar oud was, was het hoofd van den romp ge sneden. Het andere, oud 14 jaar, was in de keel en in den rug gestoken. Op 30 September werd het lijk van een dienstbode nabij ide rivier gevon den met 8 schedelkwetsuren en pp 12 October werd ècn jonge vrouw in een ander deel der stad gevonden met soortgelijke verwondingen. Zij stierf 2 dagen later, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Wat den persoon van den dader betreft, zijn sommigen van meening, dat men met iemand te doen heeft,, wiens maatschappelijke rang. hem bo ven verdenking stelt, doch die van tijd tot tijd plotselinge aanvechtingen tot moortien krijgt. De „Graf Zeppelinnaar de Noordpool De tocht van de „Graf Zeppelin" naar de Noordpool schijnt thans defini tief door te gaan. De kwestie welke daaromtrent was gerezen .tusschen de directie van de Luftschiffbau en ,de bemanning is thans opgelost in dezen zin dat de eischen der bemanning gere geld zijn. Vooral wat betreft de ver zekering en de salarieering is overeen stemming bereikt. Gasvergiftiging te Berlijn. In de Germaniazaal gelegen aan de Choussecstrasse waar deze zich bij de i riedrichstrasse aansluit is een vergift! ging op groote schaal voorgekomen tengevolge van het feit dat een zaai verwarmd was met een groote gas kachel die geen afvoerbuis had. j Er werd in de zalen door een vereeniging een feest met bal, gevierd. Tijdens het dansen vielen plotseling een groot aantal personen, waarbij vele kinderen, bewusteloos op den grond. De brandweer slaagde er in de meeste vergiftigden weder bij te bren gen, twee moesten echter naar een ziekenhuis worden gebracht. o - FRANKRIJK. Aardscnokken in Frankrijk. in Bretaghe werden wederom heftige trekkelijk gemakkelijk geweest. Ik kon begrijpen, op welke wijze hij op Paul ingewerkt had, maar het bleef mij een raadsel, hoe hij de gelegenheid had gevonden, den moord te bedrijven. Wat de beweegreden betrof, welke in Paul's geval zoo moeilijk, ja in 't geheel niet te ontdekken was geweest, deed zich geeii zwarigheid op; Arthur moest re den gehad hebben te vreezen, dat zijne tante maatregelen wilde nemen, om een huwelijk tusschen Edith en zijn broer tot stand te brengen. De veronderstel ling, dat Paul de oude dame in drift zou hebben vermoord, had mij nooit ge heel en al tevreden kunnen stellen. Maar Arthur een moordenaar?! Zulk een innemend persoon, met die op rechte oogen, en die sympathieke stem! Ik voelde, dat ik onweerlegbare be wijzen moest hebben, alvorens ik mij- zelven kon overtuigen, dat ik niet ander maal op een verkeerd spoor was. Van den anderen kant, was ik nochtans vast besloten, dat de ellendeling mij niet zou ontsnappen, wanneer zijn schuld bewezen was. Het kwam er derhalve maar opaan, te weten te komen, waar Arthur Harvey zich dien bewusten Zon dagnacht had opgehouden. Hij moesi een alibi kunnen bewijzen. Niets ge makkelijker, wanneer hij onschuldig was Ik had rust noch duur, alvorens ik aardschokken waargenomen, die onge veer 6 sec. aanhielden en gepaard gin gen met een dof gerommel, In vele huizen te Vannes werd glas en aarde werk uit de kasten geslingerd, terwijl de dakbedekking van verscheidene hui zen werd afgeslingerd. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. BELG IE. Belgische legerbegrooiing. De Belgische iegerbegrooting van 11130 is 120 millioen gulden hooger dan die voor 1929. Hiervan is o.a. 6 mil lioen bestemd voor de versterkings- werken aan de Maas. RUSLAND. Diamantsmokkelaars doodgeschoten. Uit Moskou wordt gemeldt, dat de beide bekende diamanthandelaars Klei ner en Teitz wegens het smokkelen van diamanten zijn doodgeschoten. PALESTINA. Nieuwe onrust in Palestina. De algemeene onveiligheid en op winding in Jeruzalem is weer toegeno men. Verscheidene Joodsclie zaken wer den door Arabieren overvallen en ge plunderd. In een zaak werd de cassa leeggestolen. Men vreest, dat het op 2 November, den herdenkingsdag van de declaratie van Balfour, tot manifesta ties zal komen. In Jaffa hebben de Arabieren af schaffing van de electrischc straatver lichting geëischt,, daar de Arabische lantaarnopstekers geen werk meer kun nen vinden. Het Arabische uitvoerend comité heeft tot een algemeene sta king te Jaffa besloten. In Jeruzalem zijn onlangs 2 Arabie ren, die gedurende de laatste oniusten een Jood hadden doodgeschoten, ter dood veroordeeld; 2 andere Arabieren werden tot 10 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld. In Joodsche kringen heeft het groote tevredenheid gewekt, dat een Jood, welke beschuldigd was, een Ara bier, te hebben gewond, is vrijgespro ken. Op een te Jeruzalem gehouden Ara- daaromtrent zekerheid had. o ik besloot nog drenzelfden morgen naar Southend te gaan. Reeds om tien uur was ik naar het stadje op weg. Ik telegrafeerde naar Arthur Harvey, d;at ik te vijf uur 's middags bij hem zou zijn, want ik was bang, zijn arg waan gaande te maken, wanneer ik hem onverwacht op straat mocht ont moeten. Dan bleven mij in elk geval nog «enkele vrije uren over. Nauwelijks was mijn telegram ver zonden, toen ik inzag, iets zeer doms te hebben gedaan. Wilde, ik te Sout hend mijn doel bereiken, dan moest ik mijne nasporingen beginnen in het kwartier van Arthur -cn üeszelts naaste omgeving. Om daarbij ongestoord te zijn, ware het wenschelijk, hem uit Southend te verwijderen. Ik zond onverwijld een tweede tele gram aan hem af, waarin ik hem ver zocht, voor een hoogst belangrijke zaak naar Londen te komen, en, mocht ik niet thuis zijn, mij tot 's avonds -tien uur op mijn kamer te 'wachten. Ik) twijfelde niet, of ik zou tegen dien tijd inderdaad gewichtige aangelegenhe den met hem hebben te behandelen. Op een tusschenstation stapte ik uit, bestudeerde de dientregeling, en wacht te, tot de trein voorbij was, die ver bische conferentie, waaraan meer dan 5Ü0 gedelegeerden uit alle deelen van Palestina, Transjordanië cn Syrië deel namen, is besloten krachtig te ]>ro- testeeren tegen tie nieuwe toestanden bij den klaagmuur. Van de Engeische regeering zal geëischt Worden de ver klaring van Balfour op te heffen en op 2 November, den verjaardag van deze verklaring, zal een algemeene sta king worden uitgevaardigd. DE STAKINGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De directie der glucose-fabriek „Zeelandia" heeft op de poort een bericht geplakt, dat zij voorioopig men zegt tot Nieuwjaar geen werk krachten meer aanvaardt. Nog steeds wordt het klein contin gent werkwilligen door politiemannen naar de grens geëscorteerd, die tevens de onaangename karwei hebben dag en nacht de terreinen te moeten be waken, iets, wat met deze weersge steldheid zeker niet in de koude kleeren kruipt. Zeker een uitputtende taak. De hermetisch gesloten vracht auto's schijnen echter geen overvloe dig aantal „onderkruipers", in België eigenaardig, „ratten" genoemd, te bevatten; weshalve men over de toe komstplannen van dit bedrijf nog in het duister rondtast. Het overgroot deel der arbeiders heeft elders werk gevonden. Van toegeven wil de direc tie echter niet hooren, het samen scholingsverbod blijft gehandhaafd en menigeen is reeds tegen „de lamp" geloopen. wat bij de aanstaande zit ting van het kantongerecht te Ter- neuzen wel zal blijken. De vorige week schijnen eenige verbolgen vrou wen een werkwillige van over de grens op zijn terugtocht danig te hebben afgerost, later hoorde men van geen handtastelijkheden meer. Zeker blijft een zuurdeesem van wederzijdsche verbittering hangen. o De staking aan de cocosfabriek te Sluiskil duurt onveranderd voort. Een 26-tal mannen uit Colijnsplaat zijn naar Zeeuwsch-Vlaanderen vertrokken ten einde de stakers te vervangen, Deze mannen zijn voorioopig voor vijf weken aangenomen tegen f 35 per week. Verschillende dezer hebben dit gedaan omreden de suikercampagne binnen 14 dagen afgeloopen kan zijn moedelijk Arthur naar Londen zou brengen. Vervolgens zette ik mijn reis voort. Het was drie uur, toen ik te Sout hend, aankwam. De eerste, jongen, die ik ontmoette en vroeg, kon mij aan geven, waar reetor Harvey woonde. Het huis stond in een voorstad, een heel eind van liet station af; het be hoorde aan een zekere juffioiw Hop kins. Ik vroeg naar mijnheer Harvey, en ontving, zooals ik verwacht had, ten antwoord, dat hij was uitgegaan. Ver der uitvragen bracht aan het licht, dat mijnheer twee telegrammen ont vangen en onmiddellijk daarop liet huis verlaten had. Juffrouw Hopkins was natuurlijk ietwat nieuwsgierig, betref fende die twee telegrammen, en ik bracht haar aan het verstand, dat ik haar daaromtrent geen opheldering kon geven. 'Daarentegen perste ik, door voorzichtig vragen, uit haar het een en ander betreffende harefn huurder. Volgens haar zeggen was mijnheer Harvey in elk opzicht een gentleman, een model huurder en een zeer gedistin geerde jonge man. Ik luisterde slechts met een half oor naar deze loftuigingen. De hoofdzaak voor mij was, te vernemen, of hij dier. nacht van Zondag op Maandag thuis, en zij dan misschien geen werk meer zullen hebben. Het spreekt vanzelf dat de komst der Noord-Bevelanders in Sluiskil veel kwaad heeft gezet en alles in het werk gezet wordt, om deze stakingsbrekers terug te doen gaan. DE STAKING TE SAS VAN GENT. In de Dinsdagavond gehouden zit ting van tien raad der gemeente Sas van Gent, is de volgende motie met 4 tegen 3 stemmen aangenomen: „De raad van Sas van Gent, in ver gadering bijeen op 29 October, ge hoord de besprekingen over het op treden van het hoofd der politie in het conflict bij de N.V. Stijfsel- en ylucosehbriek van oordeel dat dit optreden een- zijdig is geweest, spreekt daarover zijn sterkste afkeuring uit en gaat over tot de orde van den dag", Op voorstel van Burg. en Weth. werd de politie-verordening aldus ge wijzigd, dat de politie meer vrijheid van optreden krijgt. Na het aannemen dezer wijziging heeft de burgemeester het verbod van samenscholing opgeheven. EEN ONDERSCHEIDING. De heer J. A. van Rompu te Ter- neuzen, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen en lid van Ged. Staten van Zeeland, is benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. in zijn eigen kamer had doorgebracht. Kon dat bewezen worden,, dan moest ik het gehecle onderzoek van voren af aan beginnen. Juffrouw Hopkins was zeer gastvrij. Zij leidde mij naar de voorkamer, ont haalde mij op wijn en biscuit en stelde mij voor aan hare dochter Emma, een lief jong meisje, dat mij nieuwsgierig aankeek. Het was mij hoogst aange naam, kennis met haar te maken, want ik hoopte, door haar meer te weten te komen, dan door hare meer voor zichtige moeder. Zij verliet echter, he laas, spoedig daarop weer de kamer. Zeer langzaam ging ik op mijn doel af. Het was voor mij moeilijk de waar heid te ontdekken, zonder mij te verra den, ja, ik zag welidra in, dat dit on mogelijk was. Ik besloot derhalve vrij en frank te zeggen,, dat er in het huis van juffrouw Jessop een moord ge pleegd was. Waarom ook niet Heden moest de geheele zaak opgehelderd worden. Binnen vier en twintig uur zou Arthur Harvey alle bijzonderheden van mijn gesprek met zijn hospita, mejuf frouw Hopkins, hebben vernomen. Na tuurlijk moest ik na afloop van dezen tijd ook met zekerheid weten, of hij de moordenaar was of niet. (Wofdt vervolgd.).

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1