ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANqEREN PjROL foor het inzeei "TIROL Buitenland. FEU ILL!.TON Bieten rooiei Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABon nementsprqs f.3 maanden f 1.25 francs p. poet f 1,40 j> Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 50 ct. p. rtgcl. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK Ttóefooa BRESKENS p°'#9r° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden «tangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrfjdagraiddng 1 our s7e Jaargmg Woensdag 30 October 1929 Nummer 3475 GR ATI S verzekering gulden bij levens- too gld. bij dood mm gld. bij verlies gld. bij ver- is gid. bij ver- ap gid. bij ver- 'oor deabonné's tegen vyH lange ongeschikt- ml: door van een hM lies van een ZL[] lies van een /h lies van een ongelukken voor: WïE held tot werken. een ongeluk. IW hand of voet. oog. duim. wijsvinger. 1 De risico van bovenstaande verzekering is bij de herver :ekirdOngevallen-Verzekerihg-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies fl van eiken anderen vinger. BLLÜ1E. De aanslag te Brussel. Enrico de Rosa, de dader van den aanslag op den Italiaanschen kroonprins is door het parket van Brussel tweemaal ondervraagd. Hij zeide geen berouw te hebben over de door hem gepleegde daad. De Rosa heeft zijn domicilie te Parijs, maar woont in werkelijkheid in den omtrek van de Fransche hoofd stad te St. Gratiën bij Enghien. Hij verklaarde verder sedert 1928 student in de rechten te zijn aan de universiteit te Parijs en sedert lang reeds het voor nemen te hebben gehad een aanslag te plegen, hetzij op Mussolini of een van de leden van de Italiaansche koninklijke familie. Dinsdag kwam hij met dit plan naar België, maar had voorzichtigheidshalve te Parijs een kaartje genomen tot Ant werpen. In het bezit gevonden van een paspoort met verstreken visum en van een Fransche idenditeitsk^art moest hij bij aankomst van den trein te Brussel wegens het niet in orde zijn van be doeld paspoort een boete betalen. Men liet hem vervolgens echter doorreizen naar Antwerpen, waar hij een platte grond kocht van Brussel en daarop aandachtig het Congresplein en omge ving bestudeerde. Eerst dacht hij er aan een aanslag te plegen in het Brusselsche Noorderstation bij de aankomst van; den prins, maar alleen de vrees, iemand van de Belgische koninklijke familie te treffen en niet den Italiaanschen kroon prins, deed hem van dit plan afzien. Omtrent het verloop van den aanslag zeide de Rosa: Ik had reeds vroeg in den ochtend het hotel verlaten, waai ik den nacht had doorgebracht en een gunstige plaats uitgezocht, niet ver van het graf van den onbekenden soldaat, Toen de prins uit den auto stapte, heb ik een soldaat ter zijde geduwd alsook een ander persoon die juist vooi mij stond,. Ik ben toen vooruit gespron gen onder den kreet „Leve MatteottiM en ik heb een ^chot gelost en ben ge vallen. Men heeft mij weggebracht. Verder weet ik niets nicer. Ik moet toen in zwijm hebben gelegen. Nader omtrent zijn identiteit onder vraagd, verklaarde Rosa nog, zijn ou ders nooit te hebben gekenid en een vondeling te zijn. Hij was in het bezit van 8ü0 francs. Dat is mijn heele rijk dom, zeide hij. De Rosa beweert in Aangezien zulks echter waarschijnlijk zijn onmiddellijke arrestatie ten gevolge gehad zou hebben, hield ik zijn verblijf plaats zorgvuldig voor haar verborgen Gelukkig voor ons allemaal, dat Paul het gevaarlijke van zijn toestand goed inzag, om aan te dringen op een be zoek van mejuffrouw Simpson, nadal ik hem aan het verstand had gebracht, dat hij daarvan moest afzien. Over het geheel genomen, was hij lang geen kwade jongen, en ik begon hartelijk me delijden met hem te gevoelen. Na mijn onderhoud met mejuffrouw Simpson bleef mij voorloopig niets te doen. Ik had het doel bereikt, waar voor ik naar Parijs gekomen was. Mijn facsimile bleek juist te zijn; het onder scheid bestond: de letters op den koffer waren niet door Paul Harvey geschre ven. Dat feit viel niet te ontkennen. En hoe ongeloofelijk het ook moge schijnen zoodra eenmaal geconstateerd was, dat het Paul's schrift niet was, scheen al les, mijn eigen waarneming, het be langrijke getuigenis van mejuffrouw de lucht te hebben geschoten om zijn wapen te beproeven. Dat zou vervol gens vast zijn geraakt, wat hem belette een tweede schot te lossen. Men heeft op den gevel van een perceel, gelegen op den linkerhoek van de Koningstraat en het Congresplein werkelijk sporen van een kogel gevonden. De kogel zelf is echter onvindbaar gebleven. Het wapen met hetwelk De Rosa den aan slag pleegde is van het kaliber van 9 millimeter en van Italiaansch fabrikaat. Het draagt 150 M. ver. In de reistasch door De Rosa in zijn hotelkamer ach tergelaten, trof men een groot aantal in de Italiaansche taal gestelde documen ten aan. Deze zullen nader worden onderzocht. Het blijkt thans, dat De Rosa beweert geen communist of anai- chist, maar socialist te zijn, behoorende tot de tweede internationale. Hij ver zekerde ook alleen den aanslag te heb ben beraamd en er met niemand over te hebben besproken. Een tweede Ita liaan, die sedert 1923 te Gent verblijf houdt, werd bij vergissing gearresteerd tijdens de verwarring, die op het pistool schot volgde, maar later weer op vrije voeten gesteld. Volgens berichten uit Milaan is de aanvaller van kroonprins Humbert al daar opgevoed door de vroedvrouw Giuseppina Bello, die meerdere reizen als inurse naar Amerika heeft gemaakt. Later is De Rosa naar Turijn gegaan om rechten te studeeren. Hij werd daat verliefd op een jong meisje, wier ouders anti-fascistisch waren en in socialistische kringen verkeerden. Hij werd eens door een professor er op betrapt, dat hij in de collegezaal met een revolver was verschenen. Hij werd van de universiteit teruggeroepen 'en blonk daar pa uit in de wintersport. Eens nam hij samen met prins Humbert deel aan een skiwedstrijd en prees diens vaar digheid luide. Hij hield veel van lezen van avonturenromans, hoewel hij reeds aan de hoogeschool kleine geestelijke tekortkomingen vertoonde. De dader van den aanslag op prins Umberto heeft bij zijn verhoor toegege ven te hebben gehandeld uit politieke overwegingen. in tegenstelling met vele desbetref fende berichten staat thans vast, (lat De Rosa niet aan de Italiaansche justitie zal worden uitgeleverd, aangezien de Belgische wet geen uitlevering toestaat wegens politieke misdrijven-, o Simpson onveranderd er op te wij zen, dat het 't schrift van Arthur was. De expert had dit wel is waar betwist, maar ik gaf niet veel om zijn oordeel. Voor 'toogenblik kwam het er enkel en alleen opaan, Paul naar. Marseille te brengen, 's Middags kwam Arthur aan. Hij kon slechts mijn getuigen s bevesti gen dat de muurkast in de kamer van juffrouw Raynell, volstond met Paul's boeken, met dezelfde boeken, welke de ze beweerde, des Zaterdags, in zijn koffer te hebben gepakt. Wij brachten den armen jongen naai het Lyonsche station. Arthur steldie hem honderd Pond ter hand. met de belofte, nog twee-honderd te laten vol gen, zoodra hij te Montevideo, onze keuze was gevallen op de Argentijnsche republiek zou zijn gekomen. Reeds kwam de trein in beweging, toen Paul nog eenmaal aan het portier verscheen. „"Arthur", fluisterde hij, ,,ik twijfel' er nog min of meer aanjik a Arthur, geloof je inderdaad, dat ik het deed Arthur Harvey begon 'te schreien. Er werd niet verder gesproken. In de vol gende seconde was de trein uit ons oog verdwenen, ik trok Arthur zoo spoedig mogelijk uit den drom van nieuwsgierigen weg. „Arme drommel!" hoorde ik een heei zeggen, „ongetwijfeld zijn broeder!" FRANKRIJK. Groote smokkelzaak ontdekt. De douane te Duinkerken heeft een smokkelhandel ontdekt die reeds zes a zeven jaar duurde en die de schatkist en de Fransche industrie zeer 'groot nadeel heeft berokkend. Het betreft hier groote hoeveelheden geraffineerd natrium boraat, afkomstig uit Triest en Genua en die via Duin kerken werden ingevoerd. Een Italiaansch uitvoercertificaat ver klaarde, dat de goederen uit Italië af komstig waren, waardoor de invoerrech ten 13.60 francs per 100 k.g. bedroegen Producten welke geïmporteerd werden vanuit buiten Europeesche landen wa ren onderhevig aan invoerrechten ten bedrage van 27.20 francs. De administratie der douane heeft de ingevoerde producten doen analy seeren, waarbij gebleken is, dat het onderscheid tusschen Amerikaansch en Italiaansch boraat zeer klein was. Bij onderzoek is verder gebleken, dat de producten vanuit Los Angelos naar Italië werden verzonden vanwaar zij naar Duinkerken werden verstuurd met een „nieuw herkomst-certificaat. De schatkist heeft hierdoor een scha de geleden van eenige millioenen en de schade van handel en industrie wordt geschat op 1 milliard. De douane zal een actie indienen tot navordering. ENGELAND. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Een commissie uit het departement van arbeid heeft een rapport uitgege ven, waarin de netelige vraag wordt beantwoord, hoe de werkloozen, die om uitkeering vragen kunnen voldoen aan de voorwaarde, dat zij moeten bewijzen ernstig naar welk te hebben gezocht. De commissie vindt een dergelijk bewijs onmogelijk te leveren, maar stelt voor uickeeringen te weigeren, ten eerste indien de aanvrager heeft ge weigerd geschikten arbeid te aanvaar den en ten tweede als blijkt dat er geschikte arbeid was en de aanvrager niet kan bewijzen.' dat hij loyale po gingen heeft gedaan het werk cc krij gen Hierover is hevig gediscussieerd, vooral door enkele leden van de onaf hankelijke LabourpartiJ. Miss Marga- rett Bondfield, minister van arbeid, Arthur en ik. waren van plan, den nachttrein naar Engeland te nemen. Toen wij naar het Noordstation reden, vroeg ik, of de politie zich niet meester had gemaakt van het huis, waarin de moord gepleegd was. „O, ja," zeide Arthur, .,het schijnt dat zij gisteren aldaar met hare naspo ringen begon. Toen ik vertrok, liep een mail ervoor heen en weer, wacht te houden". „Dan zal uw broeder te Mareeille gearresteerd worden", merkte ik aan „Dat meent U toch niet in ernst?" riep hij. „U kunt het niet gelooven!" Andermaal barstte hij in tranen uit. Hij scheen geheel en al van zijn stuk. Toen wij aan het station gekomen wa ren, verliet hij mij, om voor ons beiden kaartjes te nemen. Ik sloeg hem gade, terwijl hij voor het loket stond, omdaf ik sedert hedenmorgen een bijzondere belangstelling voor Arthur Harvey ge voelde. ik zag hem zijn beurs uithalen, geld uittellen, de kaartjes van het ta feltje vóór het loket wegnemen, en dit alles deed hij met de linkerhand! Hij was volstrekt niet altijd linksch, dat zag ik duidelijk, maar ik had nu met mijn eigen oogen gezien, dat hij zijn linker hand in plaats van zijn rechter gebruik te. Van dit oogenblik af was ik over tuigd, dat, ondanks alle oogenschijnlijke tegenspraak en onmogelijkheden, Arthur werd heftig aangevallen en de onaf- hankelijken hebben een uitdagende motie ingediend over deze zaak ter gelegenheid van de a.s. vergadering van de parlementaire LabourpartiJ. De tegenstanders van de restrictie willen, dat alle werkloozen een uit keering zullen krijgen op de normale standaardloonen. aardappelen rooien en^rnde- re landarbeid, veroorzaakt kloven in de hapdeii en maakt ze ruw erp-jfijnlijk. Dit ver zacht prr geneest men met Z-VLAAMSCHE WATERLEIDING MAATSCHAPPIJ. Men zal zich herinneren, dat, naar aanleiding van het rapport der com missie van onderzoek, de meeste com missarissen der N. V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Maatschappij hun mandaat tér beschikking stellen. Vrijdag werd te Terneuzen een ver gader ng vanaandeelhouders gehouden, waarin ai de commissarissen met groote meerderheid van stemmen werden herkozen. Spoedig zal nu weder een aandeel houdersvergadering worden gehouden, teneinde den verderen voortgang der werkzaamheden (door al de strubbe lingen der laatste maanden is de zaak zelf blijven rustenj te bespreken. Bij Kon. Besluit is aan A. van Rompu, reeder en lid van Ged. Staten van Zeeland te Terneuzen, verlof ver leend tot het aannemen van het vreem de eereteeken ridder 2e klasse der Orde van St. Olaf van Noorwegen. Alcoholgebruik bij kinderen. De Zcetlwsche prupaganda-commissie van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterke dranken heeft aan 130 artsen in Zeeland een schrijven gezonden, ten einde het oordeel van de midici te ver nemen over het gebniik van sterke en van alcoholhoudende dranken bij kin deren en zoogende vrouwen, a. als ge Harvey de moordenaar zijner tante moest zijn. XXI. Aan liet station Charing Cross, na men wij afscheid van eikaar. De rector werd door zijn plichten naar Southend teruggeroepen, terwijl ik te Londen lie; bericht wilde afwachten, dat Paul behou den en wel was scheep gegaan. „Er bestaat geen uitleveringsverdrag, zooals ge weet", had Arthur onderweg tegen mij gezegd. „Zoodra hij in vei ligheid is zullen wij de geheele geschie denis met al hare verzachtende omstan digheden aan de wereld vertellen. Het is veel beter het groote publiek een voudig de waarheid te zeggen, dan vruchteloos te pogen, die geheim te houden". „pc politie zal u die moeite sparen";, antwoordde ik. ,)Zij zal uw broedet openlijk beschuldigen, lang voordat hij Montevideo bereikt". „Ais u dat meent, wat moeten wij dan doen vroeg Arthur. Ik gaf geen antwoord. Ja, wat moes ten wij dan doen? Dat was de vraag, die ik onophoudelijk mij stelde. Hoe meer ik mijn makker gadesloeg, des te meer nam ik waar, dat hij slechts bij tijd en wijlen linksch was. Klaarblijkelijk wa6 liet een overblijfsel van een jon gensachtige gewoonte, welke hij als man, geheel had afgelegd, maar die neesmiddel en b. als versterkend mid del. Het ontvangen aantal antwoorden be droeg 39. De rapporteur van de brochure, de heer Louis J. C. Poppe, komt tot de conclusie dat deze antwoorden duidelijk zeggen: Ouders geeft uw kinderen nim mer een druppel alcohol, onder welken vorm ook. De vragen gingen slechts over kinde ren en zwangere vrouwen of zoogende moeders, maar uit de meeste antwoor den blijkt voldoende, dat liet alcohol gebruik ook voor anderen nooit nuttig, nooit noodig, maar steeds nadeelig is. BRESKENS. Zaterdagmorgen had alhier de aan besteding plaats van het uitvoeren van diverse Metsel- en Bestratingswerken in deze gemeente. ingeschreven werd door de heeren: Gebrs Maas f 765 Iz. Vergouwe f 675 G. Da insen f 762 I. J. Nieuwenburg en W. A. de Vlieger f 807 Woensdagavond zal alhier in de Ned. Herv. Kerk een lezing worden gehouden door Joh. de Heer, redacteur van het „Zoeklicht"; het zangkoor „Concordia" alhier zal eenige num mers zingen. (Zie verder advertentie in dit bladj. o GROEDE. De voordracht voor Waterbouw kundig Ambtenaar aan het Waterschap Groede en Baanst alhier luidt als volgt; 1. P. de Vuijst te Breskens. 2. W. Vader te Bodegraven. 3. J. C van Drongelen, Walsoorden. Als gij U moeilijk scheert ómdat Uw huid gauw stuk gaaf en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voor komen, indien glj*6ór het inzee- pon de huid^even inwrijft met slechts een weinig IXWO en 90 cl. Tob. 80 ct. onder den invloed van hevige gemoeds beweging, vaak weer voor den 'dag kwam. Dat verklaarde dan ook, waar om ik bij onze vorige 'ontmoetingen niets daarvan bespeurd had. Het was 's morgens zes uur, toen ik in mijne woning aankwam. Ik wierp mij gekleed te bed, en dacht opnieuw ingespannen over de ingewikkelde ge schiedenis na. ik voelde, dat ik niet tot rust zou kunnen komen, 'voor ik de waarheid had achterhaald. Hoe kon Arthur zijne tante hebben vermoord Wanneer? Was het niet ontwijfelbaar bewezen, dat juffrouw Raynell en Paul op dien bewusten Zondagnacht in huis geslapen hadden, en dat de koffer met het lijk des Maandagsmorgens daai uit vervoerd was gewonden Arthur had zijn broeder bezocht vóór het ontbijt; maar het stond vast,, dat de misdaad op dat uur reeds gepleegd was. De zaak scheen geheimzinniger dan ooit. Haast gaf ik de hoop op, dat ze ooit op een bevredigende wijze zou worden opgehelderd. Desniettemin werk te ik op eigen handje voort. Het was mijn schuld niet, dat ik van den beginne af, gedwaald had. (Wofdt vervolgd.).

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1