ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANOEREN Het geheim yan fa zrata Wk Buitenland. FEUILLETON Binnenland. SKENSSCHECOUR VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franc» p. post i 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cei.t. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voor bun E. BOOM BLIEK TNÓ.I«B BRESKENS p°J{$° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdagmlddng 1 uur :-: "7e Jaargang Zaterdag 26 October 1029 Nummer 3474 GR A TI S verzekering ana gulden bij levens- «aa gld. bi) dood gld. bij verlies si gld. by ver- is gld. bij ver- a* gld. by ver voor daabonné's tegen v(j[] lange ongeschikt- lyQ door 7h vaneen ft[] lies van een 4Q lies van een XQ lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is by de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. «a gld. by verlies van eiken anderen vinger. ÖELG1E. Een mislukte aanslag op Prins Umberto. Donderdagmorgen heeft een aanslag plaats gehad op den Italiaanschen prins Umberto, die op het oogenblik te Brus sel vertoeft in verband met zijn ver loving met prinses Marie José «van België. De prins begaf zich naar het graf van den onbekenden soldaat om een krans op het graf te leggen. Juist op het moment dat hij uit den aiïto stapte, drong een onbekende man uit de menigte naar voren en loste een schot in de richting van den prins. Het schot raakte den helm van een politieagent. Daarna trachtte de on bekende den prins te naderen. Hij we.'d evenwel onmiddellijk door de politie en omstanders gegrepen. Zij wierpen zich op den man en ontwapenden hem, waarna zij hem tegen de aanvallen, van het publiek moesten verdedigen. De prins bleef, nad£t de aanslag gepleegd was, zeer- kalm cn begaf zich naar .het graf van den onbekenden soldaat dal beneden de straathoogte is gelegen. Hij legde daarna de krans op het graf en onderhield zich met den minister van oorlog. Daarna inspecteerde hij de eerewacht en stapte toen weer in zijn auto, fuide toegejuicht door de omstan ders. De dader van den mislukten aan slag werd onmiddellijk weggevoerd. De naam van den dader van den aan slag op prins Umberto is ^Fernand Dorosa. Het is een Italiaansch student, op 9 October 1908 te Milaan geboren. Woensdagavond is de jongeman uit Parijs te Brussel aangekomen. Het schijnt dat hij speciaal uit Parijs naar Brussel is gezonden voor het plegen van den aanslag. De politie heeft verder een vermoedelijken medeplichtige ge arresteerd, De Pacali geheeten. Incident aan de Italiaansche De legatie. In verband met een incident dat zich Vrijdagavond vóór de Italiaansche am bassade, aan de Legrandlaan te Brussel heeft voorgedaan, zijn volgens de N. R. Crt. in totaal dertien Belgische en vreemde communisten gearresteerd Vier arrestaties werden behouden. Een der gearresteerden is de secretaris van de communistische jeugdvereeniging. Henri de Boeck, die bekende aan de betooging te hebben deelgenomen. Een 32. Maar waarom: had zij dan het aan zoek van Arthur aangenomen Zij maakte niet den indruk, alsof zij zoo gemakkelijk invloed op zich liet uit oefenen, zelfs niet door hare moeder. Var; der. anderen kant moest men weder in aanmerking nemen, dat zij -een vrouw was, ontegenzeggelijk uit ge- krenkten trots tot alles in staat. Ik re kende er stellig op, in 't gesprek eqn of andere belangrijke opheldering te be komen. i In de donkere oogen van mejuffrouw Simpson lag een uitdrukking van be zorgdheid, maar met waardige terug houdendheid verzocht ze mij plaats te nemen. De beklagenswaardige! Zij moest vergaan van angst, om te verne men, wat ik haar had te zeggen en was blijkbaar te trotsch om mij iets te vragen. Ik wilde haar echter niet lang op de pijnbank spannen, en begon met klem: ,>Ik ben hier in gezelschap van Paul Harvey, mejuffrouw". pP", inderdaad", gaf de jonge dame andere gearresteerde is van Italiaansche nationaliteit. Onder de betoogers waren ook Hongaren. Aan den rechter van instructie hebben de aangehouden Belgische communisten en vreemdelingen medegedeeld, Idat hun ne demonstratie vóór het gebouw dei Italiaansche ambassade, bedoeld was als een protest tegen de terechtstelling van Qortan, te Pola. Zaterdagavond hadden de communis ten In het ,,Huis der Trambedienden" een vergadering georganiseerd, welke slechts door een honderdtal personen werd bijgewoond. Na afloop arresteerde de politie nog drie verdachte vreemde lingen. De Italiaansche ambassade wordt nil, dag en nacht, door de politie bewaakt. Deze heeft Zaterdag talrijke huiszoe kingen gedaan. Een Italiaan, die op het oogenblik, dat men hem naar het gerechtshof bij den rechter van instruc tie leidde, aan een landgenoot bezwa rende papieren trachtte te overhandi gen, is in de gevangenis van Sint Gillis opgesloten. Nog andere aanhoudingen worden verwacht. Schip vergaan. Men vreest, dat negen leden) der bemanning van het Belgische stoom schip Lola, waaronder de kapitein, zijn omgekomen, toen het stoomschip schip breuk leed bij Selsey Bill. Groote golven hadden een gat in den romp geslagen en het pompen kon niet beletten, dat het schip vol water liep en omsloeg. Drie overlevenden, die zich aan wrak- stukken hadden vastgeklampt, werden na verscheidene uren gered door het Zweedsche s.s. „Scandinavia" dat hen te Dartmouth ontscheepte. FRANKRIJK. Zes electriciens verdronken. Door de ontploffing van explosie- middelen in de nabijheid van een meer in de omgeving van Luchon, is water gedrongen in een werkplaats, waar zicli zes electriciens bevonden. De mannen zijn allen verdronken. o DUITSCHI.AND. De millioenenverduistering te Berlijn. Volgens een door de Berlijnsche re cherche ontvangen aanwijzing is het notaris Aron gelukt in den nacht van Woensdag op Donderdag over de grens te komen in gezelschap van zijn vrouw. ten antwoord, terwijl zij een plooi van haar kleed zorgvuldig glad streek. yJEu om welke reden is mijnheer Harvey naar Parijs gekomen?" ,,pm de eenvoudige reden, dat mijn heer Harvey uit Engeland vlucht", ,JWaarom vlucht hij En waarheen vlucht hij „Laat mij uw laatste vraag het eerst beantwoorden. Hij hoopt morgen vroeg Marseille te bereiken en vandaar naar Amerika te geraken. In dat geval ,;Zou hem dat gelukken riep me- juftrouw Simpson uit, alle terughou dendheid vergetend. „Ik hoop het". ^Goddank!" Met een diepen zucht viel zij weder op haren stoel. Nochtans moet ik erbij voegen, dat wij er niet zeker van kunnen zijn. Om de waarheid te zeggen, mejuffrouw, had de politie hem reeds twee, drie dagen geleden moeten pakken. Zulks is niet gebeurd, maar toch blijft zijn ontkoming twijfelachtig". „Laten wij hopen, dat het hem moge gelukken!" zeide mejuffrouw Simpson gereserveerd. Ik zag, dat wij op die wijze niet verder zouden komen. Bovendien is het mijn gewoonte, een gewoonte, waar aan ik mijn succes in enkele gevallen toeschreef", regelrecht op het doel Men vermoedt, dat hij zich in Polen Cechoslovakiie of Oostenrijk ophoudt. Door de Berlijnsche recherche is direct een onderzoek ingesteld. Na ontvangst van het bericht van Aran's vlucht, heeft het gemeentebe stuur van Dresden beslag laten leggen op een millioen mark, gedeponeerd bij de Commerz- und Privatbank. Nage gaan zal worden hoe groot de verliezen van de stad bij deze zaak zijn. Zeppelm-tocht naar Spanje. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is, nadat het te kwart voor zeven uit de hal te Fried'richshafen was gebracht, te 6.48 uur Woensdagmorgen voor een vlucht van 38 uur naar Spanje vertrok ken. De leiding berust bij dr. Eckener Aan boord bevinden zich zestien pas sagiers en een aantal leden van het personeel der werf. Een talrijke menigte woonde het vertrek bij. Tragische afloop. Toen de arbeidersweduwe Wilhel- mina Wodrick een bezoek bracht aan haar schoondochter, ten einde deze ge luk te wenschen met de geboorte van haar kind, ontmoette zij daar de andere grootmoeder. De beide grootmoeders kregen twist, omdat de eene beweerde, dat de jonggeborene op den vader leek, terwijl de andere staande hield, dat het kind op de moeder leek. Er ontstond een vechtpartij, zoodat de politie er aan te pas moest komen. De weduw Wodriek trok zich het gebeurde even wel zoo aan, dat zij zich onmiddellijk na het voorval op zolder ophing. Theodoras Niemeiier Groningen los te gaan. djax hopen wij dat'* hernam ik, „want het is voor hem óf Paragway, óf de galg". Mejuffrouw Simpsón werd zeer bleek, maar zeide niets. „|Ein dat is des te vreeselijker", her nam ik, „daar ik hem onschuldig acht",. Nu kwam er plotseling leven in haar. Zij sprong op, en l^re "oogen bliksem den van slingering tusschen hoop en vrees. „Onschuldig", kreet zij, „wat be doelt u daarmee Alles wat ik bezit, zou ik ervoor over hebben,., als ik zeker kon zijn, dat iiij onschuldig is!" Ik gaf haar niet een rechtstreeksch antwoord, maar vroeg op mijn beurt: „V acht hem derhalve sdhuÜdig?" ,jHoe kan ik anders"^ stiet zij uit. „Wat mijn hart ook moge zeggen, mijn verstand houdt zich aan de bewijzen. Spreken niet alle feiten tegen hem Is zijn misdaad niet zoo goed als be wezen Als hij het niet deed, wie deed het dan Zou ooit een rechtbank hem vrijspreken ,(lk vrees van niet",, zeide ik mejuffrouw Simpson rilde ,,en tocli zeg ik bij mezelven, dat hij onschuldig is". ,i;Est uwe bewijzen daarvoor? Wien verdenkt ge dan?" i 1 De verieening van steun aan de beetwortelsuikerfabriek. In de op Dinsdag, den 29sten Oc tober a.s. des avonds half negen bijeen geroepen vergadering van de Eerste Kamer, is de voorzitter voornemens aan de orde te stellen in een op Woens dag, 30 October des voormiddags elf uur, te houden openbare vergadering het voorstel van wet tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwor- teteuiker-industrie hier te lande. Bezwaren van den Ned. R.-K. Mijn- werkersbond. De Ned. R.-K. Mijnwerkersbond te Heerlen heeft aan de directie der Lirnb. mijnen een schrijven verzonden, waarin er op gewezen wordt, dat in de laatste maanden in de ondergrondsche werken der mijnen vele arbeiders van buiten- lamdsche nationaliteit, zooals Polen, Slo vene» enz. te werk worden gesteld. Volgens de door den bpnd ontvangen inlichtingen beschikt een groot geJeelte dezer buitenlanders over weinig of geen vakkennis en heeft een ander gedeelte nooit ondergronds gewerkt. Deze arbeiders worden mede inqt hun Nederlandsche collega's |in de ko- lenpijlers te werk gesteld, doch zijn over het algemeen niet in staat, die gemiddelde productie te leveren, waarop het accoord is gebaseerd. Het wil den bond voorkomen, dat men met het te werk stellen van on voldoend geschoolde arbeiders op dt kolenposten een zekere voorzichtigheid in acht dient te netnen en dat er toch zeker alles voor te zeggen is, dat arbeiders, die reeds langeren tijd 111 de Limburgsche mijnen met andere werk zaamheuen zijn betast, eerder voor plaatsing op een kolenpost in aanmer king komen. In ieder geval acht men, dat moet worden voorkomen, dat Nederlandsche arbeiders, financieel door tewerkstelling met buitenlanders in dezelfde groep wor den gedupeerd. i Aanbeveling verdient het buitenland- sche arbeiders in den beginne in af zonderlijke groepen, onder leiding van bekwame instructeurs, te werk te stel len. De vondst op het strand te Zandvoort. De aan het strand te Zandvoort aan gespoelde springstoffen zijn door miii- ,jWees zoo goed, mejuffrouw, mij eerst een vraag te willen beantwoorden. Bij alles wat U heilig is, verdacht U iemand „Neen", gaf zij ietwat verwonderd teil antwoord, „tenzij Paul. Zooals ik u reeds gezegd heb, komt mijn gemoed tegen die gedachte in verzet, maar mijn verstand keurt haar goed". Wij waren reeds ietwat vertrouwe lijk, en ik geloofde aan haar oprecht heid. Het speet me zeer, te zien, dat ze mij niet behulpzaam kon zijn. „Vergeef me mijn oogenschijnlijkc onbescheidenheid", begon ik weer, ,/tnaar, het zou voor mij van groot belang zijn, als u mij in het kort wilde mededeelen, wat u aanleiding gaf, met Paul Harvey te breken, en u 'daarna met zijn broeder te verloven". Mejuffrouw Simpson kreeg een hoog- roode kleur. „l!k ben nooit met Paul Harvey ver loofd geweest", zeide zij. >,U kunt dat onmogelijk ooit vernomen hebben. Ik moet U verzoeken, een ander onder werp tot gesprek te kiezen". Zij hield de hand voor hare oogen, om hare ontroering te verbergen. Die hand trilde hevig. Elke poging, nog meer uit mejuffrouw Simpson te halen, was tevergeefsch. Desniettemin had zij voor mijn ver» i Vboi'hel in de taire deskundigen onderzocht. De pa tronen zijn met een lont dadelijk voor ontbranding gereed, daar de inhoud slechts door een glazen dekseltje was afgedekt. De inhoud der patronen be hoort tot de zwaarste ontploffingsmid delen. Koper is thar.s onder behandeling van de genccsheeren uit het ziekenhuis te Haarlem. Men brengt verband tus schen het vinden van de springstof en het aanspoelen van den deklast van een Russische houtboot. Aan boord van schepen bewaart men n.l. dergelijke gevaarlijke ontploffingsmiddelen altijd aan dek. Men vermoedt nu, dat het ontploffingsmiddel tusschen de hout lading is gekomen en zoo overboord ge raakt. De opschriften luiden nl. in het Russisch. Diamantsmokkelaar aangehouden. Zondagmorgen, na aankomst van den Belgischen trein te Roosendaal, hebben de douane-ambtenaren een rijke vangst gedaan. De kommies v. Haperen, een plichtsgetrouwe met een „sterk" zwak voor smokkelaars, hield, gedreven door een „ik weet niet wat gevoel" den Nederlandschen Samson, commissionair in diamanten en andere bijouterieën uit Brussel aan, op vermoeden, dat de man smokkelwaren bij zich droeg. Het resultaat van deze aanhouding was ver rassend. S. droeg in cén zijner vest zakken een pakje diamanten en zilveren bijouterieën mede, ter waarde van on geveer tien duizend gulden. De kost bare zending werd in beslag genomen, en tegen den man werd próces-verbaal opgemaakt. Als bijzonderheid meldt men, dat de douane steeds een onverflauwde be langstelling bezit voor zekere traject- reizigers Brussel -AntwerpenRotter damAmsterdam. Toen S. Zondagmor gen de douanezaal betrad, werd zijn luuidvalics na visitatie voor gezien ge parafeerd en zou de man ongehinderd zijn gepasseerd, als de kommies v. H. geen wantrouwen zou gekoesterd heb- trek verraden, wat ik verlangde te weten. Hare. genegenheid behoorde aan Paul: vermoedelijk beminde zij dan Arthur niet. Hoe onbegrijpelijk toch de vrouwen zijn! Toen ik deze ontdekking in verband bracht met Paul's bekente nissen, meende ik alles te begrijpen. „Volgens mijn gevoelen is Paul on schuldig", herhaalde ik qpstaande,, „•maar tot nu toe weet ik niet, wie ik in zijn plaats moet stellen. Mijn ver denking is nog uiterst vaag". Eensklaps haalde ik mijn gccopieerde letters P. H. uit den zak „Is dit het schrift van Paul of vaq Arthur Har vey?" vroeg ik haar. jjHoe kan ik dat oordeelen naar slechts twee letters riep mejuffrouw Simpson. Ik zou zeggen, dat de vorm der letters, mij doet denken aan Paul's schrift, maar het karakter ervan is beslist de schrijfwijze ivaül Arthur'" Mejuffrouw Simpsoll had, het ver langen te kennen gegeven, Paul nog eens te zien. Vermoedelijk zou zij hem zonder complimenten een bezoek ge bracht hebben, wanneer haar bekend ware geweest, waar hij was afgestapt. (Wordt VÊrvolgd.1

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1