Week-Me.ni, Gewestelijk Nieuws. Sport. re 111 HH'iiteI)imwiM ijd y 5 m 45 m m "lm sêJëlm m m, m m m Gemengd Nieuws. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zondag 27 October nam. 2,30 In dn Radio Operette in 3 bedrijven. Muziek van Michael Krausz. Zondagnamiddag 7,30 Dn Dame in 'i Goud, FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 27 October. In middag- (2 uur) voorstelling Worthen Lyrisch drama in 4 bedrijven door Blau, Milliet en Hartman. Muziek van Massenet. Vooraf: A Child s Droam Ballet in 1 bedrijf. KUSSE. Adriaan Kusse, wever, van Oosterzeele bij Aalst in Oost-Vlaan- deren, wordt burger van Oostburg in 1647. LAURET. Jan Lauret Janszoon en Janus Lauret Janszoon, van Cortgene in Noord-Beveland, worden burgers van Oostburg in 1706. Cornelis Lauret, van Geersdijk bij Colijesplaat, wordt burger aldaar in 1718. LEFEVER. Isaac Lefever, uit het land van Calais, wordt burger van Oostburg in 1706. L1ENAAR. Isaac Lienaar de oude en Isaac Lienaar de jonge, van bij Orleans, worden burgers van Oostburg in 1722. DE MAN. Christiaan ide Man, van Grijpskerke, wordt burger van Oost burg in 1759. Hugo de Man, van Zoutelande, woidl aldaar burger in 1776. MASCLEE. De stamvader van deze familie is Bernard Masclee, geboren te Knocke of volgens andere berichten te Clemskerke bij Ostende. Hij komt eerst voor te Refrancheinent in 1659 en overleed tusschen 29 Mei 1662 en 9 April 1669. DE NAGEL. Jacob de Nagel, win kelier, van Oostkerke bij Veurne in West-Vlaanderen, wordt burger van Oostburg in 1673. NOEST. Joris Noest, herbergier, van Würzburg in Beieren, wordt burger van Oostburg in 1647. DE N1JS. Jan de Nijs, van Wab- beeke, wordt burger van Oostburg in 1706. PLE1JTE. De eerste Pleijte, die in deze streek heeft gewoond, is geweest Willem Pleijte, geboren te Biggekerke in 1707, waar zijn vader Cornelis Pleijte schoolmeester was. Willem Pleijte weru in 1732 schoolmeester te Cadzand en heeft daar naderhand geboerd op de hofstede, thans bewoond door Pieter Marinus van Iwaarden. Hij overleed in 1783. POISSONNIER. Poissonnier's woon den in 1711 te Quesnoy-Sur-Deule en te Houplines bij Rijssel. Een Jean Fran- gois Poissonnier woonde hier te 'lande reeds in 1719. Van zijn zoon Isaac Poissonnier, die in .1719 te Waterland kerkje geboren werd en naar alle ge dachten geboerd heeft op de hofstede Het Heultje onder Schoondijke, en diens vrouw Maria Faro, welke na zijn over lijden in 1748 hertrouwde met Johan nes Risseeuw, stammen de meeste zoo niet alle Poissonniers in Westelijk /.eeuwscli-Vlaanderen af. DE PU1JT. Deze familie is omstreeks 1640 a 1650 uit den omtrek van Lan- gemark en Dickebusch bij IJperen, naar onze streek overgekomen. Men vinut in dat tijdperk leden van haar woon achtig onder Sint Anna ter Muiden en Groede. DU R1E. Nicolaas du Rie, geboren te Roncq bij Rijssel, komt in 1663 voor als landbouwer in den Mauritspolder onder IJzendijke. Aldaar overleed hij in 1665. RISSEEUW. De eerste van dit ge slacht, dien men in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen aantreft, was Pieter Ros- sieu (ook gespeld Rosseau en Rosceau). Hij komt in 1659 voor als soldaat te Retranchement, in 1673 als landman, en was afkomstig van Lendeloe, zoo als in het Retrancliementsche huwelijks- register staat aangeteekend, welke plaats ik echter niet weet thuis te brengen. Hij trouwde te Retranchement in 1659 met Jozina Baroens, jongedochter van Hooglede tusschen Thourout en Roesse lare en destijds wonende onder Re tranchement, na wier overlijden hij nog tweemaal is hertrouwd. Hij moet over leden zijn vóór 8 Januari 1695, want toen deed zijn derde vrouw weder on dertrouw met een anderen man. Uit zijn eerste huwelijk met Jozina Baroens is in 1660 geboren een zoon Joost Risseeuw. Deze Joost R. trouwde als jonkman te Zuidzande in 1681 mét Tannetje Reijniers, weduwe van Paulus van Hecke, en werd toen landbouwer op de door deze weduwe bewoonde hofstede aldaar, welke thans beboerd wordt door Abraham Kotvis en Grietje Herweijer. Na het overlijden van Tannetje Reij niers hertrouwde hij in 1683 met Jo zina Casteleijn. yit het eerste huwelijk zijn waar schijnlijk geen kinderen geboren, uit het tweede met Jozina Casteleijn een groot aantal. Van de zoons uit dit tweede huwelijk stammen zoo goed als alle Risseeuw's in deze streek af. Joost Risseeuw is dijkgraaf geweest van de Watering Cadzand, hij over leed in 1722. LA RüY. Philip la Roy, "van La Bassée bij Rijssel, wordt burger van Oostburg «n 1718. STEENHARD Op 12 April 1625 deden te Breskens ondertrouw Boude- wijn Steenaert, jonkman van Tielrode tusschen Dendermonde en Antwerpen aan de Schelde gelegen, en Janneke Jans, jongedochter van Vlissingen. Bou- dewijn Steenaert overleed te Uroede in 1655. TACK. De eerste Tack, die zich in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen neer zette, is geweest Jan Tack. Hjj heeft eerst te Vlissingen gewoond en kwam omstreeks 1646 n aar Groede over, waar hij het timinermansvak heeft uitgeoe fend. Naderhand is hij landbouwer ge worden op de Catshoeve. Thans zijn er in ons land maar weinig Tacks ineer gevestigd, in de 17de en 18de eeuw waren zij menigvuldig. Men trof ze aan als welgestelde landbouwers onder Bres kens, Groede, Schoondijke en IJzendijke en er zijn weinig boerenfamilies in onze streek in wier geslachtsboom, zij het ook in de zijlijn, geen lack wordt gevonden, ik noem slechts de ,-Van Cruijningen's, de De Hullu's, de Ris seeuw's, de Luteijn's en anderen. De Tacks schijnen oorspronkelijk Doops gezind te zijn geweest. Omstreeks lab'2 woonde de familie te Zierikzee, en van daar heeft zij zich, althans voor een deel, naar Vlissingen geplaatst. Van Vlissingen is een harer leden, zooals wij zagen, naar Groede verhuisd. Een Jacob Tack Janszoon werd op 8 Mei 1568 voor zeven jaar uit Zierik zee verbannen omdat hij een lijk had ter aarde besteld „al zonder adsistentie van priesters ot eenige geestelijke per sonen noch te gebruiken eenige cere moniën van de neilige kerke". i ELLlhR. De Ielher's in dezestreek zijn nakomelingen van Nicolas Tellier, geboren te Berteaucourt in Picaikiie (Noord-Frankrijk), en Marianne le Roy, uiu in 1769 in'Retranchement woonden. Omstreeks 1789 zijin beiden weer naar Bertaucourt teruggetrokken, na hun huis te hebben overgelaten aan twee zoons, in 1792 is genoemde Nicolas tellier te Bertaucourt overleden. Van zijn zoon Jacob Tellier stammen af de I elders te Groede en te Retranchement. THER1. Pieter Tery, uit het land van Calais, wordt burger van Oost- burg in 17U9. VERBERG. Jannes Verberg, been houwer, van 's Heerenhoek, wordt bur ger van Oostburg in 1759. VERMEULEN. Michiel Vermeulen, van Nouvelle Eglise bij Calais, komt voor als inwoner van Breskens in 1626. VIS. Arie Vis, van Strijen in Zuid- Holland, wordt burger van Oostburg in 1778. BRESKENS. De cursus voor vervolgonderwijs zal 1 Nov. weer aanvangen Nevenstaande advertenties roepen de leerlingen op, zich aan te melden vóór 27 dezer. Hoewel de tijd kort is, twijfelen we niet, of velen zullen zich opgeven. Tot districtsmonteur bij de P.Z. E. M. Is benoemd de heer F Haartsen, alhier. De voetbalvereehiglng H. O. V, alhier is noodlijdend en wil om uit de moeilijkheden te komen een Verloting organiseeren. Het bestuur vertrouwt op veler medewerking in den vorm van giften, die als prijzen kunnen wor den verloot. (Zie achterstaande adv.) Door den Rijkswaterstaat ls het onderhoud van het Nederlandsch ge deelte van het kanaal van Sluis naaf Brugge gedurende 1930, 1931 en 1932 gegund aan der heer P. J. van de Sande alhier voor f 483 per jaar. o GROEDE. Het 1'/2-jarig kind van den land bouwer v. d. H. heeft tijdens een korte afwezigheid van de moeder een panneije kokende pap over het lichaam pje gekregen, waardoor het ernstige verwondingen heefc opgeloopen en onder geneeskundige behandelingmrest worden genomen. De gehouden Roodekruis collecte heeft in deze gemeente een netto opbrengst opgebracht van f 12,45. Voor de met 1 November vacee- rende betrekking van Waterbouwkun dig Ambtenaar aan het Waterschap Groede en Baanst hebben 7 sollici tanten zich aangemeld. Men heeft ons medegedeeld, dat nabij de kom der gemeente alhier een perceel grond is aangekocht voor den bouw eener R.-K. school. IJZENDIJKE. De tweede winkelweek is Zaterdag geopend met een rede van den heer J. van der Boom, directeur van de Middenstandsbond te Breda. Spreker herdacht hierbij de overleden kapelaan als geestelijk adviseur van den bond. De muziek verleende haar mede werking bij den rondgang langs de 45 deelnemende winkeliers. Verschillende volksspelen werden Zondag gehouden. o OOSTBURG. Tot tijdelijk leerares in de wis- en natuurkunde aan de Rijkskweek school voor onderwijzers en onder wijzeressen alhier is aangesteld Mej. I. H. Schipper te Vlissingen en tot tijde lijk leeraar in teekenen de heer D. M. van Leeuwen, leeraar aan de R. H. burgerschool te Middelt rrg. OOSTBURG. Alg. vergadering van den Kring Oostburg der Z.L.M. De Kring Oostburg der Z.L.M. kwam j.l. Woensdag in algemeene vergadering bijeen. Het bezoek, dat gewoonlijk niet groot is, was ditmaal al bijzonder klein. Behalve het bijna voltallig bestuur wa ren 14 gewone leden aanwezig. Niet te ontkennen valt, dat drukke bedrijfs- werkzaamheden hun invloed wel op de geri'óge opkomst zullen hebben gehad, doch al moge dit zoo zijn, er had 0.1. meer belangstelling kunnen en moeten zijn. De besproken punten waren werkelijk meer interesse waard. Na de gewone plichtsplegingen van den Voorzitter en het lezen der notulen werd de wenschelijkheid ter sprake ge bracht om op meer plaatsen personen aan te stellen voor het afgeven van aardappelcertificaten voor België. Hel bestuur zal zich dienaangaande in ver binding stellen met den Plantenziekten- kuniligen Dienst. In verband met den aardappelexport naar België werd door den heer R. Sturm mededeeling gedaan van een schandelijke knoeierij. Spreker had n.l. vernomen, dat men bezig was een scheepje aardappelen te laden voor Bel gië, welke daar geplombeerd zullen wor den en voorzien van z.g. certificaten der Friesche Mij van Landbouw. De Voorzitter zeide gaame al het mogelijke te zullen doen om derge.ijke absurde praktijken den kop te helpen indrukken, terrwijl de heer Sturm zich bereid verklaarde zoo mogelijk nadere inlichtingen te verstrekken. Ten aanzien van het verstrekken aan de leden van het verslag van den eer sten ontwikkelingsdag werd geen be sluit genomen. De leden kunnen dit verslag verkrijgen bij de firma Brons wijk te Oostburg a f0,25. De Voorzitter deed vervolgens enkele mededeelingen over het destrueeren van gestorven vee, waarbij hij opmerkte, dat vanwege de Mij. een commissie van onderzoek is ingesteld, wier bevindingen we hebben af te wachten. Omtrent den benzine-aankoop zeide hij, dat de overeenkomst met Purfina niet bestendigd zal worden. Straks zal een accoord worden aangegaan met Atlantic. Vooral in andere deelen der provincie is men over den gemeenschap pelijken aankoop zeer tevreden. Bereikt is in elk geval, dat de prijzen over 't algemeen gedaald zijn. Een der leden merkte nog op, dat Purfina thans aan den tractorbond en aan de N.-Brab. Mij. van Landbouw voor IH/2 cent levert. De agenda voor de a.s. Hoofdbe stuursvergadering gaf in het algemeen geen aanleiding tot bijzondere opmer kingen ot voorstellen. Alleen de punten 13 „voorstel Schou wen i.z. clectriciteitslevering" len 11 „Reglement merriekeuringen" leidden tot meer uitvoerige bespreking. Genoemd voorstel Scuouwen, dat be oogt het verkrijgen van vast tariefrecht van f2 per HA plus een prijs van f0,08 per verbruikte K.W.U. vond bij de vergadering algemeen bijval. Een lid niet een bedrijt van 49 HA deelde mede, dat hij een garantie heelt van f 14U. Bij het dubbel tarief te zijner plaatse komt hij thans tot een ver- bruiksbeurag van f 120, zijnde 50 K.W. U. voor avondverUchting a f üjoü f30, plus 300 iK-VriU. tegen dagtariei a t0,30 f90, wat samep 1 lzo is. Volgens het Schouwsche systeem zou hij hebben te betalen 40Xf2 f80 -f-350 X f 0,08 f 28, wat samen i 108 is. Dit laatste is dus heel wat billijker. Wat de merriekeuringen betieit werd door een der leden de wenscnelijkheiu geuit om naast de categorie der 4-jarige merriën niet een categorie van 5lu- jarige te keuren, doch de laatste cate gorie 5-jarige en oudere merries te doen omvatten. Hierop werd geantwoord, dat de oudere dieren plaats moeten maken voor de jongere en dat aan den wensch tegemoet zou zijn te komen indien er meer medailles waren. Hierop werd weer opgemerkt, dat het plaats maken van zelt geschiedt, doordat een paaru dat twee maal een eersten prijs heelt behaald van zelf afvalt. Bij de rondvraag werd geklaagd over de vele stekels op terreinen van de Stoomtram Breskens—Maldeghem. Be sloten werd de Mij. te verzoeken, een en ander tijdig te doen maaien. Ook werd geklaagd over stekels langs Rijks- en Provinciale wegen. Tot slot werd door den heer Van Dijk betoogd, dat middelen dienen te worden beraamd 0111 voor liet wérk der Mij meer belangstelling te verkrij gen. Z.i. zou het vormen van plaatselij ke AfdeeLingen daartoe veel kunnen bijdragen. De Voorzitter zeide sympathiek te genover uit idee te staan en verzocht nem dit punt op de eerstvolgende alge meene vergadering te willen inleiden» waartoe de heer Van Dijk zich bereid verklaarde. Daarna sluiting. (Zeeuwsch Landbouwblad.) VOETBAL. BRESKENS. Zondag 20 Oct. H. O V.—Clinge gewonnen met 5—1. POSTERIJEN Rijkspostspaarbank: OOSTBURG. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand September op spaarbankboekjes ingelegd f 3504,93 en terugbetaald f2812,39 Derhalve meer ingelegd dan terug betaald f692,54. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 2. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f 200. Derhalve meer in- dan afgeschreven f200. IJZENDIJKE. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand September op spaarbankboekjes ingelegd f 5279,86 en terugbetaald f 6879,57. Derhalve minder ingelegd dan terug betaald f 1599,71. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 2. AARDENBURG. Aan het hulppostkantoor alhier werd in den loop der maand September op spaarbankboekjes ingelegd f 8254,80 en terugbetaald f6760,11. Derhalve meer ingelegd dan terug betaald f 1494,69. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f 300. Derhalve meer in- dan afgeschreven f300. Hoogwatergetij Breskens, DAQEN Woensdag 23 OC'. 3.53 4 17 Donderdag 24 4.40 5 04 Vrijdag 25 539 6 03 Laatste Kwartier Vrijdag 25 Oct. voorm 8.41 Licht op «oor Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Woensdag 23 Oct. nam. 5 20 Donderdag 24 5.18 Vrijdag 25 5.16 Probleem No. I van Huijzcr. Zw.: 4, 17, 18, 28. 29, 33 en dam op 5. Wit: 14, 19, 25, 27, 31', 35. 37, 40, 42, 43. 6 16 26 36 46 15 25 35 Probleem No 2 van Metz. Zw.' 12. 13, 19, 23, 24, 29, dam op 5 en 6. Wit: 22. 26, 27, 28, 34, 35, 40, 44, 45, 49. Oplossing te zenden aan Luteijn te Groede, uiterlijk de 2e Zondag na het verschijnen van het probleem. Op I kaart kunnen dus 4 opl. ingezonden worden. Elke bijopl evenals de hobfd- opl. telt voor een punt. Hij die de meeste punten in de le serie van 20 problemen behaalt, ontvangt als piiis een boekwerk ter waarde van i f2,50. Bij gelijk aantal punten beslist het lot. Zij die geen prijs hebben blijven hunne punten behouden voor de vol gende serie. Wit speelt eerst en wint, tenzij an ders is vermeld. Alle damspelers worden verzocht hieraan mêe te doen en ook, om lid te worden van den dambond Oost en West-Vlaanderen a f 1,50 per jaar; u ontvangt dan maandelijks het „Dam spel" ook met problemen. DE MOORD TE ROTTERDAM. De commissaris van politie in de eerste afdeeling alhier verzoekt aan allen die inlichtingen kunnen verschaf fen in verband met den moord in den Blijdorppolder omtrent zekeren Willem Visser, zich ook noemende Willem Huisman, ook bekend onder den naam Kees den Tuinman, zich aan zijn bureau te willen vervoegen. Dit geldt vooral hen die in de laatste jaren of maan den met hem in aanraking zijn geweest of hem gezien. Zij die buiten Rotter dam wonen, worden verzocht zich schriftelijk tot hem te wenden of in lichtingen te verschaffen aan de poli tie ter plaatse. Willem Visser handelt in planten, bloemen en graszaden en legt tevens tuintjes aan. De kleeding van den man, die in Heerlen is gearresteerd, is naar dr. Hesselink in Arnhem opgezonden voor scheikundig ondeizoek. Eveneens is daarheen opgezonden een pakje vuile wasch, die de man een dag tevoren in een logement in Maastricht had achtergelaten. Hedenmorgen is door de politie een knecht van een rijwielstal ling, die gevestigd is in de Weena straat achter het Hofpleinstation te Rotteadam, verhoord, die verklaarde dat op Dinsdagavond 15 October een man in een manchesterpak een fiets kwam afhalen, die volgens regu op 9 October, den dag van den moord was gebracht. Volgens den knecht moet deze fiets 's avonds na 6 uur zijn af gegeven. Op Dinsdag 15 October had de man alleen groot geld bij zich, waarop hij zeide den volgenden dag te zullen terugkomen Zoowel het ha len als het brengen is geschied door een knecht, die zich er niets van her innert. De betrokken knecht heeft evenwel een uitvoerige beschrijving gegeven alsmede van de beurs van den afhaler, een metalen beurs met knip. Op verdachte is een beurs gevonden, die geheel klopt met de beschrijving. De aanhouding is heden met twee dagen verlengd. Hoe de aanhouding te Heerlen geschiedde. Omtrent de aanhouding te Heerlen wordt gemeldt; Vrijdagavond omstreeks 11 uur begaven zich twee rechercheurs van de Heerlensche politie op weg, om de logementen daar te controlec- ren. Zij hadden de geheime circulaire welke aan alle politie-autoriteiten was verzonden, bij zich. Omstreeks half 12 kwamen zij de gelagkamer van een volkslogement binnen. Zij liepen con troleerend langs de tafeltjes en 'be merkten in een hoekje van de gelagka mer een groepje mannen, die kaart speelden. Een der rechercheurs bleef bij het tafeltje staan en maakte schert-

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2