200 100 78 40 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 00 00 ïiii fa ivutm kolk Buitenland. Provinciaal Nieuws. Babies teere huid BRESKENSSCHE COU VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN i ju •t:ieniapr()8 p. 3 maanden 1.25 francs p. poat t 1,40 Ad verten tlepr (Is van 1 5 regels 75 cent Ifce regel meer 13 rent Ingez. Meded. 30 et. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU tootSMM E. BOOM—BUEK tno,ü2T breskens p°;#flro Abonneraents-Advertentles zeer billik tarief. Advertenties worden aangenomen tot nlterlfjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag I uur .7e Ja&r» mg Woensdag 23 October 1029 Nummer 3473 OH ATiS verzekering voo r deabonné's tegen on gclukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. by dood door een ongeluk. gld. by verlies van een hand of voet. gld. by ver lies van een oog. gld. by ver lies van een duim. gld. by ver lies van een wgsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is by de herverzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappy „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. BELÜ1E. Anti-ltaliaansche betooging te Brussel. De correspondent van ,,het Vad." te Brussel meldde Vrijdagavond: Door een groep anti-fascisten, waar onder verscheidene jonge Italianen, is Vrijdagavond omstreeks 9 uur een be tooging gehoudien voor het gebouw der Italiaansche ambassade te Brussel. Deze betooging bleek verband te hou den met de terechtstelling van den Slo- ween Oortan te Poia. De betoogers schreeuwden: Weg met Mussolini! en verbrijzelden vervolgens met steénen de ruiten van den voorgevel van het gebouw. Toen de politic verscheen Iosle één der betoogers een schot, de politie vuurde op haar beurt in de luch-jj waarna alle betoogers op de vlucht sloegen. Niemand kon worden gear resteerd. Minister Hymans heeft een bezoek gebracht aan den Italiaanschen gezant, om zijn leedwezen te betuigen over de anti-ltaliaansche bctooging voor het Italiaansche consultaat. De gezant stelde dit bezoek zeer op prijs. Er is een gerechtelijk onderzoek in gesteld. Het nieuwe Belgische Kabinet Het nieuwe Belgische kabinet is ge vormd. Er zijn thans 12 ministers in plaats van 10, zooals tot nog toe het geval was. Van de 12 ministers zijn er 7 katholiek, w.o. de minister-pre sident Jaspar, terwijl ef 5 liberaal zijn. In het vorige kabinet hadden .6 katholieke en 4 liberale ministers zit ting. De verloving van Prinses Aiarie José. De verloving van prinses Marie José van Belgie met den Italiaanschen kroon prins Humberto zou 24 October, den verjaardag van liet huwelijk der Ita liaansche vorsten, bekend gemaakt wor den. Het huwelijksaanzoek van den kroonprins is Vrijdag bij het Brussel- s'che hof ingekomen. Het huwelijk zou te Rome worden ingezegend. FRANKRIJK. Aanslag op een spoorweg Een ernstige aanslag op den spoor weg, die veel mensclienlevens had kun- FELiLLLTON 31. ,sNeen, Arthur vergezelde ons slechts tot aan het station. Wij anderen reisden met ons drieën af. De bestemming der Simpsons was Parijs, en ik begaf mij naar Dover, om een week frissche lucht te scheppen". „cn g; herinnert u, de boeken in uw koffer te hebben gepakt?" „Zeer nauwkeurig. Ik had ze er Zon dags ingedaan, en den koffer niet ge sloten. 's Zondagsavonds tilde ik het deksel op, om er nog eenige brieven in te werpen, en zag de boeken er onaangeroerd in liggen. Nu sloot ik den koffer, en deed er een kruistouw om". i „.Wat! Dat speeldet ge Zondagavond in uw benevelden toestand toch niet klaar ,sja, ik gaf mij alle moeite, omdat ik tegen eiken prijs wilde voorkomen dat iemand de brieven zag, welke bo venop lagen". ik nam derhalve aan, dat het briefje ,tvan Southend naar Londen",, afge scheurd of verwijderd was, eer de kof fer Londen verliet, nen kosten, heeft men Vrijdag op den speorweg Parijs—Soissons ontdekt. Ecu vrouw van een overwegwachter ontdekte, ttoen zij op wc;g was naar haar waning op ,het hoofdspoor een ijzeren balk van 6 M. lengte. Eenige minuten later moest de snel trein uit Parijs passeeren. Daar de balk te zwaar was om deze alleen te kunnen verwijderen, holde de vrouw naar het eerstvolgend blokhuis waar zij eenige aanwezige wegwerkers alarmeerde. Deze konden nog juist op het laatste oogenblik de ijzeren balk van de rails verwijderen. De politic heeft onmiddellijk een on derzoek geopend. Communistisch complot. Bij de voortzetting van het onderzoek ter zake van het communistisch complot zijn wederom zestig militante commu nisten in staat van beschuldiging ge steld, onder wie de vier kamerleden Marty, die zich thans in arrest bevindt, Duclos en Doriot, die \oortvluchtig zijn, en Cachin. Thans verkeeren 160 personen jiy staat van beschuldiging. Hun wordt samenzwering tegen de binnen- en bui- tenlandsche veiligheid van den staat ten laste gelegd. Tot dusverre was de vervolging we gens samenzwering tegen de binnen- landsche veiligheid van den staat tegen 122 militante communisten gericht, van wie er slechts 18 in de Santé gevan gen zitten. Daar het parket van de Seine besloot bij de vervolging alle leden van het centraal bestuur te betrekken, werd een aanvullend onderzoek ingesteld tegen nog 32 andere militante communisten. De beschuldigingen, die tot op lieden alle samenzwering tegen de binnenland- sche veiligheid van den staat betroffen, zijn thans ook uitgebreid tot samen zwering tegen de buitenlandsche vei ligheid van den staat. De „Huinanité" wordt in de per soon van haar directeuren Cachin Vail- lant-Couturier en haar algemeene secre tarissen Vidal, Gaimar en Pierre Fores- ties van spionnage beschuldigd. CHINA. De oorlog begonnen. Het Chineesche kabinet heeft eten nota gezonden, waarin zij verklaart, dat Rusland den oorlog is begonnen en dat zij de hulp van den Volkenbond inroept. En zulk een briefje had ik ineenge frommeld in den zak van Arthur Har vey gevonden! Arthur Harvey had de anderen tot op het station vergezeld en daar afscheid van hen Ogenomen. Was hij liet, die liet etiket verwijderd had En als hij liet gedaan had, sclireef hij dan terzelfdertijd de letters P. H. op Pauls koffer En indien zulks het geval was, waarom had hij liet gedaan i Ijlings nam ik uit mijn notitie-boek- .'je den brief, dien Artliur Harvey mij geschreven had en trad ermede naar het raain in het volle licht. De letters verschilden ten eenenmale met die, op den koffer. Een hoofdletter H. had zelfs veel van een drukletter. Gaston Tasset verschafte mij een schriftkundige grapljoloog, wien de let ters werden voorgelegd. Ik heb niet veel op met zaakkundjgen op het gebied van handschriften. Zelden stemmen drie hunner met elkaar pvéreen, en juist als bij geneesheeren elk blijft stok stijf op zijn meening staan. Deze heer natuurlijk een Franscliman had slechts twee letters, waarnaar hij kon öordeeien Desniettemin verklaarde hij beslist, dat ze niet door Paul Harvey waren geschreven. Het graphologisch onder scheid was te groot, dan dat daarom trent twijfel kon bestaan. Evenzoo ver- 'klaarde hij, wellicht ietwat minder be slist, dat ze .ook niet geschreven konden SPOORRAILS OP DE NIEUWE FERRYBOOT? Nu Ged. Staten te kennen hebben gegeven, dat op het veer Vlissingen Breskens binnen afzienbaren tijd een tweede boot van het type der „Koningin Wilhelmina' noodig zal zijn en zij aan de bootcommissie hebben opgedragen na te gaan welke wijzigingen bij een nieuw te bouwen schip noodig zullen zijn, zal, naar we vernemen, de op- bouwcommissie uit de voornaamste organisaties op land- en tuinbouw gebied in W. Zeeuwsch-Vlaanderen zich tot de Staten wenden met verzoek, bij het onderzoek ook te betrekken het aanbrengen van spoorrails op het schip, waardoor de mogelijkheid geopend zou worden, dat spoorwaggons te Breskens geladen en gelost kunnen worden waarmede het goederenvervoer vanen naar Z.-Vlaanderen ten zeerste gebaat zoude zijn. Wrijft de gesmette en ontstoken dee- len voorzichtig in nyerPurol, en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purolstrooipoeder. PurcJ doos^ 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Purolpoeder bus 60 ct. Over de herkomst van eenige Westelijk Zeeuwsch-Vlaam sche families door Dr. J. DE HULLU. VAN BAAL. Matthijs van Baal, van Philippine, wordt burger te Oostburg in 1769. BEKAAR. Abraham Bekaar, van Nou veile Eglise bij Calais, wordt burgei van Oostburg in 1706. LE BLEU. Albert ie Bleu, van Fleurbaix bij Rijsel, wordt burger van Oostburg in 1722. BLIEK. Abraham Bliecq, bakker, van Marck bij Calais, wordt burger van Oostburg in 1647. BONTE. Willem Bonte, van aam- slag, wordt burger van Oostburg in 1765. BOODT. Cornells Boodt, van Wol- faartsdijk, wordt burger van Oostburg, in 1765. zijn door Arthur Harvey, omdat deze heer nooit een krul maakte. Dit scheen hem van grootere belangrijkheid, dan het onderscheid in den vorm. Ik betaalde den man met veel tegen zin en begaf mij op weg, om te trach ten, of ik mejuffrouw Simpson kon spreken. XiX Mejuffrouw Simpson was reeds een paar dagen uit de hechtenis ontslagen, maar nog altijd onder politie-tgezicht. Niemand had nieuwe beschuldigingen tegen haar uitgebracht, en de komst van haar eigen koffer, dien Paul Har vey uit Dover had gestuurd, had de waarheid van het getuigenis van haar dienstmeisje voldoende bewezen. Natuurlijk hadden de Londensche de tectives elke poging in het werk ge steld, om den afzender van den koffer vanuit Dover te weten te komen. Zij zouden daarin zeker ook geslaagd zgin, wanneer zij iniet van den beginne op een verkeerd spoor waren gebracht door het staitons-personeel te Dover. Ik kon niet nalaten, een zeker leedver maak te gevoelen, toen ik hoorde, dat zij een. kaalhoofdig heer in wit vest verdachten en diens spoor volgden tot heel in New-York, waar hij aanstaanden Zaterdag zou aankomen. Nu eerst zag ik in, welk een voordeel het mij verschafte, dat de naam van BOSSCHA ART. Het echtpaar Antho- nie Bosschaart en Marguerite üonno- rez woonde omtrent 1689 in den om trek* van Kortrijk. In genoemd jaar verhuisden zij om de religie naar het Land van Cadzand, doch daar beviel het hun zoo weinig dat zij naar Enge land over staken, waar zij zich te Can terbury vestigden. Na er eenigen tijd te hebben vertoefd kon Bosschaart hei wegens onpasselijkheid niet langer in Engeland uithouden en keerde, met toe stemming van zijn vrouw, weer naar Nederland terug. Hij zette zich neer te Gapinge in Walcheren en verdiende er zijn kost met weven, want hij was we ver van zijn ambacht. Eenigen tijd nu dien volgde zijn vrouw, welke te Can terbury een sober loon verdiende mdl iimnennaaien, en daarop vestigde zicii het gansche huisgezin te GroeUe. BRONSWIJK. Jan Bronswijk, van Dordrecht, wordt burger van Oostburg in 1764. DE BRUIJNE. Pieter de Bruijne jonggezel van Steenwerck in het Noor dien van Frankrijk aan de spoorlijn Rijssel - Armentières Hazebrouck, zoon van Jacob d,e Bruijne, wordt tot lid maat aangenomen, te Sint Anna ter Muiden in Oct. 1653. Hij is vermoede lijk de stamvader van de hier.gevestigde De Bruijne's. CRANE. Marinus Crane, van Sinl Maartensdijk, wordt burger van Oost burg in 1722. DATTH1JN. De eerste Datthijn, die ik hier te lande aantrof, was Jozina Datthijn, geboren te Eesscne bij Diks- muden, die in 1647 te Sint Anna ter Muiden trouwde met Pieter de Puijt en na diens overlijden hertrouwde met Jan Casteleijn in 1650. FARO. De stamvader van de hier gevestigde Faro's was Michiet Faro Janszoon, die in 16S3 voorkomt als smid te Groede en in 1681 aldaar was getrouwd met Sara Seloivre, we duwe van Hendrik Fioen. DE FREIN. Isaac de Freïn, uit het land van Calais, wordt burger van Oostburg in 1713. FREL1ER. Jean Frelier, van Wambre chies bij Rijssel, en zijn vrouw Marie Madeleine Droulez, zijn in de eerste ja ren van 1700 om den geloovc naar Groede verhuisd. Frelier overleed vóór 25 Januari 1721, een talrijk kroost na latende, welks nakomelingen thans nog te Groede en elders wonen. Voor eenige jaren, en misschien nog lieden ten dage. kwamen er te Wambrechies nog Fre- lier's voor. Paul Harvey niet in de boeken van de koffer-fabrikanten voorkwam. Nochtans, kon er slechts sprak.e zijn van eenige dagen vertraging. Waren de beambten der regeering slimmer geweest, dan zouden zij reeds drie dagen geleden hebben kunnen ontdekken, dat PaUl, Harvey in den nacht van den moord, ten huize zijner tante geslapen had. Later bevond ik, dat zij liet inderdaad hadden uitgevorscht, doch nu was liet te laat. Op den dag van ons vertrek kwamen zij in het „Saracenen-hoofd" en snelden daarvan naar Pauls woning in Londen. Mevrouw Simpson name lijk, die 's Zaterdagsmiddags eindelijk ill staat was verhoord te worden, bad onmiddellijk Paul Harvey ais den ver- moedelijken dader aangewezen. Een ding vernam ik te Parijs, waar over ik mij grootelfjks verwonderde. Arthur Harvey, die tegenover mij zoo openhartig en vertrouwelijk was ge weest, had zich tegenover de pofitie buitengewoon terughoudend getoond. Men had bedroefd weinig uit 'hem kunnen krijgen en dat weinige nog met onuitsprekelijk veel moeite. Zooals Gaston Tasset mij zeide, was men inderdaad, van gevoelen, dat hij maar zeer weinig van de zaak wist. Hij heeft met de heele intrige niets uit te staan", tuidde het gevoelen van den commissa ris FREMOU. Antooii Fermou, van Rijs sel, wordt burger van Oostburg in 1718. GOETHALS. Joost üoethals, school meester, van Meijghem bij Gent, wordt burger van Oostburg in 1647. JoostGoethals, wever, ook van Meij ghem wordt burger aldaar in hetzelfde jaar. VAN HAALST. Jan van Aelst, we ver, r an Nevelc bij Gent, wordt burger van Oostburg in 1647. Robbert van Aelst, landman, insge lijks van Nevele bij Gent, wordt al daar burger in hetzelfde jaar. HERMENET. Op 3 Augustus 1709 deden te Breskens ondertrouw Michiel Lermenet (zoo staat er foutief gespeld)! jonkman van Gheluwe bij Meenen in West-Vlaanderen, en Janneke Carpen- try jongedochter van Breskens. HERREBOUT. Jan -Herrcbout, van Wulpen bij Veurne in West-Vlaanderen, wordt burger van Oostburg in 1706. HEULE. Jannes Heule, van Zaam- slag, wordt burger van Oostburg in 1774. HOSTE. Op 9 Dec. 1681 is te Nieuwvliet begraven Pieter Hoste, oud 96 jaar, geboren te Thielt in West- Vlaanderen. DE HULSTER. Andries de Hulster, jonkman van Gits tusschen Thourout en Roesselare en wonende te Breskensj trouwde in 1669 met Maaiken van Sweden, weduwe van Maarten van Swe den eveneens wonende te Breskens. Naderhand, in 1688, hertrouwde hij met Krijntje Ruijters. In 1690 pachtte hij een hofstede met 100 gemeten land in den Heerenpolder onder Groede, de zelfde denkelijk als die, waarop thans Petrus Franciscus de Maertelaere boert, voor 8'gulden per gemet en voor zeven jaar. Uit zijn huwelijk inet zijn eerste vrouw Maaiken van Sweden, ook Maaiken Pieters genaamd, zijn voort gesproten de De Hulstcrs onder Schoon dijke en Groede. KOTVIS. De hier te lande wonende familie K'otvis stamt af van David Kotvis Corneliszoon, geboren te Scher- penisse omstreeks 1710, die in 4740 voorkomt als meester gareelmaker te Aardenburg. KRAAIMES. Deze familie, oudtijds genaamd Craeyinersch en Van Craey- meersch, behoorde tot de Doopsgezin den. Een Jan en een Pieter van Craey- meersch, beiden geboren te Thiett in West-Vlaanderen, en een Anthonie van Craeymeersch, geboren te Beernem bij Brugge, komen in 1655, 1600 en 1667 voor te Breskens. 1 Naar al wat ik zag en hoorde, scheen het mij, alsof Arthur Harvey om de een of andere reden verlangde, mij zoo diep mogelijk in de zaak te wijden-, terwijl hij tevens trachtte de detectives van de regeering zoo onkundig te hou den, als in zijn vermogen was. Maar welke beweegredenen kon hij hebben, voor zulk een buitengewone handel wijze ik vond mejuffrouw Simpson in een klpin, stil hotel, idiclit bij het park Monceau. Hare moeder was verleden Vrijdag ook hierheen gebracht. De Britsche gezant stond borg voor het goed gedrag der gevangenen, en deze hadden haar woord gegeven, Parijs niet te verlaten. Zonder de minste moeilijkheid werd mij toegang tot de jonge dame ver leend. Ik verschrikte, toen ik haar zag; klaarblijkelijk had zij gedurende de laatste verschrikkelijke week veel ge leden. En dat was niet te verwonderen; of zij nu Paul nog beminde, of dat zij enkel met hem gespeeld had, alvorens zij zijn broeder koos, in eik geval was haar toestand uiterst pijnlijk. Zij had zich met Arthur verloofd en nu was er een moord in de familie voorgeko men! Had zij Paul ooit lief gehad? Hij zelf was blijkbaar daarvan over tuigd. Profit vwvolRdJ.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1