100 200 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN géi van dmi zwart 11 tér Buitenland. FEUILLETON Binnenland. Gewestelijk Nieuws. SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franca p. past f 1,40 Ad vertentleprjj s van 1 5 regels 75 cent Bike regel meer 15 cent Jngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorhaM E. BOOM—BLIEK TNÓ"?in breskens Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a i t e r 1 (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargsng Zaterdag 19 October 1929 Nummer 3472 OR A T1 S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. by dood np gld. bij verlies tra gld. bij ver- i a gld. bij ver- air gld. by ver- door yh van een OU lies van een 40 lie* van een UÜ lies van een een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Qravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. BELG IE. Kanaal Antwerpen—Moerdijk. Twee afgevaardigden van Antwerpen in het Parlement, de heeren N. Joris en Dcns, president van de vereeniging van reeders, hebben zooeven stappen bij de regeering gedaan om haar te ver zoeken jegens Nederland een krachtige politiek zonder concessies te voeren. Zij verklaren tolk te zijn van de Ant- werpsche handelskringen, die het niet nuttig oordeel en om langer met Ne derland te onderhandelen, als België niet de formeele verzekering krijgt, dat Nederland zal toestemmen in de tot standkoming van het kanaal van Ant werpen naar den Moerdijk. Internationale dief te Brussel gearresteerd. Dinsdag is te Brussel een 34-jarige internationale dief gearresteerd, de Oos tenrijker Jakob Merxainer, die ook be drukken is geweest bij d,e berooving van koning Albert te Oostende. Hij werd aangehouden, toen "hij een dame in de Nationale Bank een groot bedrag afhandig trachtte te maken. o CHINA. Een officieel telegram uit Moekdcn meldt, dat de onderhandelingen tus- schen China en Sovjet-Rusland voort duren De nationalistische regeering hoopt, dat de kwestie van den Chi- nceschen Oosterspoorweg spoedig op bevredigende wijze geregeld' zal worden. o ENGELAND. Geweldige scheepsbrand te Liverpool. Het Fransche s.s. .Oklahoma, dat in de haven te Liverpool lag met een Ia- ding nitraat, katoen en suiker, is tot de waterlijn afgebrand. De vlammen sloe gen tot een hoogte van 60 meter d,e lucht in; vele malen hoorde men ex- '.plosies, en stukken wrakhout kwamen honderden meters verder neer. De omliggende schepen konden door de brandweer behouden worden. o FRANKRIJK. Ontploffing in autofabriek te Suresnes. Dinsdagochtend heeft in de automo bielfabriek te Suresnes een ontploffing plaats gehad in de gieterij. Het gebouw, dat zich over een afstjand van 600 meter 30. Zij wilde zich eerst zekerheid ver schaffen, wie van d.e beide broeders die alle twee naar haar dochter dongen, van tante zou erven. i Na een persoonlijk onderhoud met de oude vrijster, gaf zij Paul kort en bondig den bons en Arthur het ja woord in naam harer dochter. Zij had in waarheid goedschiks of kwaad schiks bereikt, dat juffrouw Raynell haar schriftelijk beloofde, haar geheelt vermogen aan Arthur na te laten. Dit was dan ook geheel in overeenstemming met haar laatste testament. Zij had er verscheidene gemaakt. 1 „Ik geloof, dat tante er later spijt van had", zeide Paul, „temeer, daar zij eigenlijk gezegd, door mevrouw Simpson overrompeld was. Zóó iets kon zij absoluut niet verdragen. Zij wilde, dat ik jmaar laten wij dat rusten. Zij placht op dreigenden toon te zeggen, per slot van rekening toch haar eigen wil te zullen doordrijven";. ,'tjZeide zij zulks inderdaad?" „^eker, en meer dan eens. Maar wat uitstrekt, is geheel vernield. Vier doo- dein en verscheiden gewonden zijn on der Ide puiinhoopen vandaan gehaald. Het ongeluk is het gevolg van de ont ploffing van een 'gashouder. De brand weer van Parijs en Suresnes en ver scheiden ziekenauto's bevinden zich ter plaatse. o HONGARIJE. Anti-Joodsche excessen te Boe dapest. In weerwil van de strenge bepalingen^ welke door de rectoren getroffen zijn, hebben zich Dinsdag in de technische hoogeschool en het chemisch instituut weer opgewonden tooneelen .afgespeeld. Naar de „Pester Lloyd" meldt,, zijn hierbij eenige Joodsche toehoorders af geranseld. De questor Vargha zag zich genoodzaakt, den Joodschen studenten den raad te geven, vrijwillig de zaal te verlaten, ten einde verdere onaange naamheden te ontgaan. o DU1TSCHLAND. Treinbotsing bij Keulen. Op het station ite Au aan de Sieg, is Dinsdagochtend een uit Keulen ko mende sneltrein in .volle vaart op een goederentrein geioopen. Bij de botsing werd een aantal passagiers licht ge wond. De beide locomotieven werden zwaar beschadigd. De Zeppelin ver.rokken voor den Balkan-tocht. De „Graf Zeppelin" is Dinsdagavond 8.26 van Friedrichshafen voor de reis naar den Balkan vertrokken. Aan de Balkanvlucht nemen 20 passa giers deel, van wie meer dan de helft Zwitsers zijn, en waartoe ook eenige dames behooren. Het plan bestaat in de week van 19 tot 25 October, wanneer te Barce lona een Duitsche week wordt, ge houden, de Graf Zeppelin een reis naar Spanje te idoen ondernemen. ITALIË. Ernstig auto-ongeluk. Een ernstig ongeluk is overkomen aan een groep oud-strijders,, op hun terugkeer van een bezoek aan de oor logsgraven op den Monta Grappa. De chauffeui' van de autobus, waarin 33 personen gezeten waren,, verloor de macht over zijn stuur. Negen inzitten den sprongen van den zich in volle vaart zij daarmede ook mocht bedoelen, me vrouw Simpson had de overhand op haar behaald". „Wij rookten een poos, zonder iels te zeggen. Mijn gedachten keerden te rug naar den kofferfabrikant,, dien ik een bezoek had gebracht, en ik vroeg mij nogmaals af, of het genoegzaam bewezen was, dat ide koffer te Parijs het eigendom van .Paul was. „Hoe komt het nu, mijnheer Harvey," zeide ik, ,,dat de kofferfabrikanten te Londen, den koop van uw koffer niet hebben geboekt?" „O, dat is gemakkeljjk te (verkla ren", hernam Paul. „Ik had een aan kondiging van hun fabrikaat gelezen, en daar ik juist iets van dien aard ge bruiken kon, bracht ik hun op zekeren dag een bezoek, toen ik toevallig daar in d.e buurt kwam, en kocht een koffer. Ik betaalde dien contant en ham dien op een huurrijtuig mede"! „Wanneer was dat?" vroeg ik, „en waar bracht ge den koffer?" „Ongeveer twee maanden geleden. Ik reed regelrecht naar Greenwich, waar ik mijn kamers had, en nog heb". ,,',Een zeer lange rit", merkte ik droogjes op. Mijn beroep had iryj na tuurlijk zeer wantrouwig gemaakt. „;U heeft gelijk, maar ik had verschei dene voorwerpen aangeschaft, die ik bevindenden auto. Drie van hen waren op slag dood, terwijl de zes anderen zwaar gewond werden, Van de overigen werd een passagier gedood en 17 licht gewond. De chauffeur, die zelf, on gedeerd bleef, is voortvluchtig. De po litie stelt een uitgebreid onderzoek in. De tariefsverlaging voor brieven werpen in 1930. Nader vernemen wij, dat de op 1 No vember a.s. in overweging zijnde ta riefsverlaging zeer waarschijnlijk haar beslag zal krijgen. Al zijn nog niet alle voor de vaststelling daarvan noodi- ge instanties doorloopen, mag thans met reden worden verwacht, dat de door de P.T.T. ontworpen verlagingen voortgang zullen hebben. Deze zijnverlaging van het bin- nenlandsch briefposttarief voor een ge wicht van niet meer dan 20 gram van 71/2 cent tot 6 cent; op gelijke wijze te handelen vooi brieven, welke uit Nederland naar Ned.- Indië, Suriname en Curasao, alsmede in liet grensverkeer met België en Duitschland worden verzonden invoering van een nieuw tarief voor binnenlandsche brieven van een ge wicht boven 20 gram en niet meer dan 40 gram van 12 cent (thans 15 cent) zulks om te voorkomen, dat men anders goedkooper zijn brieven in deze ge- wichtstrap zou kunnen splitsen het minimum port voor akten per zeepost verzonden naar Ned.-Indië, Su riname en Cura9ao„ Je verlagen van 71/2 op 6 cent; het minimum port voor monsters in het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 cent te verlagen, met als gevolg, dat voor een gewicht boven 50 tol 100 gram het tarief 4 cent zal bedra gen; op gelijke wijze te handef.en voor monsters verzonden per zeepost naar Ned.-Indië, Suriname en Curasao. Met de administraties van Suriname en Cura9ao, alsmede van Belijsü en allemaal terzelfder tijd per rijtuig mede naar huis nam". „jEn hoe dikwijls zijt ge sedert met uw koffer op reis geweest?" „Slechts tweemaal. Eens van Green wich naar Southend en daarrft, zooals ik meende, verleden Maandag van Sou thend naar Dover. Toen ik hier aan kwam, vond ik, dat ik met mijn sleutel den koffer niet ppen kon krijgen. Ik dacht, dat er iets aan het slot bescha digd was, en liet hem openbreken. Tot mijn verwondering zag ik daarin een photografie-toestel, dat ik terstond herkende als toebehoorende aan me juffrouw Simpson. Ik zorgde voor een nieuw slot en zond den koffer den volgenden ochtend aan de eigenares. Ik dacht terstond, dat de koffers ver wisseld moesten zijn, want ik wist, dat mejuffrouw Simpson er precies zoo een als ik bezat, omdat ize hem op mijn aanraden had gekocht. Ik wilde voor geen geld ter wereld, dat zij eeni ge papieren en andere dingen, die ik in mijn koffer had, onder oogen kreeg. Maar ik zweer u, dat ik er destijds in de verste verte beslist niet aan dacht, mijn tante te hebben gedood. Ik moet niet geweten hebben, wat ik deed". „.Maar waarom ontstellet ge zoo, toen ik den naam van (juffrouw Raynell noemde?" Duitschland is op de punten, wetke mede haar dienst betreffen overeen stemming verkregen. Van de Nederlandsch-Indische post administratie staat nog niet vast, dat zij met de voorgestelde verlagingen instemt, zoodat de mogelijkheid bestaait, dat deze eventueel op een ander tijdstip zullen ingaan. Overigens ligt het in de bedoeling al|e verlagingen als hierboven aange geven op 1 November a.s. te verwezen lijken, a| blijft het uiteraard mogelijk, dat de tijd te kort is om al|e voorbe reidingen alsdan gereed te hebben, in welk geval de datum van ingang nog enkele weken zal moeten worden ver schoven. Wereldtentoonstelling |e Anl- pen in 1930. Voor de in 1930 te Antwerpen te houden tentoonstelling op het gebied van koloniën, zeevaart en Vlaamsche kunst, heeft de regeering een crediet van f650.000 beschikbaar gesteld. De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft de gemeenten Amsterdanl, Dordrecht, Rotterdam en Vlissingen uit- genoodigd aan deze tentoonstelling deel te nemen. Het gemeentebestuur van Amsterdam stelt aan den Raad voor aan >den wensch van den minister ge vo|g te geven en een icrediet var> f35.000 toe te staan. De „Graf Zeppelin" en de Zon dagsheiliging. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Heemskerk heeft aan den minister van, waterstaat de volgende vragen ge steld,: Is de regeering ,in de gelegenheid geweest om te verzoeken of te doen verzoeken, dat de vlucht van de „Urai Zeppelin" over Nederland niet zou plaats hebben op Zondag, nog |vel des ochtends onder kerktijd, waardoor hetgeen een daad van courtoisie jegens Nederland had moeten wezen, is ge worden tot een daad van onwellevend heid, jegens het aanzienlijk deel van het volk dat prijs stelt op Zondags heiliging en bepaaldelijk op kerkgang? jdk, ik werd voortdurend ge kweld, door den angst, dat ik haar kon hebben bezeerd. In weerwil van alle inspanning kon ik niet meer precies mij het voorgevallene herinneren. Ik wist, dat ik haar een duw gegeven had en had sedert dien avond metis meer van haar gehoord". „jEn nu meent u,. dat gij uw tante hebt gedood?" Hij huiverde. „Moet ik (dat dan niet gejooven fluisterde hij. „Arthur zegt positief, dat ik het gedaan zou hebben, en gij zegt het eveneens. Bovendien zijn de boeken daar, om het te bewijzen'*. „(Behalve gij en de hospita, kon op dien bewusten Zondagavond niemand in huis komen, niet waar? Niemand bezit een sleutel?" f „Neen, niemand". „Maar juffrouw Raynell had, er een. Althans, zoo zeide mij de hospita";. )4Ja( dat is ook ZOO. Zij ging graag 's morgens vroeg een wandelingetje doen, terwijl de anderen nog sliepen. En menigmaal vertrouwde zij mij hem 's avonds toe. „Wie had den sleutel op dien Zon dagavond „Ik had hem". „Maar ge beldët toch, om in huis te komen ndien de regeerihg daartoe in de gelegenheid is geweest, waarom heeft zij 'daarvan, geen gebruik gemaakt, of, zoo zij er wel gebruik van heeft ge maakt, waarom heeft dit niet gebaat? SINT KRUIS. Tot Burgemeester dezer gemeente is benoemd de heer A. j. Dhondc. o ZUIDZANDE. Donderdagavond brandde er alhier door onbekende oorzaak een hoop stroo af. Een scroobindmachine stond in den brand en zal waarschijnlijk geheel vernield zijn. SLUIS. Dezer dagen wilde een landbouwer alhier zijn vijfjarig paard, dat hij eenige dagen tevoren in de weide had gedaan daaruit halen. In de weide komende, merkte hij dat het paard met een der achterpooten opgetrokken stond. Den kende dat het dier stond te rusten, leg de hij het den halster om en wilde liet aldus meenemen. Toen bemerkte hij dat het beest hinkte en kwam bij nader onderzoek tot de ontdekking dat het dier een diepe snijwonde had in den „Jawel, dat deed ik. En. eerlijk be kend, was ik te beschonken om mij te herinneren, dat ik een sleutel had". „Weet ge zeker, dat ge hem bij u hadt?" ^Stellig en zeker. Ik haalde hem den volgenden morgen uit mijn vestzak, waar ik hem steeds placht te bewaren'!. Deze verklaring trof mij zeer. ,l,Dus 's morgens verliet ge het huis, met het lijk van juffrouw Raynell in uw koffer. Ge weet nathurlijk zekef, dat ge, foen ge 's morgens wakker werd, den koffer niet meer 'openge maakt hebt". „Zeer zeker. Ik wilde er (nog iets in doen en zocht overal naar den sleutel,, maar kon hem niet vinden. Eindelijk vond Arthur :hem". ,s.En waar vond hij hem?" ,ljln de kamer mijner tantie", fluis terde de ongelukkige. „Waarom zal ik het ontkennen? Mijn Schuld is zeker." ,Ja, in zóóverre is uw schuld zeker"! herhaalde ik. „Dus ge verliet Southend met den koffer. Ge ontmoette de Simp sons te Londen en u, uw broeder Arthur mejuffrouw Simpson en hare mama* reisden met de geheele bagage, de beide koffers inbegrepen, van Charing Cross samen naar Dover. Is dat zoo ?'l I IWotdt

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1