ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Itgèifi itztartai tér. Buitenland. Binnenland. SKENSSCHE COURA VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p, 3 maanden f 1.25 francs p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 50 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbaca E. BOOM BLIEK TNo.'°27 breskens p°'#9ro Abonnements-Advertenties zeer bilifjk tariet. Advertenties worden aangenomen tot niterlfjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Woensdag 16 October 1929 Nummer 3471 GR ATI S verzekering gulden bij levens- saa gld. bij dood mm gld. bfl verlies pa gld. bij ver- is gld. bij ver- ap gld. bij ver voor deabonné's tegen DMN lange ongeschikt- 1 MM door 7h vaneen nM lies van een 4Q lies van een zh lies van een ongelukken voorheld tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de her/erzekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. 4 a gld. bij verlies ly van eiken anderen vinger. Het versterkte front, dat zal beschik ken over kanonnen van een draagkracht van 18 ii 20 K.M., zal bezwaard wor den met voorposten, die een gebrus keerden aanval moeten verijdelen. In 1928 schatte men het bedrag, dat noodig was om de Oostgrens in staat van verdediging te stellen, op fr. 30.185.000. Thans wordt algemeen aangenomen, dat dit bedrag aanmerkelijk zal verhoogd worden. Een goede vangst door de Brusselsche politie. De Brusselsche politie heeft dezer dagen een goede slag gedaan door op heeterdaad bij een inbraak een man te betrappen, die ook bij de politie hier te lande een goede bekende was. Het Dbl. van Rotterdam deelt van hem mede, dat deze man, in werkelijkheid geheeten Ro bert Hintze, maar hier beter bekend als Fdwin Göbel, alias Harry", een van de dadere is van de groote reeks in braken in goudsmidswinkels die in het najaar van 1926 in Rotterdam is ge pleegd. Het is trouwens van dezen man, wiens kameraad T. in Nederland in de gevangenis zit, veroordeeld tot twee jaar, bekend dat hij ook in Zeist, Hille- gersberg en Bloemendaal verschillende inbraken heeft gepleegd. Iin het najaar van 1926 gaf een groote reeks van inbraken aan de Rotterdamsche politie handen vol werk. In geen van die inbraken werd tastbaar resultaat bereikt in dien zin, dat de politie materiaal genoeg kreeg om een dader aan te houden. Aan de Hillegersbergsche politie is het toen gelukt zooveel bewijzen tegen het tweetal te verzamelen dat zij kon den worden aangehouden. Toen de po litie in de woning op Katendrecht kwam, trof men daar alleen T. aan. Terwijl men bezig was met het onder zoek, stapte de vrouw des huizes een enkel oogenblik naar het venster. Ijlings trachtte men dit pog te verhinderen maar het was al te laat. Eerder dan de politie had zij gezien, dat Harry buiten naderde en haar beweging naar i het raam was voldoende geweest om hem te waarschuwen. In een oogwenk zat hij in een auto, en wat men ook deed, men heeft hem niet meer kunnen aan houden. Harry is eerst naar Antwerpen gevlucht, daarna, toen Rotfterdamsche rechercheurs ook daar kwamen neuzen, naar Parijs. Thans schijnt hij te zijn teruggekeerd naar Brussel waar hij is gearresteerd. Edwin Göbel mag een zware mis dadiger zijn, hij is geen domme jongen, dat wordt in politiekringen allerwege erkend. Hij is nog een internationale misdadiger van het slag dat men zoo vaak in films ziet vertolkt, en waarbij men zoo gaarne aanneemt, dat zij in werkelijkheid niet bestaan. Glad als een aal, gelukte het vrijwel nooit, genoeg tegen hem aan te voeren, dat hij er in zat. Gewoonlijk wist hij zich op het allerlaatste oogenblik zeer handig door de vlucht aan zijn vervolgers te ont trekken. Bovendien genoot Harry onder zijn vrienden deze reputatie dat hij onver biddelijk dengene die iets van hem zou verraden, later, wanneer hij weer vrij zou zijn, zou vermoorden. Dat dat geen ij dele bedreiging was, wist men. Niet voor niets was zijn uitlevering gevraagd door de Hamburgsche justitie wegens een moord daar in de buurt gepleegd. Reeds eenige jaren geleden is zijn uitlevering gevraagd o.in. voor de in braken in Rotterdam gepleegd. Wanneer Harry dus zijn straf in België uitgezeten zal hebben, zal hij waarschijnlijk wel naar ons land wor den uitgeleverd, en dan kan wellicht het onderzoek in al deze inbraken nog eens worden opgevat. Harry en T. zijn beidie zeelui. Daar door wordt ook verklaard, dat zij zich meestal op Katendrecht en in Antwer pen ophielden. Ook in Brussel waren zij geen onbekenden, evenmin als in Hamburg en in Parijs. o CHINA. China's nieuwe burger-strijd. Uit betrouwbare bron wordr ge meld, dat 40.000 man Kwomintsjiuun- troepen in Sjantoeng oprukken, met het doel, zich aan te sluiten bij den gouver neur van die provincie, die zich tegen de ,n ationalistische regeering schijnt te hebben gekeerd. Verschillende andere troepenmachten, die de Nanking-re geering vijandig zijn, rukken op naar Hankau. Vrijdagmiddag heeft Feng-tjiang een verklaring afgelegd, over het uitbreken van den oorlog tusschen Noord-en Zuid China, waarbij hij zei-de, dat alle po gingen om die tusschen hem en de Nanking-regeering bestaande geschillen op te lossen, zonder resultaat zijn ge bleven. Maarschalk Tsjang Kai-sjek heeft zich niet gehouden aan de ver plichtingen, welke hij in de maand Mei op zich had genomen tegenover het leger van Feng, maar heeft Feng een ultimatum gezonden, waarin hij eischtj BELGIE. Grensversterkingen in België. In de Brusselsche „Soir" stelt ma joor Tasnier de vraag, wat men in België gedaan heeft ten opzichte van de versterking van 's lands Oostelijke grens In 1927, zegt hij. besloot een mili taire commissie, dat de permanente ver- dedigings-organisatie van de Oostgrens zou moeten omvattenvoor den rechter Maas-oever een sterk op de rivier aan leunend bruggenhoofd ten Noorden en ten Zuiden van de Luiksche voorsteden. Verder, dat de permanente defensieve schikkingen zich moeten uitstrekken over de geheele lengte van de Maas stroom afwaarts van Luik; zij moeten rond de enclave van Maastricht draaien en vertakkingen hebben in de streek van Maessyck. Het besluit der commissie luidde ver der: De oude forten van Luik moeten in bepaalde gevallen gebruikt worden volgens de ondervindingen in den oor log opgedaan. Zoo zullen de ,,abris" of „schuilplaatsen sterk genoeg moeten worden gebouwd, om aan zware ar tillerie te kunnen weerstand bieden. Anderzijds zullen de garnizoenstroe- pen tegen gasaanvallen moeten be schermd worden. In 1928 werd, zooals destijds gemeld, een eerste crediet van 10 millioen francs beschikbaar gesteld, om tot de verwe zenlijking van dit defensief plan over te gaan. Een nieuw crediet, ditmaal van 20 millioen francs, werd in 1929 goed gekeurd en er werd verder nog een bedrag van 3 millioen francs uitge trokken, voor een z.g. veiligheidsbewa pening van bepaalde Maasforten. Wat is thans met deze credielen tot stand gebracht Majoor Tasnier meent te weten, dat de forten van Barchon, Evegnée en Fléron werden hersteld en dat in 1930 de forten van Chaudfontaine, Embourg, Boncelles en Poutisse zullen hersteld: en opnieuw bewapend worden. Verder zou een fort worden gebouwd ter hoog te van Lixhe, waar men reeds begonnen is met het onteigenen der voor dit doej noodige gronden. De door deze steunpunten geschapen verdedigingslijn, zal verstevigd worden met ,,abris" of schuilplaatsen van be ton. f FEUILLETON 29. Maar tevens ontveinsde ik het mij niet, dat geen Engelsche jury zich de ze meening van de zaak zou laten op dringen. Bij Fransche gezworenen zou de man meer kans hebben gehad. De Franschen zijn licht geneigd, aan een psychologisch wonder te gelooven, maar twaalf nuchtere Engelschen zou men nooit kunnen doen gelooven, dat ie mand een moord had begaan, en zich dat volstrekt niet meer kon herinneren, Bovendien: bekende Paul niet dwaas maar eerlijk dat hij ruzlie tnet zijne tante gehad, en haar uit zijn kamer geduwd had? Was zooiets reeds meermalen voorgekomen? Neen, hij ..had het voorheen nooit gewaagd, haar aan te raken. Ik voelde, dat Arthur gelijk had. Het beste, wat Paul kotl doen, was den Oceaan over te steken. Eenige uren geleden was ik vast besloten geweest, hem te doen arresteeren. Ik had het plan gehad, mij met roem te overladen door aan politie, autoriteitien en het publiek het schitterend succes mijner pasporingen te verkondigen. Thans be sloot ik, niet zonder hevigen tweestrijd en overwinning van mijzelven, van dat alles af te zien. Ik voelde mij in zekeren zin tot den rampzaligen moordenaar aangetrokken of liever, ik voelde een soort ridderlijk verlangen, den schuldige niet zwaarder gestraft te zien dan de zuivere mate van zijn schuld bedroeg. Ik wilde mijn best doen, hem te redden; de familie zou mijn diensten niet onbeloond laten. ,,Uw twijfel betreffende de boeken kan ik wegnemen", zeide ik. ,,Zij zijn in de kast. Ik heb ze met mijn eigen oogen gezien. Een kast in den muur in de kamer uwer tante zaliger is er geheel mede gevuld". Ik had niet gedacht, dat deze me- dedeeling den ongelukkige zoo geheel en al zou verpletterd hebben. iZijn schrik was mij een bewijs, hoe vast hij zich had gekliampt aan het denk beeld, dat hij wellicht onschuldig kon zijn en hoe ongaarne hij aan d,e ver onderstelling van zijn broer gefoof schonk. jijDan is alles voorbij stamelde hij. „Arthur heeft gelijk; ik moet mij ijlings uit de voeten maken!" Met moeite stond hij op: 'grootte zweetdroppels parelden op zijn voor hoofd. aNu nog niet", zeide ik. „Wacht tot uw broeder teruggekomen Is". Hij was reeds bij de deur en tastte als een blinde met de handen voor zich uit. Eensklaps bleef hij staan. „Zal ik door mijn vertrek niet ook mevrouw Simpson in ongelegenheid brengen?" vroeg hij. „Liever duizend maal aan de galg bengelen, dan haar leed te berokkenen." jjjMejuffrouw Simpson bevindt zich in veiligheid", gaf ik ten antwoord. «Er bestaan tegen haar geen werkelijke bewijzen van schuld. Zoodra ge in Amerika zjjt, kunt ge haar immers in lichten. Maar ge moet hier 'vandaag nog blijven, want de ochtendboot is alreeds vertrokken. Ga vanavond naar Calais, vandaar naar Marseille en tracht dan een der Zuid-Amerikaansche re publieken te bereiken, zooals uw broer u aanraadt". ilHij zal Amerika niet bereiken"; zeide ik bij mijzelven, terwijl ik mede lijden met den armeil drommel had. ,iAls de detectives der regeering geen slaapmutsen zijn, zal het hem niet ge lukken te vluchten". i Paul Harvey was ten eenenmale ge broken. Hij liet zich door mij naar zijn stoel terugbrengen en verzocht mij, een glas brandewijn te bestellen. Maar dit weigerde ik beelist. Ge zult alle krachten noor'ig hebben", zeide ik, „en de brandewijn zou u die ontnemen, baten wij de zaak nogmaals dat diens troepen zich binnen 24 uur door de Chineesche troepen laten ont wapenen. Feng verklaarde dat hij den eisch van d,e Nanking-regeering niet kon inwilligen en dat hij hoopt, dat de ge neraals Jen Sji-sjang Hsu-liang hem in den strijd tegen Nanking zullen bij staan. o— UUITSCHLAND. Taalkundige agenten te Berlijn. Ruim honderd agenten der Berlijn- sche politie zijn thans voorzien ,van mouwbanden, waaruit blijkt welke.bui- tenlandschc talen hun dragers spreken. Dergelijke agenten vindt men thans te Berlijn op alle drukke punten van liet verkeer en natuurlijk in d e eerste plaats in dë nabijheid der stations. Gaat Noordpool-tocnt der Zeppelin door? In verband met de houding van de Zeppelin-bemanning ten opzichte van de voorgenomen Pooltocht der „Graf Zeppelin" heeft het bestuur van dc Aero-Arctic het volgende verklaard: Het bestuur is door de berichten, volgens welke de Pool-expeditie dco: de afwijzende houding der bemannind in gevaar wordt gebracht, volkomen verrast, te meer daar eenige dagen ge leden de besprekingen in i riednchs hafen hoogst bevredigend verliepen. Het bestuur is van meening, dat deze berichten op een misverstand berusten, daar de Aero-Arctic geenerlei bericht van de Zeppelin-directie heeft ontvan gen. Vrijdagavond ontving zij integen deel nog een telegram van de directie, waarin een bespreking over een techni sche bijzonderheid werd vastgesteld, ter voortzetting van de in vollen gang zijn de voorbereidingen. Het is dus te ver wachten, dat de kwestie der verzorging die alleen tusschen directie en beman ning moet worden geregeld, gemakke lijk zal zijn op te lossen, en dat ook de ongegronde vrees over bijzonder groote gevaren d;ie luchtschip cu bemanning in ffle IJool zouden bedreigen, tot haar juiste proportie zal kunnen worden te ruggebracht. Hoe gering deze gevaren overigens door kenners van het Pool gebied worden geacht, blijkt wel het beste uit het feit, dat reeds negen leden van de Aero-Arct|c, o.w. de bekende Poolreizigers Nansen en Sverdrup, zich definitief bereid hebben verklaard, aan den tocht deel te nemen, ofschoon zij allen gehuwd zijn en kinderen hebben. grondig bespreken en daartoe op ons gemak er bij gaan zitten. Ge hebt nog tien uren voor het 'tijd. is van vertrekken, en hoe kalmer gij die hier in deze kamer doorbrengt, des te beter voor u". Ik vond mij nu ipeheel onverwacht veranderd in den bondgenoot van den zelfden man, dien ik sedert vier dagen hardnekkig had vervolgd. Ik begon mij oprecht bezorgd te maken over zijn ontkomen. Maar ik moest bekennen dat hij bitter weinig kans had. XVIII. Zoo zaten wij dan bij elkaar op den avond te wachten en bijna onop houdelijk te spreken over den moord. Meermalen bracht ik een ander onder werp ter sprake,, maar telkens weef kwamen wij op die verschrikkelijke ge beurtenissen terug. Ik vernam van Paul, dat zijn betrek king tot zijn tanffc nogal eens had afgewisseld. Nu eens was zij boos op h,em en verbande hem uit hare nabij heid, dan weder was zij hem goed ge zind en kon hij alles van haar gedaan krijgen. Zij moest een hoogst zonderlin ge, driftige en onaangename dame ge weest zijn. Maar ik leidde uit een en ander af, dat in het diepst van haai gemoed zij eert voorliefde koesterde voor dien deugniet van een neef, terwijl tij plichtmatig lof en hoogachting ITALIË. De vloot-cjnferzntie. Naar van bevoegde zijde wordt ver nomen, heeft Italië, op de uimo.,diging van Engeland tot deelneming aan de vijf-mogendhedenconferéntie voor de ontwapening ter zee, geantwoord, dat het die zonder aarzelen aanvaardt. Italië is, naar gemeld wo:dt bereid de be perking van alle soorten oorlogsbodems te bespreken, ook van duikbooten en lichte kruisers, zoomede de kwestie van den levensduur van slagschepen. ■ed. De „Graf Zeppelin boven ons land. Dat de tocht van de ,,Qraf Zeppelin"! boven ons land enorme belangstelling £OU trekken is te begrijpen. Overal waar het luchtgevaarte zich zou vertjoonen hebben duizenden en duizenden men- schen de gelegenheid waargenomen om die luchtschip door het luchtruim te zien zweven. Van heinde en ver waren over al de bezoekers naar de plaatsen getrok ken, waar de Zeppelin zou passeeren. Uit onze provincie was het dichtste punt waar men het gevaarte zou kunnen zien de gemeente Bergen op Zoom. Daarheen waren dan ook zeer velen uit alle d,celen van Zeeland en zeer velen uit Antwerpen getrokken, doch zij werden allen diep teleurgesteld, want de ,,Graf Zeppclfin" heeft Bergen op Zoom in letterlijken zin links laten liggen. Het bezoek aan Nederland, van de „Graf Zeppelin" behoort tot het ver leden. De tocht boven Nederland heeft precies 6 uur en 10 minuten geduurd. Het oordeel der passagiers Alle Hollandsche deelnemers aan de vlucht van de „Graf Zeppelin" boven Nederland waren bij aankomst van het luchtschip te Friedrichshafen opgeto gen over de prachtige vlucht. Een schonk aan den anderen, die zich steeds onberispelijk gedroeg. Eveneens scheen het mij toe, dat Paul een zekere aan hankelijkheid had gevoeld voor die stijf hoofdige, vrekkige oude dame. In elk geval, was het hem gelukt, tijdens haar leven, aanzienlijke som men uit hare vast toegesnoerde beurs te trekken, en ik hoorde thans voor het eerst, dat zij hare nalatenschap gebezigd had, om hare neven geheel en al naar hare hand te zetten. Telkens weer heette het: ,,lk zal mijn geld aan Paul vermaken, als je niet' of: „Als je wilt, dat Artjhur met mijn nalatenschap gaat strijken, dan Paul moeit /e Hef was een gevaarlijk spel, dat zij speelde, en het einde er van Wa-s, moord! Het had steeds ais een uitgemaakte zaak gegolden, dat Arthur, de oudste de erfgenaam van zijn tante zou zijn Feitelijk was ook kort voor den dood der oude dame, het bevvijé voor de juistheid dezer veronderstelling gele verd. Want toen Arthur aanzoek deed, om de hand van Edith, had mevrouw Simpson, die ondanks haar zenuwach- tigen, gajaagden aard, klaarblijkelijk een schrandere, berekende dame was, hare beslissing afhankelijk gemaakt van de finantieele vooruitzichten van den aan zoeker. (Wordt vervolgd^.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1