regenjas déTas 1 2 POISSONNIER Aardappelen rooien Lui- aa Mm. MET MAANDEN GARANTIE! DIE IEDER DRAAGT! OOSTBURG Week-Menu, Gewestelijk Nieuws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Verkrijgbaar in het Confectiemagazijn FRANSCHE SCHOUWBURG. Zondag 6 October. In middag- (2 uur) voorstelling Herodialde. Opéra in 4 actes. Muziek van Massenet. KON. NED. SCHOUWBURG GENT. Zaterdag 5 Oct. nam. 7.30 en Zondag 6 October nam. 2,30 'i Lammeken, vroolijk spel in 3 bedrijven Zondagnamiddag 7,30 De Dame Sn 't Goud, nieuw zangspel in 3 bedrijven. Muziek van M. Krausz. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 6 Oct. 1929. Aardenburg v 10 u ds Barnouw Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt Breskens v 9.30 ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Ouwerkerk n. 7.15 Werkmansbond. Cadzand v 9 30 ds V'sser Groede v 9.30 ds van Griethuijsen H. Avondmaal. Nieuwvliet n 2 u ds van Griethuijsen H. Avondmaal Schoondijke n 2 u ds Keers Waterldk. v 9 30 ds Hu zinga IJzendijke n 2 u ds Vrijlandt Doopbediening. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 ds Ouwerkerk het getal ,,1000" en de geheele oVerige rechterzijde paars van kleur is. De ze twee kleuren vloeien in het midden van het biljet geleidelijk ineen. Tekst, datumregel, serie-aanduiding en nummers zijn in zwart gedrukt. De gele tint van den ondergrond is ver vangen door eene lichtgrijze kleur. De achterzijde van het biljet is thans gedrukt in de kleuren rood, groen en grijs. De band, waarin het watermerk zichtbaar is, heeft eene dof liciitroode JÉint met groene zoomen. In de Wee onderste ovalen, waarin de serieletters en nummers in zwart zijn afgedrukt, wordt de serie bovendien aangegeven idoor groote gearceerde grijze hoofdlet ters. BRESKENS. Onze lezers worden eraanherinnerd, dat lertijd dit jaar eindigt in den nacht iterdag op Zondag aanstaande. hun klok dus Zondagmorgen willen zien met den officieelen uden die vóór het naar bed gaan lur stil of zetten die een uur rit. openbare klokken worden des 3 uur een uur stilgezet. -ledenmorgen had C. d. P. uit rrg bij het turfladen aan de alhier het ongeluk uit te glij- aardoor hij een been brak. Op kundig advies werd hij direct iet St. Anthoniusgesticht te irg gebracht. DZANDE. rlhier gehouden collecte ten •e van het Nederlandsche Roode ïeeft f 19,50 opgebracht. 'anwege de gemeente wordt op rdag 10 October opnieuw ge- ïld aan alle ingezetenen dezer ite gegeven om zich tegen alas- laten inenten. Zitting zal de lijke arts houden in een der van de openbare lagere school s namiddags 5,30 tot 7 uur IDENBURG. In de vergadering van 27 Sept. j.l< hebben Ged. Staten van Zeeland goed gekeurd het besluit van 15 Maart 1929, waarbij tot opheffing van het Burger- Gasthuis en het Burger-Weeshuis al hier besloten werd. Het besluit van 15 Maart werd genomen in een vergade ring van leden van den Raad, Regen ten van het Burger-Weeshuis, Burger- Gasthuis en de volledige armbesturen welke bij de opheffing betrokken waren. NIEUWVLIET. Burgerlijke stand. Huw.-Voltr. 1 Aug. Iz, Cappon, 26 j„ jm. en M. M. Provoost, 28 j„ jd. 29, Abr. G. de Smidt, 28 j„ jm. en M. de Kramer, 27 j., jd. Geboorten. 15 Juli. Elizabeth Maria, d. van A. J. Provoost en S. E. Ris- seeuw. Overlijden. 25 Sept. M. Hoste, 66 j., wed. van J. de Visser. 29, S. de Meijer, 73 j„ echtg. van J. van Cruij- nmgen (overleden te GroedeJ. o SCHOONDIJKE. Geboorten. 14 Sept. Maria Sophia, d. van A. A. van Weijnsbergen en E. M. Rodts. 14, Cornelia Johanna, d. van I. Hennekeij en M. Teilier. 19, Rosalia Johanna, d. van K. Buijze en J. 't Gilde. 25, Acella Virginia, d. v. G. Steijaert en E. V. Schram. 25, Jakobus Gideon, z. van I. J. Butler en S M. Dreve. Overlijden. 3 Sept. S de Cock, 63 j. en J. de Hamer, 74 beiden over leden te Oostburg. Loop der bevolking. Ingekomen personen gedurende de maand September in deze gemeente. K. Schouten van Zuidzande, J. M. van den Broecke van Groede, F. Bakker van IJzendijke, C. P. van Oers van Breda, J. de Kok van Groede, B. Boogaard van Oostburg, J. Hubregtse van IJzendijke, J. I. Ie Roy van Zuid zande, F. Verduijn van Dussen, A. Boeije van Groede, S. J, van Male Zwolle, J. Commense van Giesendam. Vertrokken zijn: M. Masseilje naar Oostburg, L. E. Minnaar naar Etten- Leur, S. de Jonge naar IJzendijke, J. J. van der Lijcke naar N.-Amerika- Williamson, C. van Genk naar Oost- eind, R. Robesin naar Waterlandkerkje, F. de Waeter naar Gent, A. Bakker naar Zaamslag. WATERLANDKERKJE. Burgerlijke stand. Overlijden. 10 Sept. J. J. du Mez, 66 j., weduwe van J. Pieters. Ingekomen personen gedurende de maand September in deze gemeente. R. Robesin van Schoondijke, E. Wille van Antwerpen, I. Louweret van Oostburg. Vertrokken zijn: J. de Rooij naar Leeuwarden, J. de Nood naar Opheus- den, E. Goebert naar IJzendijke. IJZENDIJKE. Maandag vergaderde de Raad dezer gemeente. Eerst werd geïnformeerd naar de ge leverde keien. De voorz. zegt, dat een gedeelte kleiner van stuk is, maar deze worden tegen verminderden prijs gele verd. De heer Schijve vraagt de Bou levards schoon te maken, al was het al leen maar de brandnetels op te ruimenj De voorz. antwoordt, dat er niet aan volk te komen is; voor het ophoogenvan de Boulevards is geen zand te krijgen. Dan is aan de orde de gemeentereke ning over 1928. Gewone dienst: ont vangsten f61.839, uitgaven f62.653. Ka- pitaaldienst: ontv. f89.723, uitg. f 84.920 De heer Ch. Haverbeeke vindt de kosten voor de schouwing van wegen veel te hoog. Hij steltvoor den heer Cl. de Puy ook in aanmerking te doen ko men voor vergaderingen enz. Ook vind hij f 1000 voor den gemeen te-arts meer dan genoeg. Daarbij komt nog f 50 voor inspuiting van eén patiënt. Hij stelt voor deze alvast voor het vol gend jaar te schrappen; dat wordt aange nomen met alg. stemmen. De gemeentebegrooting 1930 wijst in ontvangsten en uitgaven aan f66.718. Daarop volgt een bespreking over het onderhoud der wegen dat is volgens den voorz. een zware last voor de gemeen te. De totale begrooting is f 7000, waar bij' een straat bij wijze van proef met be ton zal bewerkt worden. Verder wordt f 5000 voor beplanting uitgetrokken. Be sloten wordt de kastanjeboomen in de Markt te rooien en er linden voor in de plaats te zetten. Ged. Staten hebben a angedrongen op het aanschaffen van een goede brand kast om stukken van waarde veilig te bewaren. Besloten wordt in de telephoon cel een brandkluis te doen bouwep; kos ten f 950. Het verzoek van de winkelweekcom- missie om een bijdrage van f 100 voor kinderspelen wordt met 5 tegen 2 sfem- men ingewilligd. Met 4 tegen 3 stemmen wordt afgewezen de ontvangst op het gemeentehuis. Ook wordt besloten het personeel der brandweer in zijn geheel te ontslaan en een nieuw personeel samen te stellen uit personen van 19 tot 45 jaar, de poli tieverordening zal in dit opzicht gewij zigd worden. Als leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim worden benoemd de heeren Cornelis, van Rosevelt, Overt- veld en Buckens, met als plaatsvervan ger, zoo een dezer heeren de benoeming niet aanneemt, de heer P. B. v. \d Weijde. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 4 October. De volgende vonnissen werden uit gesproken. Mishandeling: J. P. v. H., 53 jaar, werkman, Biervliet, f 10 subs 10 d hechtenis, W. A. v. H., 20 j., schip persknecht f 15 subs 15 d., J. C. v. H.. 16 j.. arbeider, Biervliet, vrijspraak, Overtreding Prov. reglement op de polders (een vischtuig plaatsen m een watergang. A. v. C.. 66 j., visscher en jager te Axel, niet ontvankelijk verklaard van het door hem ingestelde hooger beroep. MARKTBERICHT. Oostburg, 2 Oct. Tarwe f 11.00—f 11,75, Chevalier f 9,50, erwten f16.00, Bruine boonen f 18,00.—f 19,00 Veilingsvereeniging „Avicultura". Aangevoerd 129 K.G. boter, prijs f 1.68—f 2.39 per K.G, Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam 5 Oct. 3.27 3 51 6 3.— 3 24 7 332 3.56 8 4 07 4.31 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Eerste Kwartier Donderdag 10 Oct. nam. 18,25. Licht op voor Rijwielen enz. (waaronder zijn begrepen wagens, karren, enz.) Zaterdag 5 Oct. nam. 6.58 Zondag 6 5.56 Maandag 7 5.53 Dinsdag 8 5.51 bieten rooien en andere landarbeid, veroorzaakt klo ven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk Dit ver zacht en geneest men met Puro'. Doos 30, 60 en 90 cent. Nu het tijdstip, waarop lijmbanden bij vruchtboomen moeten worden aan gelegd, wederom daar is, wordt de aandacht op dit bestrijdingsmiddel ge vestigd. Daar lijmbanden uitsluitend voor het vangen van wintervlinders dienen, behoeven zij alleen daar om de stammen van vruchtboomen te worden aangelegd, waar dit voorjaar de groene rupsen van deze vlinders schade ver oorzaakten. Deze schade bestaat in het aan vreten van bladeren en jonge vruch ten, vooral bij appels en kersen. De lijmband bestaat uit een strook van vet ondoordringbaar papier, ter breedte van 12 c.M., die op 1 a l'/zM. boven den grond met twee touwtjes om den stam, (bij struikvormen zoo hoog als het stammetje dit toelaat, of om de hoofdtakken) wordt vastgemaakt en waarop ter breedte van 8 centimeter speciaal bereide en zeer lang klevend blijvende rupsenlijm wordt gesmeerd. Daar de vrouwelijke wintervlinders, die geen vleugels bezitten en die dus tegen den stam moeten opkruipen om hare eieren bij de knoppen te leggen, weldra te voorschijn komen, is het nu het juiste tijdstip voor het aanleggen der lijmbanden. Nadere bijzonderheden vindt men vermeldt in Mededeeling No 3 van den Plantenziektenkundigen Dienst „de Trekmadc", terwijl het hoofd bureau van dien Dienst te Wagenin- gen en op verschillende plaatsen werk' zaam gestelde ambtenaren op aanvrage gaarne alle gewenschte inlichtingen verstrekken. Ter voorkoming van misverstand zij hiel vermeld, dat de wormstekigheid van appels en peren niet door de rups van den wintervlinder wordt ver oorzaakt en dus ook niet door het aanleggen van lijmbanden kan worden bestreden. Met nadruk waarschruwt de Plan- tenziektenkundige Dienst noch voor het aanleggen van lijmbanden noch voor het uitvoeren van andere be strijdingsmaatregelen in boomgaarden en particuliere tuinen gebruik te maken van de diensten van eenige rondreizende lieden, die zich daarvoor aanbieden. Deze lieden dienen zich aan als boomkweekers en voeren be strijdingen uit, waaraan echcer niet de minste waarde kan worden toegekend. Zoo wordt meermalen volstaan met de besproeiing van enkele takken en wordt met ongelooflijk verdunde op lossingen gespoten. De gegeven ga rantie, dat de boomen drie jaar lang vrij zullen blijven van ziekten en in secten, of dat de boomen drie jaar lang door hen gecontroleerd zullen worden zijn, zooals voor iedereen dui delijk zal zijn, van nul en geener waarde. Men ga dus niet in op welke aan bieding ook van rondreizende lieden, maar wende zich voor advies, ook over de uitvoering van bestrijdingen in boomgaarden enz. tot den Planten ziektenkundigen Dienst te Wagenin- gen of tot zijne ambtenaren op ver schillende plaatsen. VOOR DEN NEDERLAND-TOCHT ALLES UITVERKOCHT. Voor den Zeppelintocht op 10 Oct. boven Nederland bestaat groote be langstelling. Alle plaatsen voor dezen tocht zijn reeds uitverkocht. Een uitbreker. i Dezer dagen werd de Venlosche po litie van Tegelen uit opgebeld, dat aldaar zoo juist een nieuwe fiets ge stolen was, de dief zou op het rijwiel in de richting Venlo verdwenen zijn. De Venlosche politie kon inderdaad aan de Roermondsche poort te Venlo den dief arresteeren. Het bleek te zijn zekere G. B.t een gesignaleerde, die door de rechtbank te Utrecht veroor deeld was tot vier jaar gevangenisstraf en door de Alkmaarsche rechtbank nog eens tot vier maanden; alles wegens diefstal. In het doorzendhuis te Alkmaar had hij de kans schoon gezien te ont vluchten. Gedurende den nacht werd hij te Venlo in arrest gehouden om aan de Tegelsche politie te worden uitgeleverd. Daar stopte men den dief in een celletje Groot was de verbazing en de spijt van de Tegelsche politie, toen 's mor gens ontdekt werd dat de vogel ge vlogen was: met den stoel had hij het plafond van de cel ingeslagen en zoo zijn vrijheid weer weten te verove ren. Met een tram er van door! Uit Philadelphia wordt, volgens V.D., melding gemaakt van een niet alle- daagsch geval. Een jongeman stapte, terwijl de bestuurder ontbeet, op een tramwagen en reed er mee weg. In zeer groote vaart reed hij van het eind punt de stad in. Intusschen was de politie op de hoogte gebracht, die eeni ge patrouilles per motorfiets uitzond om den jongen man aan te houden. Eerst na een wilde jacht door geheel Philadelphia gelukte dit. Bij zijn verhoor verklaarde hij, dat zijn vurigste wensch in vervulling was gegaan. Hij had altijd zin gehad eens alleen met een tramwagen in groo te vaart door de stad te rijden. Afgezien van eenige kleine botsingen is de tocht goed afgeloopen. HET GEMAK VAN DE LUCHT VAART. Meer dan 5000 K.G. goud, waarvan de waarde 750.000 geraamd wordt zijn in groote vliegtuigen van de Imperial Airways op het einde der vorige week van Londen naar Parijs vervoerd. Het goud was gepakt in houten kis ten met ijzeren banden eromheen en de vliegers waren met revolvers ge wapend. EEN AF TE KEUREN DAAD. Zondagnacht hebben een of meer personen zich door bediening van een ladder toegang weten te verschaffen tot de bloemserre van den Directeur der Cokesfabriek te Sluiskil en hebben daar tal van trossen druiven en bloem potten vernield. Deze daad is nu de toestand met de staking in reeds gespannen is, ten zeerste af te keuren. Klunder en Teunissen vrijgesproken. Het Amsterdamsch gerechtshof heeft thans arrest gewezen in de door dit college in rivisie behandelde zaak van den timmerman J. C. Klunder en den uitvoerder J. Teunissen, die elk door de rechtbank te Dordrecht waren veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf ter zake van diefstal van ongeveer f 5, voor afgegaan door geweldpleging, den dood tengevolge hebbende, van den spoor wegwachter J. de Jong, te Giessen- Nieuwkerk, welk vonnis dpor het ge rechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep was bevestigd. Het Amsterdamsche Hof heeft het vonnis van de Dordrechtsche rechtbank vernietigd en opnieuw rechtdoende Klun der en Teunissen vrijgesproken. Alleen Teunissen was bij de voorlezing van (het arrest d,oor president Mr. Jolles panwezig. Voorts waren er de verdedi gers Mrs. H. H. Roobol en D. den Hol lander. De ruimte in de zaal was ge- geheel in beslag genomen door een groote schare belangstellenden o.w. ve le ledien van de balie en enkele leden van de rechterlijke macht en het parkef. Ook de publieke tribune was geheel gevuld. De voorlezing van het arrest nam ongeveer een half uur in beslag, Het feit dat Klunder bij de voorle zing van het arrest niet aanwezig was, heeft wel eenige verwondering gewekt. Verschillende leden der balie, die on der elkaar de zaak bespraken, qualifi- ceerden deze afwezigheid zelfs als on sympathiek en onwellevend. Intusschen staat echter vast dat Klunder deze ver wijten niet verdient. Hij bleek nl. in de meening te hebben verkeerd dat de voorlezing om 11 uur zou plaats hebben en om dien tijd was hij dan ook prompt in het paleis van justice. Hij was er zelfs voor uit Winschoten moe ten overkomen. S.S. „MAR GLANCO" NOG NIET VLOT. De positie van het Italiaansche s.s, „Mar Glanco die Woensdagnacht op de Nollenplaat bij Vlissingen is ge- loopen, heeft geen verbetering onder gaan. Zooais verwacht werd, was de kapitein gedwongen sleepboothulp te na men. Nadat eerst de sleepbooten „Her mes" en „Goliath" van de Belgische firma Gerling vast hadden gemaakt,, schijnt hij later ook met L. Smit Co's

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2