2Q0 100 76 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 00 10 20 Bij Scheren Buitenland. FEUILLETON Binnenland. BRiiSKENSSCHE COU VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poat f 1,40 4d vertenticprjjs ran 1 5 regels 75 cent Elke vegel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo,020in breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 7e Jaar 2 ng Zaterdag 6 October 1929 Nummer 3468 GR A T1 S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. bij dood door een ongeluk. gld. by verlies van een hand of voet. gld. bij ver lies van een oog. gld. bij ver lies van een duim. gld. bij ver lies van een wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is by de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappy „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. FRANKRIJK. Twee Fransche Siberievliege niers vermist. De beide Fransche vliegeniers Costes en Bellonte, die Vrijdag gestart zijn op een nonstop-vlucht naar Siberic, om het wereldrecord op den langen afstar.d te verbeteren, zijn thans reeds 36 nui over tijd. Daar de vliegeniers slechts voor 30 uur brandstof aan boord hadden zou de landing reeds lang moeten zijn geschiedt. Gedurende deze' lange vlucln zijn zij slechts eenmaal in de nabijheid van Keulen gezien door een Duitsch verkeersvliegtuig. De Fransche pers toont ondanks "hei uitblijven van ieder bericht omtrent de aviateurs veel vertrouwen, daar het mo gelijk is dat zij op een gunstige plaats geland zijn op grooten afstand van een radiostation. Zij hebben zelf geen draadloos apparaat aan boord. Volgens berichten uit Moskou is het vliegtuig van dien Franschen vliegei Costes, diie op weg is naar Siberië, - op 30 September boven Novosibirsk aan de Obi waargenomen. Het vlieg-* tuig was reeds als vermist gemeld. o RUSLAND. LLn nieuwe Sovjet-Kalende, Uit Moskou wordt gemeld, dat de academie van wetenschappen een voor stel heeft uitgewerkt tot hervorming van den kalender, dat op het oogenblik door de regeering wordt bestudeerd. Volgens dit voorstel zal een week slechts 5 dagen tellen in overeenstem ming met de onafgebroken arbeids week van 5 dagen, die in de industrieën en bij verschillende sovjet-instellingen is ingevoerd. De Zaterdag en de Zondag zullen uit de kalender verdwijnen. Het aantal maanclcn blijft onveranderd. Iedere maand zal 6 weken tellen. Dc 31ste dag van de maanden verdwijnen, zoo- dat het jaar 360 'arbeidsdagen zal tel len. De feestdagen, die aan de herdenking van de revolutie zijn gewijd, worden niet bij de maanden ingedeeld, even min de 29ste Februari van het schrik keljaar. o PALESTINA. De toestand nog steeds gespannen. Te Jeruzalem wordt officieel mede 27. UtÉHI» fcZMflMI Mllf. „Ja, dat alles geef ik toe". „Je bent den geheelen nacht met haar alleen in huis. Den volgenden mor gen is zij verdwenen. Wij verlaten sa men het huis en eenige uren daarna wordt het lijk gevonden in jouw kof fer. Dit is in elk geval een feit, of je dat toegeeft of niet". Paul zweeg, en de ander ging voort: „En nu ontken je, dat je haar er hebt ingestopt. Maar je wist, dat zij erin was, zulks bewijst mij je brief". „Arthur", zeide Paul met schorre stem, ,,ik heb je steeds als een oudere broer liefgehad en gerespecteerd, en zoover ik mij herinneren kan heb ik bij al mijn gebreken en God weet, dat ik er heel wat heb, .nooit in mijn leven een leugen gesproken, ik zweer je, dat ik van tante Elisabeth's dood niets af wist, eer jij vanochtend bij ine kwaamt". Maar waarom schreef je mij dan dien brief naar Parijs?" gedeeld, dat twee kranten te Jeruzalem en een krant te Jaffa voor den tijd van onderscheidenlijk een en twee we ken zijn verboden. Ondanks alle pogingen van den En- gelschen hoogen commissaris een over eenkomst tot stand te brengen tus- sclien de Joden en de Arabieren, is dc toestand nog steeds gespannen. De Arabieren hebben met nadruk het op heffen van den boycott geweigerd. Zij wezen er op, dat de boycott door de Joden werd ingevoerd en eerst later als een geschikt middel ter bestrijding van de Joodsche beweging door hen- werd overgenomen. o DUITSCHLAND. Duitscniand's nieuwste kruiser 'n wonderschip. De „Daily Tel." meldt, dat in Berlijn zoo juist officieele mededeelingcn, be treffende de „Königsberg",, Duitsch- lands nieuwste kruiser, zijn gepubliceerd Dit schip is het allernieuwste op het gebied van kruiserbouw binnen de voor waarden van liet vredesverdrag van Ver sailles, dat den inhoud van nieuwe Duii- sclie kruisers bepaalt .op ten hoogste 6U00 ton. Het heeft meer de vormen van een snelvarend schip dan het ge wone oorlogsschip-model. Dc totale lengte is 571 voet, en de grootste breedte slechts 49i/2 voet, zoodat de verhouding van breedte tot lengte on geveer II1/2 .1 is. Alles aan bet schip is gelascht, bij de constructie is bijna geen klinknagel gebruikt. De stoomterbines met een totale ca paciteit van 6500Ü P.K. doen volgens de berekeningen liet schip loopen met een snelheid van 32 knoopen, maar op onlangs gehouden proefvaarten bij Dan zig bereikte het een snelheid van 34 knoopen. Behalve deze stoomturbines bevat het schip een hulp-Dieselmotor voor het kruisen met gematigde snelheid Wanneer het schip alleen gebruik.maakt van de stoomketels dan heeft het een straal van actie van 38U0 zeemijlen met een snelheid van 141/2 knoop, maar wanneer het vaart op zijn machines van inwendige verbranding dan is deze straal van actie tweemaal zoo groot. In verhouding tot zijn tonnage is de „Königsberg" een van de zwaarst be wapende kruisers in de vaart. Het is uitgerust inet negen kanonnen in drie dubbel gepantserde torens, vier 3,4 duim kanonnen om luchtaanvallen at te we ren, en twaalf torpedo-lanceerbuizen. De 6 duims-karioniien, een nieuw Krupp model, kunnen tot een hoek van 40 gr. Weder ontstond een pauze. Eindelijk begon Paul: pik zal het je in Godsnaam maar zeggen. Natuurlijk is er wel iets, wat ik niet noemen zal, aan den knikker. Maam. Mus heb ik geen, in '1 geheel geen kans op ffjJiith( in geen geval, Arthur ^Natuurlijk niet", stoof Arthur op, „ze is met mij verloofd. Hoe durf je het wagen, zoo te spreken? Heeft me juffrouw Simpson het je niet zelf ge zegd „Jawel, zeker. Maar dikwijls hoopt men tegen alle hoap in. Bij mijn thuiskomt op Zondagavond, stond mijn koffer kant en klaar gepakt; ik wierp brieven en eenige kleinigheden erin, en deed liet deksel dicht". „Een zeer geloofwaardige geschiede nis", zeide Arthur schamper, „ik hoop, dat je erin slagen zult, de politie eraan te doen gelooven. Voor Edith en mij zelf, kan ik niet instaan. Dus bij 'je vertrek uit Southend, was je koffer vol boeken en er lagen verscheidene brieven bovenop „Ja, stellig en zeker", riep Paul: „En waar, tusschen Southend en Do ver, kroop »iie oude dame erin Er ontstond weer een lange stilte. ,(Tot je eigen eer wil ik aannemen dat je aan je eigen verdichtsel ge omhoog worden gericht, bij welken hoek zij hun granaten kunnen werpen tot op een maximum-afstand van 20.000 yards. De drie torens zijn zoo geplaatst (céri voor, de twee andere achter en échelon) dat de negen kanonnen een ruim veld bestrijken en al het geschut kan tegelijk op een vijandelijk schip worden ge richt, in welke positie ook, uitgezonderd recht vóór- en (achteruit. Het schip ligt tamelijk laag op het water, zoodat het een moeilijk doelwit vormt. De boeg is bolvormig, de achtersteven is voorzien van een uitgang om van daar uit mijnen te leggen, en de schroeven zijn ver naar voren gebracht 0111 aan raking met de mijnen te voorkomen. Het schip is uitgerust met een zeer dikken voormast en twee verticale ei- Jiptische stoompijpen, maar bezit geeu grooten mast. Van den masttop op den boeg loopt de radio-antenne naar de achterste pijp. De „Königsberg is, tot op heden, het duurste zeeschip, dat ooit gebouwd is. De uitgaven zullen, wanneer het schip is afgebouwd, ongeveer 2.100.GOÜ bedragen, wat meer is dan de kosten van een Engelschc kruiser van lü.OOü ton. Voor dc bewapening alleen was een bedrag van C725.Ü0U noodig. Inderdaad kan men zeggen, Jat bij den bouw van de „Königsberg" en schepen van zijn klasse, de Karlsruhe" „jKöln" en een derde die nog geen naam heeft, geen kosten zijn gespaaro. Het gerucht gaat, dat zij gebouwd zijn met toepassing van de laatste uit vindingen wat betreft de rompcon- structie, dekuitrusting, schroeven, be wapening en richtinstrumentcn. In dit verband zij er aan herinnerd, dat het 10.0(10 ton groole „slagschip in zakfor maat" „Ersath-Preusen", in aanbouw op dc werven te Kiel, 4.000.000 zal kosten, hoewei liet slechts één vierde is van de afmeting van het Engelsche slag schip „Hood", dat slechts 6.000.000 kost. Duitschland betaalt ongeveer 0 400 per ton voor nieuwe oorlogschepen, iets ongekends iri de annalen van den ■theepsbouw. geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, ais men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos30 60,Tuoe80ct PUROL looft", begon Arthur weer, „alvorens ij; je f.ie juiste lezing gaf, gelieve je mij nog een vraag te beantwoorden; Waarom informeerde je zoo bezorgd naar tante Elisabeth Waarom ver keerde je om haar in zulk een opge wondenheid „Dat heb ik je reeds gezegd", her nam Paul, „ik had met haar ruzie. Ik had haar geduwd, en misschien be zeerd. Den volgenden morgen was zij weg. Ik heb haar sedert niet meer ge zien en werd voortdurend gekweld door den angst, dat ik haar ernstig letsel kon hebben toegebracht „Dat heb je vermoedelijk ook", luid de het plompe antwoord van Arthur. „Hoor nu goed toe. Toen ;e thuis kwam, was je boos op je tante, omdai je meende, dat, wanneer zij jouw slechts een deel van haar geld beloofde, Edith Simpson alsdan jou zou kiezen, eii niet mij. Jij hebt een woordenwisseling met haar, zooals je zegt, en je geeft haar een duw, of, juister gezegd je sloeg haar tegen den grond". „Neen, dat deed ik niet", bracht Paul daartegen in. „Je stootte tegen haar aan en zij viel onderstboven. Ontken je dat?" ,llk hoorde haar niet vallen. Eerst den volgenden morgen kwam de ge dachte bij mij op, dat het wel zoo had CHINA. Het conflict met Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft het Commissariaat voor BuitenlanJschc Zaken van de Sovjet-Unie berichten uit China gekregen, waarin wordt me degedeeld, dat het Chineesche Opper ste Gerechtshof Vrijdag in Charbindrie Russische staatsburgers, wegens sabo tage tegen de Chineesche regeering, ter dood heeft veroordeeld. De. sovjet-regeering heeft daarom be sloten, door bemiddeling van den Duit- schen ambassadeur in Moskou, de re geering van Nanking onyerwijld een nieuwe nota te doen overhandigen. In deze nota protesteert de Sovjet- regeering ten sterkste tegen de executie van de drie Russische staatsburgers en 'verklaart zij, dat zij zich gedwongen ziet, represaille-maatregelen tegen Chi neesche burgers in Rusland te nemen. Het commissariaat voor buitenlanJsche zaken constateert verder nadrukkelijk, dat alle pogingen van de Sovjet-re- geering om de rechtszekerheid van de Russische staaisburgers in Noord-Man tsjoerije te verbeteren, zonder gevolg zijn gebleven. Het commissariaat zal bovendien den Duitsclien diplomatie- ken vertegenwoordiger verzoeken over de terechtstelling van de drie Russisciie staatsburgers een nauwkeurig onder zoek 111 te stellen. De nota zou in den aigeloopen nacht zijn overhandigd. Volgens een V.D.-bericht uit Tokio zijn de vonnissen nog niet ten uitvoer gelegd en hebben de veroordeelden gra tie gevraagd aan maarschalk Tsjang Hsoe Liang. De gang van zaken in China ont wikkelt zich geleidelijk naar liet eindt van den vrede en naar de omverwer ping van de zoogenaamde centrale of nationale regeering te Nanking. Een nieuwe splitsing van liet land in distrir ten, door militaire dictators ten eigen bate geregeerd, is aanstaande. Gedurende den laatsten tijd zijn drie aanslagen gepleegd op Tsjang Kai Tsjek, den president van de nationale regeering. Heftige manifesten werden tegen hem verspreid. Een groot aantal personen is gearresteerd en enkele executies hebben plaats gehad. o ITALIË. Au'o door trein gegrepen. V.D. meldt dat in het plaatsje Opeina nabij Triest een auto is verongelukt. Bijzonder tragisch was dat onder de slachtoffers van dit ongeluk zich een kunnen zijn". „Je ontwijkt mij, Paul", zeide Arthur met groote minachting. Ik was overtuigd, dat zulks niet hef geval was. Hij poogde slechts te on derscheiden, voor zoover zijn verward geheugen zulk toeliet. „Gaan we verder", begon Arthur we der. „Toen je zaagt, dat de oude dame roerloos bleef liggen, verschrikte je, Je trachtte tevergeefs haar tot bewust zijn te brengen, en eindelijk, toen dal vruchteloos bleek, pakte je den koffer weder uit, en legde het lijk erin, met het plan, het mede te nemen, en on derweg op een of andere manier kwijt te worden. Op het station werden de koffers verwisseld, en liet overige is duidelijk genoeg." „Ik herinner het mij niet", mompelde Paul. „Herinnert ge U, diat je dien avond iets anders deedt? Is er dan een andere verklaring mogelijk? Vertel me eens, jij, die je er op beroemt nooit een leugen te hebben gesproken, vertel me eens, of je niet vaak in dronkenschap gehandeld hebt als in een droom? Ver tel mij eens, of je niet juist op dien Zondagavond weer je geliefkoosd middel een dosis chloral hebt ingeno men ,iDat heb ik gedaan",j antwoordde echtpaar bevond, dat eerst dienz.iefden morgen in het huwelijk was getreden en een autotocht in de omgeving der stad maakte. Op den terugtocht reed de auto op een overweg tegen een voorbijrijdenden trein. De wagen werd door een loco motief meegesleurd. Drie personen wer den gedood en vijf zwaar gewond. Gewijzigd biljet van f 1000- De directie van dc Nederlandschi Bank maakt in de „Ned. Staatscourant" van 30 Sept., no. 190, bekend, dat zij een bankbiljet van f 1000 in omloop zal brengen, hetwelk op verschillende pun ten aiwijkt van het thans in circulatie zijnde biljet. De wijzigingen betreffen zoowel de kleuren als de teekening. De voorzijde van dit biljet heeft, wat de teekening betreft, een kleine wijzi ging ondergaan. In de plaats van de ter weerszijden van de woorden „betaalt aan Toonder" en de tusschen de woor den „De Secretaris" en „De President" aangebrachte in donkerblauwe kleur ge drukte lijnversieringen zijn andere fi guren in grijze kleur gedrukt. Overigens betreffen de wijzigingen de kleuren, waarin het biljet is gedrukt. De linkerzijde van het biljet is thans grijsachtig groen, terwijl de rozet met Paul, „En dat zou je begrijpen, als je wist, welk een foltering slapeloos heid is voor een nerveus mensch, die te veel gedronken heeft". E11 kun jij je in zulke omstandigheden als toerekenbaar beschouwen Heb je onlangs mij niet bekend, dingen -te zien, die met in de kamer waren, en dingen te hebben gedaan, waarvan je den volgenden morgen niets meer wist. zoodra je een sterke dosis chloral had genomen, ja, somtijds zelfs, als dat niet het geval was Gaf Paul daar antwoord op? Ik kon het niet hooren. „Ik zal je nog wat anders vertellen", begon Arthur. „Eens kwam in krank zinnigen angst een man mijn kamei binnenstormen, omdat er, naar hij be weerde, twee inbrekers in het huis ge drongen waren, waarvan een hem mei zjjn mes zou hebben gewond. Zijn nachthemd was geheel bevlekt met bloed. Ik bekeek het, maar kon geen druppeltje bloed bespeuren. Ik ging met hem mede naar zijn kamer, maar daar was geen sterveling te zien". „Ja, ja", kreet Paul, ,,ik verbeeldde mij dingen, die niet bestonden, maar ik vergat toch niet, wat er gebeurd was". JWordt vervolgd)-

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1