ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN li'éèfn dm zwarh kolk Buitenland. FEUILLETON Binnenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 francs p. post f 1,40 Advertentleprjjsvan 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 50 ct. p. rag el. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK ™Ó.'T breskens p°;w#ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag uur 37e jaargang Zaterdag 28 September 1929 Nummer 3466 GRATIS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- iaa gld. bij dood gld. bij verlies ara gld. bij ver- is gld. bij ver- atr gld. bij ver- 200 lan8e ongeschikt- IMM door 7h van een hH lies van een 4Q lies van een /h "os van oen «WW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. i a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. ENGELAND. Een oorlogservaring van den Premier. In een biografie van den premier, van de hand van H. Hessell Tiltman, dit c^zer dagen zal verschijnen onder den titel,,J. Ramsay MacDonald Labour's Man of Destiny", wordt verteld hoe MacDonald tijdens den oorlog in België werd gearresteerd en gedeporteerd. De auteur omschrijft het incident als voortvloeiend uit MacDonald's „intens gevoel voor de slachtoffers van den oorlog", dat hem er toe bracht in de eerste dagen van het conflict naar Bel gië te gaan als vrijwillig lid. van een Engelsche ambulance-afdeeling toen maals toegevoegd aan het Belgische leger te Veurne. Een comité te Londen zond vrijwil ligers uit en op een dag in den herfst van 1914 kreeg de leider, dr. Mundro, een lijst van nieuw-aangekomenen, waai op de naam voorkwam van James Ram say MacDonald. Te Duinkerken ont moette MacDonald dr. Munro en sa men gingen zij per auto naar het hoofd kwartier der ambulance. Daar liet de diokter hem achter, maar toen hij den volgenden dag terugkwam, was Mac Donald. niet te vinden. Bij onderzoek bleek, dat hij door den Belgischen- ge; neraal was gearresteerd op instructie van de Britsche autoriteiten. Als verontschuldiging werd aange voerd, dat zijn pas niet in orde was, maar 'Jte werkelijke reden was dat de Britsche autoriteitien ter plaatse hem als een ongewenscht persoon beschouw den om in eenigerlei hoedanigheid aan het Westelijk front te dienen. Na eenig heen en weer praten wist dr. Munro de vrijlating van het gevan gen genomen Lagerhuislid te verkrijgen op voorwaardie, dat hij hem persoonlijk met zijn auto naar Duinkerken bracht, vergezeld van een Belgisch soldaat ais bewaker, en hem op de boot naar Engeland zette. Veertien dagen later verscheen gene raal Seely in het hoofdkwartier der ambulance en informeerde naar Mac Donald. De generaal luisterde naar het verhaal van dr. Munro en deelde toen mee, dat zijn instructies luidden, dat MacDonald naar België zou terugkee- ren en dat hij naar elk deel van het front zou worden gebracht dat bij wënschte te zien. Lord Kitchener was erg boos geweest toen hij van bet geval gehoord had en gaf MacDonald een 25. En toen, alvorens ik erop bedacht was, slingerde hij met een vlugge be weging het geheele pak kaarten in mijn gezicht. Zijn nog vol glas grog volgde onmiddellijk daarop. Ik sloeg het rin kelend in den spiegel achter mij. Nu stond de kerel van de sofa op en strom pelde de kamer uit zonder verder een woord te zeggen. Ik oogde hem verbluft en ontsteld na. Natuurlijk was ik zeer geraakt over de behandeling, die ik mij had moeten laten welgevallen, en wel te meer, daar ik voelde, dat ik die eigenlijk verdiend had. Het was wreed van mij geweest, d,eze ruwe zinspeling op het treurspel van den zwarten koffer te maken, en nog erger dan dat, het Was ijseltj'k; dom en onberedeneerd. Ik, die tot nu toe zoo slim en met zooveel succes was opgetreden, ik geef toe aan een kinder achtige gepikeerdheid, en waarschuw mijn tegenstander, op wiert ik mij had Willen wreken, op zijn hoede te zijn. Zoodra mijn opgewondenheid eeniger algemeenen pas voor het Britsche hoofd kwartier. o DUITSCHLAND. Het „Volksbegehren". Bij de betooging voor het Volksbe gehren werd in het Sportpalast he< woord gevoerd door den leider Seldte van de organisatie Stahlhelm. Hij sprak uitvoerig over het plan-Young, de Oos- tenrijkscbe burgerwachtbeweging en kwam op tegen liet streven om Hinden burg te betrekken in d,en portieken strijd. De Stahlhelm, zoo besloot Seldte zijn rede, onderhandelt niet met Frank rijk; de erfvijand woont niet buiten de grenzen, maar op Duitsch gebied. Vervolgens kwam Hugenberg aan het woord, die een aanval deed op de bui- tenlandsche politiek der Duitsche re geering en op het plan-Young, dat hij de handhaving van het plan-Dawes noemde. De Duitschers waren thans slaven, zij moesten hun ketenen ver breken. Spr. bestreed ten slotte de ver klaringen van Stresemann omtrent het plan-Young. Beide redevoeringen oogstten een groot applaus. Een kloppartij. Na afloop der betooging in het Sport palast ontstond tegen middernacht nog een verwoede vechtpartij, waarbij vol gens een der bladen ettelijke schoten zijn gelost. De politie moest krachtig optreden en met den gummistok de menigte uiteenjagen. Twee personen werden gewond, zes aangehouden. o AFRIKA. Vliegen en landen in mist. Een belangrijke proef heeft.op het Mitchell-veld bij New York plaats ge had. Blijkens een telegrafische mede- deeling heeft de bekende luit. Doolittie in omstandigheden als bij zwaren mist een vlucht uitgevoerd, waarbij hij na eenigen tijd bij een tevoren aangegeven punt landde. Het vliegtuig had hierbij een geheel afgedekte cockpit, zoodat de vlieger uitsluitend op zijn instrumenten moest afgaan. Voor deze proeven was luit. Doolittie gedurende een jaar beschikbaar gesteld van het „Daniel Guggenheim Fonds ter bevordering der luchtvaart", dat de ze proeven financierde. Dit fonds mag nu een groot succes boeken, want het probleem van het vliegen en vooral landen in mist levert tot nog toe de grootste rem op de ontwikkeling der luchtvaart. mate bedaard was, kwam ik tot de overtuiging, dat ik nu moest zorgen, mij van mijn man meester te maken, De gebroken spiegel vergemakkelijkte mij mijn taak. Ik liet door den keliner, die op het rinkelen der glasscherven binnengekomen was, den logementhou der roepen en zeide dezen, dat ik zoo even in zijn huis hevig beleedigd was geworden door een heer, die ik nauwe lijks kende. Hij scheen op dat gezegde niet veel acht te slaan, maar was op het zien van den gebroken spiegel, nochtans zeer verontwaardigd. Hij wilde terstond naar de kamer van Harvey, om schade loosstelling van hem te vragen. Ik hield hem evenwel terug. „De man is dronken",, zeide ik, ,,en U zult vanavond denkelijk niet veel andiers van hem krijgen dan- B.c!ield woorden". „Dat is waar", gaf de logementhou der knorrig toe, ,,maar ik moet en zal in elk geval mijn geld hebben". „Wacht tot morgenochtend", riep ik haastig, ,,en neem maatregelen, om te voorkomen, dat hij U ontsnapt". Dat was het beste middel, om mijn eigen fout weer goed te maken. Ik moest onvoorwaardelijk den kastelein aanstellen tot bewaker van den misdadi ger. De nu zoo geslaagde vlucht had plaats met een vliegtuig met gesloten cockpit met behulp van drie instrumenten, die niet tot de normale uitrusting van vlieg tuigen behooren. Omtrent deze instru menten wordt in het telegram niets na ders vermeld. Met belangstelling worden verdere me dedeelingen te gemoet gezien, aangezien het slagen der proeven de hoop wettigt, dat ook deze groote hinderpaal voor de luchtvaart weldra uit den weg zal zijn geruimd. o ROEMENIë. Een geheimzinnige moord. De correspondent te Boekarest van de „N. Fr. Presse" meldt, dat de Roe- meensche reservekapitein Serdici, een intiem vriend van ex-kroonprins Carol, die getuige is geweest bij het huwelijk van Carol met Zizi Lambrino, vermoord is gevonden in het Banaat tusschen de stad Becskerek en het dorp Loharica. Men tast volkomen in het duister om trent de toedracht van de zaak. Nieuw reddingsmateriaal. Het materiaal (der Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen zal naar men weet worden uitgebreid. Waarschijnlijk zal omstreeks Februari die eerste der twee nieuwe motorreddingsbooten, die in aanbouw zijn in id ienst gesteld kunnen worden. Zij zal te Hoek v. Holland gestationeerd worden. De „President v. Heel" de stoomred.dingboot van Hoek van Hol land, die thans in reparatie is kan over eenige maanden op haar post terug verwacht worden. Tot zoo lang word! zij vervangen door de „Koningin Wii- hetmina", de motorreddingboot van Stellendam, welk vaartuig ook dienst gedaan heeft bij de redding van de ,»In zijn huidigen, benevelden toestand valt er niet met hem te redeneèren"', vervolgde ik. „En U heeft niettemin het recht, uw geld van hem te vorde ren". De logementhouder overlegde. „Pp sommige deuren, ook aan de zijne, bevindt zich van buiten een klein knipje", zeide hij, „die hebben mij bij menigen gast reeds uitmuntende dien sten bewezen. Straks, als ik denk dat hij slaapt, zal ik het er stilletjes voor schuiven. Uit het raam van de tweede verdieping zal het niet zoo gemakkelijk zijn te springen". Het was voor mij een groote ge ruststelling dat te hooien. Met een ver ruimd gemoed begaf ilc mij naar mijn kamer, maar ik kon d,en geheelen nacht geen oog dicht doen. Telkens moest ik denken aan dien ongelukkigen man, Wien mijn vreeselijk onvoorzichtig woord wel eveneens van defl slaap zal hebben beroofd, en die ongetwijfeld angstig lag af te wachten wat.de mor gen hem zou brengen. Wat de morgen hem zou brengen! Ik Was het nog lang niet met mijzelven eens, hoe ik dien /.ou besteden en ver moedde niet, welke verbazende ont dekking hij vöor mij gereed hield XVI. Eerst tegen het aanbreken van den schipbreukelingen van de „Disciplina". De nieuwe booten laten langer op zich wachten dan aanvankelijk gedacht was. Het materiaal voor den bouw van red dingbooten moet aan zeer hooge eischen voldoen. Men kan daarvoor geen ijzei en staal uit voorraad gebruiken, doch moet kunnen beschikken over materialen die op bestelling vervaardigd zijn. Het wachten is nu op de materialen. Zijn die ontvangen dan kan de eerste der twee booten drie maanden daarna ge reed zijn. Alastrimgevallen. In de week van 15 tot en met 21 September zijn in de gemeente Rotter dam waargenomen 27 ziektegevallen en 2 sterfgevallen. Van 1 September ai kwamen voor 72 ziekte- met 7 sterfge vallen. Sedert het eerste waarnemen van de ziekte te Rotterdam zijn aldaar ge meld 278 ziekte- met 11 sterfgevallen, waarbij nog een twaalfde sterfgeval moet worden gevoegd, betreffende hei kind, dat aanleiding heeft gegeven toi de epidemie in het ziekenhuis. In de gemeente Delft breidt de ziekte zich nog verder uit. Er werden ver meld 83 gevallen, zoodat het aantal sediert 1 September waargenomen geval len 132 bedraagt, zonder sterfgevallen. Voorts zijn in dezelfde week de vol gende gevallen in andere gemeenten waargenomen Almelo 2, Amsterdam 1, Velsen 1, Abcoude Proostdijk 1, Amersfoort 1, Maassluis 1, Pernis 1, Piershil 1, Schie dam 1, Stompdijk 1, Poortvliet 1, Tho- len 2, Barneveld 1, Valburg 2, totaal 17 ziektegevallen. Totaal generaal voor de maand Sep tember 239 ziekte- met 7 sterfgevallen. De staking te Sas van Gent. De verwachting is, dat de staking aan de Sas-van-Gentsche stijfselfabriek he den opgeheven zal worden, wijl de directie bewilligde in den eisch van, zes dagen verlof met loonbehoud, echter ingaande 1930. Sluiskilsche arbeiders eischen een loopsverhooging van 5 cent per uur, 7 dagen verlof 's jaars met loonbehoud. 50 pCt. lóonsverhooging Zondagsarbeid, benevens betaling van 2 uur en schafttijd op Zondag, zoodat de volle twaalf uren gedurende welke zij aan de fabriek verbonden zijn, be taald worden in stede van tien uur* zooals thans. De Fransche vertegenwoordiger was aanvankelijk niet bereid tot een tege moetkomende houding, en liet de waar schuwing aanplakken, dat wie Woens dag niet op het werk verscheen, geacht dag was ik in een onrustige sluime ring geraakt en toen ik wakker werd; zag ik tot mijn verwondering, dat het reeds acht uur was. Mijn eerste ge dachte gold mijn gevangene, zooals ik hem reeds had begonnen te noemen. Was hij nog op zijn kamer? Had de logementhouder wellicht dat zaakje reeds met hem in orde gebracht? Haas tig kleedde ik mij aan, en Trad op den corridor. Mijn kamer lag op de eerste verdieping, die van Harvey op de twee de, maar niet boven de mijne. Toen ik mijn deur opende, hoorde ik beneden de stem van Arthur Harvey. Hij vroeg naar zijn broeder en de keliner antwoorde, dat de heer Harvey zijn kamer nog niet had verllaten. Er Mei mij een pak van 't hart. Ik trad fluks achter, mijn deur, toen Arthur Harvey de trap op kwam. Zoodra hij voorbij was, stoop ik weer uit mijn kamer. Ik hoorde, hoe hij zijn broer riep en aan de gestoten deur rammelde. Er kwam van binnen af geen geluid. Ik begon opnieuw té leven bij de gedachte dat mijn prooi mijn rechtmatige prooi wel te verslaan ontsnapt kon zijn. „(Hij is er in", zeide de keliner, ,,hij houdt zich maar slapend, sir". Zij spraken een poosje zacht met elkaar» alsdan begaven beiden zich naar werd, ontslagen te zijn. Dinsdagavond stond hij echter aan de uit Breda over gekomen leiuers van den Moderne Bond van Fabrieksarbeiders Rijpper en den Katholieken Bondsleider Kroon een on derhoud "toe, waarna toegestemd werd in den eisch van een loonsverhooging van 5 cents per uur, uitgezonderd voor arbeiders der machinewerkplaats en het terreinpersoneel. Eveneens stemde hij toe in den eisch van 50 pCt. loons verhoging voor Zondagsarbeid. Wanneer evenwel nog andere eischen wórden afgewezen, duurt de stakings mogelijkheid voort. De directie heeft reeds terzake maat regelen getroffen; zij liet vijftig Fran sche arbeiders komen. Het aantal fa- brieksvverklieden bedraagt 450, waarvan 95 pCt. georganiseerd. De staking te Sluiskil. Nadat Dinsdagavond dc directie van de cokesfabriek der Association Coope rative Zclandaise de Carbonisation te Sluiskil toezeggingen gedaan had van tegemoetkoming aan eenige eischen van het fabriekspersoneel, is de dreigende staking 24 uur uitgesteld. De rijksbemiddelaar prof. mr. Aal- berse heeft Dinsdag een bemiddeliirgs- conferentie gehouden, die echter geen resultaat heeft opgeleverd. Nader meldt men: Aan dé cokesfabriek te Sluiskil is de staking uitgebroken. Zij omvat ruim 400 man. Woensdagavond legde de nachtploeg, die aanvankelijk besloten had tot Donderdagmorgen door te wer ken,' den arbeid neer. Slechts een veer tig Walen houden de meest noodzakelij- het vertrek, dat vlak naast Paul's ka mer was gelegen en juist boven de mijne. Tusschen beide vertrekken be vond zich een verbindingsdeur. Deze was gesloten, maar de keliner had een sleutel. Arthur wierp zijn overjas en hoed op een stoel en gleed vlug door de zijdeur in de slaapkamer zijns broeders. Nauwelijks had hij deze onbezette kamer verlaten of ik was er reeds in. Ik drukte den keliner een halven kroon in zijn hand en fluisterde hem in 'toor „Ik neem deze kamer. Ze is, geloof ik, luchtiger. Later, als ik schel, kunt u mijn valies en zoo wel bovenbrengen" Dit zeggende, duwde ik het verbaasde jonge mensch de deur uit en zag hem de trap afgaan. In zijn verbouwereerd heid had hij den sleutel achtergelaten, Ik voelde, dat de zaak tot een crisis moest komen. Onhoorbaar grendelde ik Paul's deur van buiten en sloot de mijne, die op den overloop uitkwam, van binnen af. Ik durfde den sleutel in het slot van de verbindingsdeur tusschen de twee kamers niet omdraaien, dat zou onge twijfeld daarbinnen argwaan hebben ge wekt. Ik sloot mij dus met de beide broeders op. (Wordt vervolgd».

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1