ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANPEREN Hel gelei® eau dei zwart1® lir. Buitenland. Binnenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 francs p. peat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent ingez. Meded. 80 ct. p. rage!. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU vsorheen E. BOOMBLIEK BRESKENS p«t*£° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 7e j&arg&ng Woensdag 25 September 1929 Nummer 3465 OR A TI S verzekering gulden bij levens- jaa gld. bij dood au gld. bij verlies pa gld. by ver- ie gld. by ver- au gld. bij ver voor de abonné's tegen vni] lange ongeschikt- IMN door 7n van een h[] lies van een 4[1 lies van een Ah lies van een ongelukken voor: held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is by de herverzekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. a gld. by verlies IN van eiken anderen vinger. FRANKRIJK. Vechtpartij in een trein. In den sneltrein van Blois naar Tours is een der passagiers, zekere dr. Rorres uit Argentinië, door een jongmensch van circa 21 jaar aangevallen. Er ont stond een worsteling, waarbij de aan valler een lang mes trok en den dokter levengevaarlijke verwondingen toebracht. De dader wilde uit den rijdenden trein springen, doch hij werd door de medepassagiers overmeesterd en vast gehouden.. Aan het eerste station werd de aanvaller aan de politie overgele verd. Welke motieven den jongeman tot zijn daad geleid hebben, is niet bekend. Een jongeman vermoordt zijn moeder en zuster. In het dorpje Beneyhon onder de gemeente Saint-Avit (district Gironde) heeft zich een verschrikkelijk familie drama afgespeeld. Een /jongeman van 24 jaar h eeft bij een familietwist in een vlaag van woede met een broodmes zijn moeder zes ernstige verwondingen toegebracht, tengevolge waarvan die vrouw is overleden. Zijn zuster stak hij in de hartstreek. Ook zij is nog dienzelfden middag overleden. De buren, die op het angstgeschrei waren komen toeloopen konden niets uitrichten, aan gezien de jongeman het vertrek, waarin hij zich bevond, met allerlei zwaar meu bilair barricadeerde. Door een bres in den muur te hakken wist de politie zich toegang te verschaffen. De moordenaar liet zich toen gewillig meevoeren. Zestien dooden en vijftig ernstig gewonden. Te Detroit zijn bij een brand in een nachtclub, die in een kelder was inge richt, drie inenschen omgekomen en 50 ernstig gekwetst. Het geheel'e lokaal is door de vlammen vernield. De sla- penden hadden eerst niets van den brand gemerkt. Een politie-agent zag de vlammen ten slotte op straat uit het vertrek oplaaien. Hij rende weg om de brandweer op te bellen. Toen deze kwam had het vuur zich reeds sterk uitgebreid. Volgens een nader bericht bedraagt het aantal menschen, die bij den brand in het nachtverblijf Study Club zijn omgekomen, niet drie, doch 16. Het gebouw brandde geheel uit. Het groote FEL ILLETON 24. Ik probeerde het terrein nog verder te verkennen. Daarna stelde ik mij voor, want ik was van meening, dat de toe bereidselen nu al lang genoeg hadden geduurd. „Mijn naam is Barry," zeide ik, „Bar ry van Londen. Mag ik weten met wien ik het genoegen zal hebben, den avond door te brengen „Mijn naam is Harvey, Paul Har vey, en ik schaam mij dien ni,et". „Natuurlijk niet! Waarom ook zoudt ge u schamen Mag ik weten of U familie is van dien heer Arthur Harvey in Southend Ik vraag dat maar, omdat U wel iets op dien heer lijkt", „Die man is mijn broer", klonk het antwoord. f „Inderdaad? Dat is wel merkwaardig. Ik trof uw broeder een dag of achit geleden te Parijs aan. Of wacht eens. neen, zoo lang is het nog niet. Vandaag hebben wij Vrijdag; het moet verleden Dinsdag geweest zijn. Ik was zeer ver wonderd hem in Parijs te ontmoeten aantal slachtoffers is gedeeltelijk te verklarey uit het feit, dat de brand in den kelder is uitgebroken en daardoor de uitgang voor de lieden, die op de hoogere verdiepingen sliepen, zeer spoe dig was versperd. Daarenboven had de brand zich reeds aanzienlijk uitgebreid voordat iemand in het gebouw het be merkte. De brandweer werd d.an opk njet uit het gebouw, dpch door een politie-agent gealarmeerd, die de vlam men uit het gebouw zag oplaaien. In het gebouw ontstond een hevige paniek, welke nog vergroot werd, bij het zien van de smalle trap die van de tweede verdieping naar beneden ging Toen de rook steeds dikker werd, spron gen de menschen uit de ramen op Straat. Onder de ernstig gekwetsten; die zich in het ziekenhuis bevinden,' zijn er velen,, van wie de kleeren aan het lijf zijn verbrand. Voor zoover tot nu toe kan worden vastgesteld moet de paniek erger zijn geweest dan de brand. Op onbegrijpe lijke wijze zijn velen; in plaats van te trachten buiten te komen, in de toilet- vertrekken gevlucht. Toen de brandweer zich tenslotte met veel moeite een toegang tot de kleine vertrekken had verschaft, vond zij ze propvol met menschen, die het bewust zijn hadden verloren. Alleen hie,r werden 25 slachtoffers geborgen. o HONGARIJE. Veerlig' giftmengslers gearresteerd. Het parket te Boedapest houdt zich ernstig bezig met de vergiftigingsgeval- len van Tiszakürt, Nagyreve en Okerske Het betreft hier een ontzettende reeks van vergiftigingsgevallen, die teruggaan tot 1870. De officier van justitie te Zsolnok beweert zelfs, dat, indien de vroedvrouw Julienne Fazekas zich niet door zelf moord aan haar straf had ontrokken, zij voor meer dan 150 moorden zou moeten terechtstaan. Doordat de opgegraven lijken voor een groot deel reeds zijn vergaan, wordt het onderzoek zeer bemoeilijkt. Ook heeft een mysterieuze hand de kruisen op de graven verwisseld. Een groot gedeelte der slachtoffers zijn oude, rijke erflaters, die blijkbaar hun erfgenamen in den weg stonden. Men wachtte, totdat de slachtoffers tee kenen van seniliteit vertoonden en riep dan den dokter, die geneesmiddelen voorschreef. In de plaats van de medi cijnen werd evenwel vergif toegediend. Als de patiënt daaraan overleed, en toch weet ik heusch niet, waarom mij dat verwonderde." ,{.Jimzeide mijn kameraad,, ter wijl hij een sigaar aanstak. „En hoe maakt uw goede tante het, juffrouw Raynell Harvey verschoot van kleur. Hij sid derde over zijn geheele lichaam en had moeite, op zijn plaats te bljjven zitten. Ik sloeg hem scherp gade. „Het gaat haar heel goed, die ouwe, gierige vogelverschrikster. U schijnt de heele familie op uw duimpje te kennen, mijnheer Barry, en toch heb ik nog nooit van u gehoord". „O zeker, uw familie ken ik van zeer nabij. Maar u moet juffrouw Raynell niet laken wegens hare spaarzaamheid. Elke penning die zij opspaart komt u later ten goede, niet waar Paul Harvey sloeg met de vuist op de tafel. „Neen,, dat i s niet het geval"; schreeuw de hij. ,,En als U zoo goed met mijn familie bekend waart, als ge u voor geeft, zoudt ge dat niet hebben kunnen zeggen. Arthur is haar erfgenaam; hij is dat altijd geweest. En als ér ooit iemand profijt trekt van haren dood, dan is het Arthur. In mijn belang zou het zijn, haar zoo lang mogelijk in 't leven te houden". Hij had deze laatste woorden meer schreef de dokter in overeenstemming met zijn diagnose den dood toe aan natuurlijke oorzaken, als ouderdoms zwakte, longontsteking en -hartkrampen. De artsen, die de lijkschouwing heb ben verricht, worden nu ook door de diciplinaire rechtbank vervolgd. In den aanvang werden de misdrijven slechts op ouden van dagen gepleegd, doch allengs breidde zich dc kring der slachtoffers voortdurend uit. Toen door toedoen van krijgsgevan genen, die in de dorpen waren geinter- neerd, in vele huwelijken een crisis was teweeg gebracht, hebben vele vrou wen, op aanradien van de vroedvrouw Julienne Fazekas, iniet geaarzeld zich door gif van hunnen minnaar of van hun man te ontdoen. Er waren in dien tijd twee soorten gif in den handel, snelwerkend gif, voor 200 a 300 pengo en langzaam werkend gif, waarvan de prijs 4 a 5 lasten haver bedroeg. De moorden werden twee maanden geleden ontdekt door anonyme mede- deelingen aan de politie. Verder blijken ook vele babies vergiftigd te zijn. Op die wijze ontdeden zich vele moeders van ongewenscht kroost, daar zij dit een veiliger middel vonden dan abortus. Tot nu toe heeft de politie veertig vrouwen gearresteerd, die bijna alle reeds hebben bekend. o ENGELAND. Brand op een Engelsch stoomschip. Naar uit Athene gemeld wordt, heeft een radio-station aldaar een S.O.S. ont vangen van het Engelsche stoomschip „/.ouforg", dat zich aan de kust van Kreta bevinden moet. Het schip zou zich in grooten nood bevinden, daar aan boord brand is uitgebroken. Uit de haven van Athene zijn sche pen vertrokken voor het verleenen van assistentie. o PALESTINA. De incidenten te Hebreu. De commissie, ingesteld om een on derzoek in te stellen naar de incidenten te Hebron, heeft een communiqué ge publiceerd. Daarin deelt zij mede, dat twintig lijken van vermoorde Joden wer den onderzocht, door drie Joodsche en drie Arabische medici. Dc commissie heeft de overtuiging gekregen, dat geen der lijken verminkt was, zoodat de beschuldiging van ver minking, door de Joden uitgebracht, haar onjuist voorkomt. voor zichzelf gepreveld, maar ik had ze toch duidelijk verstaan. Dat gezegde verwonderde mij meer, dan ik mij zeiven wilde bekennen. Ik twijfelde niet aan de oprechtheid van den jongen man. Er lag in heel zijn voorkomen een ruwe oprechtheid en rondborstigheid. Misschien was hij wat al te zeer een flapuit, gelijk hij zeker wat al te rond was. „Laten wij er niet meer over spre ken", zeide ik, „wenscht U nog een glas, dan zal ik erom schellen". „JHeel goed; ik dank U en houden wij met die praatjes op; speelt U kaart „Ik ken enkele spelen"! hernam ik, niet zonder eenige aarzeling. Paul Har vey scheen mij nu juist niet het aan genaamste gezelschap toe om te kaarten „Mooi zoo! Hei daar, Robert, vlegel, gauw de kaarten hier!" De kaarten werden gebracht en wij werden het eens omtrent een spek Har vey speelde goed, maar hij dronk te veel. Toen hij de kaarten schudde en gaf, trok iets mijn aandacht, waarop ik absoluut niet gerekend had; als ik het goed zag, was hij niet links 1 XV. Wij speelden een poosje met ijver voort, Ik won, en dat verbeterde na tuurlijk Paul's stemming niet. Hij be- De Joden echter waren van oordeel, dat de lijken reeds te ver ontbonden waren, en het onderzoek geen nut had. Na het opgraven der twintig lijken weigerden de Joden daarom aan een verder onderzoek deel te nemen. o RUSLAND. Monarchistische officieren gearres.eerd. Naar uit Moskou aan de „Vossische Zeitung" wordt gemeld heeft de Gepoe te Leningrad negen voormalige tsaristi sche officieren gearresteerd, beschuldigd een monarchistische samenzwering op touw te hebben gezet. Ze zouden in opdracht van den voorzitter van de Russische monarchistische organisatie in Dantzig, generaal Glasenipp, getracht hebben in de Russische grensstreken onlusten voor te bereiden en te dien einde wapenen en groote hoeveelheden czernowitz-biljetten naar Rusland heb ben gesmokkeld. o VER. STATEN. Vulcanische uitbarstingen op Hawai. Naar uit Honoloeloe gemeld wordt, hebben op de Hawai-eilanden hevige vulcanische uitbarstingen plaats gevon den, welke gepaard gingen met sterke aardbevingen. Amerik. schepen in Europ. wateren. De minister van marine verklaart dat het gebruik van Amerikaansche ma rine-strijdkrachten in Europeesche wa teren te stationeeren voor onbepaalde» tijd is opgeschort, daar dc regecring dit thans onnoodig acht. Maar hiertoe zal weer zonder aarzelen overgegaan worden indien zij dit dienstig oordeelt. Sedert den oorlog hield de regeering oorlogsschepen gestationeerd in de Euro peesche wateren vooral voor diplomatia ke doeleinden. o DUITSCHLAND. Een vergeten schaar. De justitie te Berlijn houdt zich bezig met een onderzoek in verband met den dood van een 23-jarigen Deenschen leer aar, die op 26 Augustus na een operatie in het ziekenhuis te Steglitz is overleden De oorzaak van deze bijzondere be langstelling is het ongelooflijk klinkende feit, dat men bij de qperatie in het lichaam van den patiënt een 11 c.m. lange darmschaar heeft gevonden, welke bij een vorige operatie in Flensburg was vergeten 1 De „Voss Z.", waaraan we een en ander ontleen en, weet te vertellen, dat stelde nogmaals een glas grog. Nu en dan wisselden wij een paai woorden over het spel, en Harvey vloek te als hij slechte kaarten kreeg, of, wanneer het geluk mij bijzonder be gunstigde. Met een naar ik vreesde, onheilspellende uitdrukking in zijn oo- gen, keek ik naar zijn loerend gezicht. Ik verafschuwde den dronken schurk-, den laffen moordenaar eencr weerloozt oude dame. Ik behoefde slechts één woord te spreken, en de kerel zat in de gevangenis. Wat trilde zijn hand, waarin hij de kaarten hield en wal staarde hij akelig voor zich uit! Ik hief mijn glas op. Het was nog veel meer dan half vol, want ik ben een zeer matig drinker. „Daar u mij zeide, dat het in uw voordeel was, wanneer zij nog lang blijft leven, drink ik op de gezondheid van juffrouw Rayncl!" sprak ik met nadruk, „en die van mejuffrouw Simp son". „Dank U", mompelde hij, zonder zijn glas aan te raken. „Mejuffrouw Simpson", begon ik weer, ,,de bekoorlijk Er had een merkwaardige verandering met Paul Flarvcy plaats. Hij veranderde eensklaps in een gentleman. „Ik ben niet van meening, mijnheer^ viel bij mij op hoogen toon in de reden/ de leeraar in Febr. in Flensburg een maagoperatie heeft ondergaan, die goed verliep, zoodat de herstellende zich na eenigen Tijd naar Berlijn kon begeven. Hier werd zijn toestand echter spoedig zoo slecht, dat hij zich aan een tweede operatie onderwierp, waarbij de verge ten darmschaar te voorschijn kwam. Indien de toedracht van de zaak werkelijk zoo is als het blad meedeelt, is het inderdaad alleszins begrijpelijk dat de justitie hier de noodige belang stelling toont Bij Apoth en Dróglsteo Lasterpraatjes achterhaald. De correspondent van het „Handels blad," te Bergen op Zoom schrijft: Sinds eenigen tijd deden hier in Ber gen op Zoom geruchten de ronde, als zoude een rijksambtenaar gedurende ee nige jaren zich hebben schuldig gemaakt aan een groote smokkelaffaire. Deze geruchten werden hardnekkiger toen daarbij kwam de mededeeling dat deze Rijksambtenaar als zoodanig was ge schorst. Gin over deze aangelegenheid de juiste toedracht te weten te kun nen komen vroegen wij den inspecteur der directe belastingen en den inspecteur der registratie om een interview toe te staan tengevolge waarvan wellicht meer klaarheid in deze duistere zaak zou komen. Met de meeste welwillend heid hebben deze heeren, superieuren van den betrokken rijksambtenaar, ons van voorlichting gediend en onomwon den on/e Vragen beantwoord. Hierdoor zijn wij thans in de gelegenheid om de juiste toedracht van deze zaak te kun nen vermelden. Nimmer werd de betrokken Rijks ambtenaar uit zijn betrekking geschorst; dit gerucht dient te worden toegeschre ven aan het feit dat hij juist' in dezen tijd zijn laatste acht dagen verlof nam, waardoor het vermoeden rees dat dit verband hield met bedoelde zaak. Vele onderzoeken hebben plaats ge- „dat onze korte kennismaking U het recht geeft, dan naam van deze jonge dame in het onderhoud te betrekken, Wees zoo goed, een ander thema voor het gesprek te kiezen. Ik acht mejuf frouw Simpson te hoog, om haar tot het onderwerp van een herbergschets te maken". Ik was een weinig verbluft, maar veel meer opgewonden. De algeheele verandering in stem en manieren van Harvey, gaf te denken. „Hij bemint juffrouw Simpson", zeide ik bij mijzelven, ,,en zij' is de verloofde van zijn broeder". Hij verlangde een ander thema voor het gesprek. Goed, hij zou het hebben. Mijn volgende woorden werden meer uit verbolgenheid gesproken, dan uil een betere beweegreden. Wij allen zijn menschen en hebben onze zwakheden. „Het verwondert mij niet,, dat u juf frouw Simpson hoogacht", merkte ik onder het kaartgeven aan. ^Maar wal zal er van hare hoogachting geworden zijn, sedert zij onlangs een blik wierp in uwen zwarten koffer?" Paul Harvey liet zijn handen met de kaarten erin dalen en keek mij een oogenblik aan, als wist hij niet, hoe hij het had. (Wordt vervolgdl.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1