eisjes. POISSONNIER UROL _,-AlTFo. REGENJAS DE JAS 1 2 V I MET MAANDEN GARANTIE! DIE IEDER DRAAGT! Verkrijbaar in het Confectiemagazijn OOSTBURG Gewestelijk Nieuws Rechtszaken. Gemengd Nieuws. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 22 Scpt 1929 Aardenburg v 10 u ds Barnouw Biervliet v 9.30 ds Vrijlandt Breskens v 9.30 ds Keers n 1.30 Zondagschool n 5.39 ds Ouwerkerk Cadzand v 9 30 ds V sser Oroede v 9.39 ds van Oriethuijsen Nieuwvliel v 11 u ds van Oriethuijsen Schoondijke n 2 u ds Keers Doopbediening Aangi'te bij den heer J van Rose velt, Ouderling. St. A. ter M. n 2 u ds Visser Waterldk. v 9 30 ds Huizinga Ev. Luth. Gem. Oroede. vm. 9.30 d; Ouwerkerk Moabit gelegen groo, huis een brand op den zolder uit, die zich met grootc snelheid uitbreidde. Vlammen van 20 M hoog sloegen uit. De brandweer had uren werk eer zij het vuur meester was De uitbreiding van den brand werd be vorderd door de omstandigheid,* dat in pen deel der zolderkamers de omvang rijke dossiers van de.i in huis wonenden advocaat in strafzaken, Bahn. waren geborgen. In den loop van den morgen geraak ten in 'jf.e Kamcrunerstrasse de groote opslagplaatsen van twee stecnkolcnfir ma's in brand. Ofschoon er van den vroegen morgen af op het terrein verscheiden arbeidei werkzaam waren, werd de brand ee-st betrekkelijk laat ontdekt en toen de brandweer verscheen was reeds een groot deel der brandslofloodsen geh el vernield. De recherche heeft een grondig onder zoek ingesteld. o RUSLAND. Russische vlootmano.'uvres in Poo'sche wateren. Een deel van de Poolsche pers, zoo meldt een telegram van het W. B. aan de Duitsche bladen, is hoogelijk veoit- waardigd, omdat de sovjet-vloot in de Oostzee oefeningen gehouden zou heb ben in de Poolsche territoriale wateren. Bedoelde bladen zijn er bovendien niet over te spreken, dat de Russische co logsschepen des nachts zoeklichten op het Poolsche kustgebied zouden heb ben gericht. Ei wordt gesproken van provocatie en de eisch wordt gesteld van een sterke Poolsche oorlogsvloot. Tevens wordt de aandacht gevestigd op Russische legeroefeningen aan de Poolsche grenzen, waaraan ook vrij willigcrs-afdeelingen en de formaties voor den gasoorlog deelnemen. Ill ,(}tpu3SfeUtU!U>|" J3l| J3AOU3it?3} U33 ut tjeaq inn i uio uaSjouiSnpsuso/ft BRESKENS. Gisteren zijn per Provinciale Boot van hier naar Vlissingen vervoerd 1200 personen en 32 auto's. o OOSTBURG. Door Burgemeester en Wethouders van Weerselo is de jelectrisicatie van de dorpen Rossen en Volthe, omvat tende 28 K M. laagspanningsnet voor de som van f 32800, opgedragen aan de firma Schippers en Nauta, alhier. I —o ZUIDZANDE. Woensdagagavond werd er vanwege het Gemeentebestuur alhier 'gelegen heid gegeven om zich kosteloos te laten vaccineeren en reva.ecireeien. Van deze gelegenhejcl'werd dermate gebruik gemaakt, dat 206 personen, dus circa een vijfde deel der bevol king, zich tegen de pokken lieten in enten. o SLUIS, Met ingang van 20 dezer is over geplaatst naat Papendrechr, de maré chaussee J. de Munck, alhier. Donderdag is men onder bij zondere belangstelling der bevolking begonnen aan het uitbaggeren van het kanaal, wat sinds 1911 nietis geschied. Het aantal voorwerpen, dat met den modder wordt opgezogen, is bijzonder groot: hoepels, Iepels vorken, schoe nen, enz. enz. Met behulp van plat- boom-vaartuigen wordt al es naar de laagten van den Steenoven gebracht. Door de vele steenen die het ge regeld voortwerken belemmeren, is het werk wel eenigszins vertraagd, maar toch zal het kanaal weer spoedig op diepte zijn gebracht, AARDENBURG. De heer 1. de Bert alhier is ter beschikking gesteld van den Gouver neur van Ned.-Indië om aldaar be noemd te worden bij het Openbaar Lag r Onderwijs Van de gelegenheid tot koste- looze inenting tegen alastrim is door 38 personen gebruik gemaakt. Onge veer 200 schoolkinderen werden in de respectievelijke scholen ingeënt. In het laatst van December 1925 werd ten nadeele van den landbou wersknecht R. alhier een rijwiel ont vreemd. Een destijds door de politie ingesteld onderzoek had geen resultaa Een dezer dagen evenwel kwam een persoon zekere T. zich bij de poliii, aanmelden als zijnde degene die het rijwiel destijds uit de schuur had weg gehaald. T. was na den diefstal van het rijwiel, naar Frankrijk gegaan, doch hid eerst het ontvreemde riiwiel in België verkochr. De man is thans ter beschikking van de justitie gesteld. In den ouderdom van ongeveer 90 laren is overleden de heer P. B Wijfiféls. De ove ledene was vroeger jaren dijkgraaf v in den Isabellapoldcr, regent van het Burger Gasthuis en was ge durende alhier 40 jaren raadslid, waar van 25 jaren wethouder. o SCHOONDIJKE. Na gehouden practisch en theore tisch examen, vanwege de Vereeniging ter bevordering van de opleiding tot instrumentmakers te Leiden, is ge- s'aagd voer leerling-instrumentmaker, de heer A. Luteijn te Sasput. ^aads^evgaöievxTuj \e op Maandag 16 Sept nam. 2,30 uur. De vergadering wordt geopend onder voorzitterschap van -den Burgemeester. Deze merkt al direct op dat de Heer Brevet nu reeds zijn zin heeft gekregen omdat deze vergadering de laatstgehou- dene zoo spoedig opvolgt. Dit geeft de heer Brevej met een glimlachje toe. Dhr. F. van der Werff is wegens ziekte absent. Overigens zijn alle raads leden opgekomen, om het 5-punten rijke programma af te werken. Daarop komt als eerste voor: 1. Notulen. Deze worden door den secretaris voor gelezen en ongewijzigd goedgekeurd! 2. Voorloopige vaststelling gemeente- rekening dienst 1928. Zooals in de vorige raadsvergade ring besproken was, zouden de verschil lende begrootingen en rekeningen dooi een speciale commissie onderzocht wor den. Dit is geschied en de commissie heeft geen op- oi aanmerkingen. De gemeente-rekening dienst 1928 wordt dus voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst in inkomsten op f 71362,09'/l, en in uitgaven op f 63648,62 wat een goed slot geeft van f 77133,471/ De inkomsten van den kaprtaakjienst bedragen f5409,10, de uitgaven f 5394,80, wat een batig saldo geeft van f 14,30. 1 Verder werd geadviseerd a. om administratieve redenen de re kening van het Gasthuis en het Wees huis nog njet goed te keuren. b. De Rekening, dienst 1928 van het Algempên Armbestuur van Heille wel goed te keuren. De ontvangsten bedroegen f6812,190 De uitgaven f 4205,90i/2 Goed slot van f 2606,28i/2 Punt 4. Behandeling Gemeentebegrooting dienst 1930. Omtrent deze begrooting stelt de com missie van onderzoek voor, enkele pos ten iets hooger te rahien, b.v. zag zij gaarne f 100, subsidie uitgetrokken voor de nuttige instelling. ,,Het wit-gele Kruis met het oog op de tuberculose-besfrij- ding en ook een bedrag van f 25, voor buitengewoon lidmaatschap van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land. Door den secretaris wordt daarop een overzicht gegeven van tie geheele be grooting en er werd beslo en een som van f4000, van den dienst 1930 te reser- veeren voor het jaar 1931. Dit lijkt wel noodig, vooral met het oog op de nieuwe rioleering op Kaai en Hoogstraat. Echter zou voor dit werk een geldleening worden aangegaan De gemeentelijke inkomstenbelasting wordt geraamd op f15,000. Omtrent liet heffingspercentage kunnen nog geen nadere mededeelingen worden gedaan, daar er nog niet voldoende gegevens aanwezig zijn, doch de verwachting is dat bet eerder zal dalen, dan stijgen De post onvoorziene uitgaven is ge raamd op f 1174,52. De eindcijfers van de algeheele begrooting bedragen voor den gewonen dienst f60975,22. Met algemeene stemmen wordt tot goedkeuring besloten. Bij de behandeling van Punt 4 wer den ook l o de volgende onderdeden behandeld a. Een verzoek van de Nederl. Ver eeniging tot bevordering van den arbeid van onvolwaardige arbeidskrachten ge vestigd tc Amsterdam, óm toetreding als lid. Met algemeene sieinmen wordt gesloten niet toe te tre l.en. b. Een verzoek van H. Fongers te Apeldoorn om steun voor uitgifte van een reisgids. Ook deze steun word' met algemeene stemmen geweigerd. c. Beslissen omtrent een verzoek van de R. K. Vereeniging ,.Moederschaps zorg" te Heerlen om f 25 subsidie. Er wordt omtrent dit laatste punt be sloten geen gelden voor welke Ver-.vni ging ook, te besteden. d. Ondefhandsche aanbesteding opha len straatvuil gedurende 1930. Op dezelfde conditie als vorige jaren wordt dit werk gegund aan de Gebrs Lannoije voor f250 per jaar. e. Onderhandsehe aanbesteding ónder houd Algemeene Begraafplaats gedu rende 1930. Aan dhr. M. F. van den Bussche alhier wordt het werk gegund voor f 125 per jaar. f. Onderhandsehe aanbesteding On derhoud Pompen over 1930. Dhr. Van Mazijk brengt ter sprake dai over de pompen in Sluis over 't algemeen ontzettend geklaagd wordt Van de 8 pompen deugt er bijna niet een. De voorzitter zegt dat ze wel niet meer te maken zullen zijn en men aan nieuwe pompen zal moeten gelooven. Dhr. Van Mazijk vraagt of er heelemaal niets aan te verhelpen valf, ook niet met een grondig onderzoek van een deskundige. De voorzitter zegt toe, dat er stappen in deze richting zullen ge daan worden. Verder wordt het werk met algemeene stemmen gegund aan dhr. J. J. Buijsse voor f149,- per jaar. g. Onderhandsehe aanbesteding Straat verlichting Heille gedurende 1930. De begrooting van de straatverlich ting bedraagt f85, en de voorzitter merkt op, dat de lantaarns hoog noodig moeten opgeschilderd worden. Dhr. Al- bregts vraagt of het de moeife loont, dit. schilderwerk aan te besteden, doch de voorzitter zegt dat er slechts 6 lan taarns zijn. li. Uitloting geldleening. Van de geldleening groot f3300, oor spronkelijk, wordt no. 21 uitgeloot. i. Een verzoek van de R.-K. werkjie- denvereeniging te Sluis om invoering van een steunregeling voor georgani seerde werkloozen, die of uitgetrokken of nog niet rechthebbend zijn. Omtrent dit verzoek gaf de heer Van Mazijk als zijn meening te kennen, dat men met die invoering zou moeten wach ten, tot de omstandigheden daartoe aanleiding geven; nu zou er in dc hoogste mate misbruik van gemaakt kunnen worden. Dhr. Albregts zou de steunregeling alleen willen ingevoerd zien voor geor ganiseerde werkloozen, waartegen dhr. Van Mazijk zich ten sterkste verzet. Besloten wordt een beslissing omtrent het verzoek te nemen in de raadsver gadering in de laatste helft van De cember, daar men dan liet best zal kunnen oordeelen, hoe het werk in het najaar verloopen is. Daarna sluiting. Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van anden en Gelaat, dan Doozeo 30-60 eo 90 cl Tube 80 et. Politierechter te Middelburg. Zitting Van 17 September. De Valjeiie zaak Werd behandeld: A. M., 25 j., dienstbode te IJzen- dijke, werd verdacht, dat Zij op 3 Maart te l[zendijke heeft vervoerd, zonder document, 1 wollendas, 1 dameshemd, 2 zakdoeken en 1 flesch cognac. Eisch f 20 boete en verbeurdver klaring van de goederen, Uitspraak idem. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Door C v. P., betonuitvoerder te Sprang-Capelle, gedetineerd te Mid burg. is hooger beroep aangeteekend tegens het vonnis der Arrondisse ments-Rechtbank van 2 Septemberj waarbij hij wegens oplichting in een logement te Sluiskil is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. MARKTBERICHT. Oastburg, 18 Sept. Tarwe f 11.00—f 11,40. Chevalier f 9.75, erwten f15 25, Bruine boonen f 19,75. Veilingsvereeniging „Aviculrura". Aangevoerd 163 K.G. boter, priis f 1.54-f2.41 per K.G, SCHIPPER VERDRONKEN. De 30-jarige schipper A. Verspu, uit Goudnaan. had Woensdagmorgen het ongeluk nabij de sluis in het Marwedekanaal te Arkel, vermoedelijk tengevolge van een duizeling, over boord te vallen. Na ongeveer 25 mi nuten werd hij opgehaald, doch de levensgeesten waren geweken. Hij laat een vrouw en twee Jonge kinderen achter. RUS AANGEHOUDEN. De Rotterdamsche politie heeft in de Lange Torenstraat aldaar een Rus aangehouden, die de aandacht trok van eenige rechercheurs, omdat hij met een zware actentasch liep De tasch bleek bij onderzoek een partij tafelzilver te bevatten, die afkomstig is van een inbraak, die in den nacht van 6 op 7 Sept. in een villa te Amersfoort is gepleegd. In het Duitsche logement in de binnenstad waar de Rus woonde, zijn nog gevonden een partijtje kopergeld, postzegels, buitenlandsche munten en gouden snuisterijen die eveneens van die inbraak afkomstig zijn. De Rus heeft den laatsten tijd in verschillen de landen van Europa verblijf gehou den. Hij is naar AmersfoorF getrans porteerd. EEN AUTO IN HET WATER. Woensdag is na een nachtelijke fuifpartij een auto in de Brusselsche sluis gereden van het kanaal Brussel- Charleroi. De chauffeur is verdron ken; twee vrouwen die eveneens in de auto, een reclamewagen, zaten, konden gered worden door het spoedige en energieke ingrijpen van vijf Neder- iandsche schippers, die ter plaatse met hun boot gemeerd lagen. Het zijn de gebroeders Bogaert, Koster, Lodewijk Scheele en Jan van Oosc, allen uit Ierseke. ARBEIDER Bij EEN VAL GEDOOD Woensdagmiddag ongeveer vijf uur is de arbeider P. Kooyman, wonende te Rotterdam en werkzaam op de Phoenixfabriek te Schiedam van een 5-M. hooge stelling gevallen en op een betonnen vloer neergevallen. De man was onmiddellijk dood. DE RUITENTIKKERS. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat ip verband met de epidemie te Loiden van 't beschadigen van ruiten, door de politie een man is gearresteerd. Sedert Dinsdagavond zijn er te Londen weer ruim 400 gevallen van ruitenvernieling geconstateerd. Omtrent de arrestatie van een der daders wordt nog gemeld, dat de man des morgens vroeg werd aangehouden. Hij bleek in het bezit te zijn van een aantal sleutels en van een glassnijder. Hij zegt te lijden aan verlies van ge heugen. De behandeling van zijn zaak voor het gerecht werd verdaagd, ten einde hem eerst te laten onderzoeken door een dokter. Drama in de rechtszaal. Voor dc jury-rechtbank te Digne stonder dezer dagen twee jeugdige vrien den terecht, de 18-jarige Ughetto en de 16-jarige Mucha. En wel wegens het vermoorden van vijf menschen. Zij hadden n.l. een geheel boerenge zin uitgemoord: moeder, vader en drie kinderen. De vader van Ughetto, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij alles 'in het werk heeft gesteld om zijn zoon op het goede pad te houden, doch alles was tevergeefs geweest. Zich tenslotte tot de jury wendende, zeide de rampzalige vader: Mijne heeren, ik ben een Onteerd Vader ik verzoek u mijn zoon ter dood te doen veroordeelen. Ughetto werd inderdaad tot de dood straf veroordeeld, terwijl zijn kameraad 20 jaar tuchthuisstraf kreeg. 'tón I REGENJASSEN ...«tl f DE BRAND BIJ DE ANGLO- AMERICA1N OIL. De telegrammen over den 'reusach- tigen petroleumbrand in een bij Huil staande tank van de Anglo-American Oil Cy., vertellen, dat de brand, die even plotseling eindigde als hij be gonnen was, Woensdagochtend nog met onverminderde kracht voortwoed- de. Naar schatting bevonden zich een half millioen gallons petroleum in de tank. Gedurende 24 uur heeft men alle bekende bluschmethoden beproefd, zonder het geringste resultaat te be reiken. De naburige tanks, op welker bescherming de arbeid der brandweer zich uitsluitend concentreerde, waren zóó verhit dat er reeds groote wolken damp uit opstegen, wanneer er een waterstraal op werd gericht. De brandweren uit de geheele om geving waren aangerukt, terwijl uit het op 40 K.M, afstand gelegen Leeds een afdeeling met chemische blusschings- middelen is ontboden. Uit Londen was reeds Dinsdagavond een groote zending chemische stoffen per express naar Huil gezonden. De waarde van de vernietigde petro leum wordt op 40.000 pd. sterling geschat. Aanvaring. Dinsdag is een van de Heen- en Weerbooten, welke op de rivier de Nieuwe Maas den dienst onderhoudt tusschen de Leuvenhaven en het Prin- senhoofd, in aanvaring gekomen met het sleepschip „Pina". Ten gevolge van deze aanvaring is een tweede ontstaan en wel met het sleepschip ,,Walsum"J dat met zijn ankers een gedeelte van de railing, eenige banken en de draag» stangen van de Heen en Weer VIII heeft weggerukt. De railing en de ban ken geraakten te water, een gedeelte van de zonnetent viel op de passagiers. Gelukkig werd slechts één man niet ernstig gewond. De Heen en Weer liep vrij ernstige schade op. Een wilde jacht. Zaterdagavond deed een kleermaker te Leeuwarden bij de politie aangifte van een geval van oplichting. Bij hein was n.l. een zich noemend zee-officier gekomen, pas met de „Kortenaer" terug gekeerd uit Curasao, met verzoek on-

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2