ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN ,er Staoft 9l??i ei van De Troonrede. Buitenland. /r' BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Ad vertentieprfjs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM -BLIEK Tmo,02°ID BRESKENS Pjj'r'ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot nlterlijk Dinsdag- en Vrjjdagmiddn? 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 21 September 1929 Nummer 3464 GR A T I S verzekering aa a gulden bij levens- tsa gld. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- ji gld. by ver- a a gld. bij ver voor de abonné's tegen Vim lange ongeschikt- MI) door 7h vaneen hf] lies van een 4Q lies van een zh lies van een ongelukken voor: WW» heid tot werken. ■*B een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de her/er tekerd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. t a gld. bij verlies van eiken l*W anderen vinger. De Koningin heeft Dinsdagmiddag de vergadering der Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de vol gende rede: Leden van de Staten-Generaal! Te midden van U, leden der Staten- Generaal, voel ik mij gedrongen uiting te geven aan ootmoedige erkentelijk heid voor den zegen dien de Almach tige ook dit jaar over mijn dierbaar volk heeft verspreid. Die zegen zij een spoorslag te meer voor alle de elfen van het Rijk en zijne inwoners van eiken landaard om hun ne beste krachten bij voortduring te blijven geven aan de vreedzame ont wikkeling van het hechte geheel van moederland en overzeesche gewesten. De betrekkingen welke met de an dere mogendheden worden onderhou den, zijn van den meest vriendschap- pelijken aard. Dat de hier te lande in het belang van den wereldvrede ge- houdien besprekingen tot overenstem- ming hebben mogen leiden, stemt tot groóte voldoening. De verwezenlijking der plannen van den Volkenbond, ter vreedzame oplossing van internationa le geschillen, zal door mij krachtig worden bevorderd, in de overtuiging, dat versteviging van de internationale rechtsorde den weg zal helpen banen tot gelijktijdige en wederzijdsche ver mindering van bewapening. Pogingen, d,ie zouden kunnen leiden tot wegne ming van de belemmeringen in het han delsverkeer tusschen de volkeren, kun nen op mijnen daadwerkelijken steun rekenen. De wensch naar totstandkoming eener nieuwe regeling met België, kon nog niet worden vervuld. Ik vertrouw, dat een juister begrip van de weder zijdsche rechten en behoeften, waartoe de gedachtenwisseling, die in het vo rige zittingsjaar plaats had, bevorder lijk kon zijn, het bereiken van overeen stemming ten goede zal komen. De toestand van handel en nijver heid geeft in menig opzicht stof tot dankbaarheid. Niettegenstaande de oogst ook dit jaar over het algemeen niet onbevredigend mag heeten, zou den land- en tuinbouw zich breeder ontplooien, zoo de prijzen der voort brengselen gelijken tred hielden met de productiekosten. Vertrouwd mag worden, dat de onlangs ïot stand geko men wettelijke maatregelen ter bevor dering van onzen uitvoer, heilzaam 23. FEUILLETON Ik nam een huurrijtuig en gaf den koetsier bevel, mij naar een fatsoenlijk hotel te brengen. Ik was wel is waar reeds een dozijn keeren door Dover gekomen, maar had mij nooit in de stad opgehouden, kende derhalve de logementen niet. Onder het rijden viel mij de naam in, dien ik aan het station gelezen had en ik vroeg »d en koetsier of het hotel „Het Saracenenhoofd" hem bekend was. O zeker, kende hij dat. Het was een goed koffiehuis met restauratie tweede rang, op de tweede verdieping was ook gelegenheid te overnachten. „pat is voldoende", zei ik, breng mij daarheen!" XIV. De duisternis begon reeds snel te Vallen, toen wij ,,het Saracenenhoofd" bereikten. Juist toen het rijfuig voor de deur stilhield, kwam er hahstig een man uit, wiens aanblik mij noopte, mij ijlings in den hoek van het rijtuig te zullen werken op den afzet in het bui tenland. Op Uwe medewerking zal een beroep worden gedaan ter behandeling van de thans aanhangige wetsontwer pen, voor zoover zij daartoe, gewijzigd dan wel ongewijzigd, in aanmerking komen. Het reeds ten vorige jare aange kondigde ontwerp tot herziening van het huwelijksvermogensrecht zal U thans spoedig bereiken; ook overigens zal vernieuwing van recht op onder scheiden gebied worden bevorderd. Met krachtige bestrijding van de werkloosheid zal worden voortgegaan Naar ik vertrouw,, zal het rapport der Staatscommissie voor de herzie ning van de Lager Onderwijswet 1920 binnen niet te langen tijd worden in gediend. Met den meesten spoed zul len alsdan de vereischte voorstellen tot herziening van de Lager Onder wijswet 1920 aanhangig worden ge maakt. Het zal mijn ernstig streven zijn- het financieel evenwicht te handhaven. Daartoe zal op dien weg van versobe ring van 's Rijks dienst behooren te worden voortgegaan en zal voorzich tigheid geboden zijn ten opzichte van wettelijke maatregelen, welke lasten op 's lands schatkist kunnen leggen. De uitgaven voor leger en vloot zul len beperkt blijven tot het beslist nöo- dige voor handhaving van de onzijdig heid en verdediging der onafhankelijk heid var. den Staat. Indiening van een wetsontwerp in zake de kanaalverbinding van Amster dam met den Rijn wordt bespoedigd. Een voorstel tot wijziging van de Zuiderzeesteunwet zal U worden voor gelegd. De verbetering der wegen en rivierovergangen zal krachtig worden voortgezet. Een wetsontwerp betreffende de pu bliekrechtelijke regeling der collectie ve arbeidsovereenkomsten zal worden ingediend. In voorbereiding is een wet telijke regeling omtrent de instelling van bedrijf sraden. Herziening van dc sociale verzekering zal word.en ter hand genomen. In voorbereiding is eëh wettelijke regeling der werkloosheids verzekering. Overwogen wordt verbe tering der economische voorlichting van nijverheid en handel. Met den middenstand zal nog nau wer dan tot heden voeling worden ge houden. Voortgezet jvordt het onder zoek |n hoeverre, zoolang het vrije ruilverkeer niet internationaal gehul digd wordt, door een onderhandelings tarief de nadeelen voor een deel van drukken. Hij zag er zeer knorrig uit en rende voorbij, zonder naar rechts of links te kijken. Daar kreeg ik eensklaps een vlaag van helderziendheid. ,,De oude neger", „Het Saracenen hoofd!" Ik stond ver-N baasd, dat ik tot nu toe zoo traag van begrip had kunnen zijn; mijn goed ge luk had mij juist in het huis geleid, van waar uit Paul Harvey zijn brief ge schreven had. Een monsterachtige groo te negerkop grijnsde boven de deur. De aanwezigheid van Arthur, over tuigde mij, dat zijn broeder eveneens hier in de buurt moest wezen. Ik twij felde er niet lang aan, dat ik hem b'n- nen eenige dagen toch wel zou gevon den hebben, maar niettemin was ik blijt tijd en moeite te hebben gespaard. „Dus kan monsieur Arthur óók lie gen", zeide ik bij mijzelven, maar be dacht terstond, dat dit een onrechtvaar dig verwijt was. Ongetwijfeld was hij vast van voornemen geweest, te blijven >vaar hij was en eerst als zijn raad vruchteloos bleek te zijn, was hij het Kanaal overgestoken om zijn broeder te redden, eer het te laat was. Uit dat alles kon ik fluks de gevolgtrekking ma- kei^ dat het te Iaat was, en dat ik Paul Harvey in mijn macht had. Ik liet mijn kamer aanwijzen en be stelde een warm avondmaal. Toen de onze nijverheid en landbouw van el ders geheven beschermende invoer rechten zouden kunnen worden getem perd. Ten aanzien van den politieke» toe stand in Nederlandsch-Indië blijft waakzaamheid geboden. Intusschen valt te wijzen op de teekenen van een veldwinnend inzicht, dat slechts door daadwerkelijke deelneming van alle groepen der bevolking aan het opbou wend werk d er overheid het algemeen belang in waarheid wordt gediend. Het bedrijfsleven in Nederlandsch- Indië ondervond den terugslag der voor sommige landbouwproducten on gunstige verhoudingen op de wereld markt. De algemeene toestand kan niet temin bevredigend worden genoemd. Op hetgeen in de laatste jaren op het gebied van de ontvoogding van Neder landsch-Indië is verricht, wordt niet teruggekomen. Afgescheiden van andere vereischten zal aan de beginselen der ontvoogding in de sfeer van het cen traal bestuur geen uitbreiding worden gegeven voor en aleer de grondslagen van die ontvoogding zijn bevestigd door verdere uitvoering van de wet op dt bestuurshervorming van 1922. Aan die uitvoering zal met voortvarendheid wor den gewerkt, zoo door uitbreiding ovei de verdere deelen van den Archipel van het gebied, waarop haar beginselen 'toe passing vinden, als door eene kracht dadige toepassing van die beginselen binnen dat gebied. De economische toestand van Suri name blijft ernstige aandacht voede ren. Tegenover eene voortgezette uit breiding van de koffiecultuur en van de bauxietnijverheid, staat een terug gang van goud- en balatawinning. Ook voor de suikerrietteelt zijn de vooruitzichten minder gunstig. Reden tot verheugenis biedt de voortschrij dende opbloei van Curasao. Op een duurzame versterking van de ter plaat se aanwezige gezagsmiddelen tot hand having van rust en orde, blijft mijn aan dacht gevestigd. Met de innige bede, dat God Uw ar beid, mildelijk moge zegenen, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Gene raal geopend. bediende zich wilde verwijderen, hield ik hem staande door te vragen, of er boven ook logè's waren. Den vorigen dag was er een groot getal geweest, maar heden waren er slechts weinige. ,,Ik zag van avond een heer. die, naar ik meen, hier logeert", zeide ik voorts, ,,een slanke, blonde, bleeke man. Weet u misschien toevallig, wien ik be doel, en heet hij niet Thompson De bediende dacht even na. *'Neen", zeide hij dan, .,er logeert hier wel een heer, op wien uw beschrij ving past, maar hij heet niet Thomp son. Het is een zekere mijnheer Harveyj en bo\;endien heeft bij den geheelen dag zijn kamer niet verlaten. Op het oogen- blik is hij nóg boven". Dat was al wat ik wilde weten. Dus vertoefde Paul Harvey werkelijk daar in huis en zelfs onder zijm eigen naam. Ik had verwacht van den kellner, zijn aangenomen naam te vernemen. Uitmuntend in mijn humeur, veror berde ik mijn avondmaal. Het was voor treffelijk toebereid, en ik dronk er een glas sherry bij, in plaats van "het ge bruikelijke porter. De zaak stond uit stekend en ik gevoelde dat dit succes mijn naam als detective zou vestigen. Terwijl de Fransche politie en de En- gelsche detectives zich og bezig hiel den met den _zwarten koffer, en het FRANKRIJK. De mijnonlplofting in Lotharingen. Omtrent Wet ongeluk in de mijn Charles wordt nog uit Met/ gemeld, dat tot nu toe twaalf doodeu en 25 gewonden geborgen rijn. Van de ge wonden, die naar het ziekenhuis zijn ge bracht,! zijn vijf stervende. Twaalf mijn werkers worden nog vermist. De mijn is thans geheel ontruimd. Een lijk in een valies. Dezer dagen werden bedienden in het station te Rijsel 'n stank gewaar in de goederenloods. Zij spoorden de oor zaak op en ontdekten een rieten valies dat afschuwelijk stonk en dat uit Parijs was aangekomen. Het valies was naar Rijsel gestuurd op een niet bestaand adres. Het valies bevatte het ineengebonJcn lijk van een man, waarvan het hoofd ijselijk was verminkt. Uit de lijkschou wing is komen vast te staan dat dc man eerst is gediood en toen daarna hel aangezicht onkenbaar is gemaakt, in het valies vond men ook 'n lederen aktentasch welke verscheidene papieren bevatte. De tasch is door den onder zoeksrechter in beslag genomen. Het lijk is naar de geneeskundige fakulteit van de hoogeschool overge bracht waar het nader zal worden on derzocht. De indentiteit van het lijk dat in een valies op het station ontdekt is, is thans vastgesteld. Het is een inwoner uit Parijs, Fréderic Auguste Riga:udin. Men vermoedt dat de heer Rigaudin ban delsreiziger van beroep was. Uit hei voorloopige onderzoek is gebleken, dat naast de zware verminkingen aan het hoofd ook nog met een mes in de hart streek gestoken is. Vervolgens is hel slachtoffer met een koord gewurgd. Bestaat er verband met den moord op de moeder van het slachtoffer? Men brengt deze moord in verband met een ander drama, dat in dc maand April plaats vond. Het betreft hier den moord op de 70-jarige Marie Blanc, de moeder van het thans gevonden slachtoffer. Op 25 April j.l. vond de zoon bij zijn thuiskomst zijn moeder op dei: grond liggen. Om haar hals waren twee witte handdoeken geknoopt, terwijl zij een prop in den mond had. Alle meu belen waren doorzocht, terwijl dc la den op den grond waren geledigd. Hei onderzoek dat indertijd werd ingesteld, mejuffrouw Simpson lastig te maken, had. ik alle d raden van het geheim in handen gekregen, ik bevond mij geheel alleen in de nette koffiekamer, en ter wijl ik mij aan mijne aangename ge dachten overgaf, vielen onwillekeurig mijne oogen toe. Plotseling werd ik door het harde toeslaan der deur uil mijne lichte sluimering gewekt. Met veel lawaai strompelde een man de ge lagkamer binnen, in wien ik op het eerste gezicht Paul Harvey herkende. Hij bezat de rijzige, slanke figuur en het blonde haar, maar lang niet hel aangename uiterlijk van zijn oudere broer Arthur. Zijn gelaatskleur was vaal en er lag een sluwe, loerende uitdruk king in zijn oogen. Driftig trok hij aan dc bei Cn liep op den met zand bestrooiden vloer heen en weer. Toen de bediende verscheen, bestelde hij „nog een glas, heet en sterk". Naar mijn meening had hij reeds meer dan genoeg gedronken. Hij was mij een paar malen voorbij- geloopen, en had mij telkens van ter zijde een blik toegeworpen. Plotseling bleef hij vóór mij staan als iemand, die een besluit genomen heeft. „Heeft u lust wat met mij te keuve len vroeg hij. „In zulk een ellendig gat moet men toch trachten op de eene ot andere manier den avond door /--.TV i«*C ..v A. i :l A leidde niet tot 't bekend worden van den dader. o CHINA. Missionarissen vermoord. De Belgische gezant heeft de nationa le regeering een protestnota overhan digd in verband met den moord op drie Belgische missionarissen. In de nota worJt een onmiddellijk onderzoek geëischt en een voorbeeldige bestraf fing. o ENGELAND- Een millioen aan giften, Louis Bamberger, de oprichter en president van een der grootste waren huizen van het land, heeft zonder voor afgaande inededeeling, meer dan een millioen dollar in contanten en jaarlijk- sche toelagen uitgedeeld aan 235 dames en heeren, die gedurende 15 jaar of langer in zijn zaak hadden gearbeid. Behalve d e mededecling, dat deze ga veil bedoeld waren als belooning voor trou we diensten, gaf Bamberger geen enkele verklaring van zijn handelwijze. o DUITSCHLAND. Nieuw» branden te Berlijn, Branden, die snel een grooten om vang aannemen, velgen elkaar te Berlijn thans zoo snel op, aldus een Wolff- bericht, dat men haast niet meer kan gelooven aan een toevalligen samenloop. te brengen". Juist wat ik zooevcn dacht", gaf ik levendig ten antwoord. „Het zal mij een groot genoegen zijn, kennis mei U te maken, mijnheer. Willen wij hier in den hoek gaan zitten Paul Harvey viel op een soplia neer, die tegen den wand stond en ik zette mij tegenover hem op een S.Oel. Tus schen ons sjond een klein, rond tafeltje. De kellner bracht een dampend glas grog- „Dat ziet er verlokkend uit", merkte ik vroolijk aan. „Ik kan niet beter doen, dan U gezelschap te houden". Harvey beval den man een tweede glas te brengen. Nadat de bediende zich verwijderd had, ging hij voort met te schelden op de miserabele plaats en te mopperen over liet weer, dat toch den geheelen dag zeer fraai was geweest. Ik pro beerde het met eenige toespelingen op tie gebeurtenissen van den dag, maar hij -Wcnschte alle politiek met zóovcei kracht naar den duivel, dat ik maar lieel gauw van dat thema afstapte. Het was geen aangenaam personage, die Paul Harvey, iemand met een slecht ge weten. (Wordt vervolgdj,

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1