200 00 40 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 10D 20 AJPj ^aads^ev $a Aevuvcj \e ^vesVexv^ Buitenland. FEUILLETON 1 Binnenland. BRESKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 masnden f 1.25 franco p. poit 11,40 Ad vertentleprQs Tan 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. D rukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM- BLIEK TNo'T breskens Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 7 September 1629 Nummer 3460 OR A TIS verzekering voor deabonné'» tegen ongelukken vo:t gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. ■a3 een ongeluk. gld. bij verlies van een hand of voet. gld. bij ver lies van een oog. gld. bij ver lies van een duim. gld. bij ver lies van een wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bq de h er 'er :ekrrd Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. GRIEKENLAND. 25 jaar bloedwraak! Het rijk van koning Achmen Zogoc, Albanië, geldt gewoonlijk als het land bij uitnemendheid van de bloedwraak. Maar ook elders in Zuid-Europa bloeit deze gruwelijke traditie nog volop. Dit is weer eens bewezen door het geen dezer dagen in de Grieksche hoofdstad Athene, heeft plaats gevon den. Daar is nX,. maar de Atheenscbe correspondent van de „Köln. Z." meldt, een brievenbesteller door een politiebe ambte in den vroegen morgen op weg naar zijn werk neergeschoten. De vader van den politie-agent was enkele dagen geleden door een bloed verwant van den brievenbesteller ge dood. Beiden behoorden tot een stam in den Peleponessus, welke tot op den huidige dag het recht van de bloed wraak huldigt. De beide families bestrijden elkaar nu al sinds 25 jaar, gedurende welken tijd al heel wat moorden zijn begaan. De schietpartij, waarvan de brie venbesteller het slachtoffer is geworden had het volgende verloop. Toen de man 's morgens met een bloedverwant op weg naar den da- gelijkschen arbeid was, werd hij door den agent staande gehouden met de woorden: „halt, gisteren is mijn vader vermoord, nu dood ik jou". Waarna hij den ongelukkige neerschoot. De bloedverwant wilde den moord verhin deren, maar onmiddellijk trad een neef van den moordenaar, die dezen verge zelde, tusschenbeiden met de bedreiging dat hij den ander zou dooden, indien deze den agent verhinderde ,,zijn hei ligen plicht" te vervullen. De moordenaar ontkwam met zijn helper, door voortdurend op zijn ver volgers te vuren, tot hij zich tenslotte aan de politie overgaf. En toen ver klaarde hij, dat hij als beschaafd mensch en als lid van het politiekorps zijn daad streng moest veroordeelen; maar als lid van ziju stam had hij niet kunnen blijven leven, indien hij het bloed van zijn vermoorden vader niet „terugge nomen" had. Met het gevolg, dat een vader van vier kinderen, die totaal onschuldig was aan den eersten moord, thans weer als offer gevallen is van deze zinlooze en krankzinnige traditie. Trouwens niet alleen met moord bestrijden de twee families elkaar. Zij verwoesten eikaars 19. XII. Van No. 23, begaf ik mij naar No. 17, zoodra ik zeker kon zijn, dat juf frouw Bunbury haar uitkijkpost aan het raam had verlaten. Natuurlijk moest ik hier de comedie herhalen en weder om naar gemeubileerde kamers vragen. No. 17 bezat een spraakzame hospita, eenc zeer oude vrouw, half blind en veel meer dan half doof. Hare hard- hoorigheid deed ecliter geen afbreuk hoegenaamd aan hare praatzucht. Ge lijk velen van haren stand, had juf frouw Jessop eenmaal betere dagen gekend, en zij wierp droefgeestige blikken terug naar dien tijd, welke in haren noodlijdenden toestand haar toe scheen als de korte samenvatting van al het schoone en aangename. Ik stond verbaasd toen juffrouw Jes sop mij zeide, dat de kamers van juffrouw Raynell niet te huur waren, en ik was nog meer verbaasd, ja, ik kon feitelijk' een kleine huivering niet te velde staanden oogst of dooden eikaars vee. De jongste moord is natuurlijk weer het beginpunt van een nieuwe reeks tot wellicht eindelijk eens het gezonde verstand zal winnen en aan de bloed wraak een einde zal maken. o ITALIË. KRUITMAGAZIJN IN DE LUCHT GEVLOGEN. Woensdag is het groote kruitma gazijn van de munitiefabriek van Bres cia in de lucht gevlogen. De ontplof fing is door brand veroorzaakt. De geheele fabriek werd in een puinhoop herschapen. Uit de stad Brescia snel den brandweer en troepen toe om bij het reddingswerk behulpzaam te zijn. Tot nog toe zijn 20 zwaar-gewonden van w e enkelen levensgevaarlijk ge wond zijn. van onder het puin te voorschijn gebracht Het totaal aantal slachtoffers kon nog niet worden vast gesteld, daar het opruimfngswerk nog aan den gang is. Ni.ir nader uit Brescia wordt ge meld, betreft het hier de kruitfabriek te Gastel Vedolo. Op het oogenblik der ontploffing werkten '27 personen, voor het meerendeel vrouwen. De mu ren van het gebouw werden door de kracht der explosie voor een deel om geworpen. zoodat de arbeiders onder het puin werden begraven. Het aan tal dooden is intusschen tot 17 ge stegen. Ongeveer 20 gewonden zijn in de nihurige ziekenhuizen onderge bracht. De brand werd laat in den avond gebluscht. VER. STATEN. De typhoon, die hier sedert Zon dag woedt, heeft in Manilla groote verwoesting aangericht. Zeventien per sonen zijn verdronken, doordat een bergstroom zich over een rivierdijk stortte. In de provincie Blzel zijn zeven per sonen omgekomen en men verwacht nog meer slachtoffers te vinden, ais de wegen en andere verbindingsmid delen hersteld zullen zijn. smaakt als room _|4) onderdrukken, toen ik hoorde, dat juf frouw Raynell ze nog bezat. „Ze is voor een paar dagen op reis gegaan naar Londen, maar ik verwacht haar in den loop dezer week terug". „De arme, oude dame! Ze was inder daad naar Londen, maar juffrouw Jes sop wachtte tevergeefs op haar te rugkomst. Zij vertelde mij alles, wat ik van hare huurster verlangde te we ten, en nog een hceleu hoop meer, wat voor een detective veel wil zeg gen, ,,U schijnt juffrouw Raynell te ken nen; dan zal het U ook niet verwonde ren, als ik U zeg, dat zij bij al hare goede eigenschappen zeer zonderling is. Zij wil bijv. nooit gestoord), of, zooals zij het noemt, lastig gevallen worden. Niet alsof ik iemand ooit zou hebben lastig gevallen", ging juffrouw Jessop voort en wierp fier het hoofd in den nek, „maar ik heb nooit den omgang met mijns gelijken gemeden, ziet U. Juffrouw Raynell schijnt dat evenwel te doen. En zij kan zich waar achtig niet beklagen, dat ik haar mijn gezelschap zou hebben opgedrongen, nadat ze mij eenmaal zoo'n wenk had gegeven. Ik heb betere dagen gekend, mijnheer, en ik weet zeer goedt wat de eene dame aan de andere verschul digd is". De Ziekteverzekering. De minister van binncnlandsche za ken heeft, namens den minister van arbeid, het volgende schrijven aan de gemeentebesturen gericht: Krachtens het Koninklijk besluit van 29 Juni 1929 zal de verplichte ziekte verzekering in werking treden op 1 Maart 1930. Dientengevolge zullen met ingang van dien datum alle arbeiders in den zin der Ziektewet zijn verzekerd, met uitzondering van hen, die in dienst zijn van een onderneming, waarbij de voorwaarden van uitkeering bij ziekte .publiekrechtelijk zijn geregeld, indien door de Koningin is verklaard, dat de uitzondering in het belang der arbeiders is. Krachtens het derde lid van artikel 21 der Ziektewet zullen voorts me[t ingang van genoemden datum zij die in dienst zijn van een publiekrechtelijk lichaam en die, indien zij in dienst van een onderneming waren, onder de ver plichte ziekteverzekering zouden vallen, eveneens verzekerd zijn, tenzij zij door de Koningin zijn uitgezonderd of te hunnen aanzien een regeling bij ziekte is getroffen, die door de Koningin is vastgesteld of goedgekeurd. Voorts wordt uw aandacht gevestigd op de bepaling van artikel 21, derde lid, onder mededeeling, dat thans reeds stappen kunnen worden gedaan tot het verkrijgen van Koninklijke goedkeuring ten aanzien van regelingen als voren bedoeld. Drie kinderen levend verbrand. Aan het Dagblad van Noord-Bra bant ontleenen wij bet volgende: in den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft zich te Rucphen een vreeselijk drama afgespeeld dat in het dorp een hevige consternatie te weeg bracht en in verren omtrek de grootste veront waardiging verwekt. Ongeveer drie maanden geleden werd het gezin van H. K. uit zijn woning gezet. I eneinde toch onderdak te heb ben bouwde het toen een z.g. krot woning, welke slechts primitief van pa len enz. in elkaar was gezet. Zaterdag middag werden er nog enkeie verbete ringen in aangebracht. Deze woning nu is in genoemden nacht totaal atgebrand. Zij werd be woond door man vrouw en zeven kinde ren. De ouders en vier kinderen kon den zich tijdig redden. De drie overige kinderen kwamen in de vlammen om. „Ik begon te begrijpen, dat juffrouw Raynell, zij mocht een zonderlinge geweest zijn of niet, haar hospita dikwijls lastig zal hebben gevonuem ik onderbrak haar woordenvloed door haar te vragen, of juffrouw Raynell vergezeld was van hare neven. Ik moest die vraag meermalen herhalen, alvorens tij ze had verstaan. „Hare neven waren zeer veel bij haar", gat zij eindelijk ten antwoord. „De oudste is, zooals u misschien zult weten, rector aan de jongensschool alhier. Het is geen beste betrekking, en mijn man zaliger placht te zeg- tjen „Lil Paul?" vroeg ik. „Het was mij onmogelijk die vraag achterwege te houden. ,iPaul ja, ik geloof, dat de jonge man zoo heette moet min of meer los van levenswijze zijn, maar de te genwoordige jongelui zijn nu eenmaal zoo. Hij heeft een kamertje naast de vertrekken der oude dame, waar hij vaak vertoeft. Hij komt en gaat naar believen; met zijn tante staat; hij niet op bijzonder goeden voet. Zij is hoogst zonderling en niet eens altoos vriende lijk tegen haar oudsten neef, die, zoo ver ik weet, een hoogst achtenswaardig jongmensch is. Maar, zooals mijn man zaliger placht te zeggieg. Het zijn de meisjes Cato en Leentje resjrectievelijk 7 en jaar oud en de jongen Henri, 2i/2 jaar oud. Zekere van üiinneken, die toevallig in de onmiddellijke nabijheid was, zag den brand, doch kon geen hulp bieden, omdat hij geen d eur in de woning kon vinden. Men begrijpt dat er zich in het huisje ontzettende en hartroerende tooneelen hebben afgespeeld. Een vree selijk gezicht was het b.v. het kleinste kind, bijna geheel \erkoold, half uit de wieg te zien hangen, alsof het in zijn onmacht nog pogingen gedaan haJ, aan liet snel om zicli heen grijpende vuur te ontkomen. Dokter Anderegg kon slechts den dood constateeren. De politic werd terstond gewaar schuwd. Spoedig was de gemeente-politie uii Rucphen, de marechaussee uit Sprundel en de rijksveldwacht uit St. Willebrord aanwezig, om een onderzoek in te stel len. Zondagmorgen om ongeveer 11 uur was ook htet parket uit Breda ter plaatse. De drie lijkjes werden in beslag genomen en naar de woning van de R. overgebracht. De rest van het gezin is onder het gemeentehuis ondergebracht. Hoewel de oorzaak van den brand nog niet vast staat, wordt toch vermoed dat kwaadwilligheid in het spel is en dat een o f andere onverlaat het huisje in brand heeft gestoken. Als verdacht van deze onverant woordelijke daad werd zekere Heeren op de kermis te Roosendaal gearres teerd en zwaar geboeid per auto naar het gemeentehuis in Rucphen overgebracht waar hij Is ingesloten. Nadere bijzonderheden. Van een der heeren vernamen wij nog het volgende: Ongeveer kwart voor 12 's nachts begon de brand en na een half uur was alles tot deu grond verwoest- De moeder liep het huis uit en vluchtte in nachtgewaad in de richting van het dorp. De vader ging de buren waar schuwen door tegen den tnuur te slaan. Spoedig waren de buren bij de hand. Het kleinste kind, nog slechts 4 maanden oud werd doo. een buurman meegenomen en te bed gelegd. Drie andere kinderen waren met de moeder gevlucht. Door den dikken, verstikkenden rook was het onmogelijk te zien of nog andere kinderen in het huisje waren achtergebleven. ,,Js Paul Harvey sedert het vertrek zijner tante nog hier geweept?" viel ik juffrouw Jessop wederom in de rede. Neen mijnheer. De kamers zijn op 't oogenblik onbewoond. Zou U ze graag willen zien? Ze zijn zoo mooi, als er in Southend maar te vinden zijn". Ik ging vol ijver op haar voorstel in. i Juffrouw Raynell had een lief kwar tier jiin huur bezeten; een gezellige kamer gelijkvloers, met een boogven ster naar de straat en daarachter een ruime slaapkamer, dat met een klejn kabinet in verbinding stond. „De kamers zijn nog juist zóó, als juffrouw Raynell ze heeft veriatefa"/ zeide juffrouw Jessop. „Zonder iemand goedendag te zeggen, ging zij Maan dag heel in de vroegte weg en liet niets achter, [dan een klein briefje op de tafel in haar voorkamer". „Juffrouw Jessop", begon ik nu, en keek haar strak aan, ,„ik ben hier niet gekomen om kamers te hurein. Ik ben een detective, een particuliere detective uit Londen. Juffrouw Raynell is zonderling. Zij gaat naar Londen, zonder haar neven mede te deelen, waar zij van plan was te logeeren. Ik geloof wel, dat alles in den haak zal wezen, maar de jonge heeren zijn na- Aan blusschcn viel niet te denken, daar het huisje slechts uit stroo, houf en asphalt bestond. De man was zoozeer aangegrepen door het verschrikkelijk drama, dat hji ziek werd en een bloedspuwing kreeg. Hij werd met de rest van zijn gezin naar het raadhuis gebracht. Hij was nog zeer onder den indruk en jammerde over zijn 3 kinderen* die hij steeds tegen weer en wind be schermd had en nu in een half uur tijds had verloren. De verdachte H. heeft geprobeerd zijn alibi te bewijzen door te beweren dat hij den geheelen nacht op de Icermis te Roosendaal een orgel had gedraaid. Hij is evenwel nog in het raadhuis opgesloten. Dinsdagmorgen om 7 uur werden de drie lijken begraven. Van andere zijde vernemen wij nog: Het op Maandagmorgen voortgezet on derzoek had to; resultaat, dat verdachte Heeren heeft bekend de dader te zijn. Het motief tot zijn daad was louter baldadigheid. MIJNHARDTS' Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Vervolg. Grafdelver. Een oproeping heeft plaats gehad op een salaris van f 25,- vast en een ver goeding van f 4,- voor een groot en f 2,- voor een kindergraf. De sollicitanten zijn: Vergouwe, Ba den, de Wispelaere en v. Meenen. De aanstelling geschiedt voor 1 jaar met het oog op een mogelijke aan stelling van een gemeente-werkman. B. en W. hebben de volgende voor dracht opgemaakt: 1. Vergouwe. 2. Baden. 3. De Wispelaere. Dhr. C.arels: Zouden er geen moei- tuurlijk bezorgd, dat tante iets over komt. Mijnheer Arthur heeft mij ver zocht, de noodige stappen te doen, om haar op te sporen. Ik moet u derhalve verzoeken, mij het briefje te laten zien, waarvan U zooeven gesproken heeft". „Wel heeremijntijd!" riep juffrouw Jessop bedremmeld, uit, want ze was erg bang voor mij geworden. De majesteit der wet drukte haar zwaar en ze achtte zich waarschijnlijk reeds halverwege de gevangenis. Haas- stig trippelde ze heen, om het papier te halen. Op een vleeschkleurige strook papier, welke van een kruisband om een courant scheen afgescheurd te zijn, stond in bevend vrouwelijk handschrift geschreven „ik ga voor eenige dagen naar Londen". E. Raynell; ik vouwde het papier op, en borg het in mijn zakboekje. „U moet mij dit laten behouden", merkte ik aan. „En nu juffrouw Jessop, gelieve U mij nauwkeurig te zeggen, of iemand hier in huis, juffrouw Ray nell op Maandagochtend nog gezien heeft". i jWordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1