\e ^resVevv^ Voor kennisgeving aangenomen, c. Goedkeuring, behoudens eenige jaar, belastingplichtig; zij die na 1 Juli aangesloten zijn niet. Voor aansluiting -"■«iï Jjjé't- .pol is oen scltrif.elijkc aanvraag 'Mot aigetneene s emmen wordt 4 uit- ;tan'génoinen. Besfissen op een verzoek van de afdeelhig* van den Bijz. Vrijw. Laydstorni oiïi gebruik van de binnen plaats der O. L. S. voor 't houden wan schietoefeningen. Dit verzoek wordt niet algemc^ne stemmen ingewilligd, op voorwaarde echter, dat gedurende diein tijd de school niet in gebruik zal zijn en dat men niet, overeenkomstig een verzoek van het "Hoofd der v). L. S., langs de hoofdingang zal binnengaan. 7. Beslissen op een verzoek van den heer Th. Pos te Zaandam otn ver gunning voor inrichting van. een radio distributiebedrijf. Algemeen is men hierbij van oordeel, dat, waar ook steeds afwijzend beschikt is op dergelijke verzoeken van andere personen, ook hier afwijzend moet be schikt worden. IX1 punten 8, 11 en 15 respectieve* lijk: 8. Verzoek van do Ned. Vereniging tot bevordering van den arbeid van on volwaardige arbeidskrachten te Am sterdam om toetreding als lid. 11. Idem van de heeren Fongers te Apeldoorn omvsteün voor uitgifte van reisgids. 15. Idem van de R.-K. Vereeniging „Moeders'chapszorg" te Heerlen om f25,- subsidie, werden op voorstel van den voorzitter aangehouden tot Woens dag 4 Sept. 1920 om tegelijk te wor den afgedaan met voornoemde begi'oo- tingetr.- 9. Beslissen op een verzoek van het Bestuur der R.-K. meisjesschool alhier, om medewerking voor beschikbaarstej ling van gelden ten behoeve van dé aanschaffing, van leermiddelen voor de inrichting van het zevende leerjaar."' Het bestuur vraagt voor aanschaffing der leermiddelen f 2S5, en voor hoogst nuttige, doch niet noodzakelijke behoef te een som van pl.m. f 160. Deze laatste som zou moeten dienen óm een boe kenkast en een harmonium aan te schaffen. Dhr. Van Mazijk zegt: Als andere scholen de subsidie krijgen, mogen we nu ook niet weigeren,, dit zou in strijd zijn friet art. 72, L. O.-wet. In stemming gebracht was de uitslag: alle steinmen voor het hoog noodige, dus toestaan de som van f 285,-. 10. Ecu verzoek yan het Gemeente bestuur van'_S.t-JanSteen om adliaesie .te "iHfffligen aanbeen tot /de 2e Kamëi gericltt-* yer^ti^k^ o'in wijziging van arti- kei :3'.d©^P^litwéi'. F Tengevolge 'Van dit- artilfel heeft de invoering van het 7e leerjaar tot oor zaak dat kinderen die' na 1 JVJeci den leeftijd.' 'Va'rt'°13' juaf" bereiken vêrpliclit zijn nog- een jaar' in diezelfde-klasse te blijven zitten:' Voor hét platteland heeft dit het ge- geVdlg dat verschillende ouders die hun kinderen" 'óp- Itet land kunnen laten werken en.-die den geldelijken steun voorhef gezin niet missen kunnen, thans door dat artikel worden gedu peerd. Het gemeentebestuur verzoekt verdei de wét in dien zin te wijzigen, dat kin deren, die van school kómen, direct op hét land kunnen gaan werken met 4—1 (dhr. Van der W'é'rff tegen) wordt besloten adhaesie te betuigen. 12. Verzoek van de American Pe troleum Company te 's-Gfavenhage om gemeentegrond op de Kaai voor hel leggen van een benzine-tank. Met algeinèene stemmen wordt be- sloten aan het verzoek te, voldoen, mits de noodige veiligheid in ^cht genomen wo: J: cn men niet met dc hinderwet in uct.i g komt. 13. I e.i verzoek van W. Hoegen en anacrcr, o n wijziging van dé Politie- ve.-o.oe.iUlg, inzake het zwemmen in het kanaal Sluis—Brugge. Het verzoekschrift is van 37 liand- teekeningen voorzien. i De Politieverordening houdt in dat men slechts mag zwemmen van het voormalige „Bargehuïs" tot aan de grens. Reeds eenigen tijd geleden was er een dergelijk verzoek tot den Raad gericht, maar toen was er afwijzend op beschikt. Nu stelt dhr. van Mazijk voor het verzoek in te willigen, (in hét verzoekschrift wordt ook gewag gemaakt van een kleedlokaal), mits mén zich niet zal ontkleeüën in dc openlucht, daar anders de oude ver ordening weer van kracht zal worden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den Heer Van Mazijk aangenomen, zoodat de gemeentenaren zich reeds bij de steigers aan de steen fabriek te water mogen begeven. 14. Een verzoek van de heeren C. A. jBauer en J. N, Metz om ontheffing hondenbelasting 1929. Met algemeene stemmen wordt be sloten gunstig te beschikken op ge noemd verzoek, beiden voor een half jaar tot een bedrag van f 3.75. 16. Een verzoek van de vereeniging voor wettelijke dierenbescherming om in de "bouwverordening een bepaling op te nemen betreffende aan veestallen te stellen eischen, bJv. om bij he{ bouwen van veestallen zorg te dragen, dat de dieren, indien er brand uitbreekt, door het losrukken van een staal alle dieren bevrijd kunnen worden, wordt op voorstel van dhr. Breijaert voor kennisgeving aangenomen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de rooilijn voor een gedeelte van de zuidzijde van den weg van Sluis naar St.-Anna ter Muiden te brengen van 12 M. tot 9.60 M. uit de as van den weg. Dit voorstel wordt gedaan, omdat de afstand tot de weg anders te groot wordt. In overleg met den in specteur van gezondheid is de rooilijn bepaald op 9.60 M. uit de as van den weg, voor dat gedeelte v d zuidzijde van den weg, dat gelegen is tusschen de pas gebouwde Marechaussee-kazerne en de weegbrug van de heieren Smit en Van de Vijver. Met algemeene stemmen goedgevon den. Bij de rondvraag merkt dhr. I. Byevel {5r. op, dat er zoo weinig vergaderd wordt en dan steeds met een overladen agenda. Dit is voor de 3e maal van het jaar. De voorzitter zegr verandering toe. Op voorstel van den voorzitter staat de Raad aan B. en W. een crediet toe van f 2000, voor het spoedig uit te voeren baggerwerk in de gemeente- haven. Deze haven is voor de laatste rhaal uitgebaggerd in 1911. Daarna sluiting. o SCHOONDIJKE. De goede verwachting om op 31 Augustus eenige feestelijkheid te arran- geeren is in vervulling gegaan mejt goeden uitslag. Een groot aantal be zoeker^ waren na afloop van het concert op de markt, naar de weide van den heer I. Butler getogen om Oabelloni Primo in zijn werk te zien, terwijl te- vens vuurwerk werd afgestoken. We gelooven te mogen aannemen, dat het geen te aanschouwen werd gegeven naar el en zin was van het publiek,, getuige het applaus. Het slotstuk op het koord en waarbij de heer Primo zich rondom in het vuurwerk bevond, wekte terdege_de bewondering. Na af loop maakte het muziekgezelschap nog een rondgang door de gemeente. SCHOONDIJKE. Burgerlijke stand. Geboorten. 17 Augustus. Johannes Pieter, z. van D. P. Porreij en H. den Hollander. 25, Anthonie Jacob, z v. M. de Gardeijn en J. E. den Hollander. Loop der bevolking. Ingekomen zijn in de maand Augus tus: P. F. de Martelaere en M. de VVispelaere van Groede, F. Dekker en gezin van Hoek, M. S. C. de Paepe van Groede, A J. de Koning van Oostburg, C W. Cijsouw van IJzen- dijke. Vertrokken zijn: P. Uitdewilligen naar Oostburg, A. W. van de Walle en gezin naar Wieringen, L. van der Hooft en M. S. C, de Paepe naar Groede, J. J. van de Vijver en gezin naar Vlissingen, A A. Luteijn naar Terneuzen (Sluiskil.) o WATERLANDKERKJE. Ingekomen zijn in de maand Augus tus: C. J. Gillis en E. de Pauw van IJzendijke, H. Huizinga van Marum, I. M. van de Navoij van IJzendijke. Vertrokken zijn: J. de Feijter naar Breskens, H. J. Minnaert naar St. Kru s, A C. Sturm naar St. Michiel-Gestel. o SINT KRUIS. De Raad komt voltallig bijeen. Het voorzitterschap wordt waarge nomen door den waarnemend Burge meester den heer C. de Sutter. De notulen der voorg. vergad, wor den ongewijzegd vastgesteld e:i enkele ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. De straatverlichting voOr het Sei zoen 1929- 1930, kan, zoonoodig bij aanbesteding worden gegund. De gemcenterekening over 1928 wordt zonder op of aanmerkingen voO.'- loöpig vastgesteld; een wijziging der gemeentebegrooting 1929 aangebracht en de gemeentebegrooting voor 1930 aangeboden. Alvorens over te gaan tot de benoe ming van een onderwijzeres van bij stand, in te gaan 14 Sept. a.s. uit de alphabetische voordracht der dames T. de Kok van Oosthurg, S. M. Risseeuw van Vlissingen cn M. R. Verstraeten van Clinge, vraagt de heer I/. de Bruij- ne het woord. Naar aanleiding hiervan stelt de Voorzitter voor de besprekingen in ge sloten /ilting te houden. Hiertoe wordt besloten. Na heropening dergeschor ste openbare zitting, wordt alleen door den heer Beun Casteleijn nog opge. merkt dat hij tot zijn groote verwonde ring op de voordracht mist een bij uit stek geschikte sollicitante. Uit het ter tafel komend bericht van liet Hoofd dei school blijkt dat naar zijn oordcel deze en nog een andere sollicitante uit het Noorden zich te St.-Kruis toch niet zou den kunnen aanpassen, welk oordeel niet is bestreden geworden bij het tot stand komen der voordracht. Niemand meer het woord verlangend wordt overgegaan tot de benoeming. Uitslag: T. -Je Kok 3 stemmen en M. R. Verstraeten 4 stemmen. Er loopen reeds geruchten dat deze uitslag de splitsing der eenige school te St.-Kruis tengevolge zou kunnen hebben. o CADZAND. Vrijdagavond kwam de Raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen. Door den Voorzitter werd mede gedeeld, dat Ged. Staten het besluit goedkeurden tot aanvulling van de verordening op de keuring van waren. De Gemeente-rekening over 1928 werd voorloopig vastgesteld op f 36968,47 in ontvang en f 29722,84 in uitgaaf wat den gewonen dienst aangaat en op f6540,05 in ontvangsten en uitgaven voor wat den kapitaaldienst betreft. Een ontwerp-instructte werd op gemaakt voor den te benoemen ambte naar, die belast zal worden met het bouwtoezicht; in een volgende verga dering zal de instructie vastgesteld worden en de belooning bepaald, die uitgekeerd zal worden. Behoudens goedkeuring door Ged. Staten zal de prijs voor electrisch licht met 5 cent per KWU worden ver laagd te rekenen van 1 Juli jl. In de begrooting voor 1929 worden eenige wijzigingen van ondergeschikten aard aangebracht, terwijl die voorden dienst 1930 werd aangeboden meteen cijfer van f32157,—; onvoorziene uit gaven f 1972. De termijn van verhuur der onder wijzerswoning werd met vijf jaar ver lengd. o EEDE. De electrische leiding van de P. Z. E. M is geheel klaar. Op 30 Augustus zou stroom geleverd worden, daarom was de firma Nauta en Schippers Donderdag en Vrijdag der vorige week met man en macht ijverig werkzaam om op tijd klaar te zijn. Vrijdagmiddag was alles af. De stroom kon geleverd worden; de huizen zouden 's avonds schitteren in electrisch licht en de motoren zouden weldra draaien door den stroom der nieuwe leiding. De vele belanghebbenden verheugden zich daarover, maar zij hadden buiten den waard gerekend. Er kwam geen licht en geen kracht. Wie hier de rol van waard speelt'is niet bekend. Allerlei geruchten gaan door het dorp, maar de waarheid is niet met zekerheid te melden. De belanghebbenden zijn er ontevreden over. o GROEDE. Vrijdagnamiddag 30 Augs. 7i/o uur, kwam de Raad dezer Gemeente bijeen, afwezig dhr. Herman. De notulen wer den na voorlezing onveranderd goed gekeurd. Voordat met de agenda werd begon nen memoreerde de voorzitter het droe vig einde van den gemeente-werkman J. Avot. Spr. zeide dat diens groote werkkracht en buitengewone ijver, die hij steeds heeft getoond, zoo groot waren, dat hij daarin niet gemakkelijk zai zijn te vervangen. Zijn nagedach tenis zal bij de gemeente Groede in dankbare herinnering blijven voortle ven. Ingekomen stukken. 1. Verslag over 1928 van de keurings dienst van waren te Goes. 2. Wijziging der verordening keuren van Waren, welke goedgekeurd van Ged. Staten is terug ontvangen. 3. Verzoek Van de Vereeniging van Dierenbescherming om de bouwveror dening te wijzigen. 4. Dankbetuiging Van de Wed. Avot voor de financieele steun en deelneming Alle deze stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Inzake het in de vorige Raadsver gadering behandelde verzoek van het bestuur der Varkensvereeniging „Helpt u Zeiven" te Groede, om de keurings- vcrordening te wijzigen en toe te staan dat varkens waarvan de helft of 1/4 wordt verkocht, niet naar het slachthuis moeten, wijst de voorzitter er op dat hij opzettelijk heeft nagelaten een schrijven te richten aan den heer Inspecteur <i,cr Volksgezondheid, omdat die zijn goed keuring daar niet aan kan hechten, daar geen Ioonen of leges mogen ge heven worden voor iets dat niet is gebeurd (keuren) en geen gebruik is gemaakt van iets (slachthuis). Waar mede de Raad kan aceoord gaan. Goedgevonden werd om de f 1020 subsidie voor de bewaarschool voor 1930 weer toe te staan. Dc Gemeente-Rekening 1928 werd voorloopig vastgesteld op een ontvang van gewone dienst f 60,768,950 en op een uitgaaf van f51,660,35. Alzoo eeu batig slot van f9,10S.55:'. Voor wat den kapitaaldienst be treft op een ontvang van f 0,51 en een uitgaaf nihil alzoo een batig slot van f 0,51. Onder dankzegging door den voor zitter aan de commissie die de rekening heeft nagezien werd de rekening door den Raad alzoo voorloopig vastgesteld. Daarna werd de begrooting 1930 den Raad aangeboden. B. en W. vragen vervolgens de goed keuring van den Raad om een oproep te doen voor gemeente-werkman. Spr. zegt dat B. en W. hebben gedacht om dan de functie als klokkenist met die van gemeente-werkman te combineeren op een saalris van 11000 per jaar en tevens de voorwaarde er aan te verbin den, dat sollicitanten niet ouder dan 35 jaar mogen zijn. Stukken in te zen den voor ol op 13 September 1929 en indiensttreding op 1 October a,s. Dit werd door den Raad goedgevon den. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. o BRESKENS. Zaterdag a.s. belooft een echte feest dag te worden. Behalve de Floralia (zie achterstaande adv.) die ditmdal in de garage van hotel De Vuijst wordt ge houden, is daar de officieele opening van de lijn Hoofdplaat—Breskens. Het programma geeft heêl wat en belooft o.m. voor de schoolkinderen der hojg- ste klassen een zeer gezel,igen middag. De muziekvereenigingen van Breskens en Hoofdplaat zijn uitgenoodigd, een en ander op te vroolijken. Om 1 uur komt een extra-boot met de gasten van over de Schelde. De mu ziek ontvangt hen met eenige welkomst nummers, waarna om halftwee de toe gang tot het emplacement Veerplein wordt geopend. Kwart voor twee gaat de trein met genoodigden, muziek en kinderen naar Hoofdplaat, waar muziek en kinderen eveneens worden opgeno men. Om kwart voor drie komt de trein alhier terug, waarna muziek en kinderen eerst naar hotel Adriaansen en vervolgens naar het strand gaan om daar met allerlei wedstrijden den mid dag gezellig door te brengen. De V.V.V en de onderwijzers zullen daarbij hun medewerking verleenen. Bovendien zal (zie adv.) Japansch vuurwerk worden afgestoken. De genoodigden zuilen zich terzelfder tijd aan tafel begeven in hotel De Vuijst. Om half zeven gaan de kinderen en de muziek van Hoofdplaat weer per extra-trein naar huis. VOETBAL. Uitslag van de gespeelde Voetbal wedstrijd op Zondag 1 Sept.: H. O. V. UI-V. S. C. I. Vliss. 1 -4 in het voordeel van V. S. C. op Vrijdag 30 Augustus 1929. Afwezig Weth Wallien, die eerst veel later verschijnt. Na voorlezing en vaststelling der notulen volgt behandeling der Ingekomen stukken, aVerzoek der Vereeniging tot wet telijke Dierenbescherming om de bouwverordening te wijzigen, wat be treft den bouw der veestallen. Daar de nieuwe bouwverordening nog niet Is vastgesteld, meent de Voorz., eventueele behandeling het best tot dien tijd te kunnen uitstellen, wat goedgevonden wordt. b Verzoek der gemeente St. Jansteen, om adhesie aan hun request aan de Tweede Kamer, waarin wordt aan gedrongen op wijziging der leerplicht wet tn dien geest, dat het van school afhalen 7e leerjaar gemakkelijker wordt gemaakt. administratieve aanmerkingen van de begrooting 1929. d. Afwijzende beschikking van den Minister van Waterstaat op het be zwaarschrift betreffende het emplace ment der Z. VI. T. M op het Spuiplein. De Directie heeft echter de toezegging gedaan, dat de kolen er niet zullen worden opgeslagen en dat de remise op hec Veerplein zal worJen geplaatst. Subsidies. 1. Verzoek der stichting Moederheil. B. en W. adviseeren om verschillende redenen afwijzend. Na korte bespreking aldus besloten. 2. Verzoek der muziekvereeniging, de subsidie te verhoogen van f 100 tot f500, in verband met de benoeming van een nieuwen directeur. De voorz. deelt mede, dat het ver zoek nog slechts kort is binnengekomen, zoodat er geen gelegenheid is geweest, in andere gemeenten te informeeren. Op zijn voorstel wordt het verzoek daarom naar B. en W. teruggezonden. 3. Verzoek van het bestuur der Wilhelmina Bewaarschool, om ver hooging van f 100. teneinde Mej. Brand in de gelegenheid te stellen de cursus in Vlissingen te bezoeken B. en W adviseeren gunstig. Nadat de voorz. de opmerking van den heer Notebaart, dat B. en W. hier van gedachten zijn veranderd, bevestigend heeft beantwoord, wordt met alg. stemming de verhooging toe gestaan. 3. Van de afd. Zeeland van den Bond van Gemeente-ambtenaren ten behoeve harer cursus Gemeente-ad ministratie. De meerderheid van B. en W. adviseeren het niet te doen en het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Ztj meent, dat er in die rich ting te weinig vooruitzichten zijn. Intusschen, deelt de voorz. mede, gaf Oostburg f10 en zei Vlissingen een bijdrage toe m verhouding tot het aantal leerlingen uit Vlissingen. Spr. is het niet met de meerderheid eens. Hij oordeelt het gewenscht, dat bi) een vacature geschoolde krachten kun nen worden genomen en daarom moet die cursus gesteund worden. Tot heden kon zij zich zeif bekostigen. Door aanstelling van een derde leer kracht. den heer Ramaker alhier, zijn de kosten te hoog geloopen. Alleen voor dit jaar wordt subsidie gevraagd,- wel eigenlijk met de stilzwijgende conditie, dat bij tekorten in volgende jaren, die subsidie gehandhaafd blijft, maar het verzoek geldt slechts dit jaar. Dhr Notebaart: Zijn er uit Breskens al leerlingen op die cursus geweest? Vooiz.: Neen Dhr Cappon: Voor 1 jaar wil ik wel toestaan. De opleiding is goed en moet gesteund worden. De voorz. stelt dan voor f10 te geven. Dhr Carels Is hiervoor alleen, als er leerlingen uit Breskens heengaan, want slechts dan heeft het voor de gemeente zijn nut. De voorz. wijst nogmaals op het blijvend voordeel, dat door de cursus de gemeente de beschikking krijgt over gediplomeerde krachten. Dhr Carels stelt voor in den geest van Vlissingen f10 te geven per leer ling uit de gemeente. Nadat de voorz. er op gewezen heeft, dat dat voorstel beteekent, dat voor dit laar niets gegeven zal worden, wordt tot stemming over het voorstel van den heer Cappon overgegaan. Vóór stemden de heeren Notebaart, de Kruijter en Cappon, tegen dhrn Luteijn, Woittiez en Carels, zoodat het het tot een volgende vergadering wordt aangehouden. (Wordt vervolgd). o 'j OOSTBURG. Floraliatentoonstelling te Oostburg op 31 Augs. en 1 Sept. 1929 in het vei lingsgebouw van „Avicuitura". Zaterdagmiddag twee uur had de officieele opening plaats van bovenge noemde tentoonstelling. De voorzitter heette alle genoodigden hartelijk wel kom en dankte voor de bewezen belang stelling en steun. Vertegenwoordigd waren o.a. het Ge meentebestuur van Oostburg, het Hoofd bestuur der Maatschappij tot bevorde ring van Ooft- en tuinbouw, de zuster- afdeelingen Breskens -en Schoondijke, het bestuur van het muziekgezelschap „Harmonie" te Oostburg en het bestuur van Avicuitura. In het bijzonder werd dank gebracht aan de jury, die bestond tilt de heeren Hoolhorst te Waterland kerkje, Van de Plassche en Holiebrand beiden te Aardenburg, voor de vele moeite, die zij zich getroost hadden, en aan den Directeur van het veilings-

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2