ij Scheren algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwschvlaanderen UROL ^aa&s9erga&er\xvc$ Buitenland. Binnenland. Gewestelijk Nieuws BRlSKENSSCHE courant VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. poit 11,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel meer IS cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BO0M—BLIEK Tno"T breskens p«5#° Abonnement8-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot niteriók Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 7e J- argang Woensdag 4 September !S29 Nummer 3459 QR A T1 S verzekering voor deabonné'» tegen ongelukken voor gulden bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies iva gld. bij ver- ,t gld. bij ver- *k gld. bij ver- 200 lanSe ongeschikt- lyll door 7h van een yII lies van een 41] Hes van een XQ Hes van een heid tot werken. een ongeluk. I» hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de hervertekerd Ongevallen-Verzekerine-Maatschapplj „Fatum" te 's-Oravenhage. j gld. bij verlies 1 M van eiken anderen vinger. ENGELAND- De munitie-ontploffing. Bij de ontploffing in het groote mu nitie-depot te Nanking kwamen naar thans gemeld wordt, 25 personen om het leven. De totale schade wordt op 150.000 pond sterling geraamd. De oor zaak van de ontploffing kon nog niet worden vastgesteld. Volgens een officieele mededeeling neemt men aan, dat de oorzaak te wij ten is aan een defecte granaat, die zich tusschen de zending nieuwe gra naten bevond. In andere kringen neigt men ertoe aan te nemen, dat opzet in het spel is. NEDERLANDSCH-INDIë. Ontzettend desa-drama. In een desa-woning in het Pekalon- gansche, lezen wij in de „Java Bode",, kwam het hoofd van het gezin binnen, een tani, die zoo juist bij de afdeelings- bank een leening van honderd, gulden had aangegaan. Het geld, was hem betaald in een biljet van honderd gul den. Hij borg het, onvoorzichtig, in een leeg lucifersdoosje. Hij zette het ergens neer en ging toen heen. Tijdens zijn afwezigheid moest het vierjarig dochtertje vuur aanmaken, om het wa ter voor de rijst te koken. Zij maakte haar vuurtje, en om het te doen vlam men, wierp zij, spelend, het ergens in een hoek gevonden lucifersdoosje op de gloeiende arang. 'Het smeuldcj vlamde en viel tot asch uiteen. De vader kwam thuis en zocht he. doosje om het geld te gaan wissclein. Hij zocht vergeefs en vragend waar het gebleven was, vernam hij, dat het door zijn kind op het vuur gewor pen was. Hij snelde naar het gloeiende vuur, zag dat het doosje met zijn in houd geheel verdwenen was. In woede ontstoken, greep hij den ketel van het vuur en wierp het kokende water ovei het schreiende kind. De arme kleine riep om hulp kreunde en stierf korl daarop. De moeder, die op het erf haar werk verrichtte, kwam op de smarte lijke kreten van het kind naar binnen en vond daar den vader, steunend, bij het reeds zieltogende dochtertje. Op het erf bleef een kindje van enkele /naanden, 'door de moeder daar opge past en in dan schrik alleen gelaten^ FEULLLFTON 18. Van dat oogenblik was het eenige streven van juffrouw Bunbury, mij te toonen, welk soort van dienstmeisje zij hield. Zij trok aan de deurbel en toen dat niet hielp, riep zij nogmaals met luider stemme naar Sally. Eindelijk verscheen Saliy met don- kerroode wangen, maar zonderling ge noeg, met zeer glad gekamd haar. Juf frouw Bunbury had er blijkbaar slag van, in hare huishouding hel latsoen op te houden. Sally ge,eidde mij de trap o p, terwijl hare meesteres met majestueuse houding zich naar hare particuliere vertrekken begaf. De gemeubileerde woning .zag er uit, zooals alle kwartieren van dat slag. Zij bezat niets, wat ook maar in het minst belangstelling kon inboezemen aan iemand. De nette meubels stonden precies op de plaats waar zij behoorden en maakten een ijselijk saaien, vervelen den indruk. De tafel was ledig; alleen stond in het midden ervan een bel; Op den schoorsteenmantel stonden in onbewaakt achter. Het kindje kroop rond en kroop al spelende naar den waterput. Het speelde nog even aan den rand. zag wellicht het spiegelende water, boog zich voorover, viel en verdronk. Even later kwam de moeder naar buiten, zag het kindje niet en vloog paar den put. Het was te Iaat; een ontzield kinderlijkje werd naar hoven gebracht. De desa,-menschen, geburen van het huis, waarschuwden de politie. Zij kwam, en vond in de kamer man en vrouw bijeen, verdwaasd door het ibngeluk. bij de lijkjes der kinderen. Zij werden beiden meegevoerd, onder vraagd en voorloopig in hechtenis ge steld. Daar in de boei, werd de ont zetting de vrouw te machtig, en zij stierf dicnzelfden dag. In de gevangenis zit nu de man alleen. SPANJE. Een nieuw soort Torpedo. De „Oeuvre" vestigt de aandacht op de uitvinding door een Spaanschen zee-officier van een nieuw soort torpedo welke, door een duikboot afgezonden, het vijandelijk schip treft zonder dat door eenige zoglijn in het water wordt aangegeven uit welke richting hef moordtuig komt en waar ongeveer de afzender is. Een schitterende vooruitgang, merkt het blad verbitterd op; thans zullen duikbooten de vijandelijke schepen kun nen torpedeeren zoncer dat de waar nemers iets bemerken en door handig manocuvreeren aan de catastrofe kun nen ontkomen. En zulk een uitvinding wordt ge daan terzelfder tijd, dat men den mond vol heeft van wereldvrede:; op het oogenblik dat conferenties worden ge houden om de ontwapening voor te bereiden! De Spaansche officier is na tuurlijk uiterst tevreden over zichzelf, En ae optimisten halen de schouders op hoe moorddadiger en gruwelijker de oorlog gaat worden, z: O troosten zij zich, des te minder kans is er, dat hij zal uitbreken. Maar zoo denken wij, zoo denkt onze generatie er niet over, meent „l-'Oeuvre", wij die kennis hebben ge maakt met allerlei aardig speeltuig als vlammenwerpers en gifgassen /onder nog te spreken van Iuchttorpedo's en Bertha's. Niet de naam van den Spaanschen uitvinder moet daarom voor het nage een rechten lijn naast elkaar een ver gulde pendule, een paar bonte vazen en twee dunne, zilveren kandelaars. Alles was in goeden toestand en mooi blank gepoetst. Overtollige dingen zocht men hier tevergeefs. Ontstemd keerde ik mij om. Ik had wel is waar ternauwernood gehoopt, hier iets bijzonders te zullen vinion. maar in mijn beroep kijkt men altijd uit naar verrassingen. Daar viel mijn oog op den haardi Hij zag er zeer kil en ongezellig uit in dezen tijd, van het jaar, met het hoopje zwarte kolen, welke netjes gerangschikt lagen op wat papier en houtspaanders. Ik bespeurde stof op de kolen; zij lagen blijkbaar daar dus reeds geruimen tijd, en daarlusschen zag ik eenige ach teloos weggeworpen vodjes papier. Deze waren wellicht een andere be schouwing waard. Ze konden mij mis schien van dienst zijn. Maar hoe zou ik ze oprapen, daar Salfy geen oog van mij afwendde. Zij had waarschijn lijk streng bevel ontvangen, om perso nen die de kamers kwamen bezichtigen onder geen voorwendsel, welk dan ook, alleen te laten. Ik haalde een shilling uit mijn vest zak en reikte hem het meSsje toe. „(Hier, dit is voyr uw moeite", zeide ik vriendelijk. Toen zij hare hand er naar uitstrekte, slacht bewaard blijven-, meent het Fran- sche blad tenslotte, maar die van den rijksweersoldaat, die na afloop der ma noeuvres den dood heeft gezocht, met achterlating van een mede. eeling tci verklaring van zijn besluit, nl. dat hij genopg had van dat spel. gM geen stukgaan en pijn meer jj en ook geen nasthrijnen der huid, als raefi vóór het in- zeepen de'huid even inwrijft met slechts een weinig ^"'TGEMÉZ1.*0 w nns A w J?- Een aardig straattooneeltje. Wij lezen in de „Residentiebode": Z. K. H. Prins Hendrik brengt vooi Roode Kruis-aangelegenhecen nog wel pens een bezoek aan een woning in de Surinamestraat te 's-Oravenhage, het geen ook aan de jeugd daar in dc omgeving niet ontgaan was. Telkens wanneer de hofauto daar voorreed en de Prins uitstapte, werd hij daar dooi de kinderen begroet en op de hem minzame wijze groette hij de kleinen terug. Zoo was er langzamer!:and tusschen den Prins en d,eze kinderen een 'band ontstaan en daardoor rijpte bij deze laatsten de gedachte om op een keer, dat de Prins weer een bezoek bracht in de Surinamestraat^ hem een bijzonde re hulde te brengen. Dezer dagen reed de "bekende Ko ninklijke auto weer voor in de Suri namestraat en al spoedig gii^g dat bericht als een loopend vuurtje ronJ. De koppen werdén bij elkaar gesto ken en een tweetal trok de stoute schoenen aan, belde aan het huis en deden daar 't voorstel of de kinderen straks bij het vertrek van Z. K. H. een dansje voor hem mochten uitvoeren, op de straat. De Prins was er onmiddellijk voor te vinden en toen hij ongeveer 10 mi nuten voor vier het huis verliet, stond een groepje kinderen hem op te wach ten en onmiddelljijk werden eenige dansen op school geleerd, uitgevoerd, onder het zingen van enkele liedjes. liet ik het muntstuk vallen, struikelde er over en schopte het opzettelijk mei den voet onder een kastje. Het was een plomp volvoerde list, maar ik bereikte er niettemin mijn doel mede. Het meis je keek verlangend naar de richting Waar de shilling verdwenen was. „Wij moeten hem er onder vandaan halen", zeide ik. De tang uit het haard stel is er te dik voor. Haal even mijn parapluie, die staat beneden 'in de vestibule". Sail) verliet de kamer en binnen één seconde had ik de papiervodjes uit de kolen gehaald. Op den eersten blik zag ik, dat twee of drie verfrom melde proppen, overblijfse en van prijs couranten waren. Eén echter was een visitekaartje, op welks rugzijde iets geschreven stond. Het was in het mid den toegevouwen; ik deed het open en las den naam „Paul Harvey". Op den achterkant stond gekrabbeld: „He denmiddag om 2.30 Wat prettig Ik bespeurde terstond dat de H van Heden" sprekend geleek op de H in den brief, die met ,,Paul" was önder- teekend, evenzoo, gelijk ik destijds dacht, op de H, voorkomende op het geleibriefje, door de spoorwegmaat schappij op den koffer geplakt. Dit was nochtans eene vergissing, doch, naar mij dunkt, een zeer vergeeflijke dwaling. De Prins bleef met zijn 'adjudant op dc stoep staan en amuseerde zich blijkbaar zeer met deze spontane en hartelijk gemeende kinderhulde. Hij had intusschen voor een trac- tatie der kinderen gezorgd, die op hun beurt den Prins bij het afscheid een eenvoudig veldbouquet aanboden dat de Prins echter dankbaar eccepteerde. Z. K. H. onderhield zich met elk kind, vroeg naar den naam en ouder dom en nam van ieder afzonderlijk afscheid met een hartelijken handdruk. Dat dit ongewone straat-tafereeltje- dat ruim tien minuten duurde veel belangstelling trok, laat zich begrijpen. Met een „Leve de Prins" reed de hofauto weg. \e 3}\u\=, op Donderdag 29 Augustus des namiddags te 2 ure. Nadat de leden door den voorzitter welkom waren geheeten, werd begon nen met het omvangrijke programma, waarop 19 punten voorkwamen, af tc werken. Afwezig waren de heeren Aernaudts en Maenhout. Als eerste punt van de^ agenda kwa men de notulen van de vorige verga dering aan de orde. Deze werden dooi den secretaris voorgelezen en ongewij zigd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. Deze geven geen aanleiding tot be spreking en worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter vraagt aan dhr. Van Mazijk, vertegenwoordiger der gemeen te Sluis op de vergaderingen van aan deelhouders der N.V. Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding Mij., of er nog iets naders (op de jl. 13 Juni gehouden vergadering besproken was. Hierop antwoordt dhr. Van Mazijk dat het een zeer geanimeerde verga dering was geweest, waarBij de mee- ningen naar voren kwamen, de zaak door te werken of anders de N.V. te liquideeren. Spreker zegt dat inmiddels ook het bestuur van genoemde N.V. is afgetreden, evenzoo de commissaris sen, zoodat bij een volgende vergade Het meisje kwam met de parapluie terug en ik stak haastig het kaartje in mijn jaszak. Dus Paul Harvey bestond inderdaad! Terwijl wij naar den verloren shil ling hengelden, vroeg ik het meisje naar de huursters en vond haar tame lijk mededeelzaam. 1 „Ja, de dames hadden hier drie we ken gewoond en waren zeer minzaam geweest. Alleen kon de oude dame hei niet velen, als ze tweemaal moest bel len. Ze werd dan vreeseljjk driftig. „Net alsof wij, dienstboden, vier bce nen hadden in plaats van twee". Er kwamen niet veel bezoekers, want zij kenden tc Southend haast niemand. Eens was er een oude dame geweest met wit haar en een erg knorrig ge zicht, ook kwamen er van tijd tot tijd twee jonge heeren, die zoo maar in- en uitliepen. „Welke jonge heeren JWel, de rector en zijn broer. Een minzaam mensch, die rector. Mejuf frouw Simpson was met hem ver loofd", dus eindigde Sally met een zwaarwichtig gezicht. Ik begreep niet, wat zij daarmede bedoelde. Wellicht zou ik nog veel van haar vernomen hebben, als niet juffrouw Bunbury's voetstap zich in de vestibule had doen hooren. uDaar is madame", zeide Sallyj ter ring in die functies zal moeten worden voorzien. Door den voorzitter wordt vetdef medegedeeld, dat er voor de boomen commissie veel werk zal komen. Overal breidt dc iepenziekte zich uit en ontdekt men doode boomen. Dit is vooral 't geval langs den weg Sluis—St. Anna ter Muiden. Ook voegt dhr. Brevet eraan toe dat, waar 't vorig jaar de olmcDOomen op 't Kerkplein te St. Anna ter Muiden nog lustig bloeiden, deze nu ook door de gevreesde iepen- ziekte zijn aangetast. De voorzitter zegt toe dat de boomencommissie aange- zegt zal worden, een rapport over den toestand der boomen uit tc brengesn. 3. Overlegging Gemeenlerekening, dienst 1928 en 4 aanbieding begroo ting 1930. Na inzage van de bescheiden stelt dhr. Van Mazijk voor een dag te be palen, waarop de Gemeente-rekening dienst 1928 zou kunnen nagezien wor den, daar nu de tijd beperkt is. Na eenig heen en weer gepraat wordt vast gesteld Woensdag a.s. n.m. om 5 uur 1 evens zouden dan de ingezonden re keningen en begrootingen der diverse armbesturen kunnen worden nagezien, wat met algemeene stemmen wordt goedgevonden. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot: 1. Wijziging van de Bouwverordening. 2. Vaststelilng van een verordening op de heffing en in vordering v/d. rioolbelasting. Door B. en W. is in de raadsverga dering van 7 Juni jl. besloten, betref fende tie inwilliging Van een verzoek van A. Descatoire en andere bewoners van de Kade en Hoogstraat om aanleg van een riool aldaar, dat die personen de kosten zouden betalen, waarop B. en W. voorstellen a. de bouwverordening zoo te wijzi gen dat een ieder wiens gebouw binnen 15 M. van het riool ligt, verplicht wordt hierop aan te sluiten of «er zou moeten kunnen worden aangetoond, dat er een ander middel tot waterafvoer bestaat in het gebouw. b. In verband met het onder a ver melde, stellen B. cn W. voor een riool belasting te heffen. Door den voorzitter wordt gezegd dat ongeveer veertig perceelen aange sloten zijn, die aldus belastingplichtig zouden worden. Op voorstel v/d heer Van Mazijk wordt de belasdng op f4,- per perceel gesteld. De percee.en die voor 1 Juli van het belastingjaar aan gesloten waren, zijn gedurende dat wijl ze den shilling in haar zak stak, ^Dunkt u niet, dat wij nu weer naar beneden moesten gaan". Zij liep reeds weg en ik moest haar vólgen en trachten althans op den overloop nog haastig een öesenrijving van de beiue bezoekers ie on .vangen. In den eenen herkeuue .a tcrsiond Arthur Harvey. ,r(De ander geleek veel op hem", zeide Sally, alleen was ie wat schraal- der cn bleeke. en zag er, opsier ons gezegd, uit, alsof hij een niet al te so lide leven leidde, wept u. Maar toch was mijnheer Paul een zeer minzaam heer". „De kamers zijn prachtig, madame", dus wendde ik mij tot de hospita, die, ongeduldig wachtend, beneden in de vestibule stond, „cn voor mij als het ware geknipt". Ik onderhandelde nu over den prijs, dien ik eveneens passend vond. Jut- frouw Bunbury was zeer nieuwsgierig den naam van haar aanstaande huur der te vernemen. „Barry",( zeide ik, „Barry uit Londen". Dit was niet mijn werkelijken haam. Dertig jaar geleden nam ik dien aan uit een gril, en sedert heb ik hem steeds gedragen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1