Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 10 0 Buitenland. FEU1LLKTON Mijnhardt's Zenuwtabletten C«ERSSCHECOUR VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 A d v c r t e n 11 e p r jj s v a n 1 5 regels 75 cent E'Sre regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM BLIEK BRESKENS Telefoon No. 21 Poitgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dlnsdeg- en Vrijdagmiddag 1 nar 7e jaargang Zaterdag 31 Augustus 1929 Nummer 3458 OR ATI S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- ii* gld. bij dood gid- bij verlies si gld. bij ver- is gld. bij ver- gld. bij ver- lange ongeschikt- ril[| door yh van een hy lies van een Hes van een /h lies van een heid tot werken. een ongeluk. «W hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is bij de he veriekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. gid. bij verlies van eiken anderen vinger. RUSLAND. Moskou van aardappelen verstoken. Blijkens berichten in de sovjet-bladen heeft de stad Moskou in deze maand Augustus met een ernstig aardappelen tekort te kampen, waardoor groote ont stemming onder de bevolking is ont staan. oe oorzaak van de schaarschte is tweevoudig: ten eerste zijn de boeren op het land druk met den oogst bezig zoodat zij geen tijd vinden om voor voldoenden aanvoer te zorgen, en ten tweede is er een conflict ontstaan tus- schen d e staatsverkooporganisatie en een aantal ondernemingen, die evenals de bperen aardappelen aan de stad leveren. Dit conflict vindt zijn oorzaak in het feit, dat de genoemde organisaties een bepaalden prijs bedingen, die door de Moskousche verkoopcentrale te hoog wordt geacht. Het gevolg van een en ander is, dat de aardappelenaanvoer zeer aanzienlijk is teruggeloopen, zoo dat b.v. van een der gewone leveran ciers in tien dagen slechts 40 ton aard appelen werd ontvangen in plaats -van de gecontracteerde 400 ton. Van een andere landbouwonderneming zouden in den loop vam de maand Augustus 500 ton aardappelen worden ontvangen, doch tot dusver moet de eerste aard appel nog arriveeren. Zooals te begrij pen is heeft deze onderbreking van den aanvoer tot een zeer ernstige schaarschte geleid, zoodat de bevolking van de stad Moskou thans nagenoeg geen aardappelen op tafel ziet verschij nen. Tegelijk met de berichten over het aardappeltekort in Moskou bevatten dc Russische bladen een alarmeerende me- dedeeling over een stagnatie in dei; cementaanvoer voor de stad Leningrad. Het bouwprogramma is daardoor vol komen in de war geloopen, daar op vele bouwwerken de «arbeid moest wor den neergelegd, wijl men de muren moeilijk zonder cement kan optrekken. 1 Van de cementcrisis heeft vooral dc in aanbouw zijnde nieuwe elcctrische centrale „Krasny Oktjar" te lijden en de kans is groot dat de fabriek niet tijdig voor het invallen van den winter gereed zal komen. Het gevoeg hiervan zal zijn, dat verschillende fa brieken in de stad niet voldoende elec- trische stroom zullen kunnen verkrij gen. o BELGIE. Het Holland Huis te Brussel. Het Holland Huis te Brussel heeft 17. Hl 7\VïlPIi'll 'li PI' Mijn i'aul Harvey scheen een ge heimzinnig persoontje te zijn gewor den. Niettemin wilde de groote over eenkomst van de P. met het schrift van den brief, maar niet uit mijn hoofd. Het was een al te merkwaardige overeenstemming'. Atijn bezoek bij den kofferfabrikant had mij geen ander nut opgeleverd, dan dat ik daardoor het adres van mejuffrouw Simpson te Sout hend was te weten gekomen. XI. ik verliet het kantoor der firma Browne en Elder in tamel|ijk neer slachtige stemming. Ik had te onvoor waardelijk gebötrwd op de Paul Har- vey-theorie, en nu moest ik bekennen, dat ik volstrekt geen bewijs had voor het bestaan van zulk een personage. Toch' gievoeide ik, dat die persoon bestond en dat ik op eenigerlei wijze feijn bestaan en zijn verblijf moest trachten uit te vorschen. zicli gedurende het toeristenseizoen in een buitengewone belangstelling mogen verheugen. Naast liet gewone bezoek van Belgische zijde heeft een groot aantal bui.enlanders het Holland Huis bezocht. Op liet oogenblik is men bezig met de 'voorbereiding van de viering van Koninginnedag, die op 31 Augustus a.s. zal plaats hebben. De soirée zal vereerd worden met de tegenwoordig heid van den Nederlandsclien gezant te Brussel, Jlir. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenacr. Aan de avond partij zullen o.a. huil medewerking ver- leenen de lieer en mevrouw Speenhof!. Voorts organiseert het Holland Huis een Indische week, die vermoedelijk op 20 September a.s. zal aanvangen. JTet doel hiervan is Nederlandsch-lndië op zoo groot mogelijke schaal in hei buitenland bekend te maken. Het voor- loopig programma vermeldt 0.111. In dische muziek, batik. Javaansche dan sen, gamelan, films en voordrachten, ÜUITSCHLANU. Bankloopers overvallen. Woensdagmorgen zijn twee bank loopers, die van het rijksbankfiliaal naar de Hannoversche L.andbank onderweg waren, midden1 in een drukke straat door misdadigers aangevallen. De een rukte den beambten de geldtasscheii uit de hand, de ander schoot de om hulp roepende mannen neer. Voordat nog iemand te huip kon komen, waren de roovers reeds in een auto gespron gen en weggereden. De auto zou een wagen uit Hamburg zij. Een bankiooper is zwaargewond naar liet ziekenhuis gebracht. Het ge stolen bedrag wordt geschat op 50.0UU M. Volgens het laatste politiebericht zijn 60.00U M. geroofd. Het politierapport spreekt van slechts een dader, voor wiens arrestatie een belooning van 5000 M. is uitgeloofd. De bankloopei Koschwitz is door vijf kogels getroffen, lil strijd met het politierappoit woruti van elders gemeld, dat er drie aanval lers geweest zouden zijn. De schoten zouden gelost zijn door den chauffeur. Twee keer is geschoten op den bank iooper Erdfelder, doch zonder hem te raken. Hij kreeg een slag met een zak geid op het hoofd. PALESTINA. Een Fransen oorlogsschip naar Syrië. lil verband met de troebelen 111 Pa lestina heeft de Fransche minister van Mejuffrouw Simpson had te Sout hend gewoond Marineparade No. 23, dus slechts weinige huizen verwijderd van juffrouw Rayncll, want deze onge lukkige dame had, zoüals mijnheer Har vey mij te Parijs mededeelde, in No. 17 eenige kamers in gebruik gehad. Des namiddags vertrok ik naar Sout hend. Onderweg dacht ik tamelijk ver drietig over liet geval na. Mijn mee- ning daarvan berustte enkel op de ver onderstelling dat de zwarte 'koffer, die het lijk bevatte, aan een zekeren mijn heer Paul Harvey behoorde. Dat zulk een persoon bestond, leidde ik eenvou dig af uit de losjes neergekrabbelde P. H., in een hoek van het passagier- goed-briefje en uit den brief van een „Paul", wiens „van" ik niet kende, ik moest bekennen, dat dit' bitter wei nig was. Zoodra ik Southend, bereikte, zocht ik Alarine-parade No. 23 op. Het was 'n gewoon kosthuis, juist zooals al der gelijke inrichtingen in de Engejsche zeebadplaatsen. Boven de deur prijkte een plakkaat, met het opschrift: „üe- meubileerde Kamers", maar aan geen enkel raam bespeurde ik een kaart met de woorden „Tc Huur". Ver moedelijk was het huis geheel en al bezet. Gebruik hiertegen ckr'Zenuwstillende en Zenuwsterkende ^Glazen Buisje 75 cent Bij Apoth. en Drogisten Marine besloten tot het zenden van den kruiser „La Motte Piequet",, tei bescherming van de veiligheid; van de Levant-kust. De kruiser is reeds te Beiroeth aangekomen. Sinds Vrijdag wordt Palestina ge teisterd door botsingen tussclien Joden en Arabieren of beter neen erger door aanvallen van Arabieren op de Joden. Hoe de onlusten eigenlijk zijn ontstaan is nog niet duidelijk. De die pere oorzaak, men weet het. is het gebeurde bij den Klaagmuur op Groo- ten Verzoendag, verleden jaar. Volgens de „Manchester Guardian" zou de on middellijke aanleiding geweest zijn, dal van Joodsche zijde Vrijdag een betoo- ging bij den Klaagmuur was op touw gezet. De politie had verlof voor deze be ging gegeven maar eveneens uit overdreven onpartijdagheid tot een Moliaiiitiiedaansche protestbetoogi'ng op dezelfde plaats tegen de Joodsche be tooging. Het kon niet uitblijven, dat djf, tot botsingen aanleiding moest geven. Dat hierbij van Mohammedaaiische zji- tie bovendien opzet of voorbedachte raad in liet spel was, tn.a.w. dat men maar al te graag de gelegenheid aan greep 0111 tegen de JoJen op te treden, blijkt wel hieruit, dat zooals de „Times"-correspondent te Jeruzalem me dedeelt gebruik werd gemaakt van de omstandigheid, dat de meeste hoof den van departementen met vacantie waren. Ook de Hooge Commissaris, Sir John. Chancellor, zelf was, zooais gemeld, met verlof en zoo stond zijn plaatsvervanger, de lieer L.uke, voor de onmogelijke taak om zonder troepen, alleen politie, de beweging in bedwang te houden, die zich dra ook over an dere steden en dorpen uitstrekte en een algemeen karakter aannam. Jood sclie kolonisten werden door Arabieren overvallen en er speelden zich, naar de correspondent van de „Neue Freie Presse" te Jeruzalem meldde, tooneelen van vveergalooze wreedheid af, die aan de ergste pogroms in Oost-Europa herinnerden. Het ten zuiden van Jeruzalem gele gen Hebron werd wel heel erg ge- Desniettemin klopte en belde ik on versaagd. Boven aan de t rap verscheen eene vrouwelijke gedaante; zij boog zich over de leuning en riep met luid gefluister naar een „Sally" vermoedelijk een meisje voor alles. Deze scheen evenwel het roepen van hare meesteres niet te hooren, en zoo kwam ten leste de dame zelf van boven en doorschreed de kleine vestibule in majestueuse hou ding. „Wat is er van uw verlangen, Mijn- heer?" vroeg zij ietwat uit de hoogte. „Ik zoek eenige kamers, madame", gat ik met een beleefde buiging ten antwoord, „en ik dacht, dat u mis schien. „JWijn huis is al meer dan vol", zeidc juttrouw Bunbury, zoo heette de hospita en zag mij daarbij allesbe halve beleefd aan. L „Dat spijt mij. zeer", luidde mijn kalm bescheid, „ik hoorde van uwe kamers, ik geloof, dat u de laatste drie weken eene mevrouw Simpson en hare dochter in pension hebt gehad". „Dat is zoo", zeide juffrouw Bun bury, die klaarblijkelijk niet tot de spraakzame klasse behoorde. „Plezierige huursters, niet waar?" „Zooals men het nemen wil", hernam madame, en krulde haar onderlip. „ik teisterd, Zaterdag. Daar. evenals in eenige andere plaatsen, waren liet voor namelijk al lang in het land gevestigde orthodoxe Joden, die als slachtoffers vielen, meer nog dan de politieke Zio nisten. Vijftig Joden zijn daar, in He- bron, omgebracht en zeventig gewond. Wat de Mohammedanen betreft, wa ren de belhamels boeren en geen effen- dis of leden der ontwikkelde klasse.— Het heet èn in de officieele rapporten en in het telegram van den correspon dent van Reuter, dat de autoriteiten dei, toestand goed in de hand hebben, maai er zijn toch maai te Jeruzalem en Jaffa nieuwe onlusten voorgevallen. Het moet den autoriteiten ook te denken geven, dat de Arabieren in Transjordanië, het Britsche mandaat gebied beoosten den Jordaan, zich be ginnen te roeren. Volgens een bericht uit Kariro zou den de onlusten al daarheen zijn over geslagen en zouden er op verscheiden plaatsen reeds overvallen hebben plaats gehad, waarbij een Britsch officier der Transjordaansche politie gewond zou zijn De autoriteiten in Palestina nemen vol gens dit bericht krachtige maatregelen om den Arabieren in Transjordanië te beletten de grens te overschrijden. Groo te troepen Bedoeienen zouden zelfs al den Jordaan zijn overgetrokken. Algemeen is men te Jeruzalem van oordeel, zoo bestuit de „Times"-cor- resporident zijn mededeelingen, dat de vooruitgang des lands vele jaren ach teruit g>eze,t is i o AMERIKA. Walvischvleesch als voedsel. In een groot aantal Amerikaansche steden komt sinds het laatst van 1917 walvischvleesch regelmatig aan de le vensmiddelenmarkt. Eerst kwant het naar Seattle en Portland, spoedig daar op naar San Francisco; toen de aanvoer grooter werd ook naar Chicago en sedert October naar New York en de Oostelijke staten. Ais het toebereid is, kan men het niet van rundvleesch on derscheiden, noch wat het uiterlijk, noch wat smaak en geur betreft. Men ge heb al betere gehad, en ook wel minde re. De jonge dame was zeer minzaam. Zij gaf niet veel moeite, ofschoon zij min of meer vreemd kon. doen. Ze had hare eigenaardigheden, weet U. Maar hare moeder was „nerveus", zooals men zegt van rijke menschen. Bij arme menschen noemt men het „onuitstaan baar". Dat was een lange redevoering voor juffrouw Bunbury, en nadat zij die ten einde had gebracht, sloot zij hoorbaar haren mond dicht. „Dus U heeft de kamers van die dames at reeds verhuurd merkte ik minzaam aan. „Dat spijt mij; tenmin ste voor mijn persoon". Dat was geen onwaarheid, want ik zou ze gaarne bezichtigd hebben en had bovendien gehoopt, een spraakzame hospita te vinden, die bereidwillig mij alles zou vertellen, wat zij wist. Ik had dezen keer beslist geen geluk. „Ja ze zijn verhuurd", zeide juffrouw Bunbury. „En ze komen binnenkort niet vrij „jVoorloopig heeft een Londensche familie ze voor veertien dagen genomen Veertien dagen is niet veel, maar mijn kamers staan nooit lang leeg". „Maar veertien dagen riep ik fluks „en dan zou ik ze kunnen krijgen bruikt het versch en geconserveerd; en naar men beweert is het in beide vormen even goed. Gedurende den oor- jog heeft walvischvleesch iu de Ver- eenigde Stalen een groote rol gespeeld; daardoor kon het overmatig slachten van vee worden tegengehouden. Amerikanen en Canadcezen hebben aan de Noordkust van den Groeten Oceaan zeven sta ions, waar liet vleesch verwerkt en in pakhuizen opgeslagen wordt, tot liet verzonden moet worden. Twee daarvan liggen op Vancouver, twee op de Koningin-Charlotte-eilan- den, éi li in Bay City (Yi ushington). Het naastbijgelegen station van Bay City bracht in het vorige jaar 300 ton walvischvleesch ter markt. De ze ven Amerikaansche stations santen ver werkten in 1917 het vleesch van 659 walvisschen. in ijs gepakt, wordt het vleesch uit de stations gebracht naar een haven, die tegelijk aan een spoor weg ligt. In koelwagens wordt het dan verder doorgezonden. is het eten van walvischvleesch in Alaska iels nieuws, in Azië en vooral in Japan is het een stapelproduct De Japanners gebruiken liet rauw en ge stoomd. Rauw eten zij het als biefstuk met hun nationale bruine saus. lil ge- stoomden toestand gebruiken zij liet met verschillende groenten. De prijs varieert van 7 tot 15 Am. centen per pond, ial naar het jaargetijde.' In den winter is het het duurst, omdat! dan slechts weinige, kleine walvisschen ge vangen worden. Men kan zich nau welijks voorsteken, welk een groote rol dit vleesch speelt in het leven van den armen Japanner. Zijn menu zou weinig meer omvatten dan rijst, visch en groen teil, als er geen groote aanvoeren van walvischvleesch en walvischspek kwa men. De eetbare deelen zijn voor den Japanner niet alleen het vleesch en het spek, doch ook de tong, het hart de lever, de darm en andere deelen der in gewanden. Wat verder nog van den walvisch overblijft, wordt verwerkt tot olie eu meststof. Van de beste deelen is liet hart, dat bij een groot dier ongeveer 1.5 ton weegt. Ook de tong is eetbaar, al is ze iets taaier dan rundertong. Ze weegt 1500 kilo en meer. Het vleesch ligt bij den walvisch van de schedelbasis tot aan de staartvin en naar beneden tot aan Je lichaatnsas; het is doorgaans overal van dezelfde kwaliteit. Men re kent voor elke 50 voet lengte en elke 50 ton bruto gewicht van het dier op 10 ton vleesch. Een walvisch van 45 voet lengte levert voor 750 dollar le vensmiddelen, een van 75 voet voor 4000 dollar. Dat zou wellicht gaan. Maar ik zou ze gaarne eerst eens zien". ,,P„ dat kunt tt natuurlijk", zeide madame aanmerkelijk vriendelijker. „De nieuwe huurders komen eerst morgen en mevrouw Simpson is verleden Maan dag vertrokken". Zij ging op zijde en noodigde mij uit binnen te komen met een gezicht, dat klaarblijkelijk allervriendelijkst moest heeten, maar dat in werkelijkheid aller akeligst verwrongen was. „Neen, heusclt", protesteerde ik, „ik wil het U niet moeilijk maken, U kunt gerust mij wel een dienstbode medege ven om mij de kamers te laten zien". Ik hoopte namelijk, dat dc dienstmaagd mededeelzamer zou wezen dan dc vrouw des huizes. „Ik wil liever persoonlijk ze u too- nen, mijnheer", luidde het met waar digheid gegeven antwoord. Maar ik deed nogmaals een poging, ik speculeerde op de vrouwelijke ijdei- heid en liet resultaat was verrassend.' „Neen, neen, geachte mevrouw", riep ik, „ik mag dat inderdaad niet toestaan. Ais u een dienstmeisje houdt, laat dat dan met mij naar boven gaan. Ik wil U geen last veroorzaken". Als u een dienstmeisje houdt! (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1