Nog eens de Boottarieven, Mobilisatie-slachtoffers. ^aadts9evga&er\xvc$ \e ^)c\vocm&\}Ve Binnenland. Ingezonden. Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Na de plaatsing van ons artikel over de Boottarieven mochten wij van ver schillende zijden bewijzen van instem ming ontvangen. Het lijkt ons niet ondienstig, met verschillende aanhalin gen uit die brieven aan te toonen, hoe men de zaak aangepakt wil zien. Zoo schrijft een abonné uit Groede: Met waardeering voor de vele „pogingen (van enkelingen, Red.!), „die tot heden zijn aangewend om „tot verlaging der tarieven te ko- „men, moet toch worden gecon stateerd dat de opzet steeds ver keerd was. Die verlaging immers „is geen „plaatselijk" maar een „gewestelijk' belang. Daarom moet „het geheele gewest meewerken. En „dit kan op m.i. eenvoudige wijze. „De Raad te Breskens, als le be langhebbende, besluit het verzoek „tot verlaging in te dienen en vraagt „tevens aan alle gemeenten in W. „Z. VI. om adhesie aan dat verzoek „te betuigen Wij sluiten ons gaarne bij het bo venstaande aan, maar zouden tevens willen adviseeren ook de medewerking te vragen van de gemeenten Vlissin- gen en Middelburg en de daar geves tigde K. v. K. De verlaging is toch voor Walcheren van minstens even groote beteekenis als voor W. Z.-Vl. Een tweede schrijven, uit Sluis, is veel scherper en niet geheel juist. Men zie slechts: De reden dat de tarieven ge- „handhaafd zullen blijven, is gele- „gen in het feit, dat destoomboot- „dienst op de Schelde te veel „onproductieve lijnen onderhoudt. „Hier komt weer het het verschil „tusschen een overheids- en par ticulier bedrijf naar voren. In dit „geval toch zouden de slechte lijnen „gewoon worden opgeheven, om de „goede zooveel te beter te kunnen „ontwikkelen Kunnen we ons bij het eerste ge deelte wel aansluiten, tegen een uit spraak als de laatste moeten we toch opkomen. Daardoor wordt, onwillens, de indruk gevestigd, dat de lijn Breskens-Vlis- singen min of meer verwaarloosd zou worden. En dit is toch geenszins het geval, men zie slechts het in de vaart brengen der motorveerboot „Koningin Wilhelmina' Bovendien mag niet vergeten worden, dat de overheid het in stand houden van een lijn niet hoofdzakelijk mag laten afhangen van de finantiêele resultaten. De behoefte beslist. Maar indien bij onbevredigde expl'oitatie langs een andere weg kan worden voorzien in de verbinding, zou de toestand natuurlijk eenigszins anders worden. Evenwel blijft de beoor deeling daarover geheel aan de Pro vincie. Bovenstaande moge een aanleiding te meer zijn om de tarieven-kwestie zoo spoedig mogelijk aan te vatten. sulfaat. Bij zijn terugkomst in 191-1 werd hij tot generaal der cavalerie be noemd, hierop volgde in Turkije zijn benoeming toi maarschalk en inspecteur generaal van het Turksche leger. Nadat Turkije aan den wereldoorlog had deel genomen werd hem het bevel opgedra gen over het Turksche legerkorps dat •in de Dardanellen opereerde. Het geluk te heui de aanvallen der Engelschen en Franschen op Galijpoli at te shall. Later nam hij in Palestina de leiding op zich van de krijgsoperaties tegen de Engelschen, tegen de overmacht was hij echter niet opgewassen. Hij werd in zijn hoofdkwartier te Nazareth overval len (Sept. 1918; hij wist te ontkomen en trachtte bij Aleppo nieuwen tegen stand te organiseeren. Inmiddels bereik te hem de tijding van den wapenstil stand. Hij gaf het bevel over aan Mu- stapha Kemal Pasja en vertrok naar Constantinopel, waar hij door de Engel schen werd gevangen genomen. Eerst in 1919 werd hij vrijgelaten. Hij schreef een werk getiteld: „Vijf jaren Turkije". Generaal Liman von Sanders was ge huwd met de Bcrlijnsciie schikieres Eli sabeth Alberti. POSTZAK VERMIST. Dezer dagen is ontdekt dat een postzak, behgorende tot de mail uit Amerika en bestemd voor Amsterdam, is vermist. De mail was te Cherbourg uit de „Olympic" geladen en moest volgens opgave uit Amerika 18 zakken bevatten. Bij het passeeren van de Belgische grens constateerde men daar reeds dat er een zak te weinig was. Bij het passeeien van de Nederland- sche grens en te Amsterdam werd de vermissing nogmaals geconstateerd. Na opening der te Amsterdam aan gekomen zakken en vergelijking der lijsten bleek, dat de vermiste zak ver moedelijk 76 stuks aangeteekende stukken bevatte. Waar is de zak gebleven? Er zijn twee mogelijkheden: lo. Hij is gestolen 2o. Er is een verkeerd masker (aan wijzing van plaats van bestemming) opgeplakt, zoodat de zak elders, mis schien wel in Spanje of Servië tbijv.) is aangeland. In dat laatste geval zouden de stukken naar Amsterdam worden doorgezonden. De Posterijen wachten nu af. Blijkt het, dat de zak werkelijk weg is, dan zal wel weer in overweging moeten worden genomen, op welke wijze de benadeelden moeten worden schade loos gesteld. Het Hoofdbestuur heeft de zaak in onderzoek. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. M. d. R! In uw blad van Vrijdag 23 dezer vond ik tot mijne verbazing het bericht van samenstelling eener commissie om in de le helft van October de inwij ding der muziektent feestelijk te vieren; de namen der feestcommissie stonden er zelfs reeds bij vermeld. Zeer bevreemdt het mij en ook anderen, dat mij als voorzitter der commissie voor de stichting dermuziek tent, daar niets van bekend was; deze mededeeling zal dan ook wel eene vol doende verklaring geven aan mijne weigering om te teekenen op de lijst voor inzameling van gelden voor de voorgenomen feesten. Achtend, Uw Dw. Dnr DE HULLU. Oostburg, 26 Aug. 1929 Artikel 4 van de Grondwet luidt o.m.: .„Allen, die zich op het grondgebied van het Rijk bevinden, hebben gelijke aanspraak op bescherming van persoon en goederen". Als alle mobilisatie-invaliden en hun ne nabestaanden de strekking en be teekenis van het hierboven aangehaalde Grondswetartikel bekend was, dan zou den velen niet in een sfeer van stille berusting zijn gekomen. Wanneer de meergenoemde mobilisa tie-slachtoffers dan teven wisten wa<" artikel 1401 van het Burg. Wetboek ons zegt, n.l. ,,Llke onrechtmatige daad, waardoor aan een ander schade wordt toegebracht, stelt degene, door wiens schuld die schade veroorzaakt is, in de verplichting om dezelve te vergoeden", dan zouden zij niet gelaten ondergaan, wat de Regeering hen aandoet. Immers, ook de Regeering heeft zich aan de Wetten van liet land te houden. Meerdere uitspraken van den Horigen Raad duiden er op, dat ook de Regee ring de zorgvuldigheid in acht heeft te nemen jegens eens anders persoon en goed; dus ook jegens hen, die zij in 1914 en later heeft opgeroepen en ge mobiliseerd. Nu durven wij hier te verklaren, dat ten opzichte van vele leden van onzen Bond, de zorgvuldigheid niet altijd in acht is genomen, waarvan de noodlotti ge gevolgen zich thans nog laten gel den. Wij behoeven maar te noemen de onnoodige dwaasheden, door sommige officieren uitgehaald, welke dwaasheden dikwijls de noodlottigste gevolgen had den voor hen, die ondergeschikt waren. _Oqk de H.iechte ligging, den man schappen verschaft, de in het barre en gure jaargetijde onvoldoende dek king tegen koude en vocht, de non chalante en roekelooze wijze, waarop dikwijls door den geneeskundigen dienst met de gezondheid van hen, die zich ziek meldden, werd omgesprongen, zijn feiten, die ook zeer noodlottige gevol gen hebben gehad en waarvoor de Staat en alleen tic Staat, aansprakelijk moet worden gesteld. Uit de ons ter beschikking staande gegevens van honderden gevallen blijkt steeds weer, dat de Regeering in dezen niet vrij uit zal gaan, wanneer deze gevallen serieus door den rechter zou den worden onderzocht. De Regeering heeft wel is waar, zoo als tot nu toe uit haar optjreden is ge bleken, alle verantwoordelijkheid afge wezen, maar het is geenszins uitgeslo ten,, dat de Staat na een ernstig ge- rechterlijk en onpartijdig onderzoek in t?l van gevallen in het ongelijk zal worden gesteld. Daarom is het, dat wij en met ons het „Alzijdig Nationaal Comité" aandringen op een ernstig onderzoek door een onpartijdige commissie, over tuigd als wij zijn, dat de Staat nalatfg is en door haar toedoen veler belangen heeft geschaad. De Regeering schuwt blijkbaar een onderzoek, als door ons bedoeld; toch zijn wij er van overtuigd, dat het hier toe moet komen. Met belangstelling wachten wij intus- schen af de conclusie van de commissie, door den voorinaligen Minister Lam- booy in het leven geroepen, welke com missie, gezien den langenduur van haar onderzoek, stellig ernstig werk maakt van den haar opgedragen taak. Hoe lang zouden wij nog moeten wachten Het Bestuur van den Bpnd van Mobilisatie, Invaliden en van hunne Nabestaanden, P. DE BOER, Voorzitter* R. v. d. SLOEP, Secr.-Penn. BRESKENS. Zaterdag 7 September a.s. zal de officieele opening plaats vinden van de lijn "Breskens-Hoofdplaat. Deze ope ning zal met eenige feestelijkheden ge paard gaan, waaromtrent wij in een volgend nr. wel nadere inlichtingen zul len kunnen verstrekken. De eigenlijke dienst vangt de daarop volgende Maandag 9 Sept. aan. (Zie achterstaande adv.) Zondag gaven de Muzieksocie- teiten ,jKon. Aardenburgsche fanfaren" te Aardenburg en „Apollo" te Sluis een concert te Vlissingen. We lezen daar omtrent in de Vliss. Courant: ,/s Middags om half twee betrad ,jApollo" de tent op den boulevard Evertsen, en voerde op verdienstelijke wijze haar programma uit dat dankbaai werd aangehoord door een groote me nigte, die, profiteerend van het schit terende weer, steeds aangroeide, zoodat toen Aardenburg om precies 3 uui aankwam, men rond ue tent iiaast over de hoofden kon loopen. Behalve de correcte, mooie uitvoering van het programma, heeft ons bij dit corps een tweetal eigenaardigheden getrotren. In de eerste plaats dat de directeui alvorens het eerste nummer te beginnen een buiging naar weerszijden voor hei publiek maakte en in de tweede plaats merkten we op, dat de aanvang van ieder stuk werd aangegeven door een stoot op een fluitje, waardoor als van zelf de aandacht zoowel van uitvoerders als van publiek op het begin van een nieuw nummer werd gevestigd". Des avonds gaf het Aardenburgsche gezelschap nog een concert in de dui nen alhier. Meer dan 2300 bezoekers waren gekomen, om naar het concert te luisteren en van duin en strand te genieten. Van de gelegenheid om met schipper Jac. v. d. Heuvel een boot tochtje te maken, werd een zeer ruim gebruik gemaakt. (De veie klagers over den slechten toestand van den Boulevard kan tot geruststelling worden medegedee.d, dat B. en W. er de noodige aandacht aan schenken.) Om 10 uur vertrok na een gezellige» avond het korps met de tram naai Aardenburg terug. GROEDE. Zondagnacht hebben eenige onge- wenschte «asten ingebroken in het badhok van hen heer C. alhier. Fles- schen bier en limonade werden ge ledigd en sigaren meegenomen. De daders zijn tot nu toe onbekend. o oostburg. Op het concours te Hulst behaalde ln de Afd, Uitmuntendheid de muziek- vereeniging „Harmonie" alhier een eerste prijs met lof der Jury met 385 punten, Een zilveren lauwerkrans met f75 premie viel hun eveneens ten deel. waterlandkerkje. Na des voormiddags door den consu lent ds Vrijland van Biervliet bevestigd zijn, heeft des namiddags te 2.30 uur ds li. iluizinga, voorheen predikant te Marum (Gralhier zijn intrede gedaan, waarbij hij tot tekst had gekozen Joh. 9 4 1ste gedeelte Beide keeren was het kerkgebouw tamelijk goed bezet. o- SLUIS. Uit de richting Sluis kwamen Zater dag j.l. twee trams even na elkaar. Juist terzelfder tijd wilde een boeren wagen, geladen met stroo, het erf van het Pensionaat St. Joseph afrijden. De voerman had waarschijnlijk de tweede tram niet zien aankomen, want zij kreeg den wagen te pakken, waardoor deze in de sloot terecht kwam. Het paard rukte zich los. Ook de voerman, een knecht van den landbouwer du F. alhier, wist zich, door tijdig van den wagen te springen, te redden. Behalve eenige materieëele schade, zoowel aan tram als aan wagen, viel er gelukkig niets te betreuren. Het paard had enkele schrammen opgeloopen. Donderdag 29 Aug. a.s. zal alhier de Gemeenteraad vergaderen op welks programma o. a. zal voorkomen: Een verzoek van eenige zwem- liefhebbers om een betere zwem- gelegenheid te mogen hebben. Het plaatselijk muziekkorps „Apollo" alhier heeft Zondag 25 Augustus aan het festival te Vlissingen deel genomen en is daar met succes op getreden. Moge dit voor de leden van dit muziekkorps een aansporing geweest zijn om steeds het korps goed te blijven vertegenwoordigen. o VOETBAL. AARDENBURG. De Zondag 25 Augustus alhier ge speelde voetbalmatch tusschen de elftallen van Biervliet en Aardenburg eindigde in een 2—0 overwinning voor Aardenburg. Unitas I (Biervliet) A. V. V. comb. 0—2. o op Dinsdag 27 Augustus 1929. In de voltallige zitting werden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ing. stukken. a. Verzoek R.-K. Hanze orji stioom- prijsverlaging tot 30 ent. voor licht en 15 ent. voor kracht. De voorz. herin nert er aan, dat de prijs reeds is ver laagd, maar dat dergelijke getallen niet houdbaar zijn. b. Beslissing van de Kroon, waarbij de Bijz. School betreffende haar leer middelen o.d. aanvrage in het gelijk is gesteld. Op voorstel van B. en W. worden de ze stukken v.k.a. Keuringsdienst. In de verordening op de Keurings dienst van Waren worden eenige aan vullingen door den Raad goedgekeurd. Gemeente-rekening. De commissie belast met het nazien, brengt bij monde van den heer Quist verslag uit. Alles was in de beste prde bevonden, zoodat de Raad de rekening over 1928 aldus voorloopig vaststelde. I De gewone dienst gaf Ontv. f 62875.67 Uitg. f 53291.48 Batig f 9584.19 De kapitaaldienst: Ontv. f 22600 Uitg. f 20030.25 Batig f 2569.75 Bouwverordening. De voorz. geeft eerst eenige inlich tingen over het ontstaan en de samen- stejjjng dezer verordening. Vervolgens worden de art. een voor een voorge lezen en voorloopig vastgesteld met alleen deze wijziging, dat hooi-- en vlashoopen zich op 20 M. inplaats van 50 M. der gebouwen moeten bevinden. Begrooting 1930. Deze wordt in handen gesteld der finantieele commissie. Rondvraag. Op de vraag van dhr. Huygh, hoever het staat met liet lichtpunt op het Mo leneind, antwoordt de voorz.t dat moet worden gewacht tot de plaats is aange wezen. Mevr. Odlnk verzoekt bij uitbreiding van alastrim gelegenheid te geven tot kostelooze inenting. De voorz. deelt mede, dat in derge lijke gevalfen altijd wordt gehandeld op advies van den geneesheer. Verder wijst mevr. Odink nog op de regenbak bij de school,, waar omtrent de voorzitter een nader onder zoek toezegt. Een pseudo-machinist. Wij lezen in de Tel.: Een zonderling man vertoeft op liet oogenblik aan het politiebureau War- moesstraat te Amsterdam. Het is ie mand, die zich blijkbaar verbeeldt ma chinist der spoorwegen te zijn, op locomotieven klimt en met valsche kaar* ten zich toegang weet te verschaffen tot de stations en spoorwegemplacementen. Eenige dagen geleden verscheen deze man in de Jordaan. Hij was gekleed in de uniform van machinist bij de Ned. Spoorwegen en geraakte in ge sprek met een juffrouw,, die hij te kennen gaf, dat hij wel in de gelegen heid was jongelui op te leiden voor leerling-machinist. De juffrouw dacht dat haar buurvrouw dat wel erg pret tig zou vinden, want zij had een zoon, die gaarne bij (d en spoorweg in dienst zou willen treden. De buurvrouw vond het een meevallertje en de lS-jarige zoon ook. De jongeman zegde zijn betrekking op en sprak^ af met den machinist voor den volgenden morgen aan het Centraal Station. Niemand koesterde eenigen argwaan, want de machinist leek precies een echte machinist. Hij droeg de pet met gouden band, had de uniformjas en broek en sèlepte zelfs overal zijn etens- keteltje mede. Bovendien was hij op welke wijze is niet bekend in het bezit geraakt van het instructie boek voor locomotiefpersoneel en van een genummerde kaart, welke toegang gaf tot de stations. Vorige week trof de jongen zijn meester aan het Centraal Station. De machinist deelde hem daar mede, dat zij den trein Zwoll'e-Amsterd.am zouden rijden, zood,at zij eerst als .passagier naar Zwolle moesten gaan. Dat gebeurde dan ook. Doch daar aangekomen begon het den leerling op te vallen, dat de dienstregeling voor het locomotief-personeel toch wel erg onpractisch en vreemd in elkaar zat. Want de meester zeide hem op het perron te wachten; zelf klom hij op een losse machine, die ergens stond en scharrelde wat in de cabine heen en weer. Daarna ging hij er weer af en zette den jongen in een anderen trein. Even voor het vertrek kwam de ver baasde leerling tot de ontdekking dat de trein naar Rotterdam ging. Daarover ging hij zijn meester intèrpellieeren. Doch de machinist in al zijn wijsheid sprak, dat de trein die richting uit ging om tien minuten vertraging in te halen. Intusschen verwijderde hij zich, zoogenaamd om te vragen welken dienst hij h«d. De leerling nam plaats in een trein naar Amsterdam. De ma chinist die bij hem was gekomen stap te uit in Baarn en liet den jongen man alleen achter. Dank zij zijn kieeding want ook hij was in uniform gestoken wandelde hij aan het station Muider- poort door de controle zonder lastig ge vallen te worden. Aan het Centraal Station vroeg hij inlichtingen aan een ambtenaar; deze, die er geen touw aan kon vastknoopen, nam hem mee naar het politiebureau Warmoesstraat, waar de jongen hetzelfde verhaal deed. Intusschen dook de machinist, die kaqs had gezien te Amsterdam te ko men, weer bij de woning van d,en knaap op. De vader volgde hein heel iist^g en zag, dat de machinist njaar een bioscooptheater op den Nieuwemdijk ging. Vermoedelijk ging hij daar uit rusten van zijn vermoeiende spoor- wegavonturen. De vader sprak een brigadier van politie aan; deze wist toevallig van het relaas van den jongen man af en ver zocht den machinist hem te volgen naar liet bureau Warmoesstraat. De politie weet niet goed wat zij van den man moet denken. Niet on mogelijk is dat hij niet wel bij het hoofd is. In elk geval werd hij er ge houden. Ook is niet bekend op welke wijze de man in het bezit van de boek jes en de kaart is geraakt. Wel heeft men ontdekt, dat hij zijn machinisten- pak niet heeft betaald; op het bureau Singel is indertijd aangifte gedaan van oplichting. Men durft den pseudo-machinist niet op vrije voeten stellen, daar men bang is, dat liij. eenmaal op een locomotiet staande, onheilen zal veroorzaken. Ernstige ontploffing. Maandagmorgen pl.m. half acht heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in de machinekamer van de Splen- dorfabrieken te Nijmegen. De ontploffing heeft plaats gehad in een gang naast de machinekamer. Hier-

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2