doodt b ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEHEN Tan oos Een kijkje in het rijk der techniek. FEUILLETON Buitenland. BR.SKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 franco p. poat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-UItgever J. C. LE BLEU voorbaea B. BOOMBLIEK TNo*aT breskens p°;$)ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrjjdagmlddnp 1 uur 37e Jaargang Woensdag 28 Augustus ifti.9 Nummer 3457 GR A TI S verzekering gulden bij levens- jis gid. bij dood gld. bij verlies pa gid. bij ver- is gid. bij ver- ap gld. bij ver- gld. bij verlies voor deabonné's tegen yyij lange ongeschikt- J H u door van een hM lies van een 40 üe» vaneen /Q lies van een 1 J van eiken ongelukken voor: Mil heid tot werken. een ongeluk. «W hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering Is bij de herver:ekerdOngevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Vervolg. Met gerechtvaardigden trots toont, de aïdeelingschef ons een drietal ter nieuwste Zwitsersche boormachines waarmede afstanden van gaten verkre gen kunnen worden tot op een hon derdste en een tweehonderdste milli meter nauwkeurig. De geheele weg van teekening, van ruw materiaal, tot „afgewerkt product/' kan op deze afdeeling worden gevolgd. Het gemakkelijkst geschiedt dit in de controleruimte, waar de teekeningen, de mappen met opdrachten binnen ko men, het ruw materiaal en het gereed schap worden uitgereikt en het werk stuk, telkens na iedere bewerking op nieuw, en tenslotte dus kant en klaar wordt gecontroleerd. Ook bij de an dere afdeelingen treft men een dergelij ke controle-ruimte aan. We hebben thans onzen rondgang door de machinefabriek vrijwel voltooid dóch ons resten nog eenige afdeelingen die hiermede in het nauwste contact staan In de eerste plaats het groote, mo dern ingerichte laboratorium voor de materiaal-keuring, waar alle materialen en metalen gekeurd worden op hun mechanische en metalografische eigen schappen, alvorens 'zij in bewerking worden gegeven. Voorts de experimenteerruimte, waar nieuwe constructies haar eersten vorm krijgen, worden beproefd en zoo noodig verbeterd. Hier zijn de meest bekwame vakarbeiders te werk gesteld en de experimenteerruimte zou men de hoog- geschool der machinefabriek kunnen noemen. Verder zijn er de teekenka mers, waar deze nieuwe goed gekeurde constructies op teekening worden vast gelegd, waar aan vele tientallen van teekenborden van elk te fabriceercn machine-onderdeeltje 'een aparte tee kening wordt gemaakt en voorts de lichtdrukafdeling. In de machine-fabriek komen de tee keningen het eerst op het calculatie bureau, waar wordt nagegaan, wat voor materiaal er noodig is, welke bewer kingen er uitgevoerd moeten worden^ hoeveel uren er aan gewerkt zal moeten worden, enz. Het levertijdbureau bepaalt den lever tijd van het werk, 'wat er voorgaat enz. en houdt tevens nauwkeurig aan- teekening waar het werkstuk zicli be- 16. j^Deze koffers zijn een specialiteit van ons", zeide hij. „Ze zijn bestemd om in een werkelijk gevoelde behoefte te voorzien. Voor kleeren worden zij minder gebruikt, maar zij leenen zich bijzonder tot het bergen van boeken, jacht-, en vischgerei, of andere van de duizenderlei dingen, die de menschen niet gaarne bij hun toilet benoodigd- heden pakken. Vele reizigers hebben zulk een bijzondere bewaarplaats noo dig en vinden onze eenvoudige, solide maar vooral zeer goedkoope koffers} zeer practisch voor hun doel. Wij verkoopen er een massa van". ,|,!Het is mij aangenaam zulks te hooren", gaf ik hoffelijk ten antwoord, „ofschoon het voldoen aan mijn verzoek id'aardoor wat moeilijk zal vallen. Mag ik vragen, of U de koffers in verschiHende grootte fabriceert j^iZeker, in drie grootten. Ik zal ze JLf toonen". Wij begaven ons naar de monster kamer. Hier stonden, terstond in 'toog vindt, zoodat dit elk oogenbtik kan worden nagegaan. We vernemen nog, dat er voor de bekwame en ijverige vaklieden een prachtige gelegenheid is om vooruit te komen, daar in de leidende functies zoowel in de machinefabriek, als bij de verschillende fabricage-afdcelingen bij voorkeur menschen uit liet eigen be drijf worden aangesteld, die uiteraard met den gang van zaken volkomen ver trouwd zijn. Voorts wordt aan de leer lingen-opleiding de grootst mogelijke zorg besteed. Wij verlaten dan de fabriek met als eindindruk: een voortreffelijk geleiden ingericht bedrijf, waar men zeer bekwa me vaklieden, de modernste machines en de beste gereedschappen aantreft. Doch wij stellen niet alleen belang in de fabriek en het werken der arbei ders binnen haar muren, docli ook in hun leven daarbuiten. Natuurlijk werken ook de arbeiders der machinefabriek onder precies de zelfde gunstige omstandigheden als het overige Philips-persoiieel. In geval van ziekte genieten zoowel de arbeiders als hun gezinnen gratis geneeskundige be handeling. De Polikliniek der Philips' Fabrieken, een groot gebouw van drie verdiepingen, is uitgerust met de nieuw ste hulpmiddelen op medisch gebied. De ziekenkas, waarvan het bestuur voor het grootste gedeelte gekozen wordt uit en door de arbeiders zelf, zorgt voor de uitkeering van ziekengeld. Ten behoeve van invalide arbeiders, om ouden van dagen een onbezorgden levensavond te verzekeren en teneinde weduwen en weezen te steunen, is een pensioenfonds gesticht waarbij drie kwart van de premies voor rekening der onderneming komt. Wie tusschentijds den dienst der ven nootschap verlaat, ontvangt de door hem gestorte premies terug en al naar den duur van het dienstverband een gedeelte der premies, door de onder neming gestort. Op het gebied der woningbouw is en wordt door de vennootschap zeer veel gedaan. Duizendtallen gerieflijke arbeiderswoningen met tuin zijn en worden door Philips gebouwd in een gezonde omgeving: de naam „Philips- dorp" geniet in dit opzicht een wereld vermaardheid. Voor de kinderen zijn scholen gesticht. Voor de niet-leer- plichtigen, jongens en meisjes èn oude ren, is een groote 4-verdiepingenhooge bedrijfsschool verrezen, waar het tech nisch en kantooronderwijs is gecon centreerd. Verder is er de huishoud school, waar meisjes, die in de fabriek vallend, drie koffers, precies zooals op het politiebureau van üaston lasset, maar in verschuilende afmetingen. Ik wees oogenblikkelijk den middclsteii aan. „Dat is de koffer, dien ik zoek", zeide ik, „en al wat ik wil weten, is. of U binnenkort zulk een verkocht hebt aan een zekere miss Simpson, en een tweeden, vermoedelijk eenigen tijd daar vóór, aan een zekeren mijnheer Har vey „Het eerste gedeelte van uw vraag kan ik terstond uit mijn geheugen be antwoorden", hernam de heer Elder, zonder een minuut te aarzelen. „Een week geleden verkochten wij zulk een koffer aan een dame van dien tiaain te Southend, ik herinner mij, dat zij schrif telijk hare- bestelling deed. Ik kan U den brief toonen". Na vlug een hoop brieven te hebben doorgebladerd, welke aan een lias bo ven zijn schrijftafel hing, had hij ge vonden hetgeen hij zocht. Het was een kort briefje van mejuffrouw Simpson, waarin die dame de heeren Browne gn Elder verzocht, een van hunne een voudige, zwarte koffers, grootte No. 2 prijs 30 shilling, aan haar adres in Southend te zenden. Een heer, die onlangs zulk een koffer bij de firma gekocht had, had ze haar gerecomman werken, het huishouden kunnen leeren, waartoe ze thuis vaak onvoldoende ge legenheid hebben. Aan de ontspannitig der arbeiders na huil dagtaak wordt de volle aandacht besteed. Naast de Philips' Schoolver- eeniging is er de Philips' Sportvereni ging, waar verschillende takken van sport en athletiek worden beoefend. Het Philips de Jonghwandelpark geeft gelegenheid zich te verpoozen te mid den van het prachtige Brabantsche na tuurschoon, terwijl een ontspannings fonds is gesticht om het personcdl uitstapjes te laten maken. De Philips' Harmonie geeft geregeld concerten, wel ke op hoog peil staan en zeer gewaar deerd worden. Voorts is een monumentaal Ontspan ningsgebouw gesticht, dat overdag in verschillende eetzalen aan 1200 perso nen gelegenheid tot schaften biedt; de tooneelzaal kan 850 toeschouwers be vatten; verder zijn er een bibliotheek, leeszalen, gymnastiek-, schaak-, dam-, en biljartzalen, benevens twee groote zalen voor verenigingen. Vergeten we ook niet even melding tc maken van de voortreffelijk geoutilleerde cabine vooi geluidsverstcrking en lichtprojectie. De onderneming huldigt bij het tref fen harer sociale voorzieningen niet het systeem, dat dit ten kostje van het peil der loonen moet geschieden. Integen deel! Het peil der loonen steekt uit boven dat van andere ondernemingen hier te lande en kan mede door de z.g. bij-voorwaarden, als toeslag vooi overuren, vacantie-regeling enz. den toets der critiek glansrijk doorstaan Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de vennootschap ook op sociaal gebied haar taak vervult op een wijze, welkt eerbied afdwingt Zij stelt zich op het standpunt, dat wat tu.n bate van de arbeiders gedaan wordt, tenslotte het bedrijf weer ten goede komt en omge keerd! Haar iedeaal is: in een gezonde onderneming gezond en gelukkig per soneel! CHINA. De Russen tarten. Het Nederlandsch correspondentie-bu reau in Den Haag verneemt van be voegde zijde Sedert het incident, betreffende den Chineeschen Oosterspoorweg, hebben de Sovjet Russen, die zich langs den Noord-Oostelijken grens van China be vonden, herhaalde malen de Chineezen deerd. De brief was tien dagen geleden geschreven. Er was een cheque voor het verschuldigde bedrag bijgevoegd, zooals uit het postcriptum bleek. Een tweede, naar mij dacht overtollig na schrift vermeldde, dat mejuffrouw Simp son den koffer wilde gebruiken tot het bergen van een photografietoestel. „Mijn eene, maar minst belangrijke vraag is daarmede beantwoord", zeide ik. „Kunt U mij ook eenigszins behulp zaam zijn in het beantwoorden mijner tweede vraag, betreffende den koffer dien U aart een zekeren mijnheer Har vey heeft geleverd Harvey, Harvey", moan pelde de koopman, terwijl hij met zijn vleezige hand over het voorhoofd streek. „Dat moet reeds langer geleden zijn, althans, ik herinner mij dien naam niet meer". Hij sloeg een groot, dik boek op dat op de tafel lag, en begon bladzijde na bladzijde om te slaan. Vlug gleed pijn vinger langs de lange rijen van namen. Ik sloeg hem opmerkelijk gade. De inkoop van mejuffrouw Simpson was voor mij van weinig beteekenis, maar of de eigenaar van den tweeden koffer bestond, en diens adres te weten te komen, dat zou eert succe9 geweest zijn. getart door aanvallen en strooptochten op hun gebied. Hunnerzijds hebben de Chineezen hun vreedzame en kalme houding niet verlaten. Volgens een telegram d.d. 1? Augustus van maarschalk Tsjang Hsoe. Li^ng, opperbevelhebber der Chinee- sche legers in Mantsioerije, hebben Je sovjet Russen de bedoeling, Chalanore te bezetten, teneinde de verbinding af tc snijden tusschen Hai en Man. In den namiddag van 16 Augustus tegen half vier, zijn zij een gevecht begonnen, dat tot bijna half acht 's avonds geduurd heeft. Dc verliezen aan Chineesche zijde bedroegen een officier en 25 s oldaten gedoodeen offij&er en meer dan een twintigtal soldhten werd gewond. In den loop van den volgenden nacht ten half vier hebben de sovjet Russen opnieuw de omstreken der kolenmijnen van Chalanore aangevallen. Bij het af zenden van dit telegram waren de ge vechten nog niet geëindigd. Volgens een telegram uit Pekinjg heeft een Chineesche divisie het bevel gekregen zich naar Mantsjoeli te bege ven, waar de militaire autoriteiten om artillerie- en cavaierie-versterklingen heb ben gevraagd. Het Chineesche officieuse nieuws agentschap zond Woensdag een tele gram uit Charbin, waarin het heet, dat boewel de laatste twee dagen aan de Mantsjoerijsche grens geen feiten van beteekenis zich voordeden, het toch duidelijk is, dat China en Rusland zich kalm op den oorlog voorbereiden. De Chileensche gezant te Washing ton heeft aan het Amerikaansche de partement van buitenlandsche zaken £en nota inzake het Russisch-Chineesch conflict overhandigd. Het departement verklaarde later dat aangezi-en in deze nota slechts het Chineesch standpunt wordt uiteengezet, de nota alleen voor kennisgeving in aanmerking komt. Berichten uit China bevestigen, dat een regiment Russische troepen over de Westelijke grens van (Wantsjoerije is 'gekomen. Zij werden ondersteund door 21 vliegtuigen en ge pantserde auto's. De „Daily Mail" verneemt uit Tokio dat de Japansche regeerimg verklaard heeft, dat zij zich niet zal mengen in het Chineesch-Russische conflict, zöolang de eigendommen en levens van de Ja panners in Mantsjoeli niet bedreigd wor den. Typhoon aan de Chineesche kust. Uit Hongkong wordt gemeld, dat in de omgeving van Tsjing-tsjing ern De heer Elder fronste de wenkbrau wen. „De man komt in dit boek niet voor", zeide hij, „het moet verleden jaar zijn geweest". Hij nam een anderen zwaren foliant ter hand en 'begon ook dezen haastig te doorbladeren. Eensklaps helderde zijn gelaat op. „Hier hebben wij een Harvey", zeide hij.' Mijn hart klopte onstuimig. Hij schoof mij het boek toe, en toonde mij den ingedragen post. Een zwarte koffer, grootte No. 1, was vijftien maanden geleden gekocht dooT een zekeren heer Eduard Harvey, scheepsdokter, en aan boord van diens schip te Southampton toegezonden. „Dat is niet mijn man," zei ik. doch schreef niettemin het feit in mijn zak boek op. Bovendien was de koffer in Parijs grootte No. 2. Mijnheer Elder doorbladerde met groote dienstvaardigheid nog een ver der halfjaar en sloot toen, het boek. glk behoef niet verder te zoeken", merkte hij aan, bwant omstreeks dien tijd begonnen wij pas dat soort kof fers te fabriceeren. Ze zijn nauwelijks anderhalfjaar in den handel". Ik bedankte hem zoo hartelijk als bij taijne groote teleurstelling slechts moge stige schade is aangericht door een typhoon. Terwijl de storm woedde, brak tot overmaat van ramp nog brand uit, waardoor tachtig huizen werden ver nield. In de nabijheid van Tsjing-tsjing zijn twee klein model Chineesche ka- nonneerbooten gezonken, terwijl door het vergaan van particuliere vaartui gen meer dan 30 Chineezen om het leven kwamen. Bovendien is ten ge volge van den typhoon een Chineesche passagiersboot vergaan. Het L nog niet bekend, hoeveel slachtofiers om het leven zijn gekomen. o AMERIKA. De „Graf Zeppeiin" te Los Angelos. De „(iraf Zeppelin" is te 4.30 uur, Amerik. tijd, boven Los Angelos gearri veerd. In verband met den mist kruist het luchtschip nog steeds boven de stad alvorens op het vliegveld Mains- field te landen. o BULGARIJE. Wolkbreuken en overstrooming^n. In het geheele land hebben wolkbreu ken groote verwoestingen aangewild A en het verkeer tijdelijk gestoord. Vooral de streek van Radomir is zwaar ge teisterd. Door het buiten de oevers treden der rivieren verdronken 13 per sonen. DUITSCHLAND. Generaal Liman von Sanders. Generaal Liman von Sanders, de op perbevelhebber der verbonden legers op het Schiereiland Gallipóli tijdens den wereldoorlog, is Vrijdag op 74- jarigen leeftijd te München overleden. Otto Liman werd 18 Febr. 1855 te Stolp (Pommeren) geboren als zoon van een landeigenaar. Hij koos de makelaarsloopbaan en werd in 1875 of ficier. In 1913 werd hij, ter gelegenheid van het regeermgsjubileum van den keizer, in den adelstand verheven als Leman von Sanders. In het zelfde jaar vertrok hij al$ hoofd van een militaire hervormi'ngscommissie naar Turkije; Ruslands verzet daartegen had geen re- Wrijf met de vingertoppen wat Purol fel 'n wasch daarna Uw W hoofd met^arm wateren gewone zeep lof nog beter n^efPu rol zeep. Herhaal dit zoo nu Idan. Uw^&tffdhuid wordt daardoor roosvrij, het Ihaai^acRoon en zacht en valt niet uit. lijk was. Zou hij de boeking over het hoofd gezien hebben Dat was sctiier niet aan te nemen. .jKurit U de koffers van elkaar onder scheiden vroeg ik. „Hebben zij alle maal verschillende sleutels?" „p, zeker", gaf hij ten antwoord. ,jwij dulden nooit, dat twee dezelfde sleutels onze fabriek verlaten. Feitelijk ligt aan het voortreffelijk slot, dat wij aan deze zwarte koffers maken, een der hoofdoorzaken, dat zij zoozeer gezocht zijn. Wij nummeren al onze sleutels. Ik zou oogenblikkelijk eik opgegeven nummer vinden, ingeval de klant een tweeden sleutel verlangen mocht". „Dus U nummert alleen de sleutels, niet het slot vroeg ik nadrukkelijk. „De sleutels, alléén de sleutels. Het slot te nummeren zou mijns inziens, geen waarborg tot veiligheid bieden". Dat verklaarde mij, waarom ik geen nummer had gezien, ik geloof dat het mij niet 7.00 gemakkelijk had kunnen ontgaan. Maar dat alles was nu, helaas doelloos voor mij geworden. Ik had geen voorwendsel om mijn bezoek te verlengen. Nogmaals betuigde ik den heer Elder mijn hartelijken. dank voor zijn minzaamheid en voor zijn genomen moeite, en vertrok. (Wordt vervolgd j.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1