ALBE^EEii NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGHVLAANDEREN Tfanspiieeieode heten Buitenland. Binnenland. Een kijkje in het rijk der techniek. FEUILLETON BRlSKENSSCHE courant VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 matinden 11.25 franco p. post f 1,40 Ad vertentieprjjs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM BLIEK 15E?«f breskens pj;W'0 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 L k Dinsdag- en Vrijdagmlddm f uur 37e Jaargang Zaterdag 24 Augustus 1929 Nummer 3456 OR A T1S verzekering gulden bi} levens- too gld. bij dood gld. bfl verlies gld. bij ver- ra gld. bij ver- s» gld. bij ver- gld bij -erl'es voor deabonné's tegen vjj iange ongeschikt- IJ door Vh vaneen hll lies van een 4N lies van een /h lies van een ongelukken voor: heid t.-jt werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger vi - Di risico van iiivens anijde verzekering is bij de herver :ekerdOrgevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Oravenhage. het werkstuk op een magnetisch voet stuk onwrikbaar wordt vastgehouden; even nog een blik geworpen in de ka mer waar de meetinstrumenten o.a. voor het meten van gaten en van assen ge controleerd worden, hetgeen geschiedt met Johanssen-meet-blókjes tot op het duizendste deel van een millimeter nauw keurig. Daarna komen we terecht in wat we bij eersten blik wanen de werkplaats te zijn van Vulcanus. den God van het Vuur en de Metalen, doch tot onze geruststelling vernemen we, dat dit de harderij is, waar de verschillende me talen tot op den verfeifcehten graad worden verhard, welke hardheid met een speciaal meetinstrument kan wor den opgenomen. Het verhitten geschiedt in gas- of electrische ovens, het afkoe len door dompelibg in een water- of. oliebak. Er staat een reservoir,' dat 2200 Liter raapolie bevat en even flitst ons de gedachte door het hoofd, hoe veel oliebollen hiermede wel zouden kunnen worden gebakken. Na dit „tusschenspel" komen we in de bankwerkerij, waar de onderdeden tot z.g. groepsplanmen worden gemon teerd; deze laatste zijn bepaalde, bij elkaar behoorendB onderdeden eener machine. In de montageruimte woriflen die groepsplannen dan tot machines sa mengesteld. Dit is de „kraamkamer" der machines, waar men ze langzaam ziet geboren worden. In de beproevingsruimte worden ten slotte de vervaardigde machines be proefd en eventueel gewijzigd. Merken we nog even op, dat er een aparte reparatiewerkplaats is en men op de norm a! i sa tieaf d eeling al de ge normaliseerde onderdeden der hier ver vaardigde machines vinden kan. Opzettelijk hebben we een afdeelmg nog niet genoemd, de afdeeling „Ge reedschapmakerij", omdat deze als hei ware een kleine machinefabriek op zich zelf is; verschillende machines, die we reeds hebben „ontmoet" vinden we hier terug. Hier worden onder rnjtfer gemaakt boor- en fraismallpn, matrijzen voor bakeliet en stempels voor ponsmachi nes. De boor- en fraismallen zijn hulp- gereedschappen, die het mogelijk maken vele duizende onderdeden zeer nauw keurig te boren of te fraizen. De stempels dienen tot het stampen van metalen onderdeden. In de bake lietmatrijzen worden - in de bakeliet- fabrieken - de honderdduizenden bake- lietouderdeeïen voor de verschillende radioapparaten geperst, b.v. de voorpla ten der luidsprekers. Men zal begrij pen, dat het vervaardigein van deze hulpgereedschappen voor de fabricage een uiterst fijn en precies werk is, want hun graad van nauwkeurigheid bepaalt dien van de verschillende onderdee- len en deze is beslissend voor de kwali teit der producten. (Wordt vervolgd.) en andere transpireerende lichaamsdee- len moet men behandelen met* Pu rol? poeder, als zijmjd' het meest afdoende middel daarvpor. Purol-Voet,- Toilet- en Kiiiderpoeder in Bussen van 60 c. en 1 gld. Bij iApoth. en Drogisten. DU1TSCHLAND. Regelmatige luchtschependiensten. Er bestaan plannen om op het vlieg veld Staaken, dat in verband met de uitbreiding van de Berlijnschje vlieg- havens waarschijnlijk de centrale vlieg- haven van de Duitsche hoofdstad zal worden, een groote ankermast voor luchtschepen te bouwen, waardoor het mogelijk wordt, dat niet allieen de Duitsche, doch ook de groote Engel- sche luchtschepen, die in de toekomst het verkeer tusschen Londen en Egypte Indië en Australië zullen onderhouden, op Staaken kunnen ankeren. De kosten zullen gezamenlijk gedragen worden door het Rijk, door Pruisen en door de stad Berlijn. Masten van hetzelfde type zullen gebouwd worden te Ismaila in Egypte, te Karachi in Britsch-Indië, te Montreal in Canada en op verschilden de andere plaatsen. Reeds eenige tijd geleden hebben te Londen onderhande lingen plaats gevonden over de route der Engelsche luchtlijnen over Berlijn. Voorts zijn reeds geruimen tijd bespre kingen hangende tusschen de Duitsche de Russische regeeriug en het Reichs- verband der Deutsche Industrie, over het instellen van een geregelden Transsiberischen luchtdienst Berlijn Tokio, met Duitsche Zeppelinluchtsche- pen. Bankbiijettenvervalscher geknipt. in den nacht van Maandag op Dins dag, zoo vertelt een Wolffbericht, heeft de politie te Berlijn-Weissensee een in val gedaan in een valsche munters- werkplaats, en den eigenaar, een zeke ren Hardamek, gearresteerd. Hij was voornemens 50-Markbiljetten na te ma ken en wilde, na vier maanden 'lang alles te hebben voorbereid, met druk ken beginnen. De politie vond cliché's proefdrukken, papier ir.et watermer ken en gereedschappen in zijn werk plaats, en verraste hein. terwijl hij met de loep in het oog en de graveerstift in de hand zat te werken. Reeds vroe ger had Hardamek wegens oankbil- jettenvervalsching 4i_. jaar tuchthuis straf ondergaan. o BRITSCH-INDIë. Een reusachtige safier. Een safier van ongekende grootte, naar wordt gemeld van duizend karaat^ zou zijn gevonden nabij Mogok en wel in een aan eenige arme Birmanen toe- behoorendc mijn. Deskundigen op het gebied van edelgesteenten te Rangoon kunnen de waarde van den steen niet schatten, maar zij zeggen dat deze sa fier de grootste edelsteen is, die in Birma werd gevonden sinds de vermaar de Noli Mauk-robijn. De grootste safier, die ooit in Enge land werd tentoongesteld, -was die wel ke op de expositie te Wembley te zien was en 916 karaat haalde. Die steen was gedurende lange jaren door een ambtenaar in een Britsdi-lndischen staat als presse-papier benut, zonder dat de eigenaar de waarde van het kleinood besefte. Gezegd werd, dat deze steen werd gevonden in de twaalfde eeuw Een deskundige in Engeland vertelde* dat een safier van duizend karaat zeker een buitengewoon groote steen was; die idie afmeting moest hebbeiv van> "een eendenei. Het gebeurde te Nieuwerbrug Op de vragen van het Tweede Ka merlid den heer Duys betreffende het optreden van de burgerwacht te Nieu werbrug (Z.-H.), in den nacht van 2 op 3 Juli. 1929, en liet hemen van maatregelen met betrekking tot de bur gerwachten, hebben de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw en van -29^ smaakt als room Dc bezoeker van de Philips' Fabrie ken te Eindhoven, wordt er steeds weer opnieuw door getroffen, dat bij de fabricage der gloei- en radio-f.ampen tal van ingewikkelde bewerkingen door machines worden verricht. Dit zijn dan ook inderdaad zeer vernuftig gecon strueerde machines, waarvan men, hun werk gadeslaande, bijna gelooven zou, dat ze niet alleen handelen", doch ook ,jdenken". - Daar zijn de hamermachitnès voor het wolfraam, het materiaal waarvan de gloeidraad is vervaardigd, de trek- machines voor de glazen buisjes, staaf jes en stengels van het binnenwerk der lamp, de sorteermachiines, de bal- lonblaasmachines, dié voor het aanbren gen van de steunhaakjes en het op- wikkelen van den draad, voor het in smelten van het binnenwerk, voor het luchtledig pompen en voor het vullen der lampen met een bijzonder gas en tenslotte die voor liet aanbrengen .van de huls. Al deze machines worden hier geconstrueerd in de eigen machine fabrieken vervaardigd, hetgeen tal van voordeden oplevert: de practische er varingen, in het bedrijf opgedaan, ver beteringen worden aangebracht, ter wijl van nieutye uitvindingen onmid dellijk profijt getrokken kan worden. En wanneer reparaties noodig zijn* is de machinefabriek, die over alle technische hulpmiddelen beschikt, in staat deze op de snelste wijze uit te voeren. De Philips' Machinefabriek is in den loop der jaren mede uitgegroeid tot een der grootste en best geoutilleerde van het geheele land. Bedroeg een jaar geleden de oppervlakte 5U00 m2, thans is deze reeds 15000 m2. Ook in deze cijfers vindt men natuurlijk een weerspiegeling van den geweldigen groei van het Philipsbedrijf. In de machinefabriek zelf zijn thans ca. 1000 arbeiders en ambtenaren werk zaam, terwijl nog een zeshonderd menschen direct of indirect aan de machinefabriek zijn verbonden, n.l. het personeel der teekenkamers en de bank werkers en andere vaklieden,die ar beiden in de kleinere werkplaatsen, welke toegevoegd zijn aan de fabricage- afdeelingen der gloeilampen-, radio- lampen-, glas-, apparaten-, bakeliet- fabrieken, enz. Een wandeling door de uitgestrekte ruimten der machinefabriek is bij uit 15. Dat antwoojd moest gezocht worden in 'Engeland, zoo mogelijk bij Paul Harvey zelf. Ik telegrafeerde naar mijn chefs en maakte toebereidselen, Parijs te verlaten. De jongelui in 't Grand Ho tel in het oog te houden, kon ik gerust overlaten aan den jongen detective, die in mijn plaats zou komen. Ik was van plan eerst naar Londen te gaan, daar mijn principaals te bezoe ken, de zaak met den koffer te con- stateeren en te Dover mijne nasporm- gen te beginnen. Paul -Harvey werd het - middelpunt van mijn gedachten; ik moest hem trachten te vinden en meer van hem zien te weten te komen. En vooral moest ik mij van dien man Verzekeren, alvorens zijn broeder tijd en gelegenheid vond, hem aan te raden om te vluchten. Genadige hemel, hau hij dat al niet reeds kunnen doen 'Nog dienzelfden avond vertrok ik naar Engeland. De reis scheen mij eindeloos te zijn, want ik werd schier stek belangwekkend. Men loopt dooi liooge zalen, waar door groote ramen het daglicht overvloedig binnenvalt. En in die /alen zien we reeksen moderne machines, van velerlei soort, vorm en grootte; stuk voor stuk worden deze 'machines clectrisch aangedreven, waar bij voor een goede beveiliging is zorg gedragen. Menschen en machines wer ken hier samen om weer nieuwe ma chines voort te brengen. \X'e nemen een kijkje in de gieterij, waar groene vlammen siaan ujt ide deksels der smeltkroezen, waarin ko per gesmolten wordt; in de smederij, waar een reusachtige hamer, onder oor- verdomend geraas gloeiend ijzer be werkt, waar geweldige knipscharen dik ke Ijzeren platen knippen, als waren ze van papier en ponsmachines, in een oogwenk, lieele hoeken er uit nemen. In de autogenelassclicrij siraalt het feilt licht der spattende vonkenfonteinen, waartegen de oogen der arbeiders door donkere brillen worden beschermd. Na in liet voorbijgaan nog even dc fitterij te hebben bezichtigd, die de zorg heeft voor de water-, stoom-, gas- en lucht- (druk en vacuum) leidingen in de fabriek, komen we in de grofbank- werkerij met de machines voor liet walsen en het electrisch punt-lasschen. We zien dan een kranig werkstuk van de koperslagerij in de edelgasfa- briek, waar zware bundels koperen pij pen, die lionderdvijftig atmosfeeren druk moeten doorstaan, gereed liggen voor een nieuw toestel voor het produceeren en behandelen van vloeibare lucht. Na dezen kleinen omweg gaat de tocht door de machinefabriek verder naar de fraiserij, waar op tientallen van fraisbanken schroefdraden, gleh- ven en veelsoortige groeven in liet har de ^taal worden aangebracht. Met be wondering bekijken we de banken, waai aan gecomoineerd, van drie kanten te gelijk, kan worden gefraisd, de meer- spilljgc boormachines, de gecombincer de boor- en tap-machines, en de z.g. copieerbanken. in de draaierij treffen we aan dc instrumentmakfcrsbanken, dc revolverbanken, waarop zes verschillen de bewerkingen kunnen worden verricht door in een cylinder, te vergelijken met de kamer van een revolver, zes di verse werktuigen te plaatsen. Wc Ieeren het onderscheid tusschen lialf-automa- tische machines en volautomaten, welke laatste zonder „toezicht" en als liet ware „zelfstandig" werken en we zien telkens de oliefonteinen, die oliestort baden op het werkstuk spuiten. Dan volgen de schaverij, met de sleeschaaf banken en draaiende earousselbanken de slijperij met de slijpbanken, waarop verteerd door ongeduld. X. Zoodra ik Londen bereikt, en aan ons kantoor een bezoek gebracht had, begon ik mijn verdere nasporingen. Voor mijn vertrek uit Parijs had ik per post een bripfje van den heer Arthur Harvey ontvangen. Het luidde: Mijnheer! Ik was vanmorgen buiten mijzelven en gedroeg mij als een gek. Ik kan mijn gedrag alleen verklaren en ver ontschuldigen door de opgewonden heid wegens den schrikkelijken toe stand, waarin ik zoo onverwacht wem geplaatst. U zult dat zeker in aanmerking willen nemen en inij mijn onbeleefdheid niet euvel duiden. Want ondanks alles, moet ik U verzoeken, in ons belang werk zaam te zijn. Alles is beter dan die afgrijselijke onzekerheid. Ik blijf tot nader bericht in Hotel Paix. Hoogachtend, Arthur Harvey. De arine jongen! Kon men rond- borstiger en eerlijker een verontschul diging aanbieden? Ik vergaf hem gaar ne zijne overrompeling, want, als mijn veronderstelling juist was dan bevond hij zich in een hoogst pijnlijken toe stand, Zoo dacht ik, zeer tevreden over mij zelven, overtuigd, dat ik nu het juiste spoor ontdekt hail, terwijl ik inderdaad er verder van af was dan ooit. De eigenaar van den koffer heette „Paul". Ik nam uit mijn zakboek het papierstrookje, waarop ik uit 't geheu gen de letters P. H. had: nageteekend, welke ik op het witte passagiersgoed- briefje „Greenwich naar Southend", had gevonden. Ik legde het vlak naast den brief en vergeleek zorgvuldig de P. van de onderteekening met de P. van het facsimile. Het was van dezelfde hand, daar viel niet aan te twijfelen. Nu zocht ik ir. den brief naar een hoofd letter H. Hier was er een, in het woord „Hemels". Ze geleek op mijne H. als twee druppels water. Het viel mij niet moeilijk den naam aan te vullen. De naam van den brief schrijver, zoowel als die van den eige naar der koffers was Paul Harvey. Hij was een bloedverwant, misschien een broeder van Arthur Harvey en de ver moedelijke moordenaar van de oude juffrouw. Ik voelde, dat ik alle reden had met mijn succes tevreden te zijn. De mis daad was waarschijnlijk Zondagavond gepleegd. Maandagavond te half zeven had ik voor het eerst er van gehoord. Dus heden, Woensdagvoormiddagj wa ren er nog niet ten volle 48 uur ver streken, eer het te mijner kennis kwam en ik kende reeds den naam der ver moorde, de plaats der misdaad, vele om standigheden, welke onmiddellijk met de diaad in verband stonden,, en zeffs den naam en de tijdelijke .verblijf plaats van den vermoedelijken->moorde naar. Ik zag nu mijn veronderstelling be vestigd, dat mejuffrouw Simpson eerst van de misdaad vernam, toen de kof fer, dien zij abusievelijk voor den haren hield, aan het douanekantoor openge maakt werd. Welke redenen zij had, ter stond den dader te gissen, dat kon ik "vooralsnog niet beoordeelen. Maar klaarblijkelijk had zij juist ge redeneerd en hare eerste opwelling was geweest, een familielid van haar ver loofde, hoogstwaarschijnlijk zijn broe der, te beschermen. Een merkwaardig krachtigen wil be zat dat Engelsche meisje! Natuurlijk kwam het er op de allereerste plaats op aan, het antwoord te vinden op de vraag: „Hoe en waarom is de daad gepleegd üp Vrijdagmorgen, op een uun dat er nog geen klanten te verwachten waren, begaf ik mij naar het magazijn van de heeren Browne en Elder, kof fer-fabrikanten, Cheapside 117. Ik vroeg of ik een der heeren patroons kon spre ken, en gaf mijn kaartje af. Alvorens verdere stappen te doen, wilde ik nog trachten mij zekerheid te verschaffen, omtrent het werkelijk bestaan van Paul Harvey, dien ik mij uft den „PauJ" in Arthur Harvey's brief gefabriceerd had. Ik werd geleid in een kantoortje, waar den heer Elder, een gezet, zelf bewust zakenman van middelbaren leef tijd, mij ontving. Klaarblijkelijk bezat hij een winstgevende zaak. Des te be ter voor mij. Hoe uitgebreider de han del, des te nauwkeuriger is de boek houding. Waarschijnlijk zou ik de noo- dige informaties hier kunnen bekomen. Onderweg h ad ik nog in beraad ge staan, of ik mij zou voordoen als een nieuwe klant, door mijnheer Harvey ge recommandeerd, of dat ik ridderlijk die hulp zou vragen, welke ik in mijn quali- teit a,ls de detective behoefde. Ik koos den laatstgenoemden weg, als den een- voudigsten, om tot het doel te geraken. Ik beschreef den zwarten koffer, dien ik te Parijs gezien had, zoo nauwkeurig mogelijk. De eer Elder In kende het artikel tersli uo. (Wordt vervolgdl.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1