200 100 75 40 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 00 20 ii zwarten kuiler. Zomersproeten Buitenland. Binnenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franca p. past f 1,40 A d v er t e n 11 e p r Ij s t a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Orukker-Ultgever J. C. LE BLEU toorheen E. BOOM-BLIEK Telefoon RRFSKFNS Poitflro No. 2t K E B 14 E IN S 7()179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot alter! v k Dinsdag- en Vrjjdagmiddpg 1 uur 37e jaargang Woensdag 21 Augustus 1929 Nummer 3455 GRATIS verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. bij dood door een ongeluk. gld. bij verlies van een hand of voet. gld. bij ver lies van een oog. gld. bij ver lies van een duim. gld. bij ver lies van een wijsvinger. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering isberverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Gravenhage. DUITSCHLAND. De wereldreis van de Zeppelin. Het Duitsche luchtschip „Graf Zeppe lin", dat Maandagochtend Sh 50m bo ven liet vliegveld Kasimugara, bij Tokio, verscheen, is daar te 9h lOm vlot geland. Typhusepidemie. Sedert zeven Augustus heerscht te Weissenburg in Beieren een typhus epidemie. Totnutoe zijn 52 personen door de ziekte aangetast. Een kind, is gestorven. Twee ambtenaren van de gezond- heidspolitie, die Vrijdag te Weissenburg waren, hebben de gemeentelijke autori teiten er opmerkzaam op gemaakt, dat de epidemie zeer ernstig is, daar men den oorsprong nog niet heeft kunnen vinden. Een afschuwelijite misdaad. Sinds Maandagmiddag was de Ber- lijnschc recherche druk in de weer om een elfjarig meisje, liilde Zopetnick, de dochter van een ambtenaar van de rijksbank, te zockent dat spoorloos ver dwenen was. Den geheelen middag had zij met vriendinnetjes in de omgeving van haar woning aan den Sachsenplatsz gespeeld en in- en uitgeloopen op een nabijgelegen bouwwerk, waar een groot winkelhuis wordt opgetrokken. Tevergeefs had de politie dit geheele gebouw doorzocht, nabijgelegen vijvers en vaarten afgedregd, met speurhonden gezocht. Het kind was en bleef zoek. Vrijdagmiddag betraden enkele ar beiders een nog niet afgewerkten kel der van het in aanbouw zijnde huis. Toevallig kwamen zij op een p.ek, waar het zand onder hun voeten meer mee gaf dan elders. Zij gijngen aait liet graven en stootten weldra op een men- schelijk lichaam, dat bleek het lijkje te zijn van het gezochte kind. Up welke wijze de moord begaan is, kon nog niet worden vastgesteld; ook is nog geen spoor gevonden van den moordenaar. Onder de bevolking heerscht groote verontwaardiging over deze gruwelijke misdaad. o CHINA. Het conflict met Rusland. Uit Maiitsjoeli wordt gemeld, dat een troep Russische cavalerie en artil lcue, bestaande uit 7UO man, een inval gedaan heeft in het station Jarainoi aan den Chinceschen Uosterspoorweg FEUILLLTUN 14. Het was mijnheer Harvey. Hij duwde mij in de kamer terug en volgde mij op den voet, eer ik nog recht wist, wat zijn bedoeling was. Zijn gelaat en geheel zijn man ter van doen verried -hevige opgewondenheid. „Ik mis een brief", zeide hij. ,-lk geloof, dat ik hem op' de trap heb laten vallen, ja, ik weet stellig dat het zoo is. U stond boven op den overloop. U moet gezien hebben, dat hij uit mijn zak viel". „Dat is zoo", zeide ik bedaard, „ik ontken het niet". „En u heeft item opgeraapt „Dat spreekt van zelf". „Dat was goed. Wees zoo goed hem mij terug te geven. Het spijt mij, u gestoord te hebben". „Zoo eenvoudig is die zaak evenwel toch niet", hernam ik. ,_,Ik vrees, dat ik u den brief niet kan teruggeven, mijn heer Harvey". u km. teil Z.O. van 'Mantsjoeli De Cliiiieesclieii beantwoordden het vuur. Een aantal personen, waaronder 10 ourgers, werden gewond. Naar gemeld wordt hebben nieuwe botsingen plaats gehad tusschen Rus sische en Chineesche troepen teil N.W. van Pogranitsnaja. Na een korststonJig geweervuur trokken de Russen terug. - Uit Moekden wordt gemeld, dat de Tsjang Hsjoe Liang bevel gegeven heeft tot mobilisatie van vijf nieuwe brigades, waaronder een brigade cava lerie. - Volgens het officiecle agentschap Tass heeft Karachan, de plaatsvervaai gende commissaris van buitenlandsche zaken, aan vertegenwoordigers der Sov jetpers meegedeeld dat als gevolg van het optreden der Chineesche autoritei ten de toestand van den Chitieeschen Oosterspoorweg zoo ernstig is dat deze een volledigen ondergang nadert. Hij waarschuwde alle vreemde regeeringen zoomede alle personen en instellingen die in de termen vallen zaken-transacties te doen niet den Chineeschen Ooster- spoonveg, dat de regeering der U.S.S.R na de inbeslagneming der lijn door de Chineesche autoriteiten geen enkele transactie zou erkennen met betrekking tot de lijn, uitgevoerd door de Chinee sche autoriteiten of door deze benoemd personeel en ook geen enkele verplich ting zou erkennen voor deze lijn door die autoriteiten aanvaard. Officieel wordt gemeld, dat 10.000 man Russische troepen met machinege weren en 30 veldkanonnen Vrijdag aan weerszijden van Mantsjbeli de grens zijn overgetrokken. Hun doel is blijk baar Chailar. De radioverbinding met Mantsjoeli is niet verbroken. AMERIKA. Professor ter dood veroordeeld Te Columbus in Ohio is professor Snook, oudrhoogleeraar aan de Univer siteit van Ohio, wegens moord op een jonge studente, ter dood veroordeeld Het lijk van het meisje werd in Juni op een schietterrein bij Columbus ge vonden. De professor bekende na een verhoor van 24 uur, dat hij hét meisje van het leven had beroofd, omdat zij gedreigd had zijn vrouw en zijn dochter te doodeii, ais hij met deze ging week enden". Hij had haar inet een hamer geslagen, doch alleen om haar bewuste loos te maken. Volgens prof. Snook was er een verhouding tusschen hem cn „U kunt mij den brief niet terug geven Wat wilt u daarmee zeggen „Dat ik hem als bewijsstuk moet bewaren". „Dwaasheid! Het is een particuliere brief; u heeft het recht niet dien aan te raken". „ik heb hem nog niet geheel en al gelezen, mijnheer, maar ik heb noeg van den inhoud gezien, om te weten, dat hij van het allerhoogste belang is, wanneer ik voor u werken zal, moet ik den brief behouden, zoo niet „Welnu, wat dan „Da.i moet ik hem de politie ter hand steiien". „Dus u weigert in elk geval, mij hem terug te geven „In elk geval". Geen seconde daarna lagen wij op den vloer met elkaar te worstelen. De Engelschman was opeens op mij toege sprongen, had mij van de been gerukt en onder het vallen had ik hem meege sleurd. Ik was ten eenenmale over rompeld geworden. Hoe had ik van een man van zijn stand en van zijn ont- tviKkeling zulk een onverhoedschen aan val kunnen verwachten Hij was klaar blijkelijk geheel en al radeloos en vast besloten, hem goed- of kwaadschiks het mcisjje ontstaan, tengevolge van wederzijdsche belangstelling iu boeken. BELGIE. Jacht op slangen. Te Luik zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag twee slangen van een cir cus, nadat zij een ruit hadden verbrij zeld, uit hun hok gekropen. Een der reptielen werd in de staltent rondom een prachtigen hengst ter waarde van 25.000 frs. teruggevonden en gevangen. Het paard was doodgedrukt. De tweede slang was in de tent der wonderdieren geraakt en verteerde, toen zij werd ont dekt, gezapig een schaap met zes poo ten. Men moest een half uur strategisch te werk gaan om het rondom een wa gendissel geslingerde vijftien meter lange serpent meester te worden. Gevaar voor het duin. In de omgeving van Knocke alsook nabij Oost-Dui-nkerke, Coxyde en De Panne, waar de Noordze.ed,uin«en op sommige plaatsen een paar kilometer breed zijn, wordt thans in zulke mate aan villabouw gedaan dat die laatste ongerept gebleven deden van het Vlaamsche duinenlandschap gevaar loo- pen spoedig reddeloos verloren te gaan. lusschen De Panne en de Fransche grens strekt zich de eenig-mooie „Zand zee", een ware Sahara in maniatuur nog ongeschonden uit, maar te Coxyde heeft men reeds een autobaan aange legd naar den top van den Hoogen Blekker, het hoogste der Vlaamsche duinen. Daar de verzoeken om bescher ming van deze ernstig bedreigde stuk ken natuurschoon, ingediend door de Vlaamsche vcreeniging tot Behoud van Natuur- en Stedenschoon en den Vlaam schen Toeristenbond, tot dusver, ten gevolge van het ontbreken van afdoen de wetsbepalingen op <lit gebied, zon der resultaat bleven, heeft de „Gommis sion royale des monuments et des si tcs" zich thans op haar beurt tot den minister van kunsten en wetenschappen gericht, ten einde te bekomen dat de gemeenten der kuststreek op krachtige wijze zouden aangespouid worden van de met verdwijning bedreigde duinen alles te redden wat thans nog te red den valt. v ï'.lwijnen sp tedig door een pot Sprutol "Bij alle Drogisten te behouden. „Je hebt hem bij je", knarste hij tusschen de tanden, „en ik zal je wur gen, om hem terug te krijgen". Wij wentelden over den grond en stieten daarbij met kracht tegen de meubels. Ik was bang dat het lawaai de kellners naar boven zou doen komen. Gelukkig lag mijn kamer in een zij vleugel en duurde de worsteling slechts een paar minuten. Den Engelschman verlieten de krachten veel eerder, dan ik bij zijn athletischen lichaamsbouw had vermoed. De eerste hevige aanval scheen hem geheel en al te hebben uitgeput. Ik verweerde mij met ver dubbelde energie en ik slaagde er spoe dig in, zijne handen van mijn hals te verwijderen. Een oogenblik later ston den wij beiden overeind; de tafel had den wij tusschen ons. „Dat is u mislukt, waarde lieer",, hijgde i,k. „Geef het maar op. Ge zult den brief niet bekomen. Zoo aan stonds kunnen de kellners hier zijn. Maak u liever van te voren uit de voe ten". Aarzelend bleef hij bij de deur staan „[Voor of tegen vroeg ik,j „wat kiest gij „Ik weet het niet", stamelde hij „lk zal u schrijven Onderneem nog ZWITSERLAND. Bergongelukken. Uit Zerm.itt wordt gemeld, dat de twee dames Sjess uil Freiburg,j de- dochters van Justizrat Siess, den Mat- terhorn bestegen in gezelschap van een gids en van een bekend Alpinist,, dr. Beauclair uit Freiburg. Bij het afdalen zijn op een hoogte van de Solvay-hu' dr. Beauclair en de twee dames, die aan hetzelfde touw verbonden waren, in een diepte van ongeveer 200 meters gestort, waar zij dood bleven liggen. De red dingscolonnc van 12 man is uit Zermatt vertrokken om de lijken te bergen. - De vrouw van den hoofdredacteui Miessner uit Berlijn is, toen zij met haar man een uitstapje in het Etzda) maakte, op den Langenfeld op een voet pad uitgegleden en van een 40 M. hooge rots gevallen. Zij bleef zwaar gewond liggen en overleed een half uur later. In het Karwendelgebergte is bij Stausen-poch des avonds de heer Schür- nagel uit Berlijn eveneens verongelukt. Na lang zoeken werd hij met talrijke verwondingen gevonden. Voorts is in het Wettersteingebergte een nog on bekende man van naar schatting 30 tot 35 jaar verongelukt. ROEMENIë. Een ontploffing. Een Wolffbericht uit Boekarest meldt dat Zaterdagnacht in het petroleumge- bied van Moreni, waar de brand nog altijd voortwoed, weer een ontploffing heeft plaats gehad, waardoor vijftien arbeiders gewond werden. De ontplof fing ontstond waarschijnlijk door on voorzichtigheid bij het graven van een nieuwen tunnel voor het blusschings- werk. Telling van het verkeer in het geheele land. In verband inct een doelmatige uit voering zoowel van het Rijkswegen- plan als van de provinciale weg|en- plannen, is door den Minister van Wa terstaat bepaald, dat gedurende zeven niet a chtereenvolgende dagen in het ge heele land een telling van het verkeer zal plaats hebben zoowel op de op het Rijkswegenplan voorkomende Rijkswe gen als op de op de provinciale wegen plannen voorkomende provinciale we gen. Deze telling zou worden gehouden niets, alvorens gij tijding van mij hebt". Ik bewilligde er in en hij verwijderde zich. Nauwelijks was hij vertrokken, of een kellner klopte aan de deur en vroeg mij met ontsteld gelaat of er iets voorgevallen was. „Ik heb de sofa naar het raam ver schoven om te zien of ik dan meer licht zou hebben", loog ik, „maar ik geloof dat het 't beste zal zijtgyllj ze blijft staan waar ze nu staat". IX. Ten tweede male haalde ik mijn kostbaren brief te voorschijn en spreid de hem voor mij uit; maar eerst sloot ik de deur weder af, want inijn driftige Engelschman kon het nogmaals in het hoofd krijgen, mij te overvallen. Met de grootste opmerkzaamheid las ik den brief ten einde en herlas hem toen opnieuw. Ik kon liet maar niet gelooven dat het een echt geschrift was en dat ik mij inderdaad bevond in hei bezit der feiten, welke het bevaltp. De merkwaardige brief luidde: Waarde Arthur, lk ben radeloos. Ik weet niet, wat te doen. Je moet mij helpen. Door een abuis van den kruier moet mijn koffer met dien van mejuffrouw Sitnp son verwisseld zijn, toen wij gisteren samen Charing Cross verlieten. Ze zijn op Zondag IS Augustus, Dinsdag 27 Augustus, Zaterdag 7 September, Don derdag 12 September, Woensdag 18 September, Maandag 14 October en Vrijdag 18 October. De telling zal betreffen alle verkeer over bovengenoemde wegen, dus niet alleen alle soorten rij- en voertuigen, doch ook wielrijders, voetgangers en los vee. lil verband hiermede zullen op ge noemde data op vcrschiilfcnde punten van bovengenoemde wegen van 's mor gens 6 tot 's namiddags 8 uur personen zijn geposteerd, die op daartoe bestem de staten aantcekening houden van het hun passcerende verkeer uit beide rich tingen. Deze staten moeten na afloop van eiken tellingsdag worden toege zonden aan den opzichter van den Wa terstaat in hun ressort. Prinses Juli na is gaan kampeeren. Prinses Juliana .s Maandagmorgen met eenige harer v..ene..,. c gaan kampeeren op net ie.rein a„,ter het „Aardhuis". Er is toezient van de rijks politie. Corrie Leibrand zwemt over het meen van Genève. Na 35 uur 43 mijn. en 37 en U/3 sec. gezwommen te hebben bereikte mej. Corrie Leibrand Donderdagavond onder een daverend gejuich van het in d ichten getale toegestroomde publiek Genève. Op 3 K.M. afstand van Genève waren de vertegenwoordigers van twee ver schillende zwemvereenigingen mej. Let- brand tegemoet gekomen om beiden ■bij haar aan te dringen op hun lan dingsplaatsen aan wal te stappen. De moeilijkheid werd opgelost, door dat besloten werd, dat onze landgenoote bij de „Pomoire", een voor Genève belangrijke historische plaats, zou lan den. Iedereen was verbaasd over de na bijna 36 uur zwemmen, buitengewo ne conditie van Corrie Leibrand, die bij haar aankomst nog glimlachend een door de gezamenlijke Geneefsche zwem vereenigingen aangeboden bouquet bioe men kon aannemen en gedurende den geheelen weg met grapjes en vaderland sche liederen zichzelf moed inpompte. clkaaf' in uiterlijk volkomen gelijk en dcror de drukte is de bagage klaarblijke lijk in de war gekomen. Arthur, ze mag mijn koffer niet openmaken. Ik ben verloren, als ze dat doet. Ik heb naar je te Southend getelegrafeerd en kreeg per draad ant woord, dat je te Parijs waart. Waarom Wat is er gebeurd? Ik ken haar adres te Parijs niet en smeek je in 's He mels naam, haar van mijn koffer af te houden. Zend hem mij terstond te rug, dan zal ik haar den haren stu ren. Ik zal op de bekende plaats bij den ouden neger er op wachten. In groote bezorgdheid. Je Paul. - P.S. Stuur ntij vooral omgaande den koffer. Zij mag hem absoluut niet zien. Ik reken op je hulp". Dus hier was de volledige bevesti ging van mijn veronderstelling, welke Arthur Harvey reeds juist had genoemd Volgens dezen brief scheen net, als of die verwisseling heel toeva.l.g plaats had gehad. Drukte en gedrang aan liet spoorwegstation, een kleine vergissing bij liet verladen der bagage, een visi tatie der douanwu ttr een zorg vuldig uitgedacht plan valt in duigen. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1