200 11 i>'ii van èii zwart 11 bi; Purol bij doorzitten en stukloopen ^er Huid. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN "Getallen op hei veld van eer" in Propaganda voor Z.-Vlaanderen. Bemesting van gras land in den zomer. SKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.23 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 3 5 regels 75 cent Elke regel meer 13 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J, C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK BRESKENS T cletoon No. 21 Poitfiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrtydagmiddrj? X uur 37e jaargang Zaterdag 17 Augustus 1929 Nummer 3454 OR ATI S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens- jli gld. by dood lange ongeschikt- Illy door heid tot werken. een ongeluk. De risico van bovenstaande verzekering ishervg p gld. by verlies pa gld. by ver- ié gld. by ver- ap gld. by ver- h van een fty lies van een 4y lies van een /h lies van een hand of voet. oog. duim. wijsvinger, ekferd by de Ongevallen-Verzekering-Maatschappy „Fatum" te 's-Qravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger Nu men in Zeeuwsch-VIaanderen een nieuwe bron van bestaan tracht aan te boren, is het noodig. de aan dacht te vestigen op het voeren van doelmatige reclame. De noodzakelijk heid hiervan behoeft wel niet nader te worden aangetoond. Het gaat er alleen om, na te gaan, hoe die propaganda zal worden aangevat, plaatselijk of gemeenschappelijk. De keuze kan niet moeilijk zijn. Alleen gemeenschappelijk is iets te bereiken. Wel zullen de bezwaren om tot samenwerking te komen groot zijn, misschien zoo groot dat ze onover komelijk li|ken, toch zal men dienen onafgebroken in die richting werkzaam te zijn. De aangewezen lichamen, om die samenwerking te zoeken en de pro paganda te voeren, zijn de plaatselijke V. V. V.'s. Alle gemeenten, die er maar eenigszins voor in aanmerking komen, dienen een dergelijke vereeniging in het leven te roepen. En door gemeen schappelijk optreden zal worden be reikt wat een enkeling niet kan ver krijgen. Echter, voor het voeren van goede reclame zal men over een flinke kas dienen te beschikken, al is onze ligging ten opzichte van vreemdelingenverkeer ook nog zoo gunstig. Om een idee te geven van wat sommige landen besteden aan propaganda, alleen in Amerika, bezie men het volgende overzicht: Duitschland Engeland Italië Zwitserland Frankrijk Zwedén f; 800.000 1.125.000 625.000 625.000 750.000 250.000 Nederland, dat ongeveer met Zwe den op één lijn is te stellen, zou dus voor reclame 250.000 moeten uit trekken. De A. N. V. V. die de lei ding in dezen heeft, beschikt voor het voeren van propaganda, in totaal over de som van f -15.000, waarvan boven dien het materiaal moet worden aan geschaft. Voor Amerika is zoo ongeveer f3000 beschikbaar. In verhouding tot andere landep is dit bedrag natuurlijk veel en veel te klein. Toch brengen de Amerikanen reeds ruim f 3.000.000 in ons land. De propaganda voor Zeeuwsch- VIaanderen kan natuurlijk op zeer be- 1 13. FEÏULLKTON ^Permitteer mij, dat ik 111 dit punt met u van gevoelen verschil-", zeide ik. Mejuffrouw Simpson is volkomen in staat, min of meer samenhangend de autoriteiten door onjuiste gegevens te misleiden; dat heeft de Fransche politie reeds lang bespeurd. Wanneer u de jonge dame nog mocht spreken, zult u er wel aan doen, haar aan te raden, erg voorzichtig te zijn". ,(jU wilt hiermede toch niet te kennen geven, dat mejuffrouw Simpson waai- schijnlijk vanwege de- polijtie ernstig lastig gevalled zaj worden vroeg Engelschman opgewonden. „Zij heeft heel wat meer te Vreea antwoordde ik dróogjes. „Lieve hemel, (lat is om gek te Worden!" riep mijnheer Harvey ont steld. „Wat moeten wij dan doen Ik zal niet gelooven, dat die onzalige ge schiedenis mejuffrouw Simpson op eeni- gerlei wijze in gevaar zou kunnen bren gen. Alleen de gedachte daaraan is scheiden voet ^worden ingezet. Maar hoe eenvoudig men de zaak ook aan pakt, men zal in de beurs moeten tas ten, het spierinkje om den kabeljouw te vangen. Alleen, men neme het spie rinkje niet al te klein. Bovendien zal dan steun van over heidslichamen niet uitblijven. Niet alleen de gemeentebesturen, ook bijv. de K. v. K. willen helpen. Die te Middelburg verleende deze week aan de verschillende V. V. V.'s eveneens een bijdrage. Onze K. v. K. te Neuzen, die reeds vaak heeft getoond een open oog te hebben voor de behoeften van hare streek, zal hierin zeker niet achterblijven. Niet te lang talmen, maar eens gezind aanpakken, en de resultaten zullen niet uitblijven. De afkeer en hevige weerzin jegens een van de meest verfoeilijke en on- menschelijke zoowel als mensch-onwaar- dige oorlogswapens, de duikboot, is steeds groeiend en het oogenblik is niet ver meer, dat de werefd dit la faards-wapen, dit werktuig van den sluipmoordenaar zal hebben opgeborgen voor goed. Voor een kruiser, een pant- serschijp, een torpedoboot is in een of ander opzicht nog iets ter verdedi ging te zeggen. Het zijn meestal snel e, krachtige schepen, ze zijn openlijk en komen eerlijk voor hun doel uit: strijd voeren. Zoo noodig: verdedigenVoor den duikboot is geen enkel goed woord te zeggen; zijn bedoeling is: zichzelf onzichtbaar maken en aldus zijn prooi beloeren en bespieden en vanuit hin derlaag aanvallen en vernietigen. En afgezien natuurlijk van de moedige,' kranige kerels die zich in deze drijvende doodkisten wagen, blijft er niets flinks, niets kranigs, niets eerbied-afdwingends over van dit misselijke wapen, dal tijdens den oorlog weerlooze koopvaar dijschepen ongezien in den grond boor de. En dat zelfs in vollen vredestijd herhaaldelijk slachtoffers blijft eisénen. Het wapen keert zicli tegen hen, die het bedienen, hoe onschuldig die ook mo. gen zijn aan de bedoelingen,, die dit in ij voor mij een ware foltering. Ik ver zeker u plechtig, en bij al wat heilig is; zij is totaal onschuldig „Dat betwijfel ik niet", hernam ik, „maar als d at zoo is., dan maakt zij zich dus tot medeplichtige, en mede plichtigen zijn niet onschuldig!" De arme kerel! Tot nu toe had hij zich dapper gehouden, maar het denk beeld, dat zijn verloofde eenig leed zou kunnen geschieden, scheen hém ten diepste te ^schokken. „Wat wat verlangt U, dat me juffrouw Simpson doet", stotterde hij. „Zij voige slechts uw voorbeeld", gaf ik plompverloren ten bescheid. „Geen onwaarheden, geen draaierij, maar alles opreent beantwoorden, waar toch naar waarj*jd gevraagd wordt". Hij greep mijro hand. „U .heeft gelüj^t zeide hij 'érnstig. „Ik zalMLjtond^Hk haar toegaan en haaucgjPPt hoSBIich voortaan moei n. Dwaasreid! Hare onschuld 'spoedig aan den dag komen, en u moet mij helpen, dat zulks gebeurt. Tot dat doel ben ik hier gekomen. Ik verlang, dat u het geval voor mij onder zoekt, en de politie in het oog houdt. U moet te weten zien te komen,- wat zij te weten komt en, zoo mogelijk, nog meer. U zult mij alles inededeelen,- wat u ontdekt of meent Ije ontdekken ISllg T de haai^et JÏ| gedMc: ■éfm moefsp mnpf tr wapen aankleven. En de lange lijst van „gevallenen op het veld van eer". in vollen vredestijd is een aanklacht van ongemeene felheid en een onaf wijsbaar en dwingend betoog voor de afschaffing van dit sluipmoordenaars- wapen. Men bezie deze fraaie dooden- lijst: 23 Maart 1922: Britsche onderzee boot zinkt dóór botsing met een andere Britsche duikboot in het gezicht van Gibraltar. 23 dooden. 21 Augustus 1923: Japansche duik boot zinkt nabij een dok te Kobe, in Japan. 85 dooden. f 10 Januari 1924: De Britsche duik boot L-24 aangevaren door een Britsche kruiser in de nabijheid van Portland (Eng.) 43 dooden. 19 Maart 1924: Japansche onder- boot aangevaren door Japanschen krui ser in het gezicht van Sasebo, Japan. 49 dooden. I Sept. 1925: Italiaansche onder zeeboot Sebastiano Veniero vergaat bij Sicilië. 50 dooden. 25 September 1925: Amierikaan- sche onderzeeboot S-51 zinkt bij Block Island, R.I., door aanv-ariing met s.s. City of Rome. 33 dooden. t 17 December 1927: Amerikaansche Onderzeeër zinkt in hjet gezicht van Provincetovvn, Mass., door aanvaring met kustvaartuig Paulding. 40 dooden. 6 Augustus 1928: Italiaansche on derzeeboot F-14 zinkt in de Adriatisehe zee bij aanvaring met torpedojager. 31 dooden. 3 October 1928: Fransche onder zeeboot Ondine zinkt in den Oceaan. 43 dooden. November 1928: Britsche duikboot Monitor zinkt bij Maidstone (Eng.) 00 dooden. iJuli 1929: Britsche onderzeeboot H-47, zinkt na aanvaring met de L-12 op de kust van Wales. 23 dooden. en ik hoop zeker, dat het resultaat van uwe nasporingen mijn verdenking zal logenstraffen". „Moet ik daaronder verstaan, mijn heer, dat u mij officieel in deze zaak wenscht werkzaam te zien Dan moet ik er mijn patroon van in kennis stel len". „Doe dat zonder tijd te verliezen". ,y,Op 't oogenblik ben ik niet vrij, maar ieder ander kan hier mijne plaats vervangen. In een zaak van zulk een groot belanjgj ik maakte een bui ging zonder den zin te voi tooien. Mijnheer Harvey nam zijn hoed en draaide dien verlegen tusschen zijn vin gers. ,ylk wensch nog één ding te zeggen* voor ik vertrek", zeide hij met zekere aarzeling, ,,ik beschik slechts over ge ringe middelen, en het zou misschien verstandiger zij'n van te vonan &De voorwaarden te bepalen", viel ik hem schielijk in de rede. „Mijn chefs zullen u een prospectus doen toekomen, welks inhoud u ongetwijfeld bevredigen zal, mijnheer". Met deze woorden geleidde ik hem de kamer uit. Boven aan de trap bleef ik staan en keek hem na. Langzaam, als in gedachten verzonken ging hij naar beneden. Bjj een kromming van de trap vertraagde hij zijn schreden nog En deze lijst van gevallenen, in vre- destijds, is lang niet volledig! In Ame rika is men nu zoover, dat men erkent dat de duikboot geen recht van bestaan heeft. Engeland denkt ook zoo. Frank rijk, Italië en Japan zijn blijkbaar nog niet overtuigd, althans zij werpen zich, jn hun angst om toch vooral maar in het koor der naties een woordje mee te spreken, op deze inferieure wapens, die zij voor kustverdediging en onder houden van verbinding met koJoriies noodig vinden. Het is te hopen,, en zeker te verwachten, dat de komende vlootconferentie voor goed een einde aan dit helsche instrument zal maken. FLORIS C. De ervaring heeft geleend,,- dat de natuurlijke grasgroei op hooi- en wei land in den zomer sterk afneemt, dat op een overvloed van gras in het voor jaar dikwijls voedselgebrek volgt in de latere, daarop volgende maanden. Door in het voorjaar een deel van het weiland vroeg te maaien cn wel zoodanig dat de verschillende percee- len achtereenvolgens voor beweiding vrijkomen kan men eenigszins dit ver schil in de beschikbare hoeveelheid voedsel verminderen. Meer echter doof het hooi- of weiland gedurende den ge- heelen zomer telkens weer met stikstof te bemesten, zoodat het gras stpeds weer tot nieuwen groei wordt aangezet. Die herhaalde bemesting met stikstoi moet in den vorm van een gemakkelijk opneembare kunstmeststof gegeven woi- den. En dan denken wij in de eerste plaats aan zwavelzuren ammoniak, kalk- ainmonsalpeter, Leunasalpeter en Ureum Deze meststoffen kunnen een vluggen nagroei op hooi- en weiland geven. Ze bevorderen den groei der beste grassen, onderdrukken daardoor onkrui den en minderwaardige grassen. De stikstofmeststoffen zetten het gras op hooi- en weiland tot een ster kere wortelvorming aan, bevorderen een dichte zode en beschutten daardoor den grond tegen uitdroging. Ze verdrijven harde grassen, grassen die weinig op leveren en onkruiden en verbeteren daar door de graszode. Bij tijdig gebruik meer, haalde werktuigelijk, naar het mij 'toescheen, uit zijn borstzak een witten zakdoek en veegde ermee even ovei eijn oqgen. Met dien zakdoek had hij een grijs briefcouvert uit zijn zak geslingerd, dat met een licht geritsel op den grond viel. Hij bespeurde het niet, maar ging langzaam verder. Mijn eerste opwelling WasDhem na te roepen, maar ik deed het niet. Ik hield dat kostbare grijze papier als het ware met de oogen vasf en staarde er naar, aisof ik het tot mij trekken of onzichtbaar maken kon. Een brief wellicht? Wie weet, welke onthullingen hij bevatte! Ik bleef daar roerloos staan. Mijnheer Harvey keerde zich niet meer omi Als hij het schrijven eens miste Hoe duidelijk en scherp stak het te gen dat roode hoteltapijt af! Als iemand nu eens de trap opkwam en dien heer nariep! Bij voorbeeld een kellner! Dal alles vloog mij bliksemsnel door het hoofd. Ik durfde mij niet te bewegen,, uit vrees, dat het minste gerucht hem aanleiding kon geven, het hoofd om te keeren. Nu voelde hij met zijn Hand naar zijn borstzak en ik gaf de zaak voor ver loren. Maar hij bracht alleen derl zak doek in orde! krijgt men hier een eiwitrijk voeder, dat minder ruwvezel bevat. De hoeveelheden welke men Ie geven heeft zijn de volgende. Op weiland in den loop van den zomer 200 a 250 K.G. zwavelzuren ammoniak of kalkam- monsalpeter of evenveel siikstof in een der andere stikstofmeststoffen steeds direct na het afweiden. Op hooiland na de eerste snede ongeveer twee derde van bovengenoemde hoeveelheid, in één gift direct na het inhalen of na liet op ruiters zetten van het hooi Hierdoor kan de naweide vlugger en langer door het vee gebruikt worden. Voor het winnen van een snede gras. Wanneer men in den zomer of l/erfst nog eeit snede gras wil winnen: 300 K.G. a 400 K.G. zwavelzuren ammoniak of kalk- ammonsalpeter of evenveel stikstof in een der andere stikstofmeststoffen, di rect nadat het perceel vrijgekomen is. De uitgaven voor stikstofmcstst;offen komen in het weidebedrijf buitenge woon snel terug, daar reeds ongeveer feen maand na de beweiding de hooge en gelijkmatiger opbrengsten aan gras, van de beste kwaliteit, door het vee in grootere hoeveelheid melk worden omgezet; het geld, dat voor de mest stoffen is uitgegeven, komt daarom en rentegevend terug. Het kaalgeweide grasland groeit na een bemesting met bovengenoemde stikstofmeststoffen spoe dig weer aan, zoodat men het yee vaak kan omweiden en steeds jong, eiwitrijk gras beschikbaar is. Om van dit waar devoller groenvoer, en daarmee van de stikstofbemesting het meeste te kunnen profiteeren, moet men het jonge, voed selrijke gras eerst door de melkgevende melkkoeien laten beweiden, om na eeni ge dagen de minder melkgevende melk koeien te laten volgen. Droogstaande koeien en jongvee, en zoonoodig de veulens en paarden weiden dan de lest van het nog aanwezige gras af. Bijzondere beteekenis heeft een stik stofbemesting, volgens de bovenaan- gegeven sterkte, voor die landbouvvei-s die een gebrek aan hooi voor den winter hebben; door de groote hoeveel heden gras, die na stikstofbemesting .verkregen worden, is het dikwijls lieej goed mogelijk enkele perceelen wel land in tien voorzomer voor hooiwin- liing te gebruiken, welke zonder eeif bemesting met stikstof zeker voor be weiding gebruikt zouden moeten wor den. Een oogenblik daarna was hij in de vestibule verdwenen. Ik vloog letterlijk de treden af, en stortte mij, gelijk een roofvogel, op mijn schat. Vervolgens snelde ik weer naar boven in mijn kamer, sloot de deur en gigde mijn vondst vóór mij op de tafel. Het was een vierkant grijs gespikkeld couvert met den poststempel Devon er op en geadresseerd aan den heer rector Arthur Harvey, hotel de la PaiXj Parijs. Zou de brief er nog in zitten Ik voelde er even aan en bespeurde, dat zulks nog het geval was. Met trillende vingers haalde ik een papier eruit, en vouwde het open. De brief begon aldus: „Waarde Arthur". Haastig keek ik naar de onderteeke- ning en las: „Paul!" Ik had nog nauwelijks tijd gehad den inhoud vluchtig over te zien, toen ei driftig op mijn deur geklopt werd. Fluks verborg ik den brief in een schuiflade en sloot deze af. Vervolgens trok ik mijn jas uit, om een behoorlijk voorwendsel voor mijn gestoten deur te hebben en liep in mijn overhemd er heen, om te vragen wie er was. (Wordt vervolgd)i

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1