ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN ii'l gplifii fan Ju win Wlf. Boottarieven. FEUILLKTON PUROL ep/op! Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Dammen. SKENSSOHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs Tan 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. SO ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLKK Telefoon RRFSKFNS Poitflro No. 21 K 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Woensdag 14 Augustus 1929 Nummer 3453 OR AT IS verzekering RHR gulden bij levens- j«i gid. bij dood mm gld. bij verlies gld. bij ver- im gld. bij ver- s» gld. bij ver- ji gld. bij verlies voor deabonné's tegen 9,1111 lange ongeschikt- 11111 door 7h vaneen ny lies van een (LM lies van een /h lies van een IJ van eiken ongelukken voor; heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. CHINA. Het conflict met Rusland. Een N.T.A.-bericht uit Tokio meldt nader dat het antagonisme tusschen de Chineezen en Russen in Mantjoerije zich plotseling aanzienlijk heeft ver scherpt en dat berichten uit Charbin, Moekden en Mantsjoeki en andere cen tra Vrijdag op een beslist gevaar voor een ernstige ontwikkeling der gebeur tenissen wezen. Gemeld werd dat Rus sische vliegmachines boven Pogra- nitsnja kruisten en dat pantserwagens zich dicht bij de grens te Mantsjoelie ophielden. Uit Mantsjoelie wordt gemeld* dat de Chineezen 85 sowjetbeamfbtein van - den Chineeschen Oosterspoorweg te Chailar en 5b te Pokoetoe hebben gearresteerd, als voorzorgsmaatregel in verband met een bedreiging met alge- meene staking. o ENGELAND- Kloosterbrand. Vrijdag is brand ontstaan, in hqi St. Patricksklooster op het eiland Hay- ltrfg bij Portsmouth. In het gebouw waren 58 kinderen van 0 tot 14 jaar ondergebracht, afkomstig uit de arme gedeelten van Londen, die allen door de nonnen werden gered. Toen de red ding was volbracht* begaf een der zusters, die tijdelijk aan het hoofd der 'inrichting stond, zich nogmaals in het gebouw om het heilige sacrament te redden, doch zij werd bedwelmd door den rook en kwam in de vlammen om. De brandweerlieden vonden haar lijk voor de deur van de kapel, die het vuur niet had aangetast. Het agentschap wijst het publiek er nog eens uitdrukkelijk op, dat thans alleen gelegenheid bestaat tot ihwisse ling van beschadigde exemplaren van zilverbons, die niet meer gangbaar zijn. Deze moeten worden opgezonden aan den agent van het ministerie van finan ciën; bankbiljetten moeten naar de Ne- derlandsche Bank worden gezonden. De gelegenheid om zilverbons van het oude model in te leveren is gesloten 31 December 1928, zoodat oud-model zij verbons voorloopig moeten worden bewaard, tot vermoedelijk binnen aï- zienbaren tijd de gelegenheid tot om wisseling nog eens opnieuw zal worden opengesteld. De nieuwe Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het departement van onderwijs wordt niet bezet door prof. Woltjers, maar door mr. J. Terpstra, secretaris van den Schoolraad voor Scholen met den Bijbel te 's-Gravenhage. Wij vernemen dat de reden hiervan is dat prof. Woltjer niet heeft kunnen verkrijgen voldoende zekerheijd voor 4e regeling zijner positie als hoogleeraai aan de Vrije Universiteit, hetgeen hij als voorwaarde had gesteld voor zijn beschikbaarstelling voor de portefeuille van onderwijs. Mr. J. B. Kan. Bij K.B. is, met ingang van den dag, waarop hem ontslag zal worden ver leend als minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, tot secretaris-ge neraal van dat departement met gelijk tijdige opdracht van de functie van secretaris-generaal in algemeen en dienst benoemd mr. J. B. Kan. Het is niet de eerste maal, dat over bovenstaand onderwerp geschreven wordt Reeds verscheidene jaren is meerdere malen naar voren gebracht, dat de tarieven op onze Prov. boot veel en veel te hoog zijn. En iedere keer geschiedde dit met meer klem. Resul taat echter bleef steeds achterwege. Om dat te bereiken zijn de meest krachtige middelen noodig, zie de Zondagmiddagdienst. lntusschen, al afwachtend of zich misschien niet iets bijzonders voordoet, zullen we blijven doorgaan met aan dringen op verlaging der tarieven, in het belang van Walcheren en Zeeuwsch- Vlaanderen, maar ook in het belang van den dienst zelve, want deze tarie ven staan een gezonde ontwikkeling in den weg. Spreekt het geen boekdeelen, dat vanuit Breskens de reis naar Middel burg evenveel kost als een reis naar Knocke? Zegt het niets, dat bij feestelijkhe den aan de overzijde van de Schelde de deelname uit Zeeuwsch-Vlaandè- ten altijd zoo gering is? En stemt het niet tot nadenken, dat een Amsterdammer, die nog slechts zeer korten tijd te Vlissingen vertoeft, direct wijzen gaat op de hooge boot tarieven (Zie Ingez. stuk in ons vorig nummer)? Naar de redenen, waarom die hooge prijzen gehandhaafd moeten blijven, kunnen we slechts gissen. Maar noo dig zijn ze o.i. niet en gewettigd nog minder. En met te meer klem zal weer op verlaging moeten worden aangedron gen, nu de kuststreek van Zeeuwsch- Vlaanderen in bijzonder snel tempo in exploitatie wordt gebracht Wanneer een volgend jaar langs de geheele lijn gebouwen van ver schillenden aard in de duinen zullen zijn verrezen, wanneer van afstand tot afstand een goede gelegenheid tot baden zal worden gegeven, dan kan het niet uitblijven, of de vervoermid delen zullen zich in dienstregeling en prijzen moeten aanpassen. Zeeuwsch-Vlaanderen tcch ligt juist tusschen twee centra's van vreemde lingen in. Aan de eene zijde de Bel gische badplaatsen, waarmede meer dan een goede verbinding bestaat; aan de andere zijde Walcheren, dat enkel de Schelde als scheiding heeft. Van beide zijden zal men een bezoek aan 12. De koffer was in Southend geweest; hij was daar gekomen van Greenwich uit. Ook de koffer van mejuffrouw Simp son was te Greenwich geweest; ver moedelijk was hij van Tooting geko men. Wanneer en waar waren zij ver wisseld Hoe was de koffer met het lijk te Charing Cross gekomen? Wan neer juffrouw Raynell te Southend ver moord was in den nacht vóór dat de Simpsons naar het vaste land vertrok ken, en wanneer de Simpsons dien nacht in een hotel te Londen hadden doorgebracht, hoe kon dan mejuffrouw Simpson aan de misdaad schuldigzijn? Op de allereerste plaats kwam het er nu opaan, den oorspronkelijken eige naar van den zwarten koffer op te sporen. vin. Den volgenden dag zat ik op mijn kamer een rapport te schrijven, toen de heer Harvey werd aangediend. Hij zag er vermoeid en overspannen uit als het nieuwe badstrand willen brengen. En het aantal bezoekers zal te groo- ter zijn naarmate de dienstregeling ruimer en de prijzen billijker zijn. Richting België heeft thans geen reden tot klagen; richting Walcheren wel. Daarom zal zoo spoedig mogelijk getracht moeten worden, hierin ver betering te brengen. Het aangewezen lichaam daartoe is, we zijn het hier volkomen met den heer Kaas eens, het gemeentebestuur Indien dit het niet aanpakt, zal erwaarschijnlijk in de eerste jaren niet veel verbetering komen. We twijfelen er echter niet aan, of er zullen op de een of andere wijze al spoedig onderhandelingen worden geopend. Ons gemeentebestuur heeft reeds te vaak getoond, te willen aan pakken, te willen helpen om Breskens vooruit te brengen, wi] zouden haast zeggen, ons gemeentebestuur is re Knocksch, om de laksheid ook maar eenigen invloed in dezen te geven. Dit moet Uw eersfe'gedachte zijn bil Brand- en^nijwonden, Ont vellingen en^tffierlei Huidver- won dijyge n Het verzacht en geneest BLLÜIE. Communisten veroordee.d. Zaterdagochtend behandelde de boet straffelijke rechtbank te Brussel 4e zaak ten I;istc van de drie communisten, die veertien dagen geleden deelnamen aan de communistische betooging voor de Chineesche legatie, naar aanleiding van het Chineesch-RussisCne conflict, waarbij ruiten werden ingegooid. De dagvaarding luidde: beleediging vaneen vertegenwoordigers der Chineesche re publiek door ieiten en gebaren en ver brijzeling van een riïit. De rechtbank vereenigde zich niet niet de stelling van de verdediging dat de gedaagden slechts van een grondwettelijk recht gebruik hadden gemaakt om te betoo gen. Zij loochenden de ruit te hebben verbrijzeld. De beklaagden Vanden- boom, Larcier en Derliet, allen van Brussel, werden dan ook veroordeelu .tot twee maanden gevangenisstraf met een proeftijd van vijf jaar. o iemand, die den ganschen nacht met geslapen heeft. Wij kwamen terstond tot de zaak. «Ik heb nog eens nagedacht over uw bezoek van gisteren, en ik zie in. dat U van ons een vcrontscnulJigiim Kunt verwachten. Het gedrag van me juffrouw Simpson moet U vreemd, ja onbegrijpelijk zijn toegeschenen". Hij hieid op. ,;Niet in die mate als U misschien meent", gaf ik bedaard teil antwoord. „U moet denken, dat ik aan dergelijke onderzoekingen gewoon ben Hij keek eenigszins' verbluft, doch herstelde zich terstond weder. «U naamt dus 'n bepaalden indruk mee naar huis?" vroeg Hij. «Zou het te veel gevergd zijn, als ik U verzocht mij te zeggen, welke die indruk was J(Dat zou inderdaad veel gevergd zijn", hernam ik, «en feitelijk min oi meer onbillijk. Want u eischt van mij, dat ik u een mogelijk behaald voordeel uitlever, terwijl gij mij daarvoor niets teruggeeft". «U neeit gelijk", zeide Harvey. «Welnu dan, wanneer U mij uwen in druk mededeelt, zal ik U eerlijk zeggen of die juist is". «Welke indruk juist is?" ,JO neen", luidde fluks het antwoord, «alken of de uwe de juiste is, Ja oi Bankbiljetten en zilverbons. Het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam verzoekt ons op liet volgende de aandacht te willen vestigen Sedert eenigen tijd zijin de bank biljetten, met uitzondering van liet laatst uitgegeven model, uits.uilend be taaibaar aan net hoofdkantoor van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Het komt evenwel dagelijks voor, dat deze bankbiljetten worden opge zonden naar den agent van het ministe rie van financiën, waardoor uit deil aard der zaak een voor belanghebben den minder aangename vertraging ont staat. Ridand-Bath. Het Tweede Kamerlid de heer Boor. heeft aan den Minister van Waterstaat gevraagd 1. Is de Minister bereid mede te deelen, welke de reden is, dat nog steeds geen gevolg is gegeven aan het geruiinen tijd geelden aangekondigde voornemen, om wachthuis 2UA bij den onbewaakte» spoorwegoverweg te Rii- land-Bath te amoveeren, door wcike uitzicht-belemmering 3 Augustus we derom een auto is verpletterd, niette genstaande de bestuurder die bekend was met den gevaarlijken toestand de uiterste voorzichtigheid had be tracht 2. Is de Minister bereid thans ooi- verwijld te bevorderen, dat dit wacht- ,-huis onmiddellijk worue gesloopt? Opening' zweminrichting van de Vlis- singsche Zwemclub. Zaterdagmorgen om 11 uur is deze zweminrichting, die zeer practisch is ingericht geopend met een rede van den burgemeester. Bij de opening waren aanwezig, be halve hel bijna voltallige college van Burg. en Weth. inet den secretarie, de directeur van de Zeevaartschool, het bestuur van de nieuwe zweminrich ting, afgevaardigden van de zwemschool te Middelburg en andere genoodigden. Op deze rede, die beantwoord, werd door den heer Van der Jagt, voorzitten der Zweminrichting, volgde nog een toespraak van de heeren Staverman, voorzitter der V.R.B. en den heer Adriaanse, afgevaardigde van de Middel burgsche zwemschool. De heer van der Jagt dankte voor deze woorden en deelde in zijn ant woord mede, dat waarschijnlijk binnen kort een internationale ontmoeting zal plaats hebben te Vlissingen tusschen Zeeuwsche zwemmers en leden der Li verpool Swimming Club, welke denke lijk ook den kampioenduiker van Enge land zouden meebrengen. VI. Crt. Lidmaatschap Neder). Dambond. De lieer Kaan te Sluiskil schrijft in de Terneuzensche Courant: Wij ontvingen een uitvoerig schrijven van den len Secretaris van den Nedcr- landschen Dambond, waaraan we het volgende ontleenen: «Buitengewoon van belang acht ik het, U mede te deelen, dat de contri butie van den Nederl. Dambond met ingang van 1 Juli 1929 verlaagd is tot f 1,50 per lid per jaar. Voor dii luttel bedrag kan elk lid zijn van den hond. Maar dat niet alleen! leder li.l krijgt door betaling dezer geringe bijdrage gratis en franco toe gezonden het bekende maandblad. ,,Het Damspel", omvattende 10 tot 20 pagi na's druks, o.m. officieel nieuws, partij analyses, problemen, einospe.en, slag- zetten, theoretische en practische wen ken, enz.t< enz. Voor eiken dammer zonder onderscheid onmisbaar, wil hij zich in het damspel bekwamen en op de hoogte blijven van de laatste en «dat noch juffrouw Simpson, noch ik iets bepaald van den moord afweten. Wij beiden koesteren slechts een ver moeden. God geve, dat dit ongegrond moge blijken", voegde Ilij er droevig bij. „Zooals de zaak echter nu staat, ben ik besloten al.es te zeggen, wat ik weet, maar niet alles, wat ik denk of gedacht heb. Ik geloof, dit voor mijn geweten te kunnen verantwoorden. Het is mijn plicht, de gang der gerechtig heid in geenerlei wijze te belemmeren-, maar in net onderhavige geval is het niet minder mijn plicht, dien niet op zettelijk te bespoedigen, temeer, daar de politie misschien op een verkeerd spoor is". «Mejuffrouw Simpson gaat verder, inerkte ik aan. «Mejuffrouw Simpson zal het beste weten, hoe zij zich in deze zaak moet gedragen, luidde liet antwoord. „Ook dienen wij in 't oog te houden, in welke vreeselijke ontsteltenis gebeurtenissen als er de laatste 24 uur hebben plaats gehad, uit den aard der zaak eene jonge dame moeten brengen. Zij1 is nog niet in staat, samenhangend te denken of te spreken". (Wordt vcrvolgdj. neen Hij keek mij met een smeekeud glim lachje aan. Mooir heb ik iemand van zulk een innemend voorkomen leeren kennen, en ik voelde mijn belangstelling voor mejutlrouw Simpson aincmen, des te grooler sympatnie haar ongelukkige verloofde mij inboezemde. «Voor mij bestaat geen twijfel daar over", begon ik langzaam, «uai er twee volkomen aan elkaar gelijke, zwarte kotfers beslaan, en dat zoowel mejuf frouw Simpson als u zeer goed weten dat de kotier, op het oogeno.ik in het bezit der Parijzer politie, niet de hare is. Evenzoo is net u beiden zeer goea bekend, wie uc eigenaar is van den kofier met het lijk, en gij beiden zijl maar al te zeer bevreesd, djat d(e persoon als de moordenaar zal worden gegrepen". Ik had bedaard en met nadruk ge sproken terwijl ik mijn bezoeker daar bij scherp in 't oog hiield. Op zijn frisch, jeugdig gelaat, dat telkenmale van kleur veranoerde, las ik de beves tiging mijner woorden. «U weet zeer veel", zeide hij met geheel veranderde stem. «Is mijn veronderstelling juist?" «Zij is volkomen juist!" Er ontstond een poos van stilte. Mijnheer Harvey leunde in zijn stoei achterover en keek in zijn hoed, dien hij in zijn hand gehouden had. Er zweefue mij een vraag op de lippen. Hij was eerlijk, opreclit, en streefde ernaar rechtvaardig te handelen. Waarom zou ik niet zien, daaruit voordeel te trek ken? ,iWie is de eigenaar van den, zwarten kolter?" vroeg ik eensklaps. - 1 Het volgende oogenblik speet Iwt mij zoo onbescheiden te zijn geweest. De rijzige gestalte van den Engelschman begon lievig te beven. Om zijn mond hoeken trok het zenuwachtig en er kwam als het ware een floers voor zijn oogen. Hij beheerschte zich met zichtbare inspanning. «Zal ik spreken mompelde hij bin nensmonds. Ik voelde die woorden meur dan ik ze hoorde. Hij stond op, trad naar het raam, en keek naar den levendigen boulevard buiten. Eenige weken later begreep ik dui delijk, welke gedachten hem op dat oogenblik moeten bezield hebben. «Neen", zeide hij eindelijk met klajik- looze stem; «het kan mijn plicht niet zijn, deze vraag te beantwoorden. Ik doe geen kwaad, zulks te weigeren". Dan kwam hij terug en nam zijn vroeger voorkomen weer aan. «U gelieve te bedenken", zeide hij.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1