AL6MEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Buitenland. FEU ILL TON Binnenland. Provinciaal Nieuws. Brr SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Ultgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM-BLIEK Tetetoo. BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r i (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 10 Augustus 1929 Nummer 34511 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood au gld. bq verlies si gld. bij ver- ja gld. bij ver- gld. bij ver voor deabonné's tegen Vip lange ongeschikt- i y M door 7^ vaneen hN lies van een 4n lies van een Zn lies van een ongelukken voor: aa'i heid tot werken. een ongeluk. (W hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Gravenhage. i a gld. bij verlies IN van eiken anderen vinger. ROEMENfë. Aanvallen op post-auiobussem. Dc herhaalde, overal in liet land voorkomende aanvallen op auto's en postautobussen hebben de gendarmerie aanleiding gegeven, een uitgebreide en krachtige actie te ondernemen, om al thans dc gevaarlijkste onder de ban dieten-aanvoerders onschadelijk te ma ken. Bij Kronstadt, overvielen zij dezer dagen een bandietenkamp en na een heftigen strijd legden zij er twee neer, terwijl een derde gevangen genomen werd. De leider der bende heeft- echter kans gezien- te ontsnappen. Tevens schijnen de roovers nog ge legenheid gehad te hebben zich te wreken op den herder, die hun schuil plaats aan de gendarmen verraden had. Zijn lijk werd, door kogels doorzeefd, en wreed met messen verminkt, later gevonden. Ook bij Pytyla heeft de gendarme rie een rooversbende opgespoorJ. Tij dens het gevecht, dat zich hier ontwik kelde, werden drie roovers gedood en meerdere gewond. Dc bende heeft echter de lijken en gewonden op haai vlucht meegenomen. Bij hun nasporingen in Moldavië waar eveneens een aantal benden haar operatiebasis hebben, hebben de gen darmen de bewijzen In "handen gekre gen, dat eenige ambtenaren van Jassy den roovers bij hun luguber bedrijf behulpzaam waren. Reeds hebben, in verband met deze ontdekking arrestaties plaats gehad. o BELGIE. Eer. koppige kapitein. De Brusselsche „Peuple" meldt, dat het weinig gescheeld heeft, of er had zich Zondag op de Schelde een cata strophe voorgedaan, door de onvoor zichtigheid en de koppigheid van den kapitein van de cargoboot Zeeland" die Zondagavond om 6.30 u. Vlissingen had verlaten met bestemming naar Ant werpen, vanwaar dit schip met 560 Belgische excursionisten was vertrok ken. Een half uur na het vertrek strandde het schip tengevolge van een verkeerde manoeuvre. Na vruchteloos gepoogd te hebben het schip weer vlot te krijgen, besloot de kapitein het hoogwatertij af te wachten. Doch ook hierdoor kon het schip 11. „Neen, {lat beweer ik niet!" ,jMaar u verklaart toch, dat ge er bij waart, toen een ander het deed, niet waar ,„\'een, ook dat niet!" „Dan moet de kofter zonder uw weten voor iemand toegankelijk zijn geweest". „Neen! Sedert ik hem, vier a vijf dagen geleden kocht, heeft hij altoos in mijn kamer gestaan. Ons dienst meisje pakte hem gisterenmorgen vraag het haar maar". ,l„Zij zegt slechts de halve waar heid", zeide ik bij mijzelveit. „Wan- - neer haar dienstmeisje den koffer paktej moet dat zooals zij aangeeft, gisteren morgen zijn geweest, maar in het hotel te Londen, want te Southend hadden zij het meisje niet bij zich. Voor 't oogenblik is het onmogelijk te con- stateeren, wat waar en onwaar is. Maar juist haar liegen zal haar verraden. ,tU gelooft mij niet?" vroeg zij, mij niet uit zijn hachelijke positie gered worden en het begon gevaarlijk-te hel len. Om tien uur kwam een Ncderlan.l- sche rccder, die vanaf den oever de gevaarlijke positie van liet schip had opgemerkt, inet twee slecpbooten zijn diensten aanbieden, om liet vlot te trekken. De kapitein van de „Zeeland" weigerde kortweg. De passagiers, verontwaardigd door deze houding, wilden den kapitein te lijf gaan en deden uit eigen initiatief de sleepbooten van den Nederlander aanrukken. De boot werd korten tijd daarna uit haar benarde positie gered. Tijdens het vlottrekken had de kapi tciin van de „Zeeland" zicli in zijn cabine opgesloten. Het schip arriveerde eerst om 4.40 u. in den nacht te Antwerpen. De „Peuple" dringt aan, dat de over heden maatregelen zouden treffen op dat voortaan de excursionisten op de Schelde niet meer aan dergelijke avon turen zouden bloot gesteld worden. De ramp te Ostende. ten Brusselsch blad bevat dc verkla ring van een matroos van het aangeva ren schip, waarin deze heeft gezegd: „Dat is een rivaliteitskwestie. Mijn baas heeft de noodige signalen gegeven om de „Knocke" te verwittigen,, waar wij ons bevonden. Doch dat moest zoo eindigen". Het parket zal natuurlijk deze gezeg den grondig dienen te onderzoeken. Het klinkt echter onwaarschijnlijk,! dat concurrenticnijd de vrijwillige oorzaak zal zijn geweest van deze ramp. in het lijkenhuis spelen /ich nog steeds de hartverscheurenidstc tooneeicn af bij de identificatie der lijken. Een arbeider uit Halle kwam er liet lijk van zijn verdronken vrouw herken nen. in zijn wanhoop riep hij uit: JjMijn lieve arme vrouw, het is mijn schuld, dat gij dood zijt. Ik was het, diie om u en ons kind genoegen tc doen, deze reis naar Ostende en dc excursie in zee had ontworpen. Gij weet wel, dat' wij er wekenlang voor ge spaard hebben. Ik ging niet meer naai het café en ge hebt zooveel mogelijk bezuinigd op het huishoudgeld. lieve vrouw, nu blijf ik met onze kleine alleen achter". Toen hij de persmenschen zag, die ontroerd zijn droefheid gadesloegen, smeekte hij: „men gaat mijn vrouw niet hier begraven, niet waar? Men 4 a at haar toch naar Halle brengen? Ik ben maar een arme mar» en hier scherp aanziende, 't Komt er niet op aan. Maar ik wil er een eed op doen, dat de koffer niet mijn kamer heeft verlaten. Hoe het lijk van die ongeiukki ge juffrouw Raynell cr i.i gekomen is, moet de politie maar zien uit te plui zen", eindigde zij, en wierp haren verloofde een trotseere.iden blik toe. „;Dat zal zij zeer zeker doen, daar kunt gij u op verlaten",, zeide ik be daard. Mijn tegenwoordigheid was nu over bodig geworden en ik stapte naar dc deur. ,>,Die koffer is toch niet van u, mejuf frouw Simpson!" zeide ik, bij het ver laten der kamer. VII. Die kleine steek ten afscheid was misschien dwaas en onbeleefd, maar ik wilde mij heel eventjes op de jonge dame wreken, wegens hare weerspannig heid. Beschuldigd van moord! Een meisje van twintig jaar, tot den ge goeden stand behoorend en daarbij zoo koel en onhandelbaar, alsof het een beuzeling betrof! Het was heusch een beetje te erg. Ik kon haar veront schuldigen zoolang ik meende, dat die zaak in verband stond met een liefdes geschiedenis, maar zelfs die verzachten de omstandigheid scheen thans te ver zou ik niet zoo dikwijls op haar graf kunnen komen wcenen als ik zou wil- fen' Het voorloopig onderzoek over de ramp heeft uitgemaakt, dat de schipper van de gezonken boot „Knocke" geen enkel schippcrdiploma bezit en nooif een examen voor het besturen van een schip heeft afgelegd. Bovendien staat vast, dat hij veel meer passagiers aan boord had geno men, dan dc voorschriften toelaten. Een duiker is Dinsdagavond het wrak aan kettingen gaan vastmaken. Hij ver klaarde, geen lijken te hebben gezien of gevoeld. Bij de geredde drenkelingen behoo- ren een mevr. Fr. Knooren en een mevr Jeanne Knooren. Volgens de eerste lijsten waren deze personen afkomsdg uit Luik. Thans vermelden de bulletins, dat zij van Maastricht zijn. Beide deze dames worden in liet hospitaal ver pleegd. De „Zee-commissie" begon haar on derzoek naar de verantwoordelijkheid met liet verhoor van de twee betrokken kapiteins, waarbij bleek, dat de kapitein van het aangevaren schip, alhoewel een man van ervaring, geen diploma bezit. De beide getuigenissen zijn volkomen met elkaar in strijd en men kan nog niet uitmaken, of het gezonken schip overbelast was. Het personeel van de Knocke verklaart, dat dc voorgeschre ven seinen werden gegeven, terwijl de kapitein van het visschersvaartuig geen 'seinen gaf. Een matroos van dit laatste getuigde, dat 55 passagiers aan boord waren genomen, hoewel er maar 50 mochten worden toegelaten, en ver klaart gee.i seinen van dc Knocke te hebben gehoord, die bovendien niet onmiddellijk hulp zou hebben verleend. Deze en andere getuigenissen bewij zen, dat te Ostende dc zeereglementen niet worden nageleefd. Algemeen ge looft men, dat beide partijen schuld hebben. o ITALIË. Het ongeluk op den Etna. Bij een hernieuwde roerighéid van den Etna is een troepje toeristen door de uitbarsting overvallen en zijn er twee omgekomen. Dit waren een lS-jarigen jongen ter wiens eere, omdat hij eindexamen ly ceum gedaan had, de bestij ging was ondernomen, en een man van 40 jaar. Woensdagmiddag was het gezelschap uit Linguagiosso vertrokken. Het had den volgenden avond te Petrazze eenige uren gerust en was 's nachts om 3 uur vallen. Mijn geduld was ten einde. Betreffende den zwarten koffer, die zich alstoen in een der bureaux van de Fransche politie bevond, had ik mij volkomen zekerheid verschaft, alvorens te spreken. Hij was van Greenwich naar Southend gegaan, daaromtrent be stond geen twijfel; het bagagebriefje hetwelk ik had ontdekt onder dat, wat er tc Londen opgeplakt was, bewees zulks. En als mejuffrouw Simpson nooit te Greenwich was geweest, en als de pas voor eenige dagen gekochte koffer geen minuut haar kamer had verlaten, dan kou de tc Parijs belande koffer natuurlijk niet de hare zijn. De jonge dame had zelve mij dat verraden. Maar het dienstmeisje had hem her kend. Hiervoor kon slechts ééne ver klaring gegeven worden. Er moesten twee kpffers bestaan, welke volmaakt op elkaar geleken, waarvan er een be hoorde aan mejuffrouw Simpson en de andere het eigendom was van een tot nu toe onbekenden persoon, ert die koffers moesten verwisseld zijn gewor den. Was zulks het geval, dan kon mejuffrouw Simpson niet onkundig zijn. Haar gedrag verried, dat zij van den tweeden koffer en diens eigenaaf afwist en het vermoeden lag voor de ham', dat zij ook van den inhoud des kof verder gegaan om op den rand van den krater te genieten van den zonsop gang, het schoonste schouwspel, dat menschenoogen kunnen aanschouwen. Even voor vijven toen liet lieele gezel schap, een twaalftal mensclien op den rand was aangekomen, kwam er onver wachts een heftig gerommel, waarvan de grond dreunde, terwijl een dichte en verstikkende damp over de menschen heenstreek, urtgestooten door den Noordwestelijken eruptieke gel. Onder de bergbeklimmers ontstond een pa niek. Spoedig volgde een tweede schok, gepaard met een asch- en steenregen en een windstoot, zoo krachtig, dat de menschen een heel eind weggebla zen werden. Er ontstond 'n wf.de vlucht onder het gegil van de menschen, die door de gloeiemde steenen getroffen waren. Na een paar minuten was de rook weggetrokken en verzamelde het gezelschap zich op 300 Meter af- stands van de plaats, waar het door de uitbarsting verrast was. Vier men schen bleken door de steenregen ge wond te zijn en twee ontbraken. Men ging hen dadelijk zoeken en vori|d spoedig den achttienjarigen jongen, die in een verborgen hoek lag te zieltogen. Hij had een schedelbreuk en een her senschudding gekregen en overleed tij dens de overbrenging naar het zieken huis te Linguaglosse. Het lijk van den veertig-jarigen man was Zaterdagavond nog niet gevonden. Het nieuwe Kabinet. Naar verluidt hebben de pogingen van den Minister van Staat, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, tot vormipg van een extra-parlementair kabinet een gunstige uitkomst gehad. Naast jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, .die, nevens het voorzitterschap van den raad van ministers, de portefeuille van binnenlandsche zaken en landbouw op zich neemt, zal naar wij vernemen, het kabinet bestaan uit: Jhr. mr. F. Beeiaerts van Blokland, minister van buitenlandsche zaken. Mr. J. Doiiner, minister van justitie. Prof. dr. R. H. Woltjer, hoogieeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, ondervoorzitter van dein Onderwijsraad, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Jhr. mr. D. J de Geer, mKlister van financiën. Mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mi nister van defensie. fers kennis droeg, alvorens die geopend werd. Maar dan zou het jonge meisje de medeplichtige zijn van een gevaar lijken misdadiger. yHet viel mij zwaar, zulks te ge'.ooven, maar ik herhaalde bij mij zeiven, dal zij een leugenaarster was en iets nog veel ergers kon zijn. Ik had van gan- scher harte medelijden met haren ver loofde en beklaagde hem in stilte. Thans kon ik mij ook de raadsel achtige geschiedenis van den sleutel Verklaren. Na rijp beraad kwam ik tot de gevolgtrekking, dat mejuffrouw Simp son vóór het verwisselen der koffers niets geweten had, alvorens de visitatie aan het tolkantoor plaats vond. Hare bezorgdheid wegens het verwijderen van het touw verklaarde ik mij zeer natuur lijk; haar gezegde: „in staat achterdocht op te wekken", als een opmerking in algemeenen zin en die waarschijnlijk had moeten luiden „misplaatste achter docht". Toen de koffer geopend werd, moet zij terstond den toestand begre pen en beseft hebben, wat daaruit al konde voortvloeien. Zij moest op dat oogenblik geraden hebben, wie de schuldige was en zich voorgenomen hebben, hem te beschermen; misschien ook Was ze bewust, op welke wijze de misdaad was gepleegd. Mr. P. J. Reymer, lid van dc Eerste Kamer der Staten-Generaal, burgemees ter van Hilversum, minister v. n Water staat. Mr. T. J. Verschuur, voorzitter van den Raad van Arbeid te Breda, mi nister van arbeid, handel en nijverheid. S. de Graaff, minister van koloniën. De Post. Voortaan wordt voor een met porto belast stuk of een stuk, dat wegens te groote afmetingen niet in de brieven bus kan worden gestoken, een kaart- formulier aan den geadresseerde gezon den. Na verzending van dit formulier blijft het betreffende stuk nog zeven dagen ter beschikking van den geadres seerde en wordt vervolgens, indien het niet wordt afgehaald, teruggezonden. In bijzondere gevallen kan van den termijn van zeven dagen worden afge weken. De Invaliditeitswet en aangenomen werk. De aandacht van de werkgevers, die in het aangenomen arbeid laten ver richten wordt er op gevestigd» dalt door de laatste wetswijziging nadrukke lijk in de Invaliditeitswet is vastgelegd dat voor arbeiders, die in het aange nomen werk ten behoeve van een ander persoonlijk arbeid verrichten, pnemie ingevolge de I.W. moet worden be taald. Eveneens moet premie worden be taald voor de personen, die de eerste persoon in zijn arbeid bijstaan. Het verdient aanbeveling bij twijfel of geplakt moet worden zich vooraf te wenden tot den Raad van Arbeid. Hierdoor wordt voorkomen, dat bij eventueele navordering de verhooging van 10 pCt. moet worden betaald. Aangehouden. De dader van de Zaterdagmorgen gepleegde aanranding op den aannemer Wolse is door de politie aangehouden. De Goesche Courant meldt nog over deze aanranding: Toen de heer Wolse Zaterdagochtend omstreeks half zeven naar een doorhem uit te voeren dijkwerk van den Noond- Bevelandschen polder wou gaan, werd hij onder Kattendijke aangerand door M., uit Goes. Deze wierp hem tegen den grond, trapte hem eenige malen tegen het hoofd en beroofde hem van een portefeuille met ongeveer f600. De aanrander, een vroegere arbeider van den aannemer, zal geweten oï ver- De moord was door een goeden bekende van de oude dame en haren neef bedreven vermoedelijk door eeft bloedverwant. Zoowel mij ïheer Harvey ais mejuffrouv Simpson trachtten hem te beschermen, de eerstgenoemde voor zoover eer en geweten hem zulks ver oorloofden, laatstgenoemde ging echter nog verder. Het onderscheid lag in de karakters. Wat zij deed geschiedde ongetwijfeld om wille van haar ver loofde. Ik was nog altijd in de war, nraar toch niet ontevreden. Mijn bezoek had mij meer vingerwijzingen gegeven dan ik verwachtte. Het was wellicht eeuigs- zins onwettig en brutaal geweest, m„ar dit behoorde nu eenmaal tot mijn be roep. Het raadsel met den sleutel was op gelost. De koffers waren aan elkaar gelijk, door dezelfde firma geleverd, maar de sleutels verschilden. Ook het ontbreken van een adres liet zich op die manier verklaren: maar onverklaar baar bleef alleen het ontbreken van het spoorbriefje, d at de reis van Sout hend naar Lonóen waarmerkte. .(Wordt vervolgd):

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1