ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het Rundvae op den Fokdag te Sluis. M gelei w ihi zwhi teller, Buitenland. Binnenland. FEUILLETON BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J, C. LE BLEU 11 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. voorhoea E. boom—bliek j Advertenties worden aangenomen tot n i t e r 1 ij k TNo'ai" BRESKENS p»'$[0 Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 3 Augustus 1929 Nummer 3450 OR A TI S verzekering gulden bij levens- lil gld. bfl dood mm gld. bij verlies gld. bij ver- is gld. bij ver- a» gld. bij ver voor deabonné's tegen UnM lange ongeschikt- mil door 7h vsn een DN lies van een 41] lies van een /n lies van een ongelukken voor: held tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Oravenhage. 4 gld. bij verlies van eiken anderen vinger. verwacht in totaal circa 1500 diploma ten 'en journalisten uit alle deelen der wereld. De Rotterdamsche boekdrukker W. F. K. heeft een volledige bekentenis afgelegd, waaruit is komen vast te staan dat hij een groot aantal van de in Rot terdam den laatsten tijd voor gekomen branden op zijn rekening heeft. Hij was een dronkaard, die in dronkenschap een onbedwingbare neiging had om brand te stichten. Met ingang van heden moeten de rijwielen voorzien zijn van het nieuwe belastingplaatje. En daar reeds tege lijkertijd met de controle begonnen is, is het zaak, zich niet zonder het nieuwe belastingplaatje te vertoonen. Te Haarlem overleed een bekende figuur uit de scheepvaartwereld, de heer W. H. J. Oderwalid, commissaris en oud-directeur van de Stoomvaart Mij. Nederland. Zijn heele leven wijdde hij aan de „Nederland", welke maatschap pij hij 55 jaren diende. Als bijzonder heid diene nog, dat de heer Oderwald als 14-jarige jongen als jongste bed feil de ojj het kantoor der Nederland in dienst trad en dus van de laagste tot de hoogste rang is opgeklommen. De motorbotter U.K. 95 kreeg in de Noordzee, ter hoogte van Terschel ling een onderzeeër in zijn korretuig. Bij het bovenkomen van den onderzee boot werd de botter ernstig beschadigjd De schade zal voor rijksrekening op een werf te Helder hersteld worden. i— Hr. Ms. „Kortenaer" is dezer dagen na een reis van 7 weken weer uit de West in Nieuwediep binnenge- loopen. Het schip zag er vuil en ver veloos uit, daar er natuurlijk geen tijd is geweest, om behalve het allernood zakelijkste onderhoud, er iets aan te doen. Na op de marinewerf te Willems oord onder handen te zijn genomen, zal het in het late najaar naar Oost- Indië vertrekken. In Rotterdam dreigt een metaal- conflict, als gevolg van de omstandig heid, dat de Metaalbond besloot den werknemers vier dagen vacantie te ge ven, met inbegrip van Koninginnedag, terwijl het loon voor de helft of drie kwart zou worden doorbetaald. De arbeiders eischen vol loon in de vacan tie. Aan Wilton en Fevenoord is een ultimatum gericht, waarin de toezegging vóór. 5 (Augustus van vol loon wordt geeischt. Willigen de directfes den eisch niet in, dan zou men van 5 tot 10 Augustus het werk neerleggen en een volle week vacantie nemen. De kantoorbediende, die te Amster dam een kleine bank voor f 18.000 bena deelde, is gevat. Hij bezat nog f1000. De rest heeft de onverlaat verbrast. De Hertog en Hertogin van Bra bant, die onder den naam van Graaf en Gravin de Rhéty reizen, hebben een bezoek gebracht aan H.M. de Koningin ten paleize Het Loo. Zij verbleven eeni ge dagen aldaar en maaakten met H.M. de Koningin en Prinses Juliana onder andere een uitgestrekte rijtoer met een vierspan door de Veluwsche bosschen. Het bemiddelingsvoorstel van den heer van Staveren "in het filmconffict in het Zuiden is door den Nederland schen bioscoopbond als basis van be sprekingen aanvaard. Zoo zal dan op 8 Augustus een gemeenschappelijke conferentie gehouden worden ter be spreking van het conflict. De Koning van Zweden heeft aan de bemanningen van de Holland- sche reddingsbooten van Oostmahom en Nes (op Ameland) medailles voor menschlievend hulpbetoon toegekend, als waardeer-ng voor de redding resp. op 18 en 25 Nov. 1928, met gevaat voor eigen leven van de bemanning der „Malmö", die op 17 November pp Ameland strandde. Aan de electrificatie van de spoor lijn Amsterdam-Alkmaar (42 K.M.) en Uitgeest-Velzen (12 K.M.) wordt nu hard gewerkt. Men hoopt dit verkeer begin 1931 open te kunnen stellen. Over de inzending rundvee op den fokdag te Sluis ging maar één roep: Uitmuntend. Kenners verklaarden, dat zij in Zeeuwsch-Vlaanderen nog nooit een zoo goede collectie rundvee van zoodanige kwaliteit bijeenzagen. Ongeveer 60 stuks rundvee van een betrekkelijk niet groot aantal inzenders, waren aanwezig. Men zag direct, dat een scherpe selectie was toegepast Geen enkel dier, dat beter thuis ware gebleven, was aanwezig. Verschillende fokkers uit het IVde District, die ook prima stallen hebben, hadden niet ingezonden. In werkelijk heid is in dit land het aantal goede stal len belangrijk grooter dan een oninge wijde na een bezoek aan Sluis zou den ken. Ook dieren van dezelfde kwaliteit ais daar bekroond werden, zijn er nog heel wat meer in dit land. De boeken van de Fokcentrale te Oostburg zouden dat bij een nadere bestudeering wel uitwijzen. Intusschen verdienen de inzenders een compliment, dat ze zich de moeite en 'onkosten hebben willen getroosten, om op dezen fokdag het rundvee uit dit land zoo schitterend te doen uitko men. De heeren van Waes, Breyaert, Vercraye en Brevet hebben eer van hun met veel succes beloond, voorbereidend werk. De Keurings-Commissie had een dankbare, doch moeilijke taak. Verschil lende rangschikkingen hebben heel wat hoofdbrekens gekost en herhaaldelijk ging het om zeer kleine verschillen. Rubriek I. Eenjarige stieren. Ie prijs, Orlanda's Lehman, 9987 N.R.S. voorloopig. Een goed gezonken, grof gebouwde, typische stier. Een Diamant-kleinzoon. Rubriek II. Tweejarige stieren. Ie prijs, Zwarthak, 9348 S van C. Sturtewagen te Eede. Een harmonisch gebouwde, sterke Pias-zoon, met niet al te veel massa. Rubriek IV. Ingeschreven koeien. 1 maal gekalfd. Een vrij goede collectie uit slechts 3 dieren bestaande. Ie prijs, Paula, 95712 S, van C. Cam- maert, Schoondijke. 2e prijs, Erna van J. M. Breyaert, Sluis. 3e prijs, Cesil van Idem. Rubriek V. Ingeschreven koeien. 2 maal gekalfd. Deze, uit 11 dieren bestaande klasse4 was bijzonder goed. Ie prijs, Blomme; 65709 R, van A. X. Aernoudts te Sluis. Een breede, diepe en zeer melkrijke koe met puik exte rieur. 2e prijs, Jo, 62285 S„ van A. M. J. van Waes te Schoondijke, Een edele, evenredig gebouwde Pias-dochter met goede mclktcekenen. 3e prijs, Sara, 64007 S,, van P. de Feijter te Aardenburg. Een edele, melk rijke, jarige koe. 4e prijs, Anna, 568 Fokcentrale, van A. X. Aernoudts te Sluis. 5e prijs, No. 65710 R. van Idem. 6e prijs, Nellie. No, 62287 S, van C. Cammaert te .Schoondijke. Ook de nog overige 5 dieren wer den gerangschikt en waren van beste kwaliteit. ENGELAND. De Labour-regeering is niet gelukkig nu zij bij het begin van haar optreden reeds te kampen krijgt met een zeer ernstig arbeidsconflict. In de katoen industrie iq Lancashire is namelijk een uitsluiting ingetreden, die een half mil- lioen arbeiders treft, en waardoor 1800 fabrieken stil zijn gelegd. De loon derving per week bedraagt meer dan 24 tnillioen gulden. De arbeiders wei gerden de loonsverlaging van 121/2 pCt. die Maandag j.l. inging, te aanvaarden. Bemiddeling vain Miss Bondfield, de minister van Arbeid, mocht niet baten. Er worden druk Britsch-Amerikaan sche besprekingen gevoerd, tusschen Mac Donald en den Amerikaanschen gezant, Dawes, over de tot standkoming van een nieuwe vlootovereenkomst, welke een vlootbeperking zou betee- 1 kenen. Men acht het niet onmogelijk, dat einde van dit jaar een maritieme ontwapeningsconferentie te Londen zal worden gehouden. Mac Donald deelde mede, dat het werk aan twee in aan bouw zijnde kruisers werd stopgezet, terwijl verder besloten werd de con tracten voor bouw van een depot- Schip en twee duikbooten te annuleeren Bouw van aridere oorlogsschepen zal in langzamer tempo worden voortgezet. o FRANKRIJK. De senaat nam de schuldenovercen- komsten met Amerika en Engeland na een vurig pleidooi van Briand aan. Het Fransche kabinet trad af, in verband met het heengaan van Poincaré in ver band met gezondheidsreidenen. Ver volgens werd aan Briand opdracht ver strekt tot het samenstellen van zijn ministerie, zijn twaalfde! Het oude kabinet zal nu weer optreden, met dii verschil, dat Brihnd premier is. E>e radicalen wezen het aanbod om in de regeering zitting te nemen, af. Zij zul len evenwel niet tegen het kalbinet- Briatid stemmen en hun steun verlee- Inen voor het aannemen van hetYoung- plan. De republikeinsch-socialisten be sloten Briand, mede met het oog op de Haagsche conferentie, te steunen, De door Briand te volgen politiek zal hoofdzakelijk gewijd zijn aan de op lossing der buitenlandsche vraagstukken De minister van Binnenlandsche za ken heeft voor heden alle communisti sche demonstraties verboden en zeer strenge maatregelen tegen elke orde verstoring aangekondigd, v o DUITSCHLAND. Men is te Berlijn ingenomen met de keuze van den Haag als vergaderplaats voor de groote politieke herstelconfe rentie. Men verklaart, dat Nederland steeds heeft uitgeblonken door het handhaverl eener voorbeeldige neutrali teit, niet in de laatste plaats tijdens den oorlog. Verder wordt er op gewe zen dat Den Haag, waar de eerste vre desconferentie in 1899 werd gehouden en waar ook het Permanente Hof van Internationale Justitie gevestigd is, een roemrijke traditie op het gebied van handhaving van den vrede en van het scheppen van internationale rechtsbe grippen bezit. De Duitsche - in het bijzonder de Berlijnsche - autoriteiten hebben even eens strenge maatregelen beraamd voor de beoogde communistische relletjes op heden. o DIVERSEN. Men verwacht te Washington, dal Mac Donald half October naar Amerika zal komen voor het houden van Vloot- beperkingsbesprekingen. Hoover's be sluit tot opscnorting van den bouw van drie kruisers wordt door heel Amerika toegejuicht Naar verluidt zullen de Chrneesch- Russische moeilijkheden langs vrede- lievenden weg uit den weg geruimd worden. Mocht Rusland China's voor stel tot onderhandelen negeeren, dan zal de Nanking-regeering het conflict voor den Volkenbond brengen. Met wederzijdsche goedvinden is inmiddels een neutrale zone van 20 mijlen iq het bedreigde gebied ingesteld. In Zürich werd het zestiende zionis tencongres geopend, waarbij ongeveer 2000 personen aanwezig waren. Prof. Chaim Weitzman wees erop, dat door toedoen van de zionistische organisatie het streven naar een joodsch nationaal tehuis in Palestina werkelijkheid is ge worden. Nederland is wederom uitverkoren als verzamelplaats voor een belangrijke in ternationale conferentie. De groote we reldconferentie inzake het herstelpro bleem, waar definitief besloten zal wor den over den omvang der Duitsche herstelbetalingen, de verdeeling daarvan en de daarmee samenhangende politje ke problemen, wordt aanvangende 6 Augustus, in den Haag gehouden. Men eenige heeren, die met het onderzoek zijn belast. Mejuffrouw Simpson antwoordde niet. De heer naast haar, nam voor haar het woord op. Hij bezat een klankrijk ge luid, aangename manieren, en beviel mij hoe langer hoe meer. ,iUwe diensten zouden misschien voor ons heel wat waard zijn, zei hij, „voor het oogenblik echter, in dit groote leed, en deze verschrikkelijke verslagenheid, weten wjj haast niet, wat teNseginnen. Wij kunnen ons deze ontzettende ge beurtenis geenszins verklaren. Kunt u ons wellicht eenige opheldering geven, dan zoudt u ons daarmede ten zeerste verplichten" „Mag ik weten, mijnheer, in welk opzicht u bij deze zaak betrokken is „Wel zeker", luidde het hoffelijke bescheid. „Ik ben rector Harvey, en deze jonge dame hier, mejuffrouw Simp son is mijn verloofde". Mijnheer Harvey! Ik keek in het rondborstig gelaat van den voor mij staanden Engelschman en voelde, dat mijn kaartenhuis ineenstortte. „Ik geloof, dat het 't verstandigst zal zijn, lieve Edith," aldus keerde de heer Harvey zich tot zijn Verloofde, „dezen heer in ons vertfouwetl te nemen terwijl wij verdere opheldering af wachten". .jZooals je verkiest, Arthur", ant woordde mejuffrouw Simpson kalm. Arthur Harvev! Dus dit was de P.H. van al mijn zonderlinge combinaties. Ik schold mij zeiven 'een domkop en zou liefst oogenblikkelijk het huis ver laten en mij niet verder om de geheele zaak bekommerd hebben. In elk geval moest ik nu een nieuw spoor opzoe ken. „De tegen mejuffrouw Simpson en hare moeder uitgebrachte beschuldiging is ten eenenmale dwaas en ongerijmd", ging mijnheer Harvey voort, zich naar mij keerend, j,en toch moeten wij toe geven het offer te zijn van buitenge wone omstandigheden. Toen ik gisteren avond per telegraaf hier heen ontboden werd, vermoedde ik in de verste verte niet, wat er aan de hand was. En feile lijk weet ik ook nu nog niet, wat ik ervan moet aannemen of gelooven". „De dames werden gearresteerd," zei de ik, 1,omdat zij een lijk met zich vervoerden, dat in een zwarten koffer verborgen was. De eerste vraag nu is deze: „Behoort deze koffer aan me juffrouw Simpson?" „Ja", antwoordde mejuffrouw Simp son schielijk naar mij dacht wel wat al tï vlug, „Mijn lieve Edith^. begon haar verloofde, maar een gebieaend gebaar gebood hem te zwijgen. „Ik zeg je, dat de koffer mijn eigen dom is, Arthur. Vraag het Suzanne maar. Het heeft hoegenaamd geen nut, het geharrewar erover opnieuw te be ginnen. Wien anders zou hij toebehoo- ren „Wien anders, ja, dat is waar!" her nam mijnheer Harvey met grappig be teuterd gezicht. „De tweede vraag is: W(e is de vermoorde?" ging ik voort. „Tot nu toe is het lijk nog niet geidentifiëerd. „Die vraag kan ik beantwoorden", hernam de heer Harvey, terwijl zijn aangename trekken een treurige uitdruk king aannamen. „Ook mejuffrouw Simp son zou haar hebben kunnen beantwoor den, en ik geloof, dat het niet verstan dig van haar was, den Franschen auto riteiten niet alle verlangde opheldering en inlichting te geven. Ja, Edith, ook in dit punt, kan ik je, helaas,, geen gelijk geven". „Maar wie is het?" vroeg ik onge duldig. (Wordt vervolgd). 9. Weder zeide ik tot mijzelven: „Ik geloof niet, dat zij in staat zou zijn een moord te begaan, maar wel schijnt ze mij op en top de vrouw toe, die haar leven zou kunnen opofferen om ,den moordenaar te redden wanneer zij hem bemint. Maar maakte reeds mejuffrouw Simp son een gunstigen indruk op mij, zulks Was in nog hoogere mate het glevat met den heer, die naast haar stond. Het was een rijzig jonkman met kort- afgeknipt blond haar en heldere, eer lijke, blauwe oogen, waaruit een kin derlijke openhartigheid sprak. Zijne hand rustte op de rugleuning der sofa en ik verheugde mij werkelijk, mejuf frouw Simpson in zulk aangenaam ge zelschap, onder zulke goede bescher ming te vinden. „Een minnend paar", ieide ik bij mij Zeiven, ,,of zou het haar broer zijn, (He haar tracht te besehermen", Tot mijn eigen verontschuldiging moet ik erbij voegen, dat ik mij destijds zelf ergerde over de hardnekkigheid., waarmede ik ondanks tegenstrijdige om standigheden vast hield aan mijn een maal opgevatte meening. Wij waren alleen, Ik had madame Miller een wenk gegeven, zich te ver wijderen. Met groote zeifbeheersching welke bij een jong persoontje inder daad wonderbaarlijk mocht heeten, open de mejuffrouw Simpson het gesprek. Zij kon hoogstens twintig jaar oud zijn, en haar metgezel schatte ik op drie- en twintig. „Mag ik vragen", begon zij, „wat het doel is van uw bezoek, mijnheer.." zij wierp een blik op mijn kaartje^ „mijnheer Barry?" Hare fraaie oogen waren vragend $zp mij gericht. jjZeker madame", antwoordde ik een weinijg ongepast mevrouw tegen een jong mei6je! „Mijn naam is Barry van het informatiebureau der 'firmtai rcoare u op mijn kaartje ikunt zien. Toevallig was ik gisteren aan het spoorwegstation. Ik meen, dat u in de gegeven omstandigheden wellicht de diensten zult behoeven, welke ons kan toor in staat is te verschaffen. Ik spreek vloeiend Fransch en ben bekend met

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1