ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Hel gelei tan den zwleii toller, China, Rusland en het Kellogg-Pact. FEUILLETON v. Buitenland. Binnenland. BRESK SCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs yan 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Mcded. 30 ct. p. regel. I Drakker-Ultgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOMBLIEK TN„e"02? breskens p°;,«'9ro Abonnements-Advertentles zeer bill|jk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 |j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 27 Juli 1829 Nummer 3448 OR AT IS verzekering gulden bij levens- iié gld. bi] dood at gld. bt| verlies si gld. bij ver- is gld. bi) ver- is gld. bij ver voor de abonné's tegen 7,(11! lange ongeschikt- lljjJ door 7h vaneen Qy lies van een tLH lies van een Zh lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. i a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Overeenkomstig liet princi pe van de economische demo cratie, zooals dat geleerd is door onzen grooten leider (Dr. T5un Yat-sen, en zijn plannen voor het industrieels herstel van onze na tie, zullen we krachtige maatre geien nemen voor de ontwikke ling van onze nationale hulp bronnen en voor de verbetering van de levensvoorwaarden van ons volk". - Dr. H. H. Kung, Minister van Industrie, har.dei en arbeid der Nationalistische Chineesche Regeering. Hel is wel merkwaardig, dat twee naties, die alle twee in een hoogst moeilijke iinancieele positie verkeeren, die meer dan wie ook behoefte hebben ban rust, aan nijvere» arbeid, aan noe ste vlijt alt' vertrouwen van bet buitenland - liefst ill dien zin, dat kapi taalverstrekking door het buitenland ufo gelijk wordt, tot economische weder opbouw - zoo heftig oneenigheid kre gen, dat sommigen zelfs gelooide», dat iiet oorlog was geworden tusschen de vereenigde Russische sovjetrepu blieken en nieuw-China. Een zeker deel van de pers, dat nog steeds .liet ge leerd heett dat de taak van de pers opvoedend en opbouwend moet zij.1, voegde daarbij nog een scheutje sen satie-saus. intusschen is het evenzeer gelukkig en tevens merkwaardig, dat juist op Woesdag 24 Juli het Kellogg- pact in werking trad, door de over handiging door de Japanschc gezant te Washington van alle stukken betref fende de ratificatie van het verdrag tot uit'oannlng van den oorlog. Wam door deze stap van Japan hebben nu alle staten, die het verdrag teekenden, de ratificatie-oorkonden overhandigd en is het verdrag dus in werking getreden. Rusland en China hebben dus, béide als aanhangers van het Kellogg-pact, dit verdrag te eerbiedigen, en zich eerst aan arbitrage te onderwerpen, alvorens tot eenige militaire maatregel over te gaan. Buitendien wordt door de samen werkende groote mogendheden de noo- ,dige pressie in de goede richting uit geoefend, zoodat men zich niet behoei de te verwonderen over de bereidver klaring van Rusland, zoowel als van China, om het Kellogg-pact als basis Zoodra ik in mijn eigen kamer was gekomen, zette ik mij neder en noteerde de twee letters P. H. zeer nauwkeurig op een blad papier. Vervolgens maak te ik een beknopt overzicht van 'de bijzonderheden van den moord, welke mij, hoe dan ook, bekend geworden waren, en ik vond, dat ik al zeer veel Wist. Moord vermoedelijk door een slag en daarna aanwending van chloroform op een dame, genaamd E. R., tijdstip vermoedelijk gisteravond plaats: Southend; medeplichtige zoo niet de werkelijke daderes in hechtenis naam: Edith Simpsons. Mejuffrouw Simpsons' onjduiken der waarheid, in verband met het ontdekken Van het tweede briefje, had bij mij 11 jet den minsten twijfel achtergelaten, dat de plaats der misdaad Southend was geweest. Alleen kon ik mij niet verkla ren, waarom de aanwijzing ontbrak, dat de koffer van Southend naar Lon voor veraere onderhandelingen te aan vaarden. Voorts zuilen liet wel redenen van weloverwogen eigenbelang zijn, die bei de twistende partijen ertoe zullen bren gen, de huogc toon en de bedreigingen jegens elkaar te laten varen. Want beide hebben meer dan eenige najje de sym pathie en medewerking voor hun herstel van de rest van de wereld noodig. Juisi op dit oogenbiik maakt een gezelschap van groote Amerikaansche industrkelen een dertigdaagsche reis door de Russi sche industrie-gebieden. Men kan wel begrijpen, dat dit geen willekeurig ple zierreisje is, doch een zuivere propa- ganda-tocht en onderzoekingsexcursie, om na te gaan, of de Amerikfiansche industrieelen hun steun zuilen verleenen aan Rusland's herstel. Want Rusland heeft steun bitter en biltfcr noodig, en mocht steun uitblijven, dan ziet liet er voor Rusland zeer donker uit. L)e heeren Sovjet-leiders zullen zich dus wel driemaal bedenken, voor ze zich in een kapitaalvers'.indendcn oorlog gaan stekenj die buitendien door de gansc'ne beschaafde wereld wordt afge keurd en verfoeid- E11 China? Chang Kia-Ngau, de leider van Je Chineesche delegatie op net congres van de Internationale Kamer van Koop handel, verklaarde onlangs: Sedert 1911 heeft mijn land een periode van groote politieke onrust doorgemaakt. Het sue, ces van de revolutie tegen de oude 01de van zaken is behaald, ten koste van groote opofferingen. Maar wc geloove.i, dat het ergste nu voorbij is en dat we een tijdperk van politieke stabiliteit en. industriecle bloei voor ons hebben. On ze pogingen in de richting van herstel vragen sympathie en begrijpen van 011 ze builenlandsche vrienden* Zeker, de „buitcnlandsche vrienden" hebben sympathie. Ze weten, dat dui zenden en duizenden mijlen spoorwegen en straatwegen, duizenden fabrieken, duizenden diverse industriecle bedrij ven op ontwikkeling en aanbouw wach ten. Maar, zooals de leider van de Amerikaansche delegatie, Thomas W. Lainont, de groote bankier, zeide: Hei Chineesche crediet staat laa^t E, dat moet eerst hersteld worden, voor er eenige financieele steun van Amerika of Europa kan verwacht worden. China moet zijn oude schulden eerlijk betalen. Het zelfde is deels het geval met Rus land. Zoodat men licht kan begrijpen, dat het gezonde verstand in China en Rusland wel zal zegevieren, en men den vervoerd was, alvorens van Charing Cross naar het vaste land te kunnen gaan. Het kwam er in de allereerste plaats op aan, den naam van de vermoorde te weten te komen. Dit zou voor de politie zeker niet moeilijk zijn, als ze maar zoo verstandig was, hare inlich tingen te nemen in Southend en niet in Tooting. Vervolgens moest men het ■geheim van den sleutel trachten op te helderen. Had mejuffrouw Simpson te gocdei trouw gesproken, toen zij herhaaldelijk verzekerde, dat de sleutel, dien zij be zat, op den zwarten koffer paste Wel is waar had zij bewezen, in staat te zijn tot het spreken van een grove onwaarheid, doch betreffende deze aan gelegenheid had haar getuigenis mij bijzonder geloofwaardig toegeschenen. Wilde zij ons daarmee op een dwaal spoor brengen; dan was zij een meeste res in de kunst van liegen en daarvoor kon ik baar niet houden. Over het al gemeen lag er in haar heele doen een zekere oprechtheid. Wanneer zij zich met den sleutel inderdaad had vergist, dan kon zulks ook een zeer natuurlijke gevolgtrek king met den koffer het geval zijn. 'En toch, hoe ware dat mogelijk? Het ■tneisje had den kofter herkend en bo niet alle sympathie, alle steun en alie begrijpen van de „buitenlandsche vrien den" zal gaat. verspelen, met liet aan gaan van een doldwaze, onzinnige en absoluut vernietig arde oorlog. Floris C. ENGELAND- Inzake de mijnindustrie - een van de belangrijkste bipneniandsche proble men, welke de Labourregeering zorg baren - gat de minister van Handel te kennen, dat de regeering in hei na jaar een wetsontwerp zal indienen be treffende den arbeidsdag in de mijnen e.i andere vraagstukken met betrekking tot de mijnindustrie. Undertusschen zal de regeering voortdurend in veroinding staan met de mijnwerkersfederatie, met het doel om overleg te plegen over den inhoud der wet. Inzake de aanstaande herstelconfereu tie van de constateerrngs- en verzoe ningscommissie is nog niets bepaalds vastgesteld. Men hoopt echter binnen kort tot overeenstemming te geraken met de betrokken regeeringen. Het schijnt evenwel uitgesloten te zijn, dat Londen oE Brussel tot plaats van bij eenkomst 'gfekozen worden. Inzake de ontruiming van het Rijnland gaf minis ter Henderson te kennen, dat de regee ring volkomen vrij is de Brilsche troe pen terug te trekken, wanneer haar zulks goed dunkl. De Engelsche regecring jteit verder ernstige pogingen in het werk om liet dreigende conflict in de textielindustrie van Lancashire te voorkomen. De toestand van Koning George is vooi uitgaande en er werd een bemoe digend bulletin uitgegeven. FRANKRIJK. Na een tellen en langdurige» strijd, vendien was de inhoud haar niet vreemd geweest. Van den anderen kant daarentegen was van al haai' bagage deze kuiler het eenige sluk, dat geen adres droeg. Hare verklaring van deze omstandig heid scheen weinig afdoende. Ik geraakte in de grootste verlegen heid. ik kon de theorie niet staande houden, dat de koffer wellicht niet het eigendom van mejuffrouw Simpson was. Hoe goed zij ook in mijn plan zou heb ben gepast, scheen ze mij toch al te ongerijmd toe. En toch verkeerde ik in het onzekere betreffende den sleutel, het verbroken slot en vooral over de letters P. H. Vruchteloos trachtte ik mij wijs te maken dat zij niets te beteekenen had den, dat misschien een kruier, 0111 ee.i of andere onbeduidende reden ze daar op had gekrabbeld. Juist had ik mij half overtuigd van de waarschijnlijkheid dier onderstelling, en begon ik in te domme len, toen gelijk een bliksemstraal de vraag van het meisje bij mij opkwam, welke ik in 't proces-verbaal van mijn heer Tasset gelezen had. „Waarom stuurt u niet naar mijnheer Harvey Ongetwijfeld louter toeval. En toch Paul Philip Petrus Harvey? Wie was die mijnheer Harvey? Vermoedelijk een waarbij Pnincnré zoowel als Briand zich tot het uiterste moesten inspannen, is de Fransdie regeering erin geslaagd, met een uiterst geriiige meerderheid (30U tegen 292 stemmen) na een nacht- Zitting die tot halfvier duurde de mo tie tot ratificatie van het accoord van Washington ten aanzien van de schuld regeling met Amerika door de Kamer te doen aannemen. Nu de ratificatie er evenwel door is, wordt uit Washington gemeld, dat het bedrag van 40Ü millioen dollar, dat 1 Augustus vervalt niet op dien datum door Frankrijk betaald hoeft te worden. Amerika geeft Frankrijk dus uitstel. Het accoord van Londen, de schuld regeling met Engeland behelzend, werd bij handopsteken vrijwel met algemeene stemmen aangenomen. Woensdag be gon de senaat met het ratificatiedebat over de schuldovereenkomsten. De se naatcommissie besloot met 25 tegen 1 stemmen de goedkeuring der ratificatie- ontwerpen, zooais die door de Kamer aangenomen werden, aan te bevelen. 0 DUITSCHLAND. Men houdt er hier ernstig rekening mede, d it de ontruiming van het Rijn land door de Britsehe troepen i.idar- daad binnenkort voltrokken staat te wor den. Uit Londen werd namelijk al ge meld, dat de voorbereiding voor de ontruiming zoover gevorderd is, dat reeds maatregelen genomen werden om de troepen bij hun terugkeer in En geland onder te brengen. Op tal van plaatsen is men bezig barakken te bou wen, terwijl voor hetzelfde doel verschil lende kazernes ontruimd worden. o DIVERSEN. Het oorlogsgevaar in Azië dat een oogenbiik scheen te dreigen door het verbreken der diplomatieke relaties tus schen China en Rusland, en dat door overdreven en leugenachtige berichten nog wat aangedikt werd, is geweken, indien het al ooit in werkeiijkne.d be staan heeft. China heeft verklaard ver klaard geen oorlog te wenschen, en beide partijen zullen zich aan bemidde ling onderwerpen, ingevolge het Ket- logg-pact dat beide onderteekend heb ben en waarop door de groote mogend heden de aandacht der twistenden ge vestigd werd. De Parijsche gezant der Sovjet- regeering zal zich naar Londen begeven, voor het voeren van besprekingen in zake de hervatting der diplomatieke be- intieme vriend. Van nu af had ik geen hoop meer, dezen nacht den slaap te zullen vatten. VI. Den volgenden moi'gen nam mijn jong paartje al mijn aandacht in be slag. De jongelui maakten helaas een uitstapje naar Fontaineblau, waren op getogen van bewondering voor de plaats en trachtten kamers te huren. Gelukkig vonden zij er geenen naar hunnen zin en keerden derhalve naar Parijs terug. Bovendien hoorde ik het jonge vrouwtje zeggen, dat zij in de stad veiliger zouden zijn, terwijl hun spoor aldaar gemakkelijker verloren zou gaan. Ik wilde, dat zij zulks vroeger hadden bedacht. Het was ruim zes uur, toen ik op fnijn kamers terugkwam. Ik gebruikte haastig iets en begaf mij toen naar het bureau van Leo Tasset. Ik brandde yan nieuwsgierigheid om te vernemen, of er in de affaire Simpson zich iets nieuws had opgedaan. Den geheelen dag was die zaak geen oogenbiik uit mijn gedachten geweest. Leo Tasset wist mij niets te berich ten, en verwees mij naar zijn neef Gaston, die in elk geval beter op de hoogte van de zaak zou zjjn. Ik reed terstond naar zijn kantoor, en vond den abtenaar in zeer nerveuze, geprikkelde trekkingen tusschen Engeland en Rus land. Rusland schijnt zich evenwel te willen verzetten tegen d koppeling van het vraagstuk der oud Russische schulden aan het probleem der hervat ting van de betrekkingen. Rusland is aan Engelsche beleggers, behalve opge kropen rente, 41 millioen tl en 250 mil lioen roebels schuldig. De Engelsche regeering is vast van pla.i eerst eenige betaling, althans erkenning van deze scmilden, te eischen vóór tut hervatting der betrekkingen over te gaan. De Amerikaansche mariniers wor den langzamerhand uil Nicaragua terug getrokken, nu de rust tern jgekeerd is. Hoover besloot een commissie in te stellen om de verlaging van 'militaire uitgaven der Ver. Staten te bestudeeran. Met de noodige eerbewijzen en festiviteiten is de Lord Mayor, de bur gemeester van Londen, vergezeld van zijn echtgenoote en twee andere Lon- densche stedelijke hoogwaardigheids bekleders alle in vol staatsie-cos- tume te Amsterdam ontvangen door Burgemeester De Vugc. De Lord Mayor, Sir Kyaaston Studd, en zijn echtgenoote waren opgetogen over de hartelijke ontvangst en vonden het een bezoek om nooit te vergeten. Het Amsterd imsche gemeentebestuur werd uitgenoodlgd nog dit jaar een bezoek aan Londen te komen brengen. Zoowel werkgevers ais werk nemers in de Zaansche houtbedrijven hebben het voorstel van den rijks- bemiddelaar om het loon van de losse arbeiders met 50 cent per week te verhoogen en de tarieven dienover eenkomstig op te voeren, afgewezen. Er wordt dus weer doorgestaakt. Een Spaansche flottilje, bestaande uit vier torpedojagers bracht een be zoek aan de hoofdstad, zoodat een totaal van ongeveer 35 officieren en ruim 370 minderen van de Spaansche vloot een indruk krijgt van land en volk. de nakomelingen van Piet Hein, die een reputatie had van korte metten te maken met zekere Spaansche vloot. In de weeshuiskazerne te Naar- den werd door de anthropologen het skelet opgegraven van den grooten Czechischen geleerde Comenius. De leiders van het werk waren prof. Ma- ziegka van de Universiteit te Praag en stemming. Men had aan de politie van Schotland Yard getelegrafeerd en deze zou een van hare mannetjes sturen. Inmiddels was er niets van aanbelang bekend geworden. De toestand van me- vnouw Simpson gedoogde nog altijd niet, dat men haar aan een verhoor onderwierp; hare dochter liet niets uit en het dienstmeisje wist niet veel te vertellen. Moeder en docRter waren uit de hechtenis ontslagen. Zij logeer den in een huis dicht bij de gevangenis, een soort van onderafdceling van het hrrestlokaalde eigenares van dit huis moest ervoor instaan, dat de gevange nen hare kamers niet verlieten. Het huis droeg den weidschen naam van „Familiepension", en nam prijzen als een hotel eerste klasse. Ik verlangde den Londenschen de- tectieve voor te zijn en een spoor te ontdekken, alvorens hij met zijn onder zoek hegon. Gedurende den geheelen dag had ik alle bekende bijzonderheden van het geval mij voor den geest ge haald en hoe meer ik erover nagedacht had, des te meer was ik tot de over tuiging gekomen, dat mejuffrouw Simp son minder schuldig was dan zulks scheen. (Wordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1