Gewestelijk Nieuws. kortst mogelijkcn tijd moeten worden ingehaald. De wedstrijd tlisschcn de volkeren is wederom in voilen ga.tg. Hij, die /ijn bedrijf liet vlugst aan gcwijzigtlc omstandigheden weet aan te passen, zal de grootste voordeelen genieten. Men kan niet afwachten tot anderen een voorbeeld geven. want volgt men sleelits na, dan is men reeds achterop. o De landbouwwetenschap gaat met rasse schreden vooruit en de practijk zal moeten volgen. Hoe breeder de schar«,jjs, die in Staat is om '.dien voortgang op den voet te volgen, des te algemeener zuilen de resultaten zijn voor onzen gebeelen landbouw. Het landbouwonderwijs is bet middel om de ewtenschap en practijk dichter bij elkander te brengen, het vormt de schakel tusschen theorie en practijk. Immers daardoor wordt de grondslag gelegd, waarop ieder toekomstig land bouwer naar eigen kennen en kunnen, ambitie en arbeidslust verder kan voort bouwen en zijn practische ervaring grondvesten. o De ouders van dezen tijd zijn verant woordelijk \oor bet toekomstig land- bouwersgeslaclit, op huil rust de plicht de kinderen den weg te wijzen, d|e voert naar hoogere ontwikkeling, meer dere vakkennis en gruu-.tre arbeids vreugde. Hoevelen onder de oudere landbou wers hebben het in huil later leven betreurd, dat hun ouders destijds niet in staat waren of uit onkunde er niei toe konden besluiten 0111 hun het toen maals eenvoudige landbouwonderwijs te laten volgen. Er zijn er onder geweest, die in late re jaren door zelfontwikkeling hebben trachten te achterhalen, wat zoozeer als een gemis werd gevoeld. Hoevelen zijn er in onze dagen, die met erkentelijkheid terugdenken aan den vooruitzienden blik hunner ouders die heil dwongen de landbouwlessen udat zij nu ondervinden, 're ontwikkeling hen over- allc omstandigheden van eermalen een voorsprong leroepsgcnooten. 0 Mogen deze enkele gedachten er toe bijdragen dat velen, die thans nog twij felen, besluiten om hun jongen te laten profiteeren, van het landbouwonderwijs, waarop onze landbouwende bevolking trotsch mag zijn, doch haar ook de plicht oplegt 0111 de mooie inrichtingen in stand te houden en het werk van di recteur en leeraren te steunen. Laten de landbouwers zich de woor den eigen maken van den Voorzitter van de jongerenbeweging in Friesland „de tijd gaat vooruits wij moeten mee". SIEBENGA. BRESKENS. Giften enz. ten bate der verloting van de muziek vereniging. 17e verantwoording. P. Een flesch Haar-Oudeur. BRESKENS. Zondag bedroeg het aantal bezoe kers aan duin en strand ruim 2000. o AARDENBURG, Naar we vernemen zijn voor het op .28 Juli a.s. ie Ijouden muziekconcours dc v- 1,;cilde extra prijzen beschikbaar ges ic 1 z.iveien medaille v. h. ministerie van O. K. ca W. 1 zilveren medaille v. d. Commissaris der Koningin in Zeeland. 1 zilveren medaille van P. Erasmus lid Prov. Staten, Oostburg. 1 verg. zilveren medaille van K. L. Reepmaker oud-voorzitter der Kon. Muz. Soc. Aardenburgsche Fanfaren. 1 zilveren medaille Afd. W. Z.-Vl. v. h. Alg. Nederl. Verbond. 1 zilv. medaille van L. F. Dert te Vlis singen. Bovendien ontvangt elk der deelne mende muziekgezelschappen een herin neringsmedaille, terwijl als le prijs de wisselbeker der drukkerij „Cadsandria" wordt uitgeloofd. —o OOSTBURG. Na gehouden examen /ijn tot de eerste klasse der Rijks H.B.S. te Oost- burg toegelaten: van Parijs te Eede; J. Broil te Qroede; Joza Cath. Weijkman te Bres- kens; D. C. van der Hooft tc IJzendijke Joha. L. A. Klaaijsen te Aardenburg; W. Moclker te Breskens; J. A. Tiersen te Aardenburg; L. H. M. Verhoef te Eede; D. J. van der Wiel en J. WU- lems te Aardenburg; B. W. Koster, Q. van der Vlugt, A. J. Salomé en J van Meenen allen te Groede; A. D. Risseeuw te Zuidzande; A. Termont te IJzendijke; J. J. Steenhart te Cad- zand; A. P. F. Luteijn te Nieuwvlfet; J. P. van Oers te IJzendijke; A. I' die Ridder te Cadzand; A. dc Hullu en J. van Dijke te Groede; J. W. Ver- duijn te Schoondijke; L. J. dc Smet te St. Kruis; A. C. van der Linde tc Hoofdplaat; Maatje A. Bruijnzeel te Jlzendijke; janncke S. C. Boeltjes tc Oostburg; Hendrica van Mazijk te Sluis Janneke den Hollander te IJzendijke: R. O. Spinnewijn te Hoofdplaat; Maria A. Babijn te Sluis en J. Risseeuw te Cadzand. Aan de Rijkskweekschool voor onder wijzersfessen) te Oostburg zijn bevor derd Van de le naar de 2e Klasse: Mien Anthonisse te Sluis; Lena Bare- man te Waterlandkerkje; Lena Moggré te Schoondijke; Jan de Pauw te Bres kens en M. van Strien te Groede. Niet bevorderd 2. Van de 2e naar de 3e Klasse: Colleta van Laecke te Sluis; Magda Pauw te Groede; Ger. Zonnevijlle te Terneuzen; A. de Roo te Groede; M Maat te Oostburg; J. Hennekeij te Groede en J. Scheerens te Breskens. Niet bevorderd 4. Van de 3e naar de 4e Klasse: Marie Crince te Breskens; Jannetje Leenhouts te Schoondijke; Nellv Ma- zure te Groede; Marie Trapman te Aardenburg; Jan de Bruijne te Hoek en Jan Rijkborst te St. Kruis. Niet bevorderd 4. n o \e ^resVeus op Zaterdag 20 Juli 1929. Na opening en voorlezing met vast stelling der notulen wordt overgegaan tot behandeling der Ing. Stukken. a. Bericht van de H.H. Luteijn en Notebaart, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen. b. Dankbetuiging der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer voor de toege zegde subsidie. c. Verzoek der zelfde Vereeniging tot bijwoning der Feestelijke opening van h.et badseizoen op Zaterdag 27 Juli a.s. d. Proces-verbaal van kasopname op 28 Juni. e. Goedkeuring der wijziging begroo ting 1928 door üed. St. Alie stukken worden v. k. a. Rek. 1928. Deze is door de commissie nagezien en in orde bevonden, waarom wordt ge adviseerd, de rekening voorloopig als opgemaakt vast te stellen. Zonder hoofdelijke stemming word! aldus besloten. Begrooting 1929. Hierin moeten eenige wijzigingen worden aangebracht. Van het Bestuui der Bijz. Schooi is een verzoek inge komen 0111 tegemoetkoming in de kos len voor het maken van schoolreisjes. B. en W. stellen voor, liet bedrag op f 40.- te bepalen, wat goedgevonden wordt. De vereeniging Avo (tot steun van onvolwaardige arbeidskrachten) ver zoekt de gemeente lid te worden. De contributie bedraagt i/j ent. per inwoner De Voorz. omschrijft nader het doel: meer of minder hulpbehoevenden aan een betrekking te helpen. Dhr. De Kruijter wil d.e vereeniging gaarne steunen: Meermalen las hij reeds dat tot steun van dergelijke mensclien, inrichtingen werden gebouwd. Nadat de Voorz. nog op een vraag van dhr. Cappon heeft medegedeeld, dat door de vereênigifig worden ge steund zoowel geestelijke als lichame lijk onvolwaardiger!, wordt besloten, als lid dier vereeniging toe te treden. Grondaankoop. t$. en W. stellen voor den Oostelijken berm van het Molenwater tegenover den Steenoven te koopen. Oevr het reeds bestaande bruggetje zijn hoewel geen ernstige, toch reeds moeilijkheden pntstaan met den eige naar van dien grond. Om voor liet ver volg ongewenschte toestanden te voor komen moeten B. en W. op aanneming van het voorstel ten sterkste aandringen De koopsom bedraagt f 300. Over de vraag van dhr. Carels, waar uit de koopsom gevonden zal worden, ontspint zich een heel debat, dat.ein digt met de mededeeling van B. en VC' dat binnenkort leeningsvoorstellen zul len worden gedaan, waarbij een en ander opnieuw besproken zal kunnen worden. Radio-distributie. B. en W. dienen als voordracht in: 1. Fa. Schippers en Nauta te Oostburg 2. Fa. Verduijn te Cadzand. Op verzoek van den heer Cappon wordt tot bespreking in geheime ver gadering overgegaan. Bij heropening tot stemming over gegaan verkrijgt de fa. Schippers en Nauta 3 en de fa. Verduijn 2 stemmen, zoodat aan eerstgenoemde de gunning is verleend. Uitbreidingsplan en bouvvverbod. Dit wordt overeenkomstig het inge diende plan voorloopig vastgesteld. Daar bij de rondvraag niemand meer het woord verlangt, sluit de voorz. hier na de vergadering. ^aad^ev^aóierxxvg \e 0os\Wvg op Donderdag 18 Juli 1929. Vervolg. Rondvraag. Dhr. Van Noppen informeert, of de prijs der electriciteic ook in Oostburg verlagen zal. nu de P.Z.E.M. zijn ta rieven heeft herzien. De Voorz merkt op, dat die ver laging aan bepaalde voorwaarden is verbonden, o. m. dat 50% der aan- sluitbare perceelen moet aangesloten zijn. Dit aantal wordt in Oostburg niet bereikt. Indien ook het aantal K.W.U. dat afgenomen wordt, in aanmerking kwam, zou de gemeente een goed figuur slaan. Nu echter valt ze er buiten. Op de vraag van dhr. Van Noppen hoever het staat met den aanleg naar boerderijen, deelt de Voorz. mede, dat dit nog in onderzoek is. Eveneens zal onderzocht worden de klacht van hetzelfde lid, dat in de Violetstraat het huisvuil nooit weg gehaald wordt. Tenslotte verzocht hij de helling op de veemarkt niet te groot te maken. Dit zou veel bezwaren meebrengen. De Voorz. deelt hieromtrent mede, dat zal worden nagegaan, of met die opmerking rekening kan worden ge houden. De heer Van de Waeter verzoekt naar aanleiding van de geplaatste adv. over de aanbesteding der mu ziektent. of deze geplaatst wordt voor rekening der gemeente of voor die der muziekvereeniging. In het eerste geval dient alles van de gemeente uit te gaan en niet van anderen. De Voorz. herinnert de heer Van de Waeter aan het ontstaan der mu ziektentbeweging. Alles was te voren door een commissie geregeld. Om die reden hebben B. en W. de uitvoering opgedragen aan die commissie, waar door er bovendien geen bijzondere onkosten bij komen, daar alles gratis is gedaan. Dhr. Van de Waeter acht zich in geen enkel opzicht door het werk der com missie gebonden. De adviezen zijn kos teloos geweest zonder eenige verplich ting. Waarom wordt nu niet iemand aangesteld, om het. werk uit te voeren. Nu is het ook weer buiten den Raad om gegaan en lijkt de geheele beweging op een onder-onsje. De Voorzitter wijst er dhr. V. d. W. op, dat luj het verkeerd voor heeft B. en W. hebben aldus gehandeld onr verschillende redenen. Ten eerste waren alle voorbereidende maatregelen al ge troffen. Nu iemand aan te stellen, om het werk uit te voeren, zou met zich 'brengen, dat nieuw bestek en teekenimg moesten worden gemaakt met den aan kleve van dien. Ten tweede zouden daardoor de kosten veel grooter wor den. Ten derde is het werk niet van die grootte, om er bijzondere maatregelen voor te treffen. - Dhr. Van de Waeter is niet tevreden gesteld en doet het voorstel, om iemand van de gemeente aan te stellen als uitvoerder en niet een ambachtsman. De Voorz.: Als Van de Vijver nu geen aannemer is, dan is er todh niets tegen, hem als uitvoerder te hou den. Het ontwerp is van zijn hand. Dan is het toch het beste, het hem te doen uitvoeren, Dhr. Van de Waeter; De heeren van de Commissie zijn toch niet ge vraagd, om van advies te dienen De Voorz. wijst er nogmaals op, dat een ander alleen eigen bestek en tee- kening zal willen uitvoeren, wat alweer onkosten meebrengt en meer tijd vor dert, i Dhr. Van Noppen is er voor, Van de Vijver te houden. Dhr. Van de Waeier; Waarom is vroeger bij alles altijd iemand aange steld en waarom moet dat nu niet? Het lijkt niet anders dan een knoci- troep. Tegen deze laatste uitdrukking pro testeeren de voorzitter en diir. Van Houte. De laatste vraagt dhr. Van dc Waeter of daarmee bedoeld is, dat het Bestuur der Muziekvereeniging eenige invloed op B. en W. zouden hebben uitgeoefend. Daar spr. zelf lid is van het bestuur kan hij hier verklaren, dal daarvan jn het geheel geen sprake is geweest; dat er zelfs niet aan gedachl is. Als dhr. Van de Waeter vervolgens opmerkt, dat het hierbij anders gaal dan gewoonlijk en dat er de knoeierij dus dik op ligt, voegt dhr. Van Noppen hem toe, dat men wel altijd kan ziften en dat men zoo nooit aan een eind komt. Nadat de voorz. nogmaals het stand punt van B. en W. heeft verklaard, wordt over het voorstel van dhr. Van de Waeter, om een architect en geen vakman (aniDaehtsman bedoelde de voor steller waarschijnlijk) te benoemen, ge stemd. Met alleen zijn stem voorwordl dit verworpen. Dhr. Van Houte wijst de waterafvoer aan het eind van de Zuidzandsche straat De Voorzitter merkt op, dat de oj>- lossing niet gemakkelijk is, doch dal B. en W. ze ernstig zullen nagaan. Vervolgens wijst dhr. Van Houte op de toestand in de Bewaarschool. Daar moet de juffr. onderwijs geven aan 16 kinderen. Dit aantal is veel te groot. De Voorzitter antwoordt, dat dit punl door B. en W. reeds meermalen is besproken. Er wordt dan ook reeds rondgezien naar een meisje, dat op geleid wil worden. Een bezoldigde hulp aan te stellen, komt het college nog te bezwaarlijk voor. Daarvoor is het aantal leerl. weer te klein. Het college is over het onderwijs in de Bewaarschool steeds tevreden ge weest. Het werken is nu wel moeilijk en de resultaten zullen er door gedrukt worden, maar of men hierover tevreden is of niet, hangt alleen af, va 1 wat men eischt. intusschen blijft dit punt toch onder de aandacht van B. en W. o RETRANCHEMENT. Vrijdag 1.1. vierde onze gemeente het tramfeesc, de aansluiting op de lijn Knocke-Breskens. Vanaf het Wielingenkanaal tot het Gemeente huis was een zeer aardige versiering gemaakt. Alles was al vroeg in de weer. Het Gemeentebestuur ontving de Hol- landsche en Belgische autoriteiten en andere genoodigden aan de stopplaats en ging met de Knoksche en Retran- chementsche muziekvereenigingen in optocht naar het Gemeentehuis, be geleid door eene eerewacht te paard en verschillende versierde wagens. Deze stelden o. a. voor: De huis houding, Geloof, Hoop en Liefde, en Zomer, Herfst en Winter, verschillende ambachten, enz. Alles was zeer mooi afgewerkt, zoo dat het moeiehjk bleek de prijzen te bepalen. Om één uur formeerde zich een stoet om eene optocht door de gemeente te maken. Allereerst ging men als ge bruikelijk naar Terhofstede, waar ver schillende volksspelen plaats hadden. Bij terugkomst in de gemeente volg den nog volksspelen, concert, enz. De Tramlijn Knocke-Retranchement. Vrijdag j.l. is de nieuwe verbinding van Zeeuwsch Vlaanderen met de Bel gische kuststreek officieel geopend. Met de motorveerboot van kwart over negen, kwamen verschillende auto riteiten, o.a. de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, de leden van Ged. Staten, de heeren mr. van Dusseldprf en v. d. Putte bij' wien zich later ook de heer van Rompu aansloot de vertegenwoordiger van den minister van waterstaat, mr. H. J. Silvergieter Hoog stad, administrateur, hoofd van de af- deeling vervoer en mijnwezen, de Bel gische consul te Vlissingen, de heer j. van Boven, de plaatsvervangend in specteur-generaal der spoorwegen, ir. J, G. Ravenek, de rijksiilspeteur der spoorwegen, ir. P. Binkhorst van oud- Karspel in Koedijk te Breda, de hoofd ingenieur-directeur van den rijkswater staat te Middelburg, ir. H. van Oordt en de hoofdingenieur van den rijkswa terstaat te Vlissingen, ir. W, H. Brink horst en de heeren M. Laernoes en Van Westen, wethouders van Vlissingen. Deze autoriteiten, werden alhier op gewacht door den burgemeester, den heer D. H. van Zuijen, den gedelegeerd commissaris van de stoomtramweg maatschappij Breskens-Maidegliem, den heer A. Mijs, de directeur en de sec retaris der directie dier maatschappij dt heeren de 1 houars sr. en jr. Spoedig werd plaats genomen in dc versierde feesttram bestaande uit loco motief met het salonrijtuig en 'n ge wone wagon. De heer v. d. Piassche die voor de uitwendige versiering, maar ook voor de inwendige van het salourijtuig zongde, heeft alle eer van zijn werk, het zag er alles keurig uit. Te Breskens had ook wethouder Woittiez zich bij het gezelschap aange sloten en onder weg naar de grens deden dit ook de burgemeester en wet houders van Groede, Nieuwvliet, Cad zand, Oostburg en Retranchement. Binnenrijdende te Retranchement bleek dat de bevolking in haar geheel het te gebeuren staande feit als van grootc beteekenis voor de gemeente be schouwde, alom eerepoorten, versiering van straat en plein, vlaggen uit schier alle woningen. Bij de versiering was naast de Nederlandsche, ook de Belgi sche vlag niet vergeten. Een optocht voorstellende de nijvere landbouwers van voorheen en thans,, op keurig ver sierde wagens, ook van handarbeiders op ander gebied, trok terecht zeer dc aandacht e n bewondering van allen, die zich in het anders zoo stille plaatsje van de feestvreugde kwamen overtuigen. Maar de tram was door gereden over de nieuwe lijn tot bij de grens en daar stond het gemeentebestuur van Retran chement de gasten op te wachten bij de linten, in Nederlandsche en Belgische kleuren, die nu nog de doorgang ver sperden voor deze feesttram maar ook voor de feesttram van de Belgische buurtspoorwegen die even later ook kwam aanrijden met het gemeentebe stuur van Knocke en andere Belgische autoriteiten en met het muziekkorps ui{ de Badstad, dat nu dat vart Retranche ment af en toe kon vervangen. De voorzitter der feestcólnmissie, de heer Lijbaart, wees er met énkele woor den op van hoe groot belang de opening van deze lijn is en hoopte, dat al kan Retranchement' niets geven in vergelijking met Knocke, men toch ook eerstgenoemde plaats eens zal bezoeken Achtereenvolgens had de heer de Thouars het Belgische lint doorgeknipt, dat zijn tram den weg naar Knocke nog versperde, terwijl de heer Jacobs na mens het bestuur der Belgische Mij. het Nederlandsche lint doorknipte om voor de Belgische tram doorrijden mogelijk te maken. Na deze plechtigheid nam de heer A. Mijs het woord: Namens het College van Commis sarissen en de Directie van de Stoom tram-Maatschappij Breskens-Maldeg- hem, wil ik een kort woord spreken bij de oificieele opening der nieuwe verbinding Breskens-Knocke v. v. en den wensch uitspreken, dat de goede betrekkingen, die tusschen de Belg. Nat. Maatschappij van Buurtspoor wegen en onze Maatschappij, gedu rende een reeks van jaren hebben bestaan, door het contact, dat de nieuwe lijn tusschen onze Maatschap pijen brengt, mogen worden besten digd en uitgebreid. Het vertrouwen onze streek door de nieuwe lijn tot ontwikkeling te brengen en ook het vertrouwen in de toekomst van Knocke, als badplaats, hebben ons tot den aanleg van deze op ons grondgebied althans zoo kostbare lijn doen besluiten. Was vóór korte jaren Knocke in Nederland nog onbekend, nu mag men vragen; wie kent daar niet de druk bezochte en toch ook weer zoo rustige badplaats aan de Belgische kust, en die zich zoo snel en zoo schitterend heeft ontwikkeld, dank zij de energique leiding van het bestuur der gemeente en dank zij de even energique medewerking van groote Maatschappijen, als de Zoute en Knocke Extensions. De heer Jacobs beantwoordde deze rede en zeide, dat door deze lijn nog meerderen naar België zullen komen om te geineten van de badplaatsen. Aan de andere zijde zullen velen trekken naar 't dichterlijke, eenige Zeeland, voor al ook op Donderdagen of andere markt dagen te Middelburg. Om daar te zien de veelkleurige beweging en de Middei- eeuwsche gebouwen, Spr. wijst op de vele handelsbetrekkingen tusschen Zee land en Vlaanderen, die in de toekomst nog meer kunnen toenemen. Hulde brengt hij aan hen, die de lijn tot stand hebben gebracht en noemt o.a. den heef de Thouars. Spr. hoopt dat de lijn moge groeien en bloeien en moge bij dragen tot groote verbroedering tus schen de beide landen. Hiermede was de eigenlijke pléchitg- held aan de jjrens ten einde en trok men

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 2