ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN ^amerVvomeV. M geficim van fa zwik bik JonnebraJf PUROL Naar de Landbouwscholen Axel-Goes-Schoondijke. FEUILLETON Slapeloosheid Buitenland. Provinciaal Nieuws. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Ad vertentleprQs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Mcded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLEK ™'"%a BRESKENS p°J$™ Abonnements-Advertentles zeer billijk tariet. Advertenties worden aangenomen tot niterljjk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Woensdag 23 Juli 1629 Nummer 34&§( OR AT IS verzekering MRff gulden bij levens- riaa gld. bij dood gld. bij verlies are gld. bij ver- li gld. bij ver- gld. bij ver voor de abonné's tegen yfjn lange ongeschikt- lllll door 7h vaneen nil lies van een 411 lies van een /Q lies van een ongelukken voorheld tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. r gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Van het kabinet Oe se naat doet zijn best Een plan, dat ons uit he. moeras helpt Senaatsgebeuren. Het is langzamerhand, gewoonte ge worden bij velerlei gelegenheden den titel van Remarque's opzienbarende boek „lm Westen Nichts Neues", of een variant erop, te pas te brengen. Men zou het nu ook weer kunnen zeg gen van onze lichtelijk befaamde ka binetscrisis: „Van het coalitie-front geen nieuws". Al kan men er zeker van zijn, dat er achter de schermen wel liet noodige af-geschermutseld zal zijn, se dert H. M. de Koningijl vóór enkele dagen aan jhr. mr. Ch. j M. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, voor zitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, d,e opdracht verleende een kabinet samen te stellen, steunende op de rechterzijde. De Tweede Kamerfrac ties van de a.r., ch. lust. en r.k. zijn nu aan het vergaderen geslagen, in een ijverig pogen tot heelen van de coalitie breuk. Dat deze poging tot vorming van een regelmatig rechtsch kabinet ge daan zou worden, werd verwacht. Men kon ook moeilijk een anderen weg vol gen. Niet onmogelijk dat bij het ver schijnen dezer regelen, de beslissing over deze poging reeds gevallen is. De Eerste K^mer bezorgde de we liswaar demissionaire ministers De Geer en Kan (die velen in een volgend kabi net hopen en verwachten te zien) een succes, door met een groote meerder heid (nl. 37 tegen 4 stemmen) het wetsontwerp tot herziening van de fi- nancieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten aan te nemen. Tegen stemden alleen de sociaal-democraten Wibaut, Rugge, Mendels en Össendorp. Nu moet men niet denken, dat het alles overigens koek en ei was in de senaat. De zaak zat zoo, dat er slechts weinigen waren, die door het ontwerp absoluut en ten volle bevredigd waren. Maar velen vonden het in ieder geval iets, het was een stap vooruit. De Tweede Kamer was na zooveel jaren van het gezanik af, zooals dr. Wibaut het verklaarde, en dat verklaarde de houding dier Kamer, die het wetsont „Mevrouw O Simpson, passagier van Londen naar Parijs". Ik keek hem ernstig aan. „Noteer dat, monsieur",, zeide ik. Mejuffrouw Simpson had nochtans het ontbreken van het adres op aan nemelijke wijze weten te verklaren. De bagage-adressen door haar gebezigd, waren alle er op ingericht om aan de voorwerpen te worden vastgebonden (labels). Op het laatste oogenblik had men bespeurd, dat de koffer geen rie men of haken bezat, waaraan men iets kon bevestigen. Zonder daaromtrent ge vbaagd te zijn, bevestigde het dienst meisje zulks. Ik bekeek nu het boefje, dat de spoorwegmaatschappij op bagage plaki welke naar het buitenland gaat. Bo venop het deksel bevond zich een gfoo ten P. op witten gnond, hetwelk ver moedelijk „Parijs", maar misschien ook „Passagieregoed" beteekende en be stemd was voor de tolbeambten; op werp op 3 Mei j.l. z.h.s. aannam. Me neer Wibaut had er heel wat óp tegen overigens. Het ontwerp zou na kortei of langer tijd een drukkend keurslijf blijken. De strijd inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten zou niet ten einde zijn; hij zou slechts van naam veranderen en een strijd wor den om de herkrijging van de gemeen telijke autonomie in het financieele be heer. De liberale heer Koster had ook het een en ander op zijn gemoed. Hij had bezwaar tegen het bijdragen in de gemeentefondsbelasting door niet binnen het Rijk gevestigde personen en lichamen. Dat was niet overeenkom stig de in Genève gehuldigde denkbeel den inzake voorkoming van dubbele belasting. En dan die zakelijke bedrijfs belasting en het mijnrech'ti Neen, de gegevens waren zoo onvolledig, dat het een sprong in het duister was. En liet zou van 's ministers antwoord af hangen, hoe hij zou stemmen. Blijkbaar viel dat nogal goed uit. Ten minste meneer Koster stemde niet tegen. De Amsterdamsche burgemeester de Vlugl omdat het een regeling was, opge- vond het ontwerp wèl aanvaardbaar, bouwd om ons uit het moeras der plannen en adviezen te helpen, waar door een goede grondslag is verkregen waarop langs nieuwe wegen de rust ter zake van 'net verbroken evenwicht in de financieele verhouding kan wor den bevorderd. Dat was feitelijk een goede karakteristiek van de houding der Kamer jegens het ontwerp. En 's ministers betoog kwam hierop ook weer neer, toen hij de diverse klagers beantwoordde, want hij zeide: „Boven dien is het huidige ontwerp geen grond wet". Met andere woorden, als de prak tijk het nuttig en noodig doet blijken, kan er immers nog gemakkelijk wat veranderd of aangevuld worden. Dit is maar een begin, een grondslag. Dus. Alleen moest men niet aan de grondbe ginselen gaan tornen, hoopte minister de Geer. tengevolge van de zome-rwarmte. over wint men spogdicp-door het gebruik Van een paar, Gj^zën Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. |l> den voorkant merkte ik een bleekgroen papier met de woorden: „Londen (Cha ring Gross) naar Parijs, via Calais"; alle anderie kanten van den kofter wa nen ten eenenmale ongerept. Ik nioel hier aanstippen, dat, men een sloten maker had ontboden, die, na hét" slot nauwkeurig te hebben onderzocht, ver klaarde, dat de door mejuffrouw Simp son aangeewzen sleutel, onmogelijk ooit kon gebruikt zijn om den bewuster koffer te openen of te sluiten. Toen men de jonge dame zulks mededeelde, beweerde zij eenvoudig dat de sntnd loog. Ik staarde een poosje naar den kof fen, zonder één woord te zeggen. „Jij zoudt ons het geheim kunnen ophelderen, als je maar kondt spre ken", dacht ik. ,,Wat verberg je voot ons? Wie wrong de ongelukkige vrouw in je en sloot toen het dekesel over zijn misdaad? Was ze dood of leefde ze nog eventjes, toen jij haar opnaamt Je zult en moet spreken" riep een stem in mijn binnenste. Ik verkeerde in koortsahtige opgewondenheid bij de gedachte, dat de koffer zelf ons moest helpen zoeken. Plotseling kwam een denkbeeld in mij op. Ik verzocht mijnheer Tasset vuorziclrtife de plakbriefjes er af te ^^)oor Zon Verbrande Huid^ Doorzitten bij Wielrijder» eh Stukloopen van Huid en Voeten, verzachten geneest men met Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct- Bij Apoth. en Drogisten FRANKRIJK. De hitte te Parijs. Vrijdag moet het te Parijs ondraag lijk warm zijn geweest; heel veel men- schen zag men met waaiers over straat loopen, ook mannen maakten van het voorwerp, waarbij men aan vrouwe lijke elegance denkt, een druk gebruik. Op het ïtuk van kleeding werden won derlijke dingen vertoond door menschen die het in 3e gewone menscllelijke uitrusting niet meer konden uithoden. Zoo was er een radicale chauffeur, die in pyamqs gekleed 's ochtends' het war me plaatsje achter het stuur van zijn taxi innam. De toevloed naar de zwem baden in de Seme was zoo groeit, dat de politie den stroom van zwemlus- tigen in een keurige queue moest kana- liseeren. Vrijdagnamiddag echter tegen een uur of vijf begon de lucl\t - te betrekken en weldra bhrstle er eenhevig onweer met stortregens los, dat ver- frissching en allerlei overstrooming bracht. Taxi's werden bestormd, de café's raakten overvol met menschen die een schuilplaats zochten tegen het verschrikkelijke weer en duijzend da mes, die haar dag waren begonnen' in de liefelijkste, ragdunne zomerjurkjes en door de wolkbreuken werden over vallen, zagen er uit ajw \«ertjronken poesjes. Noodweer in Frankrijk. Een hevig onweer heeft Donderdag boven Valenciennes en omgeving ge woed en den geheelen oogst binnen enkefe minuten vernieid. L,e draden van de electrische geleidingen werden stukgeslagen en telegraafmasten om gerukt. lusschen Beaumont en Mont- meyran werd de spoordijk beschadigd, zoodat het verkeer gestaakt moest wor den. Van het kasteel van Montmeyran zijn d,e steuninuren ingerstort. o weeken, om te zien, of er wellicht an deren onder verborgen waren. Mij haal de zijn scnouders op. Ik geiooi, uat luj oen kotier niet duride aanraken. „De mogelijkheid oestaat toch"t drong ik bij tieiii aan. „Bedenk ook, dat de zaak nu eenmaal in uwe handen is. Welk een voldoening zou het voor u zijn, als ge iéts van belang ontdektet alvorens de zaak naar den rechter van instructie gaat. U is immers gerechtigd dat te doen, niet waar „Zeker, volkomen er toe gerechtigd". „Welnu, haast u dan. Ik neb er een voorgevoel van, dat het de moeite zal loonen". Min of meer schoorvoetend bewillig de hij er in. Wij namen eerst het briefje: „van Londen naar Parijs" onderhanden en begonnen dat op de gebruikelijke wij ze los te weeken. Dat is altijd een geduld-werkje, een vervelende arbeid, die nochtans de grootste zorgvuldigheid vereisebt Eindelijk liet het papier los en niets dan de gladde, zwarte opper vlakte van den koffer kwam te voor schijn. Dit was een teleurstelling, maar ik overre,edde de twee Franschen met nieuwe energie aan het andere briefje te beginnen, de groote P. op witten grond. En dezen keer werd hun moeite NAVORDERING VAN INVAL1DITEITSPREMIE. De aandacht van belanghebbenden wordt er nogmaals op gevestigd, dat door de laatste wijziging van de In validiteitswet bij navordering van on voldoende premie, deze premie wordt verhoogd met 10 pCt Het is dus van het grootste belang de zegels van de (uis.'e waarde op tijd te plakken. Eemge weken geleden heeft de Rijks- landbouwinterschool te Goes de eind- lessen van den tweejarigen winiter- cursus gehouden en dezer degen beëin digden ook de beide lagere landbouw (dag)scholen in onze provincie, die te Axel en te Schoondijke, hare lessen. Er zal dus wederom gelegenheid zijn voor een aantal boerenzoons om de vrijgekomen plaatsen in te nemen. Ver wacht mocht worden, dat het storm zou loopen, doch men wijst ons er op, dat dit ten eenenmale niet het geval is. Hoe is het toch mogelijk, vragen wij ons af, want moest in deze tijden niet iedere landbouwer, die een zoon heeft, ,die van plan is het landbouwbedrijf te gaan beoefenen, de voorwaarden stel len: „Eerst het landbouwonderwijs vol gen, eerst naar de lagere landbouw school of nog beter eerst naar Goes. Dat i s mijn plicht en „jou belang". Is het immers uit een algemeen maat schappelijk oogpunt gewenscht, dat een jonge landbouwer zich zooveel mogelijk ontwikkelt, de steeds voortschrijdende hoogere technische eischen, die de uit oefening van het moderne landbouw bedrijf stelt, en bij uitbreiding van de tuinbouw in deze streken in hooge mate zal stellen, maken het noodzakelijk, dal de landbouwer van het heden en van de toekomst naast degelijke practische ervaring beschikt over een flinke dosis theoretische vakkennis. Er is vrijwel geen enkel beroep, waarin men het ver zal brengen zondel een theoretischen grondslag en zou hel beroep van den landbouwer dan een uitzondering zijn? Het is nog wel niet beloond, wanneer men zulk een nietig resultaat een belooning kan noemen. Onder het witte papier bevond zich een ander. Ik hield den adem in, toen het langzaam zichtbaar werd. Het was een gewoon briefje, zooals de wegers aan de spoorwegstations er op plakken, en bevatte slechts drie woorden in groote gedrukte letters: „Greenwich naar Southend" anders niets. Anders niets? Zorgvuldig draaide ik den koffer naar het licht der flikkerende gasvlam en toen ik hem daar dicht bij hield en mijn oogen er op vestigde alsof ik van dat kleint papiertje, dal wij zoo onverwacht gevonden hadden, het geheim wilde aflezen, ontdekte ik plotseling in den eenen hoek twee kleine letters, met jpotlood geschreven, die door den lijm of den stijfsel van het bovenste biljet half waren uitgewischt. Het waren de letters P. H. Ik zette den koffer weer neer; het duizelde mij, ik wist 2elf niet waarom „Deze koffer kwam van Southend", zeide ik, zoo bedaard het mij mogelijk was. „Juist, hernam Leo, „dat klopt met het getuigenis van het dienstmeisje". Bijna werktuigelijk draalde ik den koffer nogmaals om en, terwijl ik eenl ge verstrooide opmetkjjigen over dc zoover, dat hij, die Uc gcwcuachtc diploma's bezit, het allereerst in aan merking komt voor een vrijkomend be drijf, doch de waardeering van hat diploma R.L.W.S. is in de laatste 2(1 jaar wel zoodanig gestegen, dat men er als landbouwer trotsch op mag zijn. Bij zeer vele oud-leerlingen kan men in de bedrijfsuitoefening de resultaten bespeuren van dc toepassing van ver kregen kennis in de practijk. o Het landbouwonderwijs heeft vooral hjerom beteekènis, omdat het leert „liet hoe en waarom" en een inzicht geeft in verschillende vraagstukken, die bij de cultuur van gewassen en het houden van vee zich voordoen, welke vraag stukken men later kan toetsen aan de ervaring, waardoor men aan de oplos sing van nog onopgeloste problemen zal kunnen medewerken. Breedere kennis geeft liefde voor het werk en dat is een factor, die in het pratische leven zoo vaak wordt verwaarloosd. Toch is deze liefde voor het beroep vaak de stuwkracht, die groote dingen tot stand brengt. Nn zijn er wel is waar ook in d!en land bouw personen, die boer zijn geworden, omdat het nu eenmaal niet anders kon, er voor hen geen anderen weg open stond of de ambitie voor een ander werk ontbrak. Zij zien hun bedrijf én kel als een noodzakelijkheid om aan den kost te komen, voelen hun beroep niet als hoogstaand en volwaardig en zullen niet trachten dit op te voeren of om uit hun bedrijf te halen wat er in zit. Van hen die de ware liefde voor het boerenvak missen, kan niets verwacht worden, dat zij hun kinderen datgene mede zullen geven wat in hun later boerenleven van zoo onschatbarr waar de is, n.l. goed onderlegde vakkennis. Maar er zijn gelukkig zoovele ande ren. En nu dient er voor gezorgd, dat de geest van onverschilligheid, van slap heid en gemis van energie zich niet in ons landbouwleven voltrekt. Immers de toestand is verre van gunstig en aan de toekomstige bedrijfsleiders zullen hooge eischen worden gesteld om hef hoofd boven water te kunnen houden. In de komende jaren zal krachtsont wikkeling worden gevraagd, er zal ge zocht moeten worden naar nieuwere werkmethoden in schier elk onderdeel van het landbouwbedrijf. Daar waar onze landbouw een voorsprong beeft boven die in andere landen, zullen wij deze moeten trachten te behouden, is er achterstand dan zal die binnen den misdaad maakte, deed ik mijn best die (wee verbleekte letters in mijn geheu gen te griffen. Ik zou moeilijk hebben kunnen zeggen, waarom, ik dat deed, of waarom ze mij zoo boeiden; ik voelde nog slechts, dat ik d aaraan een houvast had, welke later zou blijken het vrije einde van een verward kiuwe.i te zijn. Mijn voorgevoel bedroog zich niet. Van het begin tot het einde hing de ge schiedenis der ontdekking van den moord aan deze twee letters. Ik maakte haast om naar huis te ko men, teneinde ze aan het papier te ketenen, alvorens de herinnering daar aan verflauwde. Ik nam derhalve iet wat gejaagd van de twee Franscke ambtenaren afscheid. „Wanneer u een raad van mij wilt aannemen", zeide ik bij mijn vertrek, „draag dan vooral zorg, dat het briefje niet bevlekt of beschadigd wordt. Het is een punt van uitgang. De Franschen keken elkaar beteuterd aan. Van dat oogenblik af werkten wij in verschillende richtingen. Dc Engel Sche autoriteiten deden haar best, maar er stonden haar groote moeilijkheden in den weg en zij konden zich niet beroemen op groot succes bij het op sporen van den moordenaar. (Wordt vervolgd),.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1