ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De Vijfde Fokpaarden- Veetentoonstelling te Sluis, en Utl getal vu ie» Mb lok Buitenland. Binnenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. pent f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r (j s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU 11 voorbeen E. BOOM—BLIEK TeleKmn BRESKENS P°W° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur c»7e jaargang Zaterdag 20 Juli 1929 Nummer 3446 GRATIS verzekering gulden bij levens- ill gld. bij dood gld. bij verliet gld. bij ver- ii gld. bij ver- gld. bij ver- gld. bij verlies voordeabonné's tegen vyM lange ongeschikt- 1MH door 7n van een hM lies van een f+Q lies van een Ah lies van een IN van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. IW hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herver zekerd bij Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Gelukkig bleken de kinderen reeds uit het perceel verdwenen. Een aanstaande kanaalzwemster, mejuffrouw Martha Snel, heeft een mooie prestatie verricht, door den af stand Hock van Holland-Scheveningen in een tijdsverloop van 61 -j uur af te leggen. Dc vijfde Fokpaarden- en Veeten toonstelling, gehouden alhier op 10 Juli 1929 is, in tegenstelling met andere ja ren, zeer deuk bezocht geweest. Ook de aanvoer van paarden en vee was grooter. De goede opkomst van bel volk zal wel het meest te danken zijn aan het prachtige doch ietwat te warme weer. 's Middags werd de tentoonstel ling opgeluisterd door het muziekkorps „Apollo", dat ondanks de verzengende zonnestralen, al haar best deed. De keuringen werden dit jaar ver richt: voor de paarden door: Jac. F. Brooijmans St. Annaland, C. A. de Bruijckere Oostburg, G. Buijsse Bier vliet, F. Dekker Pzn. Axel, Iz. de Feij ter Axel, Joh. de Feijter Schoondijkc, P. Scheele—de Putter Biezelinge, Aug. de Schutter Dinteloord. Plaatsvervangers waren: C. Cammaerl te Schoondijkc. H. de Dobbelaere IJzendijke. Keuringen voor het rundvee door de Heeren: C. Zwagerman Middelburg en D. Koop- Xtian Pz. Nieuwerkerk. Plaatsvervangers 1. P. Becu Breskens. Iz. Cappon Breskens. Door verschillende personen en Ver eenigingen werden medailles beschik baar gesteld. De uitslagen van de keuringen zijn als volgt: Klasse A. Categorie 1. Veu lens geboren in 1929. Ie prijs: F. C. Dieleman, Waierljli 2e prijs: Albion Fair, O. v.d. Vijver, Waterlandkerkje 3e prijs: Brillant, P. Kremers, Ijzend. 4e prijs: Indigo, Gebrs. Aernaudts,Sluis 5e prijs: J. v. d. Meulen, Sluis. 6e prijs: C. Cammaert, Schoondijke. 7e prijs: Leon van Zuidzande, Iz. teijn— Leenhouts, z.'zande. Se prijs: Albert van Zuiuzande, idem. 9e prijs: Allred, 1. J. Nortier, O'Durg. 10e prijs: Arnold, idem. Klasse A. Categorie 2. Eenjarige Hengsten. Ie prijs: Aloión, Gebrs. Aernaudis,Sluis 2e prijs: Majeur v. h. Kersje, w. uc Feijter, Wateriandk. 3e prijs: Frits, F. D Hoore, Sluis. 9e prijs: Artist de Fair, ,1 P. Brooij mans, Breskens. 3e prijs: André, F. D'Hoore, Sluis. Klasse A. Categorie 3. Twee jarige hengsten, Uroote Maat. Je prijs: Gaston, Gebr. Aernaudts, Sluis. 2e prijs: Cavalier, iuem. 3e prijs. idem._ 4e prijs: Primus, iuem. Kleine Maat. Ie prijs: Florison, Gebr. Aernaudts, Sluis 2e prijs: Aariaan I, F. D'Hoore, Sluis. 3e prijs: Gar^on, Gebr. Aernaudts,Sluis 4e prijs: Memphis, F. D'Hoore en C. Maenhout, Sluis. Klasse A. Categorie 4. Drieja rige Hengsten 1 Oroote Maat. Ie prijs: Mars, Buijsse, Biervi|et. li Kleine Maat. Ie prijs: Hippolyte, G. Buijsse, B'vijet. Klasse A. Categorie 5. Vierja rige Hengsten en oudei I Groote Maat. Ie prijs: Espoir du Grand Cora, H. V. „Esperance"j Schoondijke. 2e prijs: Avenir d.'Aardenburg, P. J. Lannoije, A'burg. Kleine Maat. Ie prijs: Mascotte d'IJzendijke, A. J.E. Temmerman, IJzendijke. 2e prijs: Harvea, R. Sturm, IJzendijke. 3e prijs: Georges de Veerhoek, idem. 4e prijs: Maurits van Veldzicht, P. J. Lannoije, Aardenburg Klasse B. Categorie 1. Merrie- veulens geboren in 1929. Ie prijs: Erva. Joh, de Feijter, Sch.d. 2e prijs: ldole, Gebr. Aernaudts, Sluis. 3e prijs: Smelda de Fair, F. P. Brooij mans, Breskens. 4e prijs: Mina, S. van Strten, Groede. 5e prijs: Lia, A. E. de Badts, Sluis. 6e prijs: Hermine, Gebrs. Aernaudts, 47e prijs: Dora D'Oostburg, A. P. Ris- seeuw, Oostburg. 8e prijs: Em. Berckmoes, Sluis. Klasse B. Categorie 2. Eenja rige Merriën. Ie prijs: Clara, Joh. de Feijter, Sch.d. 2e prijs: Patrosea, F. C. Dieleman, Waterlandkerkje 3e prijs: Fairona, F. P. Brooijmans, Breskens. ENGELAND. Naar aanleiding van de jongste duik- bootramp in Engeland hield de En- gelsche minister van Marine een pie; dooi voor afschaffing van dit oorlogs wapen. Engeland deed eenige jaren te rug al zulk een voorstel, maar iner. kwam toen niet tot een algemeene overeenkomst. Maar hij hoopte, dat het laatste woord hierin nog niet gesproken was. Afgezien van de onnienschelijkheiid van dit „wapen", zou het opgeven er van een groote kostenbesparing mee brengen. De aanstaande politieke herstelcon ferentie besprekend, gaf minister Hen derson te kennen, dat de conferentie zich voornamelijk zal bezighouden met de herstelkwestie en de Rijnlandontrui ming. Wat echter niet wilde zeggen, dat de Britsche regeering het Fransche standpunt deelt, om niet toe t- staan dat de Saarkwestie opgeworpen zou worden. De plaats van samenkomst is nog niet bekend, In het Lagerhuis gat Churchill in dit opzicht te kennen, dat als de conlerentie te Londen gehouden zou-s worden, er waarschijnlijk pressie op' de 'Engelsche regeering uitgeoelend zou worden om grootere concessies te doen. Voor de aanstaande ontrui ming van het Rijnland zijn alle maaire gelen al genomen. Het wachten is al leen op het definitieve besluit. o FRANKRIJK. De Fransche Kamer verwierp met 304 tegen 239 stemmen een motie tot uitstel van de ratificatie der schulden overeenkomsten. Het schijnt dat het aan tal tegenstanders van de ratificatie aan het slinken is. De meerderheid van de groep „Marin" (80 van de 100) zal ervóór stemmen. Het plan-Young besprekend, heeft Poincare uiteengezet, dat het alles in alles ongeveer 138 milliard zou ople veren. Hiervan komen aan Frankrijk de reeds van Duitschland ontvangen 4 milliard mederekenend, 42 milliard goudmark in plaats van de in 1924 vast gestelde 132 milliard goudmark. Poin- caré wees hierop, om aan te toonen, hoe groot offer I rankrijk aan den vrede gebracht had. Daarom mocht Frankrijk hopen, dat de regeeringen dit zouden waardeer en. o FEUILLETON 5. IV. „Een ding valt niet te ontkennen",, zeide Leo I asset, toen wij in het bu reau van zijn neef de aangelegenheid behandelden, „de jonge dame is van het geheele geheim volkomen op de hoogte. Ja, meer nog, vermoedelijk werd de daad gepleegd door haar, of op hare aansporing". „Ongetwijfeld", gaf ik ten bescheid. „Maar je zult ztenj dat mejuffrouw Simpson niet alleen staat". „Best mogelijk'^ gaf Lo toe. „En zelfs, dat zij niet nummer één 18". „Waarom?" vroeg Gaston verrast. „Dat weet ik niet. Het kan zijn, dat ik mij vergis, maar ik geloof het nu eenmaal". „Ik zai u zeggen waarom", kwam Leo lachend tusschenbeide. „Zij is jong, zij is een landgenoote van mijn heer", met een buiging aan mijn adres „zij is interessant (en ze Bij de spoorwegen worden nu proe ven genomen 0111 de onbewaakte over wegen des avonds te doen aanduiden door flikkerlicht Signalen, die met wR licht flikkeren, dat evenwel bij de nade ring van een trein in rood licht over gaat. Het systeem is in Zweden al in werking, waar 70Ü0 van zulke signalen werden geplaatst. De Eerste Kamer nam met 3"i tegen 4 stemmen het ontwerp-de Geer tot herziening van de financieele ver houding tusschen het Rijk en de ge meenten aan. Het suikersteunwetje werd aangehouden tot na het zomerreces, d.i. laat in het najaar. Jltr. mr. Ch. J. M. Ruvs de Bee- renbrouck kreeg opdracht van H. M. Koningin tot formatie van een kabinet steunende op de rechterzijde. In Zaandam komen telkens meci werkwilligen, vooral uit Zeeland aan, üp verscnillende houtzagerijen en wer ven worden verblijfplaatsen ingericht. Lr zal lieden, op verzoek van den waar nemend rijksbemiddelaar den heer H.A. van IJsseistein, op het gemeentehuis te Zaandam, een bespreking van het conflict met afgevaardigden van de sa- menwerkenue organisaties uit het hout bedrijf plaats vinden. De Delische Europeesclie vrouwen en moeders, hebben aan de Koningin een smeekbede gericht, 0111 in te grijpen ten einde voortaan bloedige conflicten te voorkomen tusschen de arbeiders bevolking op Sumatra en hun mannen en vaders. Zij teekenden hun petition nement met „Uwer Majesteits trouwe vrouwelijke in droefenis en spanning verkeerende onderdanen van de een zame ondernemingen". Tc Deventer werd de Carnegie- medaille uitgereikt aan den heer J. J. Bal, leerling van de Middelbare Kolo niale Landbouwschool, wegens het red den met levensgevaar van een lü-jarige knaap, die in Maart j.l. 111 de Singel gracht door het ijs zakte. In Groningen verrichtte de majoor van politie H. titans een moedige daad door een brandend perceel binnen te dringen, waarvan beweerd weid, dat er nog kinderen in aanwezig waren. De wakkere majoor kon de slaapkamer niet meer bereiken, omdat hij door den verstikkenden rook bedwelmd werd. zou een moordenares zijn? Fi done, dat zou verschrikkelijk wezen. Dus moei er nog een nummer bestaan". ik vroeg, of wij -ëen koffer en hel lijk konden zien. Toevallig was zulks nog mogelijk. Het lijk zou dien naclfi op het politiebureau blijven en den volgenden morgen vroeg naar de Mor gue gebracht worden. Gaston Tasset voerde zijn neef en mij naar een aangrenzend vertrek. Het was een ruime kale kamer, waar niets stond dan een groote tafel eigenlijk eenige aan elkaar gevoegde planken op eenige schragen een lange bank en een groote, wit geëmailleerde kachel Zij had geen anderen uitgang dan door het kantoor van den commissaris en werd, geloof ik, in den regel als een soort wachtkamer voor de getuigen ge bruikt. Op een lange, smalle tafelblad lag het lijk, zooals het uit den koffer ge nomen was. Ik onderwierp het aan een nauwkeurig onderzoek. De doode had oogenschijnlijk behoord tot de ge goede klasse. Ik schatte haar leeftijd op 60 a 65 jaar. Zij droeg een lang, zwart kleed van goeden wollen stof, dat echter allen opschik van kant of garneersel mistte; mooie witte manchetten, en een nauw aansluitend kraagje. Een zwart kan ten mutsje bedekte haar grijs haar, dat zich plat om het hooge voorhoofd leg de. De uitdrukkijng van het smalle, perkamentachtige gelaat was zelfs 111 den dood verre van aangenaam. De starende blauwe oogen bezaten een stuggen blik en er lag een eigenaardige trëk om die dunne lippen. „Een ongemakkelijke oude tante", zeide Leo. Mij dacht, dat zulks meer dan waar schijnlijk was. Haar horloge was be vestigd aan een eenvoudig zwart koord je; ik bekeek het uurwerk nauwkeurig en noteerde het nummer, alsmede den naam van den maker. „Dat zal veel tot opheldering bijdra gen", merkte ik aan, „als er niets an ders gevonden wordt". In haar zak vonden wij haar porte- monnaie met eenige los6e zilveren mun ten en drie souverejhs hl goud in een afzonderlijke afdeeling, voorts een ba tisten zakdoek, gemerkt E. R., zooals al het overige keurige linnengoed der oude dame. Klaarblijkelijk was dus dief stal niet de beweegreden tot de mis daad geweest. Ik hief het hoofd van het lijk op en verwijderde het mutsje. Toen ik het dunne haar naar achteren streek, ont dekte ik een groote, donkere, bloed- looze buil boven den linker slaap. Gas ton Tasset had dien nog niet opge merkt; de lijkschouwing zou eerst den volgenden dag in het Morque plaats hebben, naar hij mij zeide. Het was duidelijk, dat de ongelukki ge door een slag bedwelmd was ge worden, doch deze kon toch haast niet oogenblikkelijk den dood tengevolge hebben gehad. Waarschijnlijk zou het blijken, dat de oorzaak van den dood chloroform was geweest, wanlneer bij de lijk schouwing eventueel geen verschijnse len van vergiftiging gevonden werden. Kon een vrouw den slag hebben toe gebracht Ik bekeek de buil opnieuw. Zij zag eruit, alsof er groote kracht was gebezigd om hem toe te dienen, maar, natuurlijk, heslist kon men zooiets niet zeggen. Over het geheel achtte ik het onwaar schijnlijk, dat een vrouw op die ma nier zou zijn opgetreden. Chloroform te gebruiken, dat scheen .jneer vrou wenwerk te zijn, maar zulk een slag kon men geen vrouw toerekenen. Ik verzocht verlof den koffer te on derzoeken. Ik deed zulks met de uiter ste nauwkeurigheid, doch zonder ei genlijk succes. Het was een eenvoudige langwerpig vierkante kist van dik hout, buiten zwart gelakt. Het deksel bezat geel koperen scharnieren en van bin- 4e prijs: Henriettc, Oebrs. Aernaudts, Sluis. 5e prijs: Leonora, F. G. Dielemanj WatifSrLk. 6e prijs: Hermine, Gebrs. Aernaudt, Sluis. Klasse B. Categorie 3. Twee- jarige Merries 1 Kleine Maat. ie prijs: Fairanee, F. P. Brooijmans, Breskens. 2e prijs: Herta van Sasput, C. Cam maert, Schoondijke. 3e prijs: Fairine. 4e prijs: Duchesse d'Ouslburg, A. P. Risseciuv, O'burg, Klasse B. Categorie 3. Twee jarige merries II Oroote Maat. Ie prijs: Cora van Zuidzande, I. Lu- teijn, Zuidzande. 2e prijs: Fairetta, F. P. Brooijmans, Breskens. 3e prijs: Favorite d'Oostburg, A. P. Risseeuw, Oostburg. 4e prijs: Gaby d'Ahea, F. P. Brooij mans, Breskens. Klasse B. Categorie 4. Drieja- rige merries Groote Maat. ie prijs: Faira van Eed.e, D. Luteijn, Zuidzande. 2e prijs: Julia van Zuidzande, I. Luteijn- Leenhouts. 3e prijs: Martha de Water, F. C. Diele man, Waterlandkerkje. 4e prijs: Fortuna, Gebrs. Aernaudts, Sluis. 5e prijs: Lien, 1. J. Nortier, Oostburg. Klasse B. Categorie 4. Drieja rige merries Kleine Maat. Ie prijs: Irma d'Amise, A. J. E. Tem merman, 1 Jzendijke. 2e prijs: Clara de Fair: Oebrs. dd Miliiano, Oostburg. 3e prijs: Fairnanda, F. P. Brooijmans, Breskens. Klasse B. Categorie 5. Vierja rige merries Oroote Maat Je prijs: Edith d'Ahea, Oebr. Aernaudts Sluis. 2e prijs: Bella de Burrhus, Joh. de Feijter, Schoond. Klasse B. Categorie 5. Vierja rige merries Kleine Maat. ie prijs: Ruda d'Hazegras, F. D'Hoore, Sluis. 2e prijs: Efeunia, F. P. Brooijmans, Breskens. 3e prijs: Adri, C. B. Maenhout, Sluis. Klasse B. Categorie 6. Vijfja rige merries en ouder. Oroote M. Ie prijs: Siska, C. B.'Maenhout, Sluis. 2e prijs: Maartje, idem. 3e prijs: Nora, P. J. Lannoije, A'burg. 4e prijs: Cora, Eug. de Badts, O'burg. nen was hij beplakt met gewoon rood en wit gestreept papier. Aan de bin nenzijde van het dekesl was een vier kant plaatje met den naam van den fabrikant, Browne en Elder, 117 Cheap- side een gerenommeerde Londensche firma, geloof ik. De koffer was ledig; ;:l.e:,i bevond zich daarin het touw, dat er om gezeten fen hetwelk de commissaris nu er in gelegd had. Bloedvlekken waren ner gens te bespeuren. Het papier vertoon de slechts een paar kleine scheurtjes en was door het inwringen van het iijk op een paar plaatsen afgeschaafd. Het inwendige van den blijkbaar nog geheel nieuwen koffer, leverde dus niet 'de minste opheldering. Ook het uiterlijk scheen op het eerste gezicht niets te verraden. En toch wa;s dat bestemd een zeer belangrijke ont hulling te geven. Acjxes of eenigerleu opschrift was nipt aanwezig en op mijn vraag daarnaar gaf Gaston Tasset mij ten antwoord, dat hij ook zulks zeei vreemd gevonden had, daar alle andere stukken der bagage zonder uitzondering voorzien waren van het briefje, dat ik reeds a an het station had opgemerkt. (Wofdt vervolgd);.

Breskensche Courant | 1929 | | pagina 1